lOOFDSCHOT EL? VLEES kunst kalei öoscoQp ,HET TWEEDE SCHOT"EEN rHRILLER MET VERRASSING „Residentie-Orkest" krijgt veel lof Integrale uitvoering van ,Het Zwanenmeer' Overval op villa Plannen voor nieuw Panamakanaal jpggricht 1 maart 1860 Dinsdag 9 maart 1965 Vierde blad no. 31511 iQol fzvati~Mexico =C0ATZAC0ALCpS= -jamaica- I BRITSS^ i honoura| iCanlpiscfo [tehuantepec 'guatemala^ honduras -TehuQr\\ep_ec- salvac 1 Nicaragua! ja=f<HW>=g*HA*U0WE: w=tk m$~~k oosta [Oceaan; i plan voor <w kanaal :colombiav Opvoering door Centrum {Ondanks de zwakke dialoog Voor de zesde abonnementsvoorstelling verscheen gisteravond \eetgroep Centrumop de planken van de Leidse Schouwburg f een thriller in vier bedrijven „Het tweede schot" van Robert mas. •e Franse auteur-acteur Thomas verstaat vooral de kunst een elofelijk verrassende situatie-ontwikkeling op te bouwen. Was reeds eerder in ons land gespeelde stuk „Valstrik voor een man en" in dit opzicht al opvallenddit stuk hing gewoonweg van Istrikken aan elkaar. Hebben wij dus grote bewondering voor de \ntiteit van Thomaswaar het de ontwikkeling van het gegeven 'eft, op het punt van de dialoog is hij vaak uitgesproken zwak. )0foral vóór de pauze worstelden wij ons te dikwijls door een taaie öljssa van zouteloos gebabbel totdat ineens, door een verrassende >mf^tiewisseling, wij er opeens recht voor gaan zitten. injiegisseur Guus Hermus zou er rie^om bepaald goed aan hebben ge- met behulp van het blauwe te waken over een meer dy- aDMsch verloop van de eerste twee njrüven. Telt men daarbij nog, dat ter Aryans de echtgenoot-politie- nmissaris weliswaar een zeer ge- tensvolle, maar een te weinig ^yalse, een te weinig echt Franse fjtalte gaf, dan zijn hierdoor enkele rioden van verflauwende aandacht ■4>er de inhoud moeten wij, gezien I [reprise van hedenavond, kort zijn. trier een Par ij se commissaris van rijflitie, heeft als volijverige speur- mta de veel jongere, aantrekkelijke ralfenne opgeduikeld en haar ge- totP'd- Als het doek opgaat gunt hij j A een langdurig „voorarrest" met üjti „arrestante" in een landhuisje iwaBretagne, alvorens zijn ordelievend in Parijs weer te gaan op- Beeft zijn speurdersgave hem met verrukkelijke Suzanne samenge- 'it, helaas een ander facet van politioneel bestaan vergalt hem vreugde, namelijk een onuitroei- achterdocht. Bestaat er een voor deze achterdocht? Mis- hij zijn speurdersgave om de om te zetten in zekerheid? Première ballet Issay van de stilte Ned. Dans Theater geeft dins- 1S maart een voorstelling in de Schouwburg in Den Haag. Het 9 %ramma vermeldt als première het ballet van Hans van Manen k* Hans van Ma- ietji ontwierp dit ballet -zonder mu- i jek* De décors en kostuums werden jelworpen door Nicolaas Wijnberg. tllet bestaat uit vijf delen. De i zijn Marian Sarstadt, Alex- Radius, Köthy Gosschalk, Jaap Ben Ebbelaar en Gérard Le- "■Kls openingsballet zal worden uit- Voerd het ballet Concertino in de „«ireografie van Hans van Manen op iziek van Boris Blacher. Vervolgens zullen de pas de deux „Don Quichotte" worden gedanst W Marian Sarstddt en Job San- ia de pauze zal het ballet „De ■"tttomische les" worden uitgevoerd. Amerikaanse choreograaf Glen -ley liet zich voor dit dramatisch let inspireren door het gelijkna- ie schilderij van Rembrandt en Wierp dit ballet op de symfonie Km de la Pour" van Marcel Lan- 'i »ski. 5e voorstelling wordt besloten met ballet „Pop Beat '65" van Job - Vermoordt hij de geestelijke vrijheid van zijn vrouw en daardoor him hu welijk? Tracht hij zijn eigen huid te redden en zijn vrouw op te laten draaien voor een misdaad? Grote vraagtekens, die na de pauze een voor een op sensationele wijze worden reohtgebogen tot uitroepte kens achter het ja of neen. Ann Hasëkamp zagen wij in een uitstekende Suzanne. Haar opvatting van de rol viel, naarmate de ontkno ping vorderde, meer en meer te waar deren, zodat wij aan het slot volledig moesten erkennen, dat, na alles wat wij hadden beleefd, deze Suzanne een fascinerende gestalte had gekregen. Peter Aryans was een goede Olivier, maar, zoals gezegd, wat meer Franse allure, en een wat minder nadruk kelijke tekstbehandeling hadden vooral in het begin wat meer verle vendiging kunnen geven. Maxim Hamel maakte van Patrice een louche jongen uit het ietwat duister verleden van Suzanne, een kereltje, te vunzig om met een tang aan te pakken. Een zeer goede crea tie. Gerard Hartkamp liet ons weer eens genieten van een van die gekke mannetjes, die hij met een bewon derenswaardig gevoel voor evenwicht tussen echtheid en persiflering uit zijn mouw schijnt te schudden. Jaap van Donselaar gaf direct aan het begin van de voorstelling op overtuigende wjjze zij" bestelling af. Somerset Maugham uit ziekenhuis De 91-jarige Britse schrijver So merset Maugham heeft gisteren het ziekenhuis verlaten waar hy behan deld is wegens influenza en een long aandoening. De behandelende geneesheer dr. Georges Rosanow zei: „ik zal van avond nog een routinebezoek aan hem brengen, maar zelfs nu moet mr. Maugham als hersteld van zijn longaandoening beschouwd worden. Er is geen spoor van achter gebleven. Ik wil niet verhelen dat ik mij grote zorgen gemaakt heb, speciaal vrij dagmorgen. Zijn twee longen waren Gelukkig heeft hij zeer goed gerea geerd op de behandeling met anti biotica. Zijn leeftijd in aanmerking genomen, was de behandeling een zeer groot succes." Maugham is vergezeld van zijn se cretaris Alan Searle naar villa „La mauresque" in het naburige Cap Fer- rat teruggekeerd. De arts verwacht dat Somerset Maugham volgende maand fit genoeg zal zijn om een voorgenomen reis naar West-Duitsland te maken. Deze reis zal 6 april beginnen en een maand duren. Scène uit „Het tweede schot": v.l.n.r Maxim Hamel, Ann Hasekamp en Peter Aryans (Foto LJD./Holvast) waardoor wij hem pas weer te zien kregen, toen Ann Hasekamp onder langdurig applaus haar welverdiende bloemenhulde in ontvangst nam, ln welke hulde de overige spelers zeer terecht deelden. B. H. Jr. Acteur Jan Retel verliet ziekenhuis De acteur Jan Retel heeft zondag de Boerhaavekliniek verlaten waar hij het eerste weekeinde van dit jaar werd opgenomen. Exposities in Schiedam In het Stedelijk Museum in Schie dam zal van 6 tot 29 maart de ten toonstelling „Jonge Nederlandse kunst" worden gehouden. Van 10 april tot 2 mei vindt in hetzelfde museum de tweede salon van de Maassteden plaats. Kunstenaars woonachtig in Schiedam, Rotterdam, Dordrecht, Vla-ardiragen, Maassluis en naaste omgeving kunnen voor deze salon werk inzenden. Expositie speelgoed in Stedelijk Museum In het Stedelijk Museum ln Am sterdam wordt van 20 maart tot 3 mei onder de naam „Kinderspel" een expositie gehouden van speelgoed voor kinderen tot 8 jaar. In het bijzonder wordt aandacht geschonken aan de goede vorm en materiaal-gebruik. Rond een kern van eigen bezit van het museum wordt een groot aantal buitenlandse inzendingen gegroepeerd, o.a. „Ba- buschka's,, (houten poppen) uit Rus land, „sophisticated" Engelse dieren, en een Japanse inzending van houten speelgoed. De tentoonstelling wordt geopend met een voorstelling van het kinder circus „Elleboog". Na eerste concert Het Residentie-Orkest is zondagavond zijn tournee in de Ver. Staten begonnen met een concert in de volkomen uitverkochte Schrinezaal in Los Angeles. Dit concert was het eerste in een reeks van vijf concerten in Zuid-Califomië. Het orkest staat onder leiding van Willem van Otterloo. Tijdens deze tweede tournee door de V.S. van het orkest omvat het gezelschap 102 musici. Het orkest zal 9600 kilometer afleggen tijdens zijn tournee en gelijk gemeld 32 concerten geven. Het orkest heeft gisteren veel lof gekregen van de Les Angeles Times voor zijn „nauwgezette evenwicht tussen dynamiek en een stylistische kundigheid". De criticus Walter Arlen schreef: „De sterkste indruk die zij achter lieten was de soliditeit van hun en semble, dat duidelijk naar wren kwam in de vloeiende uitvoering van Mozarts Symphonie Nummer 40 in g mineur en in de schittering van de Tweede Suite uit Daphnis en Chloe van Ravel. Andere deugden van het orkest zijn een prachtig gepolijst, warm geluid dat zeer veel weg heeft Première 12 maart in Apeldoorn (Van onze correspondent) Het Zwanenmeer, dat op 12 maart in Apeldoorn voor het eerst integraal door het Nationale Ballet in première zal gaan, is gezui verd van alle pantomime. Dat is geheel volgens de visie die Tsjai- kowsky 150 jaar geleden geboren op het werk had, maar omdat het tegen het eind van de vorige eeuw mode was een ballet te larderen met pantomime, kreeg de componist opdracht speciaal daarvoor verscheidene passages in te lassen. Igor Belski, de vooraanstaande Russische choreograaf -balletmeester en voormalige eerste danser van het Kirow-ballet. die het werk samen met Marina Sjamsjewa bij dit gezelschap heeft ingestudeerd, vertelde dat hij enkele van deze delen heeft gecou peerd en andere choreografisch heeft opgelost. Het geldt hier voornamelijk de storm, de Napolitaanse dans en de finale. Om soortgelijke redenen is de fi guur van Benno, vriend van Prins Siegfried uit het ballet verdwenen. Die was ingelast omdat de danser die destijds de première danste be paald geen ster was in het „liften". Overigens is Belski zo dicht moge lijk bij de versie van Iwanow geble ven, die in Rusland wordt beschouwd als de choreograaf die het meest heeft bijgedragen tot het totstand komen van dit ballet. Het Nationale Ballet heeft thans twee bezettingen voor de hoofdrol len. Het is de bedoeling dat tot vier uit te breiden. De ene bestaat uit Sylvester Camp bell (prins Siegfried), Olga de Haas (Odette) en Calliope Venieris (Odile), Expositie „Politieke spotprenten" in Wageningen In Wageningen wordt, in het kader van het zesde lustrum van de studen tenvereniging Unitas Studiosorum Vadae, een tentoonstelling gehouden van politieke spotprenten uit de pe riode 1933—1945 met als titel „Hitier van begin tot end in beeld en prent". Het materiaal voor deze tentoon stelling is voor een groot deel afkom stig uit het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie in Amsterdam. Dinsdagmiddag 16 maart vindt de opening plaats door de heer Henri Pieck uit Den Haag. De tentoonstel ling zal tot eind maart duren. die de première op 12 maart in Apel doorn zullen dansen en vervolgens op 15 maart in Rotterdam en 17 maart ln Amsterdam. Simon André, Maria Koppers en Kathleen Smith vervullen deze rol len op 13 maart in Arnhem en op 21 maart in Amsterdam. In Den Haag zal dit ballet, door gebrek aan thea- teraccomodatie, voorlopig niet gepre senteerd worden. Indrukwekkende exposities in Utrecht Vandaag zijn in het Centraal Mu seum in Utrecht twee bepaald indruk- wekkende, bijzonder bezienswaardige tentoonstellingen geopend: een expo sitie van Nederlandse 17e eeuwse Ita- liserende landschapschilders en een die het moderne Italiaanse kunst boek tot onderwerp heeft. Zij duren respectievelijk tot en met 31 mei en 25 april. De eerste tentoonstelling omvat ongeveer 160 schilderijen. Zij zijn vervaardigd door Nederlandse schilders die tussen omstreeks 1600 en 1710 naar Italië trokken om daar te werken. Velen woonden er een groot deel van hun leven. De schilderijen werden behalve uit Nederland, uit vele landen van Euro pa en uit de Ver. Staten bijeenge bracht. Koningin Elizabeth van En geland stond een viertal schilderijen in bruikleen af. De Italiaanse kunstboeken worden niet zoals te doen gebruikelijk onder glazen platen tentoongesteld, maar „open en bloot". Ze zijn zo groot dat het gevaar voor diefstal uiterst ge ring is. De demissionaire minister van O. K. en W. mr. Bot heeft in aanwezig heid van een schare autoriteiten de exposities geopend. Wij komen hierop nader terug. van dat van het Concertgebouw orkest". Arlen had in het bijzonder lof voor de uitvoering door het orkest van de Derde Symphonie van Pijper en hec symphonisch gedicht „Don Juan" van Richard Strauss waarover hij schreef: „Alles klonk goed. de har monie, de ritmiek, de zachtheid van de lyriek en de kracht van de he- roiek". Over de leiding van Van Otterloo bij het werk van Ravel, schreef Ar len: „Wat de reden er ook van moge zijn, de Nederlanders moeten gevoel voor „impressionisme" hebben. Men denkt dan aan Van Gogh en de onvergetelijke uitvoering van Debus sy en Ravel onder leiding van Van Beinum". Expositie bij Heuff In kunstzaal Heuff, Hoflaan 7, Wassenaar wordt zaterdagmiddag as. om 4 uur een expositie geopend van apuarellen, tekeningen en etsen van Poppe Damave en van keramiek van Jan van Stolk. De opening geschiedt door mr. H. Lagerwaard. Diever brengt weer ,Een midzomernachtdroom" De toneelvereniging Diever heeft besloten dit jaar als openluchtspel „Een midzomernachtdroom" van Wil liam Shakespeare op te voeren. De speeldata zijn vastgesteld op 22, 26 en 30 juni. 3, 8. 10. 13, 15 en 17 juli. Dit stuk werd in 1946 door Diever op verzoek van de Oranjevereniging gespeeld. Uit reacties bleek, dat een reprise in 1947 tot de mogelijkheden behoorde. Tot verbazing van ieder kwamen er toen 3234 bezoekers en dat was de basis van het Dieverder openluchtspel. In 1955 werd „Een midzomernacht droom" nogmaals opgevoerd. Er kwa men toen 11.396 bezoekers. De toneelvereniging Diever viert dit jaar haar 20 jarig bestaan. „Grand Prix du Disque" voor Residentie-Orkest Het Residentie-Orkest werd tele grafisch op de hoogte gesteld dat de grammofoonopname van de „Zeven de Symfonie" van Bruckner, die In het najaar van 1964 onder leiding van Carl Schurkht werd gemaakt, de „Grand Prix du Disque" verwierf. Twee gemaskerde mannen zjjn gis ternacht een villa aan de Schapen drift in Blaricum binnengedrongen. Door hun binnenkomst werd me vrouw Hackenitz, die gelijkvloers sliep, gewekt, waarna een worsteling volgde tussen de 64-jarige vrouw en de binnendringers. De mannen over meesterden haar en dwongen haar met een revolver zich kalm te hou den Nadat zij de telefoonleiding had den vernield, verdwenen de indrin gers met een geldsbedrag van f575 en sieraden ter waarde van ongeveer 15.000 gulden. Mevrouw Hackenitz kon de politie later geen signalement geven van de inbrekers, omdat deze haar met een sterke lamp in het ge laat hadden geschenen. De plannen voor een nieuw Pa namakanaal, waarvan reeds in 1963 sprake was, beginnen vaste vorm te krijgen. In de loop van deze maand zullen onderhande lingen beginnen tussen de Ver enigde Staten enerzijds, en Pana ma, Colombia, Costa Rica en Ni caragua onderzijds over de toe stemming onderzoekingen op het grondgebied van die staten te verrichten. Met Panama zal te vens worden onderhandeld over wijziging van het verdrag van 1903. Mizzi van der Lans zong opera in Londen Voorstelling op laatste nippertje „gered" De aan de Ned- Opera verbonden sopraan Mizzi van der Lans heeft dit weekeinde plotseling de kans gekre gen op te treden in Covent Garden Opera in Londen. Zij zong een hoofdrol in Mozarts* „Don Giovanni" en moest invallen voor Pilar Lonren- gar, die een keelontsteking had ge kregen. Zij arriveerde zaterdagmid dag om 5 uur op London Airport en drie kwartier later was zij in het theater. Daar ontving zij nog enkele in structies van dirigent Rudolph Kem- pe. De voorstelling begon om zeven Mizzi van der Lans had de Lond en- se aanbieding verkregen door bemid deling van Peter Diamant, de direc teur van het Holland Festival. Zij be heerst de rol van Don a Anna in het Italiaans volkomen. Eerst had men een aantal Engelse sopranen uitgenodigd, doch deze ken den de rol alleen in het Engels. Het was voor de directie van Covent Gar den Opera een enorme opluchting, dat Mizzi van der Lans zich onmid dellijk bereid kon verklaren, in te springen, om zodoende de voorstelling te „redden". Het publiek betoonde zich over het optreden van de Neder landse zangeres bijzonder tevreden; zij kreeg een extra applaus. Naar men zich herinneren zal. heeft onlangs ook een andere Nederlandse zangeres Covent Garden Opera „ge red": toen was het Els Bolkestein, die op het laatste nippertje optrad in Verdi's „Trariata". Oorlogsmonument voor joden in New York De burgemeester van New York heeft zijn steun beloofd aan een plan tot oprichting van een monu ment voor de zes miljoen joden, die gedurende de tweede wereldoorlog door de nazi's zjjn gedood. „Een gedenkteken voor deze zes miljoen in New York zou ons allen herinneren aan ons aandeel in de zonde van onverschilligheid en onze verantwoordelijkheid om herhaling te voorkomen", aldus burgemeester Wagner. Hjj zei, dat het comité, dat de 34 belangrijke joodse organisaties vertegenwoordigt, de volledige ver antwoordelijkheid op zich zal nemen voor het bijeenbrengen van gelden voor het gedenkteken. Burgemeester Wagner heeft nog geen standpunt ingenomen met be trekking tot een beslissing van de gemeentelijke commissie voor kunst zaken tegen plaatsing van het monu ment in een stadspark. De commissie had het afgewezen onder het motief, dat het voorgestelde standbeeld van een in vlammen gehulde joodse lei der niet het soort kunstwerk is dat past in een ontspanningsoord. Tien tallen joodse groeperingen hebben echter bij burgemeester Wagner ge protesteerd tegen het besluit van de commissie. meer beantwoordt aan de eisen van de huidige scheepvaart. Per dag kun nen maar 50 tot 60 schepen door het kanaal en door de geringe diepte moeten de grote schepen toch nog rond Zuid-Afrika varen. Het nieuwe 1: anaal zal zo diep worden gegraven, dat het op zeeniveau komt te liggen. Sluizen worden dus overbodig. Dat zal ook het essentiële verschil zijn tussen het huidige en het nieuwe kanaal Tot nu toe zijn vier projecten in studie genomen: Het Atrato-Truando project, door noord-Columbia; het kanaal zou een lengte hebben van 163 km, en vier miljard gulden kosten. Het kanaal van San Bias, met een lengte van 60 km, zou ook op vier miljard gulden komen. Het Sasardi-Morti kanaal met een lengte van 70 km, zou tweeëneen half miljard gulden kosten. Met het Costa-Rica-Nicaragua project (224 km lang) zouden de kosten het hoogst komen te lig gen: zeseneenhalf miljard gulden. Het project door Mexico (van Coatzocoalcos naar Tehuantepec) schijnt, voorlopig althans, van de baan te zijn. Daar de onderzoekingen reeds vier jaar in beslag zullen nemen, zal niet vóór 1969 of 1970 bekend zijn, welk project is aanvaard. Voor het graven van het kanaal zelf zal men nog 12 tot 15 Jaar nodig hebben. Overwogen wordt in nietbevolkfce gebieden atoomexploisies toe te passen. Daar over moet dan echter nog met de Sowjet-Unie worden onderhandeld wegens het kemstopverdrag van 1964. Het nieuwe kanaal zal een inter nationaal karakter dragen, door het aanstellen van een internationale ad viesraad, bestaande uit vertegenwoor digers van de Verenigde Staten en van het .gastland". Economisch is het voor Panama van het grootste belang, dat het tweede kanaal ook door het Pana mese grondgebied zal gaan. De indi recte inkomsten uit de kanaalzone maken het mogelijk, dat Panama een tekort van 100 miljoen dollar op de handelsbalans heeft, zonder dat de betalingsbalans uit het evenwicht raakt. Komt het nieuwe kanaal niet door Panama, dan betekent dat uiter aard een grote economische achter uitgang voor dit land. Vliegveld Seppe in West-Brabant voor commercieel luchtverkeer (Van onze Bredase correspondent). De vertegenwoordigers van de ge meenten Breda, Etten en Leen, Hoe ven, Oosterhout, Oudenbosch, Roo sendaal en Rucphen, alsmede van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Westelijk Noord-Bra bant, hebben besloten over te gaan tot oprichting van een naamlo ze vennootschap tot exploitatie van het vliegveld Seppe onder de gemeen te Hoeven. Het aandelenkapitaal is vast gesteld op 800.000 gulden en het ge plaatste kapitaal op 370.000 gulden. Een en ander behoudens de goed keuring van de betrokken gemeen teraden, de Kamer van Koophandel en de hogere organen. Het doel is de ontsluiting van West Brabant voor zaken-luchtvaart. Maar tevens zal het vliegveld ge bruikt worden voor sportvlieger^ en andere met het luchtverkeer ver band houdende activiteiten. Er werd een voorlopige raad van commissarissen benoemd, waarin zit ting hebben de burgemeesters van Breda. Etten, 'Hoeven, Roosendaal, alsmede de voorzitter van de Kamer m Koophandel en Fabrieken. Op goede gronden mag worden aangenomen, dat douaneautoriteiten en de rijksluchtvaartdienst zullen in stemmen met openstelling van het vliegveld ook voor internationaal commercieel verkeer.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11