LEIDSCH DAGBLAD CANDÜ Achtduizend personen in vijfdaagse protestmars FOTO-RANGER IN PERFECTE KOERS OP WEG NAAR MAAN Cals opnieuw gebogen over omroepkwesties Ik wilde een echt brandje blussen Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 22 MAART 1965 No. 31522 directeur: E. A. E. vaD Dlshoeck flofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 )s. King leidt de strijders voor gelijke iiirgerrechten van Selma naar Montgomery (Van onze correspondent in Washington) Met aan het hoofd ds. Martin Luther King is gisteren in Selma Alabama) de veelbesproken vijfdaagse protestmars naar Mont- omery op gang gekomen. Naar schatting achtduizend personen illen naar de hoofdstad van deze Amerikaanse staat marcheren d gouverneur Wallace te bezoeken en hem onder ogen te bren- en, dat er een eind moet worden gemaakt aan de discriminatie negers bij opneming in het kiesregister. De demonstratiemars 80 km begon met een gebedsbijeenkomst. troepen samengetrokken, evenals in Selma. Ongeveer 1000 man staan klaar in een legerkamp in Georgia om direct te kunnen ingrijpen. Dit is de vijfde actie van deze aard in het zuiden van de V.S. sinds 1957. Zij werden alle veroorzaakt door rassencrises. Twee der vorige deden zich voor in Alabama de andere in Arkansas Vele geestelijken lowel prominente negers als Man nen er aan deel. Naast de fide Nobelprijswinnaars dr. Ralph wche en ds. Martin Luther King ikbondsleiders en figuren m van film en toneel, zijn er ml vele geestelijken van alle ge vlten onder de deelnemers aan de hts. De colonne is 1600 meter lang. deelnemers lopen in rijen van ht. Selma's burgemeester toonde th zeer te vreden over het feit, de betogers zijn stad verliete eriff Clark zei: „Ze kunnen mij tt ver genoeg weg gaan". Tijdens een persconferentie lever president Johnson scherpe kri- i op Wallace, omdat zijn staat in breke was gebleven de gewone po- iediensten te verrichten. Hij tóe op, dat het maar zelden in Amerikaanse geschiedenis voor- nt, dat een staat in gebreke blijft h te kwijten van zijn verantwoor- ijjkheden. „Wij zijn er niet op ge ïnd dergelijke plichten over te ne- aldus de Amerikaanse presi- rm, Wallace had Johnson meege- eld, dat Alabama door geldgebrek gebrek aan manschappen de or- tijdens de veelomstreden mars Et kon garanderen. Johnson maak- daarop bekend, dat hij 1850 man n db nationale garde van Alaba- had gemobiliseerd. Voorts hou- er 100 federale politiemannen dens de mars toezicht. In Mont- mery waren 500 m; londerd pelgrims omgekomen dan honderd pelgrims vrouwen en kinderen |n in het Gobindsagarmeer in de imalaja verdronken, nadat het artuig waarmee zij naar een hei- op wege waren, als gevolg windvlaag was omgeslagen. Het vaartuig, waarop zich 100 tot II pelgrims bevonden, sleepte een ut met nog 25 bedevaartgangers. Zes graden J (Van onze weerkundige medewerker) Zachte lucht van 10 graden bereikte gistermorgen Zuid-Lim burg, maar werd snel door kou dere lucht verdreven. De meeste regen is gedurende het week- einde in de streek tussen warme, en koude lucht in het westen ge- rallen. Rotterdam en Zierikzee- 22 millimeter. In het noorden bleef het gisteren droog met op- t klaringen. Een zeer gevarieerd f begin van de lente. Behalve in Zeeland kwam van- f morgen overal lichte vorst voor. f In noord en oost Nederland 5 f paden. Dicht bij de grond werd f Drente 6 graden vorst geme- f ten. Het eerste kievitsei, dat za- J terdag werd gevonden was 6 da- J jen vroeger dan verleden jaar. J Tegen gelijke rechten Toen de mars op gang kwam hield in Montgomery een groep van. 200 blanken onder leiding van dominee Pate een betoging tegen de gelijke burgerrechten. Dominee Pate sprak over „de bespotting van het geloof door Ds. King" en „Ik geloof niet in integratie en ik meen dat ik de bij bel achter me heb". Voorts protesteerden leden van de Ku Klux Klan tegen de mars. In een vijftigtal auto's, die werden be geleid door voertuigen van de poli tie en van het federale leger, trok ken de blanke demonstranten, die de gelijke burgerrechten verwerpen, door de stad. In Birmingham werden gisteren vier zelfgemaakte bommen gevonden in hoofdzakelijk door negers be woonden wijken. De politie is begon nen met alle spoed de negerkerken te doorzoeken. Een der bommen werd aangetroffen bij de woning van ds. A. D. King, een broer van de No belprijswinnaar. Volgens de politie betrof het hier een tijdbom. Een der andere projectielen werd aange troffen buiten een kerk) die op dat ogenblik vol mensen was. De dienst werd terstond onderbroken, maar er brak paniek uit. Onderleiding van de pater ging men naar een aangren zend terrein, waar de dienst werd voortgezet. Eerste nacht Tegen zonsondergang bereikten de betogers het terrein waar de eerste nacht zou worden doorgebracht. Op een grote weide waren enorme circustenten opgesteld. Een groot ge deelte van de demonstranten werd echter voor de nacht naar Selma teruggebracht. De marcheerders w< -den verzorgd door een groep van 175 personen, bestaande uit koks en verplegend personeel. Een grote re ligieuze organisatie heeft ruim 100.000 gulden uitgetrokken voor de voeding van de deelnemers aan de mai-s. Ook grote maatschappijen, waarvan de namen niet werden ge noemd, hebben vele pakketten le vensmiddelen gezonden. Groepen rabbi's, priesters en dominees zullen elke avond het opzetten van tenten verzorgen. Vierentwintig vervoerba- toiletten worden op zes vracht auto's meegenomen. Twee grote open vrachtwagens zullen vi geilheid zorgen. Intussen is de Selma-Montgomery- mars uitgegroeid tot meer dan een protestdemonstratie tegen de dis criminatie van de negers bij opne ming in de kiesregisters. De optocht is thans de grootste betoging voor rassenintegratie in het algemeen. Een dergelijk appèl kan men zich overal in de Verenigde Staten aan trekken, ook in de noordelijke steden als New York, Pittsburg, Chicago en Boston, waar weliswaar geen wet telijke discriminatie meer is maar waar de neger feitelijk eveneens veel minder economische en sociale kansen dan de blanke heeft. De nadruk op de verbreding van het doel van de optocht wordt uiter aard ook veroorzaakt door de voor stellen die de regering in Washing ton afgelopen week aan het parle ment heeft voorgelegd om definitief elke vorm van discriminatie bij re gistratie in de kiesregisters te ver wijderen. Daardoor kunnen de ne gers vertrouwen dat zij binnènkort niet langer verre gehouden 'zullen worden van de stembus. Klacht De negerleiders klagen, dat de voorziening in het wetsvoorstel dat federaal ingrijpen slechts mogelijk is waar minder dan 50 procent der kiezers ongeregistreerd zijn, zal lei den tot voortzetting van de discri minatieprakrijken in alle plaatsen, waar negers een kleine minderheid vormen. Daarentegen wijzen conser vatieven, maar ook gematigden erop, dat het wetsvoorstel de kiezers- registratie federaal gaat regelen, ter wijl volgens de grondwet uitsluitend de verschillende staten daartoe het recht hebben. Deze kringen zeggen, dat alleen een grondwetsamende ment de juiste weg zou zijn voor wijziging van het registratiesysteem. Daartoe is een tweederde meerder heid nodig in het congres in Wash ington, terwijl een dergelijk amen dement pas rechtsgeldig zou wor den na aanneming door tenminste driekwart van de parlementen van de afzonderlijke staten. Voordat dit alles echter een rol gaat spelen als constitutioneel en juridisch probleem, is er eerst de protestmars in Alabama die aan de ene kant wel laat zien welke toe standen in sommige delen der Ver enigde Staten heersen, maar ander zijds aantoont dat in dit vaak uit sluitend materialistisch en gecom mercialiseerd lijkende land, toch duizenden te vinden zijn, die er lan ge reizen en vaak ook levensgevaar voor over hebben om een rechtvaar dige humane zaak te steunen. Voor 4000 close-ups van bergland Utrechtse brandstichter De laatste foto-Ranger is gisteren van Kaap Kennedy gelan ceerd naar de maan, waar de zes camera's aan boord woensdag enige duizenden close-ups moeten maken van het bergland in het centrum van de van de aarde uit zichtbare maanschijf. De Ranger IX is gericht op de krate Alphonsus en uit de eerste gegevens over de vlucht blijkt het toestel inderdaad vrij nauwkeurig in die rich ting te koersen. Wanneer deze derde serie close-ups van de maan slaagt, zullen geen nieuwe Rangers meer worden gelanceerd. Men heeft dan vol doende gegevens over de bodemgesteldheid om over te gaan tot de volgende fase: het laten landen van onbemande Surveyors, die bodem-monsters moeten nemen en analyseren, en andere waar nemingen ter plaatse moeten doen, dit alles ter voorbereiding van bemande maanvlucht omstreeks 1970. De eerste Surveyor hoopt men nog dit jaar een landing op de maan te laten maken. Ned. tjjd door middel van een krach tige Atlas-Agena raket gelanceerd voor een tocht van 402.335 kilome ter, die woensdag a.s. om 16.07 uur Nederlandse tijd zal eindigen met een verpletterende duik in de Al phonsus krater. De tweede trap van de raket werd ontstoken toen een hoogte van 185 km boven de aarde bereikt was. Na enkele minuten op die hoogte gevlogen te hebben totdat een ge wenst punt boven het zuiden van de Vlucht van ruim kilometer 9? 9? (Va. Utrechtse correspondent) De Utrechtse recherche heeft een 32- jarige fabrieksarbeider uit Utrecht aangehouden. De man heeft be kend de brand te hebben aange stoken, die woensdagavond woedde bij de Utrechtse Banden Onderne ming. Het motief van de fabrieksarbeider, die lid was van de bedrijfsbrand weer: „Ik zou wel eens een echt brandje willen blussen". Hjj hoopte daarmee op een beloning voor zjjn prestatie. Bij de brand werd voor ruim een half miljoen gulden schade aangericht. Verdachte kreeg woensdag, de avond van de brand, als lid de bedrijfsbrandweer instructie in de fabriek. Bij blokken zeer brand bare synthetische rubber had hij 'n papiertje aangestoken. Tijdens de instructie liep hij vele malen weg om het aangestoken vuur in de ga ten te houden. Om 18.24 uur meld de hij de brand bij de bedrijfs brandweer. Op 6 januari van dit jaar heeft hij al een klein brandje in de roetka- mer van de U.B.O. gesticht, r hij bluste dit vuur zelf met schuimblusser. De man bekende te genover de politie, dat hij danig was geschrokken van de grote van van de laatste brand. WEERBERICHT WEER REGEN De Bilt verwacht van heden- tot togenavond tot zwaarbewolkt met tij de- li regen, in het noorden van het mogelijk voorafgegaan door -Eeuw. Overwegend matige wind zuidoost en zuidwest. Minder tode nacht. Morgen overdag in het fcemeen iets hogere temperaturen to vandaag. (Opgemaakt 11.15 uur). 23 MAART Zon op: 6.36 uur; onder: 18.58 uur. Maan op; 1.12 uur; onder; 9.21 u. Hoogwater in Katwijk te 7.07 en 19.30 uur. Laagwater te 2.46 en 15.09 uur. Martin Luther King kilometerslange stoet van negers j t Dit nnmmpt bestaat uit 18 pagina's (midden) aan het hoofd van de en blankendie gisteren de drukwekkende protestmars van Selma naar Montgomery begon. Atlantische Oceaan bereikt was werden de motoren van de Agena op nieuw in werking gesteld om de snel heid op te jagen van 28.100 tot 39.400 km per uur. Bij die snelheid werd het ruimteschip van de raket losgekoppeld en begon de vrije vlucht naar de maan van circa 65 Men hoopt dat de Ranger gedu rende het laatste kwartier van zijn toent ruim 4.000 opnamen van de maan naar de aarde zal zenden. Het gaat hier vooral om foto's van de hooglanden, het deel dat bij de twee vorige Rangerlanceringen niet werd gefotografeerd. Toen het vaartuig een uur onder weg was ontvouwden zich twee zon nepanelen, die met ongeveer tiendui zend cellen bezet zijn. De door mid del van deze panelen opgevan gen zonne-energie moeten de batte rijen opladen. De Koninklijke familie op een hotel-terras in Lech. De Konin gin heeft een been in het gips, voorts Prins Bernhard, Prinses Beatrix en Prinses Irene met haar echtgenoot. Kleine correctie Het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart Nasa beeft vjjf uur na de lancering bekendgemaakt, dat de koers van de raket zo perfect Is, dat de Ranger IX de maan bijna precies op de voorgenomen plaats zal ti effen. .Hiervoor zal slechts een uiterst kleine koersverbetering moeten wor den aangebracht met een manoeuvre wanneer de Ranger halverwege is. Deze koers ver be terin g is vastge steld voor vandaag om (14.30 uur Ned. tijd) maar vanwege de grote nauwkeurigheid van de huidige koers zal deze manoeuvre-verbetering mis schien zelfs wel voor 2-1 uur worden uitgesteld, aldus de Nasa. Een foto van het doelgebied van de Ranger IX. een deel van het bergland in het centrum van de zichtbare maanschijf. In het midden van boven naar beneden de kraters Alphonsus, Arzachel. Purbach. Regiomontanus en Walter. Rechts onder als drie zwarte vlakken van boven naar beneden de kraters Werner, Blanchius en Nonius. Links bo en een hoekje van de vlakte Mare Nubium. Aan de andere zijde van deze vlakte sloeg de Ranger VII vorig jaar juli te pletter na de eerste 4000 close- ups van de maan. Wanneer de Ranger IX de lan bereikt, zal het doelgebied dicht bij de terminator, de scha duw grens liggen, waardoor het relief van de bodemformaties I zich scherp zal aftekenen Kabinetsformatie (Van onze parlementaire redactie) Kabinetsformateur mr. Cals heeft zich vandaag opnieuw bezig gehouden met de omroepproblemen, waarover de regerinq Ma- rijnen is gestruikeld. Vanmiddag ontving hij in zijn tijdelijke verblijf aan het Haagse Flem 1813 de demissionaire minister van Onderwijs, mr. Bot die was vergezeld van een aantal ambtelijke adviseurs. Waarschijnlijk heeft de formateur met het gezelschap van O. K. en W., de technische en juridische uitvoer baarheid van een aantal mogelijk heden ter oplossing van het omroep- vraagstuk doorgenomen, alvorens daarover in onderhandeling te treden met de fractieleiders van de KVP, de PvdA, de AR en de CHU. De fractieleiders komen later in de week gezamenlijk naar het Plein 1813 om met de formateur over het beperkte) regeringsprogramma te praten, dat het nieuw te vormen ka binet zelf verder zal moeten uitwer ken. Waarschijnlijk zal mr. Cals eerst nog een aantal kernproblemen bestu deren en doorspreken met departe mentale deskundigen, om in het overleg met de fractieleiders besla gen ten ijs te komen. Ook in het afgelopen weekeinde heeft mr. Cals zich uitvoerig per te lefoon over allerlei zaken laten infor- Zljn telefoonlijn was vrijwel voortdurend bezet. De formateur houdt blijkens of ficiële medededelingen de Konin gin dagelijks telefonisch of schrifte lijk op de hoogte van zijn vorderin gen. Het schijnt ln de bedoeling te liggen dat mr. Cals in een meer de finitieve fase van de kabinetsforma tie tussentijds rapport uitbrengt. Mocht de Koningin op dat moment nog in Lech vertoeven, dan rekenen Ingewijden erop, dat mr. Cals onge twijfeld naar Oostenrijk zal reizen om de vorstin daar verslag uit te brengen. Uit het Leidsch Dagblad van 23 Maart 1865; Voor 58 jaar trad een jongeling in dienst als loop- jongen bij den stads-baas, moest onder de Fransche t overheersching soldaat wor- den, doch keerde in 1813 naar i Leiden terug en werd straat- maker. Thans is hij 50 jaar t getrouwd en dit echtpaar, Jan Plu en Jannetje Roussel, i woont in het hofje van Wou- dendorp in de Brandewijn- steeg. De ongeveer 100 millioen menschen der aarde spreken 3064 thans bekende talen, waarin meer dan 1100 gods- diensten gepredikt worden. De gemiddelde ouderdom is 33 jaar. Super-A-Matic, een 5 kg volautomaat met 6 wasprogramma's voorwitte, bonte en fijnewas, Candy-filter, "mini-maten" (90 x 44 x 63 cm)

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1