manil aar is de Mirakelsteeg? Onderwijzers bezorgd over de scholenbouw 7 Gloedvolle rede van prof. dr. Van Peursen Nieuw idee Voortaan volmaakte handbescherming waar het hoort: in de keuken naast was en afwas. LEIDEN SANEERT VERDER Roze overheersende kleur bij Futura Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 18 maart 1965 Tweede blad no. 31519 Inspectie Leiden vergadert in de Stadsgehoorzaal Na een aantal jaren met een zeker optimisme bestaat er nu in iderwijskringen bezorgdheid over de scholenbouw. Met name ,eiden en Katwijk ondervinden de gevolgen van het afremmen van e verlening van urgentieverklaringen voor de scholenbouw: in de ieuwe wijken wordt het moeilijk de leerlingen onder dak te brengen. dit sombere geluid liet de voorzitter van de Vereniging van onderwijzers en onderwijzeressen in de inspectie Leiden", de heer 1. Boogaard vanmorgen op de 68ste algemene jaarvergadering in de ]eidse Stadsgehoorzaal horen. Tijdens deze door ruim 700 personen e, \ijgewoonde bijeenkomst hield prof. dr. C. A. van Peursen een gloed- fii tel betoog over de nieuwe denkvormen en hun invloed op het onder- vijs. Kaast de bezorgdheid over de scho lenbouw zijn we nog meer veront- »ver de bouw van gymnastiek lokalen in de inspectie Leiden" de heer Boogaard. „De ruim klassen in ons gebied moeten het gtellen met 17 volwaardige en onvolwaardige gymnastieklokalen, terwijl wij als wij elk kind 2 ies- i per week willen geven zeker nieuwe lokalen nodig hebben. Willen wü voldoen aan de eis va de staatssecretaris van onderwijs en per kind per week dan moeten er zelfs 65 lokalen bijko- Ter ilustratie: het vorig jaar •j- kwamen in de inspectie Leiden twee nieuwe gymnastieklokalen ge- Somber Ook de verzorging van de school- *jtbouwen laat steeds meer te Wihsen vond de heer Boogaard, die dat üider meer weet aan de kwaliteits- Urmlndering van verleende diensten gevolg van de stijgende welvaart, tffrer de personeelsvoorziening was tinig reden tot klagen, zei de heer DOgaard, die vervolgens inging op u i gewijzigde opvatting over de in- m het onderwijs in de nieuwe aatschappij. Over de vrije zaterdag de heer Boogaard niet best te reken. „Ruim 80 scholen hebben in zomermaanden een vrije zaterdag. :t verlies aan rendement is op het [enblik nog niet na te gaan, maar zie de toekomst somber in als de jje zaterdag overal in het onderwijs ar intrede heeft gedaan", zei de er Boogaard, die verschillende fpecten van die vrije zaterdag na- als de concentratieverminde- de economische gevolgen." „Het zal grote offers vragen om het ctderwijs aan te passen aan de ge jogde maatschappelijke structuur" i de heer Boogaard. Dr. C. A. van inj ursen zou hier later op de dag uit- erig op ingaan. Bestuur Enkele huishoudelijke punten wer- iei o in vlot tempo afgehandeld. Zo 1' rden in het bestuur gekozen mej. P. L. Steenwinkel uit Leiden en de 2jfff J. P. van de Wijngaard, even- uit Leiden. De contributie werd rhoogd van 2.50 tot 3.50. De hon- jl rden onderwijzers en onderwijze isen kregen de gelegenheid om op hoogte te komen van de vernieuwen die ook het leermateriaal stelsel- itig ondergaat. Een aantal firma's Dij) het gebied van schoolartikelen toe in de foyer en in de gro- Promotie Leidse Universiteit ïze stadgenoot, de heer C. var ie, geboren in Vlaardingen, h de Leidse Universiteit gepromo- Soéftrd tot doctor in de faculteit der skunde en natuurwetenschappen op proefschrift getiteld „Thermo- mning in metalen". Promotor potjof. dr. C. J. Gorter. g« Zoekt U een GOUDEN RING voor dame of heer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook in briljant. ALTIJD VOORDELIG. Geheugen „We moeten van het geheugen af". Dat was de kern van de inleiding die prof. dr. C. A. van Peursen hield over het onderwerp „Nieuwe denk vormen en hun invloed in het onder wijs". „Er is sprake van een verschui ving in het denken: niet „wét" iets is, maar „hóe" iets is, dat is essen tieel" zei prof. Van Peursen, die het geheugen iets vond, dat in de boe kenkast thuishoort. „De toeneming van de catalogiseertechnieken in onze bibliotheken, microfilms, pons kaarten en elektronische rekenma chines' zijn allemaal middelen ter vervanging van het menselijk geheu gen, een ontwikkeling die in de maatschappij van de toekomst een enorme rol zal gaan spelen. Het on derwijs moet met deze ontwikkeling mee gaan. Het moet leren met het materiaal om te „gaan", zei prof. Van Peursen, die daarmee wilde aan tonen, dat de moderne opleiding er op gericht moet zijn de leerling de weg te wijzen naar het materiaal. Bovendien geeft uitgaan van het „hoe" in plaats van het „wat" de mo gelijkheid tot het verwerken van meer stof. Prof. Van Peursen vertelde over de methoden die in Amerika worden toegepast in de strijd tegen de „ver oudering van het intellect". Van tijd tot tijd moeten de methodieken die bepaalde topfunctionarissen zijn bij gebracht opgefrist worden. Men wijt die veroudering daar nog steeds aan een fout in de opleiding, aan een on voldoende accentuering van de me thoden, die de leerling de macht moe ten geven om de zich snel wijzigende ontwikkelingen in de maatschappij eigen te maken. Pro/, dr. C. A. van Peursen verschuiving Normen „Het onderwijs moet gericht zijn op het aankweken van inventiviteit en elasticiteit" zei prof. Van Peursen. „Alleen met het bijbrengen van die zaken geeft men de leerling de juiste instelling voor de hem nieuwe ontwikkelingen komst". In dez- het gevaar dat bepaalde normen him inhoud gaan verliezen. „Deze zwaartepuntsverschuivingen bevordert het „leeglopen" van die normen. Begrippen als godsbegrip, ethiek etc. worden in bepaalde denk vormen niet meer in hun juiste bete kenis gezien". In de bestrijding van dit gevaar zag prof. -Van Peursen een belangrijke taak voor het onderwijs, dat erop gericht moet zijn de leerlin gen een eigen houding mee te geven. „De moderne opvoeding en het mo derne onderwijs moeten niet voorbe reiden op het spelen van een rolletje in het grote geheel, nee, zij moeten bijdragen tot een eigen inhoud van ieder mens. tot een verdieping, tot een verruiming van de horizon", zo besloot prof. Van Peursen zijn door een ademloze zaal gevolgd betoog. Vanmiddag hebben de onderwijzers en onderwijzeressen en de vele geno digden onder wie de Leidse wet houders Sannes (onderwijs) en Harmsen (financiën) een toneel voorstelling in de Stadsgehoorzaal bijgewoond. De „Nieuwe Komedie" voerde „De knecht van twee mees ters" van Carlo Goldoni op. Tuinbouw- en Plantkunde Heesters planten Op de maandelijkse ledenbijeen komst van de Kon. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde, afdeling Lelden die gisteravond in het Gereformeerd Jeugdhuis werd gehouden, heeft de heer J. A. Quint, technisch hoofd ambtenaar bij de gemeentelijke plantsoendienst In Den Haag, een lezing gehouden over het onderwerp „Welke heesters planten wij en wat is hun sierwaarde". Nadat de voorzitter, de heer H. Sanderman, zowel de heer Quint als enkele nieuwe leden in het bijzonder welkom had geheten, werden enkele huishoudelijke agendapunten afge werkt. Hierbij werd onder meer het zomerprogramma 1965 vastgesteld, welk programma er als volgt uitziet: in mei as. excursie naar „Duiven voorde" in Voorschoten, in juni be zoek aan de Hortus Botanicus in Leiden, in juli excursie naar de kwe kerij „Klein Zwitserland" in het Wesstbroekpark in Den Haag, in augustus bezoek aan het Arboretum „Trompenburg" en de Kondngskas van „Blijdarp" in Rotterdam, in september excursie naar de ohrysan- tenkwekerij van de fa. Van Dijk in Valkenburg. Het gesproken woord toelichtend met enkele series zelfvervaardigde kleurendia's gaf de heer Quint eerst een uitgebreid overzicht van de heestersoorten, welke bij voorkeur uit het beschikbare uitgebreide assor timent moeten worden gekozen om in particuliere tuinen te worden ge plant. Bij deze keuze speelt niet alleen de sierwaarde doch ook de afmetingen, welke bepaalde heester soorten in hun bloei gaan een voorname rol. Met enkele beelden uit de praktijk, toonde de heer Quint aan, dat d e amateur- tuinier voor zijn kleine (voor) tuin nimmer zijn keus moet laten vallen op heesters, die hoog en breed uit groeien, al hun sierwaarde ten spijt. Met behulp van een groot aantal fraaie kleurendia's liet de heer Quint zien op welke wijze de tuinier met enig tuin-architectonisch gevoel en inzicht gebruik kan maken van in sierwaarde als r de tuin zijn. De heer Quint beantwoordde tenslotte nog enkele vragen. Bijzonder Kerkewerk in Leiden z.w. Het Bijzonder Kerkewerk der Leid se hervormde gemeente houdt zon dagmorgen o.l.v. dr. P. L. Schoon- heim een bijeenkomst in het gebouw van de Speeltuinvereniging ten Ka te- straat. Br is muziek en koorzang. Dr. Schoonheim zal een woord van be zinning spreken. De bloemen, die de zaal sieren, zul len door een originele vismethode on der een aantal bezoekers worden ver deeld. Bovendien zal een bedrag wor den opgevist t.b.v. de dagtocht voor bejaarden die binnenkort voor bewo ners van Leiden z.w. plaats vindt. Het bedrag dat Bijzonder Kerkewerk be schikbaar stelt is bestemd om twee bejaarden de tocht gratis te laten meemaken. Manil herstelt uw handen van de in- die iedere keer door water en afwas- werkingvanwaterenafwasmiddel.Geeft middel wordt weggewassen. Plastic ze de natuurlijke beschermlaag terug, hangtube 1.60. DE NIEUWE MANIL ALLEEN BIJ LEVENSMIDDELENWINKELS VERKOOP VOOR NEDERLAND: DE KLOK-HEERDE. verkrijgbaar in Leiden en Haarlem in de tube met het oogje In ons artikel van gisteren be treffende een nieuwe kredietvorm, is per abuis vermeld, dat dit bestemd zijn voor kleine-zelfstandigen. Dit krediet, dat een verbeterde vorm an de persoonlijke lening, is echter niet bestemd voor kleine zelf standigen, doch voor werknemers en overige kredietbehoevenden, die ge woonlijk van de persoonlijke lening gebruik maken. Jeugdparlement over kabinetsformatie h verband met de politieke ge- i Wenissen, welke momenteel in ons j H gaande zijn, zal het Leids Jeugd- lenient morgenavond in het Stad- 5 bijeenkomen om te spreken over kabinetsformatie. Het is de be- j dat de jeugdige „parlemen- fiérs" hun eigen visie op deze for- *öe zullen geven. Leiden saneert verder. Deze totale chaos is het gevolg van sloopwerkzaamheden in een van de oudste delen van de Leidse binnenstad een gebied be grensd door de Jan Vossensteeg. de Mirakelsteeg ,de Clarastraat en de Oude Vest. Deze opname werd gemaakt vanaj een pand in de Jan Vossensteeg. De vracht auto geeft ongeveer de plaats aan waar de Mirakelsteeg liep. Veel is er van die steeg niet meer te bespeuren: de Mirakelsteeg is opgegaan in een grote open vlakte, die op het ogenblik nog bezaaid ligt met puin en ander afval, maar waar in de toekomst een parkeergelegenheid komt. Rechts een deel van de Mare- kerk en geheel links de Harte- brugkerk aan de Haarlemmer straat. Een wandeling door deze buurt geeft de indruk van een surrealistisch landschap of het decor voor een oorlogsfilm (Foto L-D./Holvast) Modeshow bij Van der Heijden Leiden In restaurant Van der Heijden, toonde gisteravond het modehuis „Futura" uit Leiden een groot aantal voorjaars- en zomermo- dellen. Er waren niet alleen ja ponnen, zoals de uitnodiging deed verwachten, maar ook sport-en- sembles, jumpers, rokken en trui tjes. De japonnen hadden welis waar het grootste aandeel in deze shoio, waarbij vooral aan de mo dellen voor volslanke jiguren veel aandacht was besteed. Het is bekend, dat bv. een plooi rok voor een grote maat uit den boze is. Hoogstens twee korte plooien voor en achter, dan moet het afgelo pen zijn. In elk geval rondom de heupen aansluitend. Daarom waren ook hier de japonnen voor de „rijpe- ZATERDAG weer Emmabloemcollecte Het wordt weer lente en dus nadert de Emmabloemcollecte. De fleurige aanplakbiljetten met de beeltenis van Koningin Emma kon digen reeds aan, dat één van de oud ste collecten voor de deur staat en wel op a.s. zaterdag. Deze collecte, het is haast onnodig dit nader te omschrijven, beoogt de gelden bijéén te brengen ten bate van de tuberculosebestrijding in Leiden. De tuberculose is in ons land, dank zfj grote oplettendheid, gelukkig in belangrijke mate teruggedrongen, maar dat neemt niet weg. dat nog regelmatig bij controles, keuringen en bfj het bevolkingsonderzoek nieuwe gevallen worden ontdekt. De opsporing en bestrijding van deze ziekte, het verplegen en behan delen der patiënten kosten veel geld. Dit heeft de grootmoeder van onze Koningin goed aangevoeld, door des tijds een grote som geld te schenken voor de oprichting van het Sanato rium „Oranje Nassau-Oord" in Ren- kum. Als elke Leidenaar een geldstukje deponeert in de collectebus, kunnen wij weer een goed resultaat verwach ten, waardoor wij in staat worden ge steld, ons werk voort te zetten. Vele collectanten van 14 jaar en ouder hebben wij nodig voor dit menslievende werk. Meldt U daarvoor morgenavond van 78 uur en zater dag vanaf 8 uur 's morgen aan op het adres Steenschuur 6. Stadgenoten, laat U van Uw beste zijde kennen door te helpen en ruim te geven. Het Bestuur van de Vereniging „Tot bestrijding der tuberculose in Leiden". re vrouw" wait minder zwierig en wat minder luchtig, nL niet mouw loos. Roze was deze avond wel de over heersende kleur. Soms met een heel smalle zwarte galon-garnering mid den-voor over de gehele lengte van de japon of langs het platliggende kraagje. Groen-roze was een be won- derendswaardige kleur-combinatie voor een linnen mouwloos pakje: ook hier een iets afstaand platliggend kraagje. Linnen wordt dit seizoen heel veel gedragen: effen en bedrukt, zijden linnen, linnen broderie en ajour, over het algemeen in zachte, doch niet zoetige tinten. In katoen met satijnglans en terlenka zagen we wat fellere kleuren, voor slanke Jonge figuurtjes zeer „en vogue". De rokken werden in alle denkba re vormen gedragen: strakd), ge rend, klokkend, losse plooien, gedeel telijk ingestikte plooien, plissé's; wat dat betreft laat de mode ons de vrije keuze. Een eenvoudig mouwloos linnen jurkje in een bijzonder mooi bloem motief gaf een aardige halsverwer- werking te zien, nl. een opge stikte schuine bies, die op de rug in een losse strik neervieL Zoals gewoonlijk waren ook deze keer de hoeden, welke tfjdens de show werden gedragen van het Haags Modemagazijn, Botermarkt 2. Beeldige kleine hoedjes, in nylon of organza, soms met de hand geplooid. Veel pasteltinten. De grotere hoeden, niet minder mooi, van glanzend grof stro, sisal of zomer-vilt, waren veelal zwart of donkerblauw. Leidsche Ver. van postzegelverzamelaars De heer G. M. Minnema, die zijn functie van secretaris van de Leid sche Vereeniging van Postzegelver zamelaars heeft neergelegd, is in deze functie opgevolgd door de heer H. Gaykema (De Sitterlaan 15). De op de onlangs in de Lakenhal toege kende prijzen van de Jubileumpost zegeltentoonstelling zullen op woens dag 28 april worden uitgereikt. Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen). Geboren: Bart Diederik, z.v. Kage- naarDe Kok, Amsterdam. Dorine. d.v. HeijenbroekTieman, Purmer- end. Dignus Quirlnus Cornelis, z.v. Hoen—jkvr. v. Doorn, Amsterdam. Overleden: H. R. Balk. 76 jr, Apel doorn J. J. H. Vrfjdaghs. 50 Jr, Aer- denhout. M. Löb—Hilker. 63 jr.' Bilt- hoven. H. Reijners. 66 jr, Brussel. B. Buuren, 80 jr, Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3