Einde van apartheidsbeleid Zuidwest-Afrika? in feitelijke bepalingen over anti-conceptie moeten veranderen uw winkel!en veRkoopt koffie (met QRAtis spelöje) thee RooömeRk f 1.82 peR 250 qr. ceylon-melanqe p 0.86 peR 100 qr. Nieuw Guinea: op één 11a grootste eiland BROERS HOUDEN 10 JAAR Bondsdag voor het eerst sinds jaren weer naar West-Berlijn Volleybal Standen Le Cocq en Schenk in één minuut winnaars iidiecoinniissie concludeert D een rapport van de commissie ter bestudering: van de wettelijke be- Ingen ten aanzien van de anti-conceptie aan de ministers van Justitie ran Sociale Zaken wordt gepleit voor afschaffing van de strafrechte bepalingen op het punt van de verkoop van middelen ter voorkoming zwangerschap. commissie was ingesteld door hervormde raad voor kerk en de Nederlandse vereniging ele hervorming en de antse stichting voor verantwoor- ing. Zij is bij haar 020-idie tot de conclusie gekomen, dat problemen, die grotendeeld :entreerd zijn om de vraag »rre de overheid regelend mag moet optreden bij het verkrijg- stellen van anti-conceptionele ;len, veeleer op het gebied der gezondheid dan op dat van /recht liggen. De commissie stelt, it :?r S n ver LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 17 MAART 1965 ,Tot nader order [een melk a.u.b." (Van onze Londense correspondent) w een grote villa in het dorp- toke d'Abernon in Surrey i gisteren een lege melkfles het briefje erbij: „Tot nader er geen melk a.u.b.". Het is het van de 52-jarige ambtenaar het departement van lucht- PQ rt ir. Frank Bossard, die Wtyndag in een Londens hotel zou geheimen over geleide pro- len hebben verraden en o.a. reksels hebben gemaakt van ge- documenten, welke recht- eks of zijdelings van nut zouden zijn van een vijand. Op de hem ingediende aanklacht en gevangenisstraf van 3 tot Dit betekent dat het niet top- !imen zijn waarvan hij zich mees- heeft gemaakt. ssard, een kleine gezette man, cheen gisteren voor de magistraat formeel in staat van beschuldi- te worden gesteld. De zitting aofede slechts één minuut. Bossard voor acht dagen in hechtenis ïen, omdat de politie tegen een jheidsstelling door een borgsom «gj-aar maakte. Hij was onberispe- «ajgekleed en droeg netjes opgevou- zwarte overjas over de arm. ssard werkte bij de afdeling ge- projectielen. Zijn salaris be- i ongeveer 2500 pond (25.000 len). De Bossards hebben een 20- ;e zoon. De buren zagen hen zei- was een rustig gezin, dat veel met anderen bemoeide. erbod politieke activiteiten in West-Irian ingezien het besluit van presi- Soekarno van 15 juli 1963, rblj als misdrijf strafbaar wordt Ai het houden van politieke ringen en bijeenkomsten, alsme- et oprichten van politieke par - i in West-Irian, niet temming lijkt te zijn met enkele elen van de overeenkomst S fYork, heeft de minister |g inlandse Zaken, mr. Luns, zich 1e Indonesische regering ge- ter verkrijging van nadere ingen over de strekking, de toe- tifJig en de duur van de geno- maatregelen, zegt minister Luns op schriftelijke vragen Tweede-Kamerlid, de heer Van tevorsel (KVP) besluit, zo zegt de heer Luns, een tijdelijk verbod jieke activiteiten in West-Irian, er voorafgaande toestemming of namens de gouverneur. Iptaande partijen kunnen als 11 worden erkend, indien zij blij- te voldoen aan de ter zake aesië bestaande wettelijke ^iten. Dit tijdelijk verbod wordt töveerd met een behoefte leke rust ter verzekering vlotte uitvoering van de opbouw 'est-Irian, zodat het nodig Ijk de politieke activiteiten stop i en de vorming van enige partij of partij-afdeling in te verbieden. "Kristal vondst iraclit ellende ontdekking, drie weken kristalmijn in Crista- omstreeks honderd km heeft tot dusver men meer ellende dan rijk- opgeleverd, aderden mensen, die al hun be- igen hadden verkocht om in dit dorado rijkdom te aanvaardden deze week de droe- jWgtocht zonder ook Ie bergkristal te hebben gevon- Alleen enkele „garimpeiros" "laanse kristaldelvers van pro honderdtal gelukszoe hebben in enkele nigen zelfs in enkele uren, for- kunnen maken. or het overige echter is er sprake fen onafzienbare exodus beden, die bij honderden tege- óe plaats ontvluchtten dan ellende hebben gevonden. dat de middelen algemeen verkrijg baar moeten zijn, al moeten er wel zekere beperkingen zijn terwille van de bescherming van de jeugd en garanties, dat de (volks) gezondheid door de middelen niet wordt ge schaad. Verouderd Zij is voorts van mening, dat de wetgeving van 1911 op dit punt als gevolg van de veranderingen, die zich in de sindsdien verlopen halve eeuw hebben voltrokken, geheel ver ouderd is. Daar b.v. het begrip an ti-conceptie met een sfeer van clan destiniteit wordt omgeven, wordt on gewenste sluikhandel met alle ge volgen van gebrek aan voorlichting in de hand gewerkt. De commis sie komt tot de conclusie, dat de be schermende taak van de overheid naast de haar vanzelfsprekend op gelegde taak de openbare orde te handhaven en aanstoot te voorko men zich zal hebben te beperken tot die groep van de jeugd, die als nog niet huwbaar moet worden be schouwd. Zij meent o.m. ook, dat bij aan vaarding van haar voorstellen de „pil" praktisch met geneesmiddelen wordt gelijkgesteld. Ook de „pil" De commissie stel voor in een af zonderlijke wet te regelen op welke wze middelen ter voorkoming van zwangerschap mogen worden ver kocht. De commissie bestond uit jhr. mr. W. de Brau (Den Haag), de F. Dupuis (Rotterdam), F. Hartsuiker (Amsterdam), Kaptein (Den Haag), de arts Looy (Rotterdam), prof. dr. Smelik Amsterdam) en mr. Th. Sprey (Amsterdam). arts P. Internationaal Gerechtshof buigt zich over zeer oude kwestie: Zeventien rechters uit even veel landen horen deze week in het Vredespaleis in Den Haag pleidooien over de vraag: al of niet apartheidspolitiek in Zuid- west-Afrika. Op 4 november 1960 maakten Liberia en Ethiopië deze zaak bij het Internationale Gerechtshof in het Vredespaleis aanhangig. Deze twee landen verzochten het hof te verklaren dat de Zuid- af rikaanse regering in strijd ge handeld heeft met het mandaat van de Volkenbond dat het haar na de eerste wereldoorlog over Zuidwest-Afrika heeft gegeven. Volgens Liberia en Ethiopië heeft de Zuidafrikaanse regering niet al- oor het materiële en morele wel en de sociale vooruitgang van de bevolking van het mandaatsgebied Zuidwest-Afrika gedaan. Verder verzochten zij het hof te verklaren, dat er een einde moet wor den gemaakt aan het apartheidsbe- Nieuw Guinea is, afge- bliek Indonesië. De op- en telt bijna anderhalf zien van Groenland, het pervlakte bedraagt miljoen inwoners, grootste eiland van de 412.000 km2 en de be vol- 3. Papoea, was aan- wereld; het heeft een king telt ongeveer vankelyk „niemands- oppervlakte van 887.370 700.000 inwoners. De land", maar werd in km2, dat wil zeggen naam van de hoofdstad 1884 een Brits protecto- meer dan anderhalf keer Hollandda, werd aanvan- raat. In 1960 kwam het de oppervlakte van kelijk veranderd in Ko- onder Australische soe- Frankrijk. ta Baroe, naderhand in vereiniteit. De opper - Soekarnopoara. vlakte van Papoea is Het eiland Nieuw- bijna gelijk aan die van Guinea, omvat politiek 2- Hefc noordoostelijke Noord-Oost Nieuw Gui- gezien,'drie delen, na- deel van het eiland, nea <234.500 km2); de meljjk'. vroeger een Duitse be- bevolking telt ongeveer zitting, staat thans on- 540.000 1. Irian Barat, tot 1 der voogdij van Austra- De gemeenschappelijke mei 1963 afhankelijk van lië. Dit gedeelte van het hoofdstad voor Noord- Nederland, maar sinds- eiland heeft een opper- oost Nieuw-Guinea en dien deel van de repu- vlakte van 240.870 km2 Papoea is Port Moresby. leid in het mandaatsgebied en dat Zuid-Afrika verplicht is zich te on derwerpen aan het toezicht van de Algemene vergadering van de Vere nigde Naties op de uitoefening van het voor 1920 daterende mandaat. Reeds eerder heeft het hof in deze zaak een arrest gewezen. Toen ging het over de vraag of het al of niet bevoegd was in deze zaak. Zuid-Afri ka had deze vraag opgeworpen. Het hof verklaarde Zuid-Afrika's bezwa ren toen ongegrond. Sinds 1946 hebben de V.N. gepro beerd Zuid-Afrika te bewegen het (Van onze Haagse correspondent) Twee Rotterdamse broers (37 en 25 jaar) houden de gevangenisstraf tien jaar, die ieder van hen is opgelegd door het Haags Gerechts hof. De Hoge Raad verwierp giste ren namelijk de cassatieberoe pen van de broers, die verantwoor delijk zijn voor een nachtelijke schietpartij in Rotterdam, waar bij agent B. Nijenhuis (28) zeer ern stig letsel kreeg. Deze agent en een collega van hem wilden begin november 1963 in de Blekershof in Rotterdam twee mannen staande houden, die zich ter plaatse verdacht ophielden en later bleek bezig waren ge weest met een inbraak. Toen hij uit de politie-auto wilde stappen werd agent Nijenhuis getroffen door een kogel uit de revolver van een van de broers. Het Haagse Hof had betrapping op heterdaad bij een inbraakpoging be wezen geacht. Daartegen richtte zich van de cassatiemiddelen. De Ho ge Raad besliste echter dat er ook ke is van „op heterdaad betrap pen", wanneer de aanhouding direct het begaan van het feit en zeer dicht bij de plaats van het gebeur de plaats heeft. Ook was door de verdediging aan gevoerd, dat ten onrechte het ver haal over de gebeurtenissen, dat de oudste verdachte aan een medegede tineerde heeft gedaan bij het bewijs tegen de Jongste verdachte is ge bruikt. Deze verklaring zou alleen tegen de oudste verdachte mogen worden gehanteerd. Ook hier mee was de Hoge Raad het niet eens. omdat de verklaring buiten het onderzoek aan een willekeurige der de is gedaan. De Bondsdag zal 7 april voor het eerst sinds zeseneenhalf jaar weer het ryksdaggebouw in West-Ber- lyn bijeenkomen. Dit verklaarde de voorzitter van de Bondsdag, dr. Gerstenmaier in Bonn. De laatste jaren hadden in West-Berbjn alleen commissies uit de Bondsdag, de Westduitse „tweede kamer", verga derd. De beslissing om de Bondsdag in zijn geheel naar Berlijn te laten komen is een politieke beslissing. Voor ze kon worden genomen pleegde voorzitter Gerstenmaier in Bonn eerst uitvoerig overleg met de am bassadeurs van de Verenigde Sta ten, Groot-Brittannië en Frankrijk. Juridisch zijn deze drie landen nog steeds de bezettende autoriteiten in het westelijk deel van de vroegere Duitse hoofdstad. Toen op 5 mei 1955 de Bondsrepubliek zijn volle soeve reiniteit verwierf, gold dit niet voor Berlijn. Het was de enige mogelijk heid om tegenover Oost-Duitsland en de Russische autoriteiten de toegan gen tot en het voortbestaan van West-Berlyn te verzekeren. Voorstel In januari van dit jaar deed de voorzitter van de Vrije-Democrati- sche Partij Mende, plotseling het voorstel een plenaire zitting in het gerestaureerde rijksdaggebouw bij een te roepen. Hij stuitte toen op de verontwaardigde protesten van de andere partyen en van de Bonds dagvoorzitter Gerstenmaier. De be zettingsautoriteiten waren toen niet geconsulteerd en zouden by het door gaan van Mendes plan in een deli cate situatie zyn geraakt. Evenals in januari juichen de drie Weste- ïyke bondgenoten een Bondsdagde monstratie in Beriyn niet toe, maar ze weerstreven de plannen van de parlementariërs niet, omdat zy op het ogenblik op het gebied van de internationale politiek er geen ge- in zien. Op de klassieke reac ties uit Oost-Berlijn is men voor bereid. Het reële nut van plenaire zit tingen in Beriyn is overigens hoogst twyfelachtig. Reiskosten Men heeft uitgerekend dat de reis kosten van de afgevaardigden en het benodigde personeel per week rond 700.000 gulden vergt. Daar komt nog 350.000 gulden bij voor hotelkosten en daggelden. Niet inbegrepen zijn dan nog alle andere uitgaven, zo als het huren van bureaumateriaal van auto's, (de afgevaardigden kunnen alleen per vliegtuig naar Berlijn reizen) Een steeds groter wordend pro bleem by de vergaderingen in het oude rijksdaggebouw is, dat het op zestien passen van de Berlynse muur gelegen is, zodat voortdurend hele battery en telelenzen en afluisterap- paraten uit Oostberiynse kantoren het doen en laten van de Westduitse afgevaardigden volgen. 'Het „recht" dat de Westduitse par lementariërs zich toeeigenen om op geallieerd bezet gebied by een te ko men is niet meer dan gewoonte recht. Officieel maakt West-Berlyn niet eens deel uit van de Bondsre publiek. Het parlement van West-Berlijn is weliswaar vertegenwoordigd in Bondsraad en Bondsdag, maar de Westberiynse afgevaardigden heb ben in Bonn geen stemrecht. De isregering en de regering van Westberiyn doen inmiddels al het mogeiyke om de kloof tussen het „land" Berlijn en de „Lander" van de Bondsrepubliek in de praktyk zo definitief mogehjk te overbruggen. Het bhjft echter te bezien of Berhjn ooit volledig in de Bondsrepubliek geintregeerd zal worden. Nog daar gelaten of het zyn status van hoofd stad van een Duitsland zal terug krijgen. door Hottentotten, Bantoes en Bos jesmannen bewoonde Zuidwest-Afri- ka onder toezicht van de V.N. te stel len. Beroepen,dreigementen en 66 reso luties van de Algemene Vergadering hebben Zuid-Afrika niet kunnen be wegen zyn standpunt op te geven. Indien de uitspraak ten nadele van Zuid-Afrika zou zijn, dan be houdt het wel het bestuur over de inwoners. Het zou zich echter moe ten verplichten de eisen van het V.N.-beheerschap na te komen, die voorschrijven dat dergelijke gebieden zonder rassenscheiding op hun onafhankelijkheid moeten worden voorbereid. Dun bevolkt Zuidwest-Afrika is een van de dunst bevolkte streken ter wereld. Op een gebied van 797.500 vierkante km leven nog geen 525.000 mensen, vanwie 73.000 van Europese af komst en de rest niet-blanken, onder wie de in primitiviteit byna met men sen uit het stenen tydperk gelyk te stellen Bosjesmannen. Water is het levensbloed van het land, ei* zyn geen permanente rivie ren en als het regentvaak slechts eens in de zeven Jaar wordt het water snel opgezogen door het ver droogde zand. Niettemin hebben men sen en dieren zich zodanig aangepast, dat zy kunnen blijven bestaan in het woestyngebied, waar gebrek aan water veelal de dood betekent. Onder de brandende zandvlakten van Zuidwest-Afrika bevinden zich enorme lagen mineralen. De Tsjoe- mebmün in het afgelegen noorden, gedeelteiyk Amerikaans bezit, is een metalurgisch wonder. Deze ene myn levert koper, lood, zink, arsenicum, zilver cadmium en een van da zeldzaam ste metalen ter wereld, het germani um op. Dat laatste is onontbeeriyk voor het maken van transistors. Bui ten de landen achter het yzeren gordyn zyn slechts twee bronnen voor dit metaal, Katanga in Kongo en Zuidwest-Afrika. Langs de onvruchtbare Atlantische kust zuigen gigantische machines diep in het zand naar diamanten. Het kustgebied, dat zich uitstrekt Bij Zurich wordt dit viaduct gebouwd over een villa heen. Het huis is nu nog bewoond, maar binnenkort zal het worden afgebroken van de monding van de Oranjerivier tot de Walvisbaai, is zo rijk aan edelstenen, dat bezoekers en myn- onderzoekers zonder speciale vergun ning niet worden toegelaten. Het zou te gemakkeiyk voor hen zyn, waarde volle diamanten te vinden. Zelfs de bctlem van de oceaan wordt geëx ploiteerd. Duits karakter Windhoek, de hoofdstad van Zuid west-Afrika, heeft veel van zyn voor malig Duits karakter behouden. Stra ten en hotels dragen Duitse namen. Duits eten is er populair en vele sprookjesachtige Duitse kasteeltjes zijn nog bewoond. De meerderheid van de 23.000 blanke inwoners van Windhoek is van Duitse of Zuidafri kaanse afkomst. Zuid-Afrika heeft veel gedaan voor de ontwikkeling van het land. Het door de Zuidafrikaanse regering ge controleerde bestuur werkt aan de uitvoering van de aanbevelingen van het Odendaal-plan, dat gericht is op snellere industrialisering van het gebied en het scheppen van grotere mogehjkheden voor de Afrikaanse inwoners. Een groot deel der bevolking van Zuidwest-Afrika is nog primitief. Het leven der stammen is in de loop der jaren weinig veranderd. Ie mands rijkdom wordt nog altyd be rekend in vee, dat nooit mag wor den geslacht, al zouden de eigenaar en zyn gezin ook sterven van hon ger. De meeste blanken in Zuidwest- Afrika zyn van mening, dat weinig te winnen zou zyn by het verenigen van Afrikanen in een gemeenschap naar Westers voorbeeld. DAMES: le klasse: WVV 1 15-25, Nw. Brun- hilde 1 16-25, DES 1 15-21, Teylingen 1 16-16*, LUSV 1 14-14***, KVC 2 16-14, Nw. Brunhilde 2 16-12, Raap horst 1 15-10, SVL 2 16-8**, KVC 3 16-7, LUSV 2 13-0***. 2e klasse: Castellum 1 15-28, Ryns- burg 1 13-24, Argos 2 14-22, Nw. Br - hilde 3 14-15, GGV 1 13-13, DES 2 14-12, De Vinnen 1 13-7, Kangeroes 2 12-6*, De Alvo's 1 13-3, WW 2 13-2. 3e klasse: Rynsburg 2 16-29, De Valken 1 14-22, Donar 1 14-21, DVO 1 13-17*, I/d Moriaan 1 15-14, Ryns burg 3 16-11*. KVC 4 14-9, De Vin nen 2 15-8, Castellum 2 13-7, Argos 3 16-2*. 4e klasse: Vobaka 1 9-17, GGV 2 10-14', Nw. Brunhilde 4 9-10, Ryns burg 4 10-9, DVO 3 9-7, Donar 2 9-6. DVO 2 9-0. HEREN: Klasse IA: LUSV 1 7-12, WS 2 6-11, Castellum 1 7-6, KVC 2 6-4, WS 3 7-4, Donar 1 7-3. Klasse IB: DSS 1 7-12, SVL 2 7-8, LD 1 7-8, LUSV 3 7-7, Catena 1 7-6, SVL 3 7-1. Klasse 2A: Rynsburg 1 6-12, Kan geroes 3 6-9, Teylingen 1 7-7, WS 4 7-5, Raaphorst 1 6-3, De Valken 1 6-2. Klasse 2B: PSVA 1 6-12, LUSV 2 6-8, Rynsburg 2 5-6, Donar 2 6-6, GGV 1 7-3, Catena 2 6-1. Klasse 3A: Castellum 2 6-10, DSS 2 7-9, De Alvo's 1 7-8, SVL 4 7-6, DES 1 6-3, KVC 3 5-0**. Klasse 3B: WW 1 7-13, DOG 1 6-9, Donar 3 7-6, LD 2 7-5, Advendo 1 6-4, GGV 2 7-3. Klasse 4A: LUSV 4 6-8, DE8 2 5-6, I/d Moriaan 1 6-6, WS 5 6-5. De Alvo's 2 5-1. Klasse 4B: DVO 1 7-14, De Valken 2 6-9, Rynsburg 3 6-6, WW 2 6-1, Catena 3 5-0**, Donar 4 6-0*. Klasse 5A: Biyft Fit 1 6-12, Voba ka 1 4-6, WS 6 6-6, SVL 6 6-4, DVO 2 6-3, Catena 4 4-0*. Klasse 5B: Castellum 3 5-8, LUSV 5 6-8*, De Vinnen 1 4-7, LD 3 6-7, I/d Moriaan 2 5-3, DVO 3 4-1, LD 4 6-0. Bokskampioenschappen De Rotterdamse lichtweltergewicht Le Cocq en de Amsterdamse zwaar- wel ter Schenk hebben gisteravond ty- dens de halve finales van de Neder landse bokskampioenschappen, die in het Amsterdamse Krasnapolsky wer den gehouden, nauwelijks één minuut nodig gehad om een plaats in de eind strijd te veroveren. In beide gevallen beslisten zuivere rechtse hoeken de strijd. Le Cocq sloeg zyn Helmondse tegenstander Freddy Guitjens met een van zijn eerste stoten al direct aan, waarna hy het duel besliste met een harde rechtse hoek op de kaak. Scheidsrech ter Benny Bril telde de Brabander daarop staande uit. De Amsterdam mer Schenk had ook maar kort werk met Butter (Rotterdam Butter had al snel moeite met een rechtse hoek op het lichaam, waar voor scheidsrechter Bril hem acht tellen rust gaf. Butter kwam echter fel terug en Schenk moest even in de verdediging. Een korte rechtse hoek op de milt besliste het gevecht. Butter ging op nieuw neer, waarna hy de strijd staakte. Finales Het programma voor de finales die volgende week maandag in Rotter dam worden gehouden, ziet er als- volgt uit: Bantamgewicht: Te Paske (Am sterdam)—Huppen (Amsterdam); ve dergewicht: Gans (Amsterdam)De Rooy (Amsterdam)lichtgewicht: Le Cocq (Rotterdam)Menten (Maas tricht); wel ter gewicht: J. Roossien (Groningen)—Schregardus (Amster dam) zwaarweltergewicht: Schenk (Amsterdam)—Van Ispelen (Amster dam); middengewicht: Hoog en boom (Maastricht)winnaar Gieltjes/Net- ten. half zwaargewicht: R. Lubbers (Amsterdam)Steenbergen (Amster dam); zwaargewicht: Van Houten (Leeuwarden)Wolda (Amsterdam).

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9