De Spartaan verovert titel met een punt voorsprong op Unit as Van der Vleuten derde in „Omloop van het Volk" Nederlandse veldloopkampioenschappen PietBeelen kwam 15 sec. te kort. Bravo Lisse Noël Depauw start seizoen met zege Bart Zoet snelste bij s tie oiiafliankelijken LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 8 MAART 1965 (Van onze atletiekmedewerker) De dag van gisteren was de meest succesvolle in de tot nu toe vierjarige geschiedenis van De Spartaan uit Lisse. Niet alleen omdat voorzitter ir. Paardekoper met trots kon mededelen dat zijn vereniging met 440 leden de grootste van Nederland was geworden, maar veel meer nog omdat op het terrein van het organisatorische en het sportieve vlak een ongehoord succes werd geboekt: het clubkampioenschap veldloop kwam in bezit van de Lissenaren. Bode, na langdurige strijd met de routinier Ron Spierenburg uit En schede. Een zeer goede derde plaats werd behaald door Arie Meeuwissen uit Lisse, die over een felle eindsprint bleek te beschikken. De entourage van deze titelstrijd was uitstekend: een afwisse lend parcours op het fraaie landgoed Keukenhof van de Graaf van Lynden. een prima temperatuur voor een veldloop, een grote deelname en een 3000 man publiek langs de lijnen, dat fel mee leefde. Vooral Piet Beelen, de topman uit Lisse, werd hartstoch telijk aangemoedigd door zijn publiek. Gerda vooraan Jack Vernooy bij A-jongens eerste Ruim 70 atleten waren van start gegaan voor de vier grote ronden. Het ging dadelyk reeds hard en na 1000 meter vormde zich een kopgroep van een tiental atleten. Na één ronde kwam Egbert Nüstad, een 22-jarige politieman uit Dwingelo, als eerste door, op enige afstand gevolgd door Delnoye, Scheyen, Van Ekelen, Veld huizen, De Haas en Beelen. Maar toen kwam Beelen pas goed los. In één rush bereikte hU Nüstad en halverwege de wedstrijd nam Bee len zelfs een kleine voorsprong. Te hard Was de favoriet uit Lisse te hard gegaan? Men zou het denken, want Egbert Nijstad was na 3 ronden toch weer ln leidende positie gekomen. De Lissenaren brulden hun Pietje Bee len echter weer naar voren en zo waar wist hij Nijstad op 6 meter te zetten. Zou het dan toch gebeuren? Koel had Nüstad zijn kans echter berekend en op 1000 meter voor de finish in het heuvelachtige gedeelte sloeg hü toe: onweerstaanbaar liep hij nog ver uit op Beelen, die toen alleen nog maar de tweede plaats veilig stelde. Jacques van Eekelen liep een constante race en werd derde gevolgd door Piet de Haas, die in de laatste ronde sterk was komen opzet ten. Ben Smit en Wim van Gerven kwamen als resp. 8 en 13-e door, zo dat zü met Piet Beelen het clubkam- pioensohap behaalden. De Lissenaren kregen gisteren ook nog een persoonlijk kampioen en wel op de 5000 meter voor junioren A. Jack Vernooy deed hier na de eerste ronden een gedurfde uitlooppoging, die met succes werd bekroond. Aan het einde had hü zes seconden voor sprong op de Utrechtenaar Kuster. Duidelük kwam gistermiddag na de wedstrijd op het gemeente- 5 huis in Lisse waar burge- meester en wethouders 'n ont- B vangst hadden georganiseerd a tot uiting van welk belang a De Spartaan is geworden in de sportgemeenschap van de ge- hele bollenstreek. Duidelük werd eveneens, dat het enthousiasme van de jonge vereniging wordt aangekweekt door de steun in de rug, die JJ B. en W. en de middenstand van Lisse vormen. Burgemeester Mr. M. J. de Graaf was trots dat inwoners van zün gemeente in korte tüd een grote, bruisende vereniging hadden opgebouwd. Met de aanleg van een prachtig atle- tiekcomplex meende hü de beste medewerking te kunnen 5 geven voor de sportjeugd van B de bollenstreek. De voorzitter van de KNAU de heer F. Jutte bracht hulde aan ir. Paardekoper c.s. die niet alleen hadden gezorgd voor de best georganiseerde veldloop- kampioenschappen in de ge- schiedenis der KNAU, maar B daarbü ook zelf het clubkam- B pioenschap in de wacht sleep- a ten. Zo iets hadden wü enkele a jaren geleden voor een sprook- je gehouden. Maar ook sprook- jes komen nog wel eens uit en nu zou hü dit Lisse als voor- beeld willen stellen. De voorzitter van „Lisse Voor- B uit" de heer J. de Vos was a trots op de drie atleten die het a kampioenschap behaalden en namens de middenstand en bedrijven overhandigde hü het drietal een grote bloemen- krans. Een twintigtal dames ging van start voor de 1500 meter. Men liet het initiatief zoals gewoonlijk over aan Gerda Kraan, die ogenschünlük niet veel moeite behoefde te doen van het peloton los te komen. In gemakke lijke stül beëindigde de Bataven-at lete haar race. Hetzelfde geldt voor het Meisje Bosman van Numaga uit Nümegen, die op de 100 meter voor meisjes A een grote voorsprong ver kreeg. De tweede, zgn. kleine cross over 5000 meter voor heren werd een fraaie zege voor de Rotterdammer Güs de Uitslagi en 2500 m jongens B: 1. B. v. Grins- ven (Marvel) 7.11.5; 2. J. v. Velzen 7.18.4; 3. W. Heemskerk (Spartaan) 7.18.6.; 6. R. Strik (Holland) 7.33.2. 1000 m jongens C: 1. E. Lieshout (HAC) 2.43.-; 2. H. de Jongh (Aga- Beelen en Smit naar Oostende Naar de cross der nations, die za terdag 20 maart in Oostende wordt gehouden, zal de KNAU de volgende lopers afvaardigen: Egbert Nystadt, Piet Beelen, Jacques van Eekelen, Piet de Haas, Joep Del noye, Jos Scheyen, Fons Veldhuizen, Bert Smit en Map Reynders. In Oostende zullen zestien officiële landenploegen starten. thos) 2.47.4; 3. J. Buyze 2.51.6. 5000 m Jongens A: 1. J. Vernooy (Spartaan) 14.50.-; 2. J. Kuster (Phoenix) 1456.4; 3. W. Weyermans (Metro) 15.11.-. 5. F. Dames (Spar taan) 15.14.6. 1500 m dames: 1. G. Kraan (Bata ven) 3.47.6; 2. Th. Lammertink Seure (GAC) 4.57.2; 3. R. Siegers (HAC) 4.53.2. 1000 m heren: 1. E. Nüstad (DOS) 28.17.6; 2. P. Beelen (Spartaan) 28.32.6 3. J. v. Eekelen (Thor) 28.40.6. 8. B. Smit (Spartaan) 29.26.2; 13. W. v. Gerven (Spartaan). 1000 m meisjes A: 1. A. Bosman (Numaga) 3.01.2; 2. M. Meüerink (Enschede) 3.07.2; 2. A. Bos (Ada) 3.115; 4. J. Scholte (Brunhilde) 3.12.-. 5000 m heren: 1. G. de Bode (Me tro) 14.00.8; 2. R. Spierenburg (Mem phis) 14.03.4; 3. A. Meeu wissen (Spar taan) 14.07.4. Clubkampioenschap jongens A: 1. Phoenix 18 pnt.; 2. Spartaan 23 pt.; 3. Avanti 38 pt.. Idem heren: 1. Spartaan 15 pt.; 2. Unitas 16 pt.; 3. Kimbria 22 pt. Ronde van Sardinië RIK VAN LOOY WON VIJFMAAL Er bestaat geen enkele twüfel aan, dat de overwinning in de Ronde van Sardinië terecht is gekomen bü de juiste man. Winnaar Rik van Looy demonstreerde zün overmacht vanaf de eerste tot de laatste dag op over- duidelüke wüze, won zelf rijf ritten en liet de zesde maal de eer aan zün „rechterhand" Ward Seis. Daarom is het eigenlük verwonder lijk, dat de voorsprong van Rik in het eindklassement slechts 1 minuut en 49 seconden bedraagt. Tegelijkertüd betekent dit een compliment voor de zo fraai teruggekomen Romeo Ven- turelli, op een enkele uitzondering na steeds in de slag. maar niet begiftigd met een rappe sprint zoals Rik van Looy. Het kostte Venturelli dagelüks 15, 20 of 30 seconden verlies en daar mee is zün nederlaag verklaard. Het eindklassement (Van Looy won in het weekeind de laatste twee rit ten) ziet er als volgt uit: 1. Rik van Looy (België) 2955.10; 2. Romeo Venturelli (Italië) op 1 min 49 sec.; 3. Roberto Poggiali (Italië) op 8 min 34 sec.; 4. Jacq, Anquetil (Frankrijk) op 8 min 35 sec.; 5. Aldo Moser (Italië) op 8 min 37 sec.; 6. Armand Desmet (België) op 9 min; 7. Vittorio Adorni (Italië) op 9.23; 8. Ward Seis (België) op 14.14; 9. Jos Planckaert (België) op 17.08; 10. Franco Cribiori (Italië) op 18.52; 16. Arie den Hartog (Nederland) op 27.06 46. Cees Lute (Nederland) op 1.08.37. Jacques Anquetil en Jean Stablins- ki moesten de laatste twee etappes op hun reserve fietsen rijden. De „racekarretjes" van het tweetal waren in Oristano op Sardinië door onbekenden uit een wagen gestolen. De naspeuringen van de carabinieri hadden geen resultaat. (Van een speciale verslaggever) Witte sneeuwranden markeerden het pad, dat naar de lste zege in 't nieuwe wielerseizoen voerde. Nog was de vorst niet van het rulle, Vlaamse land ge weken, toen nabij tweehonderd coureurs er in een kleurige bent doorheen trokken. De duizenden Vlamingen langs de kasseien, vierden, zo leek het, een nieuwjaarsfeest. Een feest, dat in Gent zijn apotheose kreeg: een jonge Belg, Noël Depauw, snelde als eerste winnaar van het seizoen over de streep. Het Zuidpark in de historische stad beju belde een sportman en de sport. Vlaanderen vier de zijn eerste wielerfeest van 1965. Grimmige wetten Maar achter Noël De-pauw, ach ter de mannen van het eerste uur scholen alweer de grimmige wet ten, die de maatschappij der be roepsrenners regeren: de vuist regel, dat alleen urenlange trai ning successen vermag te bren gen: de onontkoombare waar heid, dat in een wielerkoers niet lichtvaardig mag worden opge stapt, dat slechts conditie wordt betaald met geld en eer. Wie in Gent de mannen zag afstappen, die zich aan tweehonderd kille kilometers hadden gewaagd, om dat er nu eenmaal een begin moet zijn, wie hen, bleek van kou, bestoft al onderweg had zien sneuvelen en met lege ogen hun weg zag zoeken de snelste weg, terug naar Gent besefte, dat de „Omloop van het Volk" een wielerkoers is als alle andere: keihard. vooraan Mee Noël Depauw mocht Vlaanderen de eerste winnaar hebben geschon ken, in de prille slag op de kassei en en betonbanen streed Nederland mee vooraan. Luttere seconden na de jongen uit de omstreken van Brus sel rende een nieuweling tussen de professionals als derde binnen. Jos van der Vleuten uit Mierlo-Hout, gedrongen, prototype van de Bra bantse coureur, trok de goedkeuren de blikken der kenners en dat zün er véél, in België, naar zich toe. Zü herinnerden zich hoe de jonge Ne derlander kilometers lang had dur ven vechten. Nederland was mee vooraan. Ook met de man, die niet wil teren op verworven glorie: de on tembare Jan Janssen, die zün re genboogtrui als rijfde over de streep Kille wind wielermeeting de Ronde van Vlaanderen hoog ligt opgestapeld, voerde de Omloop van het Volk. Waar 's werelds grootste renners elk jaar streden en nog strijden, vonden de tweehonderd die de seizoenope ning gretig begonnen, meer moeilijk heden dan ooit. Want over het Vlaamse land, dat soms heuvelachtig, maar Veel vaker nog vlak en open is, vlaagde de kille wind, die in soe pelheid gekoesterde spieren verstüft, die elk forceren bestraft met kramp, blessures. Het wielerleger had zich gewapend: truien, maillots, hand schoenen. Maar er bleef de kou. het ongemak dat niet te bestrijden valt als het bloed niet snel door de aderen stroomt, zoals bü ©en sport man die in conditie is. Koud? 'Het peloton moest het eerst nog ondervinden. En er zün er altijd, die snel het hoofd buiten het raam willen steken. Vüftig kilometer van Gent rende de Belg Lionel van Dam me de ruimte in. Luttele kilometers verder nam Walter Boucquet de aanvalspositie over. Voorboden Maar ach, een zo vroege vlucht in de eerste koers van het seizoen kan geen succes opleveren. En ook de zes, die na negentig kilometer een gat sloegen mochten nog slechts vooruit rüden om voorboden van het nieuwe wielerseizoen te zün. Een heterogeen groepje was dat, toevallig gevormd op een slecht stukje weg waar scherp gestuurd en veel geremd moest wor den. De Fransman Pierre Beuffeuil en de Belgen Van Vaerenbergh, Gust Verhaegen en Messelis vormden een kwartet dat de aandacht van de lange Hollander Cees van Espen kreeg. De Televizierrenner vond aansluiting en met de toetreding van de kleine Piet Rentmeester was een sextet verkregen, dat verrassend ver weg raakte. Vooral door de omstan digheid dat de uit Spanje terugge keerde Zeeuw Rentmeester zich voor dit seizoen nog geen fabrieksmerk Kuurne - Brussel - Kuurne Bart Zoet heeft dit weekeinde in twee Belgische klassiekers zün de buut gemaakt als onafhankelijke. Een voortreffelük debuut. Zaterdag middag speelde het pechduiveltje hem in de enerverende slotfase van de omloop van het Volk parten tot tweemaal toe moest de S assen- heimer van zün fiets voor een af lopende band maar gistermiddag bewees hü in Kuurne zijn uitsteken de vorm. In de felle eindsprint kre gen rappe mannen als Leopold Ver- gauwe en de Belgische kampioen Al- bert van Vierberghe van kop-af geen kans. Zü werden gedecideerd met lengten geklopt. Op de Vlaamse kasseien en de ver- mdelüke aspaden in het heuvelach tige landschap voelde de sterke Zoet zich goed op zün gemak. Rustig draalde hü aan de kop van het lang gerekte peloton de kilometers onder de wieltjes door en toen zün ploegge noot Huub Harings en de Fransman Couvelier Iets voor een vroeg avon tuurtje voelden, was er plotseling een kopgroepje van drie man. Het peloton zag er geen gevaar in en reageerde amper. Maar toen de vluchtelingen halverwege in Brussel nog steeds een voorsprong hadden, begonnen de Belgen zich te roeren. Even verderop werden de koplopers teruggepakt. Een ogenblik was het rustig in de bontgekleurde en gedeeltelijk uiteen gevallen karavaan. Op een klimmend landweggetje tussen Asse en Dender leeuw, barstte echter de bom. De slimme Belg Van Vlierberghe, diens landgenoot Hoskens en Zoet smeten de lont in het kruitvat. Toen de damp was opgetrokken hadden negentien renners een ruime minuut op het peloton genomen. Hard /OS VAN DER VLEUTEN had kunnen verschaffen en daarom de ouverture opvallend wilde rijden, bracht de kopgroep bü kilometer 115 op ruim drie minuten voorsprong. Daarna begon de aftakeling die werd versneld, toen Rentmeester van wiel moest verwisselen bü Ingooiem juist daar waar de Vlaamse Arden nen hun uitlopers hebben. Klein De Tiegemberg, venynige klim midden in een dorp, velde de uitlo pers. Wie nog op succes gehoopt had, zonder daarvoor kwaliteit mee te brengen, was inmiddels door kou en tempo wel uit de koers geworpen en de steile Edelare en de al even ve- nünige Varentberg luidden de be slissende fase in. Het was hier, dat Jos van Vleuten zich onderscheidde. De Belg Roman bedwong De Edelare het snelst, maar met de Belg Ba- guet zat Jos van der Vleuten hem op de hielen. De drie raakten samen en forceerden daarmee de beslissen de slag. Want in het peloton vonden de sterken het tüdstip aangebroken om zich definitief voorin te nestelen. Tien man maakten de eerste sprong en daarbü was Jan Janssen de grote animator. Vier man over brugden daarna het gat en tenslotte sleurde Noël Depauw nog eens rijf renners naar voren. Daarbü was al weer die kleine Rentmeester, die een prachtige üver ten toon spreidde. De 22 voorop hadden „de slag gemaakt" en in de laatste dertig kilometers zou tussen hen geselecteerd worden voor de zege. Ruimte Het werd Noël Depauw, die van de groep wel de ruimte kreeg, die een voortdurend demarrerende Jan Janssen zo graag had willen hebben. De 22 jaar jonge prof bleef over eind, ook onder de laatste aanvallen. De allerlaatste attaque was die van de Belg Marcel van den Bogaert en Jos van der Vleuten. Zü verdeelden (met een achterstand op Depauw van 1 min. 17 sec.) de volgende ere plaatsen. In de spurt van de reste rende negentien kon Jan Janssen (op 1 min 28 sec.) slechts Jos Huys- mans niet bedwingen. Nederland kon tevreden zün. Slechts Kees Bellenaars verliet wat somber het parkoers van aankomst: behoudens Van Espen hadden de Te- levizieren zich niet laten zien. Ze waren overigens de enigen niet, want nimmer vond men ook mannen als Melckenbeeck en Beheyt in de voor ste rangen. En ver daarachter ein digde. moedeloos en koud, Charly Gaul, die dit seizoen aan een come back denktRentmeester eindigde op de zevende plaats. In de resterende kilometers heb ben de vluchtelingen er bijzonder hard aan getrokken. Vooral de üzer- sterke Zoet was herhaaldelük op kop te vinden om het tempo aan te ge ven en de uitgekookte Belgen schreeuwend te beduiden of mee te rijden of zich te laten afzakken. Maar in elk geval niet aan een wiel te blüven „plakken" om dan uitgerust te kunnen sprinten. Slingerend over de weg draaide dat tot tien man geslonken kopgroepje in het feestelüke Kuume de laatste bocht in. Al eerste stormde Bart Zoet het laatste rechte eind op. En hoe verwoed Leopold Vergauwen en Al- bert van Vlierberghe nog in de krommingen aan het stuur rukten en uit alle macht op de pedalen stampten, de voluit sprintende Zoet konden zü niet meer achterhalen.. Bü de profs toonde de Belg Guido Reybroeck zich de sterkste door in de eindsprint zün enig overgebleven concurrent, de Brit Vic Denson, dui delijk te kloppen. Als derde finishte Bernard Vandekerkhove met 25 se conden achterstand. Blocklandst won de spurt van het peloton voor zijn landgenoot Ongenae en de Frans man Lemetayer. Wereldkampioen Jan Janssen eindigde op de tiende plaats. Uitslag Profs: 1. G. Reybroeck (België) de 200 km in 5 uur en 10 minuten; 2. V. Denson (Engeland); 3. B. Vande kerkhove (België) op 25 sec.. 4. W. Blocklandt (België) op 1 min. 30 sec.; 5. M. Ongenae (België); 6. P. Lemetayer (Frankrijk); 7. N. Kerk- hove (België); 8. A. de Cabooter België); 9. S. Desmet (België); 10. J. Janssen (Nederland); 11. B. Be heyt (België)12. C. van Espen (N derland)13. P. Rentmeester (N derland); 18. C. Haest (Nederla 21 R. Güsel (Nederland)28. R. Wot tere (Nederland). Allen ln de: tüd als Blocklandt. Onafhankelüken: 1. B. Zoet derland) de 152 km in 3 minuten; 2. L. Vergauwe (België)jVoo 3. A. van Vlierberghe (België) 4. Wjl - Huyvaert (België); 5. G. 'Hosto (België). Allen ln dezelfde tüd Zoet. TITELstrijd 1966 in West-Duitsland! Op het 129ste congres van de int* nationale wielerunie (U.C.I.) in 1 nève, is de organisatie reldkampioenschappen 1966 zen aan West-Duitsland. West-Duitsland verzamelde stemmen, Nederland 18, Oost-Duitoj land 12, Uruguay 12 ei waldje 4. Het wereldkampio cross vindt volgend jaar in Alg plaats, ln 1967 is Zwitserland nisator. De Westdiuitse Wielerbond steil zich voor de wegtitels op de Nürburg^ ring te laten betwisten, terwijl voor de baanwedstrij den aan of Frankfort denkt. Een ander belangrijk punt 1 het vraagstuk van de scheiding de amateur- en profrenners. Het infom ternationaal Olympisch Comité he<' de UCI als eis gesteld dat er i het einde van dit jaar een „zuiv amateurbond zal worden gevormd o straffe van uitsluiting van de wiele sport van het Olympisch proj Na breedvoerig discussies men met 70 tegen 36 stemmen hervormingsplan van UCI-presid Rodoni (Italië) te bestuderen. Daar-j toe is een speciale commissie in 1 leven geroepen. Reserves KNVB L It c AMATEURS Res. eerste klasse: De Musschen Feüenoord 3 O-O; LFC 2—ADO l| 0—1; CVV 2—Leerdam Sport 2 2—11/ VCS 2—Sparta 3 1—6; Unitas 2—Exjl celsior 3 3—1; SW 3—Neptunus f 1—0. Res. tweede klasse A: RVC 2-4'i j Laakkwartier 2 2—1; HBS 2—UVSS'J 1 O9- Poloriloe OTVmiHo 9 O1' OTJAlii 1 2—3; Celeritas 2—Gouda 2 0—1; ONlil 2RKAW 2 5—1; Quick 2—Delft 6—2; Westlandia 2—VUC 2 3—2. Res. derde klasse A: Wilhelmus Blauw Zwart 2 5—Tonegido SJC 2 0—1RKAW 3—Altior 2 1 WSB 2—Lisse 2 afg. Foreholte Lugdunum 2 1—3. Res. derde klasse B: TOGB Woerden 2 1—2; Lugdunum 3—1 2 1—3; Alphen 2—GD A 2 4—2; IJ1 3—ONA 3 5—2; GSV 2—Olympia 2—4. ZATERDAGVOETBAL Res. tweede klasse: CSVD 2—ARC 2 5—2; SSS 2—Excelsior P 2 0-4: Quick Boys 2—Zwaluwen 2 2—1: Heerjansdam 2—Zwart Wit 2 0—0: DOTO 2—RWH 2 2—2. Res. derde klasse B: Die Haghe 2- Monster 2 afg.; PPSC 2's Graven!» SV 2 1—4; HBSS 2—DUNO 2 5—0. I Res. derde klasse C: Unicum 2- Jodan Boys 2 afg.; Zwaluwen 3- WGZ 2 WGZ ao.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 6