LEIDSCH DAGBLAD ALS verwacht dat zijn werk nog lang zal duren Johnson (pro negers) hield grootse rede KOERS GEHEIM KLM KREEG WIND WEER IN ZEILEN Aardgas Lirnmen Lancering van Gemini een etmaal uitgesteld NIEUWE KLEUREN Ipgericht 1 maart 1860 DINSDAG 16 MAART 1965 No. 31517 Wij mogen niet overhaast handelen DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, t. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel l, Lelden Giro no 57055 (Van onze parlementaire redacteur) formateur mr. J. M. L. Th. Cals heeft gisteravond reeds een voerig gesprek gehad met de oud-informateur drs. Schmelzer, it wie hij het omroepvraagstuk heeft doorgenomen. Vanmiddag zou hij een ontmoeting hebben met de demissio- ire minister-president, mr. Marijnen, over de vele andere vraag- ikken, waarmee een toekomstig kabinet te maken zal krijgen. Het is nog niet bekend, wanneer mr. Cals met de fractievoor- ters zal spreken. loer de kansen van mr. Cals wordt verschillend geoordeeld. In de rrale hoek is men er niet erg optimistisch over gestemd. De andere \tieke groeperingen bepalen zich tot een afwachtend zwijgen. Kr. Cals heeft de ruimste opdracht regen die denkbaar is: een kabi- vormen, dat kan rekenen op een ihtbare samenwerking met de isvertegenwoordiging. Een derge- formulering laat zelfs de con- „tie van een extra-parlementair lunet open. In 1959 werd bij het meren van het kabinet-De Quay deze formulering gebruikt. De Rijk heeft toen echter geleerd, extra-parlementair kabinet een parlementair kabinet rit met sterke bindingen met de in het parlement. Ifelke koers de formateur zal vol- nog een geheim. Hoewel het Mijnwerkers in Luik blijven onder de grond n onze Brusselse correspondent) jor de tweede maal sedert korte hebben zich Belgische mijnwer- 5 diep onder de oppervlakte van aarde verschanst in een mjjn om icht bij te zetten aan hun eisen. it keer zijn het 87 man, die 110 ter diep, sedert gisterochtend de I gang tot de galerij in de mijn esperance" in Luik hebben ver- rd. Deze mijn wordt gesloten, om- de exploitatie niet winstgevend jeg is. De arbeiders zijn echter andere mening toegedaan. Veer- dagen geleden hebben zich 150 onder de grond gebarricadeerd, kwamen na enige dagen weer sa nadat zij vage beloften over onderzoeken van hun verlan- 5 hadden ontvangen. Daar is s van terecht gekomen. Vandaar ueuwe zitstaking. )e directie van de mijn, die vorige het laten afdalen van levens- Welen en dergelyke toestond, zal keer voet bij stuk houden en (ft de toegang tot de mijn laten luiten. Tamines ten zuidwesten van n zjjn andere mijnwerkers een mpathiestaking begonnen. Advertentie De beste VERF de juiste KLEUR. Het mooiste BEHANG voor uw interieur, SCHILDERSBEDRIJF EN VERFHANDEL G. H. BUKMAN BACHSTRAAT 546 - LEIDEN Tel. 22986, privé 31903 periodiek, doelmatig onderhoud VALSPAR WEERBERICHT Weinig verandering in temperatuur Het KNMI verwacht van heden morgenavond wisselend bewolkt enkele verspreid voorkomende len. Matige tot krachtige zuidwes- ijke wind. Weinig verandering in iperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). 17 MAART n op: 06.50 uur; onder: 18.48 uur. op: 18.49 uur; onder: 07.22 uur bgwater in Watwijk te 3.15 en 15.22 Laagwater te 11.20 en 23.46 uur. bekend is, dat mr. Cals geen grote voorstander is van kabinetten, die regeren op grond van afspraken bij do formatie gemaakt, zal hij in dit geval zijn bezwaren opzij moeten zet ten um de kans op socialistische deel neming niet bij voorbaat te verspe len. De socialisten zijn immers de sterkste voorstanders van regeren volgens tevoren overeengekomen af spraken. Slimme zet De benoeming van mi. Cals was een slimme zet. Dat de K.V.P. liever hem dan drs. Schmelzer met het moeilijke werk opknapte, kan ver schillende redenen hebben. Misschien wilde de K.V.P. tijdens haar periode van formatie haar fractieleider niet voortdurend missen. Misschien ook achtte drs. Schmelzer zichzelf niet ervaren genoeg om hot langdurige touwtrekken tussen de adspirant- coalitiegnoten te leiden. De aanwijzing van mr. Cals is in elk geval een zeer royaal gebaar te genover de socialisten. Mr. Cals is sinds jaar en dag een voorstander van samenwerking met de socialis ten en de Partij van de Arbeid zal nu moeilijk anders kunnen doen dan de katholieke antwoorden. Wensen Over de socialistische binnenkort op de tafel van de for mateur zullen komen, is al heel veel gespeculeerd. Niemand weet er het fijne van. Dr. Vondeling is een te voorzichtig man om tevoren zijn wensen aan de grote klok te hangen en 70 zijn onderhandelingsmarge te verkleinen. Misschien is een van de wensen ook wel dat mr. Cals zelf minister-president wordt. Zijn lei derschap zou voor de socialisten een sterke waarborg kunnen zijn voor de uitvoering van de bij de formatie ge dane beloften en gemaakte afspra- gisteravond kort voor het gesprek met drs. Schmelzer. „In het landsbe lang moeten we de crisis zo snel mo gelijk oplossen. Maar alles moet goed overwogen worden. We mogen geen tild verliezen en daarom mogen we niet overhaast handelen. Dat klinkt paradoxaal. Maar zo is het wel", aldus mr. Cals. Slot pag. 2 Vrijivel sluitende exploitatie bereikt D.C.-9 besteld „Hoewel de financiële toestand nog steeds ernstige aandacht vraagt, mag ik toch wel conclu deren, dat 1964 een jaar is ge weest, waarin de KLM duidelijk meer wind in de zeilen heeft ge kregen. De efficiency-maatrege len hebben in de loop van vorig jaar geleidelijk aan effect gewon nen, terwijl de vervoersinkomsten szerk zijn gestegen. De exploita tieresultaten zijn daardoor beter geworden dan aanvankelijk werd verwacht". Met dit optimistische geluid begon president-directeur mr. H. Albarda gisteren de persconferentie, waarin bet wel en wee van de KLM in het afgelopen jaar werd toegelicht. Mr Albarda was gelukkig te kunnen ver tellen, dat het bedrijf erin was ge slaagd de exploitatie nagenoeg slui tend te maken. Er was een tekort van twee miljoen tegen vijftig miljoen in 1963. Nu komen daar nog flinke be dragen bij voor reorganisatie en af vloeiing van personeel, zodat het uit eindelijke resultaat een verlies van \jjftien miljoen te zien geeft. Maar in 1963 bedroeg dat op die basis nog 55 miljoen. Dit verlies verhoogt het op de ba lans voorkomende verliessaldo tot 130 miljoen gulden, waarna van het eigen heer Albarda liet er geen twijfel over bestaan dat ten aanzien van de financiële positie nog ingrijpende maatregelen nodig zullen zijn, maar gehoopt wordt op een verdere voor uitgang in 1965. Bestelling In ieder geval heeft de KLM de optie op zes Douglas DC-9 vliegtuigen omgezet in een definitieve bestelling. De financiering van deze order van 90 miljoen gulden inclusief een DC-9 vluchtnabootser is verzekerd. De eerste aflevering wordt in januari 1966 verwacht, waarna vervolgens elke maand een toestel zal volgen. De kansen van het Franse Cara- elle-vliegtuig zijn daarmede van de baan. De DC-9 „luchtbussen" zullen ae negen Vickers Viscounts vervan gen, die de KLM nu nog in dienst heeft. Ondanks de getalsverminde ring hoopt men de produktie aan be schikbare ton-kilometers verder op te voeren door grotere snelheid, grotere efficiency, meer zitplaatsen en hogere frequenties. Op het ogenblik bestaat de KLM-vloot behalve uit de genoem de Viscounts uit zestien DC8-vlieg- tulgen, elf Lockheed Electra's en vier DC-7-vrachtmachines. Aan de in- dienststelling van de supersone ver keersvliegtuigen denkt de KLM-di- reotie voorlopig nog niet. Slot pag. 2 Stratenmakers zijn bezig om de toegang tot de Keukenhof weer geschikt te maken voor de honderdduizenden, die na 31 maart in dit lustoord van de len te verwacht worden. Weer succes Amoco (Van Al km aar se correspondent. De Amoco, die enige tijd geleden in de omgeving van Warmenhuizen vergeefs naar gas boorde, en die in oktober van het vorig jaar een ex ploratieboring in de Schermer met succes bekroond zag, heeft opnieuw aardgas aangeboord. Gistermiddag bekroonde een felle gasvlam het twee maanden intensief werken aan een proefboring in Lirn men onder Alkmaar. De technici hadden de vlam snel onder controle. Om half acht gisteravond werd de vlam ten tweede male ontstoken. Het brullende geloei was tot ver in de omtrek hoorbaar. Gisteren was men hier tot een diepte van circa 2000 meter gekomen, en stuitte daarbij op een blijkbaar ondoordringbare laag. Voor maanschot van Ranger IX De Nasa, de Amerikaanse dienst voor lucht- en ruimtevaart heeft opdracht gegeven het eer ste bemande Gemini-ruimtevaar- Men overwoog reeds de boring te staken. Besloten werd een laatste poging te wagen. Omtrent de om vang van het toen gevonden aardgas valt nog niets te zeggen. De aardgas bron, die 3 oktober 1964 in de Scher mer werd gevonden, bleek echter exploitabel. De Amoco is al enkele maanden in Bergen (Noord-Holland) bezig met een derde exploratieboring. Hoewel men daar enkele tegenslagen moest incasseren, wordt de proef boring daar voortgezet. De Amoco heeft bij Gedeputeerde Staten van Noord-Holland een concessie-aan vraag ingediend voor de ontginning van aardolie en aardgas in het ge bied rond Alkmaar. Wet tegen belemmering van stemrecht De hertogin van Windsor bezoekt de Londense kliniek waar haar echtgenoot, de voor- tot Dammei bestaat uit 1' pagina'») matige Koning Edward VIII van Engeland, een oogoperatie heeft ondergaan. Bij dit bezoek ont moette zij voor het eerst in haar leven Koningin Elizabeth. President Johnson heeft gis teravond bij het Congres een wetsvoorstel ingediend, dat ten doel heeft een einde te maken aan alle onderscheid op grond van ras bij de uitoefening van het stemrecht. In een rede in een verenigde vergadering van het Huis van Rfgevaardigden en Senaat deskundigen spraken van „Johnsons grootste redevoe ring" en van „een staaltje van eersteklas vakmanschap" zei de president, dat er geen reden is om trots te zijn op de ruwe wijze, waarop een week geleden in Selma (Alabama) betogers voor gelijke burgerrechten zijn behandeld. De politie trad op rfiet knuppels, zwepen en traan gas. „Een van de betogers, een man Gods, is doodgeslagen", waarmee Johnson doelde op ds. Reeb. Johnsons wetsontwerp wordt mor gen aan het Congres toegezonden. Alle beperkende bepalingen voor elke soort verkiezingen federale of voor staats- of plaatselijke instellingen worden geschrapt omdat zij zijn ge bruikt om negers van de stembus weg te houden. De inschrijving van negerkiezers zal door federale amb tenaren geschieden als de ambtena ren van de afzonderlijke staten onderscheid blijven maken. President Johnson zei, dat de strijd tegen de discriminatie niet voorbij zal zijn als het wetsontwerp is aan genomen. „Wat in Selma is gebeurd maakt deel uit van een veel grotere beweging, die reikt tot in elke Ame rikaanse staat. Het is de poging van de Amerikaanse negers om zich de volledige zegeningen van het Ameri kaanse leven te verwerven. Hun zaak moet ook de onze zijn. Niet alleen de negers, maar wij allen moeten de fnuikende erfenis van dweepzucht en onrecht te boven komen, en dat zul len wij". De president bestreed de bewering, dat de betogingen voor gelijke rech ten een gevaar voor orde en rust zouden vormen. „De ware held van deze strijd is de Amerikaanse neger. Zijn daden en protesten, zijn moed om zelfs zijn leven te wagen, heeft het geweten van de natie wakker geschud". President Johnson maande het congres tot grote spoed bij de behan deling van het wetsontwerp. „Zolang aan de neger geen recht geschiedt", zo zei hij, „falen wij als volk en als natie, ook al hebben wjj elke vijand verslagen, onze welvaart verdubbeld en de sterren veroverd". Rustigi ;e mars Ds. Martin Luther King heeft gis teren een grote mars door de straten van Selma geleid ter nagedachtenis van de vermoorde (blanke) dommee James J. Reeb (38) uit Boston, die verleden week dinsdag op straat werd mishandeld en kort daarna overleed. Ds. King liep aan het hoofd van een stoet van naar schatting vierduizend betogers, onder wie honderden pre dikanten, priesters, nonnen en andere geestelijken uit alle delen van de Ver. Staten. Zo zag men o.a. de Anglicaanse bisschop van Chicago, Cantwell, rabbijn Weiner uit Hamil ton (Canada), ds. Killingsworth, een medewerker van ds. King en ds. Ralph D. Abernathy, eveneens uit de naaste omgeving van King, de Grieks-Orthodoxe aartsbisschop van Noord- en Zuid-Amerika in zwart gewaad en een mijter op het hoofd. De mars, die werd gehouden na een rouwdienst voor de overledene, verliep zeer ordelijk en zonder enig incident. Het was de eerste mars, die in Selma werd toegestaan sedert King zijn campagne voor gelijke stemrechten voor de negers acht weken geleden in deze stad begon. De politie had telefonisch van rech ter Daniel H. Thomas uit Mobile (Alabama) opdracht gekregen de mars te laten doorgaan. Voordat de opdracht van de rechter was ontvan. gen had de politie een eerdere poging verhinderd. Sommige betogers, die van de afwezigheid van de politie wilden gebruik maken om een i naar het gerechtsgebouw te onder nemen, kregen evenwel van de lel ders te horen: „Wjj zijn vlakbij de overwinning. Laten we zelfbeheersing tonen". Twaalf demonstranten, die giste ren een bezoek hadden gebracht de voorzitter van het Huis van ge vaardigden John McCormack geëist hadden dat de Congresdelega tie van Alabama gehalveerd moeten worden, weigerden na afloop van het gesprek het Kapitool te laten. Om 18 uur werden zij evenwel door de politie het gebouw uitgedra gen in verband met de veilgheids- maatregelen voor president Johnson, die zijn rede kwam houden. McCor mack had hen nog de raad gegeven het recht niet in eigen hand te nemen. U spreekt met een vriend van de burgerrechten, maar u dient zich te gedragen als dames en heren, zei McCormack. De verwijdering van de demonstranten verliep zonder inci denten. tuig niet maandag 22 maar dins dag 23 maart te lanceren. Dit uitstel is een gevolg van het feit. dat de Ranger, die zon dag vertrekt voor een tocht naar de maan ,ook maandag nog be paalde besturingsapparatuur op zijn basis nodig zal hebben, die men eveneens voor de Gemini- lancering zal dienen te gebrui ken. De lancering van de Ranger IX geniet voorrang boven de bemande vlucht als gevolg van de korte span ne tijd die beschikbaar is om duide lijke foto's te verkrijgen van de maankrater Alphonsus. Dit is het laatste geprojecteerde Ranger-schot op de maan. Daarna volgen de eerste surveors en Lunar Orbiters. De Sowjet-Unie heeft gisteren met behulp van één raket drie kunstma nen in een baan om de aarde ge bracht. Het zijn de Kosmos-61, 62 en 63. De drie satellieten cirkelen dicht bij elkaar in een baan die een hoek maakt van 56 graden ten opzichte van de evenaar, aldus Tass. Hun mi nimale afstand van de aarde is 273 kilometer en de maximale afstand 1837 kilometer. Denen werpen zich voor Westduitse militaire wagens Linkse demonstranten hebben zich vandaag in de Deense plaats Krusa voor vrachtwagens geworpen die Wetduitse soldaten naar Denemar ken aanvoerden. Zjj kwamen om deel te nemen aan een gezamenlijke oefe ning met Deense soldaten. Het was de eerste keer sinds de bezetting van het land dat Duitse militairen Dene marken binnenkwamen. De Deense politie sleurde de groep van twaalf betogers van de weg bij een kruising 200 meter van de Duits- Deense grens. Zes personen werden gearresteerd, onder wie een meisje. De stoet van 43 auto's, die 161 man vervoerde van een bataljon ge nie, werd tijdelijk tot staan gebracht door de leuzen schreeuwende demon stranten. Leider van de groep was ds. Sobye, een 55-jarige predikant, die vanwege zijn activiteiten uit de Lu therse Kerk is gezet. De betogers zeiden, dat zij lid waren van een uiterst linkse organisatie, die gekant is tegen deelneming van Denemar ken aan de Atlantische alliantie. De politie ging tot arrestaties over, toen de betogers bleven doorgaan auto's te hinderen. teuws Bij de loting voor de Nat. Militie te Valagnes in België heeft een loteling zonder men zijn nommer uit de bus genomen met zijn voet, ter- wijl een ander loteling niet gemeten kon worden, omdat 1 de maat niet lang genoeg was voor zijn buitengewone ge stalte. 1 In de vorige week heeft in de afdeelingen der Tweede Kamer het onderzoek van de wet tot afschaffing van het zegel op de dagbladen plaats gehad. De meerderheid blijft steeds dat voorstel ondersteu- nen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1