f ^zJLlv&r&n jeugdcentra Een oud begrip weer inhoud geven M Jeugd bouwde zelf „De Hunneschans Ipgerlchl 1 maart 1860 Eind april zal „De Hunneschans", een van de twee Zilveren Jeugdcentra, officieel worden ge opend. Dat is dus bijna drie jaar nadat Koningin Juliana en Prins Bernhard, ter gelegenheid van hun zilveren huwelijksfeest, daarvoor de terrei nen, een aanvangskapitaal en het nationale ge schenk beschikbaar stelden. In die tijd is al het een en ander gebeurd, waaruit is gebleken van welke bijzondere betekenis deze ontmoetings oorden kunnen zijn. Het tweede centrum, 'Het Zilveren Schor', zal vermoedelijk volgend jaar zomer gereed komen. van de elektrische leidingen heb ben verzorgd. De huidige accommodatie van „De Hunneschans" draagt een voorlopig karakter (in dit geval een zeer rekbaar begrip). Behalve het houten dagverblijf van 27 bij 16 meter, met o.a. keuken, toiletten en douches, zyn er voor de nacht twintig vijfpersoonstenten met houten vloer, veldbedden, elek trisch licht en verwarming. Het jeugdcentrum „Het Zilve ren Schor", dat komt te liggen aan het Veerse Meer tussen Arnemui- den en Veere, krijgt meteen een definitief karakter. Men hoopt het markante ontwerp (zie maquette) van de Amsterdamse architect Onno Greiner over ruim een jaar gerealiseerd te hebben. Dc typische hoge tentdaken zullen de ruimten aanduiden, waar de „ontmoetin gen" voornamelijk zullen plaats hebben, zoals de centrale hal en de eetzaal. „Het Zilveren Schor" krijgt een overnachtingscapaciteit voor 66 personen, terwijl de dagverblijven zijn berekend op 80 tot 120 perso nen. Sportvelden, een strand je, een badgelegenheid en een jachthaven zijn in het plan voorzien. De belangstelling van de „buiten wacht" voor de Zilveren Jeugd centra is verheugend groot. „Het idee spreekt sterk aan", vertelt mr. M. B. van de Werk uit Bilthoven, voorzitter van de Raad van Advies. „Nog geen jaar geleden kwam een man bij me die zei: „U kunt 25.000 dollar van me krijgen, als u het bedrag binnen een jaar kunt ver dubbelen." We hebben dat geac cepteerd en het bedrag Is verdub beld." De Stichting krijgt niet alleen geld, maar ook praktische geschen ken. Daarmee zijn de Schiedamse industriëlen begonnen, die in 1962. tijdens een bezoek van Koningin Juliana aan him stad, de volledige Inventaris van een sportzaal aan- De foto "bovenin toont het dagverblijf van „De Hunne schans". Ondanks zijn „voor lopig karakter maakt het een solide indruk. De foto links is genomen tij dens een bezoek van Prinses Beatrix, lid van de Raad van Advies van de Stichting „Zilve ren Jeugdcentra, aan het terrein van Het Zilveren Schor". Naast de Prinses mr. M. B. van de Wer.k. Rechts een tekening van de centrale hal in het ontwerp van „Het Zilveren Schor". 1 „De Hunneschans" beant woordde reeds aan zijn doel oen nog met de bouw moest worden begonnen. In de zomer van 1963 name- toen „De Hunneschans" al- (tn nog maar een lap grond as zonder enige accommodatie, een prachtige omgeving ove- igens: nabij het Uddelermeer, •ffden in samenwerking met i mr. J. M. H Baron van \tmstra Stichting twee va- mtiekampen georganiseerd oor astmatische jongens en ietsjes, die ieder een gezonde liend respectievelijk vriendin tochten meenemen. Deze kam- f ui, een opvallend succes, waren arakteHstiek voor het unieke treven van de Stichting Zilve- tn Jeugdcentra: het samen- mbrengen van verschillende roepen jongeren en het bevor- tren van een goed contact, list waar de kans op „kortslui- 'mg" zo groot is. Dat met een beetje goede wil kissen gezond en gehandicapt en ook tussen verschillende nationali sten, overtuigingen en milieus in etrekkelijk korte tijd een vonk an begrip kan overspringen, is lorig jaar ruimschoots bewezen, oen op dat schitterende stukje eluwe ontmoetings- en werk erloden elkaar geregeld afwissel- len. Invalide jongens en meisjes wer- Jen in contact gebracht met ge- onde leeftijdgenoten, bedrijfsjon- eren uit Limburg met collega's uit riesland, moeilijk opvoedbare jon- ens uit een tehuis met middelbare cholieren. Tjjdens de werkperioden speelde iet ontmoetingselement eveneens itn belangrijke rol. Het samen aan Rn taak werken bracht zowel fi- purlijk als letterlijk iets tot stand. Iguurlijk: wederzijds begrip. Let- srljjk: een gebouw. „De Hunne- chans", in casu het royale houten hgverblijf, is namelijk en dat bhet bijzondere van dit jeugdcen- door de jeugd zelf ge- irawd. Maar liefst 3500 Jongeren hebben «egewerkt aan de totstandkoming. )e meesten niet ter plaatse overi- )e meer dan 3250 bouwseg- aenten, waaruit het dagverblijf is (pgetrokken, zijn namelijk examen- tukken van evenzoveel leerling- immerlieden. Dit materiaal, af- l uit alle delen van het ind, is cadeau gedaan door de Hchting Vakopleiding Bouwbe- irjjf. De werkzaamheden op het terrein zelf zijn in vier fasen uit- [evoerd door circa 150 jongeren in totaal. Nederlandse leden van de Stichting Internationale Werk kampen verrichten het graafwerk, Jaarna buitenlandse leden het be ton voor de fundamenten stortten de bouwsegmenten sorteerden, tapregneerden en stapelden. Mid- telbare scholieren en jongens van te Comelis Beetsschool te Hoen- derloo namen de derde fase voor rekening: het metselwerk, het »i t'-sklaar maken van zware binten "oor het skelet en andere bouw- '9i tnrbereidingen. Het optrekken van ket gebouw (vloeren leggen, wan ten plaatsen, dakconstructie) werd door jonge vrijwilligers uit landen van de Europese terwijl leerling-elek- Drachten de aanleg m ,jiet meren khor" boden. Op het terrein van „De Hunneschans" staat een leuk Oostenrijks huisje, een oerdegelijke houten constructie, geschonken door de Oesterreichisch-Nieder- landische Gesellschaft. Kano's zijn er gegeven. De Vereniging van Boekhandelaren zegde bij haar 150-jarig bestaan twee grote stan daardbibliotheken ter waarde van tienduizend gulden toe. „Vanoch- word ik opgebeld door een bedrijf met de vraag: mogen wij de in richting van het kantoor op „De Hunenschans" cadeau geven?" „De stroom van giften is groot, maar niet groot genoeg", aldus mr. Van de Werk. „Als het centrum in Zeeland klaar is, willen we de zaak op volle toeren laten draaien. En dan komen we met een exploitatie tekort te zitten". De Stichting streeft dan ook naar de vorming van een kapitaal, waarvan de ren te als buffer kan dienen om de jaarlijkse klap op te vangen. Dat kapitaal moet van de buiten wacht komen. Maar die kent dik wijls de Zilveren Jeugdcentra nau welijks. Daarin wil men verande ring brengen. „Een groep Rotter dammers is al begonnen met het beramen van plannen om meer be kendheid aan het doel en werk van de jeugdcentra te geven". Het verschil Is duidelijk: in het eerste geval komt men bijeen om elkaar te bestrijden, in het tweede geval om elkaar te vinden. De jongeren elkaar laten vinden op de punten die zjj gemeen heb ben, daar gaat het de Stichting Ziveren Jeugdcentra om. En Ame rikaanse. Engelse, Duitse, Baltische en Nederlandse jongeren, dove, blinde, minder-vaüde cn gezonde jongens en meisjes, studenten, scholieren en fabrieksarbeiders, plattelandsjongeren en Amsterdam mers, zij zullen elkaar dit jaar vin den, ontmoeten, op „Da Hunne schans", na de officiële opening in Reportaget Frits Koffijberg Op „De Hunneschans" lukte vorig jaar herhaaldelijk in opvallend korte tijd, wat elders moeilijk lijkt te realiseren: het doorbreken van alle maatschappelijke grenzen en geestelijke muren. „De scheidslijnen vallen weg. Invaliden leren bij- de twee gebogen pUlen. Het deel 'oorbeeld elke hulp niet als een waar de pijlen elkaar overlappen eunst te lj<*s<h"uwen en gezonden stelt de ontmoeting voor en is met Ieren op Mn ongedwongen manier opzet blank gelaten: de betekenis met hun sebandicapte leeftydge- van een wezenlijk ervaren ontmoe- "ot*™ om 'e Saan", vertelt mr. Van ting" is niet in woorden te vangen. Werk. „Volstrekte ontspannen- Dat zij de betrokkenen wel iets held is trouwens een eerste vereist® doet, wordt aangeduid door de vo°r een werkelijke ontmoeting." klem-verandering. Dat de betrok- Een tweede vereiste is de bereid- kenen iets moeten doen met de heid om van het eigen stokpaardje opgedane ervaring na him verblijf af te stappen, om een ander niet in een jeugdcentrum, is de reden per sé te willen overtuigen van zijn waarom de pijlen naar buiten wij- eigen gelijk. Als b.v. gereformeerde zen- en humanistische Jongeren ln het Dat Is dus de theorie. En de een of andere vergaderzaaltje een praktijk? „Wij hebben het meege- discussie-avond beleggen, is er geen maakt met meisjes uit de Antillen. sprake van ontmoeten. De ene die hier al jaren waren en toch groep is in de eerste plaats gerefor- geen contact met anderen hadden, meerd, de andere humanistisch, zoals dat ook het geval is met vele Worden dezelfde groepen met el- buitenlanders die hier studeren. kaar in contact gebracht op „De Echt omgaan met iemand kwam Hunneschans", waar zij samen niet voor. En ineens gebeurde dat aan bepaalde opdrachten werken De Stichting Zilveren Jeugd centra streeft er naar een oud begrip, dat in de loop der tijden door taalkundige roofbouw is uitgehold, weer inhoud te ge ven. Dit begrip: ontmoeting. Verpakt in uitvoerige en ingewik kelde formuleringen wordt het doel van de Stichting in de statuten en in folders omschreven. Veel spre kender en directer is echter de symboliek van het embleem met wel, toen zij op „De Hunneschans" een gemengde groep studerenden uit Nederland ontmoetten. Dat was een volstrekte openbaring", aldus mr. M. B. van de Werk, voorzitter van de Raad van Advies. „Jongeren uit totaal verschillen de levenssferen ontmoeten elkaar en over en weer gaan deuren open. Na afloop zeggen ze: dat hebben we nu wel gehad, maar wij willen elkaar nog wel eens zien. Er ont staan allerlei relaties. Er gebeurt iets!" Bij elke ontmoetingsperiode gaat de leiding uit van een programma, waarvan steeds meer punten weg vallen naarmate de ontmoeting soepeler verloopt. „Er wordt niets aan het toeval overgelaten, maar w(j geven het toeval wel alle kans." Vorig jaar b.v. werden bedrijf s- Jongeren uit een half-agr arisch milieu in een pas-geïndustriali seerd gebied samengebracht met jongens uit een andere streek wier voorouders al in de fabrieken werk ten. Het eerste contact zou wel stroef zijn. dacht men, en daarom had de leiding een aparte kennis makingsavond belegd. Die ging niet door: de Jongens hadden al uitvoe rig kennisgemaakt voor de avond was gevallen. (b.v. een sketch voor een ontspan ningsavond) dan zyn ze „ook nog eens een keer", gereformeerd resp. humanistisch. DE HUHHESCHAWS

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 15