SIMB0L0 Schitterende violistiek van OH ANN A MARTZY in Brahms kunst be JVf Heidooi van Decker voor Mendelssohn Van Gogh-huis in Borinage in puin Weer kunstschatten in Italië ontvreemd BEELD ORPHEUS van Zadkine onthuld 10 stuks f 1,60 4 Musicus Joh. J. Ponse wordt tachtig jaar ALS PEDAGOOG EN ORGANIST NOG STEEDS ACTIEF WERKZAAM CHARLES DE WOLFF WINT CONCOURS GAUDEAMUS ULTRA-MODERNE MUZIEK GAF ONRUST ONDER HET PUBLIEK Kleur? Plasticolörf NAVO HEEFT CONVENTIONELE VLOOT NODIG rericht 1 maart 1860 Vrijdag 12 maart 1965 Vierde blad no. 31514 Concert Roti. Philh. Orkest RANZ—PAUL DECKER werkt grondig met het aan hem •toevertrouwde Rott. Philh. Orkest: dat was gisteravond op Vijfde concert in de K. en O. Meesterserie aan velerlei zaken. Is afwerking, klankkleur, nuancering duidelijk te merken. Men .ft zich gewillig over aan zijn levendige en sierlijke, doch tevens idehjke gebaren, die soms de rand van „show" benaderen, doch jder de nadelen daarvan. Daarvoor zijn de opvattingen van deze rigent te gewetensvol, hij laat gelukkig geen uiterlijkheid boven ierlijkheid prevaleren. >end werd met Bartöks „Twee 3tten", een jeugdwerk, op 26- leeftijd geschreven. Wie is het hij deze beelden de violiste Stefi Geyer zijn kdliefde of zijn leerlinge Emma fuber, die met Kodaly trouwde? het eerste gaat hij idealiserend j.werk, het tweede is een opzette- misvorming daarvan, vriendschap verbroken Er zijn, naast remicenties aan toch reeds aanwijzingen, |e als verrassingen Bartöks toekom- persoonlijke schrijfwijze identi- edele vioolsolo, verdienstelijk concertmeester Gabor Radnai leid, mondt in vloeiende lijnen n het gehanteerde ka- irkest, in schril contrast volgt de grillige wals. Een interes kennismaking met een werk, lit duidelijk valt op te maken, i Bar tok zich nog in een stadium tasten en zoeken bevond, al werd jeugdperiode ermee afgesloten, orkest heeft er zeker een dui- ijke en gespannen illustratie van De violiste Johanna Martzy weer op het podium te zien, dat zjj vroeger meermalen betreden vooral ook deze krachtige mlijkheid te horen, heeft ons de overtuiging gebracht, dat zij faam als een der beste krachten het internationale podium nog dwingend weet waar te maken, fonkelend-glanzende toon uit prachtig klinkend instrument, itterde zij superieur in Brahms vioolconcert (in D gr. t. op 77), iteloos en magistraal, ook in de cadensen, ontroerend subtiel het Adagio en met een meester- beheersing van alle technische kels in het vurige „All Unga- het juichende en magistrale van dit aan contrasten zo concert. Tot in de hoogste re gionen behield haar toon een vlek keloze zuiverheid. Er zullen slechts weinigen zijn, die zulk spel weten te Het orkest begeleidde accuraat, doch soms nog iets aan de te zware kant. Johanna Martzy is na Poging tot herstel? (Van onze correspondent). Tioeede kerstdag van 1878 schreef Vincent van Gogh voor het eerst aan zijn broer Theo uit het plaatsje Wasmes (in het Waals Cuesmes geheten) in de Borinage. Tot oktober 1880 heeft hij er gewoond en het evangelie gebracht aan de arme bevolking voor het merendeel bestaande uit mijnwerkers. Hij had zijn intrek genomen bij de familie Decruc. Het huis staat er nog en het draagt zelfs een houten bordje ivaarop men (in het Frans) kan lezen: in 1879 en 1880 ivoonde in dit huis de Hollander Vincent van Gogh, evangelist, die een van de grootste schilders van zijn tijd, zou worden. Het is hier dat hij zijn eerste tekeningen heeft ge maakt". Het huis blijkt thans volkomen in verval. De ruiten zijn verdwe nen, er zijn gaten in het panne dak en de tuin is verwaarloosd. In het huis ligt puin en groeien planten. Een aantal vooraan staande kunstliefhebbers uit He negouwen wil nu proberen het huis voor verder verval te behoe den. Zij hopen dat de overheid ook een bijdrage zal leveren. itmaal waarde van f360.000 Inbrekers die door de politie beschreven worden als kunstken- Iers, hebben uit het kasteel van graaf Gaetano Testasecca de l'Es- irade uit Parijs, schilderijen en archeologische schatten ter waarde tan 60 miljoen lire (f360.000) ontvreemd. De politie heeft de hulp van Interpol ingeroepen omdat aan- jenomen wordt dat de diefstal het werk is geweest van een inter- lationale bende die de laatste tijd in Italië reeds veel kunstdiefstal len gepleegd heeft. Deze benden heeft meer kunstschatten gestolen dan'de nazi's in de tweede wereldoorlog uit Italië weggevoerd lebben. Volgens de poütie zijn in het Cas- di Donnafugata elf doeken uit lijsten gesneden. Verder werd i tafel ontvreemd die uit de 7 de ou dateren en waardevolle i van oude Griekse beeldhou ders die in de omgeving van het kas- eel opgegraven zijn. Volgens de po litie hebben de dieven alleen de kost- rste werken meegenomen. Dit was de grootste van een twaalf tal kunstdiefstallen in Italië sinds in brekers 16 schilderijen van grote re- naissance-artiesten gestolen hebben uit de particuliere verzameling van Prins Alessandro Torlonia in Rome. De waarde van deze schilderijen werd op 600 miljoen lire geschat. Dirigent Franz-Paul Decker met de violiste Johanna Martzy. (Foto L.D./Holvast) haar fenomenale prestatie uitbundig toegejuicht. Men riep haar viermaal op het podium terug, waarna zij di rigent en orkest dankbaar in het succes liet delen. Expositie „De kunst van het schrijven" De Unesco-expositie „De kunst van het schrijven is gistermiddag in het internationaal perscentrum Nieuws poort in Den Haag geopend door drs B. J. M. de Hoog, chef van de afdeling internationale betrekkingen van het ministerie van O.K. en W. Op vijftig panelen wordt in beeld gebracht hoe in de oudste tijden door tekeningen en reliefs uitdrukking werd gegeven aan verwachtingen en hoe ervaringen werden vastgesteld. Met foto's en verklarende teksten wordt voorts het ontstaan vermeld van het schrift in het tegenwoordi ge Midden-Oosten, Egypte, India, China, Japan en Midden- Amerika. Ook de ontwikkeling van het alfa bet in Europa wordt weer gegeven. De toepassing van het schrij ven vormt het sluitstuk van de reeks panelen. De expositie duurt t/m woensdag 17 maart. Na de pauze volgde de ver wij weten hier nog gespeelde „Refomatie-symfonie" (uit 1829) van de 20-jarige Mendelssohn, die deze schreef ter gelegenheid van het jubileum der Augsburger Kon- fession. Wie de „meesterworp" van de 17-jarige Mendelssohn zijn ouverture van Shakespeare's „Mid- zomernaohtsdroom" in gedachte heeft, wordt door deze symfonie toch niet zó getroffen, al houdt zij nog zo veel waardeerbaars in. Herinne ringen aan Wagners Parsifal zijn duidelijk aanwijsbaar. Daarnevens bouwt hij in de Finale Luthers ko raal „Ein fesbe Burg" op tot een im posant monument, met het koper als een der hechtste pijlers. Duidelijk komt hierin zijn bewonderenswaar dige zin voor color iet tot uiting, gelijk in het Andante die voor de edele en bij uitstek charmerende en zangerige melodiek. Decker heeft voor dit speciaal in het eerste deel te breedsprakige werk een allervurigst pleidooi ge houden, zoals men het zich niet be ter en overtuigender zou kunnen wensen, met een orkest dat hem ook in de snelle delen op de voet volgde, voerend naar een triomfan telijk einde. Terecht heeft men hem voor zijn stijlzuivere, weldoordachte en tege lijkertijd bezielende interpreatie een ovatie gebracht, waarbij vanzelfspre kend ook het orkest betrokken werd. In Apeldoorn De 75-jarige Franse beeldhouwer Jossip Zadkine, ontwerper van 't be- keiide beeldhouwwern „verwoeste stad" in het hart van Rotterdam, is gistermiddag per vliegtuig uit Pa rijs naar Nederland gekomen om in Apeldoorn een door hem vervaardigd beeld te onthullen. De plechtigheid is vanmiddag ge houden op het Churchillplein, waar het beeld een plaats heeft gevonden voor de nieuwe schouwburg van de N.V. Apeldoorns Cultureel Centrum. Deze schouwburg is vanmiddag of ficieel geopend door de burgemees ter van Apeldoorn, de heer A. L. des Tombe, tevens president-commissa ris van het Centrum. Het sculptuur, voorstellende de mythologische figuur „Orpheus" uit de Griekse oudheid, werd vier jaar geleden door Zadkine vervaardigd. Anderhalf jaar geleden werd het door de gemeente Apeldoorn tegelijk met „De drie schonen" van dezelfde kunstenaar in Frankrijk aangekocht. Het tweede beeld heeft reeds een plaats gevonden aan een vijver in een van de nieuwe wijken van Apel doorn. Feest in Katwijk aan Zee Sommigen hunkeren naar de dag, dat ze met pensioen gaan. Anderen accepteren hun pensioen-datum dankbaar en zeggen: „Nu heb ik tijd voor mijn liefhebberijen". De man over wie het hier gaat, doet noch het een noch het ander. Zijn werk is zijn liefhebberij, zijn liefhebberij is zijn werk. Zo iemand is een levenskunstenaar. 16 maart wordt de heer Joh. J. Ponse in Katwijk-Zee 80 jaar. En van zjjn jeugd af tot nu toe heeft hij gemusiceerd. Beroepsmatig als leraar, voor ontspanning in zijn vrije tijd. Het begrip vrije tijd kent de heer Ponse trouwens niet in de moderne zin van het woord. Omdat er geen verschil is tussen beroep en liefhebberij, is hij altijd bezig. Als hij geen les geeft, speelt en zingt hij voor zijn plezier. Tachtig jaar en nog is zijn leven gevuld. Begenadigd met een sterk gestel, geeft hij nog steeds les, uiter aard minder dan vroeger, maar niet minder van kwaliteit en intensiteit. En wat een „staat van dienst": baritonzanger, leraar zang aan de Vormschool, cantor-organist van de Zweedse Kerk in Rotterdam, leider van cursussen voor koordirigenten, examinator van deze cursussen en jurylid op zangconcounsen in vele ons land. (Van onze correspondent) Het internationaal concours voor vertolkers van muziek van onze tijd" georganiseerd door de Stichting „Gaudeamus" en gis teren gehouden in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Utrecht, is gewonnen door de Nederlander Charles de Wolff. Zijn programma luidde Toccata uit de suite ln Modo Conjuncto van dr. Anthon van der Horst, drie gedeelten uit de Messe de la Pentecote van Olivier Messiaen en Varianten van Carel Brons. Hij speelde deze werken gister middag in de Utrechtse Nicolai-kerk. Charles de Wolff werd in 1932 in Onstwedde geboren. Hij studeerde in de conservatoria van Utrecht i Amsterdam. Ook in de Gaudeamus-concour- n van 1963 en 1964 behaalde hij •üzen. De andere Uitgeloofde prij- in werden gewonnen door de Finse „Driestuiversopera" bij Ned. Comedie De Ned. Comedie heeft in studie genomen „De driestuiversopera" van Bertolt Brecht in de vertaling van Seth Gaaikema en Ton Lutz, die ook de regie voert. Décor en kostuums zijn van Nicolaas Wijnberg. De mu ziek van Kurt Weill wordt uitgevoerd onder leiding van Cor Lemaire. slagwerker Rainer Kuisma met Zyk- lus van Kral-Heinz Stockhausen. De Duitser Norbert Grossmann met muziek van Schönberg en Louis An- driessen, James A very uit de V.S. met werken van Dallapiccola, Schön- barg en Schat en door Chaia Ger- stein, Nederlandse, maar geboren in de V.S. met composities van Webern, Feldman en Castiglioni. Het Poolse ensemble M.W. 2., de Pool Zygmunt Krauze en de Tsjech Petr Kotik heb ben een premie gewonnen. Aangezien de burgemeester van Utrecht jhr. mr. C. J. A. de Ranitz verhinderd was, reikte Walter Maas, in wiens handen de leiding van het concours berustte, de prijzen uit. De jury bestond uit de heren Van den Boogert, voorzitter, Heinz Holliger (Bazel), dr. Eigel. Krutge (Keulen), Ton de Leeuw (Hilversum) en Fran cis Travis (Bazel). De musici hebben met grote col legialiteit samengewerkt. "Iet publiek gaf echter zo nu en dan tekenen van onrust. Dat was echter waar schijnlijk te wijten aan de ultra- •>v moderne muziek, wier extreme klan ten voor de in deze materie nietin- gewijden inderdaad zeer moeilijk te verwerken Is. Weer rumoer om „Der Stellvertreter" Nu in België De directeur-generaal van de Nederlandstalige uitzendingen van de Belgische radio en televisie heeft zijn verontschuldigingen aangeboden aan de vice-voorzitter van de Belgi sche socialistische partij naar aan leiding van een verbod tot het uit zenden van filmbeelden over „Der Stellvertreter". De socialistische leider, J. van Eynde, had directeur-generaal P. van den Busche beschuldigd van „katholieke censuur" naar aanleiding van het verbod. Deze had hierop geantwoord in een persoonlijke brief, waarin de vice-voorzitter van de B.S.P. werd herinnerd aan zijn pogingen om tijdens de Duitse bezetting van Bel gië een krant op te richten, die „stellig ook niet luid tegen de joden vervolging zou hebben gepro testeerd". De directeur-generaal van de B.R.T. bood gistermiddag in het ge bouw van de Kamer van volksver tegenwoordigers zijn verontschuldi gingen aan de B.S.P.-leider aan voor de publikatie van de brief. Tegen de brief werd in de Kamer heftig geprotesteerd door de natio nale voorzitter van de socialistische partij. L. Collard, die de inhoud daarvan „beledigend en ergerlijk" Afkomstig uit Rotterdam woont hij sedert de meidagen van 1940 aan de Boulevard 123 in Katwijk aan Zee. En velen uit het dorp en uit de om streken ontvingen en ontvangen van hem hun lessen. Ook is hij nog organist in de Willem de Zwijger- kerk in Oegstgeest. Gaarne hadden familieleden, vrienden, oud-leerlingen en leerlin gen hem op zijn 80ste verjaardag een grootse receptie bereid, maar dat is niets voor deze hardwerkende musicus. Toch zal hij met vreugde in zijn woning de gehele dag velen graag de hand willen drukken op zijn ver jaardag en omgekeerd zullen de velen zich de 16de maart de kans niet laten ontnemen hun leraar met deze leeftijd der sterken te felicite- Flguren als de heer Ponse worden zeldzaam in onze samenleving; stijl volle mensen, die in hun wijze van leven uitdrukking geven aan wat ze innerlijk bezitten. Zó oud worden is een voorrecht! Moge de heer Ponse nog vele jaren deze levensvreugde beschoren zijn. Opgerold Romeins mozaïek naar museum Een Romeinse Mozaïek uit de tweede eeuw is gisteren op zijn vind plaats te Colchester als een tapijt opggeiold en door oudheidkundigen naar het plaatselijke museum over gebracht. Over het mozaïek van 1,20 bjj 2.40 was bü wijze van lijn een dikke laag plastic gegoten. Op die manier bleef de mozaïek bij het oprollen intact. Het Romeinse cement onder twee andere mozaïeken bleek echter zo taai, dat de oudheidkundigen niet aan oprollen toekwameD. Met de verwijdering van deze twee mozaïe ken is vandaag een begin gemaakt. Zij zullen voorzichtig in stukken ge sneden worden. De mozaïeken zijn onlangs ont dekt toen graafmachines een ter rein gereedmaakten voor de bouw van een groot parkeergebouw. Het verbod zal, naar de vice- minister van Nationale Opvoeding en Cultuur van Elslande meedeelde ver der in de raad van beheer van de Belgische radio en t.v. worden be sproken. De NAVO heeft dringender be hoefte aan een sterkere conventio nele macht ter zee dan aan een gro tere atoomvloot, aldus verklaarde de Britse minister van Marine, Christo pher Mayhew, gisteren in het Lager huis. Mayhew doelde daarmee op het door de Verenigde Staten ge steund plan voor een strategische kernvloot van 25 met Polarisraket- ten bewapende oppervlakteschepen. Hij verdedigde in het Lagerhui» het verzoek van de marine om een extra bedrag van 560 miljoen gulden volgend jaar boven de dit jaar reeds aan de zeemacht toegewezen 5.4 miljard guldien. Hy gaf toe dat de NAVO een strategische atoommacht ter zee nodig heeft, maar meer dan strijd krachten voor onmiddellijke en grootscheepse vergelding, heeft de organisatie „een schild ter zee nodig om een krachtmeting met atoom wapens te voorkomen", aldus Mayhew. Deze rol is tijdens de Cubaanse crisis door de Amerikaanse marine vervuld. Zonder die strijd krachten „had de uitslag wel een heel andere en zeer catastrofaal kunnen zijn", aldus Mayhew. Anti-gaullistische l)om in Marseille (Van onze Parijse correspondent) Twee dagen voordat zondag de eerste ronde der Franse gemeente raadsverkiezingen wordt gehouden is de koorts van de campagne, die tot dusver bijzonder lauw was gebleven, plotseling gestegen. In Marseille, dé stad van de socialistische kandidaat voor het presidentschap Gaston Defferre, die met ontrouw van zijn aanhang heeft te kampen, is gister avond zelfs een bom ontploft, die zware vernielingen veroorzaakte in het plaatselijke hoofdkwartier van de gaullisten. Het is een wonder dat de bom niemand heeft gewond of gedood, want het was in dit gaullisti sche hoofdkwartier tot laat in de avond nog een voortdurend komen en gaan van affiche-plakkers en andere propagandisten. Van de daders ontbreekt elk spoor.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7