.EIDSCH DAGBLAD Voltallige Koninklijke familie deelt in hulde Schmelzers informatie in beslissend stadium Onrust groeit in Alabama Jeugdstudenten en Oirschotters bij verloofden VLIEGTUIGJE STORT NEER DRIE DODEN ©ifd Ofte teutvs «richt 1 maart I860 DONDERDAG 11 MAART 1965 No. 31513 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67.055 k vreugde over de verloving van Prinses Margriet, die gisteren et gehele land des middags en in de avonduren tot uitbundige ten leidde, vond een hoogtepunt in de gebeurtenissen bij het fas Soestdijk, waar de gehele Koninklijke familie, Prinses Irene Prins Charles inbegrepen, aanwezig was. 'erwijl telegrammen, brieven, bloemstukken en geschenken lenstroomden namen de verloofden op het bordes de hulde in 'angst van de Baarnse jeugd, van honderden studenten uit len, van deelnemers aan het in allerijl ingeschakelde televisie- „Allen tegen een" en van vele anderen die naar het paleis en getogen. [et werd, zoals een commentator van de televisie opmerkte, een onstratie van „allen voor twee", een aanhankelijkheidsbetui- waar ook de andere leden van het Koninklijk gezin in deelden. Korte rijtoer verloofde paar heeft om kwart over drie een korte »r gemaakt langs de Rijksweg, Soestdijk die afgezet was met jen. Daarachter hadden zich Je duizenden mensen verzameld, Ildigd wachtend of ze een glimp Prinses Margriet en haar ver- Ie zouden kunnen opvangen. i het Baarnse hek reed de open uto met de glunderende passa- de Rijksweg op, om na een rit via het Soesterhek de pa- xin weer binnen te rijden. Met gejuich begroette de mensenme- i het verloofde paar. Boven alles klonken de juichkreten van 25 lesstudenten, leden van de L die kort tevoren hun lid van mklyken bloede en hun studie- te een hu'ie van voorjaarsbloe- ben serpentines naar de auto en inks de uitgebreide voorzorgs- Itregelen kon de auto ten- je nauwelijks meer het Soester- binnenrijden, want het publiek het cordon doorbroken en storm- >p de auto af. Lampionoptocht e schooljeugd van Baam en Soest !t gisteravond een reeks huldi- |en voor Prinses Margriet <-n haar Dofde ingeluid. Het was in feite Jerste spontane huldiging van de I der bevolking, want de huldi- j door studenten uit Leiden des flags was eigenlijk meer «en aan- genheid van studievrienden. Met pionnen in de hand en oranje- iken op de jas trokken tussen irt over zeven en half acht on- p vierduizend schoolkinderen (bjj de trappen van het paleis- ies, waarop een flinke batterij risielampen verwarmend licht op verloofde paar afstraalde. Uiten de hekken sloegen enkele chuldig verklaard len „grand jury" in New York 'X gisteren drie mannen schuldig Jaard aan moord met voorbe-" iten rade op Malcolm X. de na- lalistische negerleider, die vorige md werd neergeschoten toen hy Manhattan een vergadering toe- ik. De drie mannen behoorden de organisatie van de „Zwarte slims", negers die de mohamme- ise godsdienst belijden. Malcolm behoorde aanvankelijk ook tot organisatie, doch stichtte later eigen nationalistische beweging negers. 'ury achtte eveneens een lijf- tht van Malcolm X, die een der dachten ter plaatse met pistool- oten verwondde, schuldig. WEERBERICHT lonnig en schraal Bet KNMI verwacht van heden- morgenavc nd: zonnig met weer iets middagt«mperaturen. Van t echter nog temperaturen even "m het vriespunt. Zwakke tot 5 zuidoostelijke wind. 12 MAART i op: 7.02 uur onder: 18.39 uur i op: 11.59 uur; onder: 4.30 uur oogwater te Katwijk te 10.06 en uur, laagwater te 5.14 en 18.06 Economische verlovingj 2 ..Je kimt wel merken dat de 1 m Prinses economie studeert, want ze heeft er een genomen die op 30 april jarig is, dan kan het allemaal op een dag worden ge- vierd." Dit is een van de uit- spraken die Wim Kan op de avond van de verlovingsdag van I Prinses Margriet in zijn confe- I rence had opgenomen. Het publiek in het nieuwe De la Martheater in Amsterdam vond gisteravond een Kan die weer goed op dreef was. „Wij zyn het na vanmiddag allemaal M zo eens met elkaar, dat Je niet I begrijpt hoe we ooit zo verdeeld I konden zijn". I Wim Kan vertelde 's middags minister-president Marijnen op het televisiescherm te hebben gezien. „Gek, dat hy nu ineens wèl kon praten." honderden mensen het inderhaast voorbereide feeërieke schouwspel ga de. Prinses Margriet en de heer Van Vollenhoven keken soms een beetje huiverig naar het onder begeleiding van grammofoonplatenmuziek voor bijtrekkende défilé, want het was buiten bijzonder koud. Prinses Mar griet had een bruine astrakan- mantel over haar schouders geslagen en haar verloofde stond er, "teunend op een stok, lachend naast. Aanvan kelijk zonder jas, die hem echter even later door een lid van de hof houding om de schouders werd ge hangen. Van achter de deuren van het pa leis sloeg Prinses Christina de spon tane hulde voor haar zuster en toe komstige zwager gade. Ook Koningin Juliana keek vanuit de vestibule naar de voorbijtrekkende kinderschaar. Prinses Irene en haar echtgenoot Prins Charles Hugues hebben het verloofde paar verrast door onver wacht op Paleis Soestdyk te komen. Zy kwamen om tien over negen by het paleis aan. Zy maakten met een aantal andere familieleden en intie me vrienden het verlovingsfeest mee. Het paar arriveerde met een snelle sportauto met Spaans nummerbord en ging via een zyingang van het paleis naar binnen. Slechts weinig mensen, die vanaf de straatzyde het door televisielampen verlichte paleis gadesloegen hebben iets gemerkt van de aankomst van Prinses Irene en haar gemaal. Feestelijke opdracht Het NCRV televisieprogramma „Allen tegen een" is gisteravond als onderdeel van het nationaal pro gramma de ether in gegaan. De sa menstellers van dit massaschouwspel, dat ditmaal de Brabantse gemeente Oirschot, naar aanleiding van op drachten van de Hoornse Joosten in rep en roer bracht, heb ben op het laatste moment het pro gramma aangepast aan de nationale gebeurtenis en een onderdeel van dit programma in de tuin van Paleis Soestdijk laten afspelen. Prinses Margriet en haar verloofde waren daarvan het middelpunt. „Bezorg het verloofde paar een geschenk", luidde de eerste opdracht, die niet werd ge geven door mevrouw Joosten, maar door de burgemeester van Oirschot, die graag op deze wijze een hulde blijk namens zijn gemeente wilde brengen. Voor de betrokkenen leek het een onmogelijke opgave, maar in Soestdijk had men zich daarop al vele uren tevoren voorbereid en ook in Oirschot was het beslist geen ver rassing. O Slot pag. 2 (Van onze parlementaire redacteur) Informateur Schmelzer heeft gisteren de antwoorden op zijn vragen aan de fractievoorzitters binnengekregen en zit vandaag te passen en te meten om de ge broken stukken van het kabinet- Marijnen weer aan elkaar te lijmen. Over zijn kansen wordt verschillend geoordeeld. By de liberalen en de ehristelyk-historischen is er redelijke hoop, dat drs. Schmelzer succes zal hebben. De anti-revolutionairen en de katholieken echter, die het sinds gisteravond helemaal eens zyn ver zekeren om het hardst, dat zy de toe stand gematigd pessimistisch inzien. Of zy dat echt menen valt niet te zeggen. Pessimisme en optimisme zijn wapens in de politieke zenuwoorlog geworden. Sombere gezichten Het valt op, dat de optimisten ook degenen zijn, die gisteren volgens eigen zeggen, nieuwe constructieve wegen en nieuwe gedachten bij de in formateur op tafel hebben gelegd. Of deze concessies van de liberalen en van de CHU werkelijk iets voorstel den weet de buitenwereld niet. Maar de twee groeperingen, waarvoor deze concessies bedoeld waren, de KVP en de ARP, bleven gisteren met een somber gezicht rondlopen. Misschien was dat om maar duidelijk genoeg te laten merken, dat die concessies niet groot genoeg zijn. Met het doen van kleine concessies en het trekken van vrolijke, respectievelijk sombere ge zichten, kan de informatie nog wel een paar dagen worden gerekt. Maar of zodoende de juiste stemming in de lucht blijft voor een hernieuwd sa mengaan van de vier oude coalitie genoten lijkt de vraag. Eigen initiatief De liberale fractievoorzitter, mr. Geertsema, wilde gisteren niets zeg gen over de nieuwe constructieve we gen, die hij, in overleg met zijn frac tie gistermiddag aan de informateur voorlegde. Drs. Schmelzer had hem om die wegen niet gevraagd, mr. Geertsema kwam er op eigen initia tief mee. Sprekend over de nogal op zichtige ontmoeting, die de drie con fessionele fractievoorzitters gister avond met elkaar hebben gehad, zei mr. Geertsema: „Als het gesprek wordt voortgezet, zal ik er zonder enige twijfel wel bij zijn". Gisteravond laat werd het weer voortgezet zij het op een vreemde manier maar mr. Geert sema was er niet bij. Eerst sloten de heren Van der Ploeg (KVP) en Smallenbroek (AR) zich in een ka mertje in het kamergebouw op, waar zij na twee uren met de woorden „we blijven somber" weer uit kwamen. In middels was geheel toevallig de heer Beemink (CHU) in de Kamer aan gekomen, waar hij ernstig probeerde de indruk weg te nemen, dat hy kwam om daar zijn twee collega's te ontmoeten. Maar de heer Smallen broek had later toch nog een lang gesprek met zijn CH-collega. De heer Van der Ploeg was inmiddels naax huis gereden. Slot pag. 2 Bestrooid met confetti reden Prinses Margriet en haar ver loofde de heer Van Vollenhoven hedenmiddag in een open auto door een uitbundig Den Haag, dat het verloofde paar een ova tionele en ontroerende hulde bracht. Stralend van vreugde onderging het paar deze betui ging van aanhankelijkheid. De 38-jarige James Reeb van de drie blanke dominees die dit weekeinde bij demonstraties in Selma (Alabama) door fana tici werden mishandeld, ligt in het ziekenhuis van Birmingham op sterven. De dominee, die va der van vier kinderen is, is ge opereerd aan een zeer gecompli ceerde schedelbreuk. De politie heeft meegedeeld dat in verband met de aanslag drie blanken zijn gearresteerd. Reeb was neerge slagen met een lange, zware knuppel. bestaat alt 22 pagina's. voor demonstraties voor gelijke bur gerrechten. Het hoofd van de dienst openbare veiligheid, Baker, die be kend staat als een gematigd man in rassenkwesties, had de negers op de hoogte van het besluit gebracht. Het droeg de instemming van de burge meester van de stad, Smitherman. Het besluit van Baker houdt onder meer in dat de politie in Selma bij betogingen de taak overneemt van de „state-troopers" van gouverneur Wallace. Burgemeester Smitherman zei op een persconferentie, dat president Johnson naar zijn oordeel de neger leiders moet verzoeken Selma te ver laten. „Ik begrijp niet hoe hy (de president) zyn ogen op Vietnam ge richt kan blyven houden en deze stad in Alabama van 30.000 zielen de rug toekeert", aldus de burge meester. De stryders voor de burgerrech ten hebben het bevel overigens rustig naast zich neer gelegd. Een der pre dikanten riep in een kerk van Selma uit: „Wy zullen er geen enkele aan dacht aan besteden". Ongeveer 500 negers en blanken, onder wie enige nonnen, gingen direct op pad voor een nieuwe mars. Zy werden al na enkele meters tegengehouden door politiemannen met burgemeester Smitherman aan het hoofd. Kamperen Gisteravond kampeerden honder den demonstranten in de straten van twee steden in Alabama. Ruim 350 stonden in Selma zingend en biddend op straat, een soortgelyke demonstra tie werd in Montgomery, de hoofd stad van de staat gehouden. Hier verzamelden zioh ongeveer 1000 per sonen met spandoeken. By het val len van de avond slonk het aantal tot ongeveer 125. De demonstranten zaten, lagen of stonden in de straat tegenover het Kapitool. In Selma kreeg men ongeveer dezelfde tafere len te zien. Toen de stryders voor de burgerrechten door de politie tot staan werden gebracht, rolden zy dekens uit en begonnen een wake in de koele avondlucht. Vervolg pagina 2 In Noord-Holland Een particulier sportvliegtuigje van het type Mourane-Saulnier is gister middag neergestort in het plaatsje Winkel in Noord-Holland. Alle drie de inzittenden, de bestuurder, J. Blauwboer, 75 jaar oud en lid van de gemeenteraad in Winkel, de 67-jarige voormalige wethouder T. Posthumus en de 63-jarige J. de Vries kwamen hierby om het leven. Het vliegtuigje, dat geen radio aan boord had, was in Hilversum opgestegen. Het stortte neer in de Poststraat, op korte af stand van een school en op 300 meter afstand van de woonhuizen van de inzittenden, die eikaars buren waren. Prinses Margriet en haar ver loofde in gezelschap van Prinses Christina, Prinses Irene en Prins Charles temidden van studiege noten van de verloofden op het bordes van paleis Soestdijk. Vanavond gesprek met fractieleiders (Van onze parlementaire redactie). De kabinetsinformateur drs. Schmel zer zal vanavond om acht uur aan het Plein 1813 een gesprek hebben met de vier fractievoorzitters van de regeringscoalie. Men neemt in Den Haag aan, dat dit gesprek beslissend zal zyn en gaat er daarby van uit, dat als men er niet in slaagt in dit gesprek spykers met koppen te slaan, de informatiepoging van drs. Schmel zer waarschijnlyk tot mislukken ge doemd is. Het gesprek zal, zo ver wacht men, zeer langdurig worden. Voor het gesprek met de vier fractie voorzitters heeft de informateur geen andere besprekingen op het program ma staan. Hy wil de dag verder ge bruiken voor het bestuderen van de antwoorden op de vragen, die hy eerder aan de fractie-voorzitters heeft gesteld. met sempra verver» speelt U met j (speelse kleuren .«SXi V VEVEO N.V. ScWeóam rw I Onafhankelijk weekblad voor het gezin met televisie- VECHT VOOR DE KIJKER Doe wat bijna 500.000 Nederlanders reeds deden, neem óók een abonnement. (per week f 0.50 - per kwar taal f 6.50 - per jaar 26^) Schrijf een briefkaart aan» Administratie: TELEVIZ I ER Postbus 2 - Leiden of bel: Tel. 01710-26741 (toestel 65) Uit het Leidsch Dagblad van J 13 Maart 1865: Een der laatste Parijsche modes voor de dames van den demi-monde is, in plaats van honden, tamme witte muisjes te houden, die zij in hare zak of op eenige andere wijze op j hare wandelingen medene- AdvertentiePhotogra- phie buiten de Rijnsburgsche Poort naast klein Zomerzorg f De ondergeteekende verwit- f tigt het geëerd publiek, dat f hij zijn atelier heeft geopend, f tot het vervaardigen van alle in het vak voorkomende f portretten. J. D. Kiek

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1