LEIDSCH DAGBLAD classic Felle Johnson Ku Klux Klan verklaart de oorlog BREUK DREIGT IN KABINET-ERHARD S€' Na moord vier man gearresteerd drie op borgtocht vrijgelaten Ca Is naa r Koningin Werkweek van veertig uur wellicht mogelijk IEMCOnv. (Sucf Qcü leuwo Jpgerlcht 1 maart 1860 ZATERDAG 27 MAART 1965 No. 31527 Directeur: EI A. EL van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 President Johnson heeft gisteren bekendgemaakt, dat vier leden van de Ku Klux Klan (een geheime organisatie die ijvert voor ras senscheiding) zijn aangehouden in verband met de moord op mevrouw Viola Liuzzo, de 39-jarige blanke strijdster voor rassen- gelijkheid die donderdagavond bij Lowndesboro in de staat Alaba ma werd doodgeschoten. Mevrouw Liuzzo was moeder van vijf kinderen. De federale commissie heeft de borgtocht van de gearresteerden bepaald op 180.000 gulden per persoon. Zij kunnen worden be straft met ten hoogste tien jaar gevangenisstraf en een boete van 18.000 gulden. Drie van de vier gearresteerde leden slaagden er binnen enkele uren in het bedrag bijeen te krijgen. Zij zijn op vrije voeten gesteld. De borg zou gestort zijn door de Ku Klux Klan. Niet bevoegd Volgens de president die vooi lelevisie sprak, zyn de Birmingham (Alabama) aange houden door de federale recherche. De federale Justitie is niet bevoegd n zich met de moord op Liuzzo te bemoeien, omdat dit drijf valt onder de jurisdictie vj itaat Alabama. Vandaar dat de nnen slechts zijn aangehouden beschuldiging van „samenzwering inbreuk te plegen op de burger rechten van mevrouw Liuzzo." In auto Mevrouw Liuzzo werd doodgescho ten toen zij met haar auto op weg van Selma naar Montgomery. Zij had enkele deelnemers aan de van Selma naar Montgomery het punt van uitgang terugge bracht en was weer op weg naai Montgomery. Op een stil gedeelte nacht toe, zoals zij altijd doen". Hij deed een beroep op de leden van de Ku Klux Klan, nu uit het genoot schap te treden en terug te keren naar „de fatsoenlijke maatschappij voordat het te laat is". De president kondigde aan dat hij stappen zal doen om de activiteiten van de Klan onder doeltreffende controle van de wet te stellen. „Wij zullen ons niet laten intimideren door het terrorisme van de Ku Klux Klan, zoals wjj ons ook niet laten bang maken door de terroristen in Noord-Vietnam", aldus Johnson. Nieuwe instructies voor grenswachten in Oost-Duitsland Een zegsman van de Westduitse politie heeft verklaard te hebben men, dat Oost-Duitsland zijn Tenswachters nieuwe instructies heeft gegeven voor het schieten op duchtende Oostduitsers. Men zou vooral opdracht hebben «kregen drastisch te zijn in gevallen vluchtende militairen van het volksleger". „Zij moeten tot op een afstand n 48 meter binnen Westduits rondgebied worden beschoten", al- us de zegsman. Deze nieuwe instructies zouden zijn fikend gemaakt door officieren van .grens-commando's", die naar het festen zijn gevlucht. De Oostduitse illitairen moeten de vluchtelingen fiorts dwingen plat op hun buik te ggen en niet langer genoegen ne- len met handen omhoog bij arresta- e. Vluchtelingen die ervan worden lerdacht gewapend te zijn, moeten uiten gevecht worden gesteld, maar liet worden gedood, aldus de poli- Voorts moeten de grenswachters mn wapens altijd bij zich hebben, eneinde het doel altijd te kunnen aken. WEERBERICHT IVan onze weerkundige medewerker) Een van Spanje afkomstig hoge- rukgebied trekt- via de Golf van iiscaje naar onze omgeving, waar oor de barometer sinds gistermor en flink is blijven stijgen. Na een egenperiode van veertien dagen, met de meeste provincies 40 tot 60 ulimeter neerslag, komen wij dit eekeinde in zonniger voorjaarsweer, en warmtefront met nog wat lichte egen zal voor de avond ons land gepasseerd. Wij komen dan in ïere lucht, waarin morgen zon- lige perioden de overhand zullen rijgen. Daarbij kan de temperatuur i de kustprovincies tot 10 a 12, el- iers in ons land tot 14 a 16 graden tijgen en daarmee waarschijnlijk de sooiste zondag brengen die 1965 tot a toe heeft afgeleverd. 28 MAART on op: 6.25 uur; onder: 19.07 uur. laan op: 5.19 uur; onder: 13.40 [oogwater in Katwijk te 0.17 laagwater te 7.55 en 20.46 29/3 hoogwater te 1.26 en 13.47 tagwater te 9.06 en 21.41 uur). i 12.52 van de weg nabij Lowndesboro reed een andere auto haar voorbij. Een 21-jarige neger, Moton, die naast mevrouw Liuzzo zat, hoorde kort daarop een geluid alsof een steen tegen de deur werd gegooid. Mevrouw Liuzzo zakte voorover en de auto reed slingerend van de weg af en kwam in een weiland tot stil stand. De auto met de moordenaars keerde om en één der inzittenden liet een lantaarn in de wagen van meviouw Liuzzo schijnen. Moton die zich op de bodem van de auto had laten zakken, hoorde hoe de andere auto daarna wegreed. Lowndesboro waar mevrouw Liuzzo werd vermoord, is het centrum van het gelijknamige district, waar van de 12.000 negers er slechts twee op de kiezerslijsten staan ingeschreven. Toen de deelnemers aan de mars en kele dagen geleden Lowndesboro passeerden, riepen blanken „We zul len jullie later krijgen, jullie zullen niet lang meer „lachen". Veroordeling In een rede die in feite n kwam op een oorlogsverklaring de Ku Klux Klan, veroordeelde pre sident Johnson scherp de moord, die hy een „afschuwelijke misdaad" noemde. De daders „sloegen in Onderzoek naar salariëring van N.S.-personeeI De directie van de Nederlandse Spoorwegen heeft in overleg met de erkende vakverenigingen besloten, onafhankelijke commissie in te stellen, die bereid en in staat moet zijn de inkomens-positie van het spoorwegpersoneel te onderzoeken in vergelijking met die van werknemers het bedrijfsleven en bij de over- De N.S.-directie heeft dit besluit genomen, omdat zij allerminst ge lukkig is met de moeilijkheden die zich in de afgelopen maanden rond de totstandkoming van de pas goedgekeurde spoorweg-c.a.o. hebben geopenbaard. ons bedrijf leeft in 't algemeen gevoel van onbehagen, van ach terstelling. Deze gevoelens van „ach terstand" bederven de sfeer in het bedrijf. Zij moeten de wereld uit", schrijven de drie directieleden de N.S. in een verklaring aan het spoorwegpersoneel ruim 29.000 nen en vrouwen die is afge drukt in het vandaag verschenen, extra nummer van „De koppeling" het personeelsorgaan van de spoor wegen. De spoorwegdirectie voorziet dat de opdracht aan de commissie wel enige tijd zal vergen. De namen de commissieleden zullen' bin nenkort worden bekendgemaakt. De leden worden in overleg met de er kende vakverenigingen gezocht. Vliegramp kost 22 mensenlevens Een DC-3 van de Pakistaanse in ternationale luchtvaartmaatschappij is gisteren neergestort op een berg pas op ongeveer 1600 km ten noor van Karatsji. Van de 26 inzit tenden zijn er 22 omgekomen, heeft een woordvoerder van de maatschappü meegedeeld. Het toestel, dat 22 passagiers en vie* bemanningsleden aan boord had, voerde een lijnvlucht uit van Pesja- naar Chitral, een staat in de bergen in het noordelijkste puntje Pakistan, vlak bij de Russische grens. De woordvoerder zei dat het toestel neergestort op de Lowarypas, die drieduizend meter hoog is. De oor zaak van het ongeluk was niet be kend. Mevrouw Liuzzo Hij verscheen op het televisie scherm tezamen met zijn minister van Justitie, Katzenbach, en het hoofd van de federale recher che (FBI), Hoover. De president zei dat de arrestaties pas enkele minuten tevoren waren geschied. De aangehoudenen zijn de 43-jarige Eugene Thomas uit Bes semer (Alabama), de 41-jarige Wil liam Eaton, eveneens uit Bessemer, de 31-jarige Gary Rowe uit Birming ham en de 21-jarige Collie Wilkins uit dezelfde stad. Terroristen „Mevrouw Liuzzo is vermoord door de vijanden van het recht, die al tientallen jaren het touw en het vuurwapen en de teer en de veren hebben gebruikt om hun buren te terroriseren. Mijn vader heeft hen vele jaren geleden in Texas bestre den en ik heb mijn hele leven tegen hen gevochten, omdat zij naar mijn mening de vrede in elke gemeen schap waar zij voorkomen, bedrei gen. Ik zal hen blijven bestrijden, omdat ik weet dat zij niet trouw zijn aan de VS, doch aan een ge meenschap van kappendragende dwepers", zo zei Johnson. Het hoofd van de Ku Klux Klan, Shelton, verklaarde in Alabama „Ik weet niets af ran een deelneming van enig lid van onze organisatie aan gewelddaden". Overigens had hij de indruk dat volgens president Johnson iedereen in Alabama lid is van de Ku Klux Klan. Gouverneur Wallace van Alabama had vrijdagochtend in een vraagge sprek voor de televisie verklaard het ongelukkig te vinden dat er in zijn staat iemand was gedood. „Ik be treur dit incident, maar het is nog steeds veiliger in deze staat over de verkeerswegen te rijden dan in de ondergrondse van New York te rei- President Johnson heeft gis teren de beide Amerikaanse ruimtevaarders Grissom en Young in het Witte Huis ont vangen en hun een speciale on derscheiding verleend. De kabinetsformateur, mr. J. M. L. Th. Cals vertrekt vandaag met regerings-Friendship naar Oos tenrijk, teneinde een tussentijds rap port over de formatie-vorderingen in de Koningin uit te brengen. Het is Koningin Juliana namelijk nog bezwaarlijk te reizen wegens het opgelopen beenletsel. Waarschijnlijk zal mr. Cals mor gen uit Lech naar Den Haag terug keren. deze onmin maar moeilijk voor de toekomstige kiezers kunnen verber gen, vinden nu, dat zij geen kans voorbij moeten laten gaan, om te la ten zien, hoe „hard" ze kunnen zijn. Een breuk met de FDP kan de CDU weinig of geen moeilijkheden meer opleveren. Op het programma van de Bondsdag staan geen belangrijke za ken meer. En na het zomer-reces val len de algemene verkiezingen. Voor een korte minderheids-regering zijn zij dan ook niet bevreesd. Dit week einde zal de beslissing vallen. Op zoek (Van onze correspondent in Bonn) Het kabinet-Erhard wordt direct bedreigd door een definitieve breuk met de liberale coalitiegenoten. De vrije democraten van vice-kanselier Mende denken er ernstig over, al hun ministers uit het kabinet terug te trekken, als kanselier Erhard hun geen andere ministerspost in de plaats geeft voor de zetel van de minister van Justitie, Bucher. Ontslag ingediend Minister Bucher diende donderdag avond zijn ontslag in. Hij weigerde zijn handtekening te zetten onder de wet, volgens welke de verjaringster mijn van de oorlogsmisdaden niet ii 1945, maar eerst in 1950 begint. De Bondsdag vluchtte in deze wet, on zich voorlopig uit de verjaringscon troverse te redden. Minister van Ju stitie, Bucher en zijn partijgenoten van de Vrije Democratische Partij (FDP), hadden zich echter van meet af aan tegen iedere vorm van ver lenging van de verjaringstermijn van 20 jaar verzet, die op 8 mei aan staande zou zijn afgelopen. De vrije democraten hadden er aanvankelijk op gerekend, dat de post van minister Bucher tot aan de ver kiezingen van 19 september door een andere minster ad interim zou wor den waargenomen. Dit zou natuurlijk in geen geval een minister uit de eigen kring kunnen zijn. Om het evenwicht in de coalitie weer te herstellen, hadden zij verwacht een andere partijgenoot in de regering te kunnen afvaardigen. Ze hadden daarbij met een symbolische post ge noegen genomen. Erhard voelt daar niet voor. Harde houding De afwijzende houding van de christen-democraten op dat laatste punt is te begrijpen uit de verklaring die de vrije democraten begin deze week op hun partij-dagen in Frank fort hebben afgelegd. Op deze laatste bijeenkomst vóór de algemene verkie zingen, besloten zij, vooral op het ge bied van de politiek jegens het Oost blok, tot een gedragslijn, die sterk afwijkt van die der christen-demo cratische coalitiegenoot. Ook staken zij hun ontevredenheid over de po litiek van Erhard tegenover het Na- bije-Oosten niet onder stoelen of banken. De christen-democraten, die in eigen kring uiteen gereten worden door heftige meningsverschillen en Justitie. Hij weigert genoegen te ne men met een door de FDP voorge stelde, tijdelijke bezetting van de post. Men houdt rekening met de kandidatuur van het CDU-lid, dr. Hans Wilhelmi, advocaat en notaris in Frankfort. Dr. Wilhelmi was van 1960 tot 1961 minister voor Econo mische Bezittingen van de Bondsre publiek. In de laatste fase van het „verjaringsdebat" trad hij op de voorgrond als voorzitter van de juri dische commissie van de Bondsdag. Deze commissie had tot opdracht de verlenging van de verjaringstermijn juridisch te regelen. Wanneer de FDP de coalitie-regering zal verlaten moeten opvolgers worden gezocht voor (afgezien van de reeds afgetre den minister Bucher) vice-kanselier en minister voor de beide Duitslan- den, Mende, de minister van Finan ciën, Dahlgruen, de minister voor Wetenschappelijk Onderzoek, Lenz en de minister voor Economische Sa menwerking, Scheel. PROF. DR. F. HARTOG Het is raadzaam zich voor fe bereiden op een periode waarin een negenurige werkdag bij een vijfdaagse werkweek niet langer kan en die de werknemer niet langer wil. Een verdere verkorting van de arbeidstijd tot veertig uur per week, te bereiken in bijv. twee etappes, is wellicht mogelijk. Dit zei prof. dx. F. Hartog, hoog leraar aan de Rijksuniversiteit in Groningen, gistermiddag op de lan delijke ledenvergadering van de „Contactgroep van werkgevers in de metaalnijverheid" in Apeldoorn in een causerie over perspectief van de arbeidsmarkt. Hij was optimistisch gestemd met betrekking tot de werk loosheid in ons land. Er is in Neder land nog werk voor jaren, meende hij. De vraag naar arbeidskrachten zal voorshands nog niet afnemen, omdat er nog teveel te doen is op het gebied van de woningbouw, we genbouw, oeververbindingen enz. De spanning op de arbeidsmarkt is geenszins verminderd. Men heeft, ter bereiking van enige ontspanning Merels stagneren bouw garage (Van Venlose correspondent) Door toedoen van een merelpaaris in Venlo de bouw van een garage ge stagneerd. In eigen beheer is de Ven lose brandweer op de binnenplaats van de brandweerkazerne bezig met bouw van een staUingsruimte voor twee voertuigen. Twee merels hebben ondertussen echter kans gezien een nest te bouwen boven in de nog niet afgewerkte dubbele box. Hoewel het een clandestiene inwoning betreft, heeft de Venlose brandweercomman dant besloten de dieren niet te sto ren in hun pril geluk en derhalve de verdere werkzaamheden aan de stal lingsruimte verboden. Met dien ver stande dat het werk pas mag wor den hervat, wanneer straks de jonge vogels zijn uitgevlogen. Met drie fractieleiders verder. V.l.n.r. de heren Smallenbroek (A.R.), Schmelzer (K.V.P.) en Vondeling (P.v.d.A.) hiervan, veel verwacht van de loon explosie 1964. Daarvan is niets te recht gekomen door de grote zuig kracht van de ons omringende lan den. Die anderen gaan met hun toon beweging ononderbroken voort en daarom moet Nederland wel mee. Vakbeweging Prof. Hartog zei over de vakbewe ging dat zij de dingen enigszins an ders is gaan zien dan voorheen. De vakbeweging is het niet geweest die de lonen de laatste jaren heeft op geschroefd. Het is nu voor haar moei lijk, nu is gebleken dat het allemaal toch zonder veel gevaren kon. Maar de bomen groeien niet tot de hemel. Prof. Hartog meent dat het begrijpe lijk zou zijn, als de vakbeweging, die jaren achtereen gematigde eisen heeft gesteld, nu zou zeggen: „Laten we dan maar eens gaan kijken tot hoever die bomen dan wel groeien". Uitgesproken het beste MANTELS MANTELKOSTUUMS van Egmond BREESTRAAT 173 VOLAUTOMATISCHE waiaiiBiiiiiniwii! k Zondagavond is ten gevol- ge van de duisternis en de f sneeuivbuijen een ingezeten a van Rijnsburg. die ten elf uur zijn meisje, binnen Leiden woonachtig, had verlaten, onder Oegstgeest in het wa ter geraakt en verdronken. Keizerin Eugenie heeft de drukkerij van den heer Du- vont, te Clichy, bezocht, waar het zetterspersoneel alleen uit vrouwen bestaat. Aan die drukkerij is een school voor i meisjes en vrouxven verbon- J den welke kosteloos is.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1