LEIDSCH DAGBLAD Schmelzer moet oging kabinet te redden opgeven Urenlange zit-stakinj in het Witte Huis 1 VERGADERING VAN ZEVEN UUR en Haag verwachtdat kabinetscrisis nu enige maanden gaat duren BIERMAN N.V. Misdadige praktijken van huiseigenaren 1 (pi". 180 verse bloemzaden K alles Vlieland ericKt T maart I860 VRIJDAG 12 MAART 1965 No. 31514 leur: E A. EL van Dlshoeck uedacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, 10.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no 57055 (Van onze parlementaire redactie) Ikabinet-Marijnen kan niet meer worden gelijmd. Informateur Sehmel- heeft vandaag aan de Koningin de mislukking gemeld van zijn poging het omroepgeschil binnen het kabinet op te lossen. De kabinetscrisis irt voort. Ons land begint nu aan de waarschijnlijk langste en moeilijk- politieke impasse uit de naoorlogse periode. mislukking van drs. Schmelzers lijmwerk werd vannacht defini- na een bijna zeven uur durende vergadering van de informateur ie fractieleiders van de KVP, VVD, de ARP en de CHU. gen drie uur vannacht kwam drs. Schmelzer doodvermoeid leien, dat hij vandaag de Koningin verslag zou uitbrengen. Ver mededelingen wilde hij toen nog niet doen, maar uit de uiteen- ngen van de vier fractievoorzitters bleek zonneklaar, dat het ngsverschil over de omroepkwestie onoplosbaar was. Zo onop- <iar, dat de coalitie, die het kabinet Marijnen heeft gevormd niet mdhaafd kan worden. Waar de vier fractievoorzitters en de in- \ateur het niet over eens konden worden, dat waren vooral de tingseisen voor nieuwe zendgemachtigden en de zendtijd- ding. t)T HET EINDE het einde toe heeft de liberale ieleider mr. Geertsema vastge- zijn eis, dat aan nieuwe n vrij groot al zenduren moest worden ver dat de nieuwe gegadigden het karakter van omroepvereni- en moesten krijgen. De KVP'er der Ploeg en de Antirevolutio- Smallenbroek wilden wel in- met een soepele overgangs maar eisten dat na de over- speriode oude en nieuwe omroe- elkaar gelijk zou- zijn. De CH-fractieleider mr. nink heeft nog geprobeerd een de coalitie te voorkomen compromisvoorstel, dat voor iberalen niet bijvoorbaat onaan- [dbaar was. Mr. Geertsema wilde voorstel met zijn fractie bespre- de KVP en de ARP wezen i de hand. Beernink stelde in zijn com- de minister van On- ijs de bevoegdheid te geven in aide gevallen af te wijken van de Iseis. De eis dus. dat nieuwe gemachtigden na een aanvangs- ide gewone omroepverenigingen te worden. Vruchtbaar slopende, nachtelijke beraad het Plein 1813 is niet helemaal ruchtbaar gebleven. Men heeft ingeboden een aantal prachtige OCCASIONS VEERBERICHT )roog en zonnig KNMI verwacht van heden morgenavond: droog en zonnig met dezelfde middagtempera- i als vandaag of iets hogere, minacht temperaturen om het spunt. Zwakke tot matige wind Kil zuidoost en zuid. (Opgemaakt om 11.15 uur) 13 MAART op: 6.59 uur; onder: 18.41 uur; laan op: 13.12 uur; onder: 5.25 u. toogwater in Katwijk te 11.50 uur; mgwater te 6.52 en 19.52 uur. i nummer bestaat uit 24 pagina's namelijk wel overeenstemming kun nen bereiken over de verdeling van de reclamegelden, maar waarschijn lijk is dit compromis nu weggevallen, omdat het totale vraagstuk op andere punten onoplosbaar bleek. Waar schijnlijk zal het compromis over de reclamegelden nauwelijks in de dos siers voorkomen, die de informateur vandaag bij de Koningin heeft ach tergelaten. De mislukking van de informatie van drs. Schmelzer luidt een lange en onzekere fase in. Het is voor alle politici een grote vraag hoe, en wan neer de crisis zal worden opgelost. Voortzetting van de huidige coalitie is onmogelijk, zoals de heer Smallen- broek vanochtend vroeg nadrukkelijk vaststelde. Mogel ijkheden Op het eerste gezicht zyn er nu een aantal andere politieke combinaties mogelijk. Een coalitie van de KVP, de ARP en de CHU (samen 76 van de 150 zetels een meerderheid van één stem, waar eigenlijk niet mee kan worden geregeerd). Een coalitie van de KVP en de PvdA (samen 93 zetels) al of niet met steun van de ARP (13) en van de CHU (13). Vervroeging van de verkiezingen, die voor 1967 op het programma staan. Hoewel de CHU gisteren schoor voetend het standpunt van de KVP en de ARP (dat is het standpunt van de Hilversumse omroepverenigingen) is gaan delen, vindt de Unie een sa mengaan met de twee andere confes sionele partijen in een kabinet niet erg aantrekkelijk. Zou de CHU daar toch toe besluiten, dan zou de zeer bekwame minister van Justitie, mr. Scholten (CHU), die het standpunt van de liberalen in de omroepkwestie steeds heeft gedeeld óf overstag moe ten gaan óf buiten een nieuwe rege ringsploeg moeten blijven. Geen animo De PvdA voelt weinig voor een rooms-rode coalitie en nog minder voor een rooms-rode coalitie aange vuld met CHU en ARP. De partij is bezig aan interne reorganisaties en zal de oppositie vóór 1967 alleen wil len verlaten in ruil voor een reeks royale concessies, waar de confessio nele partijen op dit moment echt nog niet toe bereid zijn. De confessionele en de socialisten kunnen het wel eens worden over het omroepvraagstuk, maar eensgezindheid over een lange reeks andere onderwerpen zal heel moeilijk te bereiken zijn. De VVD (nu 16 zetels) verwacht winst van vervroegde verkiezingen, maar zal ook met een stuk of wat meer zetels in de Tweede Kamer haar zin niet kunnen krijgen. Als de VVD blijft volharden zal zij waar schijnlijk lange tijd geisoleerd in de Tweede Kamer blijven. Een plaats in voor haar het meest lijn der verwachtingen. Somber De confessionele partijen zijn tegen vervroeging van de verkiezingen van 1967. De Partij van de Arbeid heeft er nog geen mening over gegeven, maar waarschijnlijk voelt zij er, ge zien het grote verlies in de verkiezin gen van 1963, niet erg veel voor. Er zijn dus wel een aantal moge lijkheden denkbaar, maar allemaal hebben zij grote bezwaren. De poli tieke toekomst is heel somber. Men houdt er rekening mee, dat de crisis nog wel een maand of twee kan du ren en dat zelfs daarna het omroep- probleem alleen met een paar lap middelen tijdelijk oplosbaar is. Slot pag. 2 Drs. Schmelzer stak gister middag een sigaar op, alvorens hij zijn beraadslagingen met de fractievoorzitters van de rege ringspartijen in de T weede Ka mer begon. Links achter de tafel zitten van voor naar achter: mr. W. f. Geertsema (VVD), mr. H. K. f. Beernink (CHU). de heer J. Smallenbroek (ARP) en DS. REEB AAN VERWONDINGEN BEZWEKEN Ongeveer twaalf strijders voor gelijke burgerrechten hebben gis teren gedurende vele uren een zit-staking gehouden in een van de hoofdgangen van het Witte Huis in Washington. De groep, die uit blanken en gekleurden bestond, was het gebouw binnen gekomen door deel te nemen aan een van de dagelijkse rondleidingen. De betogers gingen op de grond zitten onder het zingen van het lied "We shall not be moved" (Wij zullen niet weggesleept worden). Dit is de .Early Bird"de nieuwe communicatiesatelliet, welke binnenkort vanaf Kaap Kennedy wordt gelanceerd. Ook Nederland neemt deel aan dit experiment, dat 240 transatlan tische telefoongesprekken tege lijkertijd mogelijk moet maken. VASTEN Vier uur na het begin van de zit- staking verlieten drie betogers het Witte Huis en zeiden tot verslagge vers, dat de negen overgeblevenen van plan waren te vasten tot zij met president Johnson hadden ge sproken. Op dat moment ontving de Amerikaanse president een groep van twintig negeruitgevers om een onderscheiding in ontvangst te ne men die zij hem hadden toegekend voor zijn inspanning om de wet op de burgerrechten te laten goedkeu ren. Naar een van de uitgevers la ter meedeelde, had de president zich zorgen gemaakt over de betoging „in zijn eigen huis". Kort na het be gin van de betoging verlieten John sons vrouw en zijn dochter het Wit te Huis. Tegen de avond werden de negen overgebleven betogers in politieauto's weggevoerd en later op borgtocht vrijgelaten. Johnson heeft later bevel gege ven voortaan iedere betoger, die het Witte Huis niet vól verlaten, buiten de deur te zetten, ongeacht welke zaak hij voorstaat. Overleden De 38-jarige predikant James Reeb, een van de drie blanke gees telijken die in Selma door een groep bestrijders van de rassengeljjkheid werden mishandeld, is gisteravond overleden. Reeb. vader van vier kin deren, was naar Selma gekomen om mee te doen aan de betogingen. Hij werd met een ijzeren staaf op het hoofd geslagen toen hij in de ne- gerwijk van Selma wandelde. In ver band met deze aanslag werd giste ren een vierde man gearresteerd. De Amerikaanse minister van Jus titie, Katzenbach heeft in Washing ton verklaard, dat bij de incidenten in Selma de plaatselijke autoriteiten de federale wet hebben geschonden en dat de schuldigen spoedig zullen worden vervolgd. Overigens blijft het Witte Huis een zekere terughoudendheid aan de dag leggen ten aanzien van een recht streekse tussenkomst door de fede rale regering in Alabama. De beto gers in Selma, die de nacht op straat hebben doorgebracht, staan nog altijd tegenover de staatstroe- pen, die hen geen stap op weg naar het paleis van justitie lieten zetten. Minister Katzenbach heeft, samen met de senators Dirksen en Mans- field. aan wetsontwerpen gewerkt inzake de burgerrechten, die het stemrecht voor de negers moet ver zekeren, maar het zal nog wel een maand duren voordat daarover het debat in het congres kan beginnen. Verworpen De federale rechter in Montgo mery verwierp gisteren een verzoek van sheriff Clark om ds. King in hechtenis te nemen, omdat deze door zich aan het hoofd te stellen van een protestmars, een gerechtelijk bevel had genegeerd. De rechter deed dit aan het be gin van een zitting tijdens welke de pogingen van de negerleiders om een verbod tot inmenging in vreedzame demonstratiers te bewerk stelligen zouden worden behandeld. Ds. King verklaarde, dat hij niet de bedoeling had gehad het bevel van de rechter te overtreden. Hfj had de leiding van de demonstratie, afgelo pen dinsdag, pas op zich genomen, nadat een regerinswoordvoerder hem had gezegd, dat alles in orde was, aldus King. De drie gearresteerde blanken, die in staat van beschuldiging zijn ge steld wegens de aanslag op de drie geestelijken, werden inmiddels tegen betaling van een borgtocht van in totaal 40.000 gulden vrijgelaten. Britse regering doet boekje open over liet Rachmanisme ..Hemeltergend' „Een hoogst belangrijk sociaal document"zo noemde gisteren de Engelse minister Crossman het lijvige rapport over de kwalijke praktijken van de inmiddels overleden afperser Peter Rach- man, een destijds zeer bekende figuur in de kring van Christine Keeler en Mandy Rice-Davies. Het onderzoek, dat de vorige, conservatieve regering in Londen liet instellen over het z.g. „Rach manisme", is gisteren in het La gerhuis behandeld. Onder „Rachmanisme" verstaat men een misdadige methode om de bewoners uit hele of halve krotten en andere zeer goedkope woningen, waarvan de huurders door de wet worden beschermd, te verjagen om er daarna uiterst dure flats of hui zen met immorele doeleinden voor in de plaats te zetten. „De toestan den zijn, aldus de Britse minister, hemeltergend". Rachman en zijn gelijken maakte het leven voor deze mensen, vaak ouden van dagen en gebrekkigen. volkomen onmogelijk. Ze werden op alle mogelijke manieren bedreigd, het slapen werd hen vaak door het maken van lawaai boven hun hoof den belet, de handlangers van de gewetenloze eigenaars terroriseerden de mensen met gevaarlijke honden, alles met het doel dat zij zouden vertrekken. Een eigenaar wierp een dode rat in de kamer welke door een moeder en haar beide kinderen werd be woond. Jeukpoeder werd in de bed den gestrooid, levende slangen wer den in een badkuip aangetroffen, een juke-box brulde vaak tot vier uur 's ochtends om een bejaard echtpaar dat ergens 25 jaar had gewoond, er uit te krijgen. Machteloos Een huurder werd te verstaan ge geven dat zijn leven in gevaar was als hij niet wegging. Hij riep drie maal de hulp in van de politie, maar deze zei machteloos te staan. Een huiseigenaar die in een huis woonde waarvan gedeelten door hem werden verhuurd riep zichzelf als „dictator" uit en beval de bewoners ie doen wat hjj zei. Tot zjjn metho des behoorden verandering van een slot op de voordeur en weigering om nieuwe sleutels te geven, verwijde ring van dakpannen, het betreden van kamers, het wegnemen van be hang en verhindering om de badka mers te gebruiken. Een andere eigenaar schopte elke keer wanneer hij de woning van zijn huurster passeerde, tegen haar voordeur en spoorde kinderen aan hetzelfde te doen. Iemand werd met vergiltiging bedreigd als hij niet tweemaal zo veel betaalde als de door het huurtribunaal vastgestelde huur. Sommige huurders liepen naar de rechter maar de proceskosten wa ren zo hoog, dat zij meestal gauw hun acties moesten staken. Volgens het rapport zijn er in Londen ten minste 3000 gezinnen die elk jaar van deze en nog ergere dingen heb ben te lijden. Slot pag2 de heer C. J. van der 1 fractievoorzitter KVP). Lentedagen (Van onze weerkundige medewerker) Na een geheel winters begin met maandag nog sneeuwval in ons land is maart snel overgegaan op een aantal zonnige lentedagen met elke dag een hogere middag- temperatuur. Dit fraaie lenteweer kan rond het weekeinde een top bereiken met middagtemperaturen tussen 14 en 18 graden. Vandaag wordt in het zuiden al ongeveer 15 gra den gemeten. Daar kwam geen nachtvorst meer voor, maar in het noorden vroor het vanmorgen nog 3 tot 4 graden. Enkele warme dagen in de eerste helft van maart gemeten waren 6 maart 1961 met 17 graden in De Bilt en 12 maart 1957 met 19 gra den in De Bilt en 21 graden in Zuid-LimburgDe vroegste da tum, waarop 20 graden werd ge meten staat voor De Bilt op 10 maart 1880 genoteerd. (Advertentie) AdverteDtle Niet overjarig, maar gegarandeerd nieuw zaad, 180 verschillende soorten, ook gemengde cactus sen. Per pakje v.a. 30 cent. BLOEMZAADMATJES met onuit puttelijke decoratiemogelijkheden: 6 stuks van 30 x 30 cm voor 4.25 - GRASZAAD 1e kwaliteit 0.95 per 100 g, 7.per kg. GRAS MAT, kant en klaar 0.85 per m2* Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 08 24 (017 10) (9uc/ teuws Uit het Leidsch Dagblad van a 14 Maart 1865: Z.M. heeft op verzoek eer vol ontslag verleend aan dr. J. T. Bergman als 2de biblio thecaris des Leidsche Hooge- school met ingang van 1 julij a.s. Te Amsterdam is op slechts 26-jarigen leeftijd overleden de schilder A. G. Bilders, vroeger te Leiden woonachtig.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1