.EIDSCH DAGBLAD ]ALS FORMATEUR Zo nodig federale troepen om negers te beschermen ISRAEL EN BONN ZIJN HET EENS lansen van de P.v.d.A. rij onverwacht sterk gestegen Krachtig standpunt van Johnson jegens gouverneur Wallace Gaullisten slaagden niet in hun opzet ©ttd Qffiemvs pgericht 1 maart 1860 MAANDAG 15 MAART 1965 No. 31516 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Premier benoeming van mr. Cals impli- dat hij premier orden als hij erin slaagt een ka- Hij lijkt bij uitstek het netelige omroep- stuk een stuk dichter bij de op- ig te brengen. Hoewel daarover jeen mededelingen zijn gedaan n aannemen, dat de forma- eerst een gesprek zal hebben de fractieleiders van de vijf gro- irtyen, afzonderlijk of tezamen, zal dan blijken welke eisen oe Partij van de Arbeid op tafel zal leggen en in hoeverre de andere par tijen daaraan tegemoet kunnen ko- Versterkt [et kabinet der Koningin deelt mee: „Nadat drs. W. K. N. nielzer de wens te kennen had gegeven niet in aanmerking rorden gebracht voor een opdracht tot kabinetsformatie, heeft e Majesteit de Koningin hedenochtend ten paleize Soestdijk J. M. L. Th. Cals ontvangen en hem opgedragen een kabinet ormen, dat zal mogen rekenen op een vruchtbare samenwer- met de volksvertegenwoordging. De heer Cals heeft verzocht opdracht in beraad te mogen houden". s 'parlementaire redacteur daar aan toe, dat de aan- ng van mr. Cals als forma- en de opdracht, die hem is end betekenen, dat de PvdA aarschijnlijk kans zal krijgen de regering deel te gaan uit en. De opdracht aan mr. Cals im gesteld. Daar komt [at de heer Cals nooit een ge- heeft gemaakt van zijn ieur om met de socialisten in Is van met de liberalen in zee ian. Vooral in de omroepzaak e behandeling van de anti- -wet heeft mr. Cals nogal kritiek geleverd op het lïbe- standpunt. aanwijzing van mr. Cals kwam iorgen nogal onverwacht. Hoe aam de afdelopen dagen een enkele keer is genoemd, n toch dat de politieke rol deze oud-minister van Onder- roorlopig was uitgespeeld Na zijn den als minister van O. K. en W. verkiezingen van 1963 heeft mr. weinig meer van zich laten ho- Hij heeft slechts naam gemaakt zijn suggesties inzake de hervor- het parlementaire stelsel in rland en de behandeling van de -wet. Op dit moment neemt !als in de Katholieke Volkspartij belangrijke positie in. Drs Schmelzer moest zaterdagavond (als fractieleider van de KVP) in een tv-interview, opgenomen tussen beide consultaties door, al toegeven, dat de positie van de socialisten was ver sterkt. De oorzaak daarvan, de ver wijdering tussen AR en CHU, noem de hij een tijdelijke tegenslag. Deze verwijdering heeft overigens dit weekeinde nog eens extra accent gekregen door de bijeenkomst van het hoofdbestuur van de CHU, dat zich geheel achter het beleid van mr. Beernink heeft geschaard. Mr. Beer- nink, die vrijdag nog zei geen offers te willen brengen voor samenwerking met de AR, werd hulde gebracht voor het compromis, dat hij in „de nacht van Schmelzer" ter tafel bracht, maar dat niet de instemming van de KVP en AR verkreeg. De voorzitter van de KVP, mr P. J. M. Aalberse, heeft op het Overijsselse appèl van zijn partij in Deventer als voorwaarde van de medewerking van de KVP aan een nieuwe coalitie ge steld, dat hetbeleid van het kabinet- Marijnen in grote lijnen wordt voort gezet. Hij noemde in dat verband vooral het bouwbeleid van minister Bogaers, het beleid van mi nister Veldkamp. Hij vroeg voorts grote aandacht voor de ruimtelijke ordening en de ontwikkelingshulp. Zijlstra's visie Oud-minister prof. J. Zijlstra gaf zaterdag in Gouda zijn visie op de huidige crisis: „De regering en het Nederlandse volk maken een fout door zoveel waarde te hechten aan het informateurschap. Van aanzien lijk meer importantie is een forma- rabieren breken met Erhard de verstandhouding tussen Israël en de Arabische 11 hebben zich twee uiterst ngrijke feiten voorgedaan: isterochtend besloot de Is- iëlische regering het West- uitse aanbod voor het onver wijld aanknopen van volledi- diplomatieke betrekkingen aanvaarden, een besluit, iorgen door premier Eskjol an het parlement ter goed- euring zal worden voorge- Hd; e Arabische landen hebben lierop gereageerd met het be- luit, dat de diplomatieke be dekingen met Bonn verbro- en zullen worden: alle Ara- lische ambassadeurs zullen Jnmiddellijk worden terug eroepen. Alleen Tunesië, larokko en Libië hebben nig voorbehoud gemaakt. WEERBERICHT REGEN Bil* verwacht van heden- tot lenavond bewolking en tijdelijk regen, fee tot krachtige, aan de kust tijd harde wind, aanvankelijk slijk, later zuidwestelijk. Weinig Wering in temperatuur, •pgemaakt om 11.15 uur). 16 MAART 6.53 u.; onder: 18.46 uur. op: 17.26 u.; onder: 7.02 uur. klater in Katwijk te 2.30 en .49 uur. >6water te 10.33 en 23.00 uur. kl blad bestaat alt 20 pagina's Van Syrische en Iraakse zijde en van de kant van Koeweit is gedreigd, dat de oliestroom naar West-Duitsland zal worden stopgezet. In Israëlische kringen ziet men de betrekkelijk snelle reactie op het Westduitse aanbod dat vorige week zondag werd gedaan als een teken van een realistische politiek en de wens om prof. Erhard Ln zijn conflict met president Nasser van Egypte te steunen. Premier Esjkol noemde gisteravond het aanvaarden van het voorstel om 'diplomatieke betrekkingen met West- teur, die via de extra-parlementaire weg een kabinet dient samen te stel len Hij moet dit geheel naar eigen goeddunken doen. De leden van de nieuwe regering zouden zonder meer moeten worden benoemd. In de prak tijk blijkt dan wel of dit kabinet vol doet of niet", zo zei hij ongeveer. In het uitschrijven van verkiezin gen, zoals door de VVD wordt gepro pageerd, zag prof. Zijlstra geen enkel nut. Oud-premier Nikita Chroesjt- sjow en zijn echtgenote versche nen voor het eerst na zijn ont troning weer in het openbaar om deel te nemen aan verkiezingen voor de plaatselijke raden in Moskou. (Van onze correspondent in Washington) Zo nodig zal de volledige macht van de Amerikaanse federale regering gebruikt worden voor de bescherming van de grond wettelijke rechten der negers in Selma (Alabama), aldus ver klaarde president Johnson zaterdagmiddag in Washington, na afloop van een gesprek met de gouverneur van Alabama, George Wallace, wiens politiemannen de vorige week zijn opgetreden tegen alle demonstranten die protesteerden tegen de discriminatie van negers in Selma bij de registratie in het kiesregister. Betogingen in het gehele land Johnson noemde de gebeurtenissen in zondag 7 maart, toen de politie in Selma met traangas, zwepen en gummieknuppels de vreedzame de- Duitsland aan te knopen „een revo lutionair ogenblik" in de Israëlische buitenlandse politiek. „Wij moeten elke kans aangrijpen om onze positie te versterken en de betrekkingen met West-Duitsland zullen onze banden met het vasteland van Europa vol tooien „West-Duitsland is een hoog gerespecteerd lid van de Europese Economische Gemeenschap, zo be langrijk voor onze toekomst". Goed ingelichte zegslieden in Je ruzalem hebben ontkend, dat Israël 'oorwaarden heeft gesteld aan West- Duitsland alvorens in te stemmen met het aanknopen van diplomatieke betrekkingen. monstranten uiteensloeg, een „Ame rikaanse tragedie" en beloofde van daag (d.i. maandag) voorstellen naar het parlement te zullen zenden voor een federale wetgeving, die de regi- tratie van kiezers in de hele Ver enigde Staten zal regelen, en onmo gelijk zal maken dat negers met al lerlei foefjes verre worden gehouden van het stemrecht, dat hen de president herinnerde daaraan uit drukkelijk al sinds 95 jaar grond wettelijk gewaarborgd is. Tegenover gouverneur Wallace zet te Johnson uiteen, dat hij van hem volledige medewerking verwacht wat betreft het garanderen van kiesrecht voor negers, dat de gouverneur het recht van demonstratie en het hou den van optochten van alle inwo ners van Alabama moet erkennen er dat hij door het bijeenroepen van di Gouverneur Wallace (links) van Alabama en president John son na hun gesprek van meer dan drie uur over het rassenpro bleem. Daarmee sprak de president ferme taal en liet er geen twijfel over be staan, dat de federale regering aan de zijde van de negers zal meestrij den voor gelijke rechten van alle burgers. Anderzijds beloofde Johnson niet meteen een interventie in Alabama van federale eenheden, waarom al dagenlang allerlei demonstranten in Washington vragen. Ook het afge lopen weekeinde was het weer verre van rustig in de Amerikaanse hoofd stad, waar o.a. 4.000 predikanten en religieuze leiders waren samenge stroomd om druk uit te oefenen op president Johnson, opdat hij een einde zal maken aan de brutaliteit van de politie in Alabama, die het nog altijd de groepen demonstran ten in Selma niet toestaat hun be oogde demonstratie voor het gebouw van de rechtbank te houden. Verkiezingen voor de Franse gemeenteraden Van onze Parijse correspondent). De eerste ronde van de Franse gemeenteraadsverkiezingen, waar voor gisteren 28 miljoen Fransen ter stembus zijn getogen, heeft niet het resultaat opgeleverd, waarop de regering en generaal De Gaulle hadden gehoopt. De bedoeling van het nieuwe kiessy- sieem en van de gehele officiële propaganda was immers, onder het mom van depolitisatieook de bijna 38.000 gemeenteraden onder controle der Gaullisten te bren gen. In die opzet, die premier Pomdi- dou in zijn laatste televisiepraatje nog eens nadrukkelijk onderstreepte is de regering niet geslaagd. De Gaullisten hebben hun posities in de eerste ronde ternauwernood kunnen handhaven. Zij zijn in de grote ste den, zoals Parijs en Lyon (waar de minister voor Sport, Herzog, in het zand beet) eerder achteruit gegaan. Bjj deze eerste stemronde is een oltrekte meerderheid vereist voor set verkrijgen van alle zetels in een gemeente. Wordt deze niet behaald, dan is een tweede stemronde nodig, die volgende zondag gehouden wordt. Hierbij zal dan een gewone meer derheid voldoende zijn. Traditie De radicalen en andere gematigde polit ici genieten als burgemeesters in Frankrijk over het algemeen een goede reputatie en de kiezers hebben zich in groten getale naar de tra- gericht. Deze trouw aan het verleden heeft voor de Gaullisten zeker een bittere ervaring geleverd. Zij hadden verwacht dat het Fran- 7olk ook in de gemeenteraden de oude politieke partijen de bons zou n. Die teleurstelling zal vermoe delijk ook wel enige invloed hebben op de komende campagne voor de presidentsverkiezingen. Generaal De Gaulie zal zich wel met nog meer overtuiging en voortvarendheid in de strijd werpen nu dus gebleken is, dat zijn partijgangers gemakkelijk het onderspit kunnen delven. Volksfront Voorzover de socialisten en de communisten de strijd gemeenschap pelijk hebben gevoerd, kan men zeg gen dat hun volksfront wel vruch ten heeft afgeworpen. De ultra rechtse kandidaat voor het presi dentschap, Tixier- Vignancour, die vooral in Parijs een grote felle ac tiviteit had ontwikkeid, heeft geen enkele zetel veroverd, maar niette min 10 pet. van het Parijse electo raat verworven. De voornaamste overwinnaars van de verkiezingen zijn zonder twijfel toch wel de cen trum-partijen (conservatieven, ka tholieken, radicalen) geweest, waar toe als het zo uitkomt ook de socialisten zich dan wel willen re kenen. De oud-minister Pinay, Mollet en Faure hebben hun zetels allen ge makkelijk gewonnen, maar minis ter Frey zal daarvoor volgende week opnieuw een poging moeten doen in een Parijs district. Voor die nood zaak staat ook de socialistische kandidaat voor het presidentschap, Deferre, de burgemeester van Mar seille, die tijdens zijn campagne door een deel van zijn partijgenoten in de steek werd gelaten. Hij zal ver- moeuelijk volgende week toch wel in de gemeenteraad van zyn stad kun- worden gekozen. Of hij daarna ook zijn burgemeesterzetel terug krijgt, staat nog te bezien. Zou hij als burgemeester van Marseille niet mogen terugkeren, dan zal hij zich vermoedelijk ook als kandidaat voor het presidentschap moeten terug trekken. Advertentie Super-A-Matic, een 5 kg volautomaat met 6 wasprogramma's voor witte, bonte en fijne was, Candy-filter, "mini-maten" (90 x 44 x 63 cm) Wallace bindt in Opmerkelijk is dat gouverneur Wallace gisteren voor de televisie heeft verklaard, dat hij alle federale wetten en alle bevelen van federale gerechtshoven inzake het rassen vraagstuk in het zuiden van de VS zal gehoorzamen. Hij eiste echter dat er op staande voet een einde komt aan de betogingen voor gelijke bur gerrechten in het zuiden van de VS. De gouverneur ontkende dat de poli tie ir Selma ruw was opgetreden tegen de betogers. De vorige week was overigens een uniek hoogtepunt van emotie, span ning en opwinding in de Verenigde Staten door de gebeurtenissen in Selma. De climax was uiteraard het overlijden van dominee Reeb uit Boston, die wegens zijn deelneming aan pro-negerdemonstraties door vier blanken was aangevallen en half dood geslagen. Overal, zowel in de zuidelijke staten als in Washing ton, New York (Harlem!), Pennsyl vania enz., hield men gedurende de afgelopen dagen optochten en dien sten om de nagedachtenis van Reeb te eren. Zijn dood en het bloeddorstige op treden van de politie in Alabama op zondag 7 maart droegen belangrijk bij tot de golf van boze emoties on der Amerika's verantwoordelijke per sonen, die nu eindelijk genoeg heb ben van de onmenselijke behandeling van negers in een groot deel van Amerika's zuiden. De zuiderlingen verdedigen zich hierbij met het ar gument, dat de onrust en ellende in Selma veroorzaakt worden door de demonstranten, onder leiding van de winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede, ds. Martin Luther King, die er volgens hen op uit zijn van de situatie in Selma een drama te ma ken. Vervolg pagina 2 I r«f| WM Onafhankelijk weekblad voor het gezin met televisie. VECHT VOOR DE KIJKER Doe wat bijna 500.000 Nederlanders reeds deden, neem óók een abonnement. (per week f 0.50 - per kwar taal f 6.50 - per jaar f 26. Schrijf een briefkaart aan: Administratie: TELEVIZI ER Postbus 2 - Leiden of bel: Tel. 01710-26741 (toestel 65) SM^VVWAWAVAVWA\VVVW Uit het Leidsch Dagblad van 16 Maart 1864: Z.M. heeft op verzoek eer vol ontslag verleend aan Mr L. de Hartog, als 2e luitenant bij de dienstdoende schutterij te Leiden en benoemd tot 2e luitenant bij de d.d. schut terij te Haarlem. Een dorp in het zuiden van Mecklenburg zal met Pa- schen geheel ontvolkt wor den. De stokslagenwet heeft er tot een botsing geleid, ten gevolge waarvan alle inwo ners hebben besloten het land te verlaten en zich naar f J Noord-Amerika te begeven.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1