kunst kcXleiÖOBCQQP NIEUWE ACTIE TEGEN KOERDEN JOSEPH GUY FRANSE COGNAC f 11.10 H MAN LIGT DOOD LANGS DE WEG Grevelingendam begin april open voor het verkeer Wat doet een apparaatwachter bij Hoogovens HOOGOVENS IJMUIDEN ABT! IA ARGERICH (Argentinië) wint Pools pianistenconcours PRIJSUITREIKING GESCHIEDT VANDAAG Er is nieuwe hoop op het terugvinden van het paneel ,Lam Gods In Nairobi kozen tal van Afrikaanse landen de zijde van Tsjombe LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 16 MAART 1965 jury besliste dat Marta So- i, (Polen) derde en Hiroko Ma- (Japan) vierde werd. r(jfde plaats ging naar Edward (Amerika) en de zesde naar tta Globowna (Polen), raren in totaal 77 kandidaten landen. prijsuitreiking zal vandaag ge- den op een concert waaraan de taalisten zullen meewerken. Dit j frt zal zowel in Oost- als in •Europa per televisie worden 1 londen. eerste prijs is 40.000 Poolse zlo- (flcieel 1.667 Amerikaanse dol- eede tot en met de zesde Zijn resp. 30.000, 25.000, 20.000, 10.000 zlotys. De helft n de resp. prijzen moet in worden uitgegeven. meest belangrijke voor de sten is het feit dat zij bijna zijn van een carrière op het podium. *en de beide Zuidamerikanen 'eerste pianisten van het Matthaes-Passion in Den Haag MARTHA de winnares van het pianisten concours. telijk halfrond die ooit de finale van het Ohopin-concours hebben bereikt. Het is de eerste maal, dat op een Chopin-concours de eerste prijs aan een niet-Europese pianist is toege vallen. Mej. Argerich die in Genève woont, kreeg behalve de eerste prijs van 40.000 zlotys (ongeveer f 5.750) een prijs van 10.000 zlotys van de Poolse radio voor de beste vertol king van mazurka's. Voorts kreeg zü een kristallen vaas van het Chopin- genootschap, een schilderij van de stad Warschau en een reis naar Mon treal, aangeboden door het Canadese conservatorium. De stof, die op de bovengenoemde studiedagen behandeld zal worden, omvat dirigeer techniek, waaronder allen ademtechniek, stemvorming ran het koor, techniek van het tak- teren, oefeningen voor het instude- i, oratoriumpraktijk e.v. met solis ten, alsook koorzingen. Het ligt in de bedoeling deze studiedagen te beslui ten op maandagavond 12 juli met openbaar concert, waaraan het Residentie-Orkest medewerking ver leent en waarop uitgevoerd zullen worden het Te Deum van Purcell, Cantate 70 van Bach („wachet, be- tet, seid bereit allezeit") en enkele moderne k cappella koorwerken. Het comité van voorbereiding be staat uit de heer A. J. W. Janmaat (namens de Federatie van Ned. Zan gersbonden), de heer H. F. Burne (namens de Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratorium verenigingen), de heer Wouter Paap (namens de Maatschappij ter bevordering van de Toonkunst), de heer H. de Roo (na- het Residentie-Orlest)de heer N. Dekker (namens de Kon. Ned. Toonkunstenaarsvereniging)prof. dr. J. Smits van Waesberghe (na- de Ned. St.-Gregoriusvereni- ging), drs. A. B. M. Brans (muziek redacteur) en mevrouw drs. H. E. Kokee-Van Berge (muziekredactrice secretaresse van het comité). Wordt Peter Diamand directeur van het Edinburgh Festival Peter Diamand, de 51 jaar oude directeur van het Holland Festival, heeft vandaag een gesprek gehad met functionarissen van het inter nationale Edingburgh Festival over de mogelijkheid om het directeur schap van deze cultuurmanifestatie over te nemen. 'Het directeurschap te Edinburgh is vacant sinds het aftreden van lord Harewood. Op 30 maart zal een tweede on derhoud met hem volgen. De regering treert troepen ter voorbereiding van een nieuwe algemene campagne te gen de Koerdenstammen in het noor den van Irak .aldus berichten, die in Londen zijn binnengekomen. Er zou den vijf divisies zijn opgesteld aan de zoom van het uitgestrekte heuvel en bergland, dat de Koerden Koer- diistan noemen. De Koerden hebben zich tussen 1961 en 1964 onder leiding van hun leider Barzani met succes verzet te gen drie opeenvolgende campagnes van de regering. Zij eisen zelfbestuur in het noor den, een aandeel in de opbrengst van de olie en andere inkomsten van Irak en een internationale of V.N.-garan- tie voor hun autonomie. Volgens de berichten uit Londen zou het regeringsleger thans gecon centreerd zijn in Kirkoek en Mosoel, ten noorden van Bagdad Erbil bij de grens met Iran. ORIGINELE HOLLANDSE PRIJS Slachtoffer ongeluk (Van onze Bredase correspondent) Voorbijgangers vonden gistermor gen in de berm van de weg van Goirle naar de Belgische grens het stoffelijk overschot van een man. Zijn gezicht was ernstig gewond. De man di geen schoenen, die lagen enkele ters bij hem vandaan. Verondersteld werd aanvankelijk, dat de man dens een gevecht in een café om leven kwam, waarna zijn lichaam langs de weg werd neergelegd. Het door de Rijkspolitie ingesteld onder zoek bracht aan het licht, dat het hier de 34-jarige bouwvakarbeider M. van Let uit Tilburg betrof. De i was gehuwd en vader van zes deren. Na een voorlopig onderzoek ter plaatse werd het stoffelijk overschot naar Tilburg vervoerd, waar dr Zeldenrust sectie verrichtte. Na dit onderzoek werd het waarschijnlijk g acht, dat de man door een auto is aangereden. Er zijn bandensporen aangetroffen, nabij de plaats het lijk werd gevonden. Dat de schoe nen enkele meters verder lagen is i dit geval niet vreemd. By een vei keersongeluk gebeurt het wel mee dat de schoenen van het slachtoffer uitschieten door het geweld var botsing. Er heeft zich tot dusverre nog geen autobestuurder in verband met dit ongeluk gemeld. Toen Rijkspolitie uit Goirle zich na mel ding naar de plaats van het onge luk spoedde is haar auto bij het keren omgeslagen. Een wachtmeester werd daarbij aan het hoofd gewond, door dat hij tegen de voorruit botste. Hij is in het ziekenhuis in Tilburg opge- cognac J°SEPH GÜ* er band met de Amerikaanse van het Residentie-Orkest tmaal het Utrechts Stedelijk de begeleiding verzorgen. De lo-partijen worden vertolkt Hans Gyors (cello), Hans nnan (klavecimbel) en Ber- Bartelink (orgel), terwijl het Chr. Haags Knapenkoor dus Borstlap) zijn mede- verleent. 1 april wordt een voor- ring gegeven. tival amateurtoneel voorzitter van de Ned. Ama- oneelunie, afd. Amsterdam, de W. H. Harmsen, heeft op een nferentie verteld, dat het ama- neel in Amsterdam zich nog noodsituatie bevindt unpen met een ontstellend ge- ruimte en er is geen sprake behoorlijke gemeentelijke Amsterdams Amateurtoneel 23 maart t/m 9 april een terfestival houden, dat ge keerd wordt door de Amster- afdelingen van de Natu, het erband Katholiek Amateur het door deze organisa- opgerichte vormingscentrum het amateurtoneel. erende het festival zullen 15 i'erdamse toneelverenigingen ;r 5 avonden, 15 eenac- sr uiteenlopende aard op mken brengen. O.m. worden Krd „In de jonge Jan" van Heijermans en „De Beer" nton Tsjechow. Hoogtepunt en n het festival vormt de ring op 9 april van Arthur Mil- De vuurproef" onder regie van 't Hoen. Deze voorstelling zal 'I voor jongeren tussen 16 en worden herhaald op 10 mei. (Van onze Brusselse correspondent) Alle Belgische bladen hebben de laatste tijd aandacht gewijd aan het nog steeds verloren paneel van het ,,Lam Gods", het altaarstuk van de gebroeders Van Eyck, dat zich in de St. Baafs Kathedraal in Gent bevindt. In 1934 werd het paneel gestolen. De voorzijde stelt ,,De rechtvaardige rechters" voor, de achterzijde Johannes de Doper. Toen het schilderij zich in 1816 in Duitsland bevond, werd het paneel verticaal doorgezaagd, zodat er twee losse stukken ont stonden. Beide werden in 1934 gestolen. ,,Johannes de Doper" werd door de dief, of dieven teruggegeven, om te bewijzen dat hij (zij) ook het andere deel in zijn bezit had. gegevens over de diefstal, zoals kopieën van de brieven welke Goe- derntier had gestuurd aan de bis schop van Gent, ook een aantal naar men dacht ledige mappen gevonden. Het blijkt thans dat de heer Mortier in een van die mappen, welke hij als eerste na 30 jaar is gaan doorzoeken een velletje papier met een tekening van een wenteltrap heeft gevonden. Men vermoedt nu dat die trap naar het verborgen paneel zou kunnen leiden en men tracht het te identificeren. De laatste adem De geschiedenis van de diefstal en terugkeer van het ene paneel is ge compliceerd. De dief was eerst na zijn dood bekend: Arsène Goedern- tier uit Wetteren, bankier-directeur de Tekenacademie van zijn woonplaats en ogenschijnlijk een geacht burgfer. Op zijn doodsbed be kende hij aan een bevriend advocaat dat hij de dief was geweest en hij zei dat alle stukken betreffende de diefstal zich bevonden in de la van schrijftafel in zijn kantoor. Op het ogenblik waarop hij wilde ver tellen waar zich „De rechtvaardige rechters" bevonden, blies hij de laatste adem uit Men vond later de bescheiden en en kwam achter de namen van twee medeplichtigen. Zij bleken resp. op de dag van Goedemtier's over lijden en op die van zijn begrafenis zelf ook gestorven. Jaren heeft men gezocht naar het verloren paneel doch zonder resul taat. Als het monster van Loch Ness verschenen er telkens weer publika- ties over de diefstal in de dagbladen. Verleden jaar heeft de Vlaamse journalist Jos Cels onder de titel „Meneer Arsien en de rechtvaardige rechters" een boekje gepubliceerd waarin hij de hele historie met documenten gestaafd uit de doeken heeft gedaan. Wenteltrap De laatste tien jaren heeft de Gentse commissaris van politie Mor tier zich uit liefhebberij met de zaak, die allang geklasseerd was beziggehouden. Dezer dagen heeft men vernomen dat hij over een document beschikt dat misschien de oplossing kan brengen. In het kan toor van Goederntier had men namely k behalve het dossier met de Tot nu toe is dat niet gelukt maar commissaris Mortier is ervan over tuigd dat het paneel nog bestaat. Goederntier zelf moet nog kort voor zijn dood tegen zyn vrouw hebben gezegd, toen bij hem thuis over de diefstal sprak: „Moest Ik zoeken, ik zocht in de St. Baafs zelf André Tschaikowsky met Ned. Kamerorkest Het Ned. Kamerorkest geeft zyn zesde en laatste abonnementsconcert van dit seizoen op vrijdag 19 maart in Den Haag (Diligentia), op zater dag 20 maart in Amsterdam (Grote zaal Concertgebouw) en zondagmid dag 21 maart in de Rotterdamse Schouwburg. De jonge Poolse pianist André Tschaikowsky, die het vorig jaar voor het eerst met het Ned. Kamerorkest optrad, is solist in Mozarts piano concert in c, KV 467. Een bijzonder werk op het programma is een com- ositie van de Britse toondichter Mi- ohael Tippett: het concert voor dub bel strijkorkest. Het programmr om vat verder Schuberts Vijfde Symfo nie, en het Concerto Grosso op. 6 nr. 4 van HandeL Een apparaatwachter staat op post in de controlekamer bij een hoogoven, de reusachtige „kachel" die ijzererts verandert in vloeibaar ruwijzer. j Hij Iet op de druk en de temperatuur en nog op veel meer. Van zijn gegevens moeten de ovenvul- lers het hebben en de smelters. Hij regelt ook de afvoer van het ruwijzer. Hij waarschuwt als er storingen dreigen - en bij zo'n ingewikkeld proces als het maken van ruwijzer kan dit op veel plaatsen gebeuren. Apparaatwachter is maar één van de vele specifieke beroepen bij Hoogovens. Al die beroepen vragen om telkens andere capaciteiten. Maar het kan allemaal ge leerd worden. Wie daar niet tegen opziet kan bij Hoogovens terecht. Ook u dus. Als u eens schreef of belde naar Personeelszaken? Dit is het adres Personeelszaken, gebouw „Buitenhof"telefoon 02550-6611, toestel 1111. Qe 23-jarige Argentijnse Martha Argerich, en de Braziliaan luro MoreiraLima, hebben gisteren de eerste en tweede prijs n in het zevende Choninnianistentoernooi in Warschau Studiedagen voor koordirigenten en koorzangers Van 5 tot 12 juli 1065 worden het Gebouw op Gouden Wieken, Scheveningseweg 37 in Den Haag studiedagen voor koordirigenten en koorzangers gehouden. Deze staan onder leiding van prof. Kurt Tho mas uit Keulen, die een grote naam geniet als koordirigent en Bachspe- cialist, terwijl ook zyn composities overal worden uitgevoerd. lag 2 april zal de Haagse imstaf deling, onder leiding directeur Frans Moonem, jaarlykse uitvoering van Bachs tiaes-Passion, en wel in de Ou- pk, Keizerstraat 8 in Schevemin- sollsten werken aan deze uit- mede Karei Maclean (Evan- Bernard Kruysen (Christus), Suchèl (sopraan), Wilhelmine ès (alt), Simon Meerdink (te en David Hollestelle ria's). Het Kongolese probleem heeft vorige week de onafhankelyke Afri kaanse landen in twee kampen ver deeld. Premier Tsjombe, sleutelfi guur in de scherpe verdeeldheid, heeft in de byeenkomst in Nairobi (Kenia) van ministers van Buiten landse Zaken der Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) een di plomatieke overwinning behaald. Hoewel zyn verzoek om zijn blanke huursoldaten te vervangen door een vredesmacht van alle Afrikaanse lan den niet het magische getal van 18 stemmen, nodig voor goedkeuring, bphaalde, was hij er niet ver van af. Hij werd door 15 landen ge steund. En Tsjombe, sinds lange tijd uitgekreten voor „imperialistische marionet", kwam ongedeerd uit de vergadering zonder dat er een reso lutie was aangenomen, waarin zijn beleid werd afgekeurd. Maar het was de organisatie van Airikaanse eenheid zelf die een ne derlaag leed. Zy bleek verlamd door de onenigheid. De conferentie, die vijf dagen van bittere debatten heeft gekend zonder tot een besluit te ko men, heeft de zaak doorgegeven aan de conferentie "an Afrikaanse staatshoofden, die 1 september in Accra, Ghana, begint. Het enige wat de organisatie kon doen was het richten van een op roep tot de regeringen van Afrika en andere niet met name genoemde landen om af te zien van daden, die de situatie kunnen verergeren. En naarmate de debatten tussen de ministers feller werden, verdeelde de conferentie zich in tegenover elkaar staande en numeriek bijna gelijke groepen. In het pro-Tsjombe-kamp bevonden zich de meeste Frans spre kende landen, plus Nigeria, Liberia en Sierra Leone. In het andere kamp Ghana, Tanzania, Algiers, de Ver enigde Arabische Republiek en Oeganda. Tsjombe was met een vertraging van 24 uur naar Nairobi gekomen. Hij ging het nieuwe hotel binnen, dat uitsluitend voor de gedelegeer den was bestemd en onmiddellijk verliet Oscar Kambona, de minister van Buitenlandse Zaken van Tan zania, zyn kamers om elders te gaan logeren. Later zouden beide man- verkeer uit de Randstad Holland via de Haringvlietbrug en de Grevelin gendam Schouwen-Duiveland be reikt. Vooral in de vakantietijd zal de nieuwe verbinding haar nut be wijzen. Schouwen-Duiveland is n.L zeer in trek by toeristen, die tot dus verre echter voomamelyk op het veer Anna Jacoba-zype waren aan gewezen. In het hoogseizoen waren vooral in de weekeinden wacht- tyden van zes tot acht uur en langer by dit veer beslist geen uitzondering. nen op de conferentie het met el kaar aan de stok krygen. Soedan begon met de eerste uitda ging en eiste dat de Kongolese re bellenleider Christophe Gbenye door de conferentie zou worden gehoord. Tsjombe verzette zich heftig en er was voor het voorstel geen meerder heid te vinden. Voor en tegen Tegen Tsjombe waren Algerye, Eoeroendi, Kongo-Brazzaville (voor malig Frans Kongo) Ghana, Guinea, Kenia, Mali, Somalië Soedan, Oeganda, de V.A.R., Tanzania en Zambia. Vóór Tsjombe: Kameroen, Liberië, Madagascar, Nigerië, Senegal en Togo. De rest onthield zich en dit was de eerste ronde voor Tsjombe. Om de verdeeldheid te verbergen, I legde conferentie-president Joseph Moeroembi, minister ran Buitenland se Zaken van Kenia en geen vriend van Tsjombe, de gedelegeerden een zwijgplicht naar buiten op. Maar de lekken bleven en het werd de pers duideiyk, dat de onenigheid op de conferentie hand over hand toenam. Minister Thaian van Senegal was de eerste die openlyk over de scheu ring sprak. Hij zei dat er „twee Afrika's" waren, een van de revo lutionairen en een van de gematig den. Tsjombe sprak later van „re volutionairen en realisten". Op de laatste dag lagen er twee re soluties ter tafel, een van Kameroen om Tsjombe de Afrikaanse troepen te geven ter vervanging van de huur soldaten en een van Ethiopië en Tu nis om algemene amnestie voor de Kongolese rebellen uit tc vaardigen en vrye verkiezingen, onder toezicht van de Organisatie voor Afrikaanse eenheid, te houden. Toen het tot stemming kwam, kon geen van de belde voorstellen de noodzakeiyke 18 stemmen krygen. De resolutie van Kameroen kreeg er 15 en die van Ethiopië één meer. De conferentie sloot in een impasse. Be ministers van Buitenlandse Za ken waren er niet in geslaagd het Kongolese probleem snel en vreed zaam op te lossen. Maar. zoals Tsjombe later op een persconferen tie verklaarde, had de conferentie bewezen dat Kongo trouwe vrien den heeft. In feite kon hy op meer steun rekenen dan de stemming be wees, omdat Gabon en Madagascar by de stemming afwezig waren. En als de staatshoofden in september bijeenkomen, kan hy waarschynlyk ook nog rekenen op Gambia, dat net lid is geworden. De leiders wacht de zware taak in Accra om de scheuring te lymen en de Organisatie van Afrikaanse eenneid haar eenheid terug te geven. Volgens de Deltadienst van Rijks waterstaat is het vrijwel zeker, dat op 1 april, of anders In de week waar in de eerste april valt, de Grevelin gendam voor het verkeer wordt open gesteld. De ANWB ls op het ogenblik al bezig om ongeveer vyftig tydelyke borden te plaatsen die het verkeer op (de dam-) weg moeten helpen. In de eerste tyd zal het verkeer nog gebruik moeten maken van de parallelweg, omdat de hoofdweg over de dam nog niet gereed is. Die pa rallelweg wordt door de Deltadienst overigens een zeer behoorlijke weg genoemd. Het heeft de Deltadienst met het aanleggen van deze weg meegezeten. Dat is te danken aan drie factoren. Ten eerste ls het zand- spuiten vlugger gegaan dan bere kend was. De aannemers hebben groot materieel ingezet. En boven dien heeft de zachte winter weinig stagnatie gegeven. De openstelling van de weg over de Grevelingendam is van grote bete kenis. Voor het eerst in de geschie denis zal het nu mogelyk zyn, dat

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 13