EIDSCH DAGBLAD tUS STAPT UIT ZIJN RUIMTEVAARTUIG !N MAAKT „WANDELING IN HET NIETS" Cals ontving Vondeling ■Spectaculair uitstapje li ;empra it tweemans 'Woschod' !TENSHU!S ETEN Verbod tot mars 1111 opgeheven Koningin (been in gips) blijft in Oostenrijk U PIERROT jericht 1 maart 1860 DONDERDAG 18 MAART 1965 No. 31519 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 ïjf dagen voordat Amerika de eerste beman- weemans Gemini-cabine de ruimte in stuurt de Russen vanochtend om acht uur Ne- jndse tijd van de basis Baikanoer in Kazik- de Woschod II gelanceerd met aan boord wee ruimtevaarders kolonel Pawel Beljajew jverste Aleski Leonow. De ruimtevaarders :en in hun eerste baan om de aarde een re hoogte dan ooit door een mens bereikt nelijk 495 kilometer. het voltooien van de eerste ronde om de haalde de ruimtevaarder Leonow een uit, die de Amerikanen pas aan het eind dit jaar hopen te kunnen ondernemen: hij stapte in een ruimtepak uit het ruimtevaartuig en zweefde geruime tijd vrij in de ruimte in de buurt van de Woschod. Het is voor het eerst dat een mens een dergelijk experiment uithaalt, wat in Amerika een „wandeling in het niets" wordt genoemd. Leonow heeft op ongeveer vijf meter afstand van zijn ruimtevaartuig verschillende hem opge dragen handelingen verricht en is enkele minu ten later weer in de cabine teruggekeerd. Hij voelde zich goed, aldus berichtte Tass. Vermoed werd hedenochtend, dat de Woschod II morgenochtend nabij de startplaats weer zal landen. ia televisie op aarde waargenomen (techniek van het „wandelen in het niets" is een van de twee spectacu- itechnieken die ruimtevaarders volledig zullen moeten beheersen voor in een landing op de maan zal kunnen maken. De andere techniek enteren in de ruimte tussen twee ruimtevaartuigen. Beide experi- i zullen dit jaar ook door de Amerikanen beproefd worden in hun telprogramma, waarin zoals gezegd dinsdag a.s. de eerste bemande plaats vindt. is tüdens zijn „uitstapje" uit de cabine met een lijn daaraan inden om te voorkomen, dat hij zijdelings tever van de Woschod zou jren waardoor zijn terugkeer niet meer mogelijk zou worden, eerste „uitstapje" in de ruimte werd uit de cabine met televisietoestel- pgenomen en via een groot aantal grondstations in Rusland direct Omlooptijd 90 minuten inlooptijd in de banen die de d II om de aarde beschrijft ;t 90.0 minuten. De kleinste nd ten opzichte van de aarde is m, de grootste 495 km. De hoek eze banen ten opzichte van de ir bedraagt ongeveer 65 gr. de grond wordt radiografi- verbinding onderhouden met nimte vaartuig. het verslag van commandant Beljajew is gebleken dat de ruimtevaarders de lancering en ergang naar de toestand van htloosheid op bevredigende wy- bben doorstaan. nï J de sfc, .MUNZ VOLGT HWEITZER OP VLens het Britse medische week- ilj Medical News heeft dr. Albert fitzer de 3I-jarige dr. Walter benoemd tot zjjn opvolger als het vijftig jaar geleden in gestichte ziekenhuis. Munz, die reeds een groot deel werkzaamheden van dr. fitzer als medisch directeur overgenomen, zou deze functie deze maand officieel aanvaar- Dr. Schweitzer, die thans 90 voornemens in Lambarene om waar nodig nog be te zijn. Dr. Munz is een zijn vader was een groot i Schweitzer. WILT U OF MOET kert U het dan eens in restaurant (lste etage) ackbar PETER LEENEN GANGETJE 14. chotels 2.25 's vanaf 5.75 voor partijen tot 45 personen, idags geopend van 1224 uur. EERBERICHT Lagere temperaturen 1 KNMI verwacht van heden- Sorgenavond: veranderlijke be- hg met plaatselijk enige regen, legend matige wind uit weste richtingen. Iets lagere tempera- 11.15 uur). 19 MAART op: 6.46 uur; onder: 18.51 uur. op: 21.28 uur; onder: 7.56 uur iwater in Katwijk te 4.35 en 16.51 laagwater te 0.26 en 12.èl uur. 'blad bestaat alt 20 pagina's De Woschod II zendt uit op de frequenties 143.625, 17.365 en 18.035 megahertz. De Woschod-II is het achtste Rus sische bemande ruimtevaartuig dat zover bekend door de Sowjet- Unie is gelanceerd. Sommige buiten landse waarnemers hebben wel ge suggereerd dat er andere, mislukte niet aangekondigde vluchten zijn geweest. Beljajew en Leonow zyn respectievelijk de tiende en de elfde Russische astronaut. De Verenigde Staten hebben in to taal zes eenmans ruimtevluchten uit gevoerd, waarvan twee ballistische. Beljajew De twee ruimtevaarders aan boord m de Woschod-II maken hun eer ste ruimtereis. Zij hebben vanaf 12 april 1961, de dag waarop majoor Gagarin als eerste mens een ruim- tevlucht maakte, aan het Russische programma voor het onderzoek van de ruimte meegewerkt. Kolonel Pawel Beljajew, de com mandant van de Woschod II, is op 26 juni 1925 in het gebied van Wologda, ten noorden van Moskou geboren. Hij is reeds 20 jaar in de vliegerij. In de tweede wereldoorlog werd hij voor piloot opgeleid. Nog voor het einde van de oorlog nam hij als jachtvlieger deel aan de strijd in het Verre Oosten. Als een van de beste gezagvoerders heeft hij zijn opleiding voltooid aan de luchtmachtacademie. Van dit in stituut volgt hij nog een schriftelij ke nacursus. Ook kreeg Beljajew een speciale opleiding voor ruimte vaarder. Hij is tevens een goed para chutist. Voor zijn militaire verdien sten kreeg hij de „Orde van de Rode Ster" en zeven medailles. Hij is ge trouwd en heeft twee dochters, de 15-jarige Irina en de tienjarige Ludmilla. Leonow Aleksi Leonow, de tweede man in de Woschod-II, is op 30 mei 1934 in Listwyanka, in het gebied van Kemerowo in Siberië, geboren. De kolonel behoort al sinds 1961 tot de groep Russische kosmonauten. Ook hij heeft een uitvoerige opleiding bij de luchtmacht achter de rug, waar bij hij tevens een cursus valscherm- springen volgde. Hij studeert nu aan de Zjoekowsky werktuigkundige aca demie van de luchtmacht. In het bijzonder heeft hij een studie ge maakt van de bouw van ruimtesche pen en hij „is uitstekend geschikt het verrichten van gecompli ceerde opdrachten tijdens vluchten". Leonow heeft de „Orde van de Rode Ster" en twee medailles ge kregen voor zijn militaire verdien sten. Evenals kolonel Beljajew is hij /an de communistische partij. Leonow is plaatsvervangend secreta ris van de partij-organisatie van de kosmonauten. Hij is getrouwd en heeft een dochter van vier jaar, Vic toria. Aan de lijn uit veiligheid Via de Moskouse televisie werd getoond hoe Leonow naast de Wo schod-II in de ruimte zweefde. Hij was kennelijk met een lijn aan het ruimteschip verbonden om te voor komen dat hü zou wegdrijven. Leonow droeg een enorm pak en een zware helm. Op zijn rug had hü apparatuur die leek op zuurstof cilinders. De astronaut maakte enkele sal to's en zweefde in een ontspannen lükende toestand van gewichtloos heid. Een boog van de aarde en de zwar te duisternis van de ruimte waren te zien op de achtergrond van het vanuit het ruimteschip uitgezonden televisiebeeld. De uitzending be gon biina twee uur nadat het ruim te-avontuur was voltooid aan het einde van de eerste omwenteling. Kleuter door hond aangevallen Gistermiddag om twee uur is de vierjarige Tanja Spaans voor haar woning aan de Kranenburgweg in Den Haag door een hond aangeval len en zwaar gewond. Het kind liep ernstige scheurwonden op, onder meer aan de schedel. In zorgwek kende toestand is het opgenomen in het Rode Kruisziekenhuis in Den Haag. Volgens een verklaring van een ge tuige, de 50-jarige W. B. uit Den Haag, kwam het kind aan de hand van de moeder het huis uit. Toen het kind hard ging lopen, viel de loslopende hond het kind van ach teren aan. De toevallig passerende W. B. wist het kind tenslotte te be- vryden. Het had toen echter al ern stige verwondingen opgelopen. De politie heeft tegen de eige naar van de hond proces-verbaal opgemaakt. De federale rechtbank in Mont gomery heeft de betogers voor ge lijke burgerrechten voor de negers toestemming gegeven een „vrü- heidsmars" te houden van Selma naar Montgomery (80 km). De rechter, Frank Johnson, heeft de politie van de staat Alabama te vens gelast de demonstranten ty- dens de mars te beschermen. De desbetreffende mars zal vijf dagen duren. Vandaag zou worden bekendgemaakt wanneer men op pad gaat. De rechter heeft als dag van aanvang vrijdag genoemd, maar gezien de voorbereidingen, die moeten worden getroffen, acht ds. King mogeiyk dat het wel zon dag zou kunnen worden. President Johnson heeft zyn vol doening uitgesproken over de be slissing van de federale rechter. De volgelingen van ds. King vie ren het besluit als een grote over winning op gouverneur Wallace van Alabama, die de mars tot twee keer toe heeft verhinderd. In Selma werden 33 geestelyken gearresteerd, die zich als biyk van protest tegen het optreden van de politie dinsdag j.l. voor de woning van de burgemeester hadden ge posteerd. Vannacht hebben de leiders in de strijd om de burgerrechten en de ambtenaren van de stad Montgo mery overeenstemming bereikt over het houden van marsen en demonstraties in de hoofdstad van Alabama. In de verklaring, die was ondertekend door ds. King, sheriff Butler en een rechtskundige wordt gezegd, dat „hierna, om toestem ming voor marsen e.d. moet wor den gevraagd en dat in geval van demonstraties de politie alleen van kleine, goed opgeleide, geünifor meerde detachementen zal gebruik maken". President Johnson heeft by het congres een wetsontwerp over het algemeen stemrecht ingediend. Het wetsontwerp wil alle proeven die in dit verband soms van negers worden geëist, zoals onderzoek naar analfabetisme e.d., schrap pen. Verwacht wordt dat het ont werp zo spoedig mogeiyk en met overweldigende meerderheid zal worden aangenomen. De heer C. van Stotk, die in de oorlogsjaren veel heeft ge daan voor een zo goed mogelijk verloop van de voedselvoorzie ning, kreeg gisteren uit handen van de voorzitter van de Ned. Ver. van Meelfabrikanten, de heer H. de Koster als onder- scheiding de zilveren brood- mand. In het midden mevrouw Van Stolk. Scheurtje in enkel en kuitbeen (Van onze Haagse correspondent) Het is niet waarschijnlijk, dat Koningin Juliana naar Nederland zal terugkeren na het ongelukje, dat haar gisteren is overkomen bij een afdaling op skies in Oostenrijk. De Koningin kon gewoon op haar skilatten naar Zürs afdalen. Daar stelde dr. Josef Murr vast, dat ze een scheurtje in de enkel en in het kuitbeen had opgelopen. Met het been In het gips keerde de Koningin naar Lech terug. Ze zal ongeveer drie dagen rust met het been moeten houden. Na die drie dagen zal waarschüniyk een z.g. „loopgips" worden aange bracht, waarmee de Koningin dan kleine wandelingen kan maken. Afdaling Het ongeluk gebeurde, toen de Ko ningin bezig was aan een afdaling op de hellingen van de Trittkopf na bij Zürs, waarby ze kwam te val len. De Koningin is, ondanks het ongeluk, heel opgewekt. Zowel prins Bernhard als prinses Irene en haar echtgenoot zün gisteren tot laat in de middag biyven skiën onder leiding van een instructeur. Overmorgen wordt ook prinses Bea trix in Lech venvacht. Waarschijnlijk zal ook zy logeren in hotel Post van eigenaar Erich Moosbrugger. De heer Moosbrugger, een goede bekende van de koninkiyke familie, heeft de prins by enkele afdalingen vergezeld. Advertentie Meer dan informatie' 55 Formateur, mr. J. M. L. Th. Cals, zou vandaag een drietal fractieleiders uit de Tweede Ka mer ontvangen en voor morgen staan gesprekken met nog twee fractieleiders op het programma. Om 2 uur vanmiddag arriveer de drs. W. K. N. Schmelzer (KVP1. Om 4 uur volgde dr. ir. A. Vondeling (PvdA). Vanavond om half negen wordt mr. W. Geertse- ma (VVD) verwacht. Mr. Cals zal morgenmiddag achtereenvolgens ontvangen de heer J. Smallen- broek, fractievoorzitter van de A.R. om 2 uur en mr. H. K. J. Beernink (CHU) om 4 uur. Geen mededelingen Over de aard van deze ontvang sten zullen voorlopig geen medede lingen worden gedaan. Formateur Cals heeft namelyk laten weten, dat hij „in ieder geval" geen mededelin gen zal doen over het karakter van deze besprekingen, voordat hij de genoemde fractie-voorzitters heeft gesproken. Wel bestaat de indruk, dat de bespreking met de voorzitters van de vyf grootste fracties uit de Tweede Kamer een eerste overleg is en dus niet uitsluitend informatief. „Het is echt iets meer dan alleen maar informatie", aldus werd gezegd. Bijna drie uur Het gesprek van mr. Cals met minister dr. H. J. Witteveen (Finan ciën) heeft gistermiddag van half drie tot kwart over vyf geduurd. De informateur heeft verder niemand ontvangen. Het is thans nog niet be kend of de formateur in de nabije toekomst met nog andere ministers uit het kabinet-Marynen een ge sprek zal hebben. Formateur Cals ontving giste ren de demissionaire minister van Financien prof. Witteveen. De twee politici tijdens hun ge sprek over het huishoudboekje van de overheid. Formateur Cals, die zeer systema tisch te werk gaat, gebruikt de och tenden voor het bestuderen van ontvangen nadere gegevens, die hy of heeft of nog moet ontvangen van verschilende ministers over vraag stukken, die in verschillende secto ren leven. De verwachting bestaat, dat mr. Cals ook het komende week einde zal besteden aan het bestude ren van het ontvangen materiaal. Onafhankelijk radio-, t.v.- en familie weekblad met ALLE programma's. VECHT VOOR DE KIJKER Doe wat bijna 500.000 Nederlanders reeds deden, neem óók een abonnement. f 0,50 - f 6,50 - per jaar f 26,—) Schrijf een briefkaart a Adm. TeleVizier Postbus 2 Leiden of bel 01710-26741 (toestel 65) De koninklijke gasten vallen in Lech nauwelijks op. In ieder geval worden ze met rust gelaten. Ze ge bruiken de maalty den normaal met de andere gasten in het hotel. JUWELIER - HORLOGER MAARSMANSSTEEG 21 LEIDEN - TEL. 20778 ©üd Nieuws Uit het Leidsch Dagblad van J 20 Maart 1865: 4 Te Ootmarsumzalhet den 18en dezer zestig jaren zijn, dat een dienstmeid eerlijk en trouw steeds bij dezelfde fa milie in dienst is. Zij is thans 75 jaar. Een bezoek j.l. Maandag gedaan door een 5 tal ingeze tenen aan het Werkhuis al hier, noopt hen, openlijk hul de te doen aan deze Inrigting, bestemd tot woning der bede larij. Het Studenten muzijk- t gezelschap ,Sempre Crescen- t do", zal een weldadigheids- concert geven.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1