Omvangrijke verschui'vingen in eerste kwartaal van dit jaar E.L.V.A. Vertrapping van de geldmarkt ingetreden Een sterk stoeltje TERLENKA VAL 6.25 DRALON GORDIJNSTOF 9.50 Kan het wel geheel zonder cijfers? VEZENO HAAGSE POLITIE Kerkdiensten Leiden en omgeving - -0 uur n m Schakel VAN OOY in •idr. van Ooy jr.r Breeslraal 39, Leiden LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 27 MAART 1965 (Van onze financiële medewerker) De gemiddelde Nederlander pleegt weinig aandacht te schenken aan de ontwikkelingen op de geldmarkt, die eerder wordt beschouwd als het werk terrein van financiële experts, waar voor de gewone sterveling toch weinig of niets van te begrepen is. Toch is het wel degelijk de moeite waard ook van deze financiële markt notitie te nemen, al was het alleen maar omdat wat hier plaats vindt óofc van invloed is op andere financiële markten bijv. de obligatiemarkt of de beurs. Als de geldmarkt zeer krap is en deze toestand houdt enige tijd aan zonder dat er verandering wordt verwacht, kunnen de hogere geldmarkt tarieven die hiervan het gevolg zijn ook leiden tot hogere rendementen op obligaties en tot hogere rendementseisen voor aandelen, m.a.w. tot lagere èffectenkoersen. Dit zien wjj b.v. thans in Duitsland gebeuren, waar de aandelenkoersen onder druk staan sinds de verhoging van het disconto. Drie factoren 28 decembe,r j'1-dan hm** het v°1_ De banken eindigden het Jaar 1964 met een abnormaal hoog saldo, t.w. met f 426 min. Normaliter is de jaar- ultimo voor de banken een zeer krap pe tijd, omdat dan de bankbiljetten- circulatie onder invloed van het be talen van kerstgratificaties etc. de hoogste stand van het jaar pleegt te bereiken. Sedertdien is dit tegoed met f 200 miljoen afgenomen. Per saldo werd in het eerete kwartaal f 230 miljoen aan de schatkist be- atald. Te bedenken is hierbij dat van de schatkist voor f 370 miljoen aan schatkistpapier werd afgenomen, waarvan meer dan de helft aan pa pier dat dit jaar weer moet worden afgelost. Bovendien kochten de ban ken voor f 275 miljoen aan deviezen van de Ned. Bank. Tezamen zou dit een vermindering van de tegoeden bij de bank met ruim f 500 miljoen hebben moeten meebrengen, ware het niet dat op 22 maart ruim f 300 miljoen minder aan bankbiljetten uitstond dan eind 1964. De ontwikkeling op de geldmarkt ts het best af te lezen aan de ver anderingen die optreden in de ba- lanscijfers van de Ned. Bank, die we kelijks worden gepubliceerd. Het al gemene beginsel hierbij is, dat als het saldo dat de banken bij de bank aanhouden een vermindering ver- tooht, de geldmarkt krapper wordt en omgekeerd. Dergelijke wisselin gen in de saldi van dê banken kun nen in hoofdzaak door drie facto ren optreden. In de eerste plaats doordat de banken betalingen ver richten aan de Staat of van de Staat betalingen ontvangen, al dan niet In opdracht of tên gunste cliënten. Kopen de banken bijv. schatkistpapier of betalen zij belas ting, dan neemt hun tegoed bij de Ned. Bank af, dat van de schat' kist neemt toe. Een tweede factor is de wisseling in de bankpapiercircu latie. Bankcliënten die ten laste van hun tegoed bij hun bank bankbiljetten komen halen, bijv. voor de betaling van lonen aan hun personeel (tegen het eind van de maand stijgt de cir culatie telkens met honderden mil- lioenen) kunnen die biljetten krij gen doordat de banken ze als het ware kopen uit hun tegoed bij de bank. In de loop van de maand ke ren de bankbiljetten dan weer —via winkeliers e.d. uit de circulatie terug, waarmee de banken hun te goed van de banken beïnvloedt, daarmee de toestand van de geld markt, wordt gevormd door devie zentransacties, die zij met de bank verrichten. Houden de banken bul- tênlèndse betaalmiddelen over (bijv. omdat wij een exportoverschot heb ben of omdat het buitenland hier Obligatie koopt) en verkopen zij die aan de bank, dan neemt hun te goed toe, komen de banken deviezen tekort die zU van de bank kopen, dan daalt hun tegoed. Recente ontwikkeling Gedurende het teneinde lopende eerste kwartaal van 1965 hebben deze drie factoren betalingsverkeer met de Staat, bankbiljetten, devie zentransacties omvangrijke schuivingen op de geldmarkt tot stand gebracht. Vergelijkt men de toestand volgens de jongste week staat (per 22 maart J.l.) met die per met kant, 125 cm. hoog noderne ruiten en strepen BEZOEKT ONZE Gordijnenshop. Haarlemmerstr. 179 MIDZA Huidige situatie Hoewel het tegoed van de ban ken f200 miljoen lager is dan eind 1964 was de geldmarkt de afgelo pen weken toch ruim te noemen, hetgeen blijkt uit de omstandigheid dat de notering voor daggeld in de laatste 14 dagen gedaald ls van 314% tot 2%. (Daggeldleningen zijn dage lijks opvraagbare leningen die de banken elkaar of aan makelaars ge ven uit hun kasoverschotten). Hun laatst bekende saldo van f226 min was nL ruim voldoende om de te goeden die zij verplicht bij de bank moeten aanhouden in verband met de in ons land van kracht zijnde kredietrestricties te financieren. De ze zgn. strafdeposito's bedragen thans slechts f 67 min. Het huidige saldo is evenwel niet toereikend om de uitzetting bankbiljettencirculatie op te vangen die in verband met het naderen de maart- ultimo en de paasdagen kan worden verwacht. Het is dan ook te begrijpen dat zich in het mid- van de week reeds een krapping van de geldmarkt heeft ge openbaard. Deviezentransacties Een enkel woord nog over de de viezentransacties tussen de Ned. Bank en de banken. In het najaar 1964 heeft een vergroting van de voorraad buitenlandse betaalmid delen in handen van de bank plaats gevonden ter grootte van vele hon derden miljoenen, zulks onder in vloed van de grootscheepse aanko pen van de Nederlandse obligaties door buitenlanders en van de vlucht uit het pond sterling. Mede ter af roming van dê ruimte op de geld markt, die hierdoor was ontstaan, heeft de Ned. Bank in december januari voor grote bedragen aan viezen aan de banken verkocht, wel ke bovendien door de bank wee N.V. Internationale Beleggings Unie „Interunie", Postbus 617, Den Haag Onze voorgaande puzzel bleek toch meer (zelfs veel meer) oplossingen te hebben dan de ene, die wij U voor spiegelden. De bedoelde oplossing 2 1 0 0 0 8\ 8 9 6 Er zjjn echter vele andere oplossin gen mogelijk wanneer de laatste drie termen van de optelling samen 199 zijn, hetgeen een som van 10000 ople vert mét de mogelijkheid van deling door 16. Die som van 199 voor drie termen kan op vele manieren worden verkregen uit twee getallen van twee cijfers en een getal van 1 cijfer. Vanzelfsprekend hebben wij alle oplossingen goedgekeurd, die een ge combineerde berekening van de ge vraagde vorm toonden. Onze puzzel voor deze week is de volgende: Kunt U een vermenigvuldging, de ling, optelling aftrekking of gecombi neerde opgave samenstellen, waarin alle cijfers door punten worden ver vangen, waarbij geen verdere voor waarden worden gesteld, waarin geen andere rekenvormen als de genoemde worden gebruikt (niet worteltrekken machtsverheffen etc.) en waarin de 0 niet het linker cijfer van een getal is? De enige voorwaarde die gegeven mag worden is dat een deling „opgaat". De opgave luidt dus eigenlijk: kunt wel presteren wat ons helaas dus blijkbaar niet gelukt is? Oplossing van uw probleem erbij geven s.v.p.! Niet als oplossing gelden zulke evi dente sommetjes als b.v. want dat kan men ternauwernood een puzzel noemen. Oplossingen onder het motto „pun- tensom" dienen voor woensdag a.s. te vm. in het bezit te zijn van de redactie, Wittesingel 1 in Leiden. Voor juiste oplossingen stellen wij eerste prijs van f 5,— en twee prijzen van f 2,50 beschikbaar waar alleen abonnees kunnen mede dingen. Mettertijd zullen de beste op- De eerste prijs voor de oplossoing van onze (onjuiste) opgave werd toe' gekend aan de heer H. Ju, Os ei Pa-ardenlaan 20 te Leiden, de twee prijzen van f 2,50 aan mevr. Njjgh, Vuurbaakstraat 19 in Katwijk aan Zee en aan de heer C. v. d. Berg, Schoolstraat 76 in Noordwljk aan Zee De prijzen worden de winnaars toe gezonden. Advertentie VERZEKERT ZIEKENHUISKOSTEN Zeldzame medaille voor Vening Meinesz Namens H.M. de Koningin heeft luitenant-kolonel W. F. K. Blschoff Heemskerck, kamerheer i.b.d. H. M. de gouden ere-medaille voortvarendheid en vernuft van de Huisorde van Oranje uitgereikt prof. dr. ir. F. A. Vening Mei- die vijftig jaar geleden aan de Rijksuniversiteit te Utrecht promo veerde op een proefschrift getiteld „Bijdrage tot de theorie der slinger- waarnemingen" De uitreiking vond plaats ten huize van prof. Vening Meinesz te Amersfoort. De gouden medaille die al zestig jaar bestaat, werd hiermede pas voor de vijfde maal uitgereikt. Met deze onderscheiding werden voordien begiftigd Anthonie Fokker (1924), Anton Philips (1927), mr. Fentener van Vlissingen (1951) en prof. Thijsse (1963). termijn o.a. voor levering over drie maanden werden terugge kocht. Op deze wijze konden de ban ken deze deviezen dus in het buiten land uitzetten zonder valutarisico te lopen. In de afgelopen week heeft de Ne- dej-1. Bank opnieuw op grote schaal deviezentransacties met de banken verricht, waarvan een verkrappende invloed op de geldmarkt is uitge gaan. Mogelijkerwijs rijn de aanko pen die de banken hebben verricht in verband te brengen met het schaarser worden van dollars onder invloed van de recente maatregelen van president Johnson tot sanering van de Amerikaanse betalingsba lans. Gestegen goudvoorraad Tenslotte zij erop gewezen dat de Ned. Bank haar traditionele politiek heeft voortgezet om bij tjjd en wij le een deel van haar voorraad bui tenlandse betaalmiddelen om te zet ten in goud. Het resultaat is, dat eind 1964 de goud- en deviezenvoor raad voor 78% uit goud bestond, terwijl dit 22 maart jL was opgelo pen tot 84%. Men kan zich afvra gen op grond waarvan een dergeli)- keke conversie van dollars in goud nu heeft plaatsgevonden, temeer daar dergelijke daad langzamerhand po litieke aspecten begint te krijgen sinds de aanval die president De Gaulle op de positie van de dollar heeft ondernomen. Gedrukte beurs De beurs blijft gekenmerkt door een gedrukte stemming, mede onder invloed van buitenlandse verkopen. De scheepvaartsector vormt, in het algemeen gesproken, een uitzonde ring, waarvan de ontwikkelingen rond de Holland- Amerika Lijn niet vreemd zullen zijn. Het is een In teressant fenomeen, dat een min derheid van aandeelhouders een be stuur tot concessies heeft weten te brengen. Interessant ook daarom omdat hiermee in aangetoond dat de heersende opvatting volgens wel ke de aandeelhouder zich bij de gang van zaken in „zijn" vennootschap maar nauwelijks betrokken zou voe len duidelijk te generaliseren is. De moderne politieman neemt de leiding in allerlei situaties! Wie houdt van een baan vol afwisseling èn daarbij graag nog interessante ervaringen opdoet waar hij zijn hele leven wat aan heeft... zal zich echt op zijn plaats voelen bij de Haagse Politie! In het werk van een politieman verloopt niet één dag hetzelfde als de andere. Want hij moet altijd overal "bij" zijn: om assistentie te verlenen, om tussenbeide te komen, om het verkeer te regelen, Jonge mensen zijn welkom bij de Haagse Politie Leeftijd 17-28 Jaar. Minimum lengte 1.72 m. Beneden 21 jaar MULO-diploma verplicht. om aanwijzingen te geven en om te antwoorden op 1001 vragen. Geen wonder, dat zo'n veelzijdig be roep goed betaald wordt! Tijdens de 1-jarige op leiding met veel sport, wetskennis, motortechniek, EHBO en autorijles als adspirant al 347.- tot 526.- Na de opleiding bedraagt het minimum maand salaris 594.-, terwijl hij kan opklimmen tot 'n rang waarbij het salaris maar liefst 1234.- bedraagt. Wilt u mij/Inlichten over/een sollicitatieformu lier sturen voor een baan bij de gemeente politie te Den Haag. Naam -- Straat --»»»-*' Geb. datum Opleiding Zend deze coupon !n of bet op! Woonplaats LengteMan/vrouw Zondag 28 maart 10 u ds. P. Kloek; 7 u ds. J. C (zangdienst). Hooglandse Kerk: 10.30 u ds. L. Kie- ds. J. M. D. Bethlehemkerk10 i Bevrijdingskerk: 10.30 u ds. H. Bou- Ulo-school, Aeserstr.: 9 en 10.30 (Leldse Volks] Wagenvoorde. —o..„ïionne: 10.30 Blommaert te Schiedam. Acad. Ziekenhuis: 10 u Hagen te Katwijk. Wit. nessenhuls: 10.30 Jeugdkerk Aula Gymnasium: 10.3 ds. L. de Liefde. Geref. Kerk. Zulderkerk: 10 uur W. de Vries te Eindhoven; 5 i i^Iz. Meijer te Oe^stgee Schiedam; 5 u dr. Vlijm, Kerk Oud- ds. Maaskai A. Krijger te Kerk Oude Vest: 10"u dr. Vlijm; 5 u k Mt&1 Bevrijdingskerk: 9 u ds. Haverkamp; u ds. L. J. Wolthuis te Woerden; 7 u ds. G. Toornvliet te Bloemendnal. (Dienst voor belangstellenden) dienst dhr. Bakker. Chr. Geref. Kerk: 10 u (ond. Laat de kinderen tot MIJ komen) en 5 uur (ond. Drie-talig opschrift boven het Geref. Kerk (vrljgem.)10 en 5 u van der Haar. Gem,: 10.30 u ds. H. dienst (dond. 7.45 .45 u Hoogmis; 5 u Vespers (w Ëvang. Luth. Gem.: 10.15 u ds. H. J. dhr. Dlkkes; 5 u 10.30 u dienst. Engelse dienst (Oud Kath. Kerk. Zw. i.: 10 u opdrachtsdlenst; voor veranderingen, etc. van alle kleding. Magd. Moonsstraat 68 Tel. 40028 - Leiden 5.30 u dhr. H. Schouten Jr. (vrijdag 8 uur bidstond). Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 u dB. I. de Tombe te Leiden; 7 u ds. M. H. Boogert. Geref. Kerk ds. W. J. van 9.30 en 2.30 u aan den Rijn. Alphen aan den Ryn Herv. Gem. Voorburg. Aula Immanuel- Bergschenhoek. Geb. Nabij Jeugdkapel geen 9.30 u ds. H Voorschoten; 6.30 u Ma Ger kerk. Raadhulsstr.: 10 u ds. T. B. van Houten te Aalsmeer; 5 u ds. W. Wijma Salvatorlkerk. W. de Zwijgerlaan: 10 u W. Wijma; 6.30 Houten. Alphen-Noord, 5 u ds. J. Dethmers Geref. Kerk (Vrijgt im.),.Gebouw Con- ds. H. Scholte. Chr. ^erk. Jeruzalemkerk, Grijpen- 9.30 u Dienst des Woords; 5 IJsclubgebouw: 10 u Eredien i ds. W. A. S. Laurei werkerk a/d IJssel; ds. C. Baas ds. Griffioen Geref. Kerk: 10 t Geref. Kerk (vrljgem.): 9.30 u leesdienst; 3.30 u ds. H. Scholte. Geref. Gem.: 10 en 6 uur leesdienst (woensdag 7.30 u stud. A. Werkendam). Ev. Luth. ds. B, G. te Winkel. Ev.- 8.45 u Jb. Klein de Leeuw; 6.3 Geref. Kerk: 9.30 en 5 stra. Chr. Geref. Kerk: prof. J. van der Schuit i ds. M. D. Kos- Hazerswoude Herv. Gem.: 9.30 Görkum te Soest: 6.30 i Zee (zendingszond; Dienst des Woords (lees- Geels te Haar- 10 u (Nutsgeb.. - S. Daalder n te Rotterdam (donderdhgavönd 8 u 'ang. J. Versteeg te Haarlem). Iloogmnrte Herv. Gem.: 10 u ds. Fred. J. Broeyer. Katwijk aan den R(Jn Herv. Gem - - J- E i ds. A. Baas. ds. w. Bakker Kerk: 10 nis); 6 u ds. W. L. Tukker. Ichtu: 10 u ds. De Vos (openb, bel 5.30 u Vries. Chr. Geref. Kerk: 10 K. Bokhorst te Naarden. Geref. Kerk (vrygem.) 8.30 en 7 u ds. D. K. Wie- lenga te Rotterdam; 10.30 en 5 u ds. Breen. Geref. Gem.: 10 en 6 u lees- Koudekerk ging van ds. Quak; 2.30 u Intrede ds. Quak. Geref. Kerk: 10 en 7 u ds. Mak- klnga. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 u dhr. J. v. d. Hoek: 6.30 u ds. J. P. Honnef. Kerkzaal Zijlkwartler6.30 u dhr. J. Lindelaan 12a: 7 u ds. J. P. lem te Rotterdam. landerveen. Geref. Kerk: 10.15 ds. Versluys te Hoofddorp. Llsse Herv. Gem., Kerk: 10 i H. G. Oostlnga. Kapel: 10 u d; Koolstra. Kerk: 7 u Geref. Kerk: 10.30 u Haarlem; 7 ds. S. Koolstra. ds. J. W. van - ds. Peddemors Nleuw-Vennep. Chr Geref. Kerk: i Boer te Sassenheim; 10 t 4.30 ud. J. Kranenburg te Kampen. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3 u leesdienst. Ned. Prot. Bond: geen dienst. Nieuwkoop Herv. Gem.: 10 u ds. D. Oliemans: 6.30 U ds. P, Kloek te Lelden (Jeugddienst). Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 u ds. J. Wagenaar te Zwam- merdam. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords; 2 u ds. P. op den Velde te Mijdrecht. Rem. Geref. Gem.: 10 u ds. E. J. Kuiper te Dordrecht. Nieuwveen Herv. Gem.: 9.30 u ds. Lalleman; 6.30 u ds. P. A. Lefeber te Alphen aan den Rlln. Geref en 6.30 u ds Haag. Noordwljk 10 u ds. A. L nlng. Sole Mlo: Geref. Kerk: 10 ds, B. Bouma. satle, VGLO-school, Noordwljk-Blnnen Herv. Gem.: 10 en 7 u ds. J. van Dok. Geref. Kerk: 9.30 u ds. B. Bouma; 5 u ds. W. Dek ker. Van den Berghstlchtlng: 11 uur i ds. A. H. Smits. Oogstgeest Herv. Gem. (Groene H. K. Jonkman. Vrljz. Hei - T Eekhof. Geref. Kerk Krijger te Schiedam. Ge- Brands, 3 u ds. J. Oude Wetering Herv. Gem.: iur dhr. Drijver te Voorschoten; s. Lalleman. Geref. Kerk: 9.30 en uur ds. C. A. Verhoog. Rem. Geref. Gem.: 7 u dr. J. van Goudoever te Hilversum. Rljnsaterwoude Herv. Gem.: 10 u ds. C. J. Baart; 7 u ds. Joh. Stehouwer te Alphen a/d Rijn. Chr. Geref. Kerk: onbekend. R(|nsburg Herv. Gem., Grote Kerk: 10 u ds. M. C. Groenewoud; 5 u ds. H. van Gosllga. Bethelkerk: 10 u ds. H. van Gosllga; 5 u ds. M. C. Groene woud. Geref. Kerk (vrljgem): 10 en 5 uur ds. J. Douma. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 u dhr. Van Leeuwen te Sche- venlngen. Geref. Kerk. Petrakerk: 9.30 u ds. Post; 5 u ds. Bhleveld. Rapen- burgkerk: 9.30 u ds. Bijleveld; 5 u ds. v. d. Linde. Maranathakerk9.30 uur ds. v. d. Linde; 5 u ds. Post. Ter Aar Herv. Gem.: 9.30 u ds. Corts te Vianen; 6.30 u ds. De Leeuw te Boskoop. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 u ds. Heyner. Valkenburg Herv. Gem.: 10 u ds. S. C. J. Goverta te Naaldwijk; 6.30 u ds. J. M. D. van den Berg te Leiden (Jeugddienst). Geref. Kerk: 10 u ds. Voorschoten Herv. Gem., Dorps kerk: 10 u ds. Cadée te Oudshoorn; 7 u ds. Julius te Rotterdam (Jeugd dienst). Rijndijk: 10 u drs. van der Gouw. Hulp en Heil: 10 u ds. Zyistra. Geref. Kerk: 9. 10.30 en 5 u ds. Mod deraar. Geref. Kerk (vrljgem.)10 en R. Cuperus: 6.30 -Vilkget è.30 wellus. Wilkgebouw: 9.30 u ds. J. J. Bethel: 9.30 ds. W. van Kooten te Oud-Beljerland: 7 u ds. P. Fader, Maleise dienst. Im- manuëlkerk: 9.30 u dr. G. Huls te de Bogerd. 5.r~ - -B Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 Boonstra; 7 u ds. H. J. van Achter berg te Lelden. Wassenaar Herv. Gem., Dorps kerk: 10 u dr. Th. C. Frederlkse; 7 u W. Homgreen te Den Haag E. Pijlman. Zi|llaan: 10 Rang te Haarlem. Ned. Prot Bond, L. Kerkdam: 10.30 u ds. P. Pols te Den Haag. Johannahuls: 10.30 u mevr, ds. W. den Herder-Brugman te Den Haag. Herv. Geref. Evang., Dorpshuls: 10 u J. Grlsnlght te - ds. W. Vroeglndewey Rotterdam; 5 hulzen te Den Haag. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 en "i Jonge (HA). Geref. Kerk: 10 uur ds. R. Hengstmangers. Zwammerdam Herv. Gem.: 10 u ds. C. L. v. d. Broeck; 6.30 u ds. Fred. T Broeyer te Hoogmade. Geref Kerk: Wlerslnga te Em- i 6.80 en. Rem Geref. Gem.: Paardekooper. 10 i ds. J. voor al uw aankopen van: WASMACHINES - WRINGERS - KOELKASTEN STOFZUIGERS - SCHEERAPPARATEN - STRIJKIJZERS. Het huis van vertrouwen dat vertrouwen geeft

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 13