van9&voor7 Q ,De vogels' meeslepende musical P0PLA-1000 POPLA-1000 Erhards ommezwaai is meevaller voor Londen VOORDEEL -AKTIE kunst kAleiöoscQQP Overgebracht naar denkbeeldig heden Panden en terreinen van Arch geveild I PREMIERE IN BRUSSEL D( (Van onze correspondent) De Brusselse Munt heeft gisteravond de première gegeven van De vogels'' een .komische balletopera" in twee bedrijven. Ge- kpireerd op het gelijknamige stuk van Aristofanes is deze nieuwe prpretatie van het oude gegeven van mensen, die bij de vogels i ideale staat willen stichten, van Maurice Béjart en Philippe \snoy. De muziek is van de Griekse componist Manos Hadjido- ts. Bij ons is hij voornamelijk bekend als degene die "Les enfants Pirée" de dans uit Dassin's film Nooit op zondag" heeft ge- iiponeerd. Iet maken van de filmmuziek k die by Topkapi en America), mt echter slechts een deel van werkzaamheden. De verdienste ke het hem inbrengt gebruikt hij het subsidieeren van een orkest, mee hij Griekenland kennis wil i nemen van de meest moderne cpese muziek. De componist had ge tyd geleden voor een voorstel- in een van de antieke theaters I Athene van Aristofanes „Vo- toneelmuziek geschreven. Na- i Béjart het had gehoord kwam H verlangen bij hem op een ballet het gelijknamige gegeven te ken. En tenslotte is er deze ko- sche ballet-opera te voorschijn De directeur van het bal- )-eeuw en Philippe Dasnoy >ben de gebeurtenissen overge- aar een denkbeeldig he li. De twee bejaarden Atheners in het stuk van Aristofanes de jreld vaarwel zeggen om bij de feels te gaan leven zijn nu twee pgemannen geworden. Ook Pisthe- Iros en Evelpides geheten maar bij lotting Pistou en Pides genoemd l' Druk bezet program ,'jj van Marilyn Tyler j Zingt in drie H iverelddelen |0p 21 maart a.s. zingt de in Am- ferdam woonachtige sopraan Man- to Tyler wederom in New York, fear zij medewerkt aan een Mozart- jvaldi-programma met de „Virtuosi 1 New York", Daarna zingt zij in •nton (Canada) op 27 en 28 tört in de „Misse Solemnis". Ver- Igens keert zij naar Europa terug eerst in Londen met het BBC-or- st Alban Berg's „Sieben Frühe Lie- te zingen, daarna in Liverpool Sheherazade", vervolgens in Keu- werken van Messiaen, in Saar- ücken in Orff's „Camina Bur ana", Aken in Poulenc's „Gloria". In Wenen werkt zij met o.a. Mau- en Forester mede aan de Westmin- tt-opnamen van Handels „Xerxes", P Londen aan de Decca-opnames 'Q Strawinsky's ..Pulcinella", tijdens ft Festival van Dartington neemt zij aan uitvoeringen van werken Tippett Messiaen en Schönberg's fweede Strijkkwartet", ook geeft zij Pn recital. juli zindt zij „Nowae de infi- ite Loudae" van Hans Werker Hen- op een promenade-concert in de ibert Hall in Londen o.l.v. de com- Ook zy gaan naar de vogels en ook zij vinden dat het leven in hun rijk wordt vergald door profiteurs en andere twijfelachtige figuren uit de wereld van de mensen. De goden sturen zelfs een soort van perma nente secretaresse Iris, die de vogels met vreselijke straffen bedreigt, om dat zij de indeling van het heelal hebben durven verstoren. Maar de Koningin der goden, de vrouw waar van Pistou steeds heeft gedroomd komt aan het einde te hulp. Wonderlijk allegaartje De nieuwe ballet-opera kan men misschien nog het beste een musi cal-ballet noemen of een musical „tout- court". Béjart heeft er een wonderlijke allegaartje van gemaakt dat echter van het begin tot eindt toch wel boeiend en amusant is. Germinal Cassado heeft ook deze keer voor de kostuums en décors gezorgd. De wereld der vogels blykt een soort circuspiste die tussen gcstyleerde t.v. antennes Is gesitueerd. Daarbinnen is het dan mogelijk geworden alle elementen te- laten opdraven en weer doen verdwijnen. De zingende en dansende corifeëen zijn clowns, een domme August en een paardrijdster. Het vrouwelijk deel van het corps de ballet werd tot goulues met vleugeltjes gemeta morfoseerd. Er is een „Pas de qua- tre" van een hogepriester met drie kwezels, die achtereenvolgens door Maurice Béjart bij de ontwerpen voor „De vogels". middel van haar hoofdtooi tot non nen, Leger des Heilszusters en ne gerdanseressen worden veranderd. Er is een „can-can" van de vogels, er zijn wonderlijke „gags" met in kooien opgesloten hoogwaardigheids bekleders en er is een secretaresse van ae goden, die achter een schrijf machine zit en die op 'n soort Spoet nik wordt binnengereden Het is al les bii elkaar heel leuk en vrolijk, maar het heeft toch niet al te veel om het lijf. Het zelfde kan men van is groot geweest! de muziek van Hadjidakis zeggen. Het beste is hij wanneer de folkklo- remotieven welke men uit zijn film muziek kent, heeft uitgewerkt voor tokkelinstrumenten slagwerk en zo meer. Zodra hij echter met grote, ietwat trage koren begint, schijnt zijn scheppingskracht af te nemen. Alles bij elkaar genomen blyft de indruk van een vrolijk hier en daar meeslepend schouwspel dat in een vindingrijke enscenering en kostuums wordt gebracht door een ensemble dat af en toe de meest volmaakte perfectie vooral het cho reografische deel en de schitterende belichting wel nabij komt. Het succes bij het premièrepubliek Opleidingsschool voor restaurateurs van kunstvoorwerpen Ir. J. Lodewjjks, hoofd van het Centraal Laboratorium van voorwer pen van kunst en wetenschap (Rijks instituut), heeft gisteren op een in Amsterdam gehouden persconferentie de oprichting aangekondigd van een opleidingsschool voor restaurateurs. De oprichting zal geschieden in over leg met de universiteiten en buiten landse instellingen die zich evenals het Centraal Laboratorium bezighou den met de studie en conservering van kunstvoorwerpen. „Restaurateurs werken aan objec ten die vaak een astronomische waar de hebben, zoals de kunstvoorwerpen in het Rijksmuseum. Daarom moet er een gedegen opleiding komen. Zij moeten tenslotte iets van kunst historie en chemie weten. Ook moe ten zij vreemde talen spreken om bui tenlandse reizen te kunnen maken", aldus ir. Lodewijks. Volgens hem zijn er slechts circa 100 restaurateurs in Nederland van wie er 53 verbonden zijn aan musea. Het Centraal Laboratorium is niet aan een museum gebonden en daar door uniek in de wereld. Het is twee jaar geleden opgericht, maar be schikt eerst thans over de nodige, veelal kostbare apparatuur. Men is er thans o.m. bezig met de conservering van het oudste wiel ooit in Nederland gevonden. Dit dateert van ca. 2100 jaar voor Christus. Geen subsidie voor Bredase muziekschool B. en W. van Breda willen niet te gemoetkomen aan het verzoek van de Stichting Bredase muziek- en ballet school om toekenning van een subsi die, waardoor deze stichting haar les geldtarieven zou kunnen verlagen tot hetzelfde niveau als de tarieven van de gemeentelijke muziekschool. Nog steeds woedt in Breda een mu- ziekschoolstrijd. Om te kunnen blij ven voortbestaan heeft de particulie re school na de oprichting van de ge meentelijke muziekschool haar tarie ven tot het dubbele moeten optrek ken. Dit tariefsverschil schept vol gens de particuliere stichting een „ontoelaatbare concurrentie". B. en W. hebben de raad in een prae-advies laten weten, dat voldoen aan het verzoek om subsidie indruist tegen het besluit van de overheid, die het op goede gronden nodig geoor deeld heeft dat het muziekonderwijs in gemeentelijke handen genomen moest worden. Verhogen van de tarieven van de gemeentelijke school acht het college in strijd met de belangen van de mu zikale vorming van de Bredase jeugd. Het lcsgeldtarief van deze school ligt landelijk gezien op een normaal niveau en komt ongeveer overeen met de tarieven in Eindhoven, Rot terdam en Arnhem, aldus B. en W. Meer rechten voor Franse vrouwen (Van onze Parijse correspondent). De Franse regering (overigens uitsluitend uit mannen samenge steld) heeft gisteren onder voor zitterschap van president De Gaulle besloten de Frangaises ruimere rechten toe te kennen. Die nieuwe veroveringen van de Franse vrouw betreffen in het bij zonder vier verschillende punten. De talloze werkende Franse vrouwen zullen in het vervolg haar salarissen niet meer aan haar heer en meester behoeven af te geven en zonder diens toestem ming mogen ze zelfs eigen bank rekeningen openen. Ook hun per soonlijke erfenissen zullen ze in de toekomst zelf mogen beheren en op het punt van de opvoeding zal de man en vader het laatste en hoogste woord ook al worden ontnomen. Eveneens zullen de Francaises een stem in het ka pittel krijgen bij de keuze van een iconing, maar daarentegen blijft de heer des huizes voor.de wet de erkende chef van het gezin. De rechten van vrouw en man wor den dus nog niet voor de volle 100 procent op alle linies gelijkge schakeld, maar niettemin zal het feminisme in Frankrijk, zodra het parlement dit regeringsproject tot wet heeft verheven, een beslissen de stap vooruit kunnen zetten. 1000 vel ft, (4 rollen) £232) C modem toiletpapier Tournee Nederlands Studenten Kamerorkest Het Ned. Studenten Kamerorkest, dat het vorig jaar veel succes oogstte, zal ook dit jaar weer een tournee ma ken en in zes steden concerteren. Zaterdag 13 maart vindt het eerste concert plaats in Deventer, waarna concerten volgen in Rotterdam (14 maart), Almelo (15 maart). Utrecht (17 maart) en Amsterdam (18 maart) in het concertgebouw. Het uit 29 musici bestaande orkest zal onder leiding van dirigent Dick Broekarts uitvoeren Vivaldi's Concert voor vier violen en strijkorkest, het fluitconcert van Carl Ph. Em. Bach (enkele jaren geleden herontdektde Synfonietta voor strijkorkest van Roussel, Hindemiths „Spielmusik" en Mozarts Symfonie in A, K. V. 201. Een programma, dat zware eisen stelt. Fluitsolist is de 24-jarige Utrechtse student in de biologie Jelle Atema, die o.a. een cursus volgde by de beroemde fluitist Jean-Pierre Rampa in Nice. De opbrengst van de concerten komt ten goede aan de Stichting Uni versitair Asylfonds. Een scène uit het ballet Het zwanenmeer"waarvan morgenavond door het Natio naal Ballet in de nieuwe Or pheus-schouwburg in Apeldoorn de première gegeven wordt. Links Simon André als de Prins, rechts Maria Koppers als de Zwaan. Schilderij „Begrafenis Koningin Wilhelmina" Van vrydag 19 maart af zal in het Haags Gemeentemuseum het schilde rij „de begrafenis van H.M. Koningin Wilhelmina" te zien zijn, dat de kunstschilder Co Westerik, in op dracht van de gemeente Den Haag heeft gemaakt. Het schilderij zal tot 11 april in het museum geëxposeerd blijven. Tijdens de tentoonstelling zullen ook voorstellingen worden ge geven van een korte film over schil derijen van Co Westerik. Deze film werd vervaardigd door de Haagse cineast Bob Kommer, in samenwerking met Westerik zelf en met de educatieve dienst van het Haags Gemeentemuseum. Otto Ket ting componeerde de muziek. De film zal worden vertoond op woensdagavonden om 20.30 uur en op zaterdag- en zondagmiddagen om 15.00 uur, in aansluiting op de film over Livinus van de Bundt, welke in het kader van diens tentoonstelling in de projectiezaal van de nieuwe vleugel van het museum wordt ver toond. Laatste ronde concours „Muziek van onze tijd" Tot de laatste ronde van het In ternationaal Concours voor vertolkers van „Muziek van onze tijd" in Utrecht zijn toegelaten: Charles de Wolff (Nederland) - orgel; James A very (Ver. Staten) - piano; Chaia Gerstein (Nederland) - piano; Norbert Gross- mann (Duitsland) - piano; Rainer Kuisma (Finland) - slagwerk. Deze derde ronde, tevens slotcon- cert, heeft maandag plaats in de Nicolaikerk en het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen in Utrecht. Na afloop van het concert zullen de prijzen uitgereikt worden door de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz. C.a.o.-bouwbedrijf goedgekeurd De looncommissle van de Stichting van de Arbeid heeft de materiële in houd van de collectieve arbeidsover eenkomst voor het bouwbedrijf goed gekeurd. Over de redactie van enkele artikelen zal nog overleg met partijen worden gehouden. Een perceel bouwgrond, waarop de failliete vennootschap Arch een nieuwe fabriek voor haar dochteron derneming Artivo NV in Leidschen- dam had willen bouwen is gisteren, voor f 94.000 m andere handen over gegaan. Op dit terrein in Voorscho ten waren de funderingen voor een nieuwe fabriekshal reeds gelegd. De bouwplannen zijn echter door com plicaties van allerlei aard vertraagd, hoewel de fabriek van Artivo toch in november 1964 werd verplaatst van Leidschendam naar een voorlopige vestiging in een schuur te Voorscho ten. Van het onroerend goed-bezdt van Arch zullen alleen nog een woon- en winkelhuis in Oud-Gastel en een kantoor/villa aan het Haagse Emma- park onder de hamer moeten komen. Toch is het voor deskundige al dui delijk, dat de totale opbrengst van de veilingen waarschijnlijk zal lig gen onder het bedrag, waarvoor hy pothecaire kredieten aan Arch zijn verstrekt. Dit hypotheekbedrag bestaat uit een eerste hypotheek van tussen de f 500.000 en f 600.000 en verder uit een tweede en derde hypotheek van tezamen een kleine f400.000. De eer ste hypotheek is, zoals gemeld door Slavenburgs Bank in Rotterdam overgenomen van de Friesch-Groni- sche 'Hypotheekbank, waardoor de bank het recht kreeg tot executie van de panden over te gaan. De tweede hypotheek dient ter dekking van kredieten, die Slavenburg aan Arch heeft verleend. De hoofdschotel van de executo riale veilingen, het Arch-ontvangst- centrum in Wassenaar, is gisteren verkocht voor f 415.000. De nieuw - waarde van dit centrum blijkt vrjj aanzienlijk lager te liggen dan vol gens eerdere schattingen werd becij ferd (f 1.5 miljoen). In dit bedrag zijn namelijk nog enkele andere Arch-panden begrepen. In totaal heeft het ontvangstcentrum minder dan f 1 miljoen gekost. Volgens globale berekeningen heeft de curator in het faillissement Arch NV voor een bedrag van rond f 10 milj.. aan vorderingen voorlopig er kend. Hiervan heeft ongeveer f 800.000 betrekking op (preferentie) belastingvorderingen. Van de Arch- dochterondernemingen, de eveneens failliet verklaarde Artivo NV en Gamma NV. belopen de voorlopig er kende schuldvorderingen in totaal elk ruim f200.000. Hierbij is ten las te van Artivo een kleine f 100.000 aan belastingschuld en voor Gamma ruim f 20.000. De failliete moedermaatschappij heeft nog een concurrente vordering op Gamma van f 117.000 voorlopig erkend gekregen. Autoweg Bazel- Amsterdam gereed Het laatste traject van de zoge naamde HollandAutobahn het stuk, dat over 28 km lengte tussen Hamminkeln en Emmerich loopt zal dinsdag 17 april met feestelijk vertoon worden geopend. Dat bete kent, dat men van Amsterdam tot Bazel zonder onderbreking een auto weg zal kunnen volgen. De Duitse minister van Verkeer Seebohm, zal de officiële opening waarbij van Nederlandse zijde o.a. staatssecretaris Keyzer wordt verwacht verrichten. in Jemen is opgeleefd Volgelingen van de afgezette imam in Jemen hebben gisteren de stad Harib, in oost-Jemen, veroverd. By de gevechten verloren tenminste hondera republikeinse militairen het leven, aldus Radio-Aden. Aan roya listische kant vielen acht doden en ioentien gewonden. De stad Harib, op enkele kilome ters van de grens met Beihan in de Zuidarabische Federatie, verwisselde reeds verscheidene malen van bezet ting sinds de regering van imam Mohammed al Badr in 1962 door de republikeinen werd omvergeworpen. Strijd (Van onze Londense correspondent) Over de financiële hulp, die Bonn Engeland heeft toegezegd bij de financiering van het Britse Rijnleger. is men in Londen, waar men nog altijd sceptisch staat tegenover vage Duitse be loften, voorzichtig optimistisch. Het is een meevaller, dat de Westduitse regering, die aan vankelijk niet bereid scheen tot de door Engeland verlangde ..gedwongen winkelnering", op ■lit punt is omgezwaaid. De voor Bonn belangrijke tegen- >r«:statie was Wilsons openlijke steun voor Erhards herenigingsleus en de verrassende verklaring van de Britse premier, dat hij samen met de bondsregering hieraan praktisch iets wil gaan doen. In een verkiezings jaar is dit de bondsregering goud vaard. Ook Koningin Elizabeth's tiendaagse bezoek aan West-Ber- lijn en de bondsrepubliek in mei a.s. betekent ongetwijfeld een verster king van het prestige van de rege- ring-Erhard. Maar het touwtrekken om de har de contanten duurt voort. Engeland hoopt dat de Westduitse aankopen, welke enkele jaren geleden 75 pro cent van de Britse militaire devie- zenkosten dekten, maar vorig jaar tot slechts 30 procent waren terugge lopen, eventueel mede door West- Duits lands „off-sore" aankopen voor overzee weer enigszins tot het oude peil zullen worden teruggebracht. Indien Wilson dit bereikt, is dit een succes dat al zijn onmiddellijke voorgangers is ontgaan. In dat geval zal het echter veel moeilijker voor de Britse regering worden om op nieuw te gaan knabbelen aan de sterkte van het Rjjnleger. In elk geval schijnt Wilson in Bonn v/el indruk te hebben gemaakt met zijn stelling, dat het zwaar tepunt van de afweer tegen het com munistische opdringen in het Verre Oosten ligt en dat Engeland als in ternationale politie-agent moet zor gen voor een zo sterk mogelijke linie Aden-Singapore. In Maleisië hebben de Britten thans 80.000 man samen getrokken, een groter aantal dan de Verenigde Staten in Vietnam en om streken op de been hebben gebracht. Wat de grondtroepen betreft, komt voor de Engelsen thans Europa pas op de tweede plaats, al zullen zy die zonder goedkeuring van hun NAVO-bondgenoten niet verminde ren en zal er worden gezorgd voor handhaving van het evenwicht tus- oon Oost en West. Bonn kan door dit alles weer wat vrijer ademhalen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 13