„EIDSCH DAGBLAD lOSKOU ZWIJGT OVER LOT RUIMTERUSSEN a ieruchten over landing eerden niet bevestigd WOSCHOD GELAND Vondeling vrij tevreden 19 i Shell bestelt vier tankers 165.000 ton HOFNAR AUTO SHOW Weer mis in C.H.U. 3.20 alles Vlieland Kreymborg gericht 1 maart 1860 VRIJDAG 19 MAART 1963 No. 31520 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, t. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Wat is er aan de hand met de Russische utevaarders? Draait de Woschod II nog zijn idjes om de aarde of is het ruimteschip al ge il Is er bij die landing iets mis gegaan of ten de twee ruimtevaarders gezond en wel aarde weer bereikt? ;r waren tegen het middaguur geen directe iwijzingen dat er iets niet in orde zou zijn, ar wel was er een opvallend officieel stil- ijgen nadat gisteravond, vannacht en van- itend vroeg steeds weer berichten waren ge en over het doen en laten van de ruimtevaar- j. Vanochtend na vijf uur bleven officiële be iten echter uit. «lang officiële berichten uitbleven, moet men giss< jop van de vlucht, die zo spectaculair begon met het ruimte„uitstapje" Leonow. In de loop van vannacht hebben de ruimtevaarders vele op- chten uitgevoerd, merendeels op wetenschappelijk terrein. Zij nuttigden maaltijden en wisselden elkaar af voor perioden van slaap. Na vjjf uur achtend bleven plotseling alle officiële berichten uit. se deskundige kringen niet verwacht dat een dergelijke gebeurtenis voor de deur staat. Het uitstapje van Leo now was pas een eerste voorzichtig experiment in een van de vele tech nieken, die men volledig moet be heersen voordat van een landing op de maan sprake kan zijn. Er zullen volgens de Amerikaanse deskundi gen zeker nog enige jaren mee ge moeid zijn, al is het mogelijk dat de Russen ook hier de Amerikanen de loef afsteken. der voordat hij naar buiten ging langer dan een uur zuivere zuurstof ingeademd. De druk kon daarna vei- vorden verlaagd om de ruimte- cier voor een groot deel te vrij- in voor de verlammende uitwer- Koerswijziging egen acht uur vanochtend meld- waarnemingsstations buiten land, dat gesprekken waren op- mgen die duidden op een spoe- landing. De ruimtevaarders Bel- v en Leonow zouden opdracht regen hebben op handbesturing te gaan, waarna uit signalen i dat de koers van de Woschod zijn gewijzigd. Alles duidde er op, dat een landing in het ver liet lag. Dat zou ook in overeen- nming geweest zijn met eerdere atingen van Russische zijde, dat in de bedoeling lag met de schod II duur-records te breken, imiddels is door Russische ruim- aartdeskundigen verklaard dat experiment van Leonow de Rus- dichter bij een landing op de an heeft gebracht. Voor de tele- verklaarde een bij de ruimte- rt betrokken technicus dat de en „binnen niet al te lange tijd" man op de maan zouden bren- Overigens wordt in Amerikaan- Indonesië confisqueert oliemij.en Wij nemen de leiding over b de drie Westerse olie-in- strieën, die hier van vóór de eede wereldoorlog hebben ge likt, aldus verklaarde presi- Bt Soekarno vandaag tegen- ter de pers. Deze verklaring am nadat een petitie was trhandigd waarin de inbe- gneming geëist werd van de lerikaanse maatschappijen invac en Caltex en de Neder- dse Shell. Advertentie Zie advertentie 2 van het vijfde blad van deze courant CALEX AUTOBEDRIJF N.V. WEERBERICHT Weinig verandering De Bilt verwacht van heden- tot ''genavond op de meeste plaatsen tog weer met enkele verspreid "komende opklaringen. Zwakke Weinig verandering in tempe- (Opgemaakt om 11.15 uur) 20 MAART op: 6.43 uur; onder: 18.53 uur; fean op: 22.45 uur; onder: 8.13 u. 'ater in Katwijk te 5.13 en iur, laagwater te 1.03 en 13.30 ®ir. ®t| blad bestaat uit 26 pagina's) De Sowjetrussische ruimtegenees- kundige, Vladimir Kritsjagin, heeft verklaard dat een ruimtepak zoals ruimtevaarder Leonow bij zijn uit stapje heeft gebruikt, op een kleine afgesloten cabine moet lijken, zonder Van onofficiële zijde werd vernomen, dat de Woschod om 9.45 uur Nederlandse tijd ten noorden van Stalingrad zou zijn geland, na ze ventien omwentelingen om de aarde te hebben gemaakt in 25 uur en 45 minuten. Officiële be vestiging van de landing bleef echter uit. Met het uitblijven van enig officieel nieuws groeide de vrees, dat er in de loop van de ochtend moei lijkheden zijn opgetreden, eventueel reeds tij dens de vlucht of bij een mogelijke landing. De Russen zijn nooit erg snel met hun nieuws, maa\ het is zeer ongebruikelijk dat zij uren wachten met een officiële mededeling over een succes volle landing. het verdere de gemakken daarvan. Het ruimte- pak moet bestaan uit een metalen helm met doorzichtig kijkglas, een luchtdicht pak van verscheidene la gen en speciale schoenen en hand schoenen. Het pak moet een eigen elektriciteitsnet hebben voor het derhouden van verbinding en het meten van de lichaamsreacties van Leonow. De omstandigheden „van thuis", de normale atmosferi sche toestand, moet de man in eer ruimtepak missen. Het is onmogelijk ir. een ruimtepak de atmosferische druk te handhaven .omdat dit pak dan als een luchtballon zou worden opgeblazen en de man daarin standbeeld zou worden omdat hij zijn armen en benen niet zou kun nen bewegen. Het onderzoek heeft aangetoond dat de luchtdruk in pak minstens viertiende atmosfeer moet zijn. Zelfs dan gaat het ruimte pak aanmerkelijk bol sfcaan en is he vermoeiend erin te werken. Bij Perm in Oeral Het ruimtevaartuiq Woschod- II is om 10.02 uur Nederlandse tijd in het gebied van Perm, in het westen van de Oeral, geland aldus een officiële mededeling van Tass in Moskou, die om on geveer kwart voor drie heden middag werd uitgegeven. Het is niet bekend waarom deze mede deling zolang op zich heeft laten wachten. Bij de landing maakte de comman dant gebruik van de handbesturing. Beljajew en Leonow maken het goed, aldus Tass. Het wetenschappelijk programma is geheel uitgevoerd. De twee Russische ruimte vaarders, die gisteren hun histo rische vlucht door de ruimte be gonnen. Rechts de commandant van het ruimteschip Beljajew. links Leonow, die als eerste een uitstapje in de ruimte maakte. l het opzwellen van het pak. Om de overtollige lichaamswarmte af te voeren en dus een oververhit ting te voorkomen werd lucht van kamertemperatuur het ruimtepak epompt. Ter bescherming tegen de «nehitte en tegen is koude in de schaduw van de aarde of van het ruimteschip is het pak bedekt met sterk warmte-isolerende laag, lichte kleur om de hittestraling terug te kaatsen. De lucht voor ven tilatie en de zuurstof voor de adem haling konden uit het ruimtevaar tuig worden verkregen en uit ci linders die aan het ruimtepak vast gemaakt zijn. Afgewerkte lucht ver dween naar buiten. Indruk na geheim gesprek van 2 uur niet informateur Cals (Van onze parlementaire redactie) Formateur Cals heeft gisteren zijn eerste schets voor een rege ringsprogramma besproken met de fractieleiders Schmelzer (KVP), Vondeling (PvdA), Geertsema (VVD). Drie in Japan, een in West-Duitsland De Koninklijke Shellgroep heeft vier tankschepen van ongeveer 165.000 ton besteld. Drie van deze schepen zullen worden gebouwd bij de Japanse scheepswerven van Mit- soebisji, Isjikawajima en Hitasji. De opdracht voor de bouw van het vier de schip is gegeven aan de Westduit- se werf Kieler Howaldtswerke. Deze nieuwe Shell-tankschepen, die onder verschillende vlag zullen varen zijn de grootste schepen, die ooit zijn besteld. Ze krijgen een leng te van 320 meter, een grootste breedte van ruim 74 meter en een diepgang van 16',2 meter. Ter vergelijking moge dienen, dat de afmetingen van het grootste passagiersschip ter wereld, de „Queen Elisabeth" zyn: lengte 314 meter, breedte 36 meter, diepgang 12 meter. Voor de bouw van deze schepen werden 23 werven in acht landen, waaronder Nederland uitgenodigd tot het doen van offertes. De schepen zullen worden opgeleverd in het laat ste kwartaal van 1967. Vervoer ruwe olie De nieuwe tankschepen zullen wor den gebruikt voor het vervoer van ruwe olie onder andere van havens in het midden-Oosten naar Rot terdam-Europoort en Le Havre (Fr.) Via de route om Kaap de Goede Hoop. Op de uitreis zullen zij in ballast door het Suezkanaal kunnen Wat de losfaciliteiten in Shell-Eu- ropoort betreft is reeds bekend, dat een nieuwe walsteiger in aanbouw is voor de ontvangst van tankers tot 200.000 ton. Daartoe behoort ook het leggen van een losleiding naar de opslagtanks met een diameter van ruim een meter. De voortstuwing van deze tankers zal geschieden door middel van stoomtubines met een vermogen van 25.000 p.k., die het geladen schip een kruissnelheid zullen moeten geven van ongeveer 16 Hmijlperuur. van ongeveer 16% mijl per uur. Vanmiddag zou hij er met de rale fractieleider bleef gisteravond fractieleiders Smallenbroek J" (AR) en Beernink (CHU) over spreken. Hoewel de formateur al zyn be zoekers een vrijwel volledige zwjjg- plcht heeft opgelegd, bestaat toch de Indruk, dat dr. Vondeling niet ontevreden was over, wat hij van de formateur te horen kreeg. De so cialistische fractieleider bleef gister- raiddag vrij lang (2 uur) met de formateur praten. Toen hij weer naar buiten kwam zei hij alleen maar: „De formateur heeft hard gewerkt". Ervaren uitleggers leiden uit bei de gegevens af, dat de formateur het een en ander op papier had, dat voor dr. Vondeling waardevol genoeg was om er op in te gaan. Misschien heeft dr. Vondeling gisteren dus al bet begin van de katholieke inten tie- verklaring om samen met de so cialisten in zee te gaan gekregen. Als het gesprek niet meer was geweest dan een opsomming van de socialis tische wensen (die trouwens alge meen bekend zijn.) zou het gesprek nooit twee uur hebben geduurd. KORTER Amerikanen in Djakarta zonder gas en stroom De elektriciteits- en gaslevering aan verscheidene Amerikaanse offi ciële en particuliere kantoren in Djakarta is gisteren stopgezet. Volgens het persbureau Antara ls dit het gevolg van een gezamenlijke actie van de bond van personeel in het elektriciteits- en gasbedrijf en het verbond van vakverenigingen Sobsi, die beide onder communisti sche leiding staan. De Sobsi had al aangekondigd dat haar leden de Amerikanen zouden gaan boycot ten. De Amerikaanse ambassade protes teerde direct bij de Indonesische re gering tegen de nieuwe actie „om de Amerikanen te hinderen". Ook werd geprotesteerd tegen de inbe slagneming van de kantoren van een Aunerikaanse filmdistributieonder- neming. Verscheidene honderden Indone siërs hebben vanochtend betogingen gehouden voor de gebouwen van enkele Amerikaanse oliemaatschap pijen in de Indonesische hoofdstad. Zij eisten overneming door de In donesische regering van deze maat schappijen en plakten biljetten met anti-Amerikaanse leuzen op de mu ren van de gebouwen. Na een half uur verdwenen de demonstranten. Hun besprekingen met directieleden van de maatschappijen (Caltex en Stanvac) hadden geen resultaat op geleverd. Antara heeft inmiddels een ver klaring van minister Soebandrio ge publiceerd waarin deze zegt, dat zijn regering niet kan toestaan dat de gebouwen van buitenlandse diploma tieke vertegenwoordigingen in Dja karta, vooral die waarin Amerikanen zijn gevestigd, worden beschadigd. vijf kwartier bij de formateur. Drie kwartier korter dan zijn beide collega's Schmelzer en Vondeling. Mr. Geertsema wilde helemaal niets zeg gen, toen hij weer naar buiten kwam Hij verwees naar de forma teur, die vanavond het een en ander over de aard van de gesprekken be kend zal maken. Alle hoop, dat de V.V.D. misschien nog eieren voor haar geld zou kie zen, is nu wel verdwenen, nadat mr. Geertsema gisteravond in een po litiek radiopraatje nog eens de be kende omroepeisen herhaalde. De liberalen blijven voet bij stuk hou den en graven zich in. Hun loopgra ven liggen echter wat geisoleerd, zodat velen binnen, maar ook buiten de liberale partij (zoals de rechter vleugel van de K.V.P.) vrezen, dat de liberalen nu voor lange tijd een onvruchtbare oppositie zullen voeren tegen een kabinet, waarin de andere partijen door de liberale onthouding nogal gedwongen samengaan met de socialisten. ZWART OP WIT In de C.H.U. is het weer eens mis. Dat niet iedereen daar zo gelukkig was met het tussenstandpunt van mr. Beernink was wel bekend, maar het was niet te verwachten, dat een lid van de christelijk historische ka merfractie zijn bezwaren zwart op wit zou neerschrijven. Dat is nu wel gebeurd. Het kamerlid Kikkert heeft in „Gemeentebeleid", het blad voor christelijk historische leden van ge meenteraden, duidelijk afstand ge nomen van de visie van zijn frac tieleider. Er moet niet alleen een getalscriterium komen, zo schrijft de heer Kikkert, maar de gegadigde moet ook nog serieus zijn. Als er geen getalscriterum is, komt er cha os of ministeriële willekeur. De heer Kikkert vertolkt hiermee het recht lijnige duidelijke standpunt van de N.C.R.V. Mr. Beernink wilde juist aan de minister vergaande beslis singbevoegdheid geven en voelde ei genlijk niets voor het getalscriteri um voor nieuwe gegadigde. Deze be- voegheid voor de minister wordt nu door zijn fractiegenoot Kikkert „wil lekeur" genoemd. Er zijn dus heel grote verschillen in de unie. Mr. Beerninks neigingen om samen met de V.V.D. in de oppositie te gaan zullen door dit soort uitspraken niet worden aangemoedigd. Advertentie ijn tuinieren op uw akkertje - lekker. Goed en genoeg materiaal? Vlieland heeft alles. Voor vader, moeder en spruit. Schoppen, een serie van 17.70 tot 4.95. Harken, 6 tot 14 tands, ook met essesteel van 8.10 tot 2.55 compleet. Schoffels, 14-16-18 cm ook met essesteel van 7.10 naar beneden tot, com- weet heeft Nieuwe Rijg CO Tin 2QA24 (Q171P) Een televisieopname van Leo now toen hij buiten de Woschod door de ruimte zweefde, met een veiligheidslijn aan de cabine ver bonden Advertentie OVERHEMDEN 2 STUKS f\ 75 en wit. Tricotnylon ia wit en streep® Per stuk 11.90 i 19.75 1111 III II it - STILLE RIJN, T.O. DE HARTEBRUGSKERK tvs CJit het Leidsch Dagblad van 21 Maart 1865: AdvertentieTegen Augustus e.k. wordt gevraagd voor eene bejaarde weduwe met eene dochter: Een vrije benedenwoning, liefst met een tuintje of plaatsje. Huur prijs niet hoger dan f 100 (per jaar). Adres boekh. W. Wenk te Rotterdam. f Te Keulen zijn proeven f genomen met een iverktuig J tot het ledigen van beerput- t ten. Vroeger waren er 32 da- t gen noodig om de putten van t het militair-hospitaal te ledi- i gen, thans met bedoeld werk- tuig duurt het iy2 dag. f

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1