■Nieuwe burgemeester is reeds goed thuis in Leidse raad alles B.kan m ÖMYl 7500ste gisteren Leidse student ingeschreven )M\ I OMYl MODERNE MENS TEGENOVER ZIJN LOTSBESTEMMING Rembrandt - lyceum krijgt een boekenfonds Elektriciteitstarief circa 5% omhoog MEN STAART NAAR HET BIZARRE EN WAARDELOZE.... Laatste ronde in kleurenstrijd Stijging van vijftig procent in zes jaar Rijnsburger weet niet waar naar toe te gaan met zijn woonschip... MR. DR. H. I). M. KNOL OVERLEDEN „DUUR" GELD BIJ GEM. DIENST VOOR KASBEHEER Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 23 maart 1965 Tweede blad no. 315513 o Met nog slechts van tijd tot tijd een kleine aanwijzing van de gemeente-secretaris, hebben wij de indruk, dat de nieuwe burge meester, mr, G. C. van der Willigen, de situatie in de Leidse raad reeds duidelijk overziet. Hij leert de raadsleden kennen, beweegt hii£| zich tijdens een schorsing van een vergadering langs de tafels van de raadsleden, maakt een vluchtig praatje en weet, waar dit geoor loofd is, een humoristische opmerking te plaatsen. Kennelijk is het ook zijn bedoeling om zaken, die met een voorstel niets te maken hebben, buiten de discussie te houden. Dit ondervond gistermiddag de heer Versnel toen hij dacht uit te weiden over de ervaringen van mensen met de pers. De burgemeester riep de heer Versnel tot de orde, waarop deze zich tot de bespreking van het voorstel beperkte. Overigens had de voorzitter, voor zover dit nog nodig was, gis teren voldoende tijd zich in te werken: tot half zeven duurde de raad, waarop nog een geheime zitting volgde. Na de opening, voorlezing van ingekomen stukken en een stem ming van leden van de studie- nissie inzake huisvestings- 'elegenheden, waarmede in totaal één uur gemoeid ivas, kwam de behandeling van de voorstellen aan de orde. Reeds het eerste voorstel: de instelling van een boekenfonds aan het Rem- brandtlyceum, vergde geruime t\jd. „Voorstel niet zo gelukkig" De heer Woudstra (Prot. Chr.) aeiitte het tijdstip van indiening van dit voorstel niet zo gelukkig. De overheidsuitgaven moeten immers worden besnoeid. Voorts wenste spre ker te weten of de gemeente straks bij aankoop van boeken te biecht moet gaan by het Rijks- inkoopbureau. Kunnen wij deze or ders ook bij de Leidse boekhandel onder dak brengen? Verder vroeg de heer Woudstra of er voor dit boeken fonds ook een administrateur moet worden aangesteld. Zo ja, zijn dan de administratiekosten (f 4,00) niet ag gesteld? De heer Woudstra r bovendien nog niet zeker van, ;en boek aanschaffen (in de regel voor de gehele studieperiode zes jaar, b.v. een atlas of een denboek) niet duurder uitkomt een boek „huren". Tenslotte stond spreker erop, dat de raad na proefperiode van één jaar een inzicht ontvangt over de financiële insequenties van dit fonds. Uitkomst voor ouders De heer Zunderman (P.v.d.A.) zag de totstandkoming van het fonds vele ouders als een uitkomst. Vooral in het eerste jaar. Spreker, die hoopte, dat deze proef niet be perkt blijft tot het Rembrandt in, bracht de raad onder het oog, dat een dergelijk fonds reeds ele rijks h.b.s.'en is ingesteld. O.O De heer Wiertz (K.V.P.) was het met de heer Zunderman eens, dat coders in het eerste jaar voor grote boekenuitgaven staan. De huur van bceken, waaronder begrepen een at las en een woordenboek, kan vooral bij doubleren wel eens duurder uitko men dan een directe aanschaf. Ook de heer De Bruyn (P.S.P.) had en kele wensen, t.w. uitbreiding geven aan het fonds voor middelbare scho len en een financieel verslag na de proefperiode. Tenslotte vroeg ook de heer Lambermont (K.V.P.) om in schakeling van de Leidse boekver kopers. Raad tevreden gesteld In vrijwel alle opzichten kon wet houder Sannes in zijn antwoord de raad tevreden stellen. Met de heer Woudstra was hij het eens, dat "het tijdstip niet zo gelukkig valt. Aange zien de rector van het Rembrandt- lyceum reeds jaren voor de instel ling van een dergelijk fonds ijvert, meende hij nu niet langer te moeten wachten, zulks temeer daar er maar epn bedrag van f 18.000 mede is ge moeid. Met de afdeling Leiden van de Boekverkopersbond zal contact worden opgenomen voor een levering van de boeken. De administratie zal onder toe zicht van de rector, door de concierge worder gevoerd. Deze gaat met het voorgestelde bedrag van de admini stratiekosten akkoord. Aan het einde van 't boekenfondsjaar krijgt de raad een financieel overzicht voorgelegd. Ouders zullen niet verplicht worden gesteld om ook een atlas en een woor denboek te „huren". De uitlenings- kosten worden hierdoor gedrukt. Vol gens de wethouders bestaat er nog geen grote animo bij dé Louise de Coligny-h.b.s. en het Gymnasium voor een dergelijk fonds. Na deze toelichting kon de raad met het voor stel akkoord gaan. Geen hobby van B en W Met het voorstel om voorzieningen te treffen aan de terreinen van het scholencomplex Van de Brandeler- kade, Du Rieustraat en Roodenbur- gerstraat was de heer Lijten (K.V.P.) niet zo gelukkig. Z.i. loopt de ge meente achter de feiten aan. Bij de aanleg van de gazons rond de scholen had men z.i. reeds direct hekken moeten plaatsen. Bovendien niet overdekte rijwielberging, thans moet worden beslo ten, maar half werk. De heer Som- meling (P.v.d.A.) was het niet met de heer Lijten eens. Er is g. en sprake van een verkeerd beleid van B. en W. doch van een verkeerde mentaliteit van een deel van de bevolking en de schooljeugd, die de gazons niet ont- Wethouder Sannes maakte de heer Lijten duidelijk, dat het plaatsen van hekken rond gazons geen hob by van het College is. Het is ech ter een bittere noodzaak. Aanvan kelijk hadden B. en W. aan grote openheid van de gazons gedacht. Zo dra de financiële middelen dit toe laten zullen B. en W bevorderen, dat de nieuwe rijwielbergingen van een overkapping worden voorzien. Con form besloten. By de behandeling van het voor stel om grond te verkopen voor de bouw van 28 eengezinswoningen en 8 garages in de Meerburgerpolder, roeg de heer De Bruyn (P.S.P.) hoe of het toch zit met het uitbrengen an het pre-advies over grondver- koop en uitgifte in erfpacht. Reeds lang geleden diende zijn fractie daartoe een voorstel in. De heer Den Dubbelden (P.v.d.A.) zeide, dat een deel van zijn fractie ook niet geluk kig is met de lange wachttyd. Wet houder Piena deelde in zijn ant woord op deze vraag mee, dat het verzamelen van gegevens lange tijd vergt. Binnenkort hopen B. en W. echter met een pre-advies te komen. Ondanks deze toezegging vroeg de heer Den Dubbelden stemming aan. Het voorstel van B. en W. werd aan genomen met 23 tegen 11 stemmen (tegen de twee P.S.P.-ers en de he ren Van Baaren, v. d. Horst, Roorda, Den Dubbelden. Zunderman, Kuyt, Van Aken, Moile en Versnel, allen P.v.d.A. „Aan boekhouding mankeert nog al iets" Een naar het scheen onbelangrijk voorstel: het goed keuren van de be grotingen voor 1963 en 1964 en de rekeningen over 1962 en 1963 van het Gercf. Minne- of Arme oude Man- Vrouwenhuis, vroeg even een stemming. Aanleiding daartoe waren de opmerkingen, die de heer Roorda (P.v.d.A) maakte de inhoud van het rapport van de Gem. Accountantsdienst, waarin te lezen valt „dat er nog al wat aan de boekhouding mankeert". De heer Ham (K.V.P.) verduide lijkte echter, dat het rapport niet spreekt over het niet kloppen van iven en ontvangsten, doch van zich niet houden aan de comp tabele voorschriften. Wethouder Menken moest ook tot deze conclu- komen. De moeilijkheden zijn ontstaan door het systeem, dat men toepast. Nu de Alg. Bijstandwet er is. verwacht spreker, dat de instel ling met duidelyke regelingen uit de bus zal komen. Ondanks deze mede deling vroeg de heer Roorda stem ming aan. Met 20 tegen 13 stem men (tegen de dames v. d. Blom, C.P.N., Spierenburg, Van Nienes en de heren Fakkel. Van Baaren, v. d. Molle, Versnel, allen P.v.d.A. en de heren De Bruyn en Frans, (P.S.P). Niets te verbergen Uitvoerig werd in deze zitting door de heer Versnel (P.v.d.A) gespro ken over het voorstel om een kre diet van f 195.500 te verlenen voor het treffen van diverse voorzienin gen in het Openbaar Slachthuis. De heer Versnel, die niet tegen het voorstel was, integendeel hij steun de het hartelijk, was wat ongerust of straks wel voldaan zal worden aan de eisen, welke de E.E.G. stelt voor exportslachtingen. Met een to taal van 79.000 exportslachtingen in het afgelopen jaar, is het belang rijk, dat Leiden aan deze eisen vol doet. Laten wij, aldus spreker, ook in dit opzicht alle openheid betrach ten. Wethouder Van Hoek maakte de heer Versnel duidelijk, dat B. en W. niets hebben te verbergen. De eisen, welke de E.E.G. stelt, zijn het Col lege eerst kort bekend. Op een en kel onderdeel na zijn dan ook alle eisen van de E.E.G. in het voorstel verwerkt. De heer De Kier (Prot. Chr.) viel de heer Van Hoek in zijn verdediging by. „Eindelijk zijn wij zo ver, dat het Slachthuis voor ons geen zorgenkind meer is". Conform wordt dan besloten, het geen ook het geval was met alle door ons reeds gepubliceerde voor stellen, w.o. het voorstel om voor kleine verbruikers van elektriciteit een verhoging van circa 5% toe te passen. Voor de aankoop van een ambtswoning voor de burgemeester stelde de raad deze middag een kre diet van in totaal f106.250 beschik baar. Bovendien werd de jaarwedde van de wethouders op f 24.000 ge- biacht. Het voorstel tot aankoop van het voormalige fabrieksgebouw van de N.V. Vianda aan de Langegracht werd aangehouden tot een volgende vergadering. Advertentie Advertentie Motten? De laatste seizoensvoordracht voor het Centre Culturel Francais de Leyde", in de gewelfkamer van het Academiegebouw, droeg tot titel ..L'homme moderne a la recherche de son destin", de mo derne mens tegenover zijn lotsbestemming en werd gegeven door mevr. Madeleine Davy. Na confrontaties met gesels als oorlogen en andere tragedies en het niet coïncideren en van westerse be schaving en christendom, meende spreekster dat in wezen toch niet daar de problemen voor de heden daagse mens zijn gelegen. Het grote gevaar is te vinden in ieder die en in alles wat de plaats van God in neemt; dit zou een generaal kunnen zijn of een bankier. Het is het weg drukken van God. dat de problemen altijd weer in de positie brengt van dodelijke ernstige zaken. Wij gaan door met te leven in een „Christelijk" gedachtensysteem, dat metterdaad maar een muur van schijn oplevert en het niet verder brengt dan tot een „decor". De mensheid staart naar het bizarre en waardeloze. We hebben God nodig, maar we hebben hem gedood. Daar is het beeld van de opgespijkerde Chris- Berdjajew hadden gelezen, heeft me vrouw Davy ongetwijfeld het klimaat van haar denken het markantst ver duidelijkt. Ds. Charensol zei in zijn dankwoord diep getroffen te zyn door het ge hoorde dat voor een ideaal op kwam en de verdienste had onrust te zaaien in onze vermeende zekerheden maar hij verheelde zich niet, dat in het gesprokene een en ander wel van een aard was om tegenmeningen uit te lokken. tus. Wij dienen moed op te zamelen tegen ons fatum en te beantwoorden aan onze ware conceptie als mens. We weten van een man, die een lantaarn aanstak en daarmee in het volle daglicht trad en vragenstellers toelichtte, dat hij naar een echte mens op zoek was. De hartstochtelijke interesse voor geestelijke en innerlijke waarden kwijnt, wij zijn ermee bezig te verburgerlijken. De mens, die zich niet bindt aan de voor hem goddelijke bedoelingen raakt op drift als een on- bestuurd vaartuig in sterk stromend water. W'ü in het heden zijn zowel aan het verleden als aan de toekomst verant woording schuldig. „Ik ben bijv. mee verantwoordelijk voor de Russische I „kleurenstrijd". Het betrof het revolutie". Wij prostitueerden alle behalve eenvoudige gebonden onder waarden en kunnen ons niet vrij- werp „Strijklicht" zodat ook in deze spreken. Wij staan voor de moeilijke competitie „het gif in de staart zat", opgave, die hoger menselijke waarden i Hoewel de kleur-rivalen over het herstellen. Soms durft algemeen genomen kans hadden -*ns te denken aan gezien bjj een vrij laagstaande zon en wil dan de cul- i verrassende strijklichteffecten op de oefenterrein op de kleurenplaat vast te leggen, waren ook dubieuze gevallen bij. Bij de Aniateurfotografen Aan alles komt een eind. Ook aan de onderlinge kleurendia-competitie van het seizoen 1964'65, die de Leidse Amateurfotografenvereniging met succes organiseerde. In de bovenzaal van „De Doelen" was gis teravond naast de vele mededingers een groot aantal belangstellenden bijeen voor de laatste ronde in de spreekster wel het dagen hierv tuur zien als ee weg daarheen. De t.v. is daarvoor geen hulpmid del, eerder een school voor afstom ping. Men leest hoe langer hoe min der. Het vullen van de geest eist ac tiviteit. De wereld gaat aan verveling ten onder. Een nummer worden is zijn persoonlijkheid afstaan, het tot machine worden. Mevrouw Davy stelde, dat zij er een schroom voor heeft om het woord eeuwigheid te gebruiken, omdat wij, die gewoon zijn in de categorieën van ruimte en tijd te denken, dan dienen te concluderen dat deze in het licht der eeuwigheid drogbeelden worden. Er is een wereld, die illusie is, en een diepte dimensie die de schat des har ten uitmaakt. Door een verwijzing naar het „ken u zelf" van Socrates en de vraag aan alle toehoorders, wie van hen (niet weinigen!) de Russische filosoof gebruikelijke voor jurering kostte hec de jury veel extra studie om op som mige inzendingen positieve strijk lichteffecten te ontdekken. Na am pele overweging moesten enkele zelfs worden afgewezen. Tijdens de kritische beschouwing, die de juryeden beurtelings over hun bevindingen gaven, fungeerde de vice-voorzitter, de heer G. L. van den Berg weer als gespreksleider, die een zowel leerzaam als vlot contact tussen de „beoordelaars" en „beoor deelden" gaande hield. Naast deze laatste en moeilijke laatste ronde ging de aandacht in hoge mate uit naar een aantal fraaie zwart-wit vergrotingen, die aan de wand prijkten. Deze „one-man-show" werd verzorgd door het LAFV-lid, de heer R. Ziegelaar. die tal van bijvalsbetuigingen mocht oogsten. Gistermiddag is voor het eerst de 7500ste Leid se student in één studiejaar ingeschreven, slechts zes jaar nadat de mijlpaal van 5000 werd bereikt: een stijging van vijftig procent in wel zeer korte tijd. De „gelukkige"die onverwachts voor een bij zondere plechtigheid kwam te staan nadat in vo rige jaren zijn inschrijving „geruisloos" was ver lopen, ivas de semi-arts F. H. Stadler, die in de kamer van curatoren ontvangen werd door de rector magnificus prof. dr. D. J. Kuenen, de secre taris van de Universiteit mr. N. F. Hofstee, en het hoofd van de afdeling inschrijving en inlichtin gen de heer J. Smit en zijn staf. Nadat de heer Stadler zijn inschrijvingsformu lier had getekend bood prof. Kuenen hem als her innering aan deze bijzondere inschrijving na een korte uiteenzetting van het belang van deze mijl paal het boek „Weer of geen weer" van Garthoff aan, benevens zijn inschrijvingskaart. De 5000ste student, aldus prof. Kuenenwerd vrijwel precies twee jaar geleden ingeschreven, namelijk op 20 maart 1959, de zesduizendste werd voor het eerst geboekt op 14 november 1962. Op de foto de uitreiking van de inschrijvings kaart door prof. Kuenen (links) aan de heer Stadler. (Foto LD/Holvast) Voor Je Leidse kantonrechter Van 1946 tot 1961 lid van Leidse raad In de ouderdom van 73 jaar is over leden mr. dr. II. D. M. Knol, oud-di recteur van een in onze stad bekend accountantskantoor, oud-lid van de Leidse raad en een man, die het on derwijs in vele functies heeft gediend. Mr. dr. Knol, die 16 februari 1893 Leiden werd geboren en die zich m gezondheidsredenen reeds jaren geleden uit tal van functies moest te rugtrekken, was een „self made man". Nadat hij reeds op jeugdige leeftijd enkele middelbare akten had behaald, advertentie Vliegen? ORGANON PRC DUKT De heren G. J. de Bruyn en E. R. Frans (PSP) hebben zich met de volgende vragen tot B. en W. ge richt: I. Is het aan het College bekend, dat in de consumentengids van december 1964 een overzicht is gege ven van de diverse lenersvergoedin gen. door verschillende gemeentelijke volkskredietbanken gevraagd, en dat hierbij Leiden op een zeer ongunstige plaats staat? II. Is het College van mening, dat deze gegevens juist zijn en, zo ja, dat dit noopt tot bezinning omtrent de oorzaken hiervan en omtrent de mogelijkheden hierin verbetering te brengen? III. Acht het College het principe juist, volgens welke de financiering van deze dienst plaats vindt, of zou het misschien juister oordelen, om zoals in andere gemeenten, over te gaan tot een subsidie uit de algemene middelen? Van een kredietbank, welke niet actief deelneemt aan het kapitaal verkeer kan men immers niet verwachten dat deze .self sup porting" is. IV. Als het college de eerste helft van de vorige vraag in haar alge meenheid bevestigend beantwoordt, is het dan n7et toch van mening, dat in bijzondere gevallen, zoals zich op moment voordoen, als b.v. ziekte van ambtenaren, de kosten daarvan uit de algemene middelen moeten worden betaald in plaats van ten laste van de leners te komen? V. Ziet het College geen mogelijk heden de afhandelingsprocedure van de aanvragen te vereenvoudigen ter besparing van kosten, juist waar er hier minder waarborgen van de cliënt worden geëist dan bij parti culiere instellingen het geval is? VI. Wordt voldoende onderzocht of aanvragers misschien wel door particuliere instellingen tegen een lagere vergoeding zouden kunnen worden geholpen en wordt de aan vragers hier op gewezen? wijdde hij zich aan de studie van ac countant. Eenmaal in het bezit van het accountantsdiploma zette hij zijn studie (in de rechten) voort aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, waar hij in 1936 promoveerde tot doc tor in de rechtsgeleerdheid op een proefschrift getiteld „Civielrechtelijke aansprakelijkheid van directie en commissarissen van naamloze ven nootschappen volgens Nederlands recht". Naast zjjn drukke accountantsprak tijk had hij van 1946 tot 1961 voor de Prot. Chr. fractie zitting in de Leidse raad, waar het speciaal de financiële aangelegenheden waren, die zyn aan dacht hadden. Gedurende al deze ja ren maakte hij deel uit van de Com missie Financiën en was hij voorzit ter van de Commissie voor de reke ningen. Van 1920 tot 1946 was hij leraar in de handels- en staatswetenschappen aan de Chr. HBS en gedurende vele jaren directeur van „Kennis is Macht". In de loop der jaren heeft mr. dr. Knol zitting gehad in tal van examencommissies en was hij voor zitter van de Ned. Broederschap van Accountants, lid van de regionale commissie van de Kamers van Koop handel in Zuid-Holland inzake het handelsonderwijs en lid van het Ge organiseerd overleg voor het VH en MO. In al deze functies heeft dr. Knol zich doen kennen als een toe gewijde en uiterst deskundige kracht, wiens adviezen gaarne ter harte wer den genomen. Van de hand van dr. Knol versche nen verscheidene wetenschappelijke werken, alsmede publikaties in vak tijdschriften. De zittingen van de Leidse kanton rechters, mr. R. de Bruyn en mr. W. de Koning, kenmerkten zich gisteren niet alleen door een opvallend ge brek aan „belangstelling" van de verdachten, maar ook door het grote aantal „kleine zaakjes". Met als ge volg, dat de zittingen een bijzonder vlot verloop hadden en de hoogste boeten „slechts" f 70 subs 14 dagen bedroeg. De „verkeerszondaar", die deze boete opgelegd kreeg, was een 21- jarige PTT-ambtenaar uit Hillegom, die met een door hem bestuurde auto in de nacht van 23 december wat al te veel haast had om thuis te komen. Hij gaf op het kruispunt Quarles van UffordstraatDe Ruy- terstraat in Noordwfjk althans geen voorrang aan een van rechts komen de auto, die als gevolg hiervan in de flank werd gegrepen. De klap kwam zo hard aan, dat verdachtes verloof de uit de auto werd geslingerd. „Het was nogal donker en daar door zag ik hem te laat", aldus ver dachte. Na raadpleging van het pro ces-verbaal wist de kantonrechter, mr. W. de Koning, wel beter." „Vol gens de getuigen reed u veel te hard en reed u ook met onverminderde snelheid op het kruispunt af". De PTT'er verzekerde de rechter dat hij absoluut niet te hard had gereden en het ongeluk slechts het gevolg van een kleine onachtzaam heid was geweest. „De getuigen reden achter v behoren tot uw vrienden. Zij zullen u dus niet zwarter maken dan nodig is", repliceerde de kantonrechter. Dat hij inderdaad met een veel te hoge snelheid had gereden, achtte de officier, mr. N. J. Out, overdui delijk bewezen. De ernst van het feit in aanmerking genomen, eiste hij f 70 boete subs. 14 dagen. Nadat ver dachte uiterste clementie had be pleit. bleek de kantonrechter geen enkele verzachtende omstandigheid te zien. Zyn vonnis luidde dus con form. Niet gewacht Een 49-jarige tuinder uit Noord- wijk behoorde eveneens tot de cate gorie haastige en slecht oplettende automobilisten. Hij moest zich ver antwoorden, omdat hij met zijn be stelwagen op de Valkenburgseweg bij het passeren van een geparkeer de auto op het linkerweggedeelte was gekomen en aldaar prompt tegen een andere auto opbotste. „U had achter die stilstaande auto moeten wachten tot die tegenligger voorbij was", vermaande de kantonrechter de Noord wij ker. Haastige spoed, kwam er althans volgens de tuin der. echter niet aan te pas. „Ik heb stilgestaan achter die auto en trok pas op toen ik niets zag aankomen", verzekerde hij de rechter. Deze ge loofde echter niet dat de tegenlig ger plotseling uit de lucht kwam vallen". De kantonrechter maakte er f 50 subs. 10 dagen van. Al meer „U heeft hier al meer gestaan", zo begroette de kantonrechter een 23- jarige bloemkweker uit Rjjnsburg. De bloemkweker had inderdaad weer een proces-verbaal gekregen omdat hy met zyn woonschip nog steeds in het Oegstgeesterkanaal lag zon der daartoe de vereiste vergunning van B en W. te hebben gekregen. „U krijgt geen vergunning en mag daar dus niet liggen", kwam de kan tonrechter tot de conclusie. „Ik krijg van de gemeente Rijnsburg ook geen vergunning en weet echt niet waar ik met mijn schip dan naar toe moet", voerde verdachte tot zijn verdediging aan. Een oplossing konden de magistra ten uiteraard niet aan de hand doen. Wel moesten zij „ambtshalve" de bij herhaling gepleegde overtre ding berechten. Conform de eis werd het vonnis ditmaal f70 subs. 14 dagen. „Ik hoop, dat u er alsnog in slaagt een gesanc tioneerde ligplaats te vinden en u dus hier niet meer terug te zien" luidde de wens, die verdachte van de kantonrechter meekreeg. Expositie in „De Ruif" Zaterdagmiddag om 3 uur wordt in het jeugdhotel „De Ruif" Jan Vos- sensteeg 59, een expositie geopend van etsen van Theo Ross. zy wordt ingeleid door de heer H. Chr. Janus. 3 65 - f4 95 EEN ORGANON PRODUKT

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3