Iel dorp [aan In Utrecht één evang. uiiiversiteitsgemeeiite Westduitse minister wil Europese valuta naast dollar en pond Tanzania geeft toch de voorkenr aan Bonn Huizen rond Londen Airport worden deels geluiddiclit gemaakt BLEYS - LEIDEN 1 maart 1860 Donderdag 11 maart 1965 onae Arnhemse correspondent). stichting Het Dorp" kan -lijk haar plannen verwezen- Bijna jaar na de be- viarathonactie voor de te- j, die op 26 en 27 november heel Nederland in haar ban zijn de grootste moeilijk- waar „Het Dorp" mee had unpen uit de weg geruimd, de vereniging Kleuterzorg is overeenstemming bereikt de aankoop van het terrein gebouwen van deze vereni gt an de Amsterdamse weg. jterzorg zal zich vestigen op «rrein van de villa Heijenoord, zuiden van de Johanna-stich- gelegen. Deze grond is eind jaar door het dorp aangekocht. ;ale oppervlakte, waar de stich- Het Dorp" nu over kan beschik- edraagt 19 hectare. Dat is aan- meer dan men had verwacht, andere grondaankopen hebben onzekere toestand, waar de op het gebied van terreinen keerde, volledig uit de wereld Waarheen? vóór de grote t.v.-actie in ber 1962 was met de vereniging rzorg overeenstemming bereikt •treft de aankoop van het ter- i deze vereniging. De grote kheid was echter, waar moet rzorg naar toe? En deze grond- heef t de bestuurderen van >orp" en van Kleuterzorg ruim ar beziggehouden. Diverse ter- bleken ongeschikt te zijn, en len eindelijk een terrein had len dat zich wèl leende voor het at Kleuterzorg beoogde, mocht gebouwd worden, omdat dit voor de recreatie bestemd blijven. gevonden oplossing kan een ige genoemd worden, omdat de nu onmiddellijk weer de cking krijgt over een gebouw, |k de villa Heijenoord. Hier de afdelingen onderbrengen, iig zijn om het werk van Kleu- niet te laten stagneren. De ing Kleuterzorg zal overigens twee-en-een-half jaar de ge- aw van haar verhuizing op het terrein gerealiseerd moeten In die tijd zal het dorp echter Zo mogelijk j meer dorpen In het dorp is voor 400 per- J sonen plaats en aan volstrekt spontane aanmeldingen zijn tot nu toe 500 binnen gekomen. Dat wil niet zeggen, dat hier ook in- derdaad de betrokken 400 perso- nen uit geselecteerd zullen. den. De stichting houdt opzette- lijk de aanmeldingstermijn open, om ook anderen de gelegenheid te geven zich op te geven. Wan- neer blijkt, dat het dorp als idee een oplossing is voor het gehan- dicaptenprobleem, dan ligt het op de weg van de stichting „Het Dorp" mee te werken aan de op- richting van meer dorpen. „Wij i zullen niet als de kip op de gou- den eieren blijven zitten", zei di- recteur W. P. Bijleveld, „en j daarom heeft men een principe- i besluit genomen met betrekking tot de financiële gang van za- ken". Mocht er geld overblijven, dan weet men wat men ermee I zal gaan doen. Al de gulle gevers, die zich hebben uitgesloofd op 26 en 27 november 1962 en er- voor zorgden, dat er miljoenen bijeen werden vergaard, kunnen t weer gerust zijn. Prinses Margriet en haar ver- I middag vanuit paleis Soestdijk loofde in een open auto tijdens maakten, de korte rijtoer, welke zij gister- I Het ouderlijke huis in Schie- I ses Margriet trok gisteren in de dam van de verloofde van Prin- loop van de dag vele belangstel lenden. RK TE KOOP eschikt te maken oor warenhuis" tm Richards, een aannemer, h uit de zaken had terugge- jgn, had te Poole, in Zuid- pid, een kerk gebouwd „om I te geven aan mijn dankbaar- pooi* alles, dat God voor mij 'gedaan". De kerk werd in (ber 1964 in dienst genomen openingsdienst werd door een -.rdtal mensen bijgewoond. Doch Smst, die vier weken geleden gehouden, werd slechts door et Richards en zijn gezin bij- nd. I kerk zal nu, hetzij onders im hetzij in het openbaar, wor- Vkocht. In advertenties, waar- [iwerd medegedeeld, is verklaard It kerkgebouw tot een waren- tan worden verbouwd. commentaar van Richards „Dit is een bittere teleurstel oor mij. Ik geloof dat de men- l Poole en omgeving God de pbben toegekeerd". t gezag van de kerk t gezag van de kerk" vormde van de rede een vasten- in de lij denstij d voor student en mgr W. M. Bekkers, bisschop fen Bosch, gisteravond heeft uit- jken in de geheel gevulde Lu- kerk aan het Spui in Amster- pit was de eerste van een cyclus jrie bijeenkomsten, gewijd aan g" die de Stichting alge- dispuut van r.-katholieke stu- in de Hoofdstad heeft geor- n de kerk hangt ten met de vraag of zij rtrouwen kan winnen van de j, of zij de wereld van nu tege- reedt en tegenspel wenst van leven van die wereld. De kri- [wereld roept op dit moment de draagster van het evangelie tot de orde. (terk wordt door de wfereld ge- kleur te bekennen. En [kerk die sommatie niet kan of jintwoorden, dan gaat de wereld figen gang, zonder de kerk. erk moet blijk geven te besef- de moderne wereld niet meer anjop een uitleggend, explicite- preken en verkondigen, maar en christelijk zijn van Niet door macht, niet door niet door autoriteit, maar ernst, die zij maakt de voet van Christus te drukken, i: naar buiten vanzelfsprekend ?gend, gezagsvol, aldus mgr. wel op het voormalige terrein Kleuterzorg kunnen bouwen, mits zij echter de activiteiten van de ging niet zal belemmeren. Er i om al een regeling ontworpen, die de continuïteit in de bouw van het dorp en de werkzaamheden van Kleuter zorg waarborgt, zodat dit ook geen moeilijkheden zal opleveren. Bestuurscentrum Het Christine Baden-huis, het vroegere bestuurscentrum van de ver eniging Kleuterzorg en de opstal op het vroegere terrein van deze vereni ging, zijn ook door de stichting „Het Dorp" aangekocht. Het Christine Ba den-huis zal vermoedelijk het be stuurscentrum van het dorp worden. Het ligt namelijk in de bedoeling, dat de bewoners van het dorp een grote mate van zelfbestuur zullen krijgen. Het andere gedeelte van het buiten goed Heijenoord dat aan de oostzijde van de Heijenoordse weg ligt, wordt bij het terrein van het dorp getrok- j ken. Verder heeft men nog een aantal percelen grond aangekocht en in to taal beschikt de stichting nu over 19 hectare. Niet definitief Ondanks het feit, dat men dus van af het prille begin over een stuk grond beschikte, kon er echter niet gebouwd worden. Juist omdat men hier met een bijzonder dorp te doen had, dat een compositorisch geheel moest vormen, heeft het bekende Rotterdamse architectenbureau Van der Broek en Bakema nooit een defi nitief plan kunnen maken. Dit plan was immers volkomen afhankelijk van de terreinomstandigheden. De mogelijkheid bleef altijd bestaan, dat voor Kleuterzorg geen geschikt stuk terrein zou kunnen worden gevonden en dan zou men moeten uitzien naar een ander stuk grond, waar het dorp gebouwd zou kunnen worden. Wel ontwierpen Van der Broek en Bakema de wooneenheden en maak ten zij voorlopige plannen. Om echter en willekeurige plaats een woon ruimte te bouwen, die later niet in het geheel zou passen, was echter een te groot risico. Nu pas kan het archi tectenbureau definitief plannen op stellen. Een ding staat vast, het dorp krijgt een speciaal karakter, want er bestaat een groot terreinverval tussen de verschillende percelen. Over deze brede vallei zullen verschillende „luchtwegen" moeten worden aange legd. De vallei zelf is echter niet voor bebouwing geschikt, maar wel kan er diverse recreatieprojecten in ■ezeniyken. NED. HERV. KERK it iepen te A*dam-West Jeruzalem- tneente) (toez.) D. Groeneboer te Hardegarijp (toez.) C. v „Jpden te Ar kei. T GEREF. KERKEN liepen te Barneveld (vac. J. •leren) R. Ypma te Amersfoort 11' CHR. GEREF. KERKEN jctpepen te Ermelo M. Vlietstra "den Bedankt voor Rotterdai teen B van Smeden te Amsti pieuw-West. De fotografen hadden het gis- Er was zware politiebewaking termiddag in de paleistuin niet aanwezig, waardoor het fotogra- gemakkelijk, toen zij het verloof- feren een hele opgave werd. de paar mochten fotograferen. I PLANNEN ZIEN ER HOOPVOL UIT Een qua geestelijke herkomst zeer gemeteerd gezelschap van enkele honderden Utrechtse studenten heeft gisteren uitvoerig het concept besproken voor één evangelische universiteitsgemeente in Utrecht. Dit concept is opgesteld door de vijf Utrechtse stu dentenpredikanten van de N.-H. Kerk, de Geref. Kerk, de Doops gezinde, de Lutherse en de Remonstrantse gemeente op initiatief van de werkgroep voor universitaire kapeldiensten in Utrecht. Als de plannen kunnen worden gerealiseerd en daarvoor is eerst nog de instemming van de'parti ciperende kerken nodig, zal Utrecht de eerste Nederlandse stad worden met één „oecume nische" kerkelijke gemeente voor alle protestantse leden van de universitaire gemeenschap. Na besprekingen met de Franse i minister van Financiën, Valery Gis- card d'Estaing, heeft de Westduitse minister van Economische Zaken, Kurt Schmucker, gisteren in Parijs verklaard voorstander te zjjn van een gemeenschappelijke Europese valuta, die zou moeten dienen als middel voor vereffening van internationale betalingen en die dezelfde status zou moeten hebben als de dollar en het pond sterling. Minister Schmucker stelde ook een overeenkomst voor, waarbij alle on dertekenaars zich zouden verplichten een beleid van evenwicht op de be talingsbalans te voeren. Deze oplos sing, die als door Westt-Duitsland wordt nagestreefd, zou een einde ma ken aan het probleem van de dollar. In de afgelopen jaren heeft de bondsrepubliek zich ontdaan van haar overtollige A.viezeninkomsten en dit jaar zal de betalingsbalans waarschijnlijk een tekort te zien ge ven. Volgens de minister moet Duits- Het zou naar het oordeel van mi nister Schmucker niet slecht zijn als een dergelijke internationale over eenkomst een pressiemiddel zou krij gen om achting te verwerven. Daar om stelde hij een nieuwe eenheid voor internationale betalingen naast de dollar en het pond sterling voor, welke valuta een derde economische macht zou moeten vormen. „Wij kun nen dit bereiken als wij ons vereni gen. Daarom moeten wij een Euro pese monetaire unie vormen en de bundeling van onze financiële mid delen bespreken", zei hij. De minister was het er niet mee eens dat de Amerikaanse industrie beter wordt geacht dan de Europese, behalve op het gebied van de massa- produktie. Om die redenen moet Europa samenwerking tussen zijn in- I dustrieën tot stand brengen teneinde I een produktie te waarborgen die kan concurreren met de Amerikaanse. Uitgangspunt van het concept is de basisformule van de Wereldraad van Kerken. Daarnaast zal men bevorde ren, dat de eigensoortige inbreng van de verschillende kerken gestalte krijgt in het functioneren van die gemeente. Zo zullen bijvoorbeeld zo wel de kinderdoop als de doop na de geloofsbelijdenis worden erkend en in praktijk gebracht. Dubbel lidmaatschap Iedereen, die tot de universitaire gemeenschap van Utrecht behoort en lid of dooplid van een van de par ticiperende kerken is, wordt inge schreven als lid van de evangelische universiitealtsgemeente, tenzij hij of zij te kennen geeft bij een territoriale gemeente gerekend te willen worden. Ook als men tot de universiteitsge meente toetreedt, blijft men lid van zijn eigen gemeente. Er is dus sprake van een dubbel lidmaatschap, maar het lidmaatschap van de territoriale gemeenue is latent, zolang men in de universiteitsgemeenschap blijft. Volgens het concept zal een door de participerende kerken ingestelde raad (waarvan ook de studentenpre dikanten deel zullen uitmaken) lei ding geven aan en de verantwoorde lijkheid dragen voor vorm en inhoud van het werk van de gemeente. De raad moet regelmatig contact onder houden met de plaatselijke en lan delijke oecumenische Raad van Ker ken .terwijl leden van de raad en van de kerkeraden van de partici perende kerken over en weer kunnen worden afgevaardigd voor het geven van voorlichting en advies. De participerende kerken dragen j de verantwoordelijkheid voor Chris tus' opdracht op aan de universiteits- i gemeente en zij kunnen elke sari werking verbreken als zij menen, dat de trouw aan die opdracht uit nood zakelijk maakt. Prof. dr. J. M. van der Linde gaf als gewoon lid van de toekomstige Arrestant ontsnapt krijgsraadgebouw Een 20-jarige militair uit Mook is gistermiddag uit het gebouw van de Krijgsraad te velde west, aan de Nieuwe Uitleg in Den Haag, ont snapt. De Koninklijke Marechaussee heeft, na het verhoor door de officier commissaris, een kwartier tevergeefs zitten wachten op de van bromfiets diefstal verdachte militair, die het gebouw ongezien wist te verlaten. Onmiddellijk is de opsporing van de militair ingezet door twee patrouil les van de Kon. Marechaussee en door de Haagse politie. De voort vluchtige is gekleed in militaire te nue. Hij had geen geld op zak. Hij was sedert 5 maart ingesloten in het huis van bewaring in Scheveningen. De jongeman was vanmorgen voor het vooronderzoek naar het gebouw van de krijgsraad gebracht. Een opname uit 1963: nadat I zij tezamen in Den Helder het Prinses Margriet en de heer jaarlijkse adelborstenbal bij. Da Van Vollenhoven elkaar kort te- heer Van Vollenhoven verte- voren voor het eerst hadden ont- genwoordigde op dit feest het moet in Wageningen woonden I Leidse collegium. De president van Tanzania (Tan- ganjika en Zanzibar), Nyerere, heeft in een gesprek met een vertegen woordiger van het Münchense tijd schrift „Quick" verklaard dat zijn land in het vervolg uitsluitend de regering in Bonn als wettige Duit se bewind zal beschouwen en dat De Labour-regering heeft gisteren een programma aangekondigd hoogstwaarschijnlijk het eerste in zijn soort ter wereld om de huizen rondom London Airport „geluiddicht" te maken. Dit programma, dat in to taal 25 miljoen gulden zal vergen, is noodzakelijk geworden door het oor verdovende lawaai van de straalvlieg tuigen. Naar schatting zullen 60.000 huizen in een groot gebied rondom het reusachtige vliegveld, een van de drukste ter wereld, onder handen ge nomen worden. De minister van Luchtvaart, Roy Jenkins, die het programma in het Lagerhuis aankondigde, zei, dat de regering 50 procent van de kosten voor haar rekening zal nemen om tot drie kamers per huis geluiddicht te maken. Per huis zal maximaal 1000 gemeente, een bijzonder instemmend commentaar op het concept. Ove rigens meent hij niet dat zich in de toekomstige evangelische gemeente nooit moeilijkheden zullen voordoen, maar die kunnen volgens hem „on derweg" worden opgelost. gulden beschikbaar gesteld worden. Het besluit is genomen naar aan leiding van de talloze protesten van de omwonenden, dat zij zich niet ver staanbaar kunnen maken wanneer de grote straalvliegtuigen overkomen. Minister Jenkins zei, dat het straalverkeer op London Airport nog verder zal toenemen. Hoewel de re- gering-VVilson de eerste ter wereld is, die de financiële aansprakelijkheid voor het vliegtuiglawaai aanvaardt, gaat het programma sommige Lager huisleden nog niet ver genoeg. „Melkstaking" in geheel België De Belgische boerenbond heeft gis teren besloten tot een „meikstaking". De leden is verzocht morgen geen melk te leveren. De actie is gericht tegen de weigering van de Belgische prijzencommissie om de melkprijs te verhogen Het is de eerste actie van deze aard in het 75-jarige bestaan van de bond. het de Oostduitse autoriteiten niet zal erk enen. In de laatste tijd hebben zich be paalde spanningen in de betrekkin gen tussen de bondsrepubliek en Tan zania voorgedaan, nadat pre sident Nyerere Oost-Duitsland had toegestaan een consulaat-generaal in de hoofdstad Dar - es-Sal aam te ope nen. West-Duitsland heeft hierop ge reageerd met beëindiging van zijn militaire hulp aan Tanzania, waarop dit weer besloot nu ook af te zien van de Westduitse economische steunverlening. Het Engelse persbureau Reuter meldt uit Dar-es-Salaam, dat de Westduitse ambassadeur dr. Schro der, die voor overleg in Bonn is geweest, gisteren in de Tanzaniaan- se hoofdstad heeft verklaard dat er nog geen besluit is genomen met be trekking tot een eventueel terugtrek ken van West-Duits personeel uit Tanzania. Hij zei dat eerst ophel dering moest worden verkregen aangaande de verklaring van presi- den Nyerere, dat Tanzania in het geheel geen West-Duitse hulp meer wil aanvaarden. Alexander Torok. hoofd van de afdeling voor Afrikaanse aangele genheden van het West-Duitse mi nisterie van Buitenlandse Zaken, die ambassadeur Schroder naar Dar-es- Salaam heeft vergezeld, heeft dins dag aldaar een onderhoud van twee uur gehad met president Nyerere. Gisteren sprak hij met de Tanza- niaanse minister van Buitenlandse Zaken Kombona. HOUTWORM BESTRIJDINl 20 jaar garantie

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7