EIDSCH m DAGBLAD classic Hr. Cals wil kabinet van der partijen met P.v.d.A. olgende week praten mr basisprogramma iHCON-V. REGEN Prinses Beatrix naar Oostenrijk VN-TROEPEN BLIJVEN NOG OP CYPRUS Woschod II gehuld in vlammen bij landing ver van doelgebied Gheorgioe-Dej (64), president Roemenië, gisteren overleden De kroon op deTaunus traditie FORD TAUNUS 17M/20M Nu met Flow away ventilatie! van Egmond gericht 1 maart 1860 ZATERDAG 20 MAART 1965 No. 31521 pcteur: B A. van Dlshoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041Redactie: 21507 pfdredacteur: J. Brouwer f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f. 0.78 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Liberalen definitief buiten spel (Van onze parlementaire redacteur) Formateur Cals streeft naar een vier-partijen-kabinet, dat de nn Heeft van de K.V.P., de P.v.d.A., de A.R.P. en de C.H.U. V.V.D. heeft hij als regeringskandidaat definitief laten schie- t, omdat met deze partij geen oplossing gevonden kan worden or het radio- en televisievraagstuk. te vier ad-spirant regeringspartijen krijgen in de eerste helft van de jende week een ontwerp-basisprogramma voorgelegd. Als daar over- itemming over is bereikt, begint het touwtrekken om de zetelverde- I in het kabinet. Het is de bedoeling van de formateur, dat tenslotte aan te zoeken ministers samen het regeringsprogramma zullen mUen. vyf dagen studeren is de for- eur tot de onontkoombare con- gekomen, dat alleen met steun de socialisten en een oppositie- r de liberalen een parle- taire meerderheid gevonden kan or een oplossing van het oepvraagstuk. Van de fractie- ritter van de katholieken, de slisten en de beide protestants- stelijke partijen heeft hij de be- gekregen, dat zij samen bereid n positieve samenwerking eerlijk willen praten over sprogramma. De liberale fractie- Geertsema heeft zich bij situatie neergelegd en mr. Cals gedeeld het begrijpelijk te vin deze met de vier andere üevoorzitters verder gaat. Of in rolgende fase van de formatie discussie over het basisprogram- de verdeling van de zetels in kabinet nog een of meer par- boot zullen vallen, is eer nu nog niet te beantwoor- valt. Als dat gebeurt gaat mr met drie partijen verder er loods met twee. Zijn opdracht hem daartoe ruimschoots gele- irid. Cals wil in geen geval het om- iprobleem in de ijskast leggen, vindt, dat daar het gezag van de ïing te zeer onder zou lijden. het kunnen uitleggen als ontlopen van de verantwoorde nd, vindt hij. arijnen weer lid n Tweede Kamer demissionaire minister-presi- nr. V. G. M. Marijnen is be ad verklaard tot lid van de (de Kamer. Hij kwam volgens de Ie kieswet geregelde volgorde In nerking voor deze benoeming, gaat hier om de opvolging van onlangs overleden Tweede (rlid de heer Th. B. M. van Advertentie ■HllilllllllillllllllilllllliliillI K-AUTOMATISCHE WEERBERICHT (lente, die vanavond om vijf over (officieel haar intrede doet, be- in ons land vrjj somber. Volgens leeroverzicht, dat De Bilt om 10 tastrekte, zal er morgen veel be ing zijn met tijdelijk regen of ngen, eerst in het zuiden en 'esten van het land. De winden iets toe. De temperatuur zal %en. 21 MAART op: 6.41 uur; onder: 18.55 uur. nonder: 8.31 uur. tater in Katwijk 5.50 uur en 'nur; laagwater te 1.38 uur en 'uur. 22 MAART »p: 6.39 uur; onder: 18.56 uur. nop: 0.00 uur; onder 8.53 uur. frater in Katwijk 6.30 uur en Uur; laagwater te 2.13 uur en uur. ■'it blad bestaat uit 16 pagina's en een bijvoegsel Het streven naar een beperkt basisprogramma heeft kennelijk tot doel een oeverloze discussie over de vele uiteenlopende wensen, zoveel mogelijk te beperken. Een nieuw te vormen kabinet zal slechts tot de verkiezingen van 1967 aan het be wind blijven en toch niet alle om streden problemen kunnen oplossen. Bovendien is het zaak, dat het kabi net snel tot stand komt. De eerst komende weken zouden eigenlijk de begroting voor 1966 en de miljoenen nota moeten worden vastgesteld. Worden deze belangrijke beslissingen uitgesteld dan komt het regerings apparaat hopeloos achter. Mr. Cals wees er gisteravond dan ook uitdruk kelijk op, dat de vier adspirant- coalitiegenoten een aantal wensen gewoon zal moeten laten rusten. Hij wil zeker geen afsprakenlijstje, dat net zo uitgebreid is als het Akkoord van Wassenaar van 1963. Hij streeft naar een veel kleiner aantal punten. Prinses Beatrix is vanmorgen naar Oostenrijk vertrokken om zich bij haar ouders in Lech te voegen voor een korte wintersportvakantie. De prinses wordt eind deze maand te rugverwacht. De Veiligheidsraad van de VN heeft gisteren met algemene stem men besloten het mandaat van de vredesmacht van de volkerenorga- nisat'- op Cyprus met drie maanden te verlengen tot 26 juni a.s. het daar toe strekkend voorstel was afkomstig van Bolivia, Ivoorkust, Jordanië, Nederland, Maleisië en Uruguay. De elf leden van de raad deden een beroep op alle partijen in het conflict, ten volle met de vredesmacht en te werken en de grootst mo gelijke zelfbeheersing te betrachten. De 6.000 man omvattende vredes macht van de VN werkt al een jaar op Cyprus. Secretaris-generaal Oe Thant had verklaard, dat terugtrek king van deze troepen op dit ogen blik nieuwe strijd tengevolge zou kun- en hebben. De Nederlandse vertegenwoordiger i de raad, dr. J. G. de Beus, had zjjn teleurstelling uitgesproken over het gebrek aan voortgang in de rich ting van een normalisering van de toestand of een oplossing van het vraagstuk. Volgens hem is het tijd, dat alle rechtstreeks betrokken par tijen meewerken aan de pogingen d" VN om de vrede op het eiland te herstellen. De commandant van de VN-strijd- macht op Cyprus, generaal Thimaja, heeft de inwoners van Ambelikoe en Lefka op Noordwest-Cyprus giste- toegezegd, dat de VN ervoor zullen zorgen dat zij voldoende voed- ïn medische voorzieningen zul len ontvangen. De vijfhonderd be- ;rs van Ambelikoe zeggen dat zij door de Grieks-Cyprische soldaten de buitenwereld zijn afgesloten. President Makarios heeft dit don derdag tegengesproken. Goede indruk Mr. Cals heeft met het begin van zijn formatiewerk een goede indruk gemaakt. Anders dan zijn voorganger dr. De Kort in 1963, is hij niet om de hete brij gaan heen da-aaien, in de hoop dat een van vijf potentiële regeringspartijen zich wel op eigen initiatief zou terugti-ekken. Na de informatie van di-s. Schmelzer heeft mr. Cals snel zijn conclusies getrok ken en is toen direct begonnen aan het opstellen van de voornaamste punten van het beperkte basis-pro gramma. Mr. Cals liet er gisteravond geen onduidelijkheid over bestaan, dat de afwerking van dit programma nog heel wat voeten in de aarde zal hebben. Een bepaalde termijn wilde hij dan ook niet noemen. „Het is niet eenvoudig", zei hij, „We zullen zeker bepaalde wensen moeten schrappen. Wat nu komt is een veel moeilijker fase dan wat ik nu achter de rug heb." Mr. Cals wilde ook niet zeggen, welke punten hij in zijn basisprogramma zal opnemen. Het radio- en televisiebeleid zal er na tuurlijk bjj zijn. Verder zal er wel het een en ander in staan over de lonen en pryzen en over de gemeen- tefinanciën. Men zal er wel van uit gaan, dat de vier partijen zullen proberen zo veel mogelijk wensen in het pro gramma op te nemen en dat de for- mateur zal proberen het aantal zo klein mogelijk te houden. Niet alleen dus de aard van de punten, maar ook het aantal zal een onderwerp worden in de discussie, die volgende week zal beginnen. A.R.P.-C.H.U. Zowel in de CHU als in d'e AR is gisteren gesproken over de wenselyk- heid, dat beide party en ook in de toekomst zullen blijven samengaan. AR-voorzitter dr. W. P. Bei-ghuis noemde in Drachten het verder samengaan van de drie christelyke partyen zeer belangryk. Hij was het met zyn fractievoorzitter Smallen broek eens, dat een samengaan met de CHU een offer waard moest zijn, zy het dan niet „ten koste van alles". Op de jaarvergadering van de CH- kiesvereniging in Hilversum werd gisteravond een motie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat alles moet worden gedaan om te voorkomen, dat de CHU geen medewerking zou verlenen aan een nieuw kabinet. „Dit beroep wordt des te klemmender als dit onthouden van medewerking ertoe zou leiden, dat in de komende regeringsperiode CHU en ARP ge scheiden zouden optrekken, aange zien een mogelyke verwydering tus sen dez partijen, die daarvan het gevolg zou kunnen zyn, zeer onge wenst wordt geacht". De Woschod II met de ruimtevaarders Beljajew en Leonow was gisterochtend omstreeks tien uur Nederlandse tijd in vlam men gehuld toen het ruimtevaartuig door de dichtere lagen van de atmosfeer schoot. De radioverbinding werd tijdelijk verbroken doordat de buitenattennes waren weggeschroeid. Dit heeft het Russische persbureau Tass hedenochtend officieel bekend ge maakt. De Prawda meldde eerder reeds, dat de Woschod niet in het beoogde doelgebied terecht was gekomen. Waarschijnlijk heeft een landing bij Baikonoer op het programma gestaan, maar het werd de omgeving van Perm, 1400 kilometer noordelijker in het gebied bij de Oeral. Een en ander verklaart waardoor Moskou eerst vier uur en drie kwartier na de landing officieel melding maakte van de terugkeer van de ruimtevaarders, die in goede gezondheid zouden verkeren. De Woschod was 26 uur in de ruimte geweest, waarin ruim 17 omwentelingen om de aarde werden gemaakt en 720.000 kilo meter werd afgelegd. Binnenkort twee vrouwen Het ruimtevaartuig maakte een „zachte" landing, waarby de ruimte vaarders zich nog in de cabine be vonden. Het schynt dat ook de Wos chod I indertyd een dergeiyke lan ding maakte. In Moskou doen geruchten de ronde, dat de vfticht binnenkort her haald zal worden door twee vrouwe- lyke astronauten. Vermoedeiyk zullen In officiële verklaringen werd ge zegd, dat het experiment volledig ge slaagd is en dat dat de ruimtevaar ders al hun opgedragen taken hebben uitgevoerd. Het experiment zou be langrijke vorderingen naar een vlucht naar de maan hebben opgeleverd. President Johnson heeft zyn Rus sische collega Mikojan gelukgewenst met de prestatie van de Russische ruimtevaai-ders, waarvan hy naar zyn zeggen „diep onder de indruk was gekomen". De Roemeense president en party - leider Gheorgioe-Dej, die de Rus sische overheersing trotseerde om zijn land naar grotere onafhankelijk heid te leiden, is gisteren na ernstige ziekte op 64-jarige leeftyd overleden. Gheorgioe-Dej trad in 1929 toe tot de toen verboden communistische partij. Hy organiseerde stakingen werd tot 12 jaar dwangarbeid ver oordeeld. In 1944 wist hij te ontsnap pen en de Russische linies te berei ken. In de eerste na-oorlogse Roemeen se regeringen was hij o.m. minister van Verbindingen en minister Economische Zaken. In 1952 werd hy premier en in 1955 trad hy als zoda nig af. In 1961 werd hy tot president gekozen. Gheorgioe-Dej is altijd een echte partyman gebleven. Al in 1933 hy secretaris van het centrale comité van de communistische party. In 1945 werd hy algemeen secretaris van de party en kreeg later dezelfde functie in de nieuwe Roemeense arbeidersparty, ontstaan door mensmei ting van de communistische partij met de linkse sociaal-demo craten. In het geschil tussen Stalin en Tito heeft hy een belangrijke rol gespeeld. Hij was het die in 1949 op een byeenkomst van de Cominform het rapport uitbracht, getiteld „De Joegoslavische communistische party de macht van moordenaars spionnen". Na de dood van Stalin koos hy echter de zijde Chroesjtsjow. Later ontving hij Tito NSR CONTRA DEBOUWSTOP De Nederlandse Studentenraad is an plan een scherpe actie tegen e universitaire bouwstop te gaan Deren Het ligt in de bedoeling een actiecomitee te vormen waarin ver tegenwoordigers van alle fracties zit ting hebben. in Roemenië en ging hy zelf naar Joego-Slavië. In het conflict tussen Moskou en Peking heeft Gheorgioe-Dej een enigszins afzydige houding aange nomen, hoewel uit bepaalde gedra gingen een zekere voorkeur voor het standpunt van de Chinezen bleek. Zo zond Roemenië geen delegatie naai de conferentie van negentien com munistische partyen, die op 1 maart in Moskou werd gehouden. Deze stugge houding van de Roemeense leiders tegenover Moskou vloeit voort uit hun verzet tegen de pogingen van de Russen tot economische integratie te komen binnen de Comecon, de communistische gemeenschappelyke markt. De verkoeling van de vriendschap ging zo ver, dat Gheorgioe-Dej in 1963 niet naar de verjaardag van Ulbricht ging Chroesjtsjow was toen wel in Oost-Beriyn en in 1964 zelfs niet naar Moskou, toen Chroesjtsjow zyn 79ste verjaardag vierde. Wel was de Roemeense president in januari 1965 in War schau, waa<r toen de raadgevende politieke commissie van de verdrags organisatie van Warschau by een Tijdens een bijeenkomst in Amsterdam heeft prof. dr. G. C. Heringa afscheid genomen als voorzitter van het Ned. Studen tensanatorium. Vice-voorzitter mr. A. Th. E. Kastein (rechts) bood de scheidende voorzitter en diens echtgenote een oorkon de aan. President Gheorgioe-Dej van Roemeniëdie gisteren is over leden. Maak een proefrit bij de Official Ford Dealer! Uitgesproken het beste MANTELS MANTELKOSTUUMS BREESTRAAT 173 - LEIDEN Leden van de Indonesische revolutionaire jeugd hebben het gebouw van Warner Brothers in Djakarta overgenomen. Het ge- J bouwvolgeplakt met leuzen utvs Te Londen ontvangen brieven uit Petersburg mel den, dat zoowel daar als te Moskou een kwaadaardige aanstekende ziekte heerscht, die waarschijnlijk naar de overige deelen van Europa zal overslaan. (Advertentie) Groot in strumentaal concert op 31 Maart a.s. in de Stads-Ge- hoorzaal te geven door den jongen heer J. de Graan, 14 jaar oud, violist te A'dam en J. M. Sikemeijer, pianist te R'dam. Prijs der plaatsen 11.49,—.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1