Kamperen is in Nederland duurder dan men denkt liswa-kampeernieuwtjes Wout 1 tergers SU NEDERLAND NEEMT DEEL AAN KUNSTMAANPROJECT r Protest met kan voor VEEL ..en WEINIG Zelf bouwen: bijna de helft goedkoper Haagse zwerfkatten worden afgemaakt LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 11 MAART 1965 KIJKEN op HISWA KOPEN bij VAN DELFT. {'.'Veel mensen, die impulsief op tentoonstelling hun kam- litrusting kopen krijgen later, bij eventuele optre dende gebreken, spijt van. verkopen deze artikelen maar voordeliger en by VAN DELFT gekocht betekent 106% service. Sporthuis VAN DELFT Elk jaar opnieuw besluiten tienduizen den Nederlandse gezinnen om een kampeer uitrusting aan te schaffen op grond van de overweging, dat men goedkoper met vakantie kan gaan. De vakanties worden immers steeds langer, de prijzen van pensions en zomerhuisjes bovendien steeds hoger. Die uitgave van een kampeeruit rusting wordt gauw terugverdiend, zo redeneert men althans. .J Kamperen is duurder dan het lijkt. Dit is de laatste jaren ge bleken. In vier jaren tijds zijn de tarieven van de Nederlandse kampeerterreinen met 50 pro cent gestegen. Het is daarbij echter niet ge bleven. Vorig jaar is er bij en kele kampeerterreinen, die door een grote instelling worden ge ëxploiteerd, een drastische ta riefsverhoging ingevoerd door De kampeeruitrusting kan men zo goedkoop en zo duur maken Daals men zelf wil. Op de Hiswa zijn er met name voor die tweede amogelijkheid comfortabele artikelen te kust en te keur. M Comfortabel kamperen is natuurlijk duurder. Wij blijven bij het 'vier persoons-gezin. De ouders kopen een vierpersoons bungalow- i tent, maar vanwege de privicy een klein tentje voor de kinderen. Er wordt geslapen op luchtmatrassen, de keuken heeft een twee- 111 of driepits gaskomfoor, men heeft zelfs een keukentafeltje, 's avonds j', brandt er een gaslamp en omdat de uitrusting tot boven de 100 kg is gestegen wordt alles geladen in een wagentje, dat achter de ei auto wordt gehaakt. De begroting van deze uitrusting ziet er als volgt uit: i de simpele aanduiding ,,per nacht" te wijzigen in ,,per dag". De organisatie van kamp- en va- kantie-bestedingsbedrijven Orkava I heeft thans haar leden (en zelfs haar niet-leden) geadviseerd de kampta- de zgn. weekeinders en doortrekkers met 100 procent te ver hogen! Geen prijsbeheersing, die hierop let. Wel de ANWB, die inmiddels reeds krachtig heeft geprotesteerd tegen deze onsympathieke maatregel. Want de hogere prijzen, die de kam- moeten betalen wordt geen verbeterde accommodatie gebo den. Integendeel, door het toenemend aantal kampeerders zijn er vooral tij dens de zomerse weekeinden vaak te weinig kranen, onvoldoende aantal toiletten en is er te weinig privicy, omdat de tenten te dicht op elkaar worden geplaatst. bungalowtent met keukenuitbouw tent voor kinderen butagastank met komfoor kampkeuken-unit butaangaslamp met eigen tankje twee zaklantaarns bagagewagentje incl. trekhaak tweepersoons luchtmatras twee éénpersoons luchtmatrassen schuimplastic op matrassen, 1 cm slaapzakken, vier stuks elektr. scheerapparaat op 1 2 fauteuils tafel plus 4 stoeltjes f 550,— 120,— 100,— 100,— 70,— 8,— 700,— 40,— 50,— 70,— TOTAAL f 2233,— Laten we uitgaan van een gezin van vier personen. Zij, die het goedkoop willen houden, kunnen slapen op schuimplastic platen en in slaapzakken met kunststofvulling. Voor het koken kan met enig schipperen worden volstaan met een éénpits butagastoestel en oor verlichting kan een kaarslantaarn dienen. De (eenvoudige) uitrusting kan er als volgt uitzien: tent voor ouders tent voor kinderen 2 stuks schuimplastic 200 x 50 x 2 stuks schuimplastic 100 x 50 s plastic folie over matrasje 14.— 4,— vier stuks 160,— éénpits butagastoestel 40 pannenset, braadpan, opscheplepel 17 inklapbare kaarslantaarn 6~ twee zaklantaarns 3, vier borden en bekers (plastic) 18,— tafeltje twee stoelen met rugleuning twee draadkrukjes oude dekens van thuis als gronddeken broodmes, bestek enz. van thuis TOTAAL f 562,— Te kort geklaagd, dat hun seizoen te kort duurt om rendabel te kunnen werken. In dat geval zou een aan die exploi tatiekosten aangepast tarief per nacht sympathieker zijn geweest dan een tarief per dag, dat immers ner gens in Europa wordt berekend. Het kamperen in Nederland, dat toch al aan allerlei papieren romp slomp is gebonden, wordt er door de nieuwe maatregelen niet aantrekke lijker door. In ons land lagen de ta rieven doorgaans al hoger dan in de andere Europese landen, terwijl het omringende natuurschoon door onze verstedelijking veel minder is. Vrij Voor de autokampeerder is dat al les geen probleem. In Duitsland en België zijn er voor de weekeinden volop goedkope en goedgeoutilleerde terreinen te vinden. In de vakantie kan men in heel Europa terecht. Een land als Frankrijk bijvoorbeeld wemelt van kampeerterreinen, goed- Waar een wil is Wtf leven In de tyd van doe-het- 1 zelf. Menigeen vraagt zich af welke mogelijkheden er in de watersport zijn voor de doe-het-zelver. Wel, die mogelijkheden zijn er. Een weinig be middelde adspirant-zeiler of -motor- bootman kan soms tot 45 procent van het aankoopbedrag uitsparen door zelf zijn boot te bouwen of een kale romp in amateurbouw te voltooien. De kans hiertoe wordt hem gebo den door tal van jachtwerven, die met het aanbieden van half-af-ge- werkte rompen of bouwpakketten him eigen personeelsproblemen beperken. Nooit is er zoveel rekening gehou den met de amateurbouw als op deze Hiswa. Hoever die ontwikkeling gaat blijkt wel uit het feit, dat men zelfs de polyester romp van een 16 meter lang zeewedstrijdjacht kan kopen om zelf af te bouwen. Naast het gebruik van bouwpakketten voor zeil- en mo torjachten komt het verder meer en meer voor, dat de adspirant eigenaar volstaat met het laten bouwen van een casco van zijn droomschip om dit dan zelf te voltooien. Groepsverband Het bouwen van schepen is een vak en men moet dan ook niet te licht vaardig denken over dat zelfdoen. Maar er zijn gelukkig ook eenvoudige scheepstypen, die voor iemand met twee rechterhanden en enige ervaring in het hanteren van een zaag, schaaf, hamer en boor reeds geschikt zijn. Voorts is het zelfbouwen van een schip een tijdrovend karwei. De mees te amateurs zullen de animo verliezen als zij langer dan een jaar aan hun schip bouwen. Als ze per werkdag twee (avond)uren en per weekeinde besteden, kunnen zij ln die 700 manuren per Jaar een streepje tot een lengte van een meter of zeven bouwen. Stimule rend voor de animo van de volhar ding kan het bouwen in groepsver band zijn. Men kan dan meerdere boten tegelijk bouwen en het werk vordert vaak sneller, omdat hulp al- tyd bij de hand is. Punten, waarop besparing echter niet goed mogelijk is, zijn de zeilen bjj een zeilboot en de buiten- of binnen boordmotor bjj motorboten. Tenslotte is er het probleem van het vinden van een geschikte bouwruimte. Voor de echtere liefhebber geldt echter: waar een wil is, is een weg. Advertentie OOK... SPORT VRIEND ;$aast Frankrijk en België probeert ook Duitsland op de Nederlandse iiirkt door te dringen met tenten, de Hiswa is de nieuwste Gott- alk-serie te zien. Jieuw zijn ook de a-symmetrische 1 igalowtenten, de permanente ten- de semi-permanente tenten, ramen worden reeds lang ge- akt in luifelzijstukken. De Caba- i-tentenfabriek maakt ze nu ook de daken. De Franse Raclet- tt riek introduceert een vaste keu- e tent. Een in Amerika ont- airpen bergtent, die de aandacht dient, is de lichtgewicht de Soet- Voor bergsporters is bovendien ultra-licht perion een noodbivak spfeonstrueerd op aluminium ge lote. KEUKENS iijEen koelkast van 10 liter, werkend 6 volt, is nu verkrijgbaar met een lf|pen-aggregaat, dat de koelkast bij 40 gr. hitte nog doet func- heren. Nieuw is een koffiemolen zakformaat van 11 cm hoog en 7 breed. Eckoware is de naam van serie dozen van zacht plastic, it Ike zich tamelijk vochtdicht laten ;n duiten. Jerrycans met wijde hals thans in uitvoeringen van 5, 10 25 liter verkrijgbaar. SLAAPZAKKEN Als synthetische vulstof voor slaap- ten wordt nu ook dacron gebruikt, nieuwe naam voor een vulling voorts „donsonyl". Uit de Ver. Sta- i Is dit jaar een synthetische stof komen „fleece" dat zich laat chtschroeien en dat een lichtere vulling nodig zou hebben dan andere slaapzakken. Vermoedelijk zal hier- an op de Hiswa iets te zien zijn. KLEDING In de Ver. Staten en Canada draagt ïen in het koude jaargetijde bij jacht en visvangst onderkleding van gewatteerd synthetisch materiaal. Deze pakken van nylon met een da- vulling worden in Nederland sinds kort gebruikt door jagers rally-rijders. Op de Hiswa zullen zij ter vervanging van de traditionele trainingspakken voor kampeerders worden geïntroduceerd. DIVERSEN Kleuren en dessins i ken en kampmeubilair zijn reeds aan mode onderhevig. Dit jaar zijn er weer diverse nieuwe dessins, w.o. met afbeeldingen van oude autotypen be drukte luchtbedden. Nieuw is een strijkplankje van 50 cm lengte, dat op de kamptafel kan worden ge plaatst. Ideaal voor vele kampeer ders is de gaslamp, maar er is een toenemende vraag naar romantische kaarslantaarns. Deze a-symmetrische bunga lowtent (safari new face 5) geheel nieuw. De voordelen hier van zijn: grotere woonruimte en lage. dus 's nachts warmer slaapruimte. koper dan in ons land en zeker zo proper, terwijl er niet op iedere boom een reglement en verbodsbepalingen zijn gespijkerd. In vrijwel alle landen Europa behalve dan Nederland is het mogelijk vrij te kamperen; n behoeft er slechts de toestem ming van de eigenaar van het ter rein. Het zijn echter de minst draag- kraohtigen, dde door de tariefsstijgin- gen in Nederland het meest worden gedupeerd. Zij hebben veelal niet de beschikking over een auto en trekken Advertentie Wij hebben onze bijna 90-JARIGE ZAAK en flinke uitbreiding gegeven. Watersportartikelen touwwerk staaldraad regenkleding waters portkleding zwemvesten, vindt U by ons volop. SINDS 1876. J. DE LA BIJE er met hun gezin per fiets op uit. Terecht voert de ANWB aan, dat als een klein gezin f 112.voor veertien dagen kamperen moet betalen dat kamperen niet meer kan worden ge- de kleine man. Vergelijken Nog zijn niet alle kampeerterrei nen in prijs verhoogd. Men doet er goed aan de tarieven nauwlettend te vergelijken. Soms is er in de buurt van een duur terrein een andere camping te vinden, die belangrijk goedkoper is. Zoek ook geen terreinen in de hoogste categorie; de uitge breide accommodatie is het hogere kampgeld niet altijd waard. Tenslotte verwijzen wij naar de niet luxe, maar uitstekend-ingerichte terreinen van staatsbosbeheer waar een redelijk kampgeld wordt geheven. Op de Hiswa zijn verschillen de opvouw- en opblaasbare wa* terfietsen te zien. Zij zijn er in de prijzen van f 225.- tot f 295.-% lllllllllllllllllllilliiliiiiliiillliliilllllillllllliiillllilllllilliililililiiiiiilllilliiii^ 1 Comfortabel kamperen j doet U met een I KIP-CARAVAN 1 Alle inlichtingen. s 1 AUTOMOBIELBEDRIJF RIJNLAND N.Y. I VIJF MEILAAN 7 - LEIDEN TELEFOON 24647 M Caravans uit voorraad leverb. 1§ lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 5 tot 15 jaar „Early Bird" binnenkort in de ruimte voor transatlantisch telefoonverkeer betekenis zijn. De hoofddirectie van de PTT in Nederland name- catie-satelliet, wellicht in april, zal ook voor Nederland van grote betekenis zijn. De hoofddirectie van de PTT in Nederlandl name lijk heeft meegedeeld, dat ons land (ook) meespeelt in dit project. Via de satelliet, die de naam "Early Bird" heeft gekregen, zul len, ook Nederlandse* telefoongesprekken met Amerika kunnen worden gevoerd. Het ligt in de bedoeling de Early Bird na de lancering gedurende een periode van drie maanden te beproeven, waarna als alles goed gaat en goed blijft gaan het ruimte vaartuig operationeel wordt en zal worden gebruikt voor het af wikkelen van intercontinentaal communicatieverkeer. Zowel in de experimentele periode als daarna zal de Early Bird fungeren als intermediair tussen Westeuropese en Amerikaanse telefoon gebruikers. Behoefte groeit Het Intercontinentaal communi catieverkeer wordt thans nog uit sluitend of bijna uitsluitend via de transatlantische kabels afgewikkeld, doch men verwacht dat „de behoefte er straks overheen gaat". Met andere woorden: de hoofddirectie van d< PTT Is van oordeel, dat ook by eer belangrijke uitbreiding van de trans atlantische kabelcapaciteit het aantal af te wikkelen gesprekken niet of niet in voldoende mate verwerkt kan worden. De „Early Bird" Is eer hoge-baan satelliet, die zich syn chroon met de omwenteling van d( aarde op een hoogte van 35.650 kilo meter zal voortbewegen. De nog uit te breiden transatlantische kabels zullen eerlang 600 oircuits tellen, te gen 120-180 circuits in de Early Bird gedurende de eerste fase van het ex periment, en tegen 240 circuits gedu rende de rest van het experimenteel tijdvak terwijl uiteindelijk 1200 oir cuits gebruikt kunnen worden, Geen eigen satelliet Plannen om te komen tot het zelf lanceren van een eigen Nederlandse communicatie-satelliet koestert de PTT niet. De kosten, daaraan ver bonden, zouden namely k voor Neder land niet ln verhouding staan tot hec beoogde doel. De bouw van eigen Nederlandse grondstations, benodigd het uitzenden en opnemen van satelliet-seinen, ligt evenmin in het voornemen van de PTT. Ons land kan altijd beschikken rer de reeds aanwezige grondsta tions in Europa. Deze bevinden zich in Engeland,FYankryk,Duitsland, Ita lië en (nog experimenteel) in Spanje. De Nederlandse bijdrage, in het project acht miljoen gulden, maakt procent uit van het totale inves teringsbedrag. Deze Nederlandse deelneming aan het communicatie project werd reeds in de toelichting op de begroting 1965 van het staats bedrijf der PTT opgenomen. Nog geen TV In het gebruik van communicatie satellieten voor het rechtstreeks uit zenden van televisie-beelden ziet de PTT (nog) niet veel. Men acht we reldtelevisie operationeel „nog moei lijk te verkopen" en economisch bij zonder Ook het tydsversohil tussen Amerika en Nederland (variërend van zes tot negen uren) speelt hierby een rol. Nog afgezien van het feit, dat de behoefte aan directe buiten landse reportages lang niet altijd aanwezig is, is een documentaire van een eigen cameraploeg over een be paald land in zeer veel gevallen ef fectiever dan een door een satel liet gerelayeerd programma. Boven dien, wanneer een communicatie-sa telliet voor het relayeren van televi sie-uitzendingen wordt gebruikt, is het uitgesloten dat gelijktijdig ook intercontinentaal telefoonverkeer via de satelliet kan plaats vinden. Ook dit argument is voor de PTT, voor lopig althans, nog een reden om enigszins huiverig te staan tegenover de reeds van andere zyden gelanceer de gedachte, dat wereldtelevisie spoe dig zou kunnen worden verwerkelijkt. Hoe lang de Early Bird gebruikt zal kunnen worden staat nog niet vast. De elektronische systemen kun nen 5 tot 15 jaar functioneren. Na tien Jaar moeten de zonnecellen nog 80% van de energie kunnen leveren die zij in het begin opwekken. De overige apparaten, voor het beheersen van stand ten opzichte der aarde en de oriëntering, gaan niet langer dan drie jaar mee. Daarna is de satelliet niet geheel afgeschreven, want on der gunstige omstandigheden is ook dan nog normaal gebruik mogelijk. Madrileense professor opnieuw gearresteerd De 38-jarige Calvo, die Latyn do ceerde aan de universiteit van Ma drid, doch geschorst werd wegens deelneming aan de recente betogin gen van Madrileense studenten, is gisteren voor de tweede maal in een week gearresteerd. Een officiële woordvoerder, die dit gisteravond mededeelde, verklaarde, dat de professor klaarbiykelijk op nieuw is aangehouden wegens het houden van „heftige toespraken" tot de studenten. De woordvoerder kon geen verdere bijzonderheden geven. Prof. Calvo, die verscheidene der „vrije by eenkomsten" van Madrileen se studenten heeft geleid waarop werd gesproken over wijzigingen der bestaande voorschriften voor de stu dentenorganisatie, werd zaterdag J.l. op vrije voeten gesteld, nadat de po litie hem gedurende drie dagen in be waring had gehouden. Hij werd niet in staat van beschuldiging gesteld. (Van onze Haagse correspondent) Burgemeester en wethouders van Den Haag hebben besloten, dat er een einde moet komen aan de plaag, veroorzaakt door ongeveer duizend zwervende katten. Personeel van de plantsoenendienst is in samen werking met de politie en vereniging tot bescherming van dieren be gonnen met het uitroeien van de verwilderde huisdieren. Tussen zons opgang en zonsondergang worden telkens een bepaald stadsgedeelte een week lang twintig kooien uitge zet. De gevangen katten worden af gevoerd naar het asiel, waar zy nog week zullen biyven alvorens te worden afgemaakt. De actie is gisternacht begonnen, i de omgeving van de Meppelweg. Er werden vier katten gevangen. Vannacht werden drie katten gevan gen, en dat ondanks het feit dat .medelijdende" voorbijgangers vyf- tien van de twintig kooien onklaar hadden gemaakt. De zwervende katten ïyden een el lendig bestaan. Ze huizen in haring tonnen langs de Scheveningse ha ven waar pekel de huid aantast in de Scheveningse bosjes, in parken, plantsoenen, op bouwplaatsen en in oude stadsgedeelten. Ze richten grote schade aan onder de vogelstand ln de parken en plantsoenen, in de vo- geltuinen in de Bosjes van Poot en in het Park Marlot, en doden zeer veel jonge konynen in de duinen. In het wild geboren katten kunnen ge vaarlijk zijn. Vorige week heeft een zwerfkat een bewoonster van een huis in de Van Deventerstraat aangeval len. Een andere zwerfkat richtte gro te schade aan in de Nederlands her vormde kerk aan de Duinstraat ln Scheveningen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11