RATI PON ASCOT u BLIJFT'm roken flinke dames !N ROYA1 LAURENS Faroek (45 jaar) in estaurant overleden Inbraak in apotheek om opinm te stelen Behendigheidsspelen bevorderen toerisme BLADRECLAME IS NIET TE VERVANGEN van Zijp Ieder zegt het op zijn eigen manier Ascot is de sigaret van vandaag. 25 stuks f. 1,25. Echt apart. Proef maar! LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 18 MAART 1965 oek valt over het leven ui berucht ex-koning ix-koning Faroek van Egypte annacht in Rome in een lu is restaurant, waar hij met jonge vrouw dineerde, onwel orden en korte tijd later lieden. Faroek, die in 1952 ten militaire opstand zijn land st verlaten, is 45 jaar den. ior Faroeks dood is het gor- gevallen over het leven van van de meest controversiële igen van de moderne tijd. n plompe gestalte, papperige ht, zware snor en donkere werden beroemd en berucht imbool van een lichtzinnige Ifstijl. het begin van zijn balling- ip gaf hij op grote schaal geld in de Romeinse nachtclubs, hi) veelvuldig bezocht. Maar lotte raakte hij geheel en al trgetelheid. Dikwijls deden Men de ronde, dat hij geld bad en dat zijn inkomen lis 11.000 gulden per maand veg. De laatste jaren leidde til rustig leven in zijn flat in e, bezocht zijn kinderen in Ierland en ging zo nu en dan ie Rivièra. Mek werd op 11 februari 1920 in geboren als enige zoon van Foead en Koningin Nazli. naam betekent „hij die zorgvul- mderscheid maakt tussen goed isad". i vader stierf in 1936 en zo i Faroek reeds op 16-jarige leef- de Egyptische troon. Hij was zeer geliefd by het volk. Vier den nadat hij tot koning was *pen. bond hij de strijd aan sterke nationalistische Wafd- waarvan hij zijn leven lang tegenstander bleef, en belastte [ersoonlijk vriend met de vor- van een nieuwe regering. In te jaren van zijn bewind 5 Faroek zich energiek aan de keling van landbouw en in de oorlog kwam hij in conflict t Britten, die hem onder druk wapenen voor de keus stel de leider van de Wafd wordt •r of U treedt af". Faroek t toe. Ook met zijn familie hij niet op goede voet. Hij sde de morganistische huwe- twee van zijn zusters te ïn verloor daardoor ook de ui zijn moeder. Haar goe- werden toe verbeurd verklaard. FAROEK, toen hij nog koning van Egypte Huwelijken Faroek is twee keer gehuwd ge weest. Zijn eerste huwelijk met Farida, die hem drie dochters schonk werd in 1948 ontbonden. In mei 1951 hertrouwde hij met Narriman Sadek, dochter van een hoge Egyptische diplomaat. Uit dit huwelijk werd het volgend jaar een zoon geboren. Tien dagen daarna braken in Cairo heftige onlusten uit, waarna Faroek de reegring van de Wafdist Nahas Pasja naar huis zond. Hij maakte toen een tactische fout door het veraoek van het leger om een bepaalde minister van Oorlog te benoemen af te wijzen. In de zomer 1952 deden de militairen een ge slaagde greep naar de macht en op 26 juni moest Faroek met zijn gevolg het land verlaten. Men zegt dat de leiders van de revolutie zijn leven spaarden „omdat de geschiedenis hem wel ter dood zou veroordelen". Faroek is na de oorlog, na de dood van een vertrouwde adviseur, een losbandig leven gaan leiden. Hij was verzot op gokken en placht daaraan handen met geld uit te geven, terwijl zijn land doodarm was. Van een knappe slanke jongeman werd hij in korte tijd zwaarlijvig. Toch was Faroek intelligent en geestig en had hij politiek inzicht. Zijn wispelturig heid en zijn gevoeligheid voor vleierij zetten veel kwaad bloed en bewerk stelligden tenslotte ook zijn val. Tweede Kamer Mr. L. Hollander voorgedragen voor Hoge Raad (Van i parlementaire redactie) De Tweede Kamer heeft gistermid dag met ruime meerderheid besloten de vice-president van het Amster damse gerechtshof, mr. L. Hollander aan te bevelen als raadsheer voor de Hoge Raad. Mr. Hollander kreeg 104 van de 115 uitgebrachte stemmen. Als nummer twee op de voordracht werd geplaatst prof. mr. Ch. J. Enschedé, hoogleraar aan de Gemeente Univer siteit in Amsterdam. Hij verwierf 97 stemmen. Als derde op de voordracht werd egplaatst de Nijmeegse hoog leraar prof. mr. D. van Eek. Hij ver enigde 89 stemmen op zich. Het opmaken van deze voordracht voor de Hoge Raad is noodzakelijk geworden, omdat de Hoge Raad on langs met een raadsheer werd uitge breid. Ook de Tweede Kamer heeft nu besloten bij de Duitse Bondsdag aan te dringen op verlenging van de ver jaringstermijn voor oorlogsmisdaden. Op voorstel van de pacifist Lank- horst heeft de Kamer gistermiddag met algemene stemmen een motie aangenomen, waarbij de Kamer zich schaarde achter het onlangs geno men besluit van de Eerste Kamer. De Eerste Kamer drong onlangs reeds bij de Bondsdag aan op verlening van de verjaringstermijn voor oorlogsmisda den. De motie was ondertekend door vertegenwoordigers van alle partijen Verslaving aan narcotica Tegen verdachten een jaar geëist Tegen twee aan verdovende mid delen verslaagde jongelui (23 en 25) uit de hoofdstad heeft de officier van Justitie bij de rechtbank in Amsterdam wegens een inbraak in een apotheek, waarbij een grote hoe veelheid verdovende middelen o.a. opium werden gestolen, een jaar ge vangenisstraf met aftrek van het voorarrest geëist plus voorwaardelij ke terbeschikkingstelling van de re gering. Alsmede gedurende proeftijd toezicht van het medisch consultatie bureau. Beiden bekende, dat zij om aan verdovende middelen te kunnen ko men hadden ingebroken in een apo- behalve door de GPV-er Jongeling, die afwezig was. De Tweede Kamer ging weer uit een, zonder te weten wanneer de vol gende vergadering zal worden ge houden. In vex-band met de kabinetscrisis is er inmiddels een vrij grote achter stand ontstaan in het wetgevende werk van de Kamer. Stichting opgericht Met het doel het vreemdelingen verkeer in en naar Nederland te be vorderen is door een aantal direc teuren van V.V.V.'s de Stichting Be hendigheidsspelen opgericht. De stichting denkt nog deze zomer haar upervisie op één plaats in ons land met een behendigheidsspel te begin- De gelden, die de slichting be schikbaar krijgt, zullen voor het grootste gedeelte worden bestemd de realisering van toeristische en recreatieobjecten over het gehele land. Dit zegt de voorzitter van de stichting, de V.V.V.-directeur G. L. W. Sliepen uit Breda. Het ligt in het nemen in diverse plaatsen ge legenheid te scheppen voor het be oefenen van bij de wet toegelaten behendigheidsspelen en kansspelen. Een soort roulette moet er nu ko nen, de tijd is er rijp voor," aldus de heer Sliepen. Naar zijn mening geven Nederlan ders per jaar ongeveer twintig mil joen gulden uit aan spelen in het buitenland. Van alle E.E.G.-landen is Nederland het enige, waar niet ge speeld mag worden. De stichting meent, dat Nederland de mogelijk- moet hebben om wederkerig buiten landers te ontvangen en hen ook de gelegenheid moet bieden om in ons land te kunnen spelen. De stichting behendigheidsspelen wil nu de exploitatie van de spelen zo leiden, dat de aanwezigheid van de spelen in ons land voor het Neder landse volk aanvaardbaar is. In dit opzicht venvacht de heer Sliepen, dat alle aanvragen om vergunningen via de stichting zullen lopen, die ten dien aanzien een monopolie-positie zal innemen. De stichting moet haai' keus ten aanzien van het spel nog bepalen, maar zij heeft wel voorkeur voor slechts één spel. theek aan de Vijzelgracht. Beide verdachten zeiden van plan te zijn geen verdovende middelen meer te gebruiken. De jongste was op zijn 18de jaar al aan het roken van ma rihuana begonnen. Hij kocht gere geld opium en andere verdovende middelen, evenals de oudste verdach te, die reeds een jaar of vijf mari- huanasigaretten rookt. Hij was later overgegaan op opium. Volgens psychiaters zijn beide jongemannen verminderd toerekenbaar en de r dici adviseerden daarom een vo waardelijke terbeschikkingstelling. Ook meisjes Tezamen met de jongelui stonden de verloofde van de oudste, eer jarig meisje en een ander evenoud meisje terecht resp. ter zake van in bezit hebben van bereide opium en heling van enige potjes en flesjes, waarin verdovende middelen hadden gezeten. De eerste was, om de pijn van een kaakverzwering tegen te gaan, verdovende middelen gaan ge> bruiken en er toen aan verslaafd ge> raakt. Zij verklaarde er nu helemaal af te zijn. „U ziet er anders v een meisje van uw leeftyd vaal beroerd uit", merkte de president, mr. J. Knottenbelt op. De ander had ook een kaakontsteking gehad. In- dei-tijd had zij daarvoor een middeltje gevraagd en gekregen van de twee jongelui. Deze waren met de gestolen narcotica naar haar woning gekomen. Ter zitting verklaarde de jonge vrouw, dat zij wist dat het geen zuivere koffie was geweest. De potjes vond zij leuk om er bloemen in te zetten en die mocht zij be houden. Zij zei niet geinteresseerd te zijn geweest in de inhoud. Later had haar vriend echter de potjes weggegooid. De officier eiste tegen het eerste meisje een boete van honderd gul den subs, twintig dagen hechtenis plus twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk. Tegen de tweede ter van heling alleen een boete van honderd gulden. Uitspraak 31 maart. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doet. ex. aardkunde de heer P. F. L. de Groot (Den Haag)doet. ex. scheikunde de heren P. J. Rosenberg (Leiden) en J. Ver- eij (Leiden); doet. ex. natuurkunde e heer H. J. M. van Rongen (Lei den); kand. ex. wis- en natuurkunde mej. D. E. Nieman (Leiden) en de heden J. F. Deckers (Wassenaar)F. P v. d. Mark (Leiden)A. v. d. Heij den (Leiden)H. v. Wees (Leiden) en J. C. Enderman (Leiden). In Reeuwijk Onderzoek in grondaffaire stopgezet (Van onze Haagse correspondent) De officier van Justitie in Rotter dam heeft besloten het onderzoek naar vermeende strafbare feiten bij grondmanipulaties in de Reeuwijkse po'ders Broekvelden en Vettenbroek af te sluiten. Men heeft geen enkele aanwijzing voor strafbare handelin gen gevonden. Mannen van de Rijks recherche zijn sinds vcrig jaar juli bezig geweest inlichtingen in te win nen over de affaire, waarbij een gioot aantal grondeigenaren zeer grote bedragen kreeg aangeboden voor hun grond. In sommige geval len liep de prijs zelfs op tot het tienvoudige van de tot dan toe gel dende waarde. Men vermoedde, dat het plan van B. en W. van Reeuwijk, om in deze polders zand te gaan winnen voor de nieuwe rijksweg Am sterdam-Rotterdam en de uitbrei dingsplannen van Gouda was uitge lekt. Ook zouden er twee plassen ontstaan voor toerisme en recreatie. Speculanten, die in deze plannen goud zagen, dreven de grondprijzen binnen een maand op tot f 32.000 per ha. De gemeente moest, wilde zij eigenaar worden, opbieden tegen de prijzen van de speculanten, waar door de aankoopsom in de miljoenen liep. Interview met Chroesjtsjow echt of vervalst De Franse journalist Pierre Jean- card heeft gisteren een verklaring van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken als zou zijn in terview met de voormalige premier Nikita Chroesjtsjow niet echt zyn, ontkend. Jeancard zei geen reden te heb ben om te twijfelen aan de echt heid van schriftelijke antwoorden, die hij heeft gekregen op vragen die hij aan Chroesjtsjow had gericht. Jeancard zei dat hij in december vorig jaar een vragenlijst aan Chroesjtsjow heeft gezonden, samen met een kerstkaart. Toen hij geen antwoord ontvangen had, zo zei hy, benaderde hij Chroesjtsjow op 21 fe bruari opnieuw via een Franse func tionaris, die naar Moskou ging. Deze functionaris kwam met de antwoor den op de vragen terug. De ant woorden waren ondertekend in Ky- rillisch schrift met de naam van Chroesjtsjow. Op de eerste pagina stonden de initialen van de oud premier. Doe-het-zelf (Van onze Venlose correspondent) De heer J. Hansen in Ble- rick, een man met doe-het- zelf principes, liep gistermid dag een flinke strop op, toen hij geld wilde uitsparen, door zelf een hoeveelheid oude spullen naar de vuilnisbelt te vervoeren. Daarvoor had hij de zittingen uit zijn auto ge nomen en ze zolang op de stoep voor zijn huis gedepo neerd. Hij stouwde de auto vol en liep toen nog even naar binnen om een kopje koffie te drinken. Intussen hebben kwajongens de zit tingen weggenomen en ze een eind verder in een boom opgehangen en ze vervolgens in brand gestoken. Het hui len stond de heer Hansen nader dan het lachen, toen hij daar zijn dure zittingen zag branden. De knapen deelden lakoniek mede, dat zij veronderstelden dat de zittingen toch maar naar de vuilnisbelt zouden gaan. Ze lagen toch naast de vuilnis emmer Weslduitse consul om nazi-verleden teruggeroepen Een Westduitse regeringswoord voerder heeft meegedeeld, dat de Westduitse consul-generaal in Barce lona, Nüsslein, naar Bonn is terug geroepen na een televisi everslag over zijn nationaalsocialistische verleden. Het Westduitse centrum voor ver volging van nazi-misdaden in Lune- burg heeft uit Oostenrijk gegevens ontvangen over de moord op 35.000 personen bü Kieloe in Polen, destijds door S.S.eenheden gepleegd, zo heeft de onderchef van het centrum be kendgemaakt. Tot nu toe was geen van de S.S.-leiders of de mede-schul digen bij het centrum bekend. Het centrum zal nu een vooronderzoek kunnen openen tegen twee drie honderd personen ook na 8 mei, in dien de oorlogsmidaden In de Bonds republiek dan zouden zijn verjaard. De juridische commissie van het parlement van Neder-Saksen heeft de in Luneburg werkzame advocaat en procureur Ottersbach op grond van zijn nazi-verleden ongeschikt verklaard voor verdere werkzaamhe den in dienst van de justitie. De Nedersaksische minister van Justitie had de commissie in Hannover be zwarend materiaal uit Oost-Duits- land doen toekomen, waaruit zou blijken, dat Otersbaoh in de oorlog in Polen ten onrechte doodstraffen heeft geelst. De laatste jaren zijn dergelijke beschuldigingen herhaalde lijk tegen Ottersbach geuit. die graag zouden willen werken en liefst nog in een moderne fabriek, ruim, licht en in een prettige sfeer komt U eens bij ons praten. Wij zullen U graag inschakelen bij de vervaardiging van onze bekende sigaretten zoals Caballero en Golden Fiction. Het door U te verrichten werk is speciaal geschikt voor vrouwen. Daarom ook is de werkkleding, die U gratis krijgt, typisch vrouwelijk: leuke modellen en in diverse kleuren. Elke dag krijgt U gratis koffie en melk, per week krijgt U 6 pakjes sigaretten. De werktijden (5 daagse werkweek) zijn van half acht tot vijf, tussen de middag is er een half uur lunchpauze. Het loon bedraagt voor ongehuwden vanaf 23 jaar 83,56 schoon, voor gehuwden vanaf die leeftijd 74,36 schoon, (rn dit laatste bedrag is reeds rekening gehouden met een speciale aftrek i.v.m. Inkomstenbelasting). De genoemde bedragen kunnen na gebleken geschiktheid worden verhoogd. Beneden de 23 jaar gelden speciale loonschalen. Onze personeelsafdeling zal U gaarne ontvangen voor het geven van inlichtingen (maandag t/m vrijdag van 10-16 uur), tevens kunt U dan de aard van de werkzaamheden bekijken. Met Uw aanleg en wensen zal zoveel mogelijk rekening worden gehouden. Bovendien is onze chef personeelszaken aanwezig in zaterdagmorgen 20 maart a.s. Hotel Bellevue, Steenstraat 59, Leiden. Kom genist even praten tussen 10 en 12 uur. De koffie staat klaar. Let op: naar Den Haag beschikken wij over eigen vervoer! N.V. SIGARETTENFABRIEK Saturnusstraat 40, Den Haag (Binckhorst buslijn 30)

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 17