„Gek wijf' op televisie amateurs Showcumentairevan V.V.S.L.-lustrum Uur voor Schakelprogramma van zes t.v.-landen Volksliedjes t.v. -serie in PRINS NAAR HOLLAND „Kwestie van mening vragen en geven. T.v.-show rond Yoka Berretty Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 19 maart 1965 Derde blad no. 31520 (Van onze rtv-medewerkster) „Gek wijf, je moest op je don der krijgen. Ga liever je kousen jtoppen". Dat was een van de opmer kingen, die in de tijd vol deining lond het vrouwenkiesrecht een suffragette te horen kreeg van en boer. Deze meer oprecht gemeende dan torrecte uitspraak is de titel, die de ihowcumentaire van Nico Knapper IV.A.R.A.) heeft meegekregen. Het :en tot één uur gecomprimeerde gedeeltelijk herschreven versie het oorspronkelijk drie-uur-du rende spel. dat de Leidse vrouwe- ijke studenten onlangs ter gelegen- xn haar dertiende lustrum op roerden. Onderwerp is de emancipatie van e vrouw, verluchtigd met liedjes en tijdsbeelden. Alle gesproken teksten ajn authentiek of in elk geval his torisch verantwoord. Studenten Het geheel wordt ook voor de tele- tsie opgevoerd door de Leidse stu denten en dat is dan de eerste keer, dat de televisie een programma van tr uitzendt, dat geheel door amateurs wordt verzorgd. „Dat is wel te zien", zegt Nico Knap- ,Maar ik vind het wel optwape- cend. Ik heb alles wat in mijn ver mogen ligt er aan gedaan, om de how er zo gaaf mogelijk uit te la in komen". Deining Deze showcumentaire heeft tijdens ie oorsprongelij ke opvoering nogal .at deining veroorzaakt. De knap feschreven teksten waren bijzonder sherp en menig instituut en per- inclusief de in het begin van leze eeuw levende paus, kreeg hier- een veeg uit de pan. Niet alleen hierom, maar ook wel om des tjjds rille echter, heeft Nico Knapper sa- met Hans Swelheim er een ver- L.D. OVER RADIO EN T.V.L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. korte versie van gemaakt. Al te kwetsende gedeeltes zijn er uitge laten, maar het is een verdienste, dat het stuk toch niets aan felheid humor heeft ingeboet. Eind mei wordt „Gek wijf" uitgezonden. Advertentie VERLOVINGSRINGEN DESIREE - CONSTANT klassieke en moderne modellen. Op het graveren kunt U wachten zonder prijsverhoging. schriftelijke garantie. F. W. FLESSEN T.v.-kijken veroorzaakt maar zelden aanvallen van epilepsie Het optreden van epilepsie-aan- rallen door het kijken naar de te- levisie komt zelden voor. In het al- {emeen is er geen bezwaar tegen, dat epilepsiepatienten televisie-uit- Rndingen volgen. Tot deze conclusie komt de fede ratie voor epilepsie bestrijding in een publikatie, die zij het licht heeft ;ien naar aanleiding van het recente bericht, dat in Amerika tordt onderzocht of t.v.-uitzen- dmgen slecht zijn voor epileptici. In Europa worden al jarenlang taarnemeningen gedaan over epilep- óaanvallen, die door televisiekijken ïorden veroorzaakt. Ook in Neder land (waar een op de 150 inwoners aan epelepsie lijdt) en vooral in Scandinavië en Franrijk wordt aan dacht aan dit verschijnsel besteed. federatie raadt degenen, die ïat het optreden van epileptische terschijnselen betreft toch gevoelig oor televisie, aan, geen uit- lendingen te volgen, als zij vermoeid i, niet te lang achter elkaar te kij- i en dat ook niet te doen in een donkere kamer. Zij zullen het toestel de rug moet toedraaien als het beeld vordt ingesteld of als er een sto ring op het scherm is, wanneer het beeld dus flikkert. Ze zullen moeten 'ermijden, zich op te korte afstand m het beeldscherm te bevinden. Tenslotte merkt de federatie op, dat het optreden van epilepsieaan- 'allen tijdens het kijken naar de televisie een zo zeldzaam verschijn- Kl is, dat zelfs in epilepsie-inrich tingen televisietoestellen ter beschik king van de patiënten worden ge teld Carnegiebeurs voor Nederland De Carnegie-Stiohting in Wash ington heeft achttien beurzen toege- lan wetenschapsbeoefenaars uit 'eertien landen. Onder de elf Euro pese begunstigden is de Neder lande- dr. Cornelis Bril van het Fysisch La- toratorium van de Utrechtse Rijks- diversiteit, aldus meldt de United States Information Service. Hij zal zijn onderzoekingen voorl aten van fctosyntese in algen aan de afdeling voor plantkundige bio- togie van de Carnegie-Stichting in Stanford in Californië. Dr. Bril is feboren in Kediri in Indonesië en iteeft chemie gestudeerd aan de Uni- 'ersiteit in Utrecht. Een van de scènes uit de des tijds in het Kurhaus opgevoer de showcumentaire, waarin nog al wat venijn op de vrouwen wordt gespuid. (Van r.t.v. medewerkster) De Eurovisie wordt aan het eind m de zomer enorm actief. Zes lan den Denemarken, Zweden, Noor wegen, Finland, België en ons eigen Nederland gaan dan zes verschil lende amusementsprogramma's ma ken, die alle de titel „Sextet" krij gen Ieder land heeft zich verplicht om één artiest te gebruiken uit elk deelnemend land temidden van wat couleur locale. Onlangs is in Maoe een bijeen komst geweest van de diverse pro ducers. Van de NTS was hierbij aan wezig VARA-regisseur Nico Knapper. vertelde hierover: „Het is een hele plezierige vergadering geweest, hebben wat ideeën uitgewisseld ve hebben ons eens goed op de hoogte gesteld van de prestaties van de diverse artiesten. Je zit zo ver uit elkaar, dat je eigenlijk maar wei- ig van elkaar afweet. Elk land zet zijn progx-amma weer anders op. Finland bijvoorbeeld heeft zeilfeest met daar omheen een show. Noorwegen maakt van alle ar tiesten ambassadeurs. De deelne mende artiest uit Nederland b.v. wordt neergezet in de Nederlandse ambassade in Oslo. Denemarken maakt iets geweldigs rondom de aankomst per boot in de haven van Helsenör, en knoopt daaraan vast (Van r.t.v.-medewerkster) Volksliedjes zijn thans erg in zwang. Ook de televisie ontkomt er niet aan en dat is beslist in dit geval geen verdxrietige zaak. De VARA is- namelijk van plan om van de zomer een serie van vier shows gewijd aan volksliedjes te maken, onder de titel „Van alle landen thuis". In elke show zit een buitenlandse gast: in de eerste Memphis Slim, een Ameri kaanse blueszanger. In de tweede Peggy Seeger, een meisje van de be roemde Pete Singers, samen met haar man Ewan Mccoll. De derde show heeft als gaste Nadia Katuz, een negermeisje van de Westindische ei landen en de viei'de keer Bob Dylan, jonge Amerikaan, die wereld bekend is geworden door zijn lied „Blowing the wind". Bob Dylan be geleidt zichzelf op gitaar en mondhar monica. Deze vier shows worden ge presenteerd door Christel Adelaar. Ook diverse Nederlandse volksliedjes zangers doen mee aan deze serie. T.v-camera's tegen winkeldiefstallen (Van onze Hilversumse col-respondent) C. en A. is overgegaan tot de in stallatie van televisiecamera's in de zaak aan de Kerkstraat in Hilver sum. Het gesloten circuit, bestaan de uit tien camera's met wijdhoek- lenzen en een monitor is aange schaft om paal en perk te stellen aan het nog steeds toenemende eu vel van de winkeldiefstallen, die voor het concern elk jaar een schadebe drag met vele nullen betekenen. Naar de bedrijfsleiding ons mede deelde zal ook C. en A Amsterdam in het semi- permanente palenge bouw aan het Damrak volgende maand eveneens overgaan tot toe zicht per televisie. een tienei-feest op een afgelegen boerderij. Zweden maakt er een fol kloristisch feest van. België geeft een non-stopshow in het Amerikaans theater. En ik", aldus Nico Knapper, „maak een verhaaltje rondom een free-lance reisgidsje, die met een klein autobusje rondrijdt en die door haar officiële collega's niet helemaal ernstig wordt genomen. Alles loopt bij haar dan ook mis, maar dat neemt niet weg, dat de toeristen die met haar meereizen toch wel veel plezier hebben". Wie het gidsje is? Zoals reeds gemeld: het opkomende sterretje Marijke Merckens. Inwijding moleneiland Prins Bernhard zal 10 april het „Moleneiland" in Holland in de Amerlkaanst staat Michigan, inwij den. De hoofdattractie van het ei land is een echte draaiende Neder landse windmolen, die 200 jaar ge leden in Nederland wei-d gebouwd. De Nederlandse regering heeft de uitvoer van de molen, die uit Bra bant afkomstig is en daar stuk voor stuk werd afgebroken, moeten goed keuren .aangezien alle windmolens in Nederland thans een 900 tot nationale historische monumenten zijn verklaard. Het eiland van 15 ha., compleet met kanaal, dijken en ophaalbrug, is ingericht ter herinnering aan de grote bijdrage die Amerikanen van Nederlandse afkomst hebben gele verd voor de opbouw van de Ver enigde Staten. Zoals bekend zijn de meesten van bijna 25.000 inwoners van Holland (Michigan) van Neder landse afkomst. De prins vertrekt 8 april en keert de 13de terug. Hij ontvangt ook een eredoctoraat in burgerlijk recht van de universiteit van Michigan en houdt in Detroit een rede. Advertentie imposante show van honderden boten en tenten op 45.000 m2 Europahal tijdelijk de grootste watersport haven van Nederland reusachtige camping met een compleet as sortiment tenten 12T/M21 MAART RAI Burgemeester van Genemuiden over schrappen in toneelstukje (Van onze Zwolse correspondent Vragen van het socialistische Kamerlid, drs. H. M. Franssen, hebben plotseling in brede kring de aandacht gevestigd op de ge meente xmuiden, in het bijzon der op burgemester M. Soetendal, die onlangs enkele woorden heeft geschrapt in een toneelstuk, dat door de neutrale plaatselijke zangvereniging zou worden opge voerd. Met het oog hiei-op hebben wij de heer Soetendal gevraagd of censuur vooraf werd toegepast en zo ja, of door toepassing van censuur naar zijn mening „mondige burgers" als kleine kinderen wei-den behandeld. De heer Soetendal zei ons, dat het toneelstuk onlangs ongevraagd ten gemeentehuize ter lezing werd aan geboden. Kanttekeningen „Het was het spel „Een schoon moeder uit duizenden", dat de plaat selijke zangvereniging op haar jaar feest wilde opvoeren in een zaal, die het eigendom is van de gemeente. Overeenkomstig het verzoek werd het toneelstuk gelezen en van kant tekeningen voorzien. Die kantteke ningen hadden betrekking op vloeken en bastaardvloeken. Zij wer den geschi-apt en door andere woor den vervangen. De werkelijke inhoud van het stuk en de strekking ervan bleven onaangetast". „De leden van de zangvei'eniging", vervolgde burgemeester Soetendal „zijn uiteraard mondige burgers. Ik ben ervan overtuigd, dat geen van hen het stuk had willen opvoeren met handhaving vaai ongewenste woorden. Die waren zonder enige twijfel geschrapt. De leden waren bepaald niet verplicht het stuk ter lezing aan te bieden. Door dit wel te doen. vroegen zij als het ware de mening van de burgemeester, een mening, die te hunner kennis werd gebracht". Ontoelaatbaar „Artikel 221 van de gemeentewet schrijft voor, dat de burgemeester dient fce waken tegen vertoningen, die strijdig zijn met de openbare oi-de of zedelijkheid. Dat is gebeurd", aldus de burgemeester. „Ik sta op het standpunt, dat misbruik van Gods naam onder alle omstandig heden ontoelaatbaar moet worden geacht. Als mij een stuk ter lezing wordt aangeboden en stilzwijgend wordt daardoor mijn mening ge vraagd, dan acht ik het mijn plicht om op grond van artikel 221 van de gemeentewet vloeken te schrappen. Nogmaals: het gewraakte stuk werd mij ongevraagd aangeboden. Wie de zaak nuchter bekijkt moet onver mijdelijk tot de conclusie komen, dat het bepaald niet in de bedoeling kan hebben gelegen „mondige bur gers in een hoek te zetten". Het was alleen maar een kwestie van een mening geven". NEDERLAND 1 AVRO 7.00 uur Nieuws in het kort NTS 7.01 uur Barend de Beer, voor de kleuters 7.06 uur Rooster, tienerprogramma 7.36 uur Dick van Dyke show 8.00 uur NTS-journaal 8.20 uur AVRO's Televizier, actualiteiten 8.40 uur Danny Kaye show 9.30 uur Voor de vuist weg 10.40 uur NTS-journaal 10.45 uur Sluiting. i het kort NTS 8.01 uur Phil Silvers show 8.25 uur Achtergronden van de prestatie, sport 8.45 uur Beeldende kunst '65 9.05 uur Studio 1, parodistische musical 10.10 uur Sluiting. UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1: 8.05 uur Radio Kamerorkest HILVERSUM 2: 7.50 uur Cello sonate 11.00 uur Oud-Engelse muziek. en gisteren rtv-medewerkster) Als artiest tel je tegenwoordig eigenlijk niet meer mee als je niet een eigen televisieprogramma hebt en misschien is dat ook de reden, dat Yoka Berretty met een eigen programma begint. Gast bij Yoka" ivordt begin april op genomen en wordt begin juni uit gezonden. Yoka ontvangt de eerste keer als gast Jan Vrijman, dat is ove rigens geen gemakkelijke gast, want hij brengt een zeer gecom pliceerde verlanglijst mee: een lijst met de meest uiteenlopende dingen. Dingen, die hij leuk vindt en mensen die hij graag ontmoet. Om een paar voorbeelden te noemen: hij wil zien en krijgt ook te zien Rexis, de muzikale clown, Guus Oster en Yoka in de be roemde uitkleedscène van „het ei", de sneldichter Alfredo, Rijk de Gooijer, Christiane Legrand, de hoogste sopraan uit de Swing le-Singers en Frans Donij, als on verslaanbaar, spitsvondig en in telligent gesprekspartner. De opname wordt in Bellevue gemaakt. Regisseur Nico Knapper laat Yoka Berretty volop de vrije hand tijdens die opnamen. Hele delen ivorden tevoren niet op pa pier gezet. Frits Müller gaat op treden als reddende engel. Hij heeft namelijk zo'n grote varië teit kamerschermen tot zijn be schikking, zodat hij bliksemsnel in staat is decortjes te bouwen. „Verder, aldus Nico Knapper, wordt er vrolijk gegeten, gedron ken en gebabbeld, zodat ik goede hoop heb, dat het een leuke spon tane show loordt". Kinderen verminkt voor bedelarij In Venezuela zijn lugubere prak tijken aan het licht gekomen, waar bij kinderen, na ontvoerd te zijn, worden verminkt en vervolgens tot bedelarij opgeleid. Een hoofdambtenaar van het mi nisterie voor Volksgezondheid heeft de politie ervan in kennis gesteld, dat ontvoerde kinderen naar een na burig land. en vooral naar Columbia, worden gebracht, waar zij door een Duitser, een ex-nazi, wetenschappe lijk worden verminkt. Daarna wor den de slachtoffers naar Venezuela teruggebracht, waar zij voor bedelen worden opgeleid. In tenminste één geval is het be wijs voor deze praktijken geleverd. Een dochtertje van een bekend za kenman, dat op geheimzinnige wijze was verdwenen, werd enkele maan den later in de Columbiaanse stad Pamplona teruggevonden, met twee verminkte handen. Het kind werd aangetx-offen bij een beruchte figuur, die door de Justitie werd gezocht. Actualiteiten Als het waar is wat er door de kenners altijd wordt beweerd, dat de t.v. zijn grootste kracht vindt in de actualiteit, dan heb ben we gisteravond een hoogtij dag beleefd. Ongetwijfeld het boeiendst was de (Amerikaanse) N.B.C.-produktie „It's a mad mad war", waarin op vernuftige en ook doeltreffende wijze de tegenstelling van een frivool Saigon en de junglegevechten in de directe omgeving van Saigon was uitgewerkt. Maar ook de NCRV en de VARA lie ten zich xxiet onbetuigd. De NCRV had een doorwerkte repoitage gemaakt in Frankrijk met de gemeenteraadsverkie zingen als aanleiding, waarbij we op De Gaulle en Defferxe na, ongeveer alle kopstukken van de belangrijkste partijen even aan het woord kregen. Selma Dan was er op Nederland 2 ook nog „Achter het nieuws" van de VARA, waarin prof. dr. C. de Jager nadere inlichtingen gaf over de achtergronden van de nieuwste Russische ïiiimte- stunt, en waarnaast een tijdloos filmpje van Italiaanse origine over het analfabetisme in Italië, een kei'sverse reportage uit Selma viel te bewonderen, in clusief een exclusief interview met ds. Martin Luther King, die toegaf de laatste week niet meer dan twee uur per dag te hebben geslapen. De „exclusiviteit" van |j dit interview gold overigens het 1 (Engelse) actualiteitenprogram- ma „Panorama" waarmee de 1 VARA een contract heeft. T Tenslotte „Een vijand van het 1 volk". Dit stuk van niemand minder dan de Noor Henrik Ibsen die aan het eind van dè 1 vorige eeuw zijn werken schreef, g hoort wat zijn ontstaansgeschie- 1 denis betreft thuis in het rijtje: g .Ken poppenhuis" (Nora), „Spo- g ken", „Een vijand van het volk". g en ,X>e wilde eend". Ibsen M schreef juist met deze volks- g vijand een van zijn minst ge- speelde stukken, een stuk dat als schaJkel in het werk van Ibsen, en als uiting van die tijd 1 nog wel van belang is, maai' f| voor de onbevangen kijker van M heden bijzonder weinig meer te g bieden heeft. Ons Nationaal g Ballet van Sonia Gaskell g geniet de reputatie dat M het met zoveel talent oude, klassieke balletten weet te g reproduceren in de oofspronke- g lijke stijl. Iets dergelijks leek m gisteren te zijn nagestreefd door g het Nieuw Rotterdams Toneel g met Robert de Vries aan het g hoofd. Zo ongeveer moet het g omstreeks de eeuwwisseling ge- speeld zijn: ongenuanceerd, met J grote gebaren, kortom slecht tot g matig geacteerd. Interessant g voor de literatuur-historicus. 1 Voor de .gewone" kijker echter oninteressant, omdat hij een matig stuk net zo matig ge- g speeld zag. Ondanks Ibsen.... g iBDHUDiiionnininDiiniDiiniiiiiiRnuiraiininniiiiiininiiiiiiiinifliHiiioiiinBiiKRiiiniiiW VOOR VRIJDAG 19 MAART Hilversum I, 402 m. VPRO: 18.00 Nws. 18.15 Licht lnstr. el. 18.40 Jazz ron- :elen uit de week- 20.00 Nws. 20.05 Radio Kamerorkest solist: klass. muziek. 20.55 Boekbespr. VARA: 21.00 Metropole ork. 21.45 Tijd van werken, klankb. 22.15 Lichte gr. 22.25 Europees kampioenschap drieban den in Wenen. 22.30 Nws. 22.40 Weer klank. muziekrevue. 23.10 Lichte gram. 23.45 Soc. nieuws in Esperanto. 23.55- Gistermiddag zijn vijf Neder landers voor een expeditie naar de Himalaja vertrokkenniet al leen voor hun genoegen, maar ook voor wetenschappelijke ar beid zoals het verzamelen van insekten en planten en het ver lenen van medische hulp aan de bevolking. Van links naar rechts dr. J. Nauta (Leiden), achter hem jhr. dr. J. de Graeff (Lei den) de heer JF. De Beaufort (Utrecht), dr. Noordijk (Lei den) en de heer Bentinck. i het ministerie irk. 19.00 Nws. ei dlokrant. 19.30 V zingen. 19.35 Ned. folkloristische i 19.50 Cello en piano: oude muz. 20.05 Prisma: gevar. tijdschrift in klank., 22.20 Herv.-Geref. gesprek. 22.30 Nws, 22.40 Wijd als de wereld: internatio- VOOR ZATERDAG 20 MAART Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws., ochtendgym. en oc. strijdlied. 7.20 Lichte gram. (Om 8.20-8.30 Wet vakanties)9.00 Loon lezing. 9.10 Oude muz. Ambassadeur in Spanje Mr. C. W. A. baron van Haersolte, ambtenaar van buitenlandse dienst der tweede klasse, is bij K.B. be noemd tot ambassadeur in Spanje. 1 (II). lez. VARA: land- en tunlbouw. 12.30 Act. sportnws. 12.55 VARA-varia. 13.00 Nws. 13.15 Melodieën-Express. 13.40 V. d. twintigers. 14.15 Radio Jazzclub. 14.45 Voor nu en later, lezlxxg. Hilversum n. 298 m. KRO: 7.00 Het levende Woord. 7.05 Klass. gram. 7.30 Nws. 7.40 Gewijde muz. 7.55 Overweging. 8.00 DJinn: ge- var. progr. (8.30 Nws.). 12.00 Angelus. 12.03 Country and Western Express. 12.24 Marktber. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Religieus nws. 12.45 Accordeonmuzlek. 13.00 Licht pianospel. 13.15 Voor de Jeugd. 14.10 Musicerende dilettanten fanfare-ork. 14.30 V. d. kleuters. 14.40 Franse les. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I: NTS: 10.00-11.00 Teleac: Emma Cardwell. 19.55 Tentoonstel lingsagenda. NTS: 20.00 Journ. VARA: )-23.45 Eurovisie Song Festival 1965: Internationale Finale. 23.45-23.50 het kort. 20.01 Detective bureau Lynx contra Industriespionnen, TV-fl'lm. NCRV: 20.25 Acht plus theater, muz, progr. 21.00 Onderwei V eg naar morgen t documentaire over Albert Einstein. 21.30 Kamermuz. 21.50 De weg der be vrijding, godsd. lezing. 21.55-22.10 Act. KWALITEIT EN STIJL FAUTEUIL met donskussen f 560,- Mohonie LADENKAST f 575,- BULTIIUIS Botermarkt 23

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5