)ok auto heeft behoefte aan een voorjaarsbeiirt VW produceert de helft van alle Duitse auto's Op H-dag rechts verkeer in Zweden President Kasavoeboe stelt zich kandidaat voor parlementszetel BLEYS - LEIDEN Petras Dominas wordt tijdelijk uitgeleverd LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 18 MAART 1965 en wat - er - zo - ftij - Uomt 'u maanden van wat minder zorg ie auto heeft in deze tijd van het jaar na de winterse misère verwaarlozing dringend behoefte aan wat extra zorg. Immers, Je afgelopen maanden moesten de normale schoonmaakbeurten r de weersomstandigheden soms geheel achterwege blijven, als men er toch aan begon dan gebeurde het vaak met de nse slag. ien zorgvuldiger reinigingsproces van de vierwieler is echt a overbodige luxe. En daarnaast zijn er nog tal van andere rjaarskarweitjes, die nu eenmaal moeten gebeuren, wanneer er prijs op stelt niet door de wagen in de steek te worden Koelsysteem de eerste plaats moet het koel- onder handen worden ge- Bij watergekoelde motoren zover het typen zonder een gesloten koelcircuit betreft het antivries worden verwü- zodra er geen kans meer op morsten bestaat, want buiten jachtende auto's kunnen anders nachtelijke kwikdaling :ns worden verrast, mmigen bewaren dit antivries bet een volgend seizoen nog eens ebruiken. Dit is echter niet aan delen, want de antivriezende de vloeistof blijft welis- bestaan, maar de daaraan toe- gde corrosiewerende bestandde- «bben geheel of grotendeels hun it verloren, is daarom beter tegen het ko- ie winterseizoen geheel nieuwe Ties aan het koelwater toe te gehele koelsysteem moet met uair draaiende motor grondig len doorgespoeld met veel schoon totdat alle vuil ls verdwenen K water uit de aftapkraan er helder uitstroomt als het in de r is gekomen. Vergeet niet verse water een roestwerend een z.g. „rust inbitor" toe te die inwendige corrosie van iysteem en ketelsteenvorming tont. Tot de controle van het irsteem behoort ook het nagaan de toestand der waterslangen deugdelijkheid van hun aan togen. ren, want als de remvloeistof moet worden bijgevuld, mag er geen zand mee naar binnen gaan. Dit kan vo het remsysteem noodlottig worden. We weten niet of u voor de motor en transmissie-organen olie van winterdikte hebt gebruikt. Houdt in dat geval rekening mee, dat u de eerstvolgende verversingsperiode weer op een dunnere olie overgaat. Koetswerk Onderkant rder moet de onderkant van de goed schoon gespoten worden resten van pekel en zand, gedurende de wintermaan- ;euw en ijzel zijn bestreden, aal te verwijderen, want pekel het plaatwerk op intensieve aan. de auto van onderen goed is dient men na te gaan, beschadigingen zijn ontstaan corrosiewerende laag. laat deze uit een oliefilm (bijv. dan dient de oude laag in ageving van de beschadigde plek en verwijderd en hierop een laag te worden aangebracht, een nogal zwaar gehavende n doet men het beste de hele cant van de oude film te zui- en dan een nieuwe laag aan ,55 tngen. Een bitumineuze laag ans een langduriger be- ming, maar is moeilijker bij te «pn. ige verwijdering van zo'n een moeizaam karwei, zodat meestel volstaat met het aan- m op de geteisterde plekken en nieuwe laag over de oude. plekken moeten dan van te van alle pekelresten worden ran en goed droog worden ge- J1, want 8ls er vochtigheid of tussen de beide lagen blijft zit- gaat het corrosieproces on ge verder. Plet koetswerk moet eens weer tra in de was worden gezet. De grote vlakten hebben misschien in koude jaargetijde nog wel eens vluchtige beurt gehad, maar nu moet er weer op de details worden gelet. Lassen, naden, en spleten moeten van roest worden ontdaan. Er zijn thans goede middelen in de handel die het corrosieproces op deze kwets bare punten tot staan brengen. Daar na kunnen deze plekken met een kwastje nieuwe lak weer toonbaar worden gemaakt. De kieren kunnen met een laagje vet ondoordringbaar voor water wor den gemaakt. De levensduur van de rubberstrips kunt u verlengen door ze een flinke behandeling te geven met wat talkpoeder. Deuren Er is alle kans, dat in de binnen zijde van de deuren in het afgelo pen natte jaargetijde water is bin nengedrongen. Het zou daarom goed zijn om de bimienbekleding der deu- eens weg te nemen, maar wie dergelijke operatie te ver gaat, kan zich ook beperken tot het door prikken van de afvoergaten in de portieren, zodat het binnendringen de water tenminste weer kan ver dwijnen. Een inspectie van de vloerpla ten door de matten op te lichten is ook geen overbodige bezigheid. Er valt daar ongetwijfeld wel iets op te arogen en de corrosieverwerking op deze bijna altijd vochtige plaatsen kan men beperken door een bescher mende laag op de vloer te spuiten. i een behoorlijke reiniging van het motorcompartiment zal er in de intermaanden ook wel bij gebleven zijn. Er is derhalve genoeg werk aan de winkel om u nuttig te maken, ter wijl de vrouw binnenshuis haar schoonmaakwoede botviert. Terwijl pater Krekelberg in ons land niet moe wordt om de Nederlanders ervan te overtuigen, dat links voorrang vele voor delen biedt boven rechts voorrang een omschakeling, die overi gens alleen maar zin kan hebben als ze in groot internationaal ver band wordt doorgevoerd bereidt Zweden zich voor op een meer revolutionaire ingreep in het verkeer door inplaats van links rechts te gaan rijden. Als datum voor deze met veel spanning verwachte hervorming is onlangs 3 september 1967 vastgesteld. Thans is men in het Scandinavische land reeds druk bezig met de voorbereidingen om deze overgang met zo weinig mogelijk schokken en brokken te doen verlopen. Dat links houden in Zweden dateert al van 1734. Toen werd er een bepaling gemaakt, dat de weggebruikers links moesten hou den, een eigenaardige maatregel als men bedenkt, dat vóór die tijd iedereen in Zweden ook rechts hield. Zeer hoge kosten J Een bijzonder ingrijpende maatregel zal het ook wel niet ge weest zijn met het toen nog maar schaarse verkeer. Thans is Zweden echter het Europese land met de grootste auto dichtheid, n.l. 1 op vijf inwoners, en de kosten van deze verkeers- omwenteling worden geraamd op 260 miljoen gulden. Vóór de oorlog waren er nog diverse landen die links verkeer hadden. n.I. Tsjechoslowakije, Hongarije en een deel van Oosten rijk, (de oostelijke bondslanden). De Duitse overheersing heeft hier aan plotseling een einde gemaakt. Als Zweden is omgezwaaid zal men in Europa alleen nog maar links houden in het conservatieve Engeland, alsmede op IJsland en Malta. Op H-dag, die men zo genoemd heeft naar de H van hoger, het geen rechts betekent, zal Zweden zich dus aansluiten bij de alge meen op het Europese continent geldende verkeersmaatregelen. De beslissing voor deze overgang heeft nog heel wat voeten In aarde gehad, want nog in 1955 werd de invoering van rechtsverkeer door een volksstemming met grote meerderheid verworpen. In 1963, toen de Europese gedachte al wat verder was gevorderd en het toe nemend toerisme de urgentie van de maatregelen had verhoogd, kon er echter een meerderheid in het parlement voor een desbetreffend wetsvoorstel worden verkregen. Speciale belasting De benodigde gelden voor de omschakeling zullen worden ver kregen door invoering van een speciale belasting gedurende de jaren 1964 tot 1967 op auto's, die per jaar voor personenauto's circa f 28 en voor bedrijfswagens ruim f 52 zullen bedragen. Een staf van 25 personen, die H-dag voorbereidt, heeft nog ruim twee jaar om alles in goede banen te leiden als van de ene dag op de andere Zweden rechts gaat rijden. In die tijd moet er nog heel wat gebeuren. Alle verkeersborden en verkeerslichten moeten aan de nieuwe situatie worden aangepast, evenals de straten, wegen en verkeers pleinen. Verder moeten alle bussen en trams van rechter in- en uitgangen worden voorzien en er wordt een enorme voorlichtings campagne op touw gezet om de Zweden in woord en beeld met de nieuwe situatie vertrouwd te doen raken. Op 3 september zal het verkeer aanvankelijk een uur of vier wor den stilgelegd, in welke periode met man en macht alle verkeers borden etc. zullen worden veranderd. Daarna zullen overal lage maximumsnelheidsgrenzen worden in gesteld en op deze manier hoopt men het aantal verkeersongeluk ken als gevolg van deze ingrijpende maatregel tot een minimum te beperken. Bumpi ers bruine bumpers, die met een amlaag tegen roest waren voor waren dit jaar opmerkelijk la in aantal dan voorgaande De oorzaak hiervan is niet poter nonchalance van de auto- Iers ten opzichte van hun m, maar ligt in het feit, dat dit jaar voor het eerst in loze toestand verkrijgbaar was. ing van deze laag is nu minder urgent, omdat het m zijn glans ook onder- de olie- behoudt, maar men dient er wel '['king mee te houden, dat be- togingen in die film nu moei- *aarneembaar zijn en dat op plaatsen de corrosie zijn agres- taak kan beginnen. De oude kan echter gemakkelijk met een met petroleum worden verwij- Daarna dient het chroom te b droog gewreven en in de was lorden gezet, waarna deze was- de verdere bescherming kan temen. Men kan echter ook een •e laag tectyl aanbrengen. Seen spuitbus is dit zo gebeurd kn is men het eerste half jaar alle bumperzorgen bevrijd. Remolie jaar behoefde er vanwege de e sneeuwval betrekkelijk wei- te worden gestrooid, maar toch tl mogelijk, dat er zand op de te van uw remolie-reservoir is Wdrongen. fnlg daarom de vulopening van fóervoir van eventuele zandspo In Duitsland valt nog geenszins, zo als in Frankrijk en Italië, een da ling in de produktie van personen auto's en combinatiewagens te con stateren. Integendeel, de totale produktie be reikte in 1964 een rekordaantal van 2.650.183 stuks tegenover 2.414.107 stuks in 1963. Dat is een toeneming van rond 236.000 stuks of 10 pot. Deze stijging is wel niet zo groot als in de beide voorgaande jaren 11963 14.5 pet. en 1962 11 pet), maar over zo'n geringe schomme ling maakt men zich bij de ooster buren geen al te grote zorgen. Circa 71 pet. (onveranderd) van de in Duitsland vervaardigde auto's hebben een cilinderinhoud van 1 tot 2 liter. De categorie beneden de één liter is weer gedaald, nl. van 17 tot 15 pet. en de klasse boven de 2 liter is in de welvaartstaat ge stegen van 12 tot 14 pet. COMBI'S Evenals in de Ver. Staten is ook in Duitsland een zeer snel stijgende voorkeur naar de combinatiewagen te constateren. In 1949 werd daar zegge en schrijve één combinatie wagen gemaakt. Vijf jaar later, in 1954, waren het er al 43.000, in 1959 147.000 stuks en van 1963 op 1964 steeg het aantal van deze vervoer middelen voor tweeërlei doel (za kelijk zowel als personenvervoer) van 228.000 tot 280.000 stuks. Van de Duitse autofabrieken pro duceerden de Volkswagen-Werke bijna evenveel personenauto's als al de anidere fabrieken tesamen, nl. VA miljoen of ruim 46 pet. van het totaal. Van dit aantal komt verreweg het grootste deel, nl. 867.000 stuks op naam van de VW 1200, de aloude wegtor en degenen, die van oordeel zijn, dat dit model verouderd is, dienen wel te beden ken dat de produktie ervan nog geenszins aan het tanen is, maar zelfs nog met 92.000 stuks is t.a.v. 1963. De VW 1500 komt met 167.000 stuks nog niet aan het vijfde deel van haar kleinere merkgenoot toe. Deze cijfers hebben alleen betrek king op de sedan-uitvoering en niet op de combinatiewagens. TWEEDE Als tweede producent komt Opel met 671.000 stuks .waarvan 213.000 Ka- dett personenwagens en 370.000 Opel Rekords 1500 en 1700. De grote Opel-serie komt tot veel la gere cijfers: 9000 voor de Kapit&n, 20.000 voor de Admiral en 1200 voor de Diplomat. Op de derde plaats komt de Keulse Ford, die niet zo goed heeft ge boerd en haar produktie zag dalen van 358.000 tot 307.000 stuks. Deze teruggang is voornamelijk toe te schrijven aan een teruggang van de Taunus 12 M, die van 156.000 op 108.000 stuks kwam, nl. 71.000 (148.000) met 1.2 liter motor en 37.000 (8.700) met 1.5 liter motor. Mercedes-Benz (zonder Auto Union) staat als vierde op de ranglijst met 166.000 personenwagens, waarvan 98.000 van het model 190 en 58.000 van het model 220. Van de Mercedes 600 (de z.g. Duitse Rolls Royce) zijn nu in het totaal 110 stuks gereed gekomen. Opmer kelijk bij het 190 model is dat de dieselmotor (64.000 stuks) het verre van de benzineuitvoering (34.000) wint. Na deze Grote Vier, die in totaal 90 pet. van de Duitse produktie le veren, komt geen der andere boven een jaarprodUktie van 100.000 stuks uit. Deze groep kleineren wordt aange voerd door NSU, de tweewlelerfa- brikant uit Neckarsulm, die in 1957 het automobielbedrijf weer op vatte (na vele jaren zich niet met de vierwielers te hebben bemoeid) met een produktie van zes stuks. In zeven Jaar tijds heeft de wankel- motorfabrikiant echter kans gezien zidh tot een jaarproduktie van 87.000 stuks op te werken. De Kongolese president Josef Ka- savoeboe heeft zich onverwacht be schikbaar gesteld voor een zetel in het parlement. De verkiezingen, die zes weken zullen duren, beginnen zaterdag a_s. in Elisabethstad, de hoofdstad van het gewest Katanga, en het politieke centrum van pre mier Tsjombe. In Leopoldstad, waar Kasavoeboe een zeer geziene figuur ls, wordt op 28 maart a.s. gestemd. Kasavoeboe behoeft niet als presi dent af te treden om kandidaat te zijn voor een parlementszetel, maar hij mag deze beide functies niet te gelijkertijd bekleden. In Leopoldstad is de kandidatuur van Kasavoeboe een veelbesproken onderwerp. Waarom, zo vraagt men zich af, heeft hij zijn naam boven aan de officiële lijst van de „Abako- partij" laten plaatsen? Niemand weet het antwoord, te minder omdat Kasavoeboe er zelf geen verklaring voor heeft gegeven. Een oppositie vleugel van de Abako laat evenwel kritiek horen. De president moet bo ven de politieke partijen staan, aldus hun verklaring. Diplomatieke zegslieden hebben drie mogelijkheden voor de stap van de president genoemd: L hij heeft zich misschien alleen maar kandidaat gesteld om zijn ge zag onder de kiezers te toetsen, met het voornemen om elke eventuele ze tel welke hij mocht winnen a staan: 2. zijn kandidaatstelling op de Aba- ko-lijst zou kunnen bijdragen tot de nederlaag van een kandidatenlijst welke werd opgesteld door Abako- partijleden, die tegen hem zijn; 3. Kasavoeboe treft mogelijk v bereidingen om in de presidentiële verkiezingen van oktober a.s. de te genkandidaat van Tsjombe te zijn. Als deze derde veronderstelling aar mocht zijn moet hij een over weldigende overwinning behalen om indruk te maken op Tsjombe en een domper te zetten op de presidentiële ambities, die de premier zou koes teren. De meeste waarnemers zijn echter van mening, dat een overwel digende meerderheid van stemmen Kasavoeboe een nog grotere ver- i zijn dan zijn kandida tuur. Opmars van de vrijwilligers Kolonnes blanke vrijwilligers en Kongolese militairen zjjn sinds maandag ruim 110 kilometer opge rukt in door opstandelingen bezet gebied in een poging om de grens tussen Kongo en Oeganda af te gren delen. gesteunde opstandelingen. De berich ten wijzen erop dat het „vijfde com mando" van vrijwilligers comman- dat Mike Hoare samen met Kongo lese troepen zijn opgerukt van hun aanvalsbasis in Boenia naar een ge bied in de buurt van Mahagi-Port, een havenstad aan de noordelijke oever van het Albertmeer. Mahagi- Port ligt 110 kilometer ten noordoos ten van Boenia en ongeveer 45 kilo meter van de belangrijke grensstad Mahagi. De tocht naar de gren» met Oegan da was al enige tijd verwacht. Ad ministratieve moeilijkheden hebben geleid tot een uitstel van begin maart tot maandag j.L Een van de moei lijkheden was een gebrek aan geld. Het juiste aantal regeringstroepen is niet bekend. Van goed ingelichte woordvoerders in Leopoldstad is ver nomen, dat Hoare ongeveer 250 vrij willigers onder zijn bevel heeft. De woordvoerders verklaarden dat hij wellicht wordt gesteund door 1400 Kongolese soldaten. Het regendeJ 0 Een man die te lui was om 0 a zijn v)erkeloosheidsuitkering op 0 a te halenis gisteren in Devizes 0 in Engeland tot drie maanden 0 0 gevangenisstraf veroordeeld. 0 0 De verdachte, een 29-jarige f 0 man, werd schuldig bevonden r van zijn vijf jj iozing i 0 kinderen. 0 Een inspecteur van het ge- 0 nootschap tot voorkoming van f wreedheid jegens kinderen f heeft verklaard, dat Drew al f maandenlang niet meer werkt f en dat zijn vrouw geen geld 0 heeft voor voedsel of brandstof. f Drew, die toegaf schuldig te 0 zijn, zei: „Ik zou gisteren mijn 0 werkloosheidsuitkering gaan ha- 0 len, maar het regende". HOUTWORM BESTRIJDING 20 jaar garantie De minister van Justitie heeft be sloten, dat de hoofdverdachte in de geruchtmakende roofoverval op juwellerszaak aan de Helllgeweg in Amsterdam (26 september 1964), de 36-jarige statenloze Petras Dominas, tijdelijk aan de Westdultse Bonds republiek zal worden uitgeleverd, onder voorwaarde dat hij na afloop der vervolging naar Nederland zal worden teruggezonden. De Bondsrepubliek had de uitleve ring van Dominas gevraagd. Hij wordt er n.l. van verdacht betrokken te zijn geweest bU een aantal roof overvallen op juweliers in Westdultse steden en een dubbele moord bij een roofoverval op een 70-jarige hotelier en zijn 59-jarlge zuster in Liinern. Over het tijdstip van uitlevering is nu overleg gaande tussen de West dultse Justitie en de officier van Justitie in Amsterdam die de zaak behandelt, mr. G. R. Nubé. Dominas werd één dag na de over val. toen hy met de 20-jarige opti- ciënsassistente Gerlind Kreuzer uit Bottrop in een op het Rokin gepar keerde Duitse auto wilde stappen, gearresteerd. Van begin af aan heeft hij hardnekkig ontkend betrokken te De Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromiko (rechts) bezocht in Londen zijn Engelse ambtgenoot Michael Stewart voor een gesprek over Vietnam. zijn geweest by de roofoverval op de Heiligeweg. Dominas wordt er verder van verdacht eveneens betrokken te zijn geweest by een roofoverval op een Juwielierszaak in de Leidsestraat in Amsterdam op 7 juni 1964, waar- by ook schoten werden gelost om het publiek op een afstand te houden. De tweede verdachte in deze overval ls de in Duitsland gearresteerde 30- jarlge Helmuth Balk. Deze zou met de eveneens in de Bondsrepubliek aangehouden 41-jarige Paul Cichetz- ki en Dominas het trio hebben ge vormd, dat de overval op de Heilige weg heeft gepleegd. Helmuth en zyn gepakte broer Ger hard tenslotte zouden op 3 mei 1963 in de vooravond een brutale inbraak hebben gepleegd op een andere Juwe lierszaak aan de Heiligeweg, waarby ook met een hamer een ruit werd ingeslagen. In tegenstelling tot de nagenoeg geheel teruggevonden bult van de recente overval aan de Heiligeweg (waarde circa vier ton) is van ge stolen sieraden uit de juwelierszaak in de Leidsestraat (waarde ongeveer 50.000 gld) en die van de eerder ge pleegde inbraak in de andere juwe lierszaak aan de Heiligeweg (waarde circa 35.000 gld), niets teruggevonden. Dominas heeft zich nimmer verzet tegen uitlevering naar Duitsland, in tegendeel, doch hy wilde onvoor- waardeiyk worden uitgeleverd. De twee overvallen waarvan hy in ons land wordt verdacht, kunnen niet in Duitsland medeberecht worden. De rechtbank in Amsterdam zal nu voor de uitlevering kan geschieden, eerst de voorlopige hechtenis van Dominas moeten schorsen of beëindigen. Daar na kan hy worden overgedragen aan de vreemdelingendienst van de Am sterdamse politie, die hem dan naar de grens brengt waar de Duitse justitie Dominas overneemt. Er werd reeds enige tyd geleden een arresta tiebevel tegen de in het voormalige Litauen geboren Dominas uitgevaar digd. Portugal wil de handel met Peking O sterk uitbreiden Portugal zou op het punt staan Rood-China te erkennen, aldus meldt het in Hongkong verschijnende blad „The Star". De vertegenwoordigers van Nationalistisch-China (For mosa) in Macao hebben hun docu menten verbrand en zouden reeds op de terugweg zjjn naar Formosa's hoofdstad Taipeh. Het is de bedoe ling van Portugal, dat al een con sul naar Hongkong heeft gezonden, I de weg te effenen voor een aanzien- i lyke uitbreiding van de handel tus sen Macao, de Portugese enclave in Rood China en het Chinese vaste- 1 land. Portugese functionarissen in 1 Hongkong hebben geweigerd com mentaar op het bericht van de Star te geven, maar spraken het ook niet tegen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 13