EIDSCH DAGBLAD olitiek pokerspel begint ui goed op gang te komen KarelI Vijf gewonden bij gasexplosie Nasser is vertoornd op Westduitse regering meze week nog geen beslissing verwacht EERBERICHT )R00G WEER „Leugen en bedrog van imperialisten" Bonn verdubbelt zijn aankopen in Engeland CHARMANT gericht 1 maart 1860 DINSDAG 9 MAART 1965 No. 31511 teur: E. A. E. vac Dlshoeck icteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Regeringspartijen houden intern beraad (Van onze parlementaire redacteur) t politieke pokerspel begint goed op gang te komen. De in- P iteur, drs. Schmelzer, heeft vandaag de laatste van de vier eleiders ontvangen (mr. Beernink van de C.H.U.). Nu zal n, wie van de vier coalitiegenoten water in de wijn zal doen. loop van vandaag, morgen en overmorgen zullen de fractieleiders iad in eigen kiHng aan de informateur de antwoorden meedelen reeks vragen, die tijdens de gesprekken tussen informateur en ileiders werden gesteld. Van deze antwoorden zal afhangen hoeveel uimte er nog is. Blijkt daaruit geen verzachting van de standpun- in zal de informateur moeten uitzoeken of bepaalde partners echt zijn om de coalitie definitief te laten stranden op het omroep- ïuk, dan wel of er nog steeds sprake is van een hard spelletje tk poker, waarbij de deelnemers wachten, wie de zwakste zenuwen "us het eerste zal wijken onder de druk van de anderen. raakverwarring md het begrip immerciële t.v. iberale fractieleider mr. Geert- ïeeft gisteren in een vierenhalf lurend gesprek de liberale iten nog eens uiteengezet, zal hij aan zijn fractie de voorleggen, die hij van drs. t heeft meegekregen, de plaatsvervangend fractie- van de K.V.P., de heer Van joeg, had drs. Schmelzer heel iinder. woorden te wisselen. Het k duurde maar twee uur, het- begrijpelijk is, want drs. Elzer is als fractievoorzitter van .P. natuurlijk goed op de hoog- jr alles wat er in zijn fractie l|lit onderwerp leeft, 's Avonds i de anti-revolutionaire fractie- Smallenbroek aan het Plein jp bezoek. Ook met hem duur- t gesprek niet zo erg lang. IIETS VERANDERD anderhalve week crisis is er its veranderd in de standpun- de oude coalitiegenoten. Er weliswaar van bepaalde libe- |de met een soort compromis id maar de liberale partijtop niets van hebben. Dit com- B zou voorzien in tien tot uur zendtijd voor de nieuwe opneming van deze imer in een al of niet veran- N.T.S. en verder het verlenen jen extra bijdrage uit de re- pot voor extra dure program- Eet past helemaal in het poli- pokerspel, dat de officiële libe- dit compromis nu nog wegwui- (lisschien is er immers meer uit El katholieken zyn nog steeds een i zwijgzaam over het omroep- Stuk. Het is niet onbegrijpelijk, in de fractie leven een stuk of pogal verschillende meningen, tns om de coalitie te repareren by de K.V.P. voorop. „Alsje- geen nieuwe eenden in de re- sbijt", zei waarnemend frac-, ir Van der Ploeg gisteren na ;k aan de informateur. EVEN STUG pnti-revölutionairen hebben nu pne vrede hersteld en blijven stug in de omroepleer als te- Fractieleider Smallenbroek ■en na zijn bezoek aan de iteur weten, dat 'hij blij was communique, dat de C.H.U. arfiid flaar (Bilt verwacht van heden- tot enavondDroog weer met in de I en ochtend plaatselijk mist, Bg zonnige perioden. Zwakke Vannacht temperaturen om het it, morgen overdag dezelfde ituren als vandaag of iets (Opgemaakt om 11.15 uur). 10 MAART 1 op: 7.06 u.; onder: 18.35 uur. op: 10.18 u.; onder: 2.04 uur. Pgwater in Katwijk te 7.51 en w uur. flwater te 3.20 en 15.50 uur. ier bestaat uit 14 pagina's) zaterdag heeft uitgegeven. „Blijkbaar hebben beide partijen hetzelfde standpunt", zei hij. Waarschijnlijk had de heer Smal lenbroek de verkeerde kranten gele zen. Er is helemaal geen sprake van een soort samengaan van de twee protestants christelijke partijen. De omroep specialist van de C.H.U. drs. C.H. Schuring heeft gisteren in het politieke televisie kwartiertje van zijn partij dat standpunt nog eens uiteengezet. Hij voegde er een paar interessante opmerkingen aan toe: er zou een bepaalde marge moeten worden gelaten voor het toelaten van nieuwe gegadigden vx)or wat be treft het aantal leden of sympathise- renaen, Verder wees hij er op* dat er over twee jaar honderd zenduren zullen zijn. De mogelijkheden voor de oude omroepen en de nieuwe ge gadigden zullen dan veel groter zijn. Ook zei hij, dat het mogelijk moet zijn om de technische moeilijkheden de baas te worden. Als maar niet bepaalde partijen een compromis bij voorbaat onmogelijk maken. Daar mee gaf drs. Schuring een duidelijke steek naar de A.R.P. voor wie het probleem bijna helemaal principiëel is en nauwelijks technische aspecten vertoont. TIJDELIJK Men mag wel aannemen, dat de C.H.U. die zich van alle partijen nog het minst heeft vastgelegd, voor al naar een tijdelijke oplossing koerst. Na de verkiezingen van 1967 moet men de zaak dan maar bekij ken voor een definitieve regeling. De nieuwe gegadigden zullen dan hun bestaansrecht hebben kunnen bewij zen en er zijn dan veel meer zend uren dan nu. De unie zal bijna elk compromis aannemen als ex, maar sprake is van een volledige scheiding tussen advertenties en programma's in de t.v.-uitzendingen. Dat was ook het geval in het oude voorstel Schol ten-Veldkamp. De meerderheid van de Kamer verwierp twee jaar geleden dit voorstel, omdat het commerciële televisie zou introduceren. Maar vol gens de unie was dat helemaal niet waar. Wat in de nota werd voor gesteld was helemaal geen commer ciële televisie, zo vindt men daar nog steeds. Grote ravage in Amsterdam (Van onze A'damse correspondent) Vijf mensen zijn gistermiddag min of meer ernstig gewond bij een gas ontploffing, die zich onder een huis in de 2de Jan van der Heydenstraat in Amsterdan voordeed. Aan het huis zelf is grote schade aangericht. Van 30 woningen in de naaste omgeving braken de ruiten. Tien auto's, die in de straat geparkeerd waren, lie pen door puin en glassplinters be schadigingen op. De ontploffing ging gepaard met een enorme klap, die tot ver in de omtrek te horen was, maar die in de Jan van der Heydenstraat en in de naasrgelegen van Wouwstraat enor me schrik veroorzaakte. De explosie, waarvan de oorzaak nog niet bekend is, is omstreeks twee uur ontstaan onder een perceel waarin het kan toor van Hoek's Bouwmaterialen- handel is gevestigd. Twee monteurs van het gemeentelijk energiebedrijf waren hier bezig een nieuwe gastoe- Muur iveg Een 15 cm dikke muur in dit pand werd geheel weggeslagen. Het daar achter liggende directiekantoor van de firma Hoek was op dat moment toevallig verlaten. Brokken puin en 'n regen van glassplinters vlogen over straat, waar enkele voorbijgangers werden getroffen. In een koffiehuis aan ae overzyde van de straat sloeg de grote etalageruit in splinters en werden enkele bezoekers van de stoe len geworpen. In het perceel, waarin zich de ont- piolfing had voorgedaan, brak on middellijk een felle brand uit. Brand weer en G.G D. waren zeer snel ter plaatse. Vijf gewonden moesten voor behandeling van brandwond-en snij- wonden naar een ziekenhuis worden gebracht. De brand kon spoedig wor den geblust. OPHELDERING Hieruit blijkt wel, dat een van de grootste problemen ligt in de spraak verwarring om het begrip commer ciële televisie. Men mag er dan ook wel van uitgaan dat drs Schmelzer opheldering over dit vraagstuk aan zyn bezoekers heeft gevraagd. De informateir zal deze week nog helpmaal geen punt achter zijn werk kunnen zetten. Als de antwoorden van de fractie-voorzitters een beetje hoopgevend zyn zal er zeker nog een gesprek met de leden van het romp-kabinet op moeten volgen. Als dat gesprek is afgelopen is het zeker volgende week geworden. Het is ook mcgelijk, dat drs. Schmelzer nog een tweede ronde met de fractie-voorzit ters wil hebben. In een van de heftigste redevoeringen van de laatste maanden heeft president Nasser van Egypte gisteren in Assioet de West duitse regeringsleiders bestempeld als „leugenaars, bedriegers en de ergste imperialisten ter wereld Reagerende op het voornemen van Bonn diplomatieke betrekkingen met Israël aan te knopen, zei Nasser: „De Westduitse bondsrepubliek heeft door haar poli tiek van verraad laten blijken, dat zij het ergste imperialistische land is en dat zij het neo-kolonialisme vertegenwoordigt. „West- Duitsland doet alsof het een onafhankelijke staat is, terwijl het sinds het einde van de laatste oorlog bezet is door de Engelsen, Amerikanen en Fransen". De Arabische eenheid, aldus zei Nasser verder, is de weg naar de bevrijding van Palestina. „Wij zullen Palestina niet via een rode loper betreden, maar via land, dat doordrenkt is met bloed". Vergadering van Arabische landen De Egyptische pers verklaarde gis teren, dat de dertien leden van de Arabische Liga de betrekkingen met Bonn zullen verbreken als West- Duitsland diplomatieke relaties met Israël aanknoopt. Nasser zei daar over, dat, „als niet alle Arabische landen ermee instemmen een ver enigd front te vormen, Egypte lei ding zal geven aan de landen, die het wel met Cairo eens zyn". Voor van daag is een dringende bijeenkomst in Cairo van Arabische vertegenwoordi gers vastgesteld om het besluit van Bonn inzake Israël te bespreken. Nas ser verklaarde in zyn rede van giste ren nog, dat de verzamelde Arabieren veel sterker zijn dan Israël. „Er zyn Zo ging de politie tekeer te-1 Alabama. Met traangas en wa gen demonstrerende negers in penstokken werden de demon- Selma in de Amerikaanse staat stranten, die een tachtig kilome- Itei lange marsnaar Montgome ry wilden maken, uiteengeslagen en verdreven slechts twee miljoen joden en wtf, Arabieren, tellen honderd miljoen. Laat ons vijf miljoen man, twee mil joen of anderhalf miljoen mobilise- Intussen hebben verschillende Ara bische landen reeds op de volgende wijze gereageerd: Irak heeft een officiëel protest in gediend en zijn ambassadeur in Bonn teruggeroepen. Het heeft een in di plomatieke bewoordingen gestelde be dreiging laten horen, dat de Arabi sche wereld mogelijk Oost-Duitsland zal erkennen. Syrië zal zijn diplomatieke be trekkingen met Bonn verbreken zo dra de Westduitse regering Israël er kent en betrekkingen met dat land aanknoopt, aldus de Syrische minister van Voorlichting. In J o r d a n ië heeft Koning Hoes sein de Westduitse ambassadeur, Graf von Sprei, bij zich ontboden en hem verzocht onmiddellijk naar Bonn te gaan met een speciale boodschap. Volgens welingelichte zegslieden is de Westduitse regering er geen twijfel over gelaten, dat Jordanië aan de kant van Egypte staat. Koning Hassan van Marokko heeft een staatsbezoek aan West- Duitsland afgezegd. De koning zou op 16 maart in Bonn aankomen. Ook de regering van Soedan heeft, met unanieme steun van alle politieke partijen, de Westduitse landen af te wijzen. Bespreking Wilsou - Erhard West-Duitsland heeft aange boden, zijn aankopen in Groot- Brittannië tot een miljard mark per twee jaar te verhogen ter dekking van de kosten voor de instandhouding van het Britse Rijnleger, zo hebben gezagheb bende Duitse kringen meege deeld. Het aanbod werd gedaan tijdens de besprekingen die de Britse pre mier Wilson en zijn adviseurs gis teren in Bonn voerden met Bonds kanselier Erhard en andere West duitse ministers. Wat de Britse reac tie op het Westduitse aanbod is, is nog niet bekend, maar premier Wil son zou, naar verluidt de Britse kos ten voor zeventig procent gedekt wil len zien, terwijl het dekkingspercen tage volgens het aanbod van maan dag ruim vijftig zou bedragen. Het aanbod houdt echter een verdubbe ling in van het bedrag dat West- Duitsland tot dusver aan aankopen in Groot-Brittannië besteedde. Erhard zei na afloop van de be sprekingen van gisteren, dat naar zyn gevoel alle economische en fi nanciële vraagstukken van weder zijds belang „vruchtbaar en in vol ledige openhartigheid" waren be sproken. Initiatief Wilson heeft aan Westberlyns burgemeester Brandt bepaalde verze keringen gegeven over een „nieuw en belangrijk initiatief in de Duitse kwestie" zo is in leidende kringen van de Westduitse sociaaldemocrati sche party in Bonn meegedeeld. Wilson en Brandt zouden beiden van oordeel zijn, dat een dergelijk initiatief zo spoedig mogelijk moet worden genomen. De sociaal-demo craten tonen zich zeer verheugd over het feit, dat dank zij de ontmoeting tussen Wilson en Brandt een aantal misverstanden uit de weg is geruimd, dat de laatste maanden tussen de socialistische partijen van beide lan den was gerezen. Schrap zetten Bondskanselier Erhard heeft in Bonn verklaard, dat als er conse quenties mochten voortvloeien uit de Westduitse politiek inzake het Mid den Oosten „wij ons dan schrap moeten zetten en nemen wat komt". Het bezoek van het Oostduitse staatshoofd Ulbricht aan Cairo had Bonn geen andere keus gelaten dan te handelen ter verdediging van zyn aanspraken, de enige vertegenwoor diger van het Duitse volk te zijn, zo zei Erhard. Spionage in VS voor Moskou Een voormalig lid van de Ameri kaanse luchtmacht, de 30-jarige Robert Thompson, heeft gisteren in New York bekend zich schuldig te hebben gemaakt aan spionage voor de Sowjet-Unie. Hij was op 7 januari aangehouden. Twee Russen, beiden voormalige employés van de V.N., werden medeplichtigen genoemd. Een van hen is uitgewezen, de andere had de V.S. al in 1963 verla ten. Op 13 mei komt de uitspraak in het proces. Tegen storting van 15.000 dollar is Thompson op vrye voeten. Prinses Beatrix tijdens haar bezoek aan de stam der Trio- indianen in Suriname. Een dor peling bood haar pijl en boog voornemens veroordeeld en het West* duitse optreden „vijandig en agres* sief" genoemd. Alleen de Tunesische president Ha* bib Bourguiba, die op het ogenblik een vijfdaags bezoek brengt aan Li banon en Syrië, heeft zich tjjdens deze reis enkele malen uitgesproken voor een vreedzame regeling van het geschil tussen de Arabische wereld en Israël. Deze verklaringen van Bourguiba hebben zowel in de Ara bische als in de Israëlische pers sterk de aandacht getrokken. In Is raël wyst men op de moed van de Tunesische president om zich over dit delicate probleem zo vooruitstrevend uit te laten en dat nog wel in he* Jordaanse deel van Jeruzalem, dat als een bolwerk wordt beschouwd van het Arabische nationalisme. Intussen ls de speciale afgezant van bondskanselier Erhard, dr. Kurt Blr* renbach, in Jeruzalem zijn bespro kingen begonnen met vertegenwoor digers van de Israëlische regering^ Het overleg wordt met de grootst mo gelijke geheimhouding omgeven. Men weet niet, op welke plaats de bespre kingen worden gehouden en ook niet wie er van Israëlische zijde aan deel nemen. De nationalistische „heroeth"-par tij, de grootste oppositiepartij in Is raël, heeft in het parlement een drin gende motie ingediend, waarin ver zocht wordt het Westduitse bezoek inzake de totstandbrenging van di plomatieke betrekkingen tussen beide Advertentie MATRASSEN óók bij VASAS-P.W.S. I Advertentie J/Vaar voor je geld!. tV5 i' Uit het Leidsch Dagblad van 10 Maart 1865: - Z.M. heeft aan T. van der Zanden, gewezen bewaarder t in het huis van militaire de- tentie te Leiden, verleend een I pensioen ten laste van den I Staat, van f137 's jaars. De kapiteins A. A. van der Spruijt en L. W. Wernink bij de Leidsche Schutterij héb- ben het eereteken ontvangen van volbragte 20-jarige i schutterlijke dienst.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1