OMYL HOVENS GREVE JAAR ARTS OMYL Honderdduizendste bloedafname in AZ Flinke straffen voor drie verkeerszondaars Toon Hermans One Man Show ft Ambteiiareiiwoiiingeii lafv reikt in Meerburgerpolder PRIJZEN 1 ,T r Leidse studenten maand naar Egypte Dinsdag 9 maart 1965 Tweede blad no. 31511 ^Vrijdag huldiging van zeer bekend en hooggewaardeerd Leids burgeres Een van de bekendste Leidse huisartsen, C. Hovens Patiënten, ingfcréve. viert vrijdag a.s. haar vijftigjarig artsjubiieu te bud-patienten, collegae en een ruime kring van andere bekenden ;n vele vrienden zullen haar op die dag in het Snouck Hurgronje- ïuis (Rapenburg 61) gelukwensen en bovenal danken voor het /ele, wat zij in deze vijftig jaren voor talrijken in Leiden is geweest. (Vant de jubilaresse is niet slechts een van de bekendste huisartsen HoJn de Sleutelstad, maar zo mogelijk nog meer gewaardeerde; een ^iaardering die niet slechts haar medische arbeid, ook haar werk op aJvelerlei ander terrein en vooral haar menselijke kwaliteiten betreft. Pioniersjaren Cattharina Hovens Grève werd op <fo december 1888 in Doorn geboren, -rtyaarna zij reeds op zesjarige leeftijd eV6aaar de stad kwam, waarvan zij Sindsdien zulk een voortreffelijk bur is geworden. Zij volgde in Lei den de lagere school en het gymna- jium en liet zich in 1907 inschrijven ian de Leidse Universiteit als stu- jcnte in de medicijnen. In die tijd yas weliswaar een vrouwelijke stu dente een betrekkelijk normale ver- ichijning geworden, doch in de colle- J jebanken van de medici viel zij toch log op als een uitzondering. Zij heeft ach echter met flair door de moei- van deze studietijd heen ({cslagen en behaalde in 1915, nu een eeuw geleden, het artsdiploma, ein» t u Bond voor Ziekenverpleging en de Leidse Vereniging tot Bestrijding van Tuberculose. Voorts maakte zij vele jaren deel uit van de kerkeraad dei- Doopsgezinde Gemeente. Uit haar persoonlijkheid vloeide voort, dat zij een belangrijke rol speelde in de kring der soroptimistengeven van zichzelf naai- beste vermogen is haar van jongs af tot een tweede natuur geworden: het is niet het minst om deze kwaliteiten, dat haar bij haar veertig jarig arts jubileum een hulde werd betuigd die op ondubbelzin nige wijze getuigenis aflegde van de bijzondere plaats, die zij in de Leidse gemeenschap inneemt. Ongetwijfeld zal de komende huldiging daar van evenzeer een afspiegeling vor men. hoewel zij met het oog op haar leeftijd zich uit vele functies en b.v. ook uit de fondspraktijk heeft terug getrokken. Zij geeft echter nog steeds haar volle grote werkkracht aan de „oude" patiënten, waarvan zij er vele reeds tientallen jaren onder haar kennissen en vooral ook vrienden telt. Allen welkom Er is door een huldigingscomité moeite gedaan, zoveel mogelijk pa tiënten en oud-patiënten van de ju bilaresse te bereiken en uit te nodi gen voor de receptie, doch allen be reiken was ondoenlijk. Niettemin zijn allen, die dr. Hovens Gréve bij dit gedenkwaardige jubileum nogmaals dank en waardering willen betuigen, welkom bij de vrijdag in het Snouck Hurgronjehuis te houden receptie. Advertentie Muggen? EEN ORGANON PRODUKT Open Deuravond in z.-w In het wijkcentrum van de her vormde gemeente Leiden ZW, het Boshuis, wordt morgen o.l.v. dr. P. L. Schoonheim een Open Deur-avond gehouden. De predikant zal o.a. dia's vertonen van zijn tocht niet het Rode Kruisschip, de Henri Dunant. Hoofd doel van de avond is aan de bezoe kers een indruk te geven van Bijzon der Kerkewerk, zoals dit in de zon dagmorgenbijeenkomsten, Open Deur diensten, bezoekwerk en colportage functioneert. ACAD. EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn geslaagd voor de volgende examens: doctoraal II geneeskunde: mej. J. J. Oh. Brandt (Leiden) en de heren E. J. M. Bakkers (Den Haag), M. Erlings (Dordrecht), G. A. v. d. Hooft (Rotterdam), A. M. H. v. Leeuwen (Schiedam), H. C. Wegman (Rotterdam) en J. Zand voort (Lei den); doctoraal Ned. recht: de heer W. Koops (Leiden). ZOJUIST VERSCHENEN NIEUWSTE op de grammofoonplaat f 18.50. Vanaf heden te bestellen. J nïc. de tombe Lange Pieterskerkkoorsteeg 11 Eerste paal in de grond Telefoon 22184 In de Meerburgpolder verrij zen dit jaar achtentwintig wo ningen, die bestemd zijn voor Leidse gemeente-ambtenaren. Een groot aantal van deze ambte naren was gistermiddag op het bouw terrein aanwezig, toen wethouder C. J. Piena met een klap, die tot ver in de omtrek te horen was, de eerste paal de grond in joeg. Trouwens, de wethouders S. Sannes en P. S. Harm- sen gaven ook van hun belangstel ling voor deze „explosieve" gebeurte nis blijk. n. c4 Dr. C. Hovens Gréve uif In die Jaren daarna was zij ach werkzaam aan het te Katwijk aan Zee, in iet Wilhelm inagasthuis te Amster- en ?e<iurende tweeëneenhalf 'aar als assistente bij prof. dr. W. wlD)folen, de bekende Leidse internist. In april 1919 tenslotte vestigde zij je ftch in Leiden als huisarts, om enkele 9 jjiaanden later bij prof. Nolen te 8 promoveren tot doctor in de genees- Gedurende de eerste jaren ran haar Leidse praktijk was zij ook legtog enige tijd verbonden aan de kli- uriiiek van prof. Storm van Leeuwen m aan die van prof. Gorter, de be- Jjaamde kinderarts. Werk op breed terrein Ondanks haar zich snel uitbrei- Jende praktijk vond dr. Hovens jjréve gelegenheid haar kennis en irerkkracht in menig opzicht dienst- te maken aan de gemeenschap, gaf zij langer dan een kwart de zusters van het Dia- messenhuis een cursus in zieken- '(erpleging en was zij ongeveer twin- ,tig jaar bestuurslid van de plaatse lijke afdeling van de Zuidhollandse rereniging Het Groene Kruis. Boven dien vervulde zij een reeks van ja- len het bestuurslidmaatschap van de ki*-ar 1 Advertentie Motten? sLi S EEN ORGANON Nauwelijks van de schrik bekomen niemand had op het „knal"effect van deze stunt gerekend begaf het gezelschap zich naar de bouwkeet, waar het door de wethouder van Openbare Werken werd toegespro ken. De heer Piena wenste de toe komstige huizenbezitters de wo ningen worden aan de ambtenaren verkocht geluk met deze voor hen zo heuglijke dag. Hij bestreed ver volgens bij voorbaat de mening als zou de gemeente met de bouw van deze achtentwintig woningen haar ambtenaren, in de wijdste zin van het woord, bevoordelen. Hij achtte het belangrijk om wat dit laatste betreft andersom te redeneren. „Indien wij niet voor goede ambte- narenwontngen zorgen, spannen wij het paard achter de wagen", aldus de wethouder. „Wanneer wij ons ambte narenkorps en dat zal straks met- de grenswijzigingen zeker het geval zijn verder uitbreiden, dan moeten wij deze ambtenaren ook een behoor lijk onderdak kunnen geven", zo ver volgde de heer Piena. Hij hoopte, dat dit nieuwe complex woningen nog voor het einde van het jaar in ge bruik wordt genomen. De architect Herms van den Berg, die mede namens het aannemersbe drijf J. Bekooy een woord van dank sprak voor de verkregen bouw opdracht, bood tijdens deze samen komst zowel aan de wethouder als aan de directeur van Gemeentewer ken, ir. H. Vos een reproduktie aan van een oude prent, voorstellende het klooster Roomburgh en het kas teel Roodenburgh. Hij gaf de gemeente-ambtenaren de verzekering, dat er op deze plaats, met behoud van de traditionele (bak stenen), bouw, ruime, moderne wo ningen zullen verrijzen. Met een dronk op de voorspoedige bouw van de ambtenarenwoningen werd deze korte, feestelijke bijeen komst besloten. In het kader van de bestuurs- activiteitcn van de Leidse Amateur- fotogTafenvereniging werden ook in het afgelopen jaar weer de onder linge zwart-wit- en kleurenfotowed strijden gehouden. Naast de sei zoenscompetities vormen deze wed strijden jaarlijks steeds weer een van de hoogtepunten in het LAF-vereni- gingswezen. De inzendingen werden ditmaal gejureerd door de heren B. van Dijk, J. M. van Vondelen en E. Goudeman, leden van de Delftse zustervereniging „Fotoclub '59". zodat weer een zowel neutrale als deskundige beoordeling werd gewaarborgd. De bovenzaal van restaurant „De Doelen" was gister avond tot de laatste plaats bezet met LAVF-leden, die bijeenkwamen voor de bekendmaking van de wed strijduitslagen en de uibreiking van de prijzen. In zijn welkomstwoord richtte de vice-voorzitter, de heer C. L. van den Berg voorzitter dr. J. Ver steeg was verhinderd zich in het bijzonder tot de Delftse Juryleden, die zich voorbeeldig van hun niet gemakkelijke taak hadden gekweten. Hierna was het woord aan het jury lid. de heer Vondelen, die een korte nabeschouwing gaf over de gelever de prestaties van de zwart-wit-foto- rivalen. De heer Van Dijk, gaf een nabeschouwing over de kleurenfoto- inzendingen. Eerst hierna brak de vice-voor zitter de uitslagen-spanning om vervolgens de beschikbaar gestelde prijzen zilveren en bronzen medailles aan de „top-fotografen" van de LAFV uit te reiken. De uitslagen werden: Zwart-witwed'sbrijd, selectieklasse: lste prijs J. F. S. van Blijswijk; 2de prijs J. van Ameijden; derde prijs mevr. N. van Dijk en de heer A. Groenendijk; eervolle vermelding P. F. van der Kley en J. Stoppels: idem wedstrijdklasse: lste prijs F. A. Katwijker aangehouden De Leidse politie heeft een 19-ja- rige inwoner van Katwijk aangehou den, die gisteren een ruit van een restaurant in de Stationsweg ver nielde. Na verhoor en betaling van de schade a f 60,- is de jongeman op vrije voeten gesteld. Brand) ies Omstreeks vijf urn- gistermiddag werd de Leidse brandweer gealar meerd voor een brandje in een kolen- pakhuis in de Spilsteeg. Daar hadden kolenzakken vlam gevat, waardoor een voorband van bromfiets was gaan smeulen. Het brandje, dat door jon gens werd veroorzaakt, was snel ge blust. NSCA in NSR Het Nationaal Contact van Studen tenverenigingen aan de Sociale Aca demies (NCSA) heeft besloten een waarnemerszetel aan te vragen ln de Nederlandse Studenten Raad. Over de toekenning van deze zetel zal het nationaal congres van de NSR eind april beslissen. In een gebouwtje in de Markt- steeg vatte een hoeveelheid lompen vlam. Ook hier had de brandweer niet lang werk. Men vermoedt dat er sprake is van opzet. Op het spoorwegemplacement van de NS aan de Haagweg ter hoogte van de Albert Verweijstraat vloog de berm in brand. Omwonen den blusten de vlammen. Eradus; 2de prijs dr. J. Versteeg en H. T. Wijsman; 3de prijs G. L. v. d. Berg; eervolle vermelding R. Sin- gerling en W. J. B. Ziegelaar; kleu- renfotowedsfcrijd selectieklasse: lste prijs P. de Blocq v. Scheltinga; 2de prijs F. A. Eradus; 3de prijs mevr. N. van Dijk; eervolle vermelding: J. van Blijswijk; idem wedstrijdklasset lste prijs dr. J. Versteeg; 2de prija W. J. B. Ziegelaar; 3de prijs G. L. v. d. Berg. Voor de Leidse kantonrechter Huisvrouwen 9 9 meer mans De huisvrouw, die denkt dat zij ;|Jttet betrekking tot zuivel haar weet je wel weet, moet eens een voorlich- urjtingsmiddag van het Nederlands Zui- ivelbiireau büwonen. Ruim tweehonderd' leden van de JLeidse afdeling van de Nederlandse «ereniging van Huisvrouwen deden dat gistermiddag in de foyer van de Stadsgehoorzaal en zij zijn op zui- j 'elgebied heel wat wijzer geworden, j 'en team van het Zuivelbureau de- lonstreerde de tientallen gebruiks- I logelijkheden van de Nederlandse I juivelprodukten Met behulp van dia's j 'erden niet alleen waardevolle tips [egeven over bewaren en bereiden elgerechten, maar werd de j [dames ook een overzicht van de Ne- jdsrlandse produktie in al haar ver- j j scheidenheid gegeven. Na een kort j filmpje kregen de leden de gelegen- "jheid om te ervaren, dat de woorden J •ien beelden van het zuivelbureau- "j team niet overdreven warende kaas hapjes vielen goed in de smaak. Een het gelukkige dagen van meneer Eisen- I A ga", was de titel van de speelfilm j •(die na de pauze vertoond werd en "j waarin duidelijk werd, dat zuivel 1 1 niet alleen gezond en voedzaam is, j •ij maar ook aanleiding kan zijn tot i ■f amoureuze verwikkelingen. Op de Bloedbank in het Acade misch Ziekenhuis was het vanoch tend drukker dan ooit. Voor de hon derdduizendste maal zou er name lijk van een donor bloed worden af genomen. Deze donor was de Leide- naar A. G. Voordouw, die zich al drie keer eerder bij de Bloedtrans fusiedienst had gemeld. De heer Voordouw kreeg, nadat hij zijn bloed voor de vierde maal had afgestaan, als blijk van waardering voor zijn bereidwilligheid een grote mand met fruit. Deze mand werd hem uitge reikt door de voorzitter van de Stich ting Bloedbank, dokter M. W. Jongs- ma. Twee kleinere manden met fruit werden overhandigd aan mej. H. W. van Duuren uit Leiden en de heer D. Dorrestein uit Sassenheim, die resp. het 99.999ste en het 100.001ste flesje bloed zorgden. Voor mej. Van Duuren was het do vierde en voor de heer Dorrestein de vijftiende maal dat zij hun bloed gaven. Aan het drietal werd daarom extra dank gebracht, omdat men er zich in de Leidse ziekenhuizen deze zijn alle in de Stichting Bloedbank vertegenwoordigd evenals trouwens het Rode Kruis volledig van be wust is, dat de belangrijkste persoon op de Bloedbank de donor is. Leiden heeft op het ogenblik ongeveer ze venduizend donors, die ingeschreven zijn bij de Bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis. De Bloedbank heeft er overigens nog zeker tweeduizend nodig, wil zij aan de bestaande behoefte kunnen voldoen. De Bloedbank, die in 1946 als een afdeling van het Academisch Ziekenhuis werd opgericht, zag haar jaarlijkse omzet stijgen van 100 fles sen in 1946 en 4000 in 1952 tot 10.000 in 1964. Dat de Bloedbank belangrijk werk verricht blijkt ook uit het feit, dat elk jaar ongeveer 5000 patiën ten er van profiteren. Zonder donors kan dit noodzakelijke werk echter niet worden verricht en nogmaals: er zfjn er nog tweeduizend nodig! Drie trouwe donors in de wachtkamer van de Bloedbank: v.l.n.r. mej. v. Duuren 99.999- ste afnamede heer Voordouw (100.000ste afname) en de heer Dorrestein (100.001ste afname). (Foto LD./Holvast) Een aantal bruiloftgasten kreeg in de nacht van 2 augustus van het vorig jaar op het Noordeinde In Roelof arendsveen de schrik van hun leven toen zij onder luid geloei van een drietonige hoorn een auto met een snelheid van ruim 80 km/u op zich al zagen komen. Door ijlings uit elkaar te stuiven konden de feestgangers zich redden. Een passerende bromfietser werd door de auto al slippend gegrepen en ruim 18 meter meegesleurd. Door zijn wondingen werd de man geruime tijd op non-actief gesteld. Als onderdeel van Nederlandse uitwisselingsgroep Onder auspiciën van de Ned. Stu denten Raad heeft de Ned. Staatkun dige Studenten Federatie (NSSF) een reis georganiseerd van ongeveer 30 Nederlandse studenten van alle faculteiten uit Leiden, Amsterdam en Wageningen naar Egypte. Deze reis geschiedt op basis van uitwisseling met een vijfentwintigtal Egyptische studenten, die in september naar ons land zullen komen. De heer Voordouw staat, voor de vierde maal. zijn bloed af. (Foto L.D./Holvast) De NSSF heeft reeds eerder uitwis- selingsreizen van deze aard georga niseerd, namelijk twee jaar geleden naar Indonesië en vorig jaar naar Tsjechoslowakije. Het ligt in de be doeling in de toekomst onderlinge studentencontacten op deze basis ook met andere probleemgebieden te leg gen. Er is nog geen definitief program ma opgesteld voor het bezoek van de Nederlandse studenten (onder wie zeven uit Leiden) in Egypte, doch dit zal zeker naast tochten naar beziens waardigheden ook het bijwonen van lezingen, colleges en andere bijeen komsten met Egyptische studenten omvatten. De studenten hopen vooral in deze ontmoetingen tot contacten te komen, die een beter internaionaal begrip mogelijk maken, en inzicht kunnen bevorderen in elkanders pro blemen en levensopvattingen. Het kostenprobleem is nog niet ge heel opgelost. De Egyptische regering vergoedt de directe verblijfskosten van de dertig Nederlanders, terwijl anderzijds het Ministerie van Onder wijs Kunsten en Wetenschappen in ons land de verblijfskosten van de Egyptenaren in september bekostigt. Overige uitgaven en reiskosten moe ten door de NSSF en deelnemers zelf worden gedragen, en daarvoor is al tijd, zelfs voor de beperkte Leidse groep, nog een paar duizend gulden nodig. Men hoopt- echter door bijdra gen van geïnteresseerden deze kosten te kunnen dekken. Het vei-blijf van de Nederlandse studenten in Egypte zal ongeveer een maand duren. De automobilist een 23-jarige con serven-fabrikant uit Alkemade verklaarde voor de Leidse kan tonrechter dat hij niet onverant woordelijk hard had gereden. Dat zijn auto geen drietonige hoorn mocht voeren was hem onbekend. Hij had hem in Italië gekocht en daar mocht het wel. De twee ge tuigen vonden, dat verdachte wel onverantwoordelijk hard reed. „Uit het remspoor, dat ruim 47 meter bedroeg, maak ik ook op, dat u zeer hard reed hoewel de maxi mum snelheid ter plaatse maar 50 km/u bedraagt", wees de kanton rechter, mr. W. de Koning verdach te terecht. Woest De officier, mr. N. J. Out onthul de in zijn requisitoir, dat verdachte reeds tweemaal eerder was veroor deeld wegens te hard rijden en ter plaatse bij de politie ook bekend staat als een woeste rijder. In ver band hiermede eiste hij ditmaal f 150 boete, subs. 30 dagen en onvoorwaar delijke intrekking van verdachtes rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden. Inzake de verboden hoorn eiste hij f 20 subs. 4 dagen. Daar ver dachte door een intrekking van zijn rijbewijs ernstig gedupeerd zou zijn, vroeg hij om een voorwaardelijke veroordeling. De kantonrechter voelde echter iets voor clementie en vonniste conform de eis. Omdat verdachte met het gebruiken van een drietoni ge hoorn een afkeurenswaardige mentaliteit had getoond vond de rechter de eis van f 20 boete te mild maakte er derhalve f 50 subs. 10 dagen. Verblind Advertentie ..Bij inhaalmanoeuvre schoot de middenberm in. Ver moedelijk raakte ik even de macht over het stuur kwijt omdat ik ver blind werd door het licht van een tegenligger". Aldus luidde de (enige) verklaring, die een 48-jarige verte genwoordiger uit Voorburg kon ge ven voor het feit, dat zijn auto in de avond van 14 december op Rijks weg 4 A bij Alkemade de midden berm was ingeschoten. Via de mid denberm kwam de auto op de rij baan van het tegenliggend verkeer terecht, waar zij gekanteld midden op de weg bleef liggen. „Verdachte heeft kennelijk te nonchalant gereden en daardoor zijn mede-weggebruikers in groot ge vaar gebracht", merkte de officier in zijn requisitoir op en eiste naast geldboete van f 150 subs. 30 dagen de voorwaardelijke intrekking van de rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden met een proeftijd van 2 jaar. Het vonnis werd f125 boete subs. 25 dagen en de geëiste voorwaarde lijke intrekking van de rijbevoegd heid, zij het met een proeftijd van 1 jaar. Clement Een 26-jarige chauffeur uit Noord- wijk reed in de avond van de 17de januari, met zijn trekker en oplegger op de Herenweg bij Noord wijk tegen twee stilstaande auto's op. Die auto's waren met elkaar ln botsing geweest en de bestuurders stonden de schade op te nemen. Toen verdachtes wagen kwam aanstuiven doken zij ijlings de weg berm in, even later achtervolgd door hun auto's, die door de klap van de trekker eveneens de berm invlogen. Een van de bestuurders kreeg in de berm een hevige klap van zijn eigen auto en werd ernstig gewond. Na deze feiten te hebben geresumeerd, liet de kantonrechter duidelijk blij ken, dat hij weinig waardering voor verdachtes chauffeurskunst kon op brengen. Deze kon alleen als excuus inbrengen: „Ik zag die auto's even te laat en toen ik ging remmen gleed de trekker nog enige meters door". Met verwijzing naar het feit, dat verdachte al eerder enige malen we gens te hard rijden was veroordeeld, eiste de officier ditmaal een geld boete van f 100 subs. 20 dagen als mede de onvoorwaardelijke ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor de tyd van 6 maanden. I'n rijbewijs is al enige maan den ingetrokken en ik mag pas in april weer rijden. Als ik nu weer 6 maanden niet mag rijden ben ik uit gerangeerd en dus extra gedupeerd", onthulde verdachte. „Als u belooft voortaan voor zichtiger te rijden zal ik n niet extra duperen" toonde de kantonrechter zich clement. Verdachte beloofde dit met nadruk en zag do eis gewijzigd in f75 boete en de voorwaardelijk© intrekking van zijn rijbevoegdheid voor de tijd van 1 jaar met een proeftijd van 2 jaar. XzXer.i «sc/trtjuen Engeland en de EEG In de ,3rief van de 38" stond, dat Engeland door de houding van Frankrijk nog steeds is buitengeslo ten van de aansluiting bij de EEG. Is dat wel precies waar? Indertijd kon Engeland zich wel aansluiten, maar het wilde niet het wilde wèl, volgens de woorden van Paul Henri Spaak, de EEG aansluiten bij Enge land! Was het zo niet? Leiden Joh. B. Inzender doelt waarschijnlijk op de mislukking van de Europese De fensiegemeenschap (EDG) in augus tus 1954. Hierover schreef de Ita liaan dr. Quaroni oud-ambas sadeur in Moskou, Parijs, Bonn en Londen en thans president van Ita- lië's radio en tv onlangs in de bij lage van „Das Pariament" (Bonn), dat die in het Franse parlement ver worpen werd omdat Engeland wei gerde toe te treden. Zou Engeland de aansluiting wèl hebben aanvaard, dan zou de Franse Kamer met een te meerderheid in gelijke zin be sloten hebben. Vervolg van dit Euro pese drama: toen Londen vele jaren later zich bij de EEG (Europese Eco nomische Gemeenschap, de Zes) melddde, zei Frankrijk nee. Na een brede uiteenzetting van het verloop zaken concludeert Quaroni: „Ik benijd de toekomstige historici niet. die onpartijdig moeten trachten te beoordelen wie voor wat verantwoor delijk is". De „38" hebben dus gelijk als zij zeggen, dat Engeland door de weigering van Frankrijk buiten de EEG wordt gehouden, maar dat be tekent niet, dat Londen geen kansen heeft gemist, die, als zij aangeno men zouden zijn, ons thans in een andere situatie zouden hebben ge plaatst. Red. L.D.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3