PERSPECTIEF VOOR DE TONGVISSERIJ VOORDEEL-AKTIE Maaswijdte zou iets groter moeten Franse vissers graag op „De Hoop" Berucht smokkelduo in Limburg gepakt Week rust voor Post Felle brand in bandenhandel P0PLA-100(T~\ fflBÉ Voorschoten grijpt titel ongeslagen Klap op Bellenaars' hoofd niet bestraft LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 18 MAART 1965 Mening van bioloog L. K. Boerema I (Van onze visserij redacteur) De heer L. K. Boerema, zoals wij reeds hebben gemeld thans werkzaam bij de F.A.O. in Rome, heeft in Visserij-Nieuws een hoopvol geluid laten horen voor de tongvisserij. Aanhakend bij het artikel van dr. R. Bodde- lce in 1963, getiteld „Donkere wolken boven de kustvisserij", vraagt hij zich nu af of de wol ken gaan verdwijnen. En hij ver wacht, dat tegen het einde van dit jaar daarvan iets zal zijn te merken. Na een uitvoerige analyse van de TisserU in de jaren 1904 tot nu toe, waarin een om de 8 k 10 jaar terug kerend goed broedjaar valt waar te nemen en waarin ook de Invloed van nitzonderiyk strenge winters merk baar is, maar waaruit ook blijkt, dat name de Nederlandse vissers in de jaren rond 1957 ver boven de ge middelde tongvangsten op de Noord- kwamen, bestonden er aanwijzin gen, dat er in 1963 een goed broedjaar Iis opgetreden. I enl tor va Mr kor var Uit de aanvoeren blijkt, dat slechts enkele van de in dat jaar geboren tongen in december 1964 de markt waardige lengte al hadden bereikt. Maar zowel uit waarnemingen van itters als van het onderzoekings vaartuig „Willem Beukelsz" blijkt, dat er in zee vrij grote hoeveelheden tong van rond 20 cm voorkomen. De absolute grootte van de Jaarklas 1963 ml Is nog niet te schatten. Slips Wel kan worden gezegd, dat, als, de vis, na de groeistilstand in de winter, omstreeks mei 1965 weer begint te groeien, in de tweede helft en vooral Nieuwe visafslag in Scheveningen in gebruik De nieuwe visafslag in Schevenin gen is vanmorgen door de Haagse wethouder van Economische Zaken, de heer B. Bol, officieel in gebruik gesteld. De heer Bol, die deze week tot wethouder werd benoemd als opvol ger van mr. R. M. van Reenen, die burgemeester van Gouda is gewor den, moest in zijn nieuwe functie voor zijn eerste optreden in het open baar vroeg zijn bed uit. 's Nachts was het lossen van de verse vis begon nen. HU zou het sein geven tot de afslag, die om zeven uur aanving. Naar goed gebruik dobbelde de heer Bol om door het lot te bepalen waar de afslag zou beginnen. Het werd: aan de noordzijde. De heer Bol had vernomen, het lossen 's nachts geen problemen had opgeleverd. Alles liep op rolle tjes. De reders en de lossers waren er blij om en wethouder Bol even zeer. Het losprobleem is er de oor zaak van geweest, dat de visafslag met een vertraging van drie maan den in gebruik kon worden genomen. De heer Bol was verheugd over de samenwerking. Dat waren ook de heren J. Vooys en A. T. Dijkhuizen, die als voorzitters van organisaties van groot- en kleinhandelaren in vis de woorden van de wethouder on derstreepten. Visserijcentrum Urk krijgt een bredere basis (Van onze Zwolse correspondent) In het structuurplan van de ge meente Urk, dat binnenkort in de openbaarheid zal komen is een ter- fein gereserveerd waarop zich in de toekomst een groot aantal nertsfok kerijen zal kunnen vestigen. Het terrein ligt in het bosgebied san de noordelijke grens van het dorp en heeft een oppervlakte van ongeveer 40 hectare. Nertsfokkerijen sjn belangrijke afnemers van vis. Dat Urk deze bedrijven de gelegen heid biedt zich in de gemeente te Vestigen houdt verband met het streven het visserij centrum een bredere basis te geven. Gepoogd wordt en tot nu toe met succes de traditionele haven functie uit te breiden met een han delsfunctie en een industriële fuc- tie, waarbij met name het Deense Visserijcentrum Esbjerg als voor beeld voor ogen wordt gehouden. Geïnspireerd door dit voorbeeld gaan de gedachten van het gemeen tebestuur in het bijzonder uit naar handel en industrie, die beide als het ware op vis zullen zijn geënt. Daardoor namelijk zal een regel matige afzet van de in Urk aange voerde Noordzeevis gewaarborgd kunnen worden. in de laatste maanden van 1965 vang sten van slips (kl. tong II) mogen worden verwacht, die aanzienlijk gTo- ter zijn dan in de overeenkomstige maanden van 1964. En dit zal in de daarop volgende jaren weer in de grotere marktsorte- ringen doorwerken, zodat in 1966 de vangst van tong I en in 1967 die van tong middel weer zal gaan toenemen. Dit alles geldt zolang er niet weer een extreem strenge winter roet in het eten gaat gooien. Het verdere verloop hangt dan af van de sterkte van de komende jaarklassen, waarbij al gezegd kan worden, dat volgens de eerste aanwijzingen de Jaarklas 1964 veel minder goed lijkt te zijn dan die Ondermaats Het ligt voor de hand, aldus de heer Boerema, dat er des te meer markt waardige vis gevangen kan worden naarmate er minder vissen onder maats worden vernietigd. In dit ver band wijst hij ojn. op de vernietiging van ondermaatse tong in de garna lenvisserij. Hopelijk zullen de aan de gang zijnde ontwikkelingen in de gamalennetten en de garnalenvisserij deze vernietiging aanzienlijk beper ken. Maar ook de echte tongvisserij vangt soms aanzienlijke aantallen ondermaatse tong, vooral wanneer er een goede jaarklas in aantocht is. Wil men van de komende jaarklas 1963 zo goed mogelijk profiteren, dan is het volgens de heer Boerema zaak de maaswijdte eerder wat aan de .ruime dan aan de krappe kant te ner zodat zoveel mogelijk ondermaatse tong levend door de mazen kan ont snappen. Soms wordt de opmerking gehoord, dat vangstverhoging ongunstig zou zijn omdat dan de prijzen zo zakken, dat de besomming er niet op vooruit gaat, ©n dat omgekeerd matige vang sten via goede prijzen eigenlijk meer opleveren. Dit gaat echter in zijn al gemeenheid voor de tong zeker niet op. Als men namelijk de cijfers van de laatste twaalf jaren ziet, dan blijkt, dat een aanvoer van 4.900 ton tong in 1953 f 7,5 miljoen opbracht, een aan voer van 5.800 ton in 1958 f 16,8 mil joen. En over 1964 kan gerekend wor den op een aanvoer van circa 8.000 ton met een opbrengst van ongeveer f 41 miljoen! Het hospitaalkerkschip „De Hoop" kruiste gedurende de eerste reizen van dit jaar tussen Vikingbank en Doggersbank. „De Hoop" ligt thans in de Parkhaven in Rotterdam. De bemanning geniet van een kort ver lof. „De Hoop" is op station geweest van 19 januari tot 9 februari (ne gende reis) en van 17 februari tot 11 maart (tiende reis). 38 maal werd materiële hulp verleend en in 74 ge vallen werd advies via de scheeps- zender verstrekt. In totaal werd op station 1500 mijl (2800 km.) ge stoomd op weg naar schepen, die as sistentie verzochten en terug. De medische dienst werd waarge nomen door dr. N. J. Teljer, voor malig scheepsarts van de walvis vaart. Overeenkomstig het advies van de Vereniging „Ten behoeve van zeelieden van elke nationaliteit" wer den, naast dertien Scheveningers, Katwijkers en Vlaardingers, ook vier Fransen, drie Duitsers en één En gelsman geholpen. Zestien patiënten moesten worden opgenomen met in totaal 54 verpleegdagen. Vele ge vallen waren van chirurgische aard: beenbreuken, vishaak in het lichaam, etc. Op 23 februari werd een Fran se visser 's-avonds bij ruwe zee met de rubberboot overgenomen en naar Haugesund 'tussen Bergen en Sta- vanger) gebracht. Enkele patiënten aan boord zorg den nog voor een verrassing. Als het 9 van de patiënt eerder thuis vaart dan „De Hoop" wordt de pa tiënt, indien zijn toestand het toe laat, teruggebracht. Enige Fransen hadden het zo goed in het hospitaal, ze graag aan boord waren ge- jor ze thuis waren. Gedurende de 6e reis was voor de geestelijke verzorging aan boord Ds. L. Loosman, gereformeerd predikant te Den Haag en tijdens de 10e reis ds. K. G. Scheepstra, hervormd pre dikant op Terschelling. Zij hielden zestien kerkdiensten, waarvan er vijf tien konden worden uitgezonden op de 130 m. (2316 kc.) Gemiddeld twin tig schepen per uitzending, waaron der ook Urker kotters en coasters, meldden goede ontvangst. In dit jaargetijde blijven de bezoeken aan andere schepen beperkt. De patiën ten op het eigen schip worden, regelmatig bezocht en aan enkele doopleden onder de bemanning wordt belijdenis-catechisatie gegeven. Er werden door de radiodienst 94 radiotechnische adviezen verstrekt en zestien maal stapte monteur P. Ouwendijk in de scheepsboot om elektronische plaatsbepalingsinstru menten, zenders en ontvangers van allerlei merken te repareren. Er werd 281 keer een scheepsweerrapport op gemaakt en aan De Bilt doorge beld. Ook werden er enkele machinere paraties verricht en vele malen werd drinkwater overgepompt. In totaal 17.000 liter. Het is maar drinkwater, maar men moet bedenken dat de waterboot in deze gevallen langszij komt in volle zee, op 1000 km van de thuishaven! De recreatie van patiënten en be zoekers had dit maal een bijzon der tintje door de films, die dr. Tel jer van zyn reizen met de „Wil lem Barendsz" had meegebracht. Vrijdag vertrekt het schip weer naar Staking loketbeambten in Londen geëindigd (Van onze Londense correspondent) De staking van de loketbeambten bij de Londense metro behoort tot het verleden, aangezien de ontsla gen vakbondfunctionaris door „Lon den transport" in zijn functie is hersteld. Hij was ontslagen, omdat hij 'n circulaire had verspreid, waar in het personeel wegens een niet in gewilligde looneis tot staking werd opgeroepen. Dit ontslag leidde tot de 24 uur staking by de loketten van 120 Londense stations. Men kon toen reizen zonder kaartje, maar overal op de perrons stonden „eeriykheids- dozen" waarin de reizigers het ver schuldigde bedrag konden deponeren. Fietsen voor haremdames De talrijke haremdames aan het hof van de vorst van Saoedi-Arabië krijgen les in fietsen. Koning Feisal wil met oeroude tradities in zijn olierijk land breken en heeft vijftig fietsen besteld, die de gebruikelijke zesdeur8 Cadillac als vervoermiddel zullen vervangen. Hij heeft ook bij zijn broer op een dergelijke maat regel aangedrongen, zowel uit be zuinigingsoverwegingen als terwille van de slanke lijn en de gezonde be weging voor het schone geslacht. (Van onze Roermondse oorrespondent) Twee beruchte smokelaars uit het Duitse Alsdorf (by Aken) zijn dinsdag nacht in het Limburgse grensdorp Vlodrop door de marechaussee in de kraag gegrepen, toen zij op het punt stonden met een vrachtwagen vol koffie over de Duitse grens te verdwijnen. Het tweetal, een 43-jarige Italiaan en een 35-jarige Duitser, reed met grote snelheid en met gedoofde lampen over een veldweg in de richting van de Duitse grens, toen een grenspatrouille de smokkelwagen opmerkte en stoptekens gaf. Hier gaf het smokkelduo prompt gevolg aan, maar eenmaal tot stilstand gekomen gaven zij wederom vol gas om in andere richting weer te verdwijnen. Ver kwamen zij echter niet. De vrachtwagen reed recht in op een tweede patrouillewagen van de marechaussee, die voor aflossing was uit gereden. De Italiaan, die nog een vluchtpoging waagde, en uit de vrachtwagen cabine sprong, dook in het aardedonker regelrecht in een moeras. Tot aan zijn nek verdween hij in de drassige bodem. De marechaussee heeft hem uit zijn netelige positie bevrijd. Badmintonnieuws Gearresteerden inzake moord Vier Nederlandse badmintonkam- pioenen zullen deelnemen aan de all-England kampioenschappen, die volgende week van 24 tot 27 maart in Londen zullen worden gehouden. Het zyn Agnes Geene, Imre Riet veld, Henk Weys en Herman Ley- delmeyer. De eerste drie nemen ook deel aan de open Schotse kampioen schappen, welke vrijdag en zaterdag in Aberdeen worden gespeeld. Het zit Peter Post niet mee op de weg. Na enkele dagen training heeft de Amstelvener last gekregen een beenontsteking, die hij in 1964 in de najaarsklassieker Parijs-Tours had opgelopen, maar die nog voor het winterbaanseizoen was genezen. Post heeft zich onder behandeling gesteld van de Beverwijkse sportarts J. Relink, die de baan- en wegcrack om te beginnen een week volledige rust heeft voorgeschreven. Dit houdt in dat Post niet zal kunnen starten in MilaanSan Remo en Gent Wevelghem. Hij hoopt echter op 27 maart in de „O" van Oldenzaal de party te kunnen zyn. Hockey-programma GSHC; VictoriaHattem; RBC Eindhoven. Promotieklasse B: Victoria 2HDS. Tweede klasse C: Victoria 4HDS 3. Tweede klasse D: BMHC 3HBS 2. Dames, eerste klasse: Amsterdam Gooi; KievitenBe Fair. Tweede klasse B: BDHC 3HDM 2; HBS 2—Rood Wit 2. op Cukurs vrij Twee Fransen, die vrijdag jl. in San Salvador waren gearresteerd in verband met de in Uruguay gepleeg de moord op oorlogsmisdadiger Cu kurs zyn op vrye voeten gesteld. Een politiefunctionaris in Uruguay die in verband met hun arrestatie naar San Salvador was gereisd, ver klaarde na een langdurig verhoor dat de mannen niets met de moord te maken hadden. De twee mannen, vertegenwoordigers van een Frans modehuis, zyn vertrokken naar Gua temala. Sportsplinters Niet alleen in Belfast, ook in het naburige Cardiff werd woensdag een wedstryd in de voorronden van het toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal, gespeeld. Wales won, darokzy een sterk gespeelde tweede helft, met 41 van Grieken land. De Welshmen namen daar mee revanche voor de 2—0 neder laag, die zy in Athene leden. In deze groep (7) zyn ook Rusland en Dene marken ingedeeld. De Jeugd van Amsterdam heeft gisteravond voor de laatste maal bezit genomen van de Amsterdamse Jaap Edenbaan. Nadat in het seizoen 1964/1965 375.000 betalende bezoekers de toegangshekken passeerden, had den de schaatsliefhebbers deze slui tingsavond gratis toegang. De 27-jarige Evteni Katsura, een officier van het rode leger, heeft in Moskou het wereldrecord twee handig drukken in de lichtgewicht klasse verbeterd tot 143 kg. Het oude record stond sedert drie dagen op zyn naam met 141 kg. Voor een tweede wereldrecord zorgde de 25- Jarige Rus Sergei Lopatin, die in dezelfde klasse by het trekken tot 133 kg kwam. Dit record stond met 132.5 kg op naam van de Pool Wal- demar Baszanowski. Jan de Vos komt morgen in Keulen voor het eerst na zyn schor sing weer in actie. De Vos, die door de NBB aanvamkeiyk een lange schorsing was opgelegd, omdat hy zonder toestemming in Tokio tegen de Japanner Uede was uitgekomen De Vos verloor door k.o. in de derde ronde komt in de ring tegen de Duitser Heini Meinhardt. Het bestuur van de Nederland se Boksbond heeft na afloop van de halve finales van de Nederlandse kampioenschappen, besloten de par ty tussen de middengewichten Tommy Netten en Jan Gieltjes over te laten boksen. Advertentie 1000 vel 1^ (4 rollen) j gggjyC I '-fi k LEIDSE SCHAAKBOND Nu in de eerste klasse van de L.S.B.- competitie de spanning goeddeels is verdwenen door het snelle kampioen schap van de Philidor-reserves, centreert de belangstelling zich v namelyk op de lagere regionen. In 2A woedt een heftige strijd. Bo degraven speelde een ongelukkige kampioenswedstrijd tegen degradatie kandidaat Philidor V en ontkwam ternauwernood met een puntende- deling: 5—5. By na alle teams in deze afdeling kunnen nog degraderen. Bodegraven, dat in de laatste ron de Leiderdorp ontmoet, zal het uitge stelde kampioensfeest toch nog wel verdienen. Leiderdorp verraste overi gens met een 4^—3% voorsprong in de thuiswedstryd tegen Alphen II. Leithen, ook nog niet veilig, boekte een goede 7—3 zege op Nieuwkoop. In 2 B is eindelyk de beslissing ge vallen over de wedstryd Katwyk I- Voorschoten I. De arbiter bepaalde de laatste party, by een 4%4% stand, als gewonnen voor de Voor schotenaren, die hiermee ongeslagen kampioen werden. Philidor IV deed voortreffeiyk werk door Koudekerk I in eigen huis met 6*63% te slaan. Koudekerks nederlaag wai vens haar zwanezang in de tweede klasse. Als kandidaat om haar te gezellen is de Studentenschaakver eniging Black and White, thans het Papp kan bokstitel niet verdedigen De Hongaarse bokser Laszlo Papp, Europees kampioen in de middenge wicht-categorie, heeft de secretaris van de Europese boksbond doen we ten, dat hy op het ogenblik geen kans ziet reisdocumenten te krygen en derhalve gedwongen is zyn titelge vecht tegen de Spanjaard Luis Fol- ledo af te gelasten. Papp biyft echter trainen, hoewel de kansen om een paspoort te krijgen voor verdere profgevechten in het buitenland steeds kleiner wordt. De Hongaarse sportautoriteiten zyn ontstemd over Papp's wens om prof te biyven. Zy willen, dat hy zyn loop baan opgeeft en zich concentreert op de training van Hongaryes jonge boksers. Schaven aan vocabulaire eerst aangewezen, maar ook S.P.W, is nog niet veilig. In de derde klasse A leverde het duel tussen de belde leiders L.S.G. IV en Bodegraven II een onverwacht grote 7%— 2Vi zege voor de Leide- naars op. Hierdoor is de stryd weer vol komen open. Beide teams hebben 8 punten uit 5 wedstryden. Felle strijd In 3 B een fel gevecht om het kam pioenschap tussen Voorschoten II, Leithen II en Alphen III. Laatstge noemd team, vergooide echter zyn kansen goeddeels door een 5%4*£ nederlaag tegen V.T.L. Morphy begint wat te wennen aan het competitieschaken. De Leidse studenten versloegen L.S.G. V met 7—3. In de derde klasse C eveneens een hard gevecht tussen drie teams om de leiding: Sassenheim II, Katwyk n en Zwarte Pion. Sassenheim en Katwyk konden echter in de zesde ronde niet dadeiyk tot winst komen. De Sassenheimers braken het streekduel tegen Voor hout by een 44 stand af, terwyl Katwyk II aan het bezoek aan Noord- wijk II eveneens in eerste instantie geen winst overhield (3%3%). Het prestigeduel tussen de beide lantaarn dragers Valkenburg en Leithen III werd door de Valkenburgers duide- ïyk gewonnen: 73. De Utrechtse brandweer stond gisteren voor een zwa re taak, toen een felle brand de bandenhandel „Ubo" teis terde. Tientallen meters hoog sloegen de vlammen uit het gebouw, dat geheel verloren ging. De brand is waar schijnlijk begonnen in een opslagruimte voor roet op zolder. De bedrijfsbrandweerdie pas een kwartier na het ont dekken van de brand kon be ginnen omdat de sleutel zoek teas van de deur waarachter de eigen spuit stond, kreeg binnen enkele minuten assis tentie van zes wagens, die samen 16 stralen produceer den. Na tioee uur was de brandweer de brand meester, maar de nablussing duurde vele uren. De schade is nog niet precies bekend, maar loopt zeker in de tonnen. (Van onze correspondent). Het wielerfestyn voor profs, dat verleden jaar in Simpelveld (Zuid- Limburg) werd verreden, heeft voor ploegleider Kees Pellenaars een staartje gekregen. Op de dag van deze wielerronde kreeg Pellenaars een fikse slag met een stoel op het hoofd in café „Lenssen". „Hy zakte als een meelzak in elkaar, maar werd niet biyvend beschadigd", zei de officier van Justitie mr. J. Corsten. Voor de Maastrichtse politierechter beriep Ton Visser uit Rotterdam, vice-voor zitter van de beroepsrennersbond, manager van de KNAU en uitdeler van de klap zich op noodweer. Vol gens deze 40-jarige binnenhuisarchi tect (en 3 getuigen) heeft Pellenaars hem een stel stevige scheldwoorden naar het hoofd geslingerd. Op het hoogtepunt van de ruzie greep Pelle naars een bierglas. Verdachte rea geerde daarop met een stoel te gry- pen waarmee hy Pellenaars zo'n klap verkocht, dat deze bewusteloos op de grond plofte. Omdat de getuigenver klaringen over een slagbeweging met het bierglas niet eensluidend waren, achtte de officier van Justitie de be dreiging niet wettig en overtuigend bewezen. Wel was de officier van me ning dat aan de vocabulaire van Pel lenaars eens nodig geschaafd moest worden. De officier van Justitie eiste 40 gulden boete of 8 dagen. De poli tierechter mr. Hermesdorf achtte noodweerexces aanwezig en ontsloeg verdachte van rechtsvervolging. V olleybalcompetitie SVL-dames maken geen fout tegen Sportief: 3-1 SVL (dames) heeft gisteravond ge toond hoe het op de bovenste plaats van de rangiyst in de Overgangs klasse XII is beland Het Zaandamse Sportief kon geen bres in de homo gene Leidse formatie slaan, al deed het haar reputatie van hardwerkende ploeg alle eer aan. In de eerste set namen de gasten een 40 voorsprong, voordat SVL zich onder de druk van een binnen bereik liggend kampioen schap had uitgewerkt en meer lyn in het spel bracht. Toen de rust in de roodwitte gelederen was teruggekeerd, werden de rollen snel omgedraaid. Via 6—4 en 10—6 won SVL de set met 156. In de tweede set werd het spel er door het opporturuschtisehe werk van de Zaanse gasten bepaald niet mooier op, temeer daar SVL zich „je kunt niet weten acties" ging bezondigen. Het resultaat was 15—9 winst voor Sportief. De Leidse dames hervonden echter in de derde set de rust en Sportief kreeg geen kans meer gevaariyk te worden. SVL won met 158 en 154. Tevoren had Argos de Kangeroes, naar een gezien het vertoonde spel, verdiende 1—3 nederlaag gewerkt. Gewerkt is hier bepaald de juiste betiteling, want dat was het grote verschil tussen beide formaties. „We trainen niet meer zo als in het begin van het sei zoen" zei Ans Vrielink van Kange roes. Argos won met 9—15, 15—8. 15—13 en 15—11. KVC had het goed geziende Kennemers hadden geen antwoord op een goed geplaatste service. Alleen in de derde set ging het even verkeerd met de opbouw, maar in de overige sets was de Katwykse ploeg surerieur, 1611, 15—8, 4—15 en 15

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11