Jules Dassins «Topkapi* een komische thriller Ambtswoning burgemeester Rijnmond: novum in staatsbestel Modehuis de Groot met nieuwe creaties Met wat slagroom doet u wonderen! Zeeuwse ontwikkeling gunstig of ongunstig? 'n Kwastje Plasticolor doet wondëfëüT I Films van deze 1 week in Leiden i Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 19 maart 1965 Tweede blad no. 31520 Wanneer de Leidse raad a.s. maandagmiddag daartoe strekkende voorstel van B. en W. mvaardt, wordt het bovenstaande perceel de oekomstige ambtswoning van onze burgemees- mr. G. C. van der Willigen. Het is het pand 7it te Singel 41 hoek Gr oenhoven straat, thans vond door mevrouw K. L. J. ZweersSpij- 't\\> Statenkring Leiden CHU vergadert Op 2 juni gaan ruim een miljoen mensen ter stembus voor de 'crkiezing van de 81 leden van de Rijnmond-raad. Rijnmond wordt »n nieuw publiekrechtelijk lichaam naast rijk, provincie en ge- ieente en daarmee doet een novum zijn intrede in het Nederlandse staatsbestel. Over de doelstellingen, de problemen en de noodzaak ran Rijnmond sprak het Rotterdamse gemeenteraadslid mr. dr. F. J. 1 Krop gisteravond in restaurant ,.De Doelen" in Leiden voor de Statenkring Leiden van de Christelijke Historische Unie. De vergadering: stond onder leiding moeten positief staan tegenover Rijn voorzitter J. de Geus, die na j mond", besloot dr. Krop. „Het is be- afhandeling van een aantal langrijk dat er 'n begin wordt gemaakt, huishoudelijke punten nog eens „We moeten niet onmiddellijk grote hervet. De koopsom bedraagt [95.000,-. Het huis moet per 1 mei a.s. vrij worden opgeleverd. Aan de tegenwoordige bewoonster zal een tegemoetkoming van 50,- per dag worden ver strekt in de kosten van haar tijdelijke huisvesting zulks tot uiterlijk 1 juli a.s. rijn bezorgdheid uitte over het ge brek aan belangstelling, vooral bij gebrek aan belangstelling, vooral ngen van de CHU. Hij vond, dat e propaganda geïntensiveerd soest worden en de Statenkring Leiden heeft daartoe een voorstel ingediend bij het hoofdbestuur. Rijnmond gaat bestaan uit 24 ge- senten. Daarvan is Rotterdam de Ktofcrootste. Dr. Krop wees op de grote stekenis van het gebied. „Rijn- is de haven van Europa", zei ,En het is onvermijdelijk dat Ie taken van de gemeenten in een Veil lergelijk gebied als het gaat om rote havenprojecten elkaar gaan aken'. Dr. Krop noemde enkele za- die schreeuwen om een gemeen- chappelljke regeling, zoals de lucht- trontreiniging in het gebied, de re- reatie, de havenaanleg, etc. „We o.or Haringteelt begint op 17 mei In de gistermiddag gehouden adering van het Produktscliap lis en Visprodukten is besloten, dat Vri e nieuwe haringteelt dit jaar zal t «ginnen op maandag 17 mei. Dit betekent, dat de feesten ter [j I tlegenheid van de Dag der Neder Andse Zeevisserij zullen worden ge louden op zaterdag II De zondag daarop rtaggetjesdag. Dat wil zeggen, dat 18lin de haringvloot gepavoiseerd haven te pronk zal liggen jj* mandag 17 mei vroegtijdig ingvisserij uit te daden verwachten. Veel zal afhan gen van de bestuurders van Rijn mond, die moeten beschikken over visie, besluitvaardigheid en ruime blik ook buiten de eigen, gemeente lijke belangen". In een uitvoerige discussie zette dr. Krop enkele van de vele problemen, voering van een dergelijk chaam gepaard gaat, uitet gouden verlovingsringen Constant, Love, Anjer, Desiree. Juwelier v. d. WATER heeft ze. Haarlemmerstraat 181. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG. Zendingswerk op Nieuw Guinea is „indrukwekkend" Het gaat goed met de Ned. Chris tenvrouwenbond, afdeling Zuid-West. Het ledental groeit en daardoor wordt ook de belangstelling voor de bijeen komsten van deze afdeling steeds groter. Ook gisteravond hadden heel wat dames gehoor gegeven aan de uitno diging van het bestuur om naar de Bevrijdingskerk te komen en te luis teren naar hetgeen ds. J. v. d. Blink uit Overveen zou vertellen over zijn reis als vlootpredikant naar Nieuw- Guinea. Ds. Blink, die zestien jaar geleden het marine-uniform aantrok „dit moet je niet doen als je geen zen- dingshart hebt" heeft ongeveer achttien maanden op het grote ei land met de eeuwig zwijgende bossen zijn evangelische arbeid mogen ver richten. De predikant vond het een machtige belevenis en hij kwam al gauw tot de conclusie, dat de zen dingsgeschiedenis van Nieuw Guinea de Amerikanen zijn er met de ver spreiding van Gods Woord begonnen tot de indrukwekkendste van de gehele wereld behoort. Ds. Blink was dankbaar, dat het eiland één tjonge) protestantse kerk kent: de Evangelische Kerk van Nieuw Guinea, waaraan tal van pa- poea-dominees verbonden zijn. De vlootpredikant vertelde ook van zijn ervaringen in de Baliemvallei, waar men nog in het stenen tijdperk een vrouw is er vijftien schelpjes, een varken twintig schelpjes waard leeft. Uit het verhaal van ds. Blink bleek wel duidelijk hoe moei lijk het zendingswerk in dit deel van de wereld is. Na diens inleiding werden tal van interessante lichtbeelden van de Ba liemvallei vertoond. De presidente van Zuid-West, me vrouw G. A. J. van Daatselaar Somsen, deelde aan het begin van de vergadering mee, dat er begin juni een extra (pakjes) avond zal worden belegd. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doctoraalexamen Nederlands recht de heren A. N. Vaandrager (Den Haag)H. V. Bentinck van Schoonbeten (Zwolle); W. G. Geursen (Velsen); G. J. Nie zen (Den Haag): H. P. Vonhögen (Heerlen) en W. Brussaard (Wasse naar) Rijksaccountantsdienst De hoofdaccountant- titulair bij de Rijksaccountantsdienst drs. W. J. van Doorn, in Leiden, is verplaatst naar Nijmegen en aangewezen als hoofd van het bureau van de Rijks accountantsdienst aldaar. Examencommissie Tot leden van de examencommissie wiskunde m.o. zijn benoemd dr. W. J. Claas in Leiderdorp, prof. dr. W. T. van Est in Leiden, prof. dr. J. P. Murre in Voorschoten en dr. C. de Vroedt in Oegstgeest. Van der Heijden in Leiden tweemaal gevuld (Van onze bijzondere medewerkster) Er loas gistermiddag en -avond veel belangstelling voor de wel verzorgde show van het mode huis De Groot, Br eestraat. Be halve de bovenzalen van restau rant Van der Heijden, was zelfs de hal gevuld met publiek. De presentatie van de collectie werd in vlot tempo afgewerkt door zes mannequins. Alle mogelijke mo denieuwtjes werden getoond: o.a. gehaakte en gebreide toiletjes, ook gecombineerd. Voorts de originele brandebourg- sluiting op een wit met marine man- teikostuum; mantelpakjes waren er trouwens te kust en te keur. Immers de elegante en praktisch geklede Ne derlandse vrouw kan in haar garde robe een mantelpakje niet missen. Verschillende stijlen, naar de nieuwste ontwerpen van de buiten- j landse modehuizen, waren te bewon deren o.a. een roze-rood gestreept pakje a la Coco Chanel, waarbij een effen rode blouse. Voorts pakjes en trois pièces van Hanro en Erica Rassier (kernmerk van Rossler: de van de schouder neerdalende banen op het voorpand, wat altijd slank maakt). Er was voorts een piqué pakje (Zweedse import) en een geheel ge voerde kanten japon van Engelse af komst. Italië had z'n stempel gezet op de kostbare zuiver zijden chemi- sier, die gevoerd was met zijden or ganza. Uit de Provence was een bijzonder aardige collectie. De kleuren op deze show waren over het algemeen licht blauw, marine, roze-beige en wit. Van de materialen, die werden ge bruikt, is het niet mogelijk een op somming te geven, hoewel linnen ook hier in veel verschillende weef sels favoriet was. In de vryetijdskleding zagen we enkele broekrokken en verder lange pantalons, waarop naar verkiezing een blazer (lang of kort), blouses of jumpers kunnen worden gedragen. Een zwart zijden avondrok met lange zijsplitten was één van de sluitstukken van de modeshow. Op deze rok werd een abrikooskleurige nylon blouse met langemouw gedra gen, een romantische grote strik aan de hooggesloten hals completeerde dit gezellige geheel. Georgioe Dej's toestand slechter In de Roemeense hoofdstad Boe karest is vanochtend medegedeeld, dat de toestand van president Geor gioe Dej, die sinds kort ziek is, achteruit gaat. Hij lijdt in ernstige mate aan geelzucht. Pudding, vla-flip, koffie, cake, vruchten alles wordt nog lekkerder en nóg gezelliger met slagroom. (Tomatensoep ook, met een wolkje ongeklopte slagroom). Vraag morgen zo'n "huiselijk" flesje slagroom aan uw melkman! Discussie bij „Luctor et Emergo" De ontwikkeling van Zeeland mede ten gevolge van de uitvoering van het Deltaplan en de nieuwe wegverbin dingen. Dat was het interessante on derwerp van discussie op de maande lijkse contactavond, die de in Leiden en omstreken woonachtige Zeeuwen verenigd in „Luctor et Emergo" gisteren in de bovenzaal van „Old Dutch" belegde. Dr. J. H. Bromelow hield als voor zitter een korte inleiding en gaf ach tereenvolgens het woord aan de be stuursleden, de heren A. H. Kramer en M. A. Vermet. De heer Kramer gaf aan de hand van een kaart van Zeeland zijn toe hoorders eerst een globaal inzicht van de gigantische Deltawerken en de ge volgen, die deze voor het Zeeuwse landschap zullen hebben. Enkele zeer goede hiervan zijn volgens hem een betere afwatering. De herverkaveling met een produktievere landbouw en de nieuwe wegverbindingen, die een grotere ontsluiting van Zeeland te weeg zullen brengen. Nadat het ge hele deltaplan zal zijn voltooid kan Zeeland, aldus de heer Kramer prat gaan op haar mooie agrarische lan derijen en op haar nieuwe recreatie gebieden. „Kortom Zeeland gaat door het deltaplan en de gevolgen hiervan een goede toekomst tegemoet". De heer Vermet was minder opti mistisch gestemd over de veranderin gen. die het oude Zeeland door het deltaplan zal ondergaan. Hij nam on der meer tegenover de moderne mas samaatschappij, die aan het typisch Zeeuws eigene een radicale afbreuk zal doen een afwijzende houding aan. Hij noemde de gevolgen van het del taproject funest voor de Zeeuwse cul tuurvorming, die eeuwenlang als een kostbare schat bewaard bleef. Het Zeeuwse land degradeert tot een cul tuursteppe en de brute afbraak van de specifieke Zeeuwse natuurhistori sche gebieden, zag hij als een daad, Diplomazwemmen De volgende Jongens en meisjes van de zwemvereniging „De Zijl" hebben in het Zweilandbad voor hun diploma gezwommen: Diploma A. Jongens: Rob Snik, Wilco Pasma, Henk Merts, Dirk v. d. Hoorn, An to ine Cornelissen, Addy Olivier, Gerrit van Rijn, Robert Jan Proost, Gerard Overvliet, Koos Schreuder, Charles den Tex, Erik den Hartog, Kees Pelt. Willy Merts, Annelies Goey, Diny v. d. Tuyn, Marian van Polanen, Cor- ry i Rij. Diploma B. Jongens: Ton Bavelaar, Bob Schrama, Adrie Pesant, Nico Olivier, Bram Siera. Meisjes Greetje Schreuder, Jos Bavelaar, Edith Breyer. waarvan de gevolgen later zullen worden betreurd. De toekomstige Zeeuwse recreatie zal een massa- recreatie worden, waarbij van werke lijk intens natuurgenot en rust geen sprake zal zijn en economische fac toren de voornaamste rollen gaan spelen. Na de pauze werd over het onder werp uitvoerig van gedachten ge- Herinneringen aan Hitchcock TRIANON Met films als de keiharde "Naked City", de onver getelijke „Rififi" en de optimis tische „Nooit op Zondag" heeft Jules Dassin wereldvermaardheid verkregen. De voormalige regie assistent van Alfred Hitchcock heeft daarmee een vooraanstaan de plaats in de hedendaagse film generatie veroverd. Toch kan men in zijn jongste rolprent „Topkapi" de invloed nog bemer ken, die de „Meester van de span ning" op hem heeft gehad. In vele opzichten doet deze film aan de produkten naar Hitchcock-in-zijn beste-jaren denken. Het rijk vertoon van vakmanschap, het fijn afgestemde gevoel voor beeld compositie. de voorliefde voor een ge compliceerd gegeven en het raffine ment, waarmee de spanning wordt opgebouwd zijn kenmerken, die men in elke Hitchcock-film terug vond. Kenmerken, die ook deze film van Dassin typeren. Glimlach Het grote verschil ligt echter in de verteltrant. Hitchcock was altijd bit ter serieus. Zijn verhalen waren van een bijna loodzware ernst. En Dassin vertelt zijn cinematografisch verhaal met een glimlach om de lippen. Hij maakt de belevenissen van de inter nationale juwelendievenbende tot een komedie. Hij doorspekt hun avontu ren scènetjes, die de betrekkelijkheid van hun handelingen accentueren. Zijn karakters doen meer denken aan sportlieden, die een in bijna onuit voerbare kraak in een Turks museum een uitdaging zien dan aan een ben de, die zichzelf wil verrijken. Typeringen Kostelijk zijn de typeringen, die Dassin ten tonele voert. De blijmoe dige Melina Mercouri als de on weerstaanbare bron van inspiratie. ■4c Melina Merci begerige ogen naar het Topkapimuseurr kijkt met n schat in i Istanboel De vrolijke Maximilian Shell als de geboren leider. De vermakelijke Peter Ustinow als de medehelper- tegen-wil- en-dank. De gemoedelijke Robert Mory als het technische genie. En de beduimelde Akim Tamiroff als de eeuwig dronken kok. Dat heterogene stelletje heeft de ogen gericht op de zwaarbewaakte kostbare dolk van de sultan in het Topkapi Museum in Is tanboel. Met elkaar voeren zij met de veiligheidsdienst op de hielen een vrijwel volmaakte kraak uit. De ontknoping komt toch nog als een verrassing. In dat opzicht doet Dassin weer aan Hitchcock denken. Maar het zijn slechts bepaalde facet ten, die aan de Amerikaanse flim- meester herinneren. De film in zijn geheel is een typisch produkt van Ju les Dassin. Luchtig en levendig met een virtuoos gebruik van de acteerta lenten van de met feilloze intuïtie gekozen hoofdrolvertolkers. ajuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiju „Limonade Joe" blijft een week STUDIO „Limonade Joe" is in het theater aan de Steenstraat zijn tweede week ingegaan. Deze Tsjechi sche film is een parodie op de Wild west-verhalen, zoals zij de hele cine matografische geschiedenis door in de bioscopen zijn vertoond. Alles, wat daar maar voor in aanmerking kan komen, wordt in deze rolprent in het belachelijke getrokken. Zelfs geluid en kleuren moeten daartoe medewerken. We schreven het vorige week: daardoor zijn vele dwaze en komische effecten bereikt, maar de Tsjechen zijn wat te ver doorge draafd, ze wisten van geen ophou den en zijn derhalve op sommige momenten langs hun doel gegleden. (Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllll ,Beul van Londen Goede thriller REX „De beul van Londen" is in dit stuk, naar een idee van Wal lace, een man. die ten zeerste met de maatstaven voor recht en onrecht i begaan. Zozeer zelfs, dat hij er met enige medestanders een illegale ree bank op na houdt en onvoorstelbare schurken, op wie de officiële juri dische autoriteiten niet de hand ver mochten te leggen, naar zijn en veler mening van hun gerechte straf voor ziet. De politie treft wekelijks ergens in Londen een dode man aan met om de hals het volledige bewijsmateriaal, waarom hij ter dood werd gebracht. Men ontkomt niet aan een zekere sympathie voor dit „buitenechtelijk kind van Vrouwe Justiti al blijft het uiteraard een verkeerd soort in terpretatie van het woord „recht". De politie, met name de inspecteur die belast is met de ontrafeling van deze zaak, staat zo voor het oog voor onoplosbare puzzels. Tussen de ze zaak door loopt dan nog eens de affaire van een moordenaar op jonge meisjes en daar zou de betrokken inspecteur zich liever mee belast zien, ook al omdat hij in de eerste zaak weinig opschiet. In het nachtelijk duister, juist als de moordenaar van de jonge meisjes is gepakt, komt de dramatische ontknoping wie schuil De film bevat enkele inzinkingen die de vaart uit het stuk halen, maar is wat inhoud betreft een vak kundige, fascinerende thriller. De vrouw, die tweemaal leefde Reprise LUXOR Het is niet voor de eer ste maal, dat Alfred Hitchcocks „De vrouw, die tweemaal leefde", in Lei den op het programma staat. Deze uit 1958 daterende kleurenfilm ver dient de hervertoning echter ten vol le. Alfred Hitchcock is ook nu weer met een welhaast onnavolgbare nauwkeurigheid te werk gegaan in het opbouwen van zijn gegeven. Zon der haperingen weet hij naar de cli max toe te werken, die desondanks nog onverwacht komt. Hitchcock heeft voor „De vrouw, die tweemaal leefde" een zeer sterke bezetting gekozen: Kim Novak (dub belrol) en James Stewart. Daarnaast is ook het camerawerk goed verzorgd. Met fantarierijke kleureffecten, on gewone benadering van het onder werp en grote vaart boeit Hitchcock de gehele film. JAMES BOND: DERDE WEEK CAMERA James Bond, de ge heime agent die nooit faalt, blijft de aandacht trekken. Deze film, waarin hij het opneemt tegen de Duits-Chinese kerngeleerde dr. No, draait nu voor de derde week in het theater aan de Hogewoerd. Sean Connery en Ursula Andress spelen de hoofdrollen van he-man en char mante begeleidster. Geen situatie of James weet er raad op. Deze schep ping van Ian Fleming mag dan in feite een „onmogelijke" figuur zijn, juist die super-kwaliteiten houden hem in de belangstelling. In opdracht van de O.O.M. LIDO Het secnario van deze film vertoont opmerkelijke gelijkenis met dat van „James Bond contra dr. No", waaraan een boek van Ian Fleming ten grondslag ligt. Laten we het er maar op houden, dat de draaiboek schrijver toevallig juist in Fleming had zitten lezen. In elk geval blijft er in deze spannende film nog genoeg oorspronkelijkheid over om niet van een doublure te spreken. Ook hier een strijd tussen twee geheime organisa ties, beginnende met de dood van een agent van de „goede" combinatie. Het slot speelt zich eveneens in een fa briek af en daar triomfeert agent Solo, die en dat is een nieuw ele ment zich van de hulp van een gewone huisvrouw had verzekerd bij zijn pogingen zijn tegenstanders uit te schakelen. Uitermate spannend is de wijze, waarop Solo zichzelf en Elaine weet te bevrijden, wanneer zij een gruwelijke dood tegemoet drei gen te gaan.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3