IGOR BELSK1 REGISSEERDE HET BALLET ZWANENMEER kunst WASCANA VERNIETIGEND OORDEEL V AN „DIE WELTKUNST" OVER DE KUNSTVEILING MAASTRICHT kAleiöos^ggp GALA OPVOERING IN AMSTERDAM Boeiende presentatie ondanks bezwaren „Jules et Jim" als K. en O.'s Film v. d. maand KUNSTZINNIG EN VERANTWOORD SPEELGOED IS BELANGRIJK „Onbegrijpelijke lichtgelovigheid Men raakt er het hoofd kivijl Prijzen voor Latijnse gedichten IÉ BENDER Ongericht 1 maart 1860 Donderdag 18 maart 196S Vierde blad no. 31519 In de Amsterdamse Stadsschouwburg gaf gisteravond het Na- ionale Ballet de gala-voorstelling van het Zwanenmeer, het avond vullend ballet, dat reeds zijn voorstellingen heeft gehad in Apel- loorn, Arnhem en Rotterdam. Het succes danken we in de eerste ilaats aan de knappe en doortastende leiding van de Russische |ast-choreograaf Igor Belski. Zijn leiding was van belang nu het lationale Ballet voor het eerst het Zwanenmeer volledig met 4 eten gaf, inplaats van veelal alleen de tweede acte. et is gebruikelijk dat men daar- de choreografie van Marius Pe- en Lev Ivanow gebruikt. Br ordt nog al aan gedokterd omdat ballet bij de allereerste opvoe- ing in 1877 te Moskou mislukte en rader meer de schuld op de muziek Tsjaikowsky werd geschoven in- ts van op de wankele choreogra- ran Julius Beisinger. Eerst na sjaikowsky's dood in 1893 werden iüabilitatie-pogingen ondernomen. Daaraan hebben genoemde Petipa Ivanow zeer veel goeds bijgedra- ffaar de eenmaal gemaakte fouten de première zijn niet eenvoudig te wissen en het is begrijpelijk t de leidster van het Ned. Natio- lal Ballet, Sonia Gaskell, voor de pvoeringen de Russische choreo- raaf Igor Belski te hulp moest iepen. Juist omdat hij een herziene an het Zwanenmeer had ge- Diverse coupures bracht coupures aan van scè- 4 es die reeds bij de première bezwa- id waren, herzag de choreografie bond zich aan de muzikale struc- ir van Tsjaikowsky's oorspronke- iie partituur. Dit hebben wij gis- ravond kunnen respecteren, omdat herinneren hoe de Engelse lilletomaan Arnold Haskell vóór ai- het accent op de dans wilde la- ra vallen. Ballet en muziek hebben 1 'enwel een sterke binding en vooral het Zwanenmeer. Bij deze erken- ig van 't essentiële der hiuziek bij et ballet is het verhaal van het ïanenmeer minder opgewekt ro- antisch geworden. Voortreffelijk ensemble Het bleek een grote verdienste van lor Belski, dat hjj zich slechts be- Kumerde om de kunstzinnige as- toten van de dans en de muziek, j et resultaat was verrassend, want rader de later toegevoegde franje i Tsjaikowsky's mentaliteiten in mise en scène was de presentatie C in het Zwanenmeer boeiender dan toit, Harry Wich had de décors en H ostuums als voorheen romantisch ''houden, maar wel zeer passend bij sfeer van het verhaal. En met de de dansers gerichte belichting tarnen deze attributen als bijko- *nde zaken uitnemend tot hun feht. Dit trof vooral doel bij de vele be- Nirijke ensembledansen waarmee Belski de verstrekkende resultaten bij de dansgroep van het Nationale Ballet had bereikt. Opmerkelijk van eenheid en discipline en toch soepel van expressie, zoals we dit nog wei nig bij ons Nederlands Ballet hebben gezien. Er werd gedanst op de mu ziek en de brede golvende melodieën van Tsjaikowsky misten niet de uit werking op de figuraties bij de char mante danseressen. Met André Presser als dirigen, die het Kunst- maandorkest muzikaler had kunnen laten spelen. We zouden dan van deze Zwanenmeeropvoering ideale situaties hebben gekregen. j miste de muzikale allure, hij schreef een hoempa-ritme en deed het geheel niet goed tot zijn recht komen. Met de derde acte m er enig herstel en werden we gelukkig voor het geringe aantal mislukkingen van muzikale aanslui tingen op de dans gespaard. Solisten minder geslaagd Minder geslaagd dan de ensembles waren de solistische dansers. Olga de Haas mag technische veel presteren de rol van Odette, zij toont geen vonkje bewogenheid. Sylvester Campbell, de Prins die de zwaan Zes miljoen gulden voor Rembrandts Titus? Naar in Londen verwacht wordt zal het schilderij van Rembrandt van zijn zoon Titus, dat gelijk gisteren uitvoerig gemeld morgen geveild zal worden, naar schatting zes mil joen gulden opbrengen. Verscheidene musea in Ame rika hebben er reeds grote be langstelling voor getoond. Dat houdt in, dat de opbrengst wel licht nog hoger zal worden. Een scène uit het Zwanenmeer moest bevrjjden van haar betovering, danste met mooie sprongen maar presteerde dit zonder dansdrift. Zo was Pieter Roowan als nar te wei nig virtuoos en maakte Calliope van zijn Venieris een te onstuimig rolletje. Gelukkig dat met de ensemble-dan sen zoveel werd vergoed. Zodat deze Schrijfster Nancy Cunard overleden Mevrouw Nancy Cunard, erfge name van de „Cunard Line", is giste ren op 69-jarige leeftijd in een Parijs' ziekenhuis overleden. In 1920 vestigde zij zich in de Franse hoofdstad, waar zij jonge schrijvers als Philippe Soupault, Louis Aragon en Tristan Tzara financieel ging steunen. Zelf heeft zij ook ver scheidene boeken geschreven. Het merkwaardige van de film „Jules et Jim", van regisseur Fran sais Truffaiut, is de sfeer, die hij schept. In dit werk dat gister avond als K. en O.'s Film van de maand in twee voorstellingen in theater Camera draaide is Cathe rine de hoofdfiguur (Jeanne Moreau) omringd door Jules en Jim, tussen wie zij voortdiuend blijft aarzelen. Maar sterker dan de indruk van Catherine's besluitloosheid is die van de entourage, waarin zich dit vreem de drama afspeelt. Die herinnert sterk aan de hoogtepunten van de 19de eeuwse romantiek. Zo gezien is „Jules et Jim" een romantische „Spielerei", waaraan de Fransman Truffaut wel begon maar waarin hij tenslotte toch geen bevrediging vond. Van Spielerei ging hij over naar persiflage: aan het slot neemt Truf faut het verhaal nauwelijks meer ernstig. Men kan wel zeggen, dat Truffaut „de overschrijding van de menselijke wetten in een debacle heeft willen doen eindigen", maar het gevaar van loodzwaar moralisme heeft hij dan toch wel heel duidelijk willen vermijden door er een satire van te maken. Hoe dan ook, deze film met zijn onwerkelijke sfeer was, juist daardoor bijzondei- aantrekke lijk. avond toch een plezierige sche gala-première werd met een blij vende goede herinnering aan de vele lieftallige zwaantjes en aan Igor Bel ski die ze zo voortreffelijk heeft laten dansen op Tsjaikowsk's mooiste bal letmuziek. Beeltenis Cruys Voorberg voor Kostuummuseum Mevrouw Jolles uit Den Haag heeft in opdracht van het gemeen tebestuur van Den Haag een bron zen kop van de toneelspeler en regis seur Cruys Voorbergh vervaardigd. De beeltenis wordt opgesteld in het Nederlands Kostuummuseum en zal op 31 maart door de Haagse wet houder. mr. M. Vrolijk, worden onthuld. De acteur Cruys Voorbergh, pseu doniem voor E. P. C. van Vrijberghe de Coningh, bezat een unieke col lectie klederdrachten. De collectie schonk hij aan het Ned. kostuum museum aan de Lange Vijverberg in Den Haag. Expositie in Stedelijk Museum zal u daarvan kunnen overtuigen (Van onze kunstredactie) We leven in een welvaartstaat". Als gevolg daarvan zijn onze eisen groter geworden, zelfs die van de kinderen. Men kijke slechts naar het speelgoed, waarmee de liefhebbende ouders hun spruiten willen verrassen: zowel in technisch als in artistiek opzicht valt er een verbazingwekkende ontwikkeling te constateren. Van 20 maart tot 3 mei zal men daarvan kennis kunnen nemen in het Stedelijk Museum in Amsterdam tijdens de expositie Kin derspel", waarop in het bijzonder aandacht wordt geschonken aan de goede vorm en het materiaalgebruik. Er Isa hierbij geen indeling ge maakt naar de landen maar naar enkele functies, die het speelgoed bij de ontwikkeling van het kind kan hebben, aangeduid met de begrippen „gevoel", „beweging", constructie' „samenspel". Iedere pedagoog of wi zich ook met de groei van het kind bezighoudt, wordt aangeraden, daar van kennis te den of streken in gebruik zijn, ne men op deze expositie een speciale plaats in. Zo zal men de „babusch- ka's" kunnen zien, d.wa. houten pop pen uit Rusland en .sophistica ted" Engelse dieren. Japan demon streert houten speelgoed, dat in de laatste jaren ontstond uit protest tegen dikwijls goedkope mechanische speelgoed. Ook wordt getoond speel goed, dat Nederlandse ontwerpers voor hun eigen kinderen maakten. Onder het motto „Niet alleen kij ken, maar ook zelf doen", is er in een der zalen ruimte gemaakt, waar kinderen tot 10 jaar op woensdag- of zaterdagmiddag zelf kunnen con- trueren en schilderen onder leiding van medewerkers van de bekende Stichting „De Werkschuit". Vooral in de laatste tien jaar is men speelgoed geheel anders gaan zien dan vroeger. In 1930 trachtte Kaj Bojesen reeds „goed" speelgoed t emaken. Na zijn dood, enkele ja ren geleden, werd zijn werk door zijn vrouw voortgezet. Ook het En gelse echtpaar Paul en Marjorie Abott vervaardigde speelgoed, dat naast nieuwere ontwerpen, nog steeds de aandacht trekt. In ons land vervaardigt o.a. het echtpaar Spoor verantwoord speelgoed, in Zwitserland zijn Kurt Naef en An- tono Vitali sinds de oorlog met de fabricage daarvan bezig. Toch was er nog slechts een betrekkelijk kleine groep ouders, met een en ander be kend. Daarom is in 1954 in Ulm (D) het „Arbeitsausschuss gutes Spielzeug" opgericht. Daaruit ontstond in 1959 de ICCP (International Council for Children's Play), die op wetenschap pelijke basis objectieve voorlichting over speelgoed geeft. Voor ons land heeft hiervan mej. dra. Bladergroen, lector in de kinderpsychologie de leiding. Ook het Museum voor Ouders en Opvoeders in Rotterdam is nauw bij dit werk betrokken. De opening: dezer voor de opvoe ding zo belangrijke expositie vindt zaterdagmorgen a.s. om 11 uur plaats met geheel in stijl een voorstelling van het kmdercircus „Elleboog". een omwenteling op rookgebied de naam... Wascana de uitvinding... melange-dekblad de sensatie... de prijs Neem 's werelds fijnste tabaksoorten. Haal alle harde stelen en nerven eruit. Selecteer op smaak en geur. Maak een melange. Het resultaat? Het mooie, egale melange-dekblad. De prijs? Ongelooflijk laag dank zij de volledige machinale vervaardiging. Wascana senoritas 10 ct. Wascana cigarillos 6 "2 ct met melange-dekblad extra licht, extra geurig sigarenfabriek WASCANA kampen tel. 05292-2941 (Van onze correspondent) „Die Weltkunst", het Duitse blad voor de handel in oude en nieuwe kunst dat aan zijn 35ste jaargang toe is, en over de gehele wereld gezag heeft, schrijft in zijn jongste nummer over de Maas trichtse veilingen van z.g. „oude kunst" onder de titel„Onbegrij pelijke lichtgelovigheid" Op koopjes uit „De kopers" zo zegt correspondent G. C. Vieten, „komen voor het groot ste deel uit het Rijnland en de na burige Belgische provincies. Zij rijden in grote auto's en zij verdienen veel. Maar kunstkenners zijn zij niet. Daarom merken zij niets van de ana chronistische kledij van de koetsier, en de reizigers op het schilderij dat Schilderij van Rembrandt niet Saskia maar Amalia Na grondige schoonmaakbeurt Niet Rembrandts vrouw Saskia, maar Frederik Hendriks ge malin Amalia van Solms blijkt de vrouw te zijn, die te zien is op het schilderij van Rembrandt „Saskia in profiel", dat was geëxposeerd op de onlangs in Delft gehouden tentoonstelling „De schilder zijn wereld". Dit is geconstateerd, nadat men het schilderij e grondige schoonmaakbeurt had gegeven. Het was bezoekers van de tentoon stelling reeds opgevallen, dat het schilderij zeer geel was, d.w.z. dat vergeelde oude vernislagen het opper vlak ondoorzichtig maakten. Op verzoek van de directeur van het Musée JacquemartAndré in Pa- de heer Julien Cain, lid van het instituut de France, die dit stuk in bruikleen heeft afgestaan, werd het door de restaurateur bij het Mau- ritshuis, de heer L. Kuiper, in zijn atelier in het Rijksmuseum Mesdag verdoekt en schoongemaakt. Allerlei onverwachte bijzonderheden kwamen aan het lioht. Het portret was gevat in een ge schilderde lijst, overeenkomstig die welke op een portret door Gerrit van Honthorst, gedateerd 1631, Stadhou der Frederik Hendrik voorstellend, Vingeroefeningen maken of recitals geven... U vindt zeker uw instrument in ons uitgebreide assortiment met vele wereldmerken. Van de mo derne Rippen Sonora, tot de grandiose Steinway. Kom gerust keuren en kiezen. U kunt verzekerd i een verantwoord advies. zijn 60A deskundig in klank Bel of schrijf om onze foto-brochu Leiden, Hoogewoerd 80, tel. 20097 Amsterdam Arnhem Breda Rotterdam voorkomt en dat zich in het Huis ten Bosch bevindt. Indertijd heeft de bekende kunsthistoricus, de heer A. Staring, al het vermoeden uitgespro ken, dat dit portret van Rembrandt Amalia van Solms, de gemalin van Frederik Hendrik, zou voorstellen, zulks op grond van gegevens uit een oude inventaris van het Oranje-bezit, waarin een portret van Frederik Hen drik door Honthorst uit het jaar 1631 wordt genoemd en een portret van Amalia van Solms door Rembrandt uit 1632. Dit vermoeden is thans door de schoonmaak bevestigd. Het gerestaureerde, maar nog niet afgeverniste schilderij van Amalia van Solms is van morgen af tezamen met enkele foto's, genomen tijdens de restauratie, in de benedenzaal van het Rijksmuseum Mesdag, Laan van Meerdervoort 7f, in Den Haag te be zichtigen. Na 1 april a.s. zal de res tauratie door de heer Kuiper worden voltooid en zal het met toestemming van 't Parijse museum tot 25 april in het Mauritshuis worden tentoonge steld. Na 25 april zal het stuk naar het museum Jacquemart-André in Parys worden teruggebracht. Een gedicht in het Latijn over de moord op president Kennedy heeft een eervolle vermelding gekregen van een Vaticaans tijdschrift welke een jaarlijkse literatie prijs toekent aan Latinisten. De jury van het Vaticaanse tijd schrift Latinitas maakte gisteren be kend dat zij een eervolle vermelding had toegekend aan prof. Giuseppe Morabito uit Messina (Sicilië) voor diens gedicht „Horrendum seculi facinus" (De afschuwelijke misdaad van de eeuw) over de moord op pre sident Kennedy. Hij zal bij een plech tigheid op 8 april een perkamentrol krjjgen. De tweede prijs, een zilveren me daille plus 100.000 lire (160 dollar) gaat naar J. K. Newman, hoogleraar aan de universiteit van Oxford, voor diens gedicht „Navigationem incog- nitum" (Onbekende navigatie), over de ruimte. De Italiaanse Latinist Teodoro Ci- resola won de eerste prijs, een gou den medaille en 200.000 lire (320 dollar) Adoptie Sartre's secretaresse goedgekeurd Een rechtbank in Parijs heeft de adoptie goedgekeurd van de 28-ja- rige Arlette El Kaim door Jean-Paul Sartre, de auteur en toneelschrijver die vorig jaar de Nobelprijs voor de literatuur heeft afgewezen. Mej. El Kaim, die van Algerijnse afkomst is, zal de naam van Sartre lemen en zijn landgoed erven. Zij is de secretaresse van Sartre, heeft als filmrecensente gewerkt bij een tijdschrift dat onder auspiciën staat De schrijver is nooit getrouwd ge weest. van Sybrand van Beest heet te zijn en zij zien evenmin dat de handteke ning van een „Pieter Post" met tem pera op het vernis is geschilderd. Er was hier een Gabriel Metsu met een taxatiewaarde van f 800 in de cata logus vermeld. Men houdt de veiling houder voor dommer dan zichzelf en men hoopt een koopje te hebben „Juridisch", zo zegt „Die Welt kunst", zal er weinig tegen de veiling houders te ondernemen zijn want de opgaven in de catalogus zijn zonder verantwoordelijkheid en dat weten de kopers van te voren. Of die toeschrij vingen e.d. werkelijk „naar beste we ten" zoals dat in de catalogi vermeld staat, zijn gedaan, mag men in twijfel trekken omdat het daarbij getoonde gebrek aan vakkennis eenvoudig on waarschijnlijk is. Zand in de ogen Schilderijen van Breughel en van Ter Borgh die op de hele wereld een vermogen kosten, brengen in Limburg spotprijzen op. Daaruit zouden de ko pers moeten afleiden dat zij zichzelf zand in de ogen strooien. Niemand zegt het echter en niemand geeft het toe. Daar wordt bijvoorbeeld een Her cules Seghers voor f 5.000 aangeboden met een expertise van dr. Bredius. Waarom kopen de veilinghouders zul ke kostbaarheden niet zelf en gaan ze stil leven? Omdat zij zelf niet geloven wat zij suggereren. Met de expertise van Bredius wordt ook gemanipu leerd, omdat Bredius het schilderij (wegens de toestand waarin het ver keerde) niet voor 100% heeft afge wezen, Maar heeft hij het daarom geaccepteerd als echt? Dat zeggen de veilinghouders. Volgens „Die Weltkunst" zijn er op dergelijke veilingen reeds duizenden zulke „oude meesters" naar Duitsland verkocht. Verstandige lie den die zich anders nog voor geen mark laten afzetten, raken op deze veilingen volledig hun hoofd kwijt. Waardevol schilderij ontvreemd uit Centraal Museum in Utreeht Uit het Centraal Museum in Utrecht is een bijzonder waardevol schilder stuk, „Het vinden van Mozes" van Bartholomeus Breenberg (1598-1657), verdwenen. De diefstal werd giste ren ontdekt. Vast staat, dat het stuk, geschilderd op een rood koperen plaat ran 25 bij a8.3 centiic'-r en gevat in een ebbehouten geprofileerde lijst, gistermiddag om vijf uur nog op zijn plaats hing. „Het vinden van Mozes" is het vroegst gedateerde werk van Breen berg (1622). Het geeft een landschap weer en is geschilderd in de stijl van het z.g. „manierisme". Hoeveel het schilderij precie* waard is, is niet be kend.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7