„Gekke" oorlog Zd.-Vietnam in BURGEMEESTER CENSUREERT TONEELSTUKJE Filmers staken Geen extra reclame in stadion Mindanao Logger gisteren verkocht Voor f720.000 Zuidafrikaan in jury „Top of Flop'' BERT DIJKSTRA NAAR „ARENA" i NIEUWS ZOEK George Ball dringt aan op eenheid van Westeuvopese staten Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 18 maart 1965 Derde blad no. 31519 LD. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. Vragen in Kamer over Genemuiden Het tweede Kamerlid, de heer Franssen (PvdA) heeft de minister van Binnenlandse Zaken gevraagd of het waar is, dat de burgemeester van Genemuiden aan zijn toestem ming aan een zangvereniging al daar om een toneelstukje te mogen opvoeren, geheten „Een schoon moeder uit duizend", de eis heeft verbonden om in de tekst de vol gende correcties aan te brengen: Op bladzijde 29 een streep door het woord „potdome"bladzijde 35 een streep door „verdomme"blad zijde lil een streep door „de god ganse dag"waarvoor in de plaats „de gehele dag": bladzijde 71 een streep door „verdomme"op blad zijde 75 „God wat een narigheid" een streep door „God" en vervan gen doen„ach" en jesses meid" vervangen door toe meid"? Is de minister van oordeel, dat ar tikel 221 der gemeentewet, met name de zinsnede „hij" (de burgemeester) waakt tegen het doen van met de openbare orde of zedelijkheid strijdige vertoningen", aan een burgemeester de mogelijkheid biedt om mondige burgers op deze wijze in een hoek te zetten? Indien deze vraag bevestigend moet worden beantwoord, wordt het dan Johnny Holshuysen, Conny van j den Bos en Teddy Scholten op de trap van het vliegtuig naar Napels. Daar gaat de 28-jarige f zangeres uit Amersfoort pro- f beren voor Nederland een eervolle plaats te behalen in het Eurovisie Songfestival, dat zaterdagavond wordt gehou- Conny van den Bos moet de J spits afbijten. Zij zal als eerste van de negentien kandidaten "a uit verschillende Europese Ian- a den haar liedje moeten zingen, a Zoals bekend heeft Conny het liedje ,,'t Is genoeg" van John ny Holshuysen zegevierend door de nationale finale ge sleept. Daarom maakte een stralende Johnny de reis ook mee. De .Ij tekst van deze Nederlandse troef kwam van Joke van Soest, die zelf niet meeging i naar Napels. Haar man, Ka- f rel Prior, was wel van de par- f tij al staat hij niet op deze f foto. Evenmin trouwens als de f bongospeler Wim ter Beek, die f de trip ook meemaakt. Het ge- f zeischap werd gecompleteerd f door Teddy Scholten, die in Napels het commentaar zal J verzorgen. a Conny van den Bos, die tenslotte f de kastanjes uit het bij zulke gelegenheden altyd felle vuur van roddel en jaloezie zal moeten slepen was gisteren f bij het vertrek van Schiphol opgewekt en vol goede moed. f „Ik zie er geenzins tegen op f en heb er wel vertrouwen in", f merkte zij breed lachend op. f Zondagmiddag, als het gezel- r schap naar Nederland terug- keert, zal zy weten of dit ver- trouwen enige grond had. f In Frankrijk Een aantal vooraanstaande Franse film-regisseurs heeft plannen be kendgemaakt om op 30 maart een algemene staking te houden om te protesteren tegen de hoge belastin- ?en cp het bezoek aan bioscopen. De groep, waarvan ook René Clair <n Henri-Georges Couzot, deeluit- Qaken, maakte tijdens een perscon ferentie bekend, dat gedurende die dag alle studio's en laboratoria van Franse filmindustrie gesloten zul- i zijn. Op de dag van de staking "Jllen de bioscopen gratis films ver tonen om meer bekendheid aan de 'faking te geven. Marianne Philipsprijs voor B. Roest Crollius De Marianne Philipssprys, ingesteld tr herdenking van deze in 1951 over een schrijfster, is voor dit jaar toe ttkend aan de auteur B. Roest Crol los, vooral, aldus de jury, om de Marde te beklemtonen van zyn ro- „Bezwarend getuigenis". De jury ltstond uit prof. dr. N. A. Donker 'loot, II. J. Smeding en Jeanne van Schaik Willing. Onthullende Amerikaanse documentaire vandaag op t.v. (Van onze rtv-medewerkster) Leiding Britse „Zo is hef afgetreden De British Broadcasting Corp. (BBC) heeft gisteren het aftreden bekendgemaakt van Donald Baver stock, de 41-jarige gewezen directeur bet belangrijke kanaal 1 van de BBC en een leidende figuur achter veelbesproken satirische pro gramma's van de BBC. Sir Hugh Greene, directeur van de BBC, verklaarde het ontslag van Baverstock „met leedwezen" te heb ben aanvaard. De 34-jarige Slasdair Milne een vrieno van Baverstock en de verant woordelijke persoon voor het veel besproken programma „Not so much a program more a way of life" (de Engelse „Zo is het") heeft ook zyn functie neergelegd. Directeur-generaal Greene heeft zelfs kritiek moeten incasseren van parlementariërs in verband met een tv-schets over het programma, waar in het standpunt van de Rooms- Katholieke Kerk jegens de geboorte regeling werd afgekeurd. Baverstock werd ontslagen in een reorganisatie aan de top van de BBC. De functie van hoofd van BBC 1 v-erd overgedragen aan de 35-jarige Michael Peacock. De felle Baverstock, afkomstig uit Wales, heeft meegewerkt aan de in voering van een geheel nieuwe reeks programma's die de normaal zo rus tige BBC een heel ander aanzien hebben gegeven. De meest geslaagde van deze pro gramma's waren het dagelijkse „To- nieh*' -programma, een documentaire nieuws serie, en „That was the week that was". mensen, die dagelijks de dood onder ogen zien, over deze hele oorlogstoe stand denken. AI tien jaar Over Zuid-Vietnam, zorgenkind van de Verenigde Staten en van de hele wereld, vertoont de VARA vanavond op Nederland 2 van 20.55 tot 21.55 uur een boeiende documentaire, gefilmd door Ted Yates, in opdracht van de NBC. Bij Zuid-Vietnam het is een gekke oorlog", oorspronkelijk een kleurenfilm werd het commen taar geschreven en gesproken door Chet Huntley. Ted Yates, die zijn sporen in het vak allang verdiend heeft, is begin vorig jaar met een drie-man-sterke cameraploeg twee maanden lang in Zuid-Vietnam geweest. Hy heeft be halve een niet al te cru verslag van overwinningen en nederlagen, van staatsgrepen en demonstraties, ook een beeld gegeven van het leven en vechten in Zuid-Vietnam. Hij heeft gesprekken gevoerd met Zuidvietna- mezen uit Saigon en met boeren op het land, die leven tussen de Viet- cong, die een beter leven belooft, en tussen de steeds wisselende wettige regeringen, ook al het goede belo vend, maar die van geen van beide erg veel te zien krijgen. Hij heeft ook gepraat met Amerikaanse soldaten. De Amerikaanse soldaten b.v. vech ten in een vreemd land, ver van hun huis en vergeten door velen, behalve dan misschien door hun familie. Yates vertelt wie en hoe de soldaten zijn. Hij vertelt, waar zy vandaan komen, hoe zij leefden, toen en hoe zij leven nu, welke wapens zy gebrui ken in de strijd. Maar wat nog be langrijker is, hij vertelt hoe deze Tien jaar- lang is de oorlog ln Zuid-Vietnam nu al aan de gang. De invloed van Amerika is steeds toe genomen, vooral in de laatste drie jaar. Thans kost één dag Zuid-Viet nam aan Amerika meer dan een mil joen dollar. Yates heeft opnamen ge maakt tijdens geveohten in moeras sen, in de rijstvelden en in de ber gen. Hij heeft zijn camera gebruikt als de ogen van een soldaat in de strijd. En de camera ziet, wat de sol daat ook ziet. Yates laat ons de Amerikaanse zonen, echtgenoten, broers en vaders zien. Hij laat zien, hoe ze vechten voor en naast de Zuidvietnamezen. Hoe zij deze men sen helpen. Hoe zij gewond raken. En hoe zij sterven. „South Vietnam, it's a mad war" vertelt hoe, wanneer en waar. Yates tracht ook te vertel len waarom. Gisteren in Belfast (Van onze r.t.v.-medewerkster) Ditmaal is het gelukt. Tijdens de gisteravond in Belfast gehouden voetbalwedstrijd tussen Noord-Ier- land en Nederland was er geen voor het camera-oog zichtbare reclame te zien. Wjjs geworden door de vorige wedstrijd VasasDWS, waarbij haast beter de reclameborden dan de spe lers te zien waren, heeft de NTS zich gisteren ruimschoots tevoren terdege op de hoogte gesteld van eventueel in het stadion aan te bren gen reclameteksten. Toen bleek, dat men in de loop van de middag het stadion in Bel fast inderdaad met borden aan het volhangen was, heeft de NTS via de BBC de betrokkenen gesommeerd deze hinderlijke teksten te verwijde ren omdat de NTS zich anders ge noodzaakt 1 zou zien de uitzending te schrappen. Alleen de normaal aan wezige vaste reclame mocht blijven gehandhaafd, zoals een en ander nu eenmaal is vastgelegd in wettige voorschriften. Dat tijdens de vorige week gehouden voetbalwedstrijd toch borden aanwezig waren, kwam omdat de NTS daarvan te laat op de hoogte was. Terwille van het publiek heeft de uitzending toen toch doorgang ge vonden, ondanks het feit, dat de NTS hiermee een overtreding beging. Na afloop van de wedstrijd in Hongarije heeft de NTS echter wel een protest ingediend bij de KNVB en bij de European Broadcasting Union, welke laatste weer een woord van protest heeft laten horen bij de Oosteuropese televisie. Voor het ge val de uitzending Noord-Ierland Nederland niet was doorgegaan, had de NTS als reserve voor gisteravond de wedstrijd F C KölnLiverpool. geen tijd dit artikel van de gemeente wet te herzien, zo vraagt hij. Voorts heeft de heer Franssen vra gen gesteld over de agenda van de gemeenteraadsvergadering in Gaas- terland, waarop vermeld stond „Hierna sluiting. Na afloop samen- spreking". Het Kamerlid wil weten of .deze „samensprekingen" ook in andere ge meenten worden gehouden en of zij in overeenstemming zijn met de let ter en geest van artikel 50 van de gemeentewet. 55 De „Mindanao Logger" is ver kocht. Voor een bedrag van f 720.000 werd de Pacific Coast Shipping Company in Monrovia de nieuwe eigenaar van het 18 jaar oude Libe riaanse liberty ship, dat sinds Kerstmis van het vorige jaar in de Rotterdamse Waalhaven aan de ket ting ligt. De executoriale verkoop geschiedde gisteren tijdens een openbare zitting van de Rotterdamse rechtbank ten verzoeke van The London Steamship Owners, Mutual Insurance Associa tion Ltd., één van de drie schuld eisers op wiens last het schip aan de ketting werd gelegd. De verkoop werd ingezet op f 100.000 ~en bedrag dat ongeveer gelijk is aan de schul denlast die op het schip drukt. De „Mindanao Logger" kwam be gin dit jaar in het nieuws, toen de deurwaarder beslag moest laten leg gen op het schip in verband met fi nanciële moeilijkheden, waarin de eigenaar was geraakt. De ruim der tig koppen tellende Philippynse be manning had toen al een aanzien lijke vordering op de eigenaar we gens achterstallige gages. Door een particuliere hulpactie en door de me dewerking van enige Rotterdamse zeemanstehuizen genoot de werke loze „Mindanao Logger"—beman ning de ruim anderhalve maand, die zij noodgedwongen in de Maasstad moest doorbrengen, een goede verzorging. Pas vorige maand slaag de men erin van de Philippynse re gering een garantie te krijgen voor de kosten van de terugreis naar Ma nilla. Per KLM-chartermachine vloog de bemanning naar huis. De zeelui zullen nu binnenkort uit de op brengst van de „Mindanao Logger" hun achterstallige gages uitbetaald krijgen. Omstreden Frans Hals naar Duitsland (Van onze A'damse correspondent) De omstreden Frans Hals, die voor f 40 op een Amsterdamse veiling is gekocht en vorig jaar zoveel opzien baarde, is thans verzekerd voor een bedrag van anderhalf miljoen gulden. De familie Hotinow, die het doek zo voordelig in handen kreeg heeft het verkocht aan een Duitse ver zamelaarster, Gisela Kemperdick. Als de restauratie is voltooid zal het schilderij vermoedelijk nog in het Frans Hals-museum in Haarlem wor den geëxposeerd alvorens het ons land verlaat. De restauratie, die wordt uitge voerd door de Amsterdamse restau rateur Han Bolte, is inmiddels in het laatste stadium gekomen. De heer Bolte heeft een aantal slijtagevlekken kunnen wegwerken en een scheurtje kunnen repareren. Het doek ls ge reinigd en verkeert thans in een re delijk goede staat. De heer Bolte heeft evenmin als de directeur van het Frans Hals museum ook maar een ogenblik ge twijfeld aan de echtheiu van het schilderij. (Van onze r.t.v.-medewerkster) „Top of Flop", het troetelkind van Herman Stok, ditmaal opgemo- men in Vlissingen en uitgezonden zaterdagmiddag van 16.35 tot 17.00 uur heeft een kleine primeur. Voor het eerst zit in de jury een buiten lander. Dat is dan Henny Pietersen, reporter bij de Wereldomroep en af komstig uit zuid-Afrika, Johannes burg. Klein bijzonderheid: Henny Fietersen, die enige jaren lang voor hy :n de zomer van 1963 naar Ne derland kwam bij de Afrikaanse Uit- saai Korporasie werkte had in zijn eigen land ook een dergelijke functie als Herman Stok. Ook hij had veel te maken met tienerprogramma's. Nog steeds houdt hij zich verwoed bezig met de lichte muze. Bij de we reldomroep heeft hij thans o.a. een geregeld terugkerend licht-muziek- programma samen met zijn landge note Ilonka Biluska. Hoe Henny het zelf vindt, deze medewerking? „Ge weldig", was zijn commentaar. Ho pelijk zullen de artiesten, wier gram mofoonplaatjes worden beoordeeld en de jeugd van Vlissingen hetzelfde zeggen. Hoorspelregisseur (Van r.t.v.-medewerkster) Bert Dijkstra, hoorspelregisseur en tevens belast met de artistieke lei ding van de afdeling hoorspelen van de AVRO, is met ingang van 1 sep tember als acteur-regisseur geënga geerd door de toneelgezelschappen „De Nieuwe Komedie" en „Arena" in Den Haag. De heer Dijkstra zal bij deze gezelschappen ook op drama turgisch terrein werkzaam zijn. Wie zijn opvolger by de AVRO wordt, is nog niet bekend. Tot de hoorspelen, waaraan de heer Dijkstra, die op 22 augustus 1958 in dienst bij de AVRO trad, zelf met bijzonder genoegen terugdenkt, beho ren: „De man die vluchtte" van Al fred Andersch, irDe Nobelprijs" van Axel Eggebrecht, „Klein station in de mist" van Paolo Levi en „Wie is de schuldige?" van James Mason. In het komend seizoen zullen onder zijn regie nog vier reeds opgenomen hoorspelen worden uitgezonden. In de seizoenen 1963-1964 en 1964-1965 heeft de heer Dijkstra ook uitzen dingen geregisseerd van het pro gramma „Modern toneel". t De luisteraars naar het light i J programme van de BBC hebben i het gisteravond zonder J nieuwsuitzending van zeven i J moeten doen. Eerst kwam het i normale tijdsein, gevolgd door i J de mededeling dat het niei J was „zoek geraakt". 1 NEDERLAND 1 NCRV M "-00 uur Nieuws in het kort NTS H 7.01 uur Barend de Beer, voor de kleuters 7.06 uur De verrekijker, voor de jeugd 1 7.15 uur Van gewest tot gewest, regionaal programma H 7.35 uur Alles draait om moeder, film H 8.00 uur NTS-journaal 1 8.20 uur Pa Pinkelman en tante Pollewop M 8.25 uur Attentie, actualiteiten H 8.50 uur De solisten van Zagreb, strijkensemble 9.10 uur Een vyand van het volk, toneelspel M 10.30 uur Leger zonder vijand, Leger des Heils H 10.35 uur NTS-journaal H 10.40 uur Sluiting. NEDERLAND 2 VARA 8.00 uur Nieuws in het kort NTS H 8.01 uur De Lucy show H 8.25 uur Boy speelt Ellington, jazz 8.55 uur De gekke oorlog in Zuid-Vietnam, documentaire 9.45 uur Achter het nieuws, actualiteiten 10.10 uur Sluiting. 3 UIT HET RADIOPROGRAMMA: 1 HILVERSUM 1: 1 HILVERSUM Voetbalwedstrijd Op Nederland 1 domineerde de voetbalwedstrijd Noord-Ierland tegen Nederland het avondpro gramma. Het kostte de Ierse cameramensen de grootste moei te de bal in het beeld te hou den, en vooral als het spel zich aan de overkant van het veld afspeelde, bleek ons beeldscherm meestal net iets te laag, waar door alles wat daar gebeurde, er net niet op kon. Anticiperen op het spel. d.w.z. vooruitden ken. dus bij een aanval van links naar rechts de bal uiterst links houden, zodat wij kunnen voorvoelen waar hij straks rechts naar toe zal gaan, was er ook niet bij, of alleen bij toe val. En terwijl we de overkant dus vaak niet te zien kregen, was de zijlijn die het dichtst bij de camera lag nagenoeg steeds in het duister gehuld, wat het volgen van het spel er x>k niet gemakkelijker op maak te. Kortom, een behoorlijk tele- visieverslag maken kunnen ze ff niet in Noord-Ierland, voetbal- jg len daarentegen wel. Geesink als Siinsoii I Het was gisteren een bijzon- §j der sportieve avond. Eerst was s Fred Flintstone al door zijn g vrouw gepousseerd als een oer- g sterke en bijzonder veelzijdige f| sportman, later kregen we in g „Brandpunt" Anton Geesink te g zien. bezig aan zijn karakterrol in de Simson-film. Productie- M leider blijkt een heuse Italiaanse g pater te zijn, die mede via de |f film, de kennis van de bijbel g hoopt te vergroten. De regisseur vertelde dat voor m Simson gezocht was naar een g uitstekend acteur die tevens een sterke man was. Deze combina- tie blijkt echter zeer zeldzaam te g zijn, zodat hij zijn toevlucht wel moest zoeken bij Anton, die wel- iswaar geen acteur is, maar die door de regisseur wel „sterk en intelligent" werd bevonden. ;oiniioiniiiiiiiii!nH.'iii!iiii!iiiniiiiiiiii!iiiDiiiiiinriioniniiiiiii!ii[iiiiii3 19.30 V. d. twintigers. werknemers, gesprek. 22.30 Nws. i meded. 22.40 Act. 23.05 Discotarla: nwe gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.10 Koorzang met lnstr. kwartet. 18.30 Soc. perspectief, lezing. 18.40 Licht lnstr. kwintet. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Geestelijke liederen. 19.45 Op de man praatje. 19.50 Lichte hoorspel. 20.40 thuis, gevar. progr. 22.00 Rondom het kind: pedagogische etherleergang. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverd. 22.55 Boekbe spreking. 23.00 Kerkorgelconcert: klass. VOOR VRIJDAG 19 MAART strijdlied. 7.20 Lichte gram. (Om g.). 8.00 Nws. en Lichte gram. 8.50 waterweggebruikers. io.o( 10.20 Lichte gram. 11.00 d. kleuters. 11.15 V. d. vrouw, n.ao Klass. walsen. 12.17 Overheidsvoorlich ting: Ultz. v. d. landb. 12.27 Meded. piano: moderne liederen. 13.55 Bij de tijd en bij de thee, f Vioolrecital: klass. 16.30 Nieuws- der. 17.30 V. d. rijpere Jeugd. De Verenigde Staten moeten de rol van de enige wereldmacht van de vrije landen blijven spelen zolang West-Europa niet verenigd is, aldus verklaarde de Amerikaanse onder minister van Buitenlandse Zaken, George Ball, in een rede in Washing ton. De Ver. Staten hebben de West- europese landen lange tyd aange moedigd een grotere rol in wereld zaken op zich te nemen, maar naar de ervaring van de laatste jaren heeft geleerd zijn er slechts enkele bereid „de volle kracht, uit hun eco nomische welvaart verkregen, te gebruiken voor doelmatig deelne men aan verreikende verantwoorde lijkheden". Met het verdwijnen van hun kolo niale bezittingen zijn bepaalde Eu ropese landen gaan aarzelen hun hulpbronnen ter beschikking te stel len voor een meer algemene geza menlijke krachtsinspanning, aldus Ball. Het voornaamste vraagstuk is dat de Atlantische landen, zoals zy nu georganiseerd zyn, te klein zyn om vruchtbaar deel te nemen aan de vraagstukken die het lot van al le volkeren bepalen. Europese een heid is buitengewoon dringend ge boden. aldus Ball. Zowel economisch als militair zyn de landen aan beide zijden van de Atlantische Oceaan afhankelyk van elkaar. Op dit moment en in de toekomst, zover als deze kan wor den ondertekend is, de uiteindelyke verdediging van West- Europa ge baseerd op de vernietigende kracht van de Amerikaanse kernwapens. De Ver. Staten verwachten een grotere deelneming door de Europese lan den in de nucleaire verdediging van het Westen, aldus Ball. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7. kamermuz. kwintet. 9.00 V. lassleke werken. Morgendienst. 11.00 Lichte gram. 11.15 In 't zilver: progr. voor oudere luis teraars. 12.00 Orgelspel: popul. muziek. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Variant: lichte rauz. reportages. 13.30 Metropole-orkest: Cello en plano: V. d. 16.00 Musiciansmuz. herinne ringen. 16.30 Duizendschoon: snijbloe men ln de tuin. lezing. 16.45 Klass. ka mermuz. 17.00 Muzikaal verzoekprogr. voor de middelbare school. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I: NTS /NOT: 11.05-11.55 Schooltelevisie. 19.00 Nws. 19.01 Barend de Beer. TV-filn v. d. kleuters. AVRO: 19.06 Rooster: tienermagazine. 19.36 De Dick van Dyke Show (dl. 35). NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. AVRO: 20.20 Televlzier. 20.40 Danny Kaye- de vuist wég. NTS: het kort. KRO: De Phil Silvers sport. 20.45 Beeldende Kunst '65 NTS: sche musical. Weense pers enthousiast over Toon (Van onze correspondent in Wenen) De kunstcritici in Wenen ken- nen Toon Hermans, want vier jaar geleden hebben zij met veel lof over hem geschreven. Het was echter de vraag of zij dit genre ook voor de tweede keer zouden appreciëren, vooral omdat de Weense kritiek door de magnifie ke prestaties in de opera en in het Burgtheater nogal verwend is en daarom heel hoge eisen stelt. Maar Hermans heeft ze allen stuk voor stuk met zijn charme veroverd. Alle bladen schrijven lange stukken over hem en zijn enthousiast. Zelfs de vlijmscherpe kritikaster Schneider van de „Kurier" vergeet zyn normale bitsheid en schryft o.a.: „De hele one-man-show van 2V* uur is groots. Tekst, muziek en verloop zyn vol van invallen en dat alles is het eigendom van Toon, die rymt. die zingt, danst, parodieert en die in een pantomime briljeert". Men zou vele enthousiaste bespre kingen in de OoStenrykse kranten kunnen aanhalen Er is geen enkele wanklank in deze besprekingen Wat ik dan ook niet heb verwacht, want de zuurste critici heb ik krom zien liggen van de lach onder de voorstel ling van het begin tot het einde. Wanneer het van de Oostenrijkse pers afhangt, heeft Toon de 2 weken van zyn optreden in Wenen elke avond een volle zaal.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5