Rusland steunt Franse aanspraken kleuren-t.v. Andere landen willen Amerikaans stelsel Ceaoesescoe volgt Gheorgioe-Dej op Beslag op kamergelcl Harmsen Kadavervlees keurig verpakt naar fabriek Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 23 maart 1965 Derde blad no. 31523 L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. :u ttnvonderd over de Russische keuze, die wel zo'n beetje in de lucht hing. Door de nu bereikte overeenkomst druk kunnen uitoefenen ten gunste van het Franse Secam-sy- er iteem. De Nederlandse televisiemen- geven de voorkeur aan het Ame. rikaanse N.T.S.C.-systeem, de men behalve in Amerika ook ruime ervaring heeft opgedaan Engeland en Japan. Ook bij Philips worden met dit systeem proeven ge 31 De Franse minister van Voorlich ting, Peyrefitte, heeft toegegeven, dat de bereikte ovex-eenkomst verband houdt met de komende Weense con ferentie. Hij hoopte, dat zich daar- sen meerderheid zou kunnen a voor één bepaald stelsel van kleurentelevisie. En dan natuurlijk het Franse. Een woordvoerder van de Britse rerenigïng van fabrikanten van ra dio-onderdelen verbaasde zich ech- r over de Franse en Russische hou- ng, juist voordat in Wenen het ge ile vraagstuk uitvoerig zou worden besproken. „Wij blijven echter van ■Jj mening, dat de Amerikaanse kleu- Eén systeem voor geheel Europa Frankrijk en Rusland hebben gisteren een overeenkomst gete kend voor gezamenlijke ontwikkeling van kleurentelevisie, waar een Frans systeem zal worden gebruikt. Beide regeringen ga ven daarbij de hoop te kennen, dat het systeem zal kunnen worden aanvaard door alle Europese regeringen. overeenkomst werd ondertekend kort voordat in Wenen een conferentie tal beginnen over het gebruik van één bepaald systeem kleurentelevisie vi geheel Europa. Tot nu toe komen er drie systemen voor in aanmer- mg: het Franse, een Duitse en een Amerikaans. Voor de ontvangst van het Franse systeem zijn nog slechts 150 toestellen gebouwd, maar de voorstanders ervan hebben vertelaard, dat de proeven met het systeem „volmaakt bevredigend" waren. Verbaasd rentelevisie beter is dan de andere t wij hopen dan ook, dat men zich Wenen voor dit stelsel zal uitspre- ;enhjken'. Een mening, die ook in Britse nva regeringskringen werd gedeeld. De directie van de „Radio Corpo- 2së ration of America" heeft verklaard, „Alleman" ook in Oostenrijk zeer goed ontvangen De Weense filmcritici hebben in 13! tun recenties unaniem lof uitgespre id' ken over „Alleman" van Bert Haan- stra. De film is afgelopen weekeinde première gegaan. Volgens de criticus van het dagblad .Volksblatt" heeft regisseur Bert Haanstra zijn landgenoten op prach tige wijze uitgebeeld bij hun bezighe den. Een boeiende kaleidoscoop van nj,( ten volk van 12 miljoen zeer ver- verk. Arbeiterzeitung heeft geschreven, dat het „een parel is onder de films, ie niemand mag missen". Die Presse schrijft: „De keuze en de k f montage tonen, dat Haanstra een Iman is met een groot gevoel voor hu- i dat er weinig kwaadaardig- een groot hart in hem schui len. Zijn kritiek is met liefde uitge bracht, zoals dat hoort, daarom zien Tij niet alleen de Nederlander, maar onszelf". Express heeft de „eerlijkheid" van Haanstra geprezen. „Hij probeert lijn volk niet mooi voor te schilderen. volgt het nauwlettend met liefde, eerlijkheid en een prijzenswaardige iweem van ironie, maar zonder kwaadwilligheid". I De Duitse titel van de film is „Mit II tersteckter Kamera". Aansteker bij licht brandbare vloeistof Vervolging tegen magazijnchef De officier van Justitie bij de rechtbank in Rotterdam, mr. J. M. 'an Leeuwen, heeft besloten tegen ren personeelslid van de N.V. „Good- "ill" schuimrubberfabriek in Rotter- ïn vervolging in te stellen we gens het veroorzaken van de brand, december van het vorige jaar abriekspand van „Goodwill", »an de Schiedamse weg bijna geheel 'ernielde. De verdachte, een 26-jarige maga- 4jnchef, wordt verweten hoogst on achtzaam en roekeloos te hebben gehandeld, toen hij in de fabriek by het overgieten van een licht ont vlambare vloeistof zijn sigarettenaan steker gebruikte om bij te lichten. Het gevolg daarvan was, dat de vloeistof 'lam vatte. Het vuiu sloeg over naar grote hoeveelheden schuimrubber, die in korte tijd de hevigste brand ver oorzaakte die de Maasstad sinds lang kd gekend. De zaak zal in mei voor de Rot- ferdamse rechtbank dienen. gen tot. stand schijnt te zyn geko men. Volgens de R.C.A.-directie is bij diverse gelegenheden de techni sche superioriteit van het in de Ver enigde Staten gebruikte N.T.S.C.- stelsel gedemonstreerd. Nog jaren Overigens, al zouden de 200 af gevaardigden het deze week eens worden in Wenen over eén gezamen lijk systeem, dan nog zullen de Europese televisiekijkers voor 1967 geen kleuren-t.v. kunnen ontvangen. Het zal nog jaren duren alvorens zo'n Europees net tot stand kan ko men. En zelfs dan kunnen de sta tions maar een deel van hun pro gramma's in kleuren uitzenden. Het te kiezen systeem mag de ontvangst voor de kijkers niet te duur maken, want de goedkoopste ontvanger voor kleuren-t.v. zal nog ongeveer drie maal duurder zijn dan een gewoon toestel. Voordeligst Uit economisch standpunt gezien zou het Amerikaanse stelsel het voordeligste zijn. Het wordt al jaren in de Verenigde Staten en Japan toegepast, waar miljoenen toestellen in de afgelopen jaren zijn verkocht. In verscheidene Europese landen heerst echter de mening, dat het Amerikaanse systeem niet voor Europa geschikt is. Bij uitzendingen over lange afstanden (Eurovisie bij voorbeeld) zouden veiwormingen in de kleux-signalen kunnen ontstaan, zo zegt men daar. De nu gesloten overeenkomst tus sen Frankrijk en Rusland ten gunste van het Franse Secam-systeem heeft de besprekingen deze week in Wenen niet gemakkelijker gemaakt. In Britse regeringskringen kan men al horen zeggen: „Indien andere Euro pese landen zich voor een ander stelsel van kleurentelevisie dan het Amerikaanse uitspraken, dan zal het Verenigd Koninkrijk zich zijn stand punt voorbehouden". NEDERLAND 1 AVRO 7.00 uur Nieuws in het kort NTS 7.01 uur Barend de Beer, voor de kleuters 7.06 uur Weekjournaal voor gehoorgestoorden 7.33 uur Engelse les 8.00 uur NTS-journaal 8.20 uur AVRO's Televizier, actualiteiten 8.40 uur Theater Domino 9.35 uur De verdedigers, film 10.25 uur NTS-journaal 10.30 uur Sluiting. NEDERLAND 2 KRO 8.00 uur Nieuws in het kort NTS 8.01 uur Morgen is het misschien te laat, natuurfilm 8.25 uur Bill Dana show 8.50 uur Film '65 9.25 uur Solistenconcert. 9.40 uur Onze man in Keulen 10.05 uur Pauze 10.10 uur Kerk en Sport (III) 10.35 uur Sluiting. UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1: Negen muzen, elf provincies 9.45 uur Orpheus de Magiër HILVERSUM 2: 7.30 uur Fragmenten Geen dubbelrol meer in Roemenië De 47-jarige Nicolae Ceaoesescoe, lid van het politieke bureau van de Roemeense communistische partij, is gisteren gekozen tot nieuwe partij leider. Het centrale comité zal de nationale vergadering voorts voor stellen de 56-jarige Tsjiwo Stoica tot president uit te roepen. De dubbel rol, die de enkele dagen geleden over leden Gheorgioe-Dej vervulde (staatshoofd en eerste partijsecreta ris) Is hiermee dus afgeschaft. i in 1936 tot de communistische partij toetrad, ver- tegenwooi-digt de jonge generatie van de geheel door de partij opge leide functionarissen, die onder Gheorgioe-Dej er naar streefden Roemenië tot een van de snelst groeiende industrieën op de Balkan te maken. Tijdens de tweede wereldoorlog zat hij twee jaar gevangen wegens com munistische agigatie. In 1948 werd de nieuwe partijleider lid van het centrale comité, in 1955 gevolgd door zijn benoeming tot lid van het po litieke bureau. Westerse diplomaten noemen hem de openlijke agigator voor economische onafhankelijkheid van het communistische blok en een tegenstander van Russische schema's om van zijn land een leverancier van grondstoffen te maken. Tsjiwo Stoica, de kandidaat voor het presidentschap, werd in 1908 ge boren en was werkzaam als spoor weg- en fabrieksarbeider voordat hij in 1930 tot de communistische partij toetrad. Hij onderging twaalf jaar gevangenisstraf voor zijn aandeel in (Van onze parlementaire redactie) De kans is niet uitgesloten, dat de vrije boeren Harmsen en Voogd het Landbouwschap een kort geding zul len aandoen om het beslag op hun schadeloosstelling als lid van de Tweede Kamer ongedaan te krijgen. Het Landbouwschap heeft dat beslag vrijdag op het departement van Bin nenlandse Zaken laten leggen, omdat de beide heren hebben geweigerd de hem door het schap opgelegde heffin gen te voldoen. Het gaat om een paar honderd gul den, waarvoor de beide vrije boeren over de periode 19591963 zijn aange slagen en die zij niet hebben betaald. Het beslag geldt echter van hun vol ledige salaris als lid van de Tweede Kamer van 20.000 gulden per jaar. De advocaat van de heer Harmsen, mr. L. van Heyningen, deelde van morgen mee, dat hij het Landbouw schap vandaag in overweging zou ge ven het beslag te beperken tot de werkelijke vordering. Zou het schap daarop niet ingaan, dan zag hij als enige uitweg het aanspannen van een kort geding. een staking. Russischs troepen be vrijdden hem in 1944 en een jaar later werd hij in het centrale comité van de communistische partij ge kozen. Van 1955 tot 1961 bekleedde Stoica de functie van eerste-minis ter. -fa Pantomimespeler Rob van Rijn heeft voor morgenavond (Ned. 1) een amusant gedocu menteerde historie" samenge steld over de clown, onder de ti tel ,.Van zotskap tot rinkelbel len". De documentaire gaat over de clown door de eeuwen heen. wereldberoemde ..ar tiesten van de lach" als o.m. Gri- maldi"de domme August. Cock de revue laat passeren. Medewerkenden zijn. behalve Rob van Rijn. Pipo Sosman en John Lanting (op de foto). Worden meisjes door advertenties naar België gelokt Twee Tweede-Kamerleden hebben de minister van Justitie schriftelijk gevraagd of het hem bekend is, dat zoals Nederlandse en Belgische kranten berichtten in Brabant en Zeeland o.a. door middel van listig gestelde advertenties Nederlandse meisjes worden aangelokt voor be trekkingen in café's in Essen in Bel gië en daar betrokken worden bij on tucht en prostitutie. De vragexistel- lers, mej. Kessel en de heer Wester terp, beide KVP willen ook weten of de minister bereid is over deze zaak contact op te nemen met zijn Belgi sche "ambtgenoot. Zes en drie maanden geëist (Van onze Haarlemse correspondent) Zes en drie maanden hechtenis werd gisteren voor de economische politierechter in Haarlem geëist te gen twee broers uit Oudewater, we gens het leveren van kadavervlees aan een Haarlemse vleesconserven- fabriek. De verdachten betoogden, dat zij niet op de hoog-te waren ge weest van de slechte kwaliteit van het vlees. Zij betrokken de partijen van een slachter en handelaar in Willeskop bij Montfoort, bij wie vorig jaar een illegale kadaverslachterij is ontdekt. Voor deze praktijken is deze man on langs door de Utrechtse rechtbank veroordeeld tot 1 jaar en 9 maanden gevangenisstraf. Al eerder De broers uit Oudewater hadden vele malen eerder vlees uit Willeskop aan de Haarlemse fabriek geleverd. Di; vlees varkensvees in kleine stukken voor de bereiding van worst werd steeds verhandeld in diepbe- vroren toestand, verpakt in plastic. Vlees in een dergelijke bevroren toe stand is eigenlijk niet te keuren, gaf de directeur van het Haarlemse slachthuis toe. Daarvoor zou men het moeten ontdooien. Maar dat ge beurt bijna nooit. De verdachten hadden het vlees, dat zij aan de Haarlemse fabriek leverden, steeds ter keuring aangeboden en nooit wa ren de knoeierijen ontdekt (in het onderhavige geval had het slachthuis een tip gekregen». Van buiten Mislukte aanslag op Barrientos De president van de Boliviaanse militaire junta, generaal René Bar rientos, is gisteren in zijn rechter heup geschoten in de stad Cocha- bamba. Zijn toestand is niet ernstig. Barrientos, een 44-jarige oud- luchtmacht officier, die in november vorig jaar president is geworden, is in zijn stormachtige politieke car rière reeds zeven maal eerder het doelwit geweest van aanslagen. Twee maal waren de moordenaars bijna ge slaagd. Hij werd in januari 1963 in de borst geschoten. Hij herstelde toen na een operatie in een Amerikaans hospitaal in Panama. vlees er van buiten keurig uitzagen. Van binnen bevatten zij echter vlees en afval van kadavers. Nadat de partij (160 kilo) was ontdooid, had den de keurmeesters er ondermeer zwart-rood gezwollen lymfklieren in aangetroffen, hetgeen het vermoe den deed rijzen, dat de varkens in kwestie waren gestorven aan var kenspest. Voorts ondermeer stukken long, huid, geslachtsdelen, varkens- keutels en stukken karton. Het vlees bevatte veel bloed, dat er op wijst dat de dieren geruime tijd vóór de slacht waren gestorven en daardoor niet goed waren „uitgebloed". Uitspraak op maandag 29 maart. Kent U haar nog? De eertijds beroemde Shirley Temple oogst bewonderende blikken van een Rus op het Rode Plein in Mos kou. Shirley verblijft in Rusland voor een gecombineerde zaken- en toeristenreis. Kruis of munt Twee landbouwers op Texel die elkaar sinds jaar en dag de eigendom van een smalle landweg betwisten, wilden onlangs niet voor elkander wijken toen hun tractoren halverwege het omstreden traject neus aan neus ston den. Na veel vijven en zessen iverd besloten de politie in te schakelen. Deze kon echter geen proces-verbaal opma ken, aangezien het hier geen openbare weg betrof. De po litie stelde voor een uitslag te forceren aan de hand van een kruis of munt regeling Beide partijen gingen daar mee akkoord. De verliezer reed na de beslissing zijn voertuig achteruit tot voldoe ning van alle betrokkenen. Huysmans geeft het niet op De Belgische socialistische minis ter van Staat Kamiel Huysmans, zal zich niet neerleggen bü het besluit van de socialistische party om hem niet meer kandidaat te stellen bij de komende kamerverkiezingen in België op 23 mei. Hu heeft aangekondigd te zullen voorkomen op een „officiële of niet- officiële" lijst van de BSP in zijn geboortestreek in de Belgische pro vincie Limburg. Doelend op de ex treme socialistische groepering in het Luikse, die met een eigen kieslijst zal verschijnen, verklaarde Huysmans: „In Wallonië zullen er wel twee so cialistische hjsten zijn, waarom in Vlaanderen niet?" De BSP heeft de vorige week in een communiqué verklaard, dat Huysmans niet meer kandidaat wordt gesteld wegens zijn hoge leeftijd. Hij wordt deze zomer 94. Maar de be jaarde socialistenleider zelf heeft ge zegd hog één wens te koesteren: op 100-jarige leeftijd nog lid te zijn van het parlement. Veelspeelstukken' Het zou een grove verspilling betekenen goede programma's, waaraan veel man-uren aan creativiteit, denkkracht en wei-klust zijn besteed, na één keer in de vei-getelheid te la ten wegzinken. Neem bijv. gis teravond de hoofdfilm op Ne derland 1, Marie Ootobre" van regisseur Julien Duvivier, papa zelf van de „Cinema de papa", zoals de nouvelle vague-jongens het filmmaken van zijn genera tie smalend noemen. Marie Octobre" is in de begintijd van Nederland 2 op deze zender uit gezonden, maar velen zullen dankbaar zijn geweest dat zij deze voortreffelijk gemaakte, zij het niets vernieuwende film nu ook konden zien, gewoon op Ne derland 1. Overigens is het frappant hoeveel speel-stukken" er deze week op Nederland 1 en 2 wor den vertoond. Zondagavond op Nederland 2 „Het kopje met de barst", een sterk TV-spel van Miklós Domaihady, met een soortgelijk thema als dat van „Marie Octobre": een groep vi-ienden die een van hen van verraad verdenken, in dit Oos tenrijkse spel. dat in een land speelt waar dictatuur de geesten vergiftigd heeft. Het werd so ber, ingehouden gespeeld door de Oostenrijkse acteurs (onder wie ook de Zweedse Ulla Ja- cobson als Eva. Zij speelde o.a. in Bergmanns film „Glimlach van een zomernacht" en de regie was recht-toe-recht-aan. liet te Gisteren, kregen we „Marie Oc- tobre" en op Nederland 2 „East- Side-West-Side", 50 minuten lang. Vandaag 50 minuten „De verdedigers", morgen het treur spel „Noach" van Vondel (70 minuten», donderdag het TV- spel „Klanten kunnen niet wachten" (ook 70 minuten» en mjdag op Nederland 1 „Memo randum van een dokter" (40 mi nuten) en „Het laatste masker", een spel van Schnitzler (50 mi nuten). Zaterdag „Hongkong" (50 minuten) en dan zondag weer „Maigret" op Nederland 1 (70 minuten) en op Nederland 2 een Duitse film van anderhalf uur. Voeg daar dan nog in die zelfde 8 dagen Mickey Rooney, detectivebureau Lynx, Kentucky Jones, Robinson Crusoe, Tom Ewell, Andy Griffith, Bill Dana. Patrouillewagen 54. De Flint- stones, De schone heks, Bever ley Hillbillies, Robin Hood, Ken tucky Jones en Robinson Crusoe van elk 25 minuten aan toe, dan zien we dus dat we op 8 ach tereenvolgende dagen in totaal 1075 minuten .speelfilm" of „TV-toneel" te zien hebben ge kregen, dat wil zeggen 2 uur en een kwartier per dag. Geen slechte score! uisiiiirmwinniinninfflmBinMffaiiaitil VOOR DINSDAG 23 MAAKT AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Event, act. 18.20 Licht Volkshogeschool, door Guermonprez. 19. tl. 18.30 R.V.U.: De progr. 21.20 Vocaal i 20.00 Nws. 20.05 22.40 Act. 23.00 lied. 8.13 Lichte gram. 8.50 Ochtendgym. v. a. vrouw, a.uu Kookoraatle. 9.05 Klass. kamermuz. VPRO: 9.40 Schoolradio. 10 Gewijde Nws. 22.40 Epiloog. 22.45 Vreemd...: een keuze uit woord, zang en dans. 23.15 Licht instr. ens. 23.35 Licht Snstr. kwartet en zangsoliste. 23.55-24.00 Nws. VOOR WOENSDAG 24 MA piano: moderne muz. 12.00 Licht instr. trio. 12.22 Voor het platteland. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Orgelkwartet. 12.55 Act. 13.00 Nws. 13.15 Kalender. 13.20 Licht Instr. sextet. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Ned .Hobo-kwartet: mo derne muz. 14.15 Omroepork.: moderne 14.50 Bevolkingsvraagstuk, toespr. ~J~ jeugd. 16.50 V. d. zieke en plano: moderne mi eidsvoorllchtlng: Geven i wijde muz. 8.30 Nws. 8.40 Lichte gram. 9.00 V. d. zieken. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Klass. gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Geestelijke liederen. 11.30 Lichte gram. 11.50 Twaalf uurtje, cabaretprogr. 12,05 i Licht ork. en zangsollste. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tulnb. 12 30 Nws. 12 40 Variant: lichte gram. 13.30 Licht Instr. j kwartet. 13.45 Amus.muz. uit de twin tiger en dertiger jaren. 14.00 Boeren en burgers in Buitenveen, hoorspel (dl. 24» (herh. v. dond. 1 8maart Jl.)14.30 d jeugd. 16.00 V. d. Jeugd. 17.15 Jazz- perspectief. 17.45 Operetteklanken. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I: NCRV: 17.00-17 45 V. d. I jeugd. NTS: 19.00 Nws. In het kort. 9.35 .00 Journaal. VPRO: 20.20 Van Zots kap en rinkelbellen, een amusant ge documenteerde historie over de clown. 21.05 Muzikaal Jazzprogr. 21.25 Fllm- sterportret. 22.05 Iets voor niets. 22.15 Gesprek f 2.25 derne onderwijsmethoden en didactiek, televisie-academie. Nederland II: NTS: 20.00 Nieuws ln het kort. NCRV: 20.01 Een zoon voor prinses Desiree Prinses Desiree van Zweden», kleindochter van Koning Gustaaf Adolf, heeft gisteren een zoon ter wereld gebracht. Het kind weegt 3400 gram. Moedei' en zoon maken het goed. De 27-jarige prinses trouwde ver leden jaar met baron Nicolas Silfer- schiöld. Haar oudere zuster, Marga- j retha, die getrouwd is met de Lon- dense zakenman John Ambler ver- w acht over een paar weken een baby.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5