Dans der dollars: grauwe middelmaat troef in Y.S. KAAS OM KAAS Van vroeg tot laat behagi en, Hé! Idee! ■mïg NCRV-tv-ploeg niet filmen in mocht Spanje Tsjombe wil geen toezicht van OAE Demonstratie tegen Rusland in Peking Opger>cht 1 maart 1860 Dinsdag 9 maart 1965 Derde blad no. 31511 TELEVISIE IN BUITENLAND (3) I NEDERLAND 1 KRO (Van onze correspondent in Washington) J In Amerika zal een regering nooit kunnen struikelen over de beeldbuis, zoals in Nederland is gebeurd. Niet alleen niet, omdat Amerikaanse regeringen tussen de verkiezingen in muurvast in bet zadel zitten, maar ook omdat de televisiesector in de Ver- j,1 cnigde Staten volgens oer-Amerikaanse devies in privé handen is en geheel op commerciële basis wordt geleid. Wel bestaat er in Washington een federale communicatie-commissie die zich bezighoudt met verlening van zendconcessies en frequenties, maar deze commissie kan zich niet bemoeien met de politieke kleur of religie van een televisieof radiomaatschappij en heeft ook geen zeg- die de uitgezonden programma's aannemen. De reclamemakers zijn uiteraard vooral geïnteresseerd in pro gramma's, die populair zijn en waar tientallen miljoenen mensen kijken. De televisiemaatschappijen hun kant zijn ook geïnteres seerd in populaire programma's, om dat zij daarvoor hogere inkomsten m de sponsors kunnen bedingen. Groot aantal Met andere woorden: in Ameri ka's televisie-industrie poogt men van ochtends vroeg tot 's avonds laat pro gramma's te produceren en uit te zenden, die een zo groot mogelijk aantal kijkers behagen. Men zal be grijpen. dat dergelijke programma's nooit die van grote kwaliteit en In feite wordt Amerika's televisie- .1scherm beheerst door drie reuzen: National Broadcasting Company, I "j American Broadcasting Company en L. I Columbia Broadcasting System. De door deze maatschappijen geprodu- ceerde programma's worden door tientallen lokale televisiestations J aangekocht en vertoond, zodat zy op veel meer stations te zien zijn \A dan alleen op de paar eigen stations van genoemde maatschappijen. Dat betekent overigens niet, dat ;enoemde drie reuzen de zeg- hebben over de meerder - Amerika's talrijke televi- Die ligt bij de bijna even ke maatschappijtjes, die de zen exploiteren. NBC, ABC en CBS alleen programma's aan deze itjes, die zij in hun ge- of gedeeltelijk kunnen uitzen- Reclame jj.| Het doel van de televisie-industrie jn;in Amerika is hetzelfde als in alle indere bedrijfstakken: dollars ver- ienen. Vandaar dat door de televi siemaatschappijen primair de aan- wordt gericht op de bron van larstroom: de televisiereclame. kijkgeld worden niet ge in de Ver. Staten en alle in- moeten dus komen van de die hun produkten via het Idscherm wereldkundig willen ïaken. Deze situatie nu heeft geleid tot ;n praktjjk, die de kwaliteit van f| Amerika's televisieprogramma's dieper heeft doen zinken dan men voor mogelijk zou hebben gehou den. De praktijk is namelijk, dat voor elk programma-onderdeel een of meer reclamemakende „spon sors" worden gezocht, die de kos ten van het programma dragen in ruil voor zo veel keer zoveel minuten reclamezendtijd. Advertentie mMm Da's hele andere kaas Da's een sneetje Da's brood op jonge kaas op oude kaas op brood hoog gehalte zijn, maar eerder die van een hartverscheurende middel matigheid, gewelddadigheid en sen- sationaliteit. Natuurlijk is dit niet het regel rechte gevolg van de televisierecla me als zodanig, maar van de com merciële relatie, die bestaat tussen reclamemaker en programma-onder- deel. Indien men, zoals in West- Duitsland, een speciale zendtijd voor reclame reserveert en de program ma-onderdelen verre houdt van elke invloed daarop door de publiciteit zoekende bedrijven, dan blijft het mogelijk onafhankelijke, kwalitatief goede programma's te produceren, die een culturele waarde kunnen hebben en niet nivelleren en afstom pen, zoals het overgrote deel der Amerikaanse programma's doen. Tegenstroom Amerika zou echter niet het land van de onbegrensde mogelijkheden en tegenstellingen zijn als er tegen de hierboven beschreven vervlakken de commerciële televisiepraktijken geen tegenstroming zou zijn ont staan. Die is er gelukkig wel. In steeds meer delen van dit immense continent verrijzen kleine zoge naamd opvoedkundige televisiesta tions, die geen reclame uitzenden en Film gesmokkeld van relletjes in Madrid (Van onze A'damse correspondent) ,Toen we even alleen waren in het arrestantenlokaal van het politie bureau, griste Chris van Duuren de film uit de camera. Ik sneed een gat in de voering van mijn jas en daarin hebben we de film kunnen redden". N.C.R.V.-verslaggever H. Mochel en cameraman Chris van Duuren de den ons gistermiddag op Schiphol het relaas van de avonturen die zij in Madrid hebben beleefd. Zij wa ren daar donderdag heengegaan om een reportage te maken van de be togingen van de Madrileense stu denten. Tot tweemaal toe kregen zij moeilijkheden met de Spaanse politie. De eerste maal werden zij van 's middags half twee tot 's avonds half zeven op een politie bureau vastgehouden. Geheime politie Chris van Duuren vertelde: „Wij hadden besloten uit een rijdende auto te filmen, omdat het filmen op straat te veel de aandacht zou trekken. Maar men had ons al gauw in de gaten. Ineens sprong er een man voor de auto. Hij hield een penning in de hand. Ik riep nog, dat ik geen interesse had, want ik dacht, dat hij iets wilde verkopen. Maar het bleek een man van de geheime politie te zijn. Ze waren met z'n vijven. Wij werden gedwongen mee te gaan naar het bureau". Jagende pastoor met rijke buit terug uit Afrika Met een rijke buit aan exotische vogels is pastoor J. N. v. d. Brink uit Uithoorn van een jacht door de oerwouden van Oeganda gistermid dag via Cairo uit Afrika op Schip hol teruggekeerd. Zes weken geleden vertrok hij sa- en met zijn broerEngelbert, di recteur van een verf fabriek in La- naar Afrika om op verzoek van prof. K. M. Voous, die als ornitho loog verbonden is aan het Zoölogisch Museum in Amsterdam, bepaalde soorten vogels te gaan schieten in de oerwouden van Oeganda. ,Ik kan u niet precies vertellen hoe groot de bult is, maar zowel mijn broer als ik zijn ervan over tuigd, dat prof. Voous erg tevre den zal zijn", vertelde de pastoor, die het jagen en de vogelstudie als hob by heeft, bij zijn aankomst op de luchthaven. Op hun tochten ontvingen de broers, die gewapend waren met twee dubbelloops geweren en een buks, van de regering van Oeganda alle medewerking. Zij reisden per auto door het uitgestrekte gebied en overnachtte bij verschillende missie posten. Om de geschoten vogels, waarvan het Amsterdamse museum gaarne enkele exemplaren voor studie en tentoonstelling in bezit wilde heb ben, in goede staat over te kunnen brengen reisde ook de preparateur van het Zoologisch Instituut, de heer P. L. Graat, met hen mee. De heer Mochel voegde eraan toe: „Ik moet zeggen, dat we allerple zierigst wei-den behandeld. We kre gen zelfs een maaltijd, al moesten we die zelf betalen. Het enige dat ik de Spanjaarden zeer kwalijk neem is, dat we de Nederlandse ambassade niet mochten opbellen". Weer betrapt Drie andere buitenlandse televisie- equipes kampten met soortgelijke moeilijkheden. De heren Mochel en Van Duuren werden een dag na hun eerste aanhouding opnieuw be trapt bij het filmen. „Wij moesten onze camera afstaan en konden die eerst 's aivonds op het politiebureau afhalen. We weten nog niet wat er op de film staat". „Het is achteraf allemaal best mee gevallen", zo zei hy. „Wij hebben binnenshuis nog een aantal inter views met studenten kunnen ma ken. De films worden ons nog na gestuurd. Wij durfden er zelf niet mee door de douane". hun kosten bestrijden uit vrijwillige bijdragen van particulieren. Het grote probleem van deze sta tions is uiteraard geld. Maar deson danks zien zij vaak kans voortref felijke dingen te brengen, zoals con certen, discussies met kunstenaars, lessen in de muziekklas doof groot heden als Casels en Heifetz, poli tieke analyses en buitenlandse cor respondentie. Allemaal zaken, waar voor commerciële stations slechts bij hoge uitzondering tijd vinden. I NEDERLAND 2 AVRO Franse televisie mag ongestraft films uitzenden Een Franse rechtbank heeft giste ren voor de tweele maal uitgemaakt, dat de televisie wel degelijk het recht heeft, onder bepaalde omstandighe den, ook films uit te zenden. die oorspronkelijk voor de bioscopen waren bestemd. Dit tweede proefpro ces was door de Franse bioscoop bond aanhangig gemaakt, naar aan leiding van een reclamebiljet waar door een Parijs' café het publiek uitnodigde via een televisie-uitzen ding de vertoning van een film te komen bijwonen. De bioscoopbond had onder beschuldiging van deloya le concurrentie, een bedrag van liefst 100 miljoen franken van de Franse televisie verlangd, plus nog 't verbod geëist van verdere uitzendingen van films. De rechtbank heeft haar af wijzing gefundeerd op het feit, dat de vooruitgang nu eenmaal niet is tegen te houden en dat, net als de radio en de grammofoon indertijd, nu ook de televisie aanvaard moet worden, met alle consequenties die uit dit nieuwe medium voortvloeien. Veel wapens van Rusland aan Arabische landen De militaire medewerker van de Londense „Sunday TelegTaph" meldt, dat de Sowjet-Unie van 1955 af ruim tweeduizend tanks en een 900- tal militaire vliegtuigen aan Egypte, Syrië en Irak heeft geleverd. Volgens de medewerker heeft Egypte nu een nieuwe overeenkomst over wapenleveringen met Rusland gesloten, welke ook zou voorzien in de levering van Russische raketten, die van de grond worden afgevuurd. Dit zou volgens de militaire deskun dige de mening zijn van Westerse inlichtingendiensten. Hjj meldt tenslotte, dat Egypte on geveer de helft van de tweeduizend tanks, die Rusland in de afgelopen tien jaar aan dit land en aan Syrië en Irak zou hebben geleverd, heeft ontvangen. Weekjournaal voor gehoorgestoorden Engelse les NTS-journaal Jan en Alleman, met Jan Blaaser Een moederplaat, een gouden plaaf Shirley Booth als Hazel, film De laatste lo(o)tjes, uitslag SUS-Ioterü Vanavond in Nieuwspoort NTS-journaal Sluiting. Nieuws in het kort NTS Cara Williams getrouwd, ongetrouwd, film Artistieke ontmoetingen De vijfde colonne, spionagefilm Opspraak, kerkelijk programma Sluiting. UIT HET RADIOPROGRAMMA r HILVERSUM 1: 8.05 uur Variété theater 10.00 uur Orpheus de Magiër Cyclus Nederlandse orgelwerken Koorchansons van Debussy, Ravel i Louis Termeer uit Oir schot heeft het kortgeleden in het spel Eén tegen allen'' als vragen steller niet kunnen winnen van de plaats Hoogeveen. Daarom mag hij morgenavond geen vra gen meer stellen. Maar hij kan zich revancheren door met de raad der wijzen van zijn woon plaats de problemen, die door een nieuwe vragensteller op ta fel worden gelegdin een klein uurtje op te lossen. ..Eén tegen allen" zal opnieuw vele personen in beweging bren gen. De NCRV werkt thans al aan plannen om het spel een in ternationaal karakter te geven door bijvoorbeeld wedstrijden te organiseren tussen België en Nederland. Morgenavond komt dit spelle tje om tien voor negen via Ne derland 1 op het televisiescherm. Overeenkomst C.A.0. landbouwambachten Terwijl de conferentie van Afri kaanse ministers van Buitenlandse Zaken in Nairobi in haar laatste stadium geraakte, heeft premier Tsjombe van Kongo gisteren botweg elk plan afgewezen om de Organisa- roor Afrikaanse eenheid (OAE) toezicht te laten houden op ver kiezingen in zjjn land. Hij heeft voorts vrijwel de deur dichtgegooid voor onderhandelingen met de Kon golese opstandelingen. Tsjombe heeft zich wederom uitge sproken tegen een rapport van de speciale Kongolese commissie van de OAE, waarin zijn regering de schuld zou worden gegeven van de Kongo lese crisis. Gevraagd door een verslaggever of de snelste manier om tot verzoening te komen volgens hem onderhande lingen met de opstandelingenleider Gbenye is, antwoorde hij: „Als pre- van Kongo past het niet dat ik dat doe. Deze mensen zijn gewone Kongolese burgers. Zjj horen naar mij toe te komen". Tsjombe verklaarde het rapport van de commissie van de OAE af te wjjzen, omdat het werd opgesteld door landen als de V.A.R. en Algerije die de opstandelingen met personeel en wapens steunen. „De dag waarop zij deze staken zal er vrede heersen m Kongo", al dus Tsjombe. Gevraagd of zyn regering bereid is waarnemers van de OAE toe te laten voor toezicht op de Kongolese verkiezingen zei hij: „Het antwoord luidt neen. Wij kunnen dit niet doen omdat een dergelijk optreden zou indruisen tegen het handvest van de OAE. dat niet-inmenging van de aangeslotenen in elkanders aangele genheden voorschrijft. Buiten het ka der van de OAE zou de Kongolese regering echter misschien aan enkele landen van de OAE kunnen vragen, waarnemers te zenden. Deze zullen moeten komen uit landen, die voor ons aanvaardbaar zijn. Het is niet de plicht van de OAE om waarne mers naar mijn land te zenden en aanvaarding van dergelijke voorstel len zou op een schending van de soevereiniteit van mijnl and neer komen". Tsjombe heeft voorts verklaard dat de Kongolese verkiezingen definitief op 18 maart zullen beginnen. In de sociale commissie landbouw ambachten van het Landbouwschap is overeenstemming bereikt over het mantel-contract voor de CAO in deze bedrijfstak, alsmede over een loon- advies aan de contracterende organi saties. In het kader van het zgn. loonak- koord werd overeengekomeneen loonsverhoging van 12% ct. per uur, alsmede verwerking van de huur com pensatiebijslagen invoering van de 45-urige werkweek: het samenvoegen van de bestaande loongebieden tot één loongebied; vervanging van de bestaande toeslagen voor allerlei werkzaamheden door een prestatie- toeslagstelsel. VERONTSCHULDIGINGEN VAN MOSKOU GEËIST In de Chinese hoofdstad Peking is voor het eerst een openbare anti- Russische betoging gehouden, zo meldt het Joegoslavische persbureau Tan joeg. Groepjes scholieren en stu denten trokken zaterdag door de straten en verzamelden zich later voor de Russische ambassade om te protesteren tegen het „brute ingrij pen" van Russische politiemannen en militairen tijdens de anti-Ameri- kuanse betoging van donderdag in Moskou. Toen het aantal betogers voor de Russische ambassade was aange groeid tot ongeveer driehonderd man kwamen Chinese politiemannen op dagen. Tot incidenten kwam het ech ter niet. Enige betogers wierpen epis tels waarschijnlijk protestbrieven over het hek op het voorplein van de ambassade. Onder de demonstran ten bevonden zich buitenlandse stu denten. Intussen meldde het persbureau Nieuw-China uit Moskou, dat de Chinese ambassadeur in de Sowjet- Unie een bezoek had gebracht aan negen Chinese studenten, die gewond waren geraakt als gevolg van het op treden van de Russische politieman nen en militairen by de betoging van donderdag. In tonaal waren, al dus het Chinese persbureau, elf ge wonde Chinese studenten naar een ziekenhuis in Moskou gebracht, maar twee van hen waren na be handeld te zyn naar huis gestuurd. Volgens Nieuw-China werden zater dag, nog voor de Chinese ambassa deur het ziekenhuis verliet, zes stu denten „ten onrechte" als genezen ontslagen. „Enige van hen werden er letterlijk uitgegooid" aldus het persbureau. „Niet gezond' De behandelende geneesheer had de ambassadeur, nog steeds volgens Nieuw-China, zand in de ogen trachten te strooien door toen zij voor de bedden van de gewonde stu denten stonden te zeggen dat ze „niets hadden en volledig gezond wa ren". Het Chinese persbureau somde vervolgens de verwondingen van de studenten op. merendeels inwendige kneuzingen. De Chinese regering heeft een zeer krachtig protest bij het Kremlin in gediend. Daarin wordt o.a. gezegd: „Wij kunnen niet begrijpen, waarom de Russische regering zo bang is Amerika te beledigen. Waarom moet de regering van een socialistisch land zover gaan. dat zU grote aan tallen soldaten laat aanrukken om studenten te onderdrukken die deel nemen aan een anti-Amerikaanse demonstratie? Wij schamen ons en zijn diep bedroefd over deze daden". Zij eist verontschuldigingen van Moskou. Weerzien met Garbo' H Gistermiddag om half vijf 1 kwam NCRV's Henk Mochel te- reis door Spanje, hij samen met zijn camera had gepoogd iets van de studentenbetogingen in Madrid op de film vast te leggen. Een uur later om half zes arri veerde het materiaal op Schip hol. Dik vier uur later vertoonde Dick Houwaart in zijn actuali teitenrubriek „Attentie" via Ne derland 2 (een deel van) het kersverse resultaat: beelden, niet over de demonstraties zelf. maar van een interview dat Mochel had met, een van de actie-leiders, een professor, die nog steeds bij zonder verontwaardigd bleek over de behandeling van de Spaanse politie-functionarissen. Dick Houwaart deelde niet zonder trots mee, dat Hij alleen de BBC-tv beelden van de beto gingen had kunnen maken, maar dat verder de NCRV als enige 'omroep erin geslaagd was de films buiten het land te krijgen. Het volledige verslag wordt mor genavond gepresenteerd. Op Nederland 2 had Peter van Campen eerder op de avond in het programma „Weerzien met Garbo" aandacht besteed aan het leven van de mysterieuze filmactrice Greta Garbo. Het werd een interessant uitzendlnk- je met tal van bijzonderheden over deze legendarische vrouw zelf (ware naam Greta Louisa Gust af son, geboren in Stock holm, haar vader overleed toen ze 14 jaar was, in 1922 eerste filmrol, kort daarop naar Ame rika, deelde nooit handtekenin gen uit, speelde nooit in recla mefilms, liet nooit interviews toe over haar privéleven, ontzaglijk plichtsgetrouw, maar pleegde contractbreuk toen „Metro" weigerde haar salarisverhoging te geven, werd later toch duurste actrice van deze maatschappij, maar tevens l etrouwbaarste, maakte in 1941 laatste film en hulde zich sindsdien in een waas van geheimzinnigheid door zich terug te trekken in totale afzon dering: vertoont zich zo nu en dan nog eens in slobbertrui en met donkere bril op, schijnt in haar leven voornamelijk aan dacht voor zichzelf te hebben ge had) en met fragmenten uit haar beroemdste films, waaruit zij (zoals gisteravond weer bleek) tevoorschijn komt als een imponerende actrice met grote allure, die haar tijd ver vooruit was en altijd de scène beheerste. .Koningin Kristina", „Ninots- ka", „Anna Karanina", „De dame met de camelia's", „Mata Hari"). Jammer dat Peter van Cam pen, die hardnekkig de hele uit zending lang de naam van Greta Garbo met vlijmscherpe g's bleef uitspreken, een enkele maal wat al te opvallend in herhaling ver viel, waardoor tijd verloren ging, waarin andere wetenswaardig heden gezegd hadden kunnen worden. Dr. H. A. Schuring van de CHU verkondigde via Nederland 1 in de zendtijd voor politieke partijen naar aanleiding van de kabinetscrisis nog eens met nadruk, dat zijn partij tegen elk tv-stelsel is, waarin de „commer cie" invloed uitoefent op pro gramma's, maar dat men daar entegen met starre standpunten, waardoor een compromis onmo gelijk wordt, niet gediend is. MlBiHMiiH»wyiiiuiuiMiBiiiwiiiiiiiii»iiiiM»BUMBBMiiii)iB«iiuiiiiiiiiiwiinwin!)iiBniii«nimMiiBwiuiiBiiniiw»riHiimniin)Minuiiiia VOOR DINSDAG 9 MAART Liversum I. 402 in. R.V.U.: Muzikaal Spectrum, door Klaas gezien, gelezen, veertiendaagse gedach- tenwlsseling over film, toneel en lite ratuur. 21.45 Inl. tot muziekbegrip, muz. lez. 22.00 Oude kamermuz. 22.30 derne muz. 20730 Lijdensmeditatie. 21.05 BeneJ Jlsrael: muziek en voordracht. 21.25 Vocaal ens moderne chansons. tlenerprogr. 22.10 zing. 22.25 Boek- bespr. 22.30 Nws. 22.40 Epiloog. 22.45 '".euze uit woord, zang Iers en... anders. 23.15 Licht instr. kwartet. 402 m. Van de voorpag., praatje. 7.30 Lichte gram. 8.00 Nws. en soc. strijdlied. 8.15 Lichte gram. en rep. 8.50 Ochtendgym 9.00 Kookpraatje. 9.05 urüjuuz 9.35 Waterst VPRO" ).40 Schoolradio. VARA: 10.00 Roman 11.00 Nws. 11.02 V. d. vrouw. ii.40 Licht instr. ens 12.10 Hobo en plano: moderne muz. 12.22 Voor het platteland. 12.27 Meded. tb v land- en tuinb. 12.30 Orgelkwartet: 12.55 Act 13.00 Nws. 13.15 Kalender 13 45 Gespro- zieken. 15.30 Rep.' balwedstrijd Vasas Györ—DWS i weggebruikers. Nieuwe uitgaven Merleau-Ponty. door dr. R. Bakker Ultg. J. H. Kok. Kampen. Robin Hood, door Norman R. Stin- net. Ben-Hur, door Lewis Wallace. Ultg Reinaert. Brussel/L. J. Veen. A'dam do, Amsterdam. •klass muz. 7 30 Nw SOS-ber. 7.40 Radiokrant. 7.56 Lichte gram. 8.15 Geestelijke liederen. 8.30 Nws. 8.40 Lichte gram. en praatje. 9.00 gramma. 12.05 Meisjeskoor radlosnelbuffet. 14.50 Klass. ork.muz. 15.50 Bijbelver telling v. d. Jeugd. 16.00 V. d. Jeugd. 17.15 Eurojazz. 17.45 Militair ork. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I: NTS: 15.05 Voetbalrep. Györ—DWS. 19.00 Teleac: Tele- :ademie. NCRV: 19.30 Barend de 20.50 Een tegen allen. quiz. 22.20 Heidenen, speelfilm PLATENPRO DRAADOMROEP (Over de 4e ïyn van 18-20 unr) Boda Gitana" (Vlllanclco6 de Ce- - Fandangos del Desaflo - La (Burke). George Shearing: I know that you know (Youmans). Orkest Emilio Reyes; I like to recognize the tune (Rodgers). George Shearing; Ma ma son de la loma (Matamoros). Ork. Emilio Reyes; My romance (Rodgers) George Shearing; Loma de la cruz (Avllea), Orkest Emilio Reyes; Silver ware (Silver). Horace Sliver. Percy Heath, Art Blakey; I remember you member April (De Paul). Sonn*. Clark; Softly as in a morning sunrise (Rom. betft). Sonny Clark, Paul Chambers. Philly Joe Jones.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5