in de stilte": „Essay Gewaagd experiment Bioloog L. Boerema visserij afdeling F.A.O. Vertrek een groot verlies voor RIVO Coentunnel volgend voorjaar gereed Nog geen voorstellen over de liaringteelt Nieuwe visafslag in Scheveningen nu in gebruik Stewart en Gromiko begonnen bespreking LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 17 MAART 1M5 Bij Ned. Dans Theater: are choreografische opgave nog niet volwaardig gerealiseerd jdens een gevarieerd programma introduceerde gisteravond de ngrijke choreograaf van het Ned. Dans Theater Hans van tn zijn nieuwste ballet "Essay in de stilte" Ballet zonder mu- afgezien van enige momenten aan het slot, als een kort frag- uit Messiaens' „Neuf méditations pour orgue" opklinkt, afge- ook van de bonzende harteklop van een vrouw en van vele '..kreten. Een ballet dat hooggestemde verwachtingen in de leend bezette Kon. Schouwburg in Den Haag opriep. heeft dit experiment aange. maar is toch meermalen in jave blijven steken. Hij is zelf Eikaal, dan dart hij de muziek gedachten tijdens het conci- van een ballet akelen. Hetgeen dan ook zeker jet geval is geweest. Wel moet bewondering hebben voor de waarop hij onder de dansers iseressen, die zonder enige rit- j of melodische ondersteuning t moesten gaan, in vloeiende •n exacte homogeniteit wist te even. Dit was een der meest ballet, dat veelal reminicen- roept aan vorige balletten van Manen o.a. „Opus 12" tuit vier delen met menselijke adingen als thema. Een groep danseressen staat wel nschap tot elkaar, maar ieder jfl {och zichzelf, zonder nader tot ,>der te komen, zoals dat in de ij zo dikwijls voor komt. njigens wordt een echtpaar uit- fl, waarvan de man constant (Glfetiatief neemt tot liefdesbetui- vrouw daarentegen krijgt bijles of geen kans haar gevoe- |irederkerig te uiten. In het deel wordt een driehoeksver- g gesymboliseerd met terzijde M oep. die jaloers is en een hevig negen over de situatie te ken- r eft. Telkens stoten zij in veler- riaties de kreet „Ah" uit, het- minder gelukkige - soms lachwekkende indruk maakt, lianen werd hiertoe geïnspi- it het veelvuldig voor dat dansers dit bij emotionele ngen doen. Tenslotte maakt ;ennis met de onrtwikkelings- II fan een meisje tot vrouw, die inneer zij met een man in komt, tot volle rijpheid uit- ieze laatste fase komt eerst héél kort de muziek, waar- m Manen per slot toch geen i kon doen, aan bod. 11 üceptionele ballet, waarbij bet lUij een tasten en zoeken bleef ;n absoluut volwaardig at te komen bracht als hoofd- Ln actie: de bezielde Marian Jdt, Alexandra Radius, Kathy [J| alk, Jaap Flier, Han Ebbelaar rard Lemaitre, die allen, met tl ijken, die hen omringden, het J" met élan voor ogen toverden i realistische impressie gaven van hetgeen Hans van Manen voor ogen zweefde. Mede door de suggestieve décors o.a. de groei van het embryo, ver beeld door het opstijgen van een rode thermometer als originele vondst en de juist gekozen kostuums van Nicolaas Wijnberg, oogstte dit ballet 'n uitbundig succes. Het zou overigens aanbeveling verdienen de programma's in den vervolge van een inhoudsbeschrijving te voorzien, omdat het toeschouwers slechts e* raden naar de juiste bedoelingen blijft. De avond bood voorts balletten, die reeds eerder besproken zijn: name lijk „Concertino" (eveneens in de choreografie van Hans van Manen), „Pas de Deux uit Don Quichotte" (choreografie Marius Pepita), waar in Marian Sarstadt en Job Sanders in het klassieke genre door frappante deskundigheid excelleerden, „De anatomische les" in de choreografie van Glen Tetley, die hiertoe geïnspi reerd werd door Rembrandts gelijk namige schilderij in het Mauritshuis, dat hem tot groot mededogen bewoog voor de man, die na zyn dood op de snijtafel terecht kwam en tot besluit het hypermoderne, satirische ballet „Pop Beat '65", waarvoor Job San ders choreografie ontwierp. Het Ned. Dans Theater heeft met dit alles weer vele bewijzen gegeven van on verflauwde activiteit en hoogopge- voerd kunnen. Prinses Beatrix naar Oostenrijk Prinses Beatrix zal tegen het einde van deze week naar Lech in Oos tenrijk gaan om daar met haar ouders een korte wintersportvakan tie door te brengen. Het Koninklijk gezin logeert in Hotel Post in Lech. Prinses Margriet zal niet naar Oostenrijk gaan. Volgens berichten uit Lech, zouden prinses Irene en haar echtgenoot ook in de buurt zijn. Indianen hoeven niet te betalen Achtenvijftig Indianen van de Sioux-stam, die in 1958 na de we reldtentoonstelling in Brussel zijn gestrand hebben van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden kwijtschelding gekregen van een schuld van 40.000 gulden. Het Huis had unaniem gestemd voor de kwijtschelding. De Indianen hadden promessen getekend om geld van de regering te krijgen voor de terugreis naar hun land, na het faillissement van de particulieren, onder wier auspiciën de reis naar België stond. Volgens het Bureau voor Indiaanse aangelegenheden kunnen de India nen, die in Dakota wonen dit bedrag niet betalen. Volgens het bureau wer den zij bovendien door de regering aangemoedigd de reis naar België te maken, om daar „inheemse Ameri kaanse voorstellingen" te geven. «werp Le Corbusier f ziekenhuis Venetië Uptad Venetië heeft de Franse ar- Le Corbusier opdracht gege- 1 ontwerp te maken voor het ziekenhuis. Gemeld is dat het odern gebouw zal worden dat n in het hart van de stad om- :o ijst. Volgens andere berichten in t ontwerp passen in de klas- r ouwstijl van Venetië, verluidt zal Le Corbussier 100 lire krijgen voor het ont- mhn het ziekenhuis waarvan de edpten ongeveer 6 miljard lire. bedragen. uziekprijs voor ynard Bernstein befaamde dirigent Leonard fein, ook bekend uit zyn film Side Story", zal de eerste prijs 1.000 kronen (ongeveer 7.000 P ontvangen van dfe pas opge- Leonide Sonning Music Foun- Bteln heeft de prijs aanvaard voor de ontvangst daarvan kopenhagen reizen, waar hjj bet orkest van de Deense Kon. I al dirigeren in een uitvoering vjjfde symfonie van de over- Deense componist Carl Nielsen. oprichting van de Sonning- is pas verleden week bekend- Zij heeft een kapitaal van Ijoen kronen (ongeveer 900.000 en zal Jaarlijkse prijzen van kronen uitreiken aan interna- p beroemde componisten, mu- N mgers of muziekinstellingen, ufe bekendmaking van de Stich- taat dat de prijs aan Bernstein ju uitgereikt uit erkentelijkheid i-de positie welke hij inneemt in se muziekwereld in het in het bijzonder voor ipot begrip van de muziek van lelsen" °stein heeft enkele jaren ge net het Newyork Filharmo- Orkest een opname gemaakt Vijfde Symfonie van Nielsen. (Van onze visserijredacteur) Het is waarschijnlijk karakte ristiek voor de persoon, dat eerst thans uit een publikatie in „Vis serij-Nieuws" blijkt, dat de heer L. K. Boerema het Rijks Insti tuut voor Visserij Onderzoek heeft verlaten en naar Rome vertrokken om er een nieuwe creëerde functie bij de visserij afdeling van de F.A.O. te aan vaarden. Ondei de titel „Eervolle benoe ming" schrijft de heer F. Korringa, dat de heer L. K. Boerema, die der* 1945 als visserij-bJoloog bij het R.I.V.O. werkzaam was, deze dienst heeft verlaten, geenszins omdat het wetenschappelijk werk in het labo ratorium in IJmuiden hem niet lan ger kon behagen, maar veeleer om interessante werkkring te aan vaarden, welke hem de kans biedt zijn vleugels uit te slaan. De heer Boerema heeft niet gesol liciteerd naar een bestaande vaca ture by de F.A.O., maar deze orga nisatie heeft juist 'n nieuwe afdeling vaarvoor de heer Boere- aangewezen leider werd gezien. Het gaat hier om de organisa tie van onderzoekingen om de om vang van de visstapel in diverse wa teren ter wereld vast te stellen en aan cle hand daarvan adviezen op to stellen over de beste vorm van ex ploitatie van deze visstapels. De heer Boerema heeft in de af gelopen jaren zijn stempel gedrukt op het zeevisserij-onderzoek van het R.I.V.O In de dertiger jaren en in de jaren van de tweede wereldoorlog was het onderzoek over de zeevisserij geleidelijk verder ineengeschrompeld om tenslotte ergens in een Haags souterrain een kwijnend bestaan te leiden. Tijdens de laatste oorlogsjaren be reidde dr. G. P. Baerends, die de oude dr. Tesch zou opvolgen, zich er op voor het Nederlandse zeevis serij-onderzoek weer op gang te bren- Hij verdiepte zich daartoe spe ciaal in de overbevissingsproblema- tiek en stelde richtlijnen op, waar langs het Nederlandse onderzoek zich zou moeten gaan bewegen zodra den. Dat een eigen onderzoekingsvaar tuig daarbij noodzakelijk zou zijn, stond als een paal boven water. Onderzoek Het plotselinge overlijden van de Groningse hoogleraar in de zoölogie, prof. Hazelhoff, leidde er indirect toe. dat dr. Baerends zijn plannen niet zelf ten uitvoer kon leggen, daar hü tot hoogleraar in de zoölogie aan de Rijksuniversiteit in Groningen werd benoemd. Het was de jonge visserij-bioloog L. K. Boerema, die de leiding van het zeevisserij-onder zoek overnam. Hij deed dit met veel enthousiasme en ontplooide een groot organisatie-talent. Hiervan ge tuigt vooral zijn geschrift „Taking up the challenge", waarin wordt uit eengezet op welke wijze het Neder landse zeevisserij-onderzoek ter hand wordt genomen en welke gedachten- gang daaraan ten grondslag ligt. Dat Nederland op het gebied van de zeevisserij internationaal gezien reeds na enkele jaren praktische ac tiviteiten als volwaardige partner werd beschouwd, is zeker niet ln de laatste plaats te danken aan het werk van de heer Boerema. In het kader van de Internationale Raad voor het Onderzoek der Zee werd het actieve aandeel van Nederland gelei delijk belangrijker, hetgeen weerspie geld wordt in diverse publikaties in de tijdschriften van de Raad en te vens tot uitdrukking komt in het feit, dat Nederlanders werden be noemd in diverse functies. Zo was de heer Boerema verschei dene jaren een volijverig Co-opted Member van het Liaison Committee van ae Raad, daarna secretaris van het Liaison Committee, welk commit tee het contactorgaan is tussen de Internationale Raad zelf en de Per manente Commissie voor de Over- bevissing van de Noordzee, se dert 1964 Noord-Oost Atlantische Visserij Commissie. Belangrijk rapport Het rapport, dat de heer Boerema aan F.A.O. uitbracht na anderhalf jaar in Panama gewerkt te hebben over de problematiek van de aldaar economisch zo belangrijke garnalen visserij, uit welk rapport bleek, dat overbevissing als de hoofdoorzaak van de crisis in het Panamese be drijf was aan te wijzen, en de uitne mende wijze waarop hij na gedegen voorbereiding in 1963 te Madrid een Symposium van de Internationle Raad over de problematiek van het vaststellen van de grootte van vis stapels leidde, hebben niet nagela ten de aandacht op hem te vestigen. Het behoeft dan ook bepaald geen verwondering te wekken, dat de F.A.G juist de heer Boerema aan zocht de organisatie op zich te willen nemen van het vaststellen van de omvang van de visstapels in vele wa teren ter wereld. Voor het rijksinstituut is het een ernstig verlies, dat de heer Boerema naar Rome ls vertrokken. Hij was niet alleen de leider van het Neder landse platvisonderzoek, maar was tevens de coördinator van het gehe le zeevisserijonderzoek. Vele belang rijke adviezen van nationaal en In ternationaal karakter zijn groten deels door hem opgesteld. Zijn kritisch inzicht, zijn scherpe vraagstelling, de rustige wijze waar op hij de weg zocht en vond in hoogst gecompliceerde visserijproble men en vooral ook de heldere wijze waarop hij ingewikkelde zaken kon kon uiteenzetten, waardoor hü wist te voorkomen, dat onderzoek en prak tijk te ver uiteen dreven, waren voor het goed functioneren van het zee visserij-onderzoek zaken van zeer grote waarde. Het vervult de mensen bij het R.I.V.O. echter met gepaste trots, dat het juist een staflid van het Nederlandse R.I.V.O. is, dat nu in F.A.O.-verband over een veel groter areaal zijn inzicht en ervaring zal gaan toepassen, hetgeen een belang rijke bijdrage kan leveren tot een rationele exploitatie van de rijkdom van de wereldzeeën. De in aanbouw zijnde Coentunnel voor autoverkeer zal in het voorjaar van 1966 (april of mei) gereedkomen. Dit werd gistermiddag medegedeeld door de hoofdingenieur- directeur van sluizen en stuwen van Rijks waterstaat, ir. A. Eggink, op een persconferentie ter gelegenheid van het afzinken van het eerste tunnel- element. In totaal moeten zes ele menten worden aangebracht, steeds één per maand. Ir. A. K. W. Unger, hoofdingenieur- directeur van de directie Noord Holland van de Rükswaterstaat deelde voorts mede, dat er een kans bestaat, dat met de werkzaamheden aan de spoorweg-Hem tunnel in 1967 begonnen kan worden. Daarbij zal men gebruik kunnen maken van het bestaande bouwdok, waarin de ele menten voor de Coentunnel tot stand zün gekomen. Haven IJmuiden Voorts werd door ir. Eggink ver teld, dat deze week de laatste res ten van de in de oorlogsjaren in de havenmond van IJmuiden tot zin ken gebrachte schepen door bagger- werkzaamheden op een diepte van twintig meter beneden N.A.P. wor den gebracht, zodat de befaamde .drempel" voor de Amsterdamse ha ren dan geheel verdwenen is. Men heeft de wrakstukken op een diepte twintig meter minus N.A.P. ge bracht, ten behoeve eventueel van volgende generaties. Want op dit mo ment heeft de grote sluis in IJmui den een diepte van vüftien meter. Voorspoedig (Van onze visserij redacteur Van rederszijde zijn nog geen voor stellen gedaan met betrekking tot te nemen maatregelen voor de haring- teelt 1965/1966. In afwachting daar van wil het bestuur van het Produkt- schap voor Vis en Visprodukten het walkaakverbod voor 1965 in dezelfde periode laten gelden als in het vorige 1 nieuwe visafslag in Schevenin gen kan eindelijk in gebruik worden genomen, in de komende nacht zul len de schepen er vis kunnen los- Morgenochtend om zeven uur begint de afslag. Daarmee schijnt einde te zijn gekomen aan al lerlei moeilijkheden, die de Stich ting Visafslag Scheveningen sedert half december 1964 per week een bedrag van f 10.000.-- heeft gekost raar niets tegenover stond, ter wijl de expansiemogelijkheden voor de visafslag niet konden worden be nut. De nieuwe visafslag, die negen miljoen gulden heeft gekost, was vo rig Jaar gereed. Gedurende de zo- was er de expositie, Schevenin gen '64- Rijk is de Zee" gehouden, na met de afbouw werd be gonnen. Half december was de af slag geheel klaar, maar de lossers, ln dienst van de reders, weigerden hetzelfde loon in de nieuwe hal te werken, omdat de werkomstan digheden ongunstiger waren dan in de oude hal: de schepen zouden er ongunstiger liggen en de loswal is er ;n meter hoger dan in de oude vis- 'slag. Lang werd naar éen systeem ge zocht om deze bezwaren op te hef fen. Op initiatief van de Scheve- ningse Redersvereniging werden rol- lerbanen ontworpen, die in samen werking met rederij Frans Vrolük werden uitgevoerd. Acht van deze rollerhanen zün thans in de nieuwe hal geplaatst. De lossers schijnen thans bereid om wel in de nieuwe visafslag aan het werk te gaan, ofschoon zü eerst een maand op proef willen werken om te küken of zü een, naar hun mening, voldoende inkomen kunnen krijgen. De lossers worden betaald per kist en niet per uur. Intussen heeft de Stichting Sche- veningse Visafslag door de drie maanden vertraging een grote scha depost moeten boeken. De huur van f 10.000 per week voor de nieuwe visafslag is medio december inge gaan en de huur voor de oude vis afslag kon niet worden beëindigd. Daarnaast werden er de laatste maanden büzonder grote hoeveelhe den vis aangevoerd, soms meer dan 8000 kisten, terwijl de capaciteit van de oude afslag 4000 kisten bedraagt. De nieuwe visafslag heeft een capa citeit van 18.000 kisten. De gemeente Den Haag heeft niet rechtstreeks financieel nadee' van de moeilükheden ondervonden. De vis afslag wordt verhuurd aan een stich ting. In het stichtingsbestuur zijn vertegenwoordigd het gemeentebe stuur van Den Haag, de rederü, de kottervisserij, de groot- en de klein handel, de verwerkende industrie en de erkende werknemersorganisaties. De lossers in Scheveningen zijn even wel lid van de niet-erkende werk nemersorganisatie: Onafhankelijk Verbond van Bedrüfsorganisaties (OVB) seizoen. Voorts wordt voorgesteld met ingang van 12 april de aanvoer van gezouten haring, welke momenteel bij wyze van ontheffing tot een maxi mum van 75 kantjes per visreis nog is toegestaan, geheel stop te zetten. Tenslotte wordt voorgesteld het wal- zoutverbod, waarvan de einddatum voor 1965 voorlopig werd vastgesteld op 1 juni, voor het gehele jaar 1965 te doen gelden. De commissie detailhandel in vis van het Hoofdbedrüfschap Detail handel heeft intussen een aantal wensen voor de regeling van nieuwe haringteelt op tafel gelegd. De com missie ziet er op zichzelf geen be zwaar in weer een aanvoersbeperking vast te stellen zoals in het afgelopen seizoen met een limiet van 525.000 kantjes. Wel wordt een dusdanige regeling gevraagd, dat er geen druk kan ont staan op de aanvoeren van de eerste maand van de nieuwe teelt. Er zün dan reeds aanvoerbeperkingen van andere aard. Het walkaakverbod en het walzoutverbod kunnen volgens de commissie wat aflooptüd gehand haafd worden op 1 december. 17,19 of 26 mei neemt aan, dat er al gemeen een voorkeur zal worden uit gesproken voor het uitvaren op een woensdag, zodat de nieuwe haring op de volgende maandag aan de markt zal zün. Hiermede rekening houdende zou de commissie het op prijs stellen, dat de begindatum zal worden ge steld op woensdag 19 of 26 meL De bedrijfsgroep voor de groothandel ln vis en aanverwante bedrijven heeft voorkeur uitgesproken voor 17 mei. De termün waarbü aan het begin van de nieuwe teelt het kopen van verse haring door detaillisten niet is toegestaan, liep in 1964 tot 8 juli Deze termün wordt door de commis sie detailhandel in vis te lang ge acht. In de praktük is het namelük zo, dat speciaal reeds in het begin van juli haring wordt aangevoerd, die uitermate geschikt is om in gebakken vorm te worden verkocht De com missie zou het dan ook op prüs stel len, dat deze termün nu zou kunnen worden ingekort op 1 juli. Het bedrijfschap voor de visconser- lenindustrie wüst er op, dat het voor deze industrie van het allergrootste belang ls, dat zij kan rekenen op nog steeds volgens de in 1959 op gestelde begroting 45 miljoen gul den gaat kosten. De capaciteit van deze tweede tunnel onder het Noord zeekanaal zal 60.000 voertuigen per dag bedragen. De totale lengte van de tunnel wordt ruim 1300 meter, waarvan on geveer 600 meter tussen de beide ventilatiegebouwen en, die reeds op de beide oevers verrijzen. Bij deze tunnel zullen, aldsu de ingenieurs Eggink en Unger, tal van nieuwighe den worden toegepast, die voor een deel thans in de Velsertunnel wor den beproefd. Dat is bü voorbeeld het geval met een geheel nieuw systeem van ver keersregeling door gebruikmaking van een gesloten televisiecircuit, een automatische wasinstallatie over de gehele lengte van de tunnel om de wanden schoon te houden en een nieuwe verlichting met zogenaamde doorgaande lidhtlynen. Belastingdruk in Nederland is redelijk „De totale belastingdruk in Ne derland ls niet uitzonderlük hoog. Men mag deze redelü'k noemen". Dit zei H. baron van Lawick, hoofd van de directie algemene fiscale po litiek van het ministerie van Finan ciën, in een vanmiddag voor de Nederlandsche Maatschappü voor Nyverheid en Handel, departement Alkmaar, gehouden voordracht. Spreker meende, dat er op het punt van de belastingdruk nogal eens misverstanden bestaan. Dit komt omdat men de belastingdruk psychologisch beoordeelt naar dat stuk daarvan, dat men bewust on dergaat. De druk van alle belastin gen tezamen is, vergeleken met an dere landen, redelük. Deze druk ligt de laatste tien jaren gemiddeld iets boven de 25 procent van het natio nale inkomen. Alleen in 1964 en 1965 loopt hü op tot ongeveer 27 procent. Spreker weidde uit over de verhou ding van de directe tot de indirecte belastingen en meende, dat in Ne derland het accent wel wat te sterk op de directe belastingen ligt JDaar- om achtte hü enige verschuiving van de druk naar de indirecte belastin gen, b.v. naar een verhouding 50/50, niet onredelük. Het eerste Coentunnel-se g- ment van negentig meter lengte is gisteren naar zijn plaats ge- varen om bij gunstige weersom standigheden te worden neerge laten. Op het segment de richt- torens. Rechts het ventilatiege bouw op de noordelijke oever van het Noordzeekanaal. Denen blijven betogen tegen Duitse militairen Enige honderden betogers hadden zich gisteren verzameld buiten het garnizoen in Randers toen de eerste eenheid Westduitse troepen, die sinds de oorlog in Denemarken zün aan gekomen, daar voor een NAVO-oefe- ning arriveerde. Enige demonstran ten hielden een Duitse jeep aan maar Deense militairen schoten te hulp en de betogers trokken zich terug. De monstranten die van plan waren een weg te blokkeren, konden aan hun plan geen uitvoering geven daar de Duitsers langs een andere weg kwa- Zoals gemeld slaagde een handje vol demonstranten er bü de grens in de Duitse troepen enige tüd op te houden. Naar een Deense militaire woord voerder heeft meegedeeld, zullen de Duitse troepen (ongeveer 170 man) morgen oefenen met Deense en Brit se militairen. In Kopenhagen is bekendgemaakt, dat voormalige concentratiekampge vangenen en anderen vrüdagavond een fakkeloptocht naar het ministerie van Defensie zullen organiseren, waar zü een protest willen overhandigen. „Prix de la critique" voor Jaap Wagemaker Jaap Wagemaker is de „Prix de la critique" toegekend, die is ingesteld door de Association Internationale des critiques d'art, sectie Nederland. Werk van Jaap Wagemaker wordt tot 28 maart in het Haags Gemeen temuseum geëxposeerd, waar de prijs vrüdagavond zal worden uitgereikt. Jaap Wagemaker werd ln 1906 in Haarlem geboren, waar hü de kunst- nüverheidschool volgde, waarna hij schilder werd. Hij woonde en werkte o.m. in Parijs. Sedert de tweede wereldoorlog woont hij in Amster dam. Zün werk is te vinden in vele musea en particuliere collecties in Europa en Amerika. Hü ontving in 1960 de derde „Premio Marzotto" en in 1962 de Talenprijs. Onmiddellijk na aankomst in Londen van de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gro miko. zijn nieuwe pogingen be gonnen, om te voorkomen dat de crisis in Vietnam op een catas trofe uitloopt. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Stewart en zijn naaste medewerkers voer den besprekingen met Gromiko die anderhalf uur duurden. Premier Wilson wil de deur voor vredesonderhandelingen open hou den, zonder openlüke kritiek uit te oefenen op de Amerikaanse stryd- nteihode, die velen ln zün eigen partij tegen de borst stuit en afge scheiden daarvan ook te riskant wor den geacht. Wilson deelt Johnsons standpunt punt dat de strijd in Zuid-Vietnam karakter is veranderd en nu dient te worden geschouwd als een openiyke agressie door Hanoi. Maar de „Times" waarschuwt het probleem Vietnam vooral niet al te eenvoudig te bezien. Er is, zo zegt het blad, geen sprake van een di recte confrontatie, die alleen door het instandhouden van het be- drüf. Gevraagd wordt daarom een dusdanige oplossing te zoeken, dat de industrie kan werken zonder stag natie in de grondstoffenvoorziening. Dit zal er, aldus het bedrijfschap, vanzelf toe leiden, dat ook de prys vorming dusdanig zal zyn, dat de vis- conservenindustrie een koopkrachtige regelmatige grondstoffenvoorziening vraag in de markt kan uitoefenen. machtsontplooiing kan worden teniet gedaan. De oorsprong van de oorlog biyft gelegen in een burgeroorlog en er kan geen oplossing worden gevon den v/elke dit feit over het hoofd ziet. Zonder de Verenigde Staten in de steek te laten kan de Britse rege ring het best helpen door de weg voor onderhandelingen open te hou den, welke de Amerikanen als hun uiteondelük doel niet uitsluiten. De Britse regering koestert weinig hoop dat Moskou nieuwe ideeën bezit voor de oplossing van het conflict. Op zün beurt wil Gromiko weten ln hoeverre de buitenlandse politiek der Labour-regering verschilt van die der conservatieve X>e moeilükheid hlerbü is, dat die politiek van de nieuwe regering in de meeste geval len als twee druppels water Ujkt op die van haar door de Engelse socia listen zo scherp verguisde Tories. Be halve vrede in Vietnam is Wilson'a grote doel om met Gromiko Iets te bereiken ter verkrijging van een al gemeen verbod van bom-proeven, dat zich tot nu toe tot atmosferische explosies bepaalt. Maar Gromiko kan niet meer doen dan het eventuele topgesprek tussen Wilson en Kosigin over dat onder werp voorbereiden. Verwacht wordt dat Gromiko zeker kritische vragen zal stellen over Wilson's plan voor nucleaire reorganisatie van de NAVO. De Gromiko's willen in Londen veel tyd doorbrengen bij hun zoon, de Russische diplomaat Anato) Gromiko, vooral om hun nieuwe kleinzoon te zien. De Russische minister zal vier dagen in Londen blijven.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 13