manil KfUS ORANJEFEEST DOOR DE RADIO UITGEZONDEN Concert rloor het Promenade-orkest en twee jazzbands Leidse studenten vierden uitbundig „hun" verloving In sociëteit, club en Soestdijk DE HAARDSTEE 7 APRIL OPEN GELUKWENS UNIVERSITEIT Nieuw idee! Voortaan volmaakte handbescherming waar het hoort: m cie keuken naast was en afwas. ESKIMO'S ZIJN AZIATISCH EXCESSEN IN HUIZENHANDEL I Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 11 maart 1965 Tweede blad no. 31513 Stadsgehoorzaal als studio Leiden heeft met een geimpro- iseerd, uitbundig Oranjefeest erloving gevierd van Prinses flargriet en Pieter van Vollen oven. Een belangrijk gedeelte van shteze ..verlovingsavonddie in t je Stadsgehoorzaal werd ge- jouden, werd door de Neder- ndse Radio Unie uitgezonden. Om vijf minuten over acht, na een Itzending van de radio-nieuwsdienst ^lef Gijsbert van Nieuwland zijn di- Q(j geerstok omhoog en speelde het 1-fromenade Orkest het Wilhelmus, Bvolgd door het Io Vivat. Dit laatste ndat het feest mede in het teken zan de Leidse student, nki Van Vollenhovenmars lftHet feestconcert begon heel toepas- slijk met de Prinses Margrietmars Inroeper Johan Bodegraven vroeg jch af welke Leidse componist Van Vollenhovenmars zal compo- en eindigde met een in- imationale studentenliederenpot- jurri. Liederen als „In naam van ranje" en „Hollands Vlag" werden i zonder enige aanmoedfging eegezongen door een zaal die steeds Dller liep. In alles voorgegaan dr' Tussen de verschillende nummers oor hield Johan Bodegraven een ort vraaggesprek met twee verte-, enwoordigers van de Leidse studen- 1 algemeenschap. Mej. A. van Rossen 'ertelde als praeses van de huiscom- van de WSL van het bezoek, it het bestuur van deze meisjesstu- entenvereniging in de middaguren id in Soestdijk had gebracht „de rinses straalde!" en de praeses Hbllegti van het LSC, W. F. van Kap- ei van zijn pas verloofde stu- iegenoot, dat deze hem altijd al „in les voorging". Deze mededeling ver- ïkte in de stampvolle, als studio in- erichte zaal uiteraard zeer grote hi- iriteit. Sympathiek Leidenaar Geen hilariteit, maar herhaaldelijk geroep weerklonk, toen de ieuwe burgemeester van Leiden, mr. van der Willigen, de student leter van Vollenhoven in zijn, even- jor de radiomicrofoon uitge broken gelukwens, een „sympathiek eidenaar" noemde. UNIVERSITAIRE BENOEMINGEN j onderscheiden besluiten van üratoren der Leidse Universiteit in etden zijn benoemd of herbenoemd: C. Beets, tot afdelingsdirecteur in fcste dienst bij het Rijksmuseum van ie en Mineralogie: mevr. dr. rriVoltattorni, tot weten- foappelijk ambtenaar in tijdelijke inst bij de Anthropogenetica; drs. L. J. Cornelissen, tot wetenschap- elijk ambtenaar in tijdelijke dienst de Natuurkunde; dr. P. Hörch- tot wetenschappelijk ambtenaar klasse in tijdelijke dienst bij de iwendige Geneeskunde II; drs. S. H. ioedemoed tot wetenschappelijk inbtenaar in tijdelijke dienst bij de tatuurkunde; di'. S. J. Lenselink tot [etenschappelijk hoofdambtenaar A tijdelijke dienst bij de faculteit der -etteren (Ned. Letterkunde). Jazz-concert Na het feestconcert door het Pro menade rkest, dat rechtstreeks werd uitgezonden, was er, wederom ter ere van het jong verloofde paar, een jazz-concert. Dit jazz-concert zo als bekend houdt Pieter van Vollen hoven veel van jazz werd verzorgd door het Leids Studenten Jazz-Ge- zelschap en "The Stork Town Dixie Een overzicht van de Stadsge- hoor zaal, waar gisteravond ter gelegenheid van de verloving van Prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven een feestcon cert door het Promenade Orkest werd gegeven. (Foto L.D./Holvast) Kids". Het was latei' op de avond, omstreeks elf uur, in het Nationale radioprogramma te horen. Oranjebal Toen de opnamen afgelopen waren, wilde de met oranje getooide menigte van geen naar huis gaan weten. In tegendeel, mouwen werden opge stroopt en stoeien aan kant gezet. Het studentenjazzgezelschap, voor geen kleintje vervaard nam de blaas- en slaginstrumenten weer ter hand en speelde tot ver na middernacht de Leidse burgemeester Blij met keus van haar hart heidens nieuwe burgemeester, mr. G. C. van der Willigen, hield gisteravond tijdens het Oranjefeest in de Stadsgehoorzaal voor de ra diomicrofoon een felicita tietoespraak ter gelegen heid van de verloving van het „studentenpaar" Hij wenste het Koninklijk Huis namens het stadsbe stuur en de burgerij van Leiden geluk met de verlo ving van het jonge paar. Dergelijke gebeurtenissen in het koninklijke gezin zouden wij voor geen geld willen missen", aldus de burgemeester. Hij herinnerde er aan, dat de in ballingschap geboren prinses in de bange oor logsjaren een parel was van de vrije wereld. „Als inwoners van Leiden, de studiestad van het verloof de paar, leven wij in bij zondere mate met haar mee. Prinses Margriet is één van ons en wij zijn blij, dat zij de keus van haar hart heeft kunnen doen". De burgemeester wenste de prinses heel veel zon in haar leven en hij noemde haar verloofde een sympa thiek Leidenaar. Gehoord het gejuich in de zaal, wa ren de feestgangers-con certbezoekers het vooral met dit laatste volkomen eens ene deun na de ander. De „studio" was „balzaal" geworden, waar twist en jenka om de voorrang streden. Het was een Oranjefeest, dat vooral door spontaniteit ais geslaagd kan worden beschouwd. Het werd behalve door het voltallige college van burgemees ter en wethouders van Leiden bijge woond door de oud-burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot en echt genote. In de Leidse studentenwereld is de bekendmaking van de verloving van Prinses Margriet met Pieter van Vol lenhoven met vreugde ontvangen. Zowel op de club van de WSL als in de pas geopende sociëteit Minerva Telegram naar Soestdijk De afdeling Leiden van de Vereeni- ging van Ex Politieke Gevangenen uit de Bezettingstijd, heeft in ver band met de verloving van Prinses Margriet met de heer Pieter van Vol lenhoven een gelukstelegram naar Soestdijk gezonden. Namens bestuur en leden van de Leidse Chr. Oranjevereniging is het volgende telegram naar Soestdijk ge zonden: „De L.C.O.V. wenst uwe Ko ninklijke Hoogheid en uw verloofde van harte geluk. Onze beste voor een blijde toekomst". Na een grote interne verbouwing is de tijd niet ver meer, dat de Stich ting Tehuizen voor geestelijk gehan dicapten haar eerste tehuis „De Haardstee", gelegen aan de Witte Singel 70, officieel in gebruik kan nemen. Men is thans druk bezig aan de inrichting van het interieur. De eerste pupillen, die straks in het te huis een vriendelijk onderdak zullen vinden, hebben de selectiecommissie, bestaande uit de heren dr. J. F. Caljé, drs. J. M. v. d. Brink, C. Woudt, M. G. H. den Haan en de directeur van „De Haardstee", de heer Van As. reeds gepasseerd. Voor de officiële opening, welke woensdag 7 april plaats vindt, zullen deze pupillen hun nieuwe tehuis reeds betrekken. van het Leidsche Studenten Corps, werd het bericht, dat ook hier zeer onverwacht kwam, met gejuich be groet. Onmiddellijk na de officiële be kendmaking vertrok men van WSL en Minerva met auto's en bussen in de richting Soestdijk. Na de bekend making werd in Minerva het Wil helmus aangeheven. De praeses wees in een korte, spontane toespraak op de nauwe banden welke het Corps reeds met het Koninklijk Huis heeft en welke door dit heuglijke feit weer eens te meer worden geaccentueerd. Vervolgens riep hij de leden op zich naar Soestdijk te begeven. Na het Wilhelmus werd in Minerva de traditionele oranjebitter geschon ken. De leden van de sociëteit tooi den zich met inderhaast bestelde oranje tulpen. De jaarclub „Chimae ra", waarvan de heer Van Vollen hoven deel uitmaakt, liet champagne aanrukken. De jaarclub, welke uit vijftien leden bestaat en waarvan er inmiddels reeds drie zijn afgestu deerd, ging des avonds naar Paleis Soestdjjk, evenals de jaarclub „Gol- lywalk", waarvan Prinses Margriet deel uitmaakt. het De Leidse Universiteit heeft giste ren een bloemstuk gezonden aan het verloofde paar in Soestdijk. Voorts werd door rector en secretaris van de senaat een gelukstelegram naar de Koninklijke ouders gezonden van de volgende inhoud: Met grote vreugde heeft de Senaat der R.U. in Leiden Uwer Majesteits mededeling van de verloving van H.K.H. Prinses Margriet vernomen. Het is de Senaat een voorrecht Uwe Majesteit en Uwe Koninklijke Hoog heid zijn welgemeende gelukwensen aan te bieden, vergezeld van de allerbeste wensen voor de toekomst der beide Leidse studenten. dijk hulde gebracht aan het verloof de paar. De praeses collegii Frits van Rappard uit Haarlem, was in het paleis de tolk van de studenten, die zich vooral verheugen over het feit dat een van hen door Prinses Mar griet is uitverkoren. Als blijk van de vreugde van de Leidse studenten bood de heer Van Rappard een stuk aan van oranje bloemen met een blauw lint, de kleu ren van de Leidse studenten. Een luid „lang zal ze leven" klonk ten slotte nog in de paleisvleugel. Ruim drie kwartier bleven de studenten in het paleis. Omstreeks half vijf deden Prinses Margriet en de heer Van Vollenhoven de studenten lachend en zwaaiend uitgeleide. Manil herstelt uw handen van de in- die iedere keer door water en afwas- werking van water en afwasmiddel. Geeft middel wordt weggewassen. Plastic ze de natuurlijke beschermlaag terug, hangtube 1.60. DE NIEUWE MANIL ALLEEN BIJ LEVENSMIDDELENWINKELS verkrijgbaar in Leiden en Haarlem VERKOOP VOOR NEDERLAND: DE KLOK - HEERDE. in de tube met het oogje Dr. Jawad in Leiden De enige buitenlandse medewerker aan het Leidse Rijksmuseum Volkenkunde, dr. A. J. Jawad, hield gisteravond voor de vereniging van „Vrienden van het Rijksmuseum voor Volkenkunde" een lezing over een ex peditie, die hij in 1955 maakte naar het poolgebied. Dr. Jawad, die af komstig is uit Irak heeft gestudeerd in Bagdad en Amerika, waar hij zich onder meer toelegde op de antropo logie. Twee jaar geleden kwam hjj naar Nederland. Dr. Jawad vertelde over de ver schillende theorieën die er bestaan de oorsprong van de Eskimo's. l een van deze theo- van de voornaamste doelstellingen van de expeditie, die gefinancierd werd door het „National of Ottawa" in Canada. De theorie dat de Eskimo's oorspronke- Aziatische origine zijn be gint steeds meer opgang te doen en ook bij de poolexpeditie van dr. Ja wad werden vele vondsten gedaan, dde richting wezen. De expe ditie verrichtte haar onderzoekingen gebied bij de Firth-river, daar, [ie rivier uitmondt in de Noor delijke IJszee. Dr. Jawad vertelde, dat vooral de Russische onderzoekin gen in dat gebied belangrijk hebben bijgedragen tot een vorming van in zichten. Met dia's gaf dr. Jawad een de dikwijls troosteloze om geving waarin de expeditie haar werkzaamheden moest verrichten. Prinses Margriet en haar ver loofde tussen hun Leidse mede studenten, die gisteren hun op wachting kwamen maken bij Pa leis Soestdijk. Mijnheer de Redacteur. Met genoegen nam ik kennis de totstandkoming van een comité ter bescherming van woningbehoe- venden tegen uitwassen in de hui zenhandel. Reeds spoedig is tegen dat comité geageerd. De bezwaren tegen het comité zijn kennelijk niet afkomstig in woningzoekenden. Een huurder, wiens woning op de nominatie staat tengevolge van een sterfgeval te worden verkocht, krijgt door deze handel geenszins een kans tegen een redelijke prijs zijn woning te kopen. Van zeer nabij is mij posi tief bekend, dat binnen een kort tijdsbestek een middenstandswoning tegen een steeds hogere prijs in ver schillende handen overging, terwijl voor rekening van de eigenaar komende onderhoud doorlopend be neden peil bleef. Ik weet dat hetzelf de spel van het telkens opdrijven van prijzen uit winstbejag tot in het on redelijke zich ook bij andere huizen heeft afgespeeld. Indien men onnodige prijsopdrij ving wil tegengaan, zou het dan geen wanne aanbeveling verdienen de eigenaar, die verkopen wil, te noodzaken zijn huurder het eerste recht van koop tegen een normale prijs te gunnen? De billijkheid hiervan spreekt duidelijk, wanneer huurders gedurende jaren hetzelf de huis in goede staat hebben ge houden en aan het onderhoud veel hebben gedaan. Handelaren, die met passering van huurders, verhuurde woningen opko pen, geven mij de stellige indruk, dat bij hen alleen winstbejag een rol speelt. Ik meen dat hetzelfde oogmerk ook op huizenveilingen vaak opgeld doet. Een particulier is op de veilingen te weinig deskundig om aldaar zijn eigen belang naar behoren te behartigen. Wil hij kopen, dan is hij aangewe zen op een beëdigd makelaar of op iemand, in wie hij een deskundige of helper in nood ziet. Het laatste kan erg riskant zijn, zeker wanneer men onwetend in handen van een strijk geldjager valt. Want, zo vraag ik my af, hebben deze strijkgeld jagers in werkelijkheid wel de serieuze bedoe ling een huis te kopen? Of worden zij tot het doen van een steeds hoger bod sterk door de gedachte aan het zogenaamde strijkgeld beheerst? Speelt hier de normale wet van vraag en aanbod nog wel een rol? De notaris zal uit hoofde van zijn ambt zich moeilijk in de pryzenstrijd kunnen mengen. Uiteraard zal hij bovendien vaak onkundig worden ge houden van hetgeen zich achter zijn rug heeft afgespeeld. Ook daarom is het noodzakelijk dat iedere koper tegenover de notaris de kaarten bloot legt. Nog beter is het dat het publiek, alvorens definitief tot het kopen van een huis te besluiten, hulp van een onpartijdige makelaar inroept. De koper voor eigen bewoning wedt op verkeerd paard, indien hij te n te snel zijn vertrou wen schenkt aan snel rijk wordende huizen-scharrelaars. Het viel mij op dat het Comité zich alleen in Leiden heeft gevestigd. On getwijfeld zal het vruchten afwerpen, wanneer het comité een meer lande lijk karakter zou gaan dragen. Alle begin is moeilijk, maar ik zou de be voegde autoriteiten willen stimule ren in den lande meerdere comités in het leven te doen roepen, welke, gelijk in Leiden het geval is, de be volking van voorlichting willen die nen en daardoor het parasiteren op de woningnood krachtig bestrijden. Ik wens de leden van het comité sterkte en succes toe. U, mijnheer de redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, G. VAN DE KROL. Utrechtse Jaagpad 4. Zoeterwoude, Rijndijk. Naschrift van de Redactie On geveer twee weken geleden is in dit Blad gepubliceerd, dat zich een comité heeft gevormd, dat dergelijke proble men in landelijk verband wil bestu deren. Open Deur-dienst met muziek door jongeren In de Open Deur-dienst a.s. zon dagavond 7 uur in de Marekerk zal een groepje jongeren muziek spelen van Marcello en Vivaldi. Pasen nadert. „Even stil zijn Aldus de titel van de toespraak door dr. P. L. Schoonheim. Organist is J. de Groot. De bezoe kers krijgen een liederenblad voor de samenzang. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Helena C.. d.v. J. M. W. Kouwenberg C. G. Stoffers. Adrlana M., d v. J Teske en S. M. Philips. Jacob, z.v. G van der Bent en W. H. Koemans. OVERLEDEN: W. Greene. 70 jr., man. A. Mulder, »5 jr, e.v. J. Plaatzer. A. Moerkerken 82 Jr.. man. M. E. S. de Vries, 7 moan- den. dochter. A. P van de Nouweland, 1Jr;'„e:v' G- P-__Kqot. T. E. Augustl-

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3