pijler van Spartaan Frans Jutte: nieuwe top kweken' Drie Europese titels blijven in Nederland Clubliefde is grootste W VANDAAG* CLARK VLOOG LIT BAAN Judo leeft bij de jeugd ZOET onderstreept vorm nadrukkelijk PARIJS-NICE Magistrale TIJDRIT van Jacques Anquetil MIRO KRIJGT ZIJN GELD... Joszka Makk wint Bevrijdingsbeker Bonaire (ir. Oosting) klopte Carlos Pluto Oude stempel KNAU-keuze voor Tokio was juist Rectificatie Patrick Sercu wint criterium TTwl f3 LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 15 7"\ART 1965 AUTOMOBILISME De 28-jarige Engelsman Mike Bpence heeft zaterdiig in een Lotus de international fori mile-1 autorace der kampioenen in Brands Hatch, Engeland, gewonnen. Hij legde de twee heats van 40 ron den af in 2.11.42, eem gemiddelde snelheid van 155,46 kilometer per uur over 341.8 kilometer. Jim Clark, de wereldkampioen 1963 hep een knieblessure op toen zijn bolide met hoge snelheid tegen een talud reed. De Lotus van Clark vloog met een snelheid van ongeveer 160 kilometer per uur uit de baan. De wedstrijd tussen Swift, en Zeeburg in Roermond is gewonnen door Swift met 111. De meisjes uit Roermond, die ook de eerste wedstrijd wonnen (30), zijn door deze resultaten opnieuw zaalhandbalkampioen van Nederland geworden. Nederlaitd kan gerust zijn. De vreeis dat judo als bij zovele andere sporten een enorme stap terug zal moeten doen wan neer Anton Geesink eens de ac tieve. wedstrijdsport vaarwel zal zeggen, is ongegrond. Judo leeft in de jonge, onstuimig kloppende harten van duizenden Neder landse jongeren, die zelf eens hopen een tweede Geesink te wonden. In een dag vol strüd en spanning van hartveroverend en fel judo, toonde diezelfde jeugd in de Neder landse badplaats Scheveningen, tijdens de Europese kampioenschap pen, uit het goede hout gesneden te zijn. Met drie gouden, drie zilveren en nog een aantal bronzen plakken kwamen onze landgenoten voortref felijk voor de dag en eindigden voor Groot-Brittannië. (3x goud) en Frankrijk (2 goud en 2 zilver) op de eerste plaats. De Kurzaal van Scheveningen Is zaterdag het centrum geweest van een judostrijd, waar nog eens duide lijk werd geaccentueerd, dat de ver schillen die er vroeger tussen de ver schillende Europese landen beston den. langzaam aan zijn verdwenen. Want niet alleen Nederland, Groot- Brittannië en Frankrijk kregen hun kampioenen, maar ook Zwitserland en Joego-Slavië, terwijl een aantal andere naties, als Polen en Oosten rijk, met trots op een finaleplaats kunnen terugzien. Bewondering De judoka, die de meeste bewonde ring afdwong, was de 15-jarige Utrechter Henk Kruis. Dit 104 kilo wegende jongmens maakte zijn par tijen als een routinier. Geen moment liet hij zich veront rusten, wanneer hij een resultaat techniek tegen kreeg. Hij ging rustig door enwon bijna al zijn par tijen met een vol punt. Van deze jud-oika kan Nederland nog veel ple zier beleven. De nieuwe Europese jeugdkam pioenen zijn: Adspiranten: lichtgewicht: Biskara (Frankrijk); half-midden: Frans Ivasko (Nederland); middengewicht: A. Goldschmi'dt (Zwitserland)half- zwaarge wichtSmolnikar (Joego slavië); zwaargewicht: Henk Kruis (Nederland). Junioren: lichtgewicht: Feist (Frankrijk): half-midden: Green Groot-Brittannië)middengewicht Jacks (Groot-Brittannië)half- zwaargewicht: Van der Lubbe (Ne derland) Zwaargewicht: Peake Groot-Brittannië Dank z\j een magistrale tijdrit heeft de vijfvoudige Tourwinnaar Jacques Anquetil zijn positie in Pa- rijs-Nice nog verstevigd. De blonde Normandiër bewees niet alleen dat hy nog steeds 's werelds beste tijd- rijder is, maar hij toonde ook dui delijk aan dat hy er zeer op is ge brand zijn zege van 1963 in deze eerste rittenkoers van het seizoen te prolongeren. Met nog twee ritten te rijden heeft Anquetil nu 2.18 voorsprong op Rudi Altig en 2.56 op Italo Zilioli. Van de Nederlanders doen vooral wereldkam pioen Jan Janssen (vijfde) en de al even jonge Arie den Hartog (zesde), sterkste „luitenant" van Anquetil het uitstekend. Overigens is ook het rijden van de pas 21 jaar oude Jos van der Vleuten en van Belle naars' troef Cees Haast veelbelo vend. bewees de Zuid lander nog eens in deze rit tegen het uurwerk. Met een fraaie vierde plaats verwierf hij zich weer de waardering van de ken ners. Ook Jan Janssen, die slechts één seconde op Den Hartog achter bleef en vijfde werd leverde een uit stekende prestatie. In het tweede gedeelte van de etappe behaalde Rudi Altig zijn derde ritzege door de spurt van de meute op zijn naam te bren- Zaterdag had de Belg Vannitsen de vijfde etappe gewonnen vóór onze landgenoot Sohuuring. Onder de eer ste elf hadden zich ook de Neder landers Nijdam (4) en Haast (7) ge- Klassement Na zes etappes luidt het algemeen klassement: 1. Anquetil (Fr.) 27.09.59, 2. Altig (Did.) 27.12.17, 3. Zilioli (It.) 27.12.55, 4. Poulidor (Fr.) 27.13.50. 5. Janssen (Ned.) 27.14.00, 6. Den Har tog (Ned.) 27.14.18, 7. Junkermann (Did.) 27.14.56. 8. Motta (It.) 27.16.12, 9. Nedelec (Fr.) 27.16.23, 10. Haast (Ned.) 27.16.57, 15. Van der Vleuten 27.19.04, 23. Schuuring 27.24.04, 27. Lute 27.26.19, 28. Van Espen 27.36.30, 30 Maliepaard 27.36.30, 38. Rik Wou ters 27.30.30, 40. Van Dongen 27.32.03, 42. Geldermans 27.34.09, allen Neder landers. Altig leidt in het puntenklassement Bart Zoet heeft zaterdagmiddag in de zware omloop van de Vlaamse Gewesten zijn uitstekende vorm nog eens nadrukkelijk onderstreept. De sterke Sassenheimer gaf in de 167 km lange wegwedstrijd met de Belgische kampioen Albert van Vlierberghe de toon aan bij de onafhankelyken. Door een slim „combientje" van de Belgen miste Zoet, die het zonder steun van landgenoten moest stellen, echter de beslissende slag. Hoe verwoed de 22-jarige Sassen heimer daarna nog op z'n pedalen ging staan om de vluchtelingen Van Vlierberghe, Maes en Salmon te ach terhalen, het lukte niet. In het kleine groepje achtervolgers lieten de Vla mingen Bart Zoet alles alleen doen, om zodoende het „gat" tussen drie landgenoten aan de kop in stand te houden. Maes bezorgde Van Vlierber ghe een onaaangename verrassing door in de eindsprint uit kansloze positie buitenom te komen en zege vierend over de streep te gaan. In de sprint van de achtervolgers moest Zoet alleen de gelanceerd komende Lessire voor laten gaan. Bij de profs, die 193 km onder de wielen moesten door draaien, was een vroege valpartij beslissend. Oud-we reldkampioen Beheyt, Desmet, Huys- mans, en Derhoven maakten van de verwarring gebruik en scheurden het 170 man sterke peloton in vier stuk ken uiteen. Dertig kilometer verder, even buiten Hoogstraaten, zaten de kopstukken echter weer bij elkaar. een kop- de Neder- fander Van Aert. Wel slaagden zes tien renners kort voor de finish erin met de koplopers aansluiting te krij gen, maar in de eindsprint konden die leeggereden renners geen rol van betekenis meer spelen. Raguet ont snapte in de slotfase met de Brit Denson aan zijn wiel en reed zelfs de Engelsman in de laatste meters nog los. De winnaar van de Omloop van het Volk Noël Depauw bezette achter de rappe spurter De Coninck de vierde plaats. De TeleVizier-ren- ners Henk Comelisse en Piet van Est staakten met Jan Pieterse en Jos Linders de zware strijd. De uitslag luidt: profs (193 km): 1 Baguet (België) 4 uur 36 minuten en 2 seconden; 2. Denson (Engeland)3. De Coninck (België) op 22 sec.; 4. Depauw (België); 5. Zoepfel (België» 6. Stevens (Nederland)18. Van Aert (Nederland); 24. Van Ginneken (Ne- Onafhankelijken (167 km)1. Maes (België) 4 uur en 6 seconden; 2. Van Vlierberghe (België)3. Salmon (Bel gië); 4. Lessire (België) op 35 sec.; 5. Zoet (Nederland). De Spaanse voetbaltrainer Louj Miro heeft een juridisch gevecht g* wonnen tegen de Italiaanse eersl divisieclub Roma, welke van de rech ter opdracht heeft gekregen hem miljoen lire achterstallig salaris te betalen. Roma liet Miro vorig jaar plot» ling vallen en verving hem door Argentijn Juan Carlos Lorenzo. De Utrechter Joszka Makk toonj zich de sterkste van 95 schermers i het zondag in Den Haag gehoudt sabeltoemooi om de Bevrijdingsbeka >o 1. Joszka Makk (Zaal Adam Beli 3 gewonnen partijen (na barrage),^ Nico Pents (Zaal Vandervoodt) 2 ge wonnen partijen (na barr., 3. Tb1 Thomassen (Zaal Adam Bela) 1 gei j- partij, 12 onbv. treffers, 4. Rien Wi! ming (KOS) 1 gew. party, 14 ontijet treffers. Door een 4-6 zege bij DOCOS is het meisjesteam van De Tref fers Roelof arendsveen kampioen geworden van de Haagse Afde ling. Op de foto v.l.n.r. Nelly Elsgeest. Mary van Ruiten en José v. d. Zwet. (Foto L.D./Holvast) Grote Winterfinole in Hilversum Dr. J. M. Roosenschoon is receptie: (Van één onzer verslaggevers) „Een krachtsportvereniging maakt nu eenmaal altijd een gewel dige indruk op de buitenwereld. Vooral zo n body-builder of een forse gewichtheffer met zo'n loodzware halter. De beste indruk, die De Spartaan in de tien jaren van haar bestaan heeft gemaakt, is echter nooit zo erg duidelijk naar voren gekomen; de grote club liefde Dr. J. M. Roosenschoon, die zater dagmiddag m de Burchtzaal het jubilerende bestuur van de LAC De Spartaan tijdens een ongedwongen receptie namens het college van B. en W. kwam gelukwensen, roemde vooral het vele werk, dat de leden Het bestuur van De Spartaan staande v.l.n.r G. Mieremet. W. M. van der Waalszittend A. J. de Jongh. H. Aniba en Th. Brandt. altyd voor hun vereniging hebben gedaan. „De Spartaan is typisch nog zo'n vereniging van de oude stempel. Vroeger was het ook in betrekkelijk kleine clubs de (goede) gewoonte, dat de eigen leden alles, of in ieder ge val héél veel zelfs voor elkaar bok sten. By de krachtsportvereniging De Spartaan heerst er ook nu nog die geest. Iedereen is bereid om veel te doen. Iedereen getroost zich gro te financiële opofferingen om zyn vereniging te laten draaien, clubliefde is dan zeker ook de groot ste pyier, waarop de nu tienjarige vereniging steunt. Dat Leiden in het Nederlandse krachtsportwereldje zo'n goede naam heeft gekregen is naast LKV te danken aar Spartaan. Kampioenschappen by het gewichtheffen en het worstelen zyn er onder leiding van trainer Brandt genoeg behaald, terwyi ook het ganiseren van wedstrijden gerust De Spartaan kan worden overgela ten Onder degenen, die het jubileren de bestuur (H. Aniba, G. Mieremet, Th. Brandt A. J. de Jongh en W. M. van de Waals) op de ongedwongen receptie kwamen feliciteren waren ook de voorzitter van de Leidse Sportstichting Drs. J. P. van Reyden en de voorzitter van de Ne derlandse krachtsportbond A. Rhemra. De Italiaanse bokser Franco Brondi veroverde zaterdag de va te Europese titel in het lichtgewicht door een zege op de Fransman Leon Zandourian. De wedstrijd werd ge houden in Cannes. De Fransman staakte de strijd in de derde ronde. Ajax heeft zondagmiddag in Amsterdam voor 8500 toeschouwers in een vriendschappelijke wedstrijd een 21 overwinning behaald op de Duitse bundesligaclub Kaiserslau- tern. ARIE DEN HARTOG belofte Anquetil won zondagmorgen de tydrit over 33 kilometer in 40.04 mi nuten en dat betekende een gemid delde snelheid van 49.417 km per uur. Altig bleef 33 seconden achter, Pouli dor 42 seconden. „Er liggen drie grote taken op ons te wachten". Dat zei zon dagmiddag in Krasnapolsky voorzitter Frans Jutte in zijn openingswoord van de jaarlijkse algemene vergadering van de Koninklijke Nederlandse Atle tiek Unie. Drie taken, bestaande uit le denwerving, het opvangen van jeugdige beoefenaren door tech nisch geschoold kader en het kweken van een nieuwe top, nu een aantal sterren als Cees Koch, Eef Kamerbeek en Jan Romani, om slechts enkele te noemen de atletiek een vaarwel toeriepen. De heer Jutte haakte in op de teleurstellingen van de Olympische atletiek afvaardiging. Hy onder- Belofte Dat Den Hartog voor etappewed- strijden een grote belofte inhoudt/ In het verslag van de jubileum feestavond van de LAV de Spartaan is een kleine fout geslopen. De heer Verver, die aan het begin van de avond het woord voerde, is geen bestuurslid van de EHBO (zoals abu sievelijk gemeld) maar gewoon lid deze organisatie. streepte dat de keuze van de KNAU na de nationale kampioenschappen in Beverwyk juist was geweest. In Tokio werden wy weer eens met de neus op het feit gedrukt dat Ne derland internationaal een enorme achterstand heeft opgelopen. Hy weet dat aan een complex van fac toren, o.a. de minder goede aandacht van de lichamelijke opdoeding op de scholen en hoopte dat de overheid hieraan meer aandacht zou beste den. Financiën „Nog steeds zyn er financiële moeilykheden, die het uitwerken van een veelomvattend plan belem meren. Wanneer wy het goed zou den willen doen, dan hebben wy 5 coaches per district nodig en dat is financieel onmogeiyk. Ook zal de KNAU de hand in eigen boezem die nen te steken en heel wat werk moeten verzetten om de achterstand in te halen. Voor de dames en heren atleten betekent het, dat in de ko mende jaren niet meer tegen te ster ke landen zal worden gestreden en Nederland zich moet beperken tot tegenstanders als Denemarken en Spanje. De Nederlandse atletiek is niet in het slob geraakt, wy zullen alleen een vacuum moeten opvan gen", aldus de heer Jutte, die te vens meer vertrouwen vroeg voor de jonge Nederlandse coaches en 'n be- Hoofdklasse Het belangrijkste feit tydens de technische vergadering van zater dag was het instellen van een hoofd klasse van 12 clubs zowel by de da mes als bü de heren, die op vastge stelde competitiedagen tegen elkaar zullen uitkomen. Men kwam tot een hoofdklasse van 12 verenigingen, een eerste klasse van 24, een tweede klas se van 36 en een derde klasse waarin de overige clubs een plaats vonden. De verenigingen die in de hoofd klasse uitkomen zyn by de heren: AAC, Trekvogels, Haarlem, Holland (Leiden), Minerva, PSV, Hellas, Me tro, Vlug en Lenig, Zaanland, DOS en NurmL By de dames zyn het Sagitta, Mi nerva, DEM. 'Hollandia, Bataven (Leiden), Celebes. Atmodes, De Ko meten, ADA, PSV. LDA en GAC. Frans Jutte reikte aan Bas Wirtz (secr.-pennlngmeester) voor zyn kwart eeuw hard werken en voor de KNAU de Thomps in beker uit en de Jubilaris, die afscheid nam van de KNAU, hoorde van ir. A. Paulen, dat hem op 10 juni a.s. de erepen ning van het Nederlandsch Olym pisch Comité zal worden verleend. De Herman van Leeuwenbeker en de KNAU-beker voor de beste da me of herenatleet gingen naar Frans Luitjes en Tilly van der Made- Van der Zwaard. Veelbelovende sportlie den als Els van Noordduin en Cas- pari de Geus, kregen resp. de Fan ny Blankers-plaquette en de Albert Spreebeker. Erelid werd de vroegere hinkstapspringer Wim Peeters. De heer Dirksen werd lid van verdien ste, terwyl atleten van vroeger en nu, nameiyk Wil Hulshof, Wemmy Spierenburg, Bram Leeuwenhoek en Cees Koch het Unie Erekruis kregen. WIELRENNEN De Belg Patrick Sercu geworden van het Brusselse Sportpaleis gehouden criterium van Europa, een omnium- wedstryd, waarvoor slechts zes ren ners aan de start kwamen, onder wie de Nederlander Peter Post. Sercu won de afvalwedstryd, de puntenrace, drie van de klassements sprints, de tydrit over 1 km en moest alleen in de Australische achtervol ging voor Post het hoofd buigen. Het eindklassement van de omnium luidt: 1. Patrick Sercu (Belg.) 6 pnt; 2. Peter Post (Ned.) 8 pnt; 3. Ferdi nand Bracke (Belg.) 13 pnt; 4. Theo Verschueren (Belg.) 17 pnt; 5. Giu seppe Beghetto (It.) 17 pnt; 6. Eh- renfield Rudolf (Did.) 23 pnf- (Van onze medewerker) In de Grote Winterfinale kon birai entrainement Geersen, die met drie cracks Astyanax, Zoon van KitKei vit en Jour de Java sterk was ver it tegenwoordigt, geen rol spelen, handicap van resp. 40 en 80 n bleek te groot. A. Siderius nam Carlos Pluto direct een grote voorfco sprong, gevolgd door Bonaire Bruvour S. Het tempo van de koptd( lopers was hoog en de Olga Pluto zoon ging met een nuttige voorspron de rechte lyn in. Ir. Oosting, tussentijds geen nutteloze pogingjK had gedaan de leider te bereiku zette op dit moment met Bonair»* zyn aanval in en op de streep kaapt M hij in een prima 1.23.1 km.-tyd d vette eerste prijs van f2500 voor neus van Carlos Pin to weg. Bn vour S werd derde en van de acb teiToIgende gesloten meute blwflr Bruno vierde voor Xylander V. In de eerste afdeling had ir. Oojddi ting met Bonaire in 1.24.9 al de Zoa van Kievit bedwongen en in de tweed it afdeling had Van Dooyeweerd nu Yataghan Hanover met miniem ver ie schil een verrassende Xylander V William Z het nakyken gegevein waardoor het trio f 2361.50 brach Bri'no had de vierde koers voor zf| rekening genomen en do slotaanvi van Zombro en Carlos Pluto bfH dwongen, De troostdravery was voor Manui- Bouwhuis, die met Ydeal Doubfi steeds op het eerste plan was in goede vorm verkerende Annie Norma op de tweede plaats hield. 0) foto werd Zee derde voor Athos tb eg Saint. De favoriet Dodo S (Eykelenborg e triomfeerde in de openingsdraver voor Crack Hollandia en Clta Vkjid toria. Jos Leeuwenkamp verraste nu ip Calumet Bulwark in de Settei-prys bi De favoriet Deter d'Aster werd, on et dank een grote fout, toch nog derd achter Blauwe Reiger S. Koppejan, die in de zesde koen met Cochinzanger S lang had geleic kon aan de slotaanval van de sterk Azuro Pluto geen weerstand biede er: de Terrierprys werd een 1.25J triomf voor Wagenaar jr. met Cher; Spencer, die na een galoppade sterl" terugkwam en Anastasla Hanover if, de laatste fase van de stryd n tweede plaats verwees. De leerlingenkoers bracht een sur prise van Bentoprise (w. f 13.20), door Plagge knap naar een 1.27J triomf werd gestuurd. Ook de tweedC plaats van Amor Hollandia was eer verrassing, daar deze de favor ie» Bretteur P achter zich hield. Uitslageik Pincher-prys: 1. Dodo S (G. W. vu Eykelenborg) (1.31.3); 2. Crack Hollan dra; 3. Cita Victoria. Tot.: wl. f 1 le afd.: 1. Bo Yataghu (1.24.6) i 5 - Zon»! I, bro; 3. Carlos Pluto. Tot.: wl. f 3 10„ pl 1.60, 2.10, 1.30, koppel- B Setter-i""'- wark (J. 12.60, c Overeem) (1.25.4); 2. Cochlnzangi Buermann B. Tot.: wl. f 2.20, pl. 60, 1.60, koppel 7.10, cov. 7.70. Terrier-prijs: 1. Cherle Spencer (J Wagenaar Jr.) (12Ö.6); 2. Anastasu* Poedel-prijs: 1. Bentoprise (A RA lagge) (127.2); 2. Amor Holandla; 510 (retteur P. Tot. wl. f 13.30, pl .90, 1.50, koppel 7, cov. 10.90. Troostdravery-prljs: 1. Ydeal Doub!» (M. Bouwhuis) (1.25.8); 2. Annie Nor- 3. Zee. Tot.: wl. f4.20, pl. 1.60, l-SOfe koppel 7.30, cov. 5.30. h< ote Winterfinale: 1. Bonaire (lr. J u Ing) (1.23.1); 2. Carlos Pluto; 3.*' Bravour S. Tot.: wi. f 10.50, pl. 3.24 60, 4.80, koppel 11.90, cov. 6.40. Totalisator-omzet f 290.544,50. i.: De tweede wedstryd kampioenschap van Nederland zaal handbal heren, tussen Niloc (Affl« sterdam) en Operatie '5b (Den Haag» gewonnen door de Amsterdammer! met 1312. Door deze uitslag is beslissingswedstryd wordt volgend» zondag in Amersfoort gespeeld

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 8