m HISWA: vakantieoord in RAï-gebouw met honderden schepen en tenten j Hiswa-watersportnieuwtjes Waterskiën: sport en feest tegelijk FRITS DE GOEDE BOOT VEBF Walker Safari VAN BORSELEN Wout Bergers I Pleziervloot groeit met 15% BUNGALOWTENTEN Sporlhuis v. d. Sfaay HISWA 1965 WilmS Roei BOOTLAKKEN HISWA '65 voordelige kampeeruitrusting BREEDEYELD ^gericht 1 maart 1860 Donderdag 11 maart 1965 Vijfde blad no. 31513 Van f 1250,- tot kwart miljoen 1( Duizenden mensen, die tiaar de Hiswa komen om een loedkoop tentje uit te zoeken )f die niet meer dan een -paar londerd gulden in hun va-' ■.antieuitrusting kunnen in vesteren, zullen de komende lagen staan dagdromen in de ]uropahal en de Zuidhal van fojief RAI-gebouw, waar voor nele miljoenen guldens aan teil- en motorjachten bijeen Is gebracht. Ook voor dege- \ien, die nooit eigenaar van fo'n jacht zullen worden, is ite Hiswa een fijne tentoon stelling, die de bezoekers zo'n le feestelijk vakantiegevoel heeft. Er is over de jachten veel te vertellen, maar het is vrij wel ondoenlijk een opsom ming te geven van die enor me verscheidenheid, die de Kistna biedt. Een verschei denheid, die ook in de prij ken tot uitdrukking komt: van ca. f1250 tot een kwart —miljoen gulden. Advertentie SCHILDER UW ZELF MET [qiwy adviseren U graag en zijn volledig gesorteerd. hl Hooigracht 64 hleiden - Tel. 20320 tg (Van onze correspondent) Geen Hiswa/Goed Kamp dit jaar. Als de voor zitter van de Koninklijke Verbonden Nederland- sclie Watersport Vereenigingen (KVNWV), de heer V. P. van Coevorden, vrijdagmorgen 12 maart de nieuwe tentoonstelling in het RAI-gebonw in Amsterdam opent, zal men in de ballen alleen schepen en kampeeruitrustingen vinden. Het is weer gewoon een Hiswa, zoals vóór 1962. Zonder caravans In dat jaar 1962 vonden het His- wa-bestuur, de ANWB personenauto's van de vereniging RAI elkaar in een gecombineerde watersport-, kampeer- tentoonstelling, die onder de Hiswa/Goed Kamp driemaal achter een met groot succes is gehouden. Er zijn diverse oorzaken, die heb ben geleid tot het beëindigen van die samenwerking. Eén van de be langrijkste was het ruimtegebrek: de caravanafdeling eiste zoveel ruimte op, dat er in januari een speciale caravan-expositie is georganiseerd, die bijna het gehele RAI-gebouw in beslag nam. De show, die vrijdag on der de naam Hiswa '65 wordt ge opend, mist dus die caravans, maar vult toch alle tentoonstellingsruimte van de RAI. (De nadruk valt thans op de watersport; twee hallen zijn geheel gewijd aan het kamperen. En al staat de ANWB thans officieel bui- tf&ed kaHxp.. M£T 'N SOLIDE TENT VAN ten de organisatie van de expositie, de ANWB-deskundigen treft men weer in de voorlichtingsstands voor het geven van aankoop- en andere adviezen. tekenen, dat er nu in ons land 76.000 boten en bootjes zijn. De Hiswa is niet alleen bedoeld om de binnen landse adspirant-koper te interesse ren. Er worden vele buitenlanders verwacht. Nederland exporteerde in 1964 voor ruim f 35 miljoen aan jachten: ons land was met dit cijfer het grootste Jachtenexporterende land ter wereld. Onduidelijk Het kopen van een zeil- of motor jacht verschilt in vele opzichten met het kopen van een auto. De sche pen op de Hiswa zijn lang niet alle van prijzen voorzien en als er wel eens prijs wordt opgegeven is het vaak onduidelijk of er al dan niet omzetbelasting is inbegrepen, of er van zaken, die steeds meer wordt toe gepast, beïnvloedt uiteraard de kwa liteit van het produkt. De stelregel „goedkoop is duurkoop" heeft in de scheepsbouwwereld dikwijls zijn juist heid bewezen. Snelheid Geïnteresseerde Hiswa-bezoekers zullen bij hun rondgang al spoedig bepaalde trends in de ontwikkeling van de jachtbouw ontdekken. Zij zijn: het tegemoetkomen aan de wens van de kopers een zo groot mogelijke snelheid met zeil- of motorboot te halen, de vraag naar en dus het aanbod van schepen van materia len, die geschikt zijn voor ruw wa ter (Deltameren), het verlangen naar Hlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllim. jTiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH Gezelligste Geen stap terug dus: de Hiswa is gebleven wat de buitensporttentoon stellingen in de RAI altyd waren, de gezelligste tentoonstelling van het jaar! Met name de scheepsbouwers heb ben geprofiteerd van de grotere ruimte, die zij tot hun beschikking kregen. Men vindt de boten nu niet alleen in de grote Europahal, maar ook in de Zuidhal. De Westhal is voornamelijk gevuld met scheepsmo toren en andere nuttige uitrustings stukken. Hit aantal boten is 100 meer dan verleden jaar, nl. 450. Er zijn 30 jachten met een gewicht van meer dan vijf ton. Het grootste schip weegt zelfs 25 ton. Hoeveel geld er door de Nederlan ders jaarlijks in de aankoop van ple ziervaartuigen wordt gestoken, is moeilijk te schatten. De toeneming de vloot werd over het jaar 1964 op 15 procent geschat. Dit zou be- anker, land vasten en andere onmis bare uitrustingsstukken bij zijn. Er zyn mensen, die van de ene jacht werf naar de andere lopen om ten slotte een zo laag mogelijke koop som te bedingen. Een dergelijke gang Advertentie VAN EN op HISWA 1965 Dealer LEIDEN en omstreken Lange lijst van noviteiten 7 meter lange Enkhuizer boljacht, Een watersporttentoonstelling geeft houten zeilkruisertje starlet, stalen stalen zeegaand zeiljacht type Mar |jd volop nieuws. Uit de zeer lan- lijst van noviteiten, welke wij bij standhouders verzamelden laten i hier slechts een gedeelte volgen. Zeilvaartuigen Mahoniehouten Friese 6-meter- louw, stalen bakdekkruiser, hecht- Een van de talloze polyester bootjes, die de Hiswa telt. Het geheel is 3.60 meter lang en een meter breed. De mast is van alu minium en het zeil van nylon. ken III, stalen zeilkruiser Argonaut, stalen zeilkruiser duchesse, polyester 16 meter lange zeewedstrijd jacht. Motor-zeiljachten 15 meter lang polyester motorzeil jacht, stalen motorzeiljacht arner 36, prototype stalen motorzeiljacht tre- wes 36, 12 meter lang stalen spits- gat motorzeiljacht, 12,5 meter lang stalen dubbelschroef motorzeiljacht. Motorjachten Champion 450 deep vee runabout van heohthout, snelle motorkruiser vitesse 24, stalen cieco kajuit (vis)- boot, stalen rondspant motorkajuit- vlet, 12 meter lang stalen motorjacht met dubbele bes timing, motorkruiser aquanaut. Motoren Peugeot soheepsdieselmotoren, type dt-119-40 en dit-119-55, 4 pk Archi medes buitenboordmotor, serie Albin motoren met nieuw type thermostaat, nieuw raamtypen voor jachten, Po- lariskompas, eerste Ned. jachtkom- pts, David verfschrapper. meer privicy aan boord, dat heeft geleid tot vaak ingenieuze interieur inrichtingen en de toeneming van gestandaardiseerde seriebouw, zelfs bij schepen van 16, 18 en 22 meter lengte. Gewapend polyester voor romp, dek en opbouw wint nog steeds ter rein. Daarnaast zoeken diverse scheepsbouwers naar nieuwe oplos singen met aluminiumlegeringen. Na tuurlijk wordt het hout, o.a. plak- hout en watervast multiplex, nog veel Bij de snelle motorboten valt het veelvuldig toepassen van de diep v- vormige spantvorm op. Deze spant- vorm heeft de laatste jaren in zee wedstrijden voor snelle motorboten bewezen op ruw water goed te vol doen. Tenten Op de kampeerafdeling krijgt men de indruk, dat er tegenwoordig al leen nog maar grote bungalowtenten worden gemaakt. Bij nadere beschou wing blijkt echter de combinatie (hut) tent een specifieke, maar be perkte markt te behouden. Na de ontwikkeling van de laatste jaren zou men weinig nieuws by de bungalowtenten verwachten. Toch is er nieuws. Bijvoorbeeld de a-sym metrische vormgeving, die een gro tere woonruimte geeft en een lagere slaapruimte. De geringe hoogte in de slaaptent heeft het voordeel, dat deze ruimte beter met de eigen li chaamswarmte wordt verwarmd. Dan Is er de tendens naar de lich tere bungalowtent. Enkele Franse fa brieken zoeken het in frames van lichter materiaal en er wordt gezocht naar besparing op het doekgewicht. Aan de andere kant zoekt men naar een tentframe, dat, ingepakt, minder volume vraagt (telescopische stokken en nylon spruitstukken in plaats van gebogen geraamtedelen) Klimaat Er zijn dus bungalowtenten met lichtere gewichten, maar er rijn dit jaar ook ongekend zware bungalows. Omdat er een duidelijke tendens is naar het langdurig, stationair kam peren (sommige gezinnen laten hun tent drie tot vijf maanden op één plaats staan) worden er nu tenten gemaakt van zeer zwaar doek, dat het ongunstige Hollandse klimaat kan weerstaan. Dit alles en ontzaglijk veel meer Is van vrjjdag 12 maart tot en met zon dag 21 maart te zien op de Hiswa, waar men al rondsnuffelend de voor pret van de vakantie beleeft. Advertentie STAND No. 208 i geven bij de aanschaf van Ui f kampeeruitrusting. R ACLüTTTENTEN-importeur J J SPORTHUIS Vraagt catalogi» In tal van stands op de Hiswa zijn waterski's geëxposeerd. Men krijgt de indruk, dat de waterski-sport ons land een grote vlucht heeft g nomen. Die echte sportbeoefening is echter beperkt tot een zeer klein aantal ski-eigenaars. De handela ren hebben becijferd, dat het terskieën ln ons land voor 90 pro cent een vorm van recreatie is. Voorstanders van waterskiën zeggen, dat deze sport een zeer harmoni sche ontwikkeling van het gehele spierenstelsel tot gevolg heeft. Bo vendien zou het een zeer positieve invloed op de geestelijke gesteldheid Recreatie Op sommige kwalen, zoals astma, lijkt waterskieën een gunstige in vloed te hebben. Dit alles natuurlijk alleen, als de sport werkelijk als sport wordt beoefend. Voor de meester Hiswabezoekers, die moge lijk door de aanblik van snelle mo torbootjes en fraaie ski's worden vertederd, zal de beoefening van deze sport dat recreatieve karakter Advertentie Sikkens - Valspar Tokion Herenstraat 3234 Nieuwe Rijn 49, Leiden Janvossensteeg 37 - Leiden - Tel. (01710) 20607 in chroom en tufnol touw in nylon en manilla staaldraad jachtzeilen in katoen en dacron bootkleden en zonnetenten in katoen en forlitex 450, diverse kleuren tentdoek KS 202 per meter, nylon ritssluitingen caravanluifels naar maat eigen reparatie-inrichting. blijven dragen. Immers, wis iets ln de wedstrijdsport wil bereiken, moet er al ln de prille Jeugd mee beginnen. De wereldkampioenen zijn in de leeftijd van 14 en 15 Jaar... De watersklsport heeft ln ons land ln een kwade reuk gestaan, omdat menigeen onmiddellijk dacht aan die over het water scherende boot jes, die met enorm lawaai de rust van de overige watersporters ver stoorden. Inmiddels ls gebleken, dat de echte waterskisport maar een zeer bescheiden gebruik maakt van de recreatiegebieden. Een skibaan, zoals er in de Kagerplas wordt uit gezet en aan de wedstrijdeisen vol doet, meet slechts 100 x 800 meter. Spelevaren De verwoede waterskleër heeft geen boot nodig; hij kan lid worden van een ski-club, die over een boot be schikt. Maar de meeste kopers van waterski's zullen niet verder komen dan wat spelevaren achter een min of meer snelle motorboot, een ge noegen, waaraan door de gehele fa milie kan worden deelgenomen. Soms worden de bootjes op of ach ter de auto meegevoerd naar het gebied van de Middellandse Zee, waar de temperatuur van het water het waterskieën tot een feest maakt. Advertentie Voor een naar WIJ BIEDEN U 5 PLUSPUNTEN 1. wy voeren alleen 1ste klas mer ken. wy ruilen Uw oude tent in tegen de hoogste prijzen. Wij hebben altyd prima 2de hands tenten, die wy U onder garantie verkopen. Wy verkopen ook met prettige betalingsregeling Een eigen verhuurafdeling met uitsluitend klasse tenten. BREEDEVELD - Haven 11 Telefoon 31340 Leiden

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9