rllaan viel niet op aarde dus Leonow kon veilig uitstappen' Ronddartelen in de ruimte geen wonder LAATSTE FOTO ZONDAG NAAR DE MAAN Britse minister wil met dokters praten Bonn gaat „luisteren" naar de sterren Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 19 maart 1965 Vierde blad no. 31520 Adverteotie (Van een onzer redacteuren) Hoe is het mogelijk, dat de Russische ruimtevaarder Leonow leren zomaar uit zijn ruimteschip is gestapt, een beetje rond- ielde in de buurt en weer in de Woschod terugkeerde? Waarom iel hij niet als de befaamde baksteen terug naar de aarde? Waar kon hij doen wat een vliegtuigpassagier niet in zijn hoofd hoeft halen? Mag dat dan allemaal maar zo, zonder te spotten met de itten van de natuur? Natuurlijk mag dat, want het is geen spotten. Leonow kon die Spectaculaire stunt uithalen op grond van dezelfde natuurwetten aardoor de maan niet op de aarde valt, waardoor de aarde al iljarden jaren zijn jaarlijkse baantjes om de zon trekt, waardoor unstmanen lange tijd om de aarde blijven cirkelen en waardoor imtevaarders in hun ruimtevoertuig zich gewichtsloos voelen en hun cabine kunnen zweven. de aarde nog maar een kwart, om drie maal zo grote afstand een ne gende, op tien maal zo grote afstand een honderdste van de oorspronke lijke waarde. Dat betekent ook, dat de „compensatie" door eigen baan- snelheid geringer hoeft te zijn op grotere afstand om een zodanig evenwicht te krijgen, dat een voor werp om de aarde blijft cirkelen. Dat klopt. Op afstanden van on geveer 300 tot 500 km van de aarde VALLEN ALS BEZIGHEID [n principe „viel" de Russische ntevaarder Leonow wel degelijk 2 ir de aarde toen hij uit de Wo od was gestapt, maar niet snel- of anders dan toen hij zich in precies gelijk vallende ruimte- irtuig bevond. De Woschod had eigen snelheid van 28.800 kilo- Jw per uur. De motoren waren i (tschakeld, op de hoogte van 300 meter was er nauwelijks enige ïstand van de laatste resten van atmosfeer, en wanneer er ook b andere krachten op het ruimte- Jp hadden gewerkt zou het zich rechte lijn van de aarde af ben bewogen met die bijna on- rstelbare snelheid. werkte nog wel één ■"tht op de Woschod: de aantrek- pkracht van de aarde. Die BR dit trok het ruimtevaartuig naar Pniarde toe waardoor het een be- eg in de richting van de aarde het „viel" naar de aarde, de eigen voorwaartse snelheid 3.800 kilometer per uur was zo ut, dat de cabine niet op de aar- terecht kwam maar er „langs" wel op ongeveer dezelfde af- als de oorspronkelijke. Dit herhaalt zich voortdurend, de Woschod door een com- an eigen baansnelheid en ings kracht van de aarde irend om de aarde heen blijft een bijna cirkelvormige is een baansnelheid van 28.800 km per uur nodig om dit evenwicht te bereiken. Dat is het geval geweest met de tot dusver gelanceerde be mande kunstmanen van Rusland en Amerika. Op een afstand van ongeveer 36.000 km is de aantrekkingskracht al zodanig verminderd, dat een eigen baansnelheid van 11.000 km per uur voldoende is voor een compensatie dus een cirkelbaan om de aarde. Op deze hoogte zweven de Syncom-sa- tellieten in de ruimte. Die hoogte is merkwaardig, omdat daarbij door de geringere baan-snelheid de omloop tijd om de aarde 24 uur bedraagt (tegenover anderhalf uur op de lage re hoogte van de bemande kunstma nen), hetgeen tot gevolg heeft dat de Syncomsatellieten met de aarde meedraaien en altijd boven een vast punt van de aarde schijnen te han gen. Dank zij deze eigenschap kon een Syncom-satelliet op die hoogte gebruikt worden voor het overbren gen van televisie-opnamen van de Olympische Spelen in Tokio over een groot deel van de aarde. Maan Op „iets" grotere hoogte, b.v. van 384.000 kilometer, is een nog veel kleinere baansnelheid nodig om de dan al sterk verzwakte aantrekkings kracht van de aarde te compenseren. Die benodigde snelheid is ongeveer 3100 kilometer per uur, hetgeen be tekent dat een satelliet in die hoge en derhalve lange baan tussen de 28 en 29 dagen over één omwente ling zou doen. Klopt ook. Wij heb- Spring niet uit vliegtuig Het zal de zorgvuldige lezer nu misschien ook wel duidelijk zijn waarom hij de Russische ruimtevaar der Leonow niet moet imiteren wan neer hij zich binnenkort eens in een vliegtuig mocht bevinden dat zich op 10 kilometer hoogte met een snel heid van 100 kilometer per voortbeweegt. Dan gaat het om heel andere zaken. Die snelheid zou op die hoogte miljoenen kilometers per uur moeten zijn om de veel sterkere aantrekkingskracht van de aarde te kunnen compenseren, bovendien komt hij nogal in de verdrukking wanneer hij ineens afgeremd wordt door de atmosfeer en tenslotte ont beert hij de voorstuwende kracht die de motoren van het vliegtuig voort durend ontwikkelen op toestel en in zittenden, een kracht die de uitstap- per acuut zou moeten ontberen, waardoor een geheel andere en pre caire situatie zou ontstaan. Stap dus niet uit een vliegtuig, maar maakt u zich evenmin zorgen over een ruimtevaarder die uit zijn ruimtevaartuig stapt. U hoeft er zich toch ook geen zorgen over te ma ken, dat onze maan morgen op de aarde valt, of dat de aarde als een van de om de zon wentelende pla neten overmorgen in de gloeiende zon verbranden zal? betekent, dat een voorwerp ruimteschip, een brok metaal, ruimtevaarder in ruimtepak of dan ook) steeds om de aarde blijft vallen wanneer er een een goed evenwicht bereikt is baan-snelheid en aantrek- skracht van de aarde. Bjj een aide hoogte van de baan (dus ibepaalde sterkte van de aantrek- skracht die het ruimtevaartuig q baan om de aarde trekt) een bepaalde snelheid om dit «richt te bereiken, larbij moet echter in aanmer- genomen worden dat dit op zodanige hoogte moet geschie- geen noemenswaardige pkring meer is om de snelheid i, waardoor het even- l verstoord zou kunnen worden. Zelf een Evenwicht ruimteschip maakte deel uit van de :hod toen deze in een vrije baan e$| de aarde bewoog. Hij maakte er van uit toen hij in het ruimte- tuig zat evengoed als toen hij in Seopende deurtje zat als toen hij it het ruimteschip vrij in de ite rondzweefde. Er was geen en- kracht die hem nu ineens extra E aangrijpen en van het ruimte- i zou verwijderen. I had een ruimtepak aan, d.w.z. luchtdicht pak waarbinnen on- e(| ïr een atmosfeer druk heerste wij op aarde gewend zijn en voordien ook in de Woschod ite. Hij was daarmee zelf een ruimteschip, zij het dan ook rat meer flexibele constructie at beperkter in omgang en bo ten in vorm aangepast aan het r slijk lichaam. Hij splitste zich apart ruimteschip pf van het Konkelijke. Wanneer de Wo- Kuit twee helften had bestaan, lens de vlucht van elkaar los D gemaakt, zou niemand het [ikl leriyk hebben gevonden wanneer twee helften bü elkaar wa- Sebleven. Waarom zou de ene ineens als een baksteen moe- uilen? Maar wat is er eigenlijk rs gebeurd toen Leonow zijn ca- yjjils ruimtevaarder in een ruim- |l t verliet? Niets anders. En toch faderen velen zich erover, dat t als een baksteen op aarde te sloeg. Na close-ups van bergland volgen bodem-analyses door de Surveyor (Van een onzer redacteuren) Zondag a.s. hopen de Amerikanen vanaf de basis Kaap Kennedy het negende ruimtevaartuig van het type Ranger te lanceren naar de maan met vrijwel dezelfde opdracht als aan zijn twee voor gangers werden meegegeven in juli vorig jaar en februari dit jaar: foto's maken van het maanoppervlak, detailopnamen die iets kun nen onthullen omtrent de omstandigheden die toekomstige maan- reizigers op hun doel kunnen verwachten. De Ranger VII en de Ranger VIII hebben voortreffelijke close- ups gemaakt van de maan, namelijk eerstgenoemde in de omgeving van de krater Guericke en laatstgenoemde in vogelvlucht van berg landschappen en in detail van de bergen en vlaktes nabij de krater Sabina. Het ligt in de bedoeling dat de Ranger IX opnamen maakt van veel bergachtiger gebied in het centrum van de van de aarde af zichtbare maanschijf, de krater Alphonsus en de Sinus Medii. Wegbereiders Deze fotografische opnamen zijn bedoeld als eerste oriëntatie van het maanoppervlak ten behoeve van de landing van twee Amerikanen op de maan omstreeks 1970. Fotografische opnamen van deze aard kunnen geen uitsluitsel geven over de omstandig heden, die de ruimtevaarders op de maan kunnen ontmoeten. Zij banen evenwel de weg voor meer ambitieuze Amerikaanse ruimtevaartuigen zoals de Surveyor en de Lunar Orbiter waarmee direct na afsluiting van het Ranger-programma experimenten zullen worden ondernomen. De Ran ger die zondag naar de maan wordt gelanceerd is de laatste van deze se rie. In het najaar volgt de lancering van de eerste Surveyor die op de Syncom spraken eerder al over de die om de aarde blijft cirke- - de aarde die om de zon blijft *n, miljarden Jaren lang. Dat infl hijnsel berust op dezelfde oor- aantrekkingskracht van de 1 vermindert met de afstand, 'zeer sterk namelijk kwadraats- sW. Op tweemaal zo grote af- ls de aantrekkingskracht van Geen naturalisatie voor Bergsma's in Canada Het Nederlandse Immigranten- echtpaar Bergsma, dat het Cana dese burgerrecht niet werd verleend, omdat het niet in God geloofde en daarom ook geen eed van trouw kon afleggen zoals die in de wet op het Canadese burgerschap wordt voor geschreven, heeft nu ook een afwij zend oordeel ontvangen van het Ca nadese opperste gerechtshof. In een geschrift van 41 pagina's schaart rechter Chatz zich achter de uitspraak van een lagere gerechte lijke instantie. „In de Canadese wet is bepaald dat iemand niet als getuige kan op treden wanneer hij niet in God ge looft, hetgeen ook geldt voor de eeds aflegging. Deze bepaling is in de wet betrefende het Canadese burger recht nog onverzwakt van kracht", aldus rechter Chatz. De heer Bergsma is negen jaar geleden met zijn vrouw naar Cana da gekomen. Toen hij voor hem en echtenote het Canadese burgerschap aanvroeg en de af te leggen eed van trouw ter sprake kwam, gaf hij toe, dat hij en zijn gezinsleden niet ter kerke gingen. De lagere rechter oordeelde toen dat hij niet tot de vereiste eedsaflegging kon worden toegelaten, welk standpunt thans dus door het Canadese opperste ge rechtshof is onderschreven. maan moet landen om bodemmon sters te nemen, te analyseren en het resultaat daarvan naar de aarde door te seinen. Het is uit de 4000 foto's van de Ranger VII en de 7000 opnamen van zijn opvolger nummer VIII al geble ken, dat de gesteldheid van de maan- bodem een groot vraagteken blijft. Allerlei uiteenlopende theoriën over de maanbodem schijnen er door te worden bevestigd. Er kan nog geen uitsluitsel gegeven worden b.v. over de vraag of de maan door een dikke of dunne stoflaag bedekt is, of dat de bodem uit een poreus schuimachtig gesteente bestaat van zeer lichte con structie waardoor de landing van een ruimtevaartuig zeer veel moeilijk heden mee zou brengen. Voor een antwoord op deze en an dere vragen moet eerst onderzoek ter plaatse geschieden door onbemande vaartuigen. Niettemin hoopt men door middel van de zondag te lance- De oppositieleider Vondeling in gesprek met formateur Cals. Prof. Vondeling noemde na afloop het onderhoud leuk en gezellig". ren Ranger IX nieuwe waardevolle aanvullende gegevens te verkrijgen, die de inrichting van de komende ruimtevaartuigen mede helpen bepa len. De Ranger zal ongeveer 65 uur over zijn tocht doen en in het laatste half uur met behulp van zes televisieca mera's vele duizenden close-ups van het bergachtige maanlandschap naar de aarde doorseinen. Kijk, besre vriend, een kabinet zet je met manmoed in elkaar. DenkToch Vooral commercieel, dat is de wens van het volk. Een goede informatie: steek er een Lexington bij op - gefor* meerd uit de zuiverste Amerikaanse tabakken. Geen water bij de Spaanse wijn De Spaanse minister van voorlich ting heeft na een kabinetsvergade ring over 't studentenvraagstuk ver klaard dat discipline een eerste ver te is bü de oplossing van het geschil. Waarnemers in Madrid leiden hieruit af, dat de regering niet van plan is water bü de wün te doen. Zoals be kend eisen de studenten volledige vryheid van organisatie. Nieuwe fase bereikt (Van Londense correspondent) De strijd van de Engelse dokters voor betere honorering en arbeids voorwaarden heeft waarschünlük een nieuwe fase bereikt als gevolg van de eerste reactie van de mi nister van Gezondheid, Robinson op de verlangens van de artsen. De minister is bereid met de me dici te praten over een nieuw type contract en over een nieuwe beta lingsmethode. De dokters krijgen ook per 1 april de door het arbitrage lichaam toegezegde kleine verhoging voor iedere patient van een zieken- fondslijst. De staatsgezondheiddienst vormt in Engeland een groot natio naal ziekenfonds, waarbij de gehele Britse bevolking van dagloner tot miljonair tegen betaling van een verphchte premie welke ook alle an dere sociale voorzieningen omspant, is aangesloten. Hoewel de minister wil onderhan delen over betere voorwaarden o.a. recht op meer tijd en hulp bij de ver betering van de percelen, waar de dokters hun praktijk uitoefenen en van hun instrumenten en verdere uit rusting, wenst hij de verdere verbe tering van een financiële positie uitsluitend door de bestaande on afhankelijke arbitragecommissie te laten beslissen. De Britse Medische Vereni ging daarentegen wil over het hono rarium rechtstreeks met de regering onderhandelen, voordat nader zal worden ingegaan op andere verlan gens. In het dokters charter worden o.a. een werkweek van vüf-en-een-halve dag, zes weken vakantie en extra betaling voor overuren geeist. Van deze hele kwestie hangt het af of de huisartsen gevolg zullen geven aan hun dreiging op 1 juli collectief de nationale gezondheids dienst te verlaten. Tot dusver heeft tweederde van de dokters de ontslag aanvrage ingediend. Woensdag a.s. zullen de artsen op een massale conferentie beslissen of zü het been zullen stijfhouden dan wel enigszins met de minister zullen meegaan. De minister erkent dat de verlang- lyst van de dokters de gelegenheid biedt voor een vruchtbare discussie ter verbetering van de dienst, zowel voor de artsen als voor de patiënten. Hü is met name bereid te onder handelen over de kwestie van plaats vervangers, over soepeler betalings methode door de staat en over het denkbeeld tot oprichting van een openbare coöperatie, die zal moeten zorgen voor de aankoop van huizen ter uitoefening van de praktijk of voor het lenen van geld voor dit doel. Over drie jaar enorme spiegel Over drie jaar zal Bonn waar schijnlijk een wereldvermaard een trum van radio-astronomisch onder zoek zijn: de Volkswagen-Stichting gaf 18 miljoen mark voor de bouw van de meest moderne radiotelescoop ter wereld. Deze installatie wordt in de Eifel gebouwd en zal voorzien zijn van een parabolische spiegel met doorsnee van 90 meter. De tot dusver grootste radiospiegel ter wereld staat in Green Banks in Amerika deze heeft eveneens een doorsnee van 90 meter. „De Amerikaanse spiegel kan echter alleen om één as worden ge wenteld, terwijl de radiotelescoop in de Eifel naar alle richtingen beweeg lijk wordt," aldus dr. Otto Hachen- berg, hoogleraar voor radio-astrono- mie aan de universiteit van Bonn. Duitse soldaten door achterdeur Duitse troepen zijn gisteren door een achterdeur uit de kazerne var Deense stad Randers vertrokken moeilijkheden te voorkomen met Deense demonstranten, die dinsdag hebben geprobeerd de aankomst van hen in Denemarken te voorkomen. De ongeveer 170 militairen zfjn de eerste Duitse soldaten die voet op Deense bodem zetten sinds de bezet ting van Denemarken door de nazi's. Zij zullen deelnemen aan oefeningen met Deense strijdkrachten en eenhe den van het Britse Rynleger. Vannacht zijn vier personen gear resteerd, omdat zij biljetten hadden aangeplakt waarop zij protesteerden tegen „het Duitse militarisme". In Randers werd gisteravond een anti- Duitse bijeenkomst belegd, waarbij onrust werd gestookt door te gooien met eieren, tomaten en voetzoekers. De politie moest een einde aan de bij eenkomst maken. Zuidarabische dorpen als straf gebombardeerd Britse vliegtuigen hebben woens- dag j.l. dorpen in het Zuidarabische I emiraat van Dhala gebombardeerd, nadat zü de inwoners via pamfletten hadden gewaarschuwd hun wonin gen te ontruimen. Een woordvoerder van het ministe rie van Defensie van de Zuidarabische statenbond, waarvan ook Dhala deel uitmaakt, verklaarde dat de inwo ners van deze dorpen, die behoren tot de Sjaeeri-stam. zich schuldig maken aan terroristische activiteit. De emir van Dhala, Chifal bin Ali in zijn Britse raadgevers hadden de Zuidarabische federale regering in verband hiermee verzocht de dorpen te laten bombarderen, hetgeen nu is geschied. De Sjaeeri-stam heeft donderdag tegen het bombardement en tegen „de aan 20.000 stamleden opgelegde verplichting om hun dorpen te ont ruimen", geprotesteerd. Er zün pro- resttelegrammen verzonden aan de Engelse premier, de Britse hoge com missaris in Aden, het secretariaat- generaal der V.N. en de Arabische Liga. Met de nieuwe installatie zal men vooral de Melkweg gaan onderzoe ken. Men hoopt antwoord te vinden op de vraag of er een kringloop der materie is waarin voortdurend nieu we sterren worden geboren en oude sterren uitdoven, dan wel of het ster ren-stelsel zich in een bepaalde richting ontwikkelt en tenslotte af sterft. Henry Fowler volgt Douglas Dillon op President Johnson heeft gisteren bekendgemaakt, dat de Amerikaan se minister van financiën, Douglas Dillon, binnenkort zal aftreden en dat Henry Fowler tot zün opvolger zal worden benoemd. Dillon is de derde minister uit de regering Kennedy, die uit de regering Johnson treedt. De vorigen waren Robert Kennedy (Justitie) en Luther Hodges (Handel). Fowler, de opvolger van Dillon, is van januari 1961 tot april 1964 on derminister van Financiën geweest. Hy is meester in de rechten en 56 jaar oud. Kennedy-ronde over dode punt Het dode punt van de Kennedy- ronde, de opneming van de land- bouwprodukten in de onderhande lingen over een halvering van de invoerrechten in het kader van de algemene overeenkomst voor tarie ven en handel (GATT), schünt thans overwonnen te zün. Na maan denlange onderhandelingen achter de schermen is het de voornaamste in- en uitvoerlanden van landbouw- produkten gelukt een onderhande lingsprogramma op te stellen. Dlft is gisteren in de handelscommiasle van de GATT besproken. Oorzaak van de tüdelüke impasse in de onderhandelingen over de be handeling van de landbouwproduk- ten was het verschil van opvatting tussen de Verenigde Staten en de Europese Economische Gemeen schap over de nationale beschermen de maatregelen. Het onderhandelingsprogramma, bestaat uit drie fasen: eerst zullen half april de onderhandelingen over een internationale graanovereen- komst beginnen. Vervolgens zal in de maanden mei tot september een onderzoek worden ingesteld naar de maatregelen die de regering tot be scherming van de eigen landbouw hebben genomen. Hierbü moet dan naar middelen en wegen worden ge zocht die het voor de betrokken lan den mogelük maken hun aanbie dingen voor landbouwprodukten op tafel te leggen. In de derde fase van het programma zullen de lan den hun voorstellen Indienen. De handelscommissie van de GATT moest gisteren ook een over eenkomst goedkeuren die het voor de ontwikkelingslanden mogelük maakt actief aan de Kennedy-ronde deel te nemen, dat wil zeggen voor lover deze landen voor 1 augustus eigen aanbiedingen doen. Als de ontwikkelingslanden het hiermee eens zün, kunnen ze inzage krügen in de uitzonderingslüsten van de in dustrielanden, die op het ogenblik nog geheim zün. Een derde punt op de agenda van de handelscommissie is de vraag of [Tsjecho-Slowaküe en Polen aan de Kennedy-ronde zullen deel nemen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11