Rassenpolitiek Zuid- Afrika onhoudbaar KOOPLUST STERK GESTEGEN SCHRIEL Ruimte is nog lang geen gebied voor plezierreisjes" Verduistering van huisraad vrije boer? TWEE DODEN BIJ AUTOBOTSING OFFICIËLE SINTERKLAAS IN RUINEN O&cjencla LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 27 MAART 1965 Het gebruik van gas door de Amerikaanse troepen in Viet nam heeft deze week nogal wat beroering gewekt. Vooral de propa- gandadiensten van de communisti sche landen hebben gretig gebruik gemaakt van dit even onverwachte als profijtelijke buitenkansje. Want gas is een woord met een sinistere klank en hoe fel er in de tweede wereldoorlog ook gestreden is, geen van beide partijen heeft toen dat afschuwelijke middel durven toepas sen. En nu ditWat bezielde Washington om gas te gaan gebrui ken? Al spoedig bleek, dat het niet om gif- maar om traangas ging, dat de slachtoffers enkele uren misselijk maakt en daardoor buiten gevecht stelt. Bovendien was het slechts kele malen verspreid en alleen in gevallen, waarin Vietcong-helden zich onder de burgerbevolking had den gemengd. Het gebruik van dit gas was dus oneindig humaner dan bcmmen of andere gruwelijke mid delen, die eveneens worden toege past. De bezwaren bleken dus 01 kelijk, maar werden, met name communistische zijde, opgeblazen de „bestialiteit" van de „fascistische kannibalen" in het licht te plaatsen èn om de eigen misdaden te verbloemen. De Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk geschrokken door de felle reacties, ook onder de bondgenoten onthulde namelijk op welke wijze de „Vietcong-patriotten" het Zuid- vietnamese platteland terroriseren, door tienduizenden dorpshoofden, onderwijzers en andere burgers te vermoorden of weg te voe mededeling van Rusk op dat tijdstip was eigenlijk de tweede blunder 1 Washington, dat immers eerst zuimd had de werkelijke aard het gas tijdig bekend te maken vervolgens opnieuw te laat kwam met de onthulling over het geniepig schrikbewind van de communistische „patriotten". Zeker, er waren wel be richten geweest over ontvoering dorpshoofden en anderen, maar dit een dergelijke omvang had toch min of meer een verrassing. Die beide misslagen zijn er oorzaak geweest, dat de rode propaganda in tussen vat kon krijgen op hen, die wel wat gemakkelijk vergeten wie eigenlijk de aanvallers zijn en maar moeilijk het verschil tussen agressie en tegenaanval kunnen derscheiden. Psychologisch heeft Washington de oorlog in Vietnam dus gebrekkig behandeld, met alle nadelige gevolgen vandien, welke ge makkelijk voorkomen hadden kun nen worden. Dit neemt niet weg, dat de oorlog als zodanig zo spoedig gelijk beëindigd dient te worden. De Engelse premier Wilson heeft het donderdag in het Lagerhuis scherp gezegd, toen hij een van zijn eigen aanhangers, het linkse Labourlid Wcrby, beschuldigde van „bijziend heid" ten aanzien van de wreedhe den in Vietnam. De tegenpartij in Vietnam, aldus Wilson, heeft zeer ernstige dingen op haar geweten, Daarom, zo voegde hij eraan toe, wensen wij staking van Alle vijan delijkheden en van het gebruik Alle wapens. De Westduitse bondsdag heeft het debat over de verjaringstermijn voor oorlogsmisdadigers op wei nig imposante wijze besloten. Die ter mijn is nu met nauwelijks vijf jaar verlengd inplaats van het alternatief van tien jaar. Die termijn tot 1 januari 1970 is rijkelijk kort. De Duit sers, die de naam hebben alles „gründlich" te doen, hebben er zich in dit geval met de Franse slag van af gemaakt. Wel kunnen er in de komende jaren tot aan genoemde da turn nog heel wat misdadigers voor de rechter worden gebracht, maar daarna? Men weet, dat de Oostduit sers over bepaalde gegevens beschik ken, die zij, als het eenmaal 1970 is geworden, gemakkelijk zouden kun nen uitspelen in de wetenschap, dat de Westduitsers dan toch niets meer kunnen ondernemen. Ook dit is een facet van deze zaak. Er is als be zwaar tegen verlenging met tien jaar aangevoerd, dat het herinneringsver mogen van de getuigen langzamer hand ernstige gebreken zou kunnen gaan vertonen, zodat er dan veroor delingen op zwakke gronden uitge sproken zouden worden. Dit motief lijkt ons weinig steekhoudend. Wie de onpeilbare ellende en misdadig heid van nazi-kampen heeft doorge maakt, kan niet meer vergeten. Hem of haar staan de details van die vergrijpen tegen de menselijkheid voorgoed in het geheugen gegrift. Een eenvoudige berekening toont aan, dat er in 1970 nog talrijke mis dadigers van middelbare leeftijd kunnen rondlopen, die hun gerechte straf ontgaan omdat de justitie haar arbeid op dit punt heeft moeten staken. Even zwak achten wij de hier en daar gehoorde argumenten, dat de rechtsgedingen tegen schuldige nazi's in de weg staan aan eigen ge wetensonderzoek en dat zij, die niet voor de rechter gedaagd zijn, onwil lekeurig tot de opvatting zouden overhellen, dat het met hen „nog wel losloopt". Men kan immers niet ver wachten, dat de schuldigen, die zó denken, door beëindiging van de processen tot inzicht van hun straf waardigheid zullen komen. Gevreesd moet worden, dat het vaststellen van een termijn van vijf jaar in plaats van tien Jaar een gevolg is van politieke overwegingen. Er zijn immers verkiezingen op komst en de afgevaardigden weten, dat de meer derheid van de bevolking weinig voelt voor voortzetting van de nazi processen. Als deze veronderstelling juist is, moet de uitslag van de stem ming in de bondsdag des te sterker betreurd worden. Het opsporen van de nazi-misdadigers is een veel te ernstige zaak om door politieke be langen te worden beïnvloed. Waarschuwing - De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Soebandrlo heeft de waarschuwing laten horen, dat overheidsbedrijven die gedurende tien Jaar met verlies werken ln particuliere handen zullen worden gegeven. PROF. DR. C. L. PATIJN: Prof. dr. C. L. Patijn heeft gisteravond op een tweedaagse con ferentie over het rassenprobleem in de wereld, in het Koos Vorrink- instituut in Amsterdam de rassenpolitiek van Zuid-Afrika princi pieel volkomen onaanvaardbaar en in de huidige wereld onhoud baar genoemd. Wat er in Zuid-Afrika gebeurt is een tragedie. Veroordeling van de rassenpolitiek van buitenaf is echter even onjuist als onvruchtbaar, zei hij. Internationale maatregelen tegen Zuid-Afrika achtte de heer Patyn slechts in beperkte mate mogelijk, Verbetering is naar zijn mening al leen te bereiken door verandering van Zuid-Afrika van binnenuit. Druk op Zuid-Afrika zal gepaard moeten gaan met een perspectief van inter- Weer medewerker van Chroesjtsjow vervangen Leonid Iljitsjew, die onder Chroesjtsjow de voornaamste woord voerder was over culturele aangele genheden in de Sowjet-Unie, is ver vangen als üd van het tien leden tellende secretariaat van het centrale comité van de communistische partij en als voorzitter van de belangrijke commissie voor ideologische zaken. In zijn plaats is de 56-jarige di- mitri Oestinow gekozen als lid het secretariaat en kandidaat-lid van het partijpresidium. Dit is vrijdag bekendgemaakt na afloop van een plenaire bijeenkomst van het centrale partijcomité dat drie dagen in Moskou heeft vergaderd. De 58-jarige Iljitsjew werd alge- leen beschouwd als de voornaamste vertolker van Chroesjtsjows „harde opvattingen" over de taak var kunstenaar. Drie dagen geleden werd hy benoemd tot onderminister Buitenlandse Zaken. Door zijn lidmaatschap van partijsecretariaat was Iljitsjew feite hoger geplaatst dan de minister van Buitenlandse Zaken, Gromiko. Waarnemers hadden daarom al ver wacht dat hij zijn post in het partij- secretariaat zou verliezen. Iljitsjew is hoofdredacteur van het partijblad Prawda en van het regeringsorgaan Izwestia geweest. Tenslotte heeft het centrale par- tijcomité ook de maatregelen voor de ontwikkeling van de landbouw be krachtigd, welke de eerste partij-se cretaris, Brezjnew in zijn rapport heeft ontvouwd. Brezjnew had onder meer meege deeld dat de bruto produktie van de Russische landbouw onder het ze venjarenplan 1959/65 met slechts s toegenomen in plaats van met 70% die was voorzien. Zeer kleine stap van de Zes op luchtvaartgebied De zes landen van de E.E.G. heb ben gisteren een zeer kleine stap ge zet op de weg naar een toekomstige samensmelting van hun nationale luchtvaartmaatschappijen. nieuwe poging tot het fusio- in activiteiten van de lucht vaartmaatschappijen, kwamen func tionarissen van de regeringen en de maatschappijen overeen een enkel voudige luchtvaartpolitiek voor de in te stellen, zo mogelijk tegen 1970. Dit valt samen met de datum de voltooiing van de Europese Economische gemeenschap. Tot dat tijdstip hebben de zes be sloten wederzijds overleg te plegen van de lidstaten een lucht vaart verdrag met een niet-lidstaat wil tekenen. ministers van Buitenlandse Zaken moeten op hun bijeenkomst deze maatregel in Juni het laat ste woord spreken. De voorzitter van de bijeenkomst in gisteren, de Belg Jean Baron m den Bosch, verklaarde dat er geen vooruitgang is geboekt bij de tegenstellingen in verband met het verdelen van het verkeer of toekom stig vliegmateriaal voor een pool waarin de Air France, de Lufthansa, KLM, de Sabena en Luxair zouden worden opgenomen. Maar de zes kwamen dichter bij overeenstemming over de vorm die de leiding van een toekomstige Air Union zal aannemen. Zij kwamen l te zullen zoeken naar een compromis tussen het Franse stand punt, dat het gezag van de regerin gen moet komen, en het Duitse en Italiaans, dat de leiding moet uit gaan van de particuliere luchtvaart maatschappijen. Frans-Nederlandse handel verdrievoudigd (Van Parijse correspondent) Tijdens een Hollandse dag, die in net raam van de „Foire van Lyon" georganiseerd werd, heeft de Neder landse ambassadeur in Parijs baron Bentinck, hoopvolle geluiden laten horen over de handelsrelaties tussen beide landen. Sinds de instelling van de Euromarkt zijn de im- en export cijfers tussen Frankrijk en Neder land verdrievoudigd. Over 1964 had Frankrijk, aldus de ambassadeur, uit Holland produkten ingevoerd, die te- in een waarde van 14 procent vim het Nederlandse nationale in komen vertegenwoordigen. De han delsbalans tussen beide landen, die lange jaren in evenwicht verkeerde, slaat nu iets naar de kant van ons land door. Want terwijl Frankrijk voor 2% miljard frank uit Neder land betrok, kocht ons land voor 1,7 miljard grondstoffen en artikelen de Fransen. nationale garanties voor de blanke minderheid. Het probleem is niet al leen recht te krijgen voor de meer derheid, maar ook zekerheid te krij gen voor de minderheid, aldus de heer Patijn. Rassenoorlog Een andere inleider, de heer P. Dankert, zei onder meer, dat een op lossing van de problemen in Zuid- Afrika zonder internationaal ingrij pen niet denkbaar is. Hij wees op de mogelijkheid van het binnen niet al te lange tijd uitbreken van een rassenoorlog. Wanneer het Westen niet bereid is, actief mee te werken aan een oolleotieve actie via de Ver enigde Naties zal het alternatief van een dergelijk ingrijpen, interventie buiten de V.N. om, onder ogen ge zien moeten worden, zei hij. De heer Dankert voegde hieraan toe, dat dit een oplossing voor de blanke minderheid binnen de toe komstige Zuidafrikaanse samenleving uitsluit. Een dergelijk ingrijpen zal ook afbreuk doen aan het prestige van zowel de V.N. als het Westen, aldus de heer Dankert. Jonge inbrekers gegrepen De Rotterdamse politie is er op nieuw in geslaagd jonge inbrekers achter slot en grendel te zetten. Kralingen en het noordelijk deel van de stad waren het laatste halfjaar het operatieterrein van twee jongens van 15 en 16 jaar. In zes maanden tijds hebben deze twee knapen ruim f 7.000 bij elkaar gestolen, waarvan f 5.500 is teruggevonden, opgeborgen en keurig gesorteerd, in een geheime bergplaats in de kelder van het huis van de ouders van één van hen. Zij hadden zoveel pasmunt verzameld, dat de politie om het te tellen ge bruik moest maken van machines van de spaarbank. Bij elkaar beken den zij 50 inbraken te hebben ge pleegd, meestal tussen 7 en 9 uur 's avonds, zodat zij keurig op tijd thuis waren om te voorkomen dat hun ouders argwaan zouden krijgen. Dat was ook de reden waarom zij het geld oppotten: opvallende uit gaven zouden maar argwaan hebben gewekt. Een ander tweetal, een Jongeci van 17 jaar uit Rotterdam en een van 16 jaar uit Den Haag, heeft het nog bonter gemaakt. Deze twee trokken rovend en stelend in Rotterdam rond. Met de buit vele duizenden gul dens trokken zij steeds naar Ka- tendrecht, waar wel vriendinnetjes te vinden waren, die konden helpen het pp te maken. LE0N0W OP PERSCONFERENTIE De Sowjetrussische ruimtevaarder kolonel Belja jev heeft gisteren op een persconferentie in de Universiteit van Moskou gezegd, dat zijn ruimtevoer tuig met de handbesturing geland was, omdat een oriëntatiesysteem on regelmatigheden vertoonde. „Op het ogenblik, midden in de 17de omwenteling, van de voorberei ding van de landing bleek dat het automatische oriëntatiesysteem, dat op de zon werkt, enige onregelmatig heden vertoonde. Wij waren daar buitengewoon blij mee, want dat gaf is de mogelijkheid zelf het systeem in handbesturing te gebruiken. Kolonel Leonow, de man die vrij in de ruimte heeft gezweefd, zei dat het ruimteschip zich zij het in ge ringe mate verplaatste toen hij zich ervan wegduwde. Even later had hij zich nogal krachtig aan de verbin dingslijn opgetrokken. Hij had toen zijn handen moeten uitstrekken om botsing met het snel dichterbij komende ruimtevoertuig te voorko- Hij was er vooral bang voor ge weest dat het vizier van zijn helm tegen het voertuig zou slaan. Dat was gelukkig niet gebeurd, omdat hij de slag bijtijds met zijn handen had kunnen opvangen. Leonew zei, dat hij het ruimteschip een afstand van 320 A 400 km van de aarde verlaten had en dat hij 20 minuten in de ruimte en de luchtsluis had doorgebracht. Beljajew vertelde daarna, dat hij in geval van nood de mogelijkheid bezat Leonow tijdens zijn verblijf in de ruimte te hulp te komen, maar daar- had hij geen gebruik behoeven te maken. Leonow zei, dat hij het ruimteschip zijn voorhoofd en wangen voelde stromen" toen hij na zijn uitstapje in de ruimte weer op zijn plaats in de cabine zat. Hij vond het nog wel wat te vroeg om van de ruimte te spreken sen gebied voor plezierreisjes zo als enkele journalisten hadden ge daan. Men moest betere middelen vinden om de toestand van gewicht loosheid te bestrijden. Wat de zoge naamde onoverkomelijke psychologi sche barrière betreft, waarop men zou stuiten als men voorbereidingen treft om „de leegte in te stappen", daarvan had hij niets gemerkt. Beljajew deelde mee dat hij en Leonow na de landing 2% uur had den moeten wachten voor er hulp kwam opdagen. „Deze man staat niets dan leugens te vertellen. Ik zal een onder zoek laten instellen naar meineed". Dat zei gisteren de officier van Justitie bij de Zutphense rechtbank, mr. dr. H. van Buuren, na de getuigeverklaring van een 34-jarige arbeider uit Twello, in de zaak tegen een vrije boer uit Twello. De arbeider is tijdens de zitting aangehouden en is in arrest. De „vrije boer" zou vorig jaar eer gedeelte van zijn huisraad hebben verduisterd, waarop het Landbouw schap beslag had laten leggen. De verdwijning van een kachel, een for nuis, enkele lampen, een schrijfma chine en een elektrisch scheerappa- raat, kwam aan het licht tijdens de veiling, die deurwaarder J. J. Here- nius op 16 maart van het vorig jaar hield in de garage van verdachte. De verkoping liep helemaal in het honderd. Er werden belachelijk lage bedragen geboden, zoals een stuiver of een dubbeltje. Er was grote be langstelling want de heer Koekoek van de Boerenpartij had zijn leden opgeroepen medeleven met hun geestverwant te tonen. Vijfhonderd vrije boeren lieten de veiling misluk ken. Voor de Zutphense rechtbank ver klaarde de verdachte, dat er hele maal geen sprake was van verduiste ring van de door de deurwaarder vermiste goederen. „Ze stonden nog op hun oude plaatsje", verklaarde hij, „en ik had geen opdracht om te zorgen dat ze in de garage kwa men". Hij beweerde o.m. dat de ka chel op de dag van de verkoping had gebrand, terwijl op het vermiste for nuis een potje koffie stond te prut telen. De belastingconsulent van de ver dachte verklaarde als getuige A dé charge, dat hij niet meer zo zeker wist of de kaChel en de andere za ken er nog stonden. Voor mijn ge voel stonden ze er nog wel, zei hy dubbelzinnig. Een buurman van de verdachte, bestreed dat de deurwaarder na af loop van de veiling het huis had doorzocaht. „Ik stond by het raam By een frontale autobotsing op de Maasbrug by Venlo zyn gisteravond de 46-jarige mevr. Sohreurs uit Ble- rick en haar 22-jarige zoon A. Schreurs om het leven gekomen. De echtgenoot van mevr. Schreurs, de 52-jarige heer P. Schreurs, en de ver loofde van de zoon, die eveneens in de auto zaten, werden beiden zwaar gewond. De slachtoffers zyn naar het ziekenhuis in Venlo vervoerd. Betaling voor diensten politie in Delft? Automobilisten die op het Delftse gedeelte van de Ryksweg 13 (Den Haag-Rotterdam) door pech of een aanryding met hun auto op de rij- baan blüven staan, zullen wellicht binnenkort, als de politie hun auto wegsleept, voor de diensten van de politie moeten betalen. Tenminste zo luidt een voorstel van B. en W. aan de gemeenteraad. In het voorstel staat dat de auto bezitter voor het verwyderen van zijn voertuig f 25 moet betalen, voor het wegslepen naar een plaats in de onmiddieliyk omgeving f20 en voor het in bewaring houden f 1,50 per dag. Volgens gegevens van de ANWB biyft in circa 140 gevallen per maand een auto door pech op Ryks weg 13 stilstaan, terwyi circa 12 per maand als gevolg van een aanryding op de rijbaan tot stilstand komen. B. en W. achten deze maatregel gewenst met het oog op de gewyzigde situatie op Ryksweg 13, die wordt gereconstrueerd en verbreed, waar bij de vluchtstroken komen te ver vallen. De consumptieve bestedingen van het Nederlandse volk zijn nooit zo groot geweest als in de cember van het vorig jaar. Dit geldt zowel wat de waarde van de uitgaven, als de hoeveelheid per hoofd van de bevolking aan gaat. Het „Centraal Bureau voor de Sta tistiek" heeft uitgerekend dat de waarde en de hoeveelheid schuilt in waarde van de totale consumptie by- na het dubbele bedroeg van het peil van 1958. Het verbruik per hoofd van de bevolking was anderhalf maal zo hoog als 6 jaar geleden. Het verschil tussen de waarde en de hoeveelheid schuilt sedertdien opgetreden prijs stijging en de groei der bevolking. De grootste styging is opgetreden by de duurzame consumptiegoede ren, gevolgd door voedings- en genot middelen. De styging was het minst by de sector overige goederen en diensten, in welke sector de prijsont wikkeling het ongunstigst was. De totale waarde van de consump tie kwam in december uit op 190 pro cent van het gemiddelde niveau van 1958, dat door het CBS by de bereke ning van het indexcyfer als 100 wordt aangenomen. Voor november was een indexcijfer berekend van 171, terwül het gehele jaar 1964 op een maandgemiddelde van 165 stond. In december 1963 heeft het consumptie- peil 168 bedragen. In vergelijking met december 1963 heeft de „feestmaand" van 1964 een consumptiestijging van 13.1 procent gebracht. Als gevolg van het feit dat het prijspeil intussen met 5.4 procent is toegenomen, is het verbruik wat hoe veelheid betreft, minder gestegen dan uit de vermeerdering van de waarde der consumptieve bestedingen valt af te leiden. Het indexcyfer duidt er op dat de hoeveelheid der consumptieve bestedingen 7.3 procent groter was dan in december 1963. Er waren ech ter veel meer monden te voeden en dit bracht met zich mee, dat de hoe veelheid per hoofd van de bevolking maar 5 procent hoger uitkwam. Het maandgemiddelde van het af gelopen jaar kwam voor de waarde der totale consumptie uit op 165 te gen 146 in 1963 en 133 in 1962. Het prijsindexcyfer stond op 118 tegen resp. 111 en 107, het hoeveelheids- indexcyfer op 140 tegen 132 en 124 en dat van de hoeveelheid per hoofd op 129 tegen 124 en 117. MET EEN ENKEL WOORD BINNENLAND. Dak-Dambrandje - Op een waar schuwing van een daar steeds aan- Ige bewakingsman van de Am- damse brandweer is gistermiddag uc brandweer uitgerukt naar het koninklijk paleis op de Dam. By het plakken van bedekkingsmateriaal tegen de blnnenbeschoeilng van de dak goot aan de achterzyde van het pa leis met een beveiligde brander, had dit materiaal niettemin vlam gevat. Met in het palels aanwezige mate rieel, namelijk een slang op de wa terleiding. was het vuur in enkele minuten gedoofd. Daarna konden de drie autospuiten, twee ladderwagens een slangenwagen, een gereedschaps- wagen en personenwagen, tezamen be mand met veertig spuitgasten, inruk- MUnenbestrUdlnesopleidlng - De lederlandse en de Belgische Marine uilen hun mijnenbestrydlngsopleldln- beginnen aan de Belgische mflnenbe- strydlngsschool in Oostelnde. 2 Die school zal een Belgisch-Nederlandse staf krygen. Kokend water over baby - Een baby van 20 maanden trok in Olden- zaal een bak met kokend water van het aanrecht. Het kind kreeg het wa ter over het lichaam en is met vry ernstige brandwonden in een zieken huis opgenomen. Trein tegen huisje - Op een niet beveiligde overweg tussen Bonneer en Vlerllnasbeek is gisteravond een botsing gekomen met een van Nijmegen op weg was o. BIJ deze botsing werd de dood. Hy was de enige inzittende van •t busje. Boerderij afgebrand - De kulken- „jerderij van de heer J. Meulendyk in Nuenen (N.Br.) is gisteravond tot de grond toe afgebrand. De >e vyf kin Meulendlj 100.000 gulden. De brand delljk ontstaan door kortsluiting. Kind verdronken Omstreeks half één gistermiddag ls de byna 3-jarige ter, uit Raar--J«ggJ ln de haven Toen zijn jte, kwam een Droerxje haar vertellen, dat het kind in het water was gevallen. Brand op tankschip In de kajuit van het tankschip Alba uit Zwyn- drecht, dat op de Lek ter hoogte van rt op weg naar de thuisha- is gistermiddag brand uil niet door de Spaanse politie gear- werd vrijdag door het Spaanse ministerie van Voorlichting bekend gemaakt. Geruchten deden de ronde, dat de in het buitenland wonende Portugese oppositieleider op 14 febr. ln Badajoe (Spanje) was gearresteerd, toen hij zich daar ln verband met een geheime missie ophield. Nieuwpoort op weg naai ven was, ls gistermiddag broken. Een passerende colli lende schip and uitge- lega bracht fe schip naar de aanleg steiger ln Schoonhoven, waar de krachtige wind de vlammen hoog deed opwaaien en het noodzakelijk bleek het schip om te zwaaien, zodat de wind mmder vat op het vuur had. Toen kon de brandweer spoedig het gevaar bezweren. Het gezin van de schipper P. de Vries, man, vrouw en kind, werd aan boord van de collega opgenomen. De kajuit en het achter onder zijn geheel uitgebrand. De ma chinekamer bleef gespaard. BUITENLAND. tere Chinese deelneming wikkeling van Pakistan. De ondertekening van komst inzake de grensafbakenlng is de bekrachtiging van de regeling leden in Peking bereikten. Niet gearresteerd Ex-generaal Delgado, leider van de oppositie tegen het huidige bewind ln Portugal, ls nota met kracht geprotesteerd „het gebruik van gifgassen" do Verenigde Staten ln Zuld-Vletn Graties President Nkroema van Ghana heeft bekendgemaakt, dat hy besloten heeft de doodstraf die over tien mannen is uitgesproken te ver anderen in 20 jaar gevangenisstraf. Een van deze tien is de voormalige minister van Buitenlandse Zaken Adjei. Geheimzinnige ziekte voor onbepaalde 14 arbeiders gisteren met een geheim zinnige ziekte ln het ziekenhuis In Egypte begraven - Ex-konlng Faroek zal ln Egypte worden begra ven, zo meldt het Egyptische blad Al Ahram. De regering in Cairo heeft een desbetreffend verzoek van de fa milie van de overledene ingewilligd en de Egyptische ambassade ln Rome instructies gegeven Inzake de over brenging van het stoffeiyk overschot. Overstromingen Honderden men sen zitten ln bomen of op daken ge durende de afgelopen drie dagen ten gevolge van overstromingen die in Mozambique plaats hebben gehad. berichten sprek - en kon alles goed bekyken", vertelde hy. De officier van Justitie waar schuwde hem, dat meineed zes ja ren gevangenisstraf kan kosten. Daarop herinnerde de getuige zich, dat hij na de veiling niet meer door het raam had gekeken. Dat redde hem van de cel. De derde getuige, een 34-jarige ar beider, zei dat hij de schrijfmachine in een schuurtje had zien staan, on der een hoes. De officier van Justi tie meende goede gronden te hebben om aan te nemen, dat deze getuige wel meineed pleegde. Hy liet hem terstond aanhouden. Na overleg in de raadkamer besloot de rechtbank de zitting te schorsen en de zaaik voor onbepaalde tyd aan te houden. Als de bewoners van het Drentse dorp Ruinen rond 5 december Sinterklaas en zwarte Piet door de Dorps straat zien trekkendan kun nen ze er zeker van zijn, de echte goedheiligman en zijn knecht voor zich te zien. Dank zij de goede zorgen van het gemeentebestuur U het namelijk uitgesloten dal klandestiene Sinterklazen de geesten van de Ruiners ver warren. Op voorstel van B. en t W. heeft de gemeenteraad de algemene politieverordening aangevuld met een bepaling, waarbij het iedereen verbo den is, „zich geheel of gedeel telijk vermomd of verkleed als Sinterklaas of zwarte Piet op straat op te houden". Al leen de burgemeester kan van deze verbodsbepaling onthef fing verlenen. De toenemende concurren tie in de Sinterklazen-bran che had B. en W. tot deze drastische stap gedreven. Burgemeester Roeters van Lennep, noemde het ver schijnsel van de „tegenkla- zen" bijzonder onplezierig „Wat zal men ervan zeggen", zo riep hij uit, wanneer zich gelijktijdig tien Sinterklazen over onze Ruiner Brink zou den voortbewegen?" Daar had de raad inderdaad niet van terug. Enkele edelacht- baren maakten nog wel zwakke tegenwerpingen ze wilden Sinterklaas niet te veel aan banden leggen, zei den ze maar de burge meester bleef onverbiddelijk. Oud kanon opgevist In de Noordzee ter hoogte van F ten en dertien myi uit de kust hed de Texelse kotter TX 8, een ou sdheepskanon opgevist. Het kano van klein formaat is zozeer da schaaldieren overwoekerd, dat h eerst grondig moet worden sohoo gemaakt om te kunnen nagaan welke makeiy het is. Men hoopt naam te ontdekken van het oorlog sohip, waartoe het behoord heeé Van de zyde van de musea op hl gebied van geschiedenis en scheef vaart bestaat voor deze vondst w belangstelling. ZATERDAG Den Burcht: Toneelavond „Ons Grunnegerlaand". 8 uur nm. Schouwburg: K. en O. Optreden van Wim Sonneveld. 8 uur nm. Stadsgehoorzaal: Jaarverg. Ned. Chr. Reis Ver. 10.30 uur nm. Stadsgehoorzaal: Uitvoering D.G.V. „Brunhilde". 8 uur nm. ZONDAG Bevrydingskerk (Montgomerystraat) Jeugd- en evangelisatiedlenst o.l.v. ds. G. Toornvliet. 7 uur nm. Gerecht 10: Soefibeweging. Univer sele eredienst. Mevr. W. Khan-De Ko ning. Onderwerp: het pad der wijsheid. 11 uur vm. openbare lezing. 2.45 uur nm. Janvossensteeg 17: Volle Evangelie- zending. Spr. Sir. J. zyistra. 10 uur Dr. Van Voorthuijzenschool (aula): Pinkstergemeente. 8 uur nm. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Vertoning van film „Oké aki Antll- las", Ingeleid door dr. G. D. van Wen- gen. 3 uur nm. Stadsgehoorzaal: B.K.-werk herv. ge meente. Spr. dr. P. L. Schoonhelm over „Wat komt er van terecht?". 10.30 uur Steenschuur 6: Kerk Christus vai dagen. 10.30 MAANDAG Ver. Excursie naar Kas teel Duivenvoorde. Verzamelen bordes Station. 7 uur nm. Steenschuur 6: Splritlsch Genoot schap. 8 uur nm. Waaggebouw: Bevolkingsonderzoek t.b.c. 9-12 uur vm. en 2-4.30 uur nm. DINSDAG Hogewoerd 175Dienstvergaderlng van Jehovah's getuigen. 7.25 uur nm. Janvossensteeg 17: Volle Evangelie- zending. Spr. dhr. G. Grootveld. 8 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: N.H. zendingscommissie en Ned. Bybel Genootschap. Dr. J. Voorhoeve ;r talen in modern Afrika". 7-8 1 Waaggebouw: Bevolkingsonderzoek t.b.c. 2-4.30 en 7-9.30 uur n.m. WOENSDAG Boshuis: Sociëteit herv. Boshulzer- wyk. 7.30-10 uur nm. Den Burcht: Toneelavond „Selskip Frysl&n". 8 uur nm. Rest. Van der Heyden: Jaarvergade ring Leldsche Bond van Huls- en Grondeigenaren. 8 uur nm. Rest. Van der Heijden: Chr. Hist. Unie. Spr. mr. H. K. J. Beernlnk over „De algemene politieke situatie ln Ne- t.b.c. 9~-l2 uur vm. en 2-4.30 Willem de Zwygerlaan 105: Bahaï- gespreksavond. 8 uur nm. Zomerzorg: Vola. Spr. dhr. J. Beeuw- kes over „Toepassing van kleuren ln de praktyk". 8 uur nm. DONDERDAG Hogewoerd 175: Dienstvergaderlng van Jehovah's getuigen. 7.25 uur nm. N. C. Reis Ver. Excursie naar Philips. Vertrek Station (bus). 8.15 uur vm. Schouwburg: K. en O. Nieuw Rotter dams Toneel, „Incident in Vichy". Waaggebouw: Bevolkingsonderzoek Lidwiniaschool (Lammenschansweg Contactcommissie Klnderbeschermli Spr mr J. Visser over „Contacten v uit de internaten met plaatselijke stanties". 8 uur nm. Louise de Coligny-h.bs.: Ton* avond „Ende dispereert niet". 8 Oude Vest 13: Evangelisatie Ohrt tengem. „Ecclesia". 8 uur nm. Schouwburg: K. en O. Nieuw Rotta dams Toneel, „Incident in Vichy TENTOONSTELLINGEN Academie: Lelde Aced. Kunsrtcw trum. Tentoonstelling grafieken Esten pa Popular de Valencia. Geopw maandag t/m vrijdag van 9 tot o u: (tot 2 april). De Lakenhal: Dag. 10-4 uur; soa 1-4 i kunstH Legermuseum (Pestibulslaan) M uitzondering van zaterdag van 10- 4 (zondag 1-4 uur). dag" 2-6 uur" (t/m 6 april) De Ruif (Janvossensteeg 59)Exp» sitie Theo Rös (tot 1 mei). Rijksmuseum voor Volkenkunó (Steenstraat 1): Dag. 10-17 dags 13-17 uur. Ryksmuseum van Oudheden: Detf UJks 10-5 uur; zond. 1-5 Rijksmuseum voor de_ geeehledjj Jr.' Dag. 2.30, 7 en 9.15 u; 'toni 0, 4.4 i 9.15 Lido: Sex and the single girl. 18 Jal Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 215 4.45. 7 en 9.15 uur. Luxor: Dédé, de havenmeld. 18 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 250, 4.41 7 en 9.16 uur. Rex: Vrouwenjaters. 18 Jr. (maandi t/m woensdag De grote ure Dag. 2.30, 7.15 en 9.15 uur 2.30. 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Studio: Alta lnfedelta. 18 Ir. Dl 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.- 9.15 uur. gentleman wordt sheriff. AI. Avond- en nachtdienst der apotheM Geopend voor spoedeisende gevallei Zulder Apotheek, Lammenschansweg tel. 23553. De dienst van apotheek» van Breest Smallenburg te Leiderdoi i door jstse Ap> geopend. Apotheek Voorscbc ten ls op zondag 28 maart gesloten vtf 8 uur tot 22 uur. ZONDAGSDIENST DER HUISARTS# iur bereid waar te nemen de dol- toren: Pieterse, Hoge Ryndljk 4. 24403; Tegelaar, Burggravenlaan tel. 34092; Brand. Zocherstraat 1, 26946; Veldhuyzen, de Laat de KanW Oegst^st dokter Van WalchrH

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 2