Van Bijbelse boodschap tot ruimtevaart HUNTER echt een lekkere Amerikaan ai Geen jongeren, maar deskundigen naar de ontwikkelingslanden KUNST EN GENOEGEN OOGST EEN UITBUNDIG BIJVAL Geldkistjes gestolen, geldkistjes gevonden Lord Morrison (77) in Londen overleden Nederlaag van Leiden tegen HDM Ppgericht 1 maart 1860 Maandag 8 maart 196S Tweede Mad no. 31510 «^Interessante postzegeltentoonstelling -> in Leidse Lakenhal 1 De lijn der historie, zoals deze zich aftekent tussen de verkon diging van de bijbelse boodschap in het scheppingsverhaal en de jongste ontwikkeling van de ruimtevaart, vindt men op postzegels ug. Al wat daartussen ligt op het terrein van geschiedenis, cul- en techniek, men vindt het, veelal fraai afgebeeld en keurig fcerangschikt, terug op de tentoonstelling, welke thans in ,,De La- lerhal" is ingericht ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van jde Leidsche Vereeniging van Postzegelverzamelaars. Ook oorlogen en oorlogsom- andigheden hebben in toene- \ende mate, zowel in letterlijke :ls in figuurlijke zin, hun stempel <edrukt op poststukken. Vaak iaat ook achter het zo onschul- lige postzegeltje een wereld van ■omantiek schuil. bezoek aan deze tentoon- illing, welke zaterdagmiddag door wethouder, ir J, J. G. van Hoek, werd feopend, groeit met de minuut de vaardering, welke men moet hebben Moor de verzamelwoede en opmer kingsgaven er zijn vele interessan te en zeldzame afwijkingen van de vare postzegelverzamelaar. Geboren lèls hobby ls het uitgegroeid tot een Waardevolle tip Van Hoe, die deze tentoonstel ling niet opende in zijn kwaliteit van wethouder, docht als belangstellend lid (ook wethouder Sannes was aan wezig) gaf deze middag het bestuur waardevolle tip: het aanleggen Mtunst. Examencommissie opfl Tot voorzitster van de examencom- i akte Na (nijverheidsonder- is benoemd mej. E. C. C. Op- loorth te Leiden en tot leden de rdames M. C. v. d. Berg te Alphen aan Rijn; C. J. Ydo-Barreveld te 'oorhout; G. J. Verbrugge te Leiden; G. G. Zimmerman te Katwijk aan /rMden Rijn en de heren mr. H. de Jong a£rte Leiderdorp, H. M. J. W. J. Kort- Jjman te Leiden, J. Vink te Katwijk chisan Zee. Gé Hofenk overleden De vooral In Leidato-kringen be kkende musicus en grammofoonplaten- [0-41 handelaar Gé Hofenk is in de nacht van zaterdag op zondag, geheel on- ud4verwacht, in zijn woning aan het Sta- 8 w tionsplein overleden. De heer Hofenk bereikte de leeftijd van 55 jaar. De heer Hofenk was oprichter van edel het populaire amusementsorkest „The lt| Melody Makers" en genoot als zoda nig bij tal van verenigingen in Leiden lief en omgeving grote bekendheid, all» Ook voor het Leidato-bestuur bete- jkent zijn heengaan een groot verlies. 'gjjlDe heer Hofenk maakte van dit be- irdafituur deel uit en was speciaal belast' Hart met het aantrekken van artiesten voor deze Leidse Middenstandstentoonstel- rtil ling. Hij nam in dit bestuur een ge- heel eigen plaats in, ook door zijn J stiptheid in het nakomen van de door hem opgenomen taken en zijn zin voor het geordend bijeen brengen van de gegevens, die voor het comité van belang konden zijn. Voorts werd de heer Hofenk zeer l i gewaardeerd om zijn bescheidenheid en zijn hulpvaardigheid.' i Het stoffelijk overschot zal gels in zeer ruim verband be trekking hebben op Leiden. Als basis deze collectie bood ir. Van Hoek postzegelset aan van de onlangs uitgekomen industriële zegels in For- i (Nationalistisch-China)waar- en afbeelding voorkomt van een werkstuk van de Leidse Apparaten- fabriek. De voorzitter van de jubilerende vereniging, de heer A. de Best, die vooraf een inleidend woord sprak, verheugd over de grote medewer king, welke het bestuur bij de inrich ting van deze tentoonstelling van zo vele zijden mocht ontvangen en waar door de inzendingen ook zo waardevol zijn geworden. Wie zich daarvan wil overtuigen kan t/m. 15 maart in ,,De Lakenhal" terecht. Een jury, be staande uit de heren W. Kloos, W. baron Six van O ter leek en A. van der Willigen heeft het tentoongestelde materiaal op zijn waarden beoordeeld kende de volgende prijzen toe: de heren J.A.D. Krajenbrink (De Neder landse postkantoren uit de na-oorlog periode in het buitenland) Verguld zilver -f Beker L.V.v.P.V.; W. J. var Doorn (De invloed van oorlogen ei oorlogsomstandigheden op poststuk' ken) Verguld zilver Beker L.V.v.P.V.; A. L. Beker (Nederland, speciale stempels op le, 2e en 11* BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN van T. Eikelboom NaaveidV Maria Sophia 1 Pryna, Nasveld; J. Hoogkamer A. M. S. Riem Vis; Ingrld Maria Elisabeth, dr __i der Zei H. Peeters; Carl Heinz Jacobus, f H, A. J. Degens en M. C. L. Ki 0 Lena Petronella, f akker en L. Muldi 0 Laurentlus, zn van G. J. an T. J. M. Zonderop; - 0 van H. Lammer8 en G. Deelstra; Sonja, dr van H. J. M. van Zundert en C. C. C Dlenjes; Arnoud Victor, Leeuwen en J. R. OVERLEDEN der MelJ, 67 Ji 8f Krolt, 54 J: j Solleveld. 85 Ir, Kr-" - 9 84 95 A. W. H. van der r, J. M. T. Roessen, Hartwljk; W. J. Lut, Weer incident Syrië-Israël Een Israëlische militaire woord voerder heeft bekendgemaakt, dat een Israëlische tank en machinegewe ren gisteren Syrische posten tot zwij gen hebben gebracht, die Israëlische tractoren beschoten welke werkzaam ;n in een landaanwinningsgebied i misnoegen te kennen ten noordwesten van het meer van Kongo-Brazzaville «voormalig Frans Galilea. Aan Israëlische zijde vielen j Kongo) binnendringen van gewapen- geen slachtoffers. de opstandelingen in zijn land. Hij Radio-Damascus meldde, dat Syrië zei ook. dat vier Afrikaanse staten een klacht bij de gemengde bestands- zich met de binnenlandse zaken van commissie heeft ingediend naar aan- Kongo inlaten door de opstandelin- leiding van het incident. gen tegen zijn regering te helpen. Tsjombe valt uit De Kongolese premier Tsjombe heeft zich gisteren op de bijeenkomst, die de ministerraad der Organisatie thans in de Keniase hoofdstad Nairo bi houdt, krachtdadig verdedigd te gen de felle aanvallen, die politieke tegenstanders zaterdag J.L op hem hadden gedaan. Tsjombe gaf zijn het via j Mevrouw Stof f els-Van Haaf ten op V.V.D.-congres in Leiden Geboortebeperking Ir. G. van Hoek (links) en de voorzitter, de heer A. de Besttijdens hun rondwandeling over de tentoonstelling. (Foto L.D./Holvast) emissie) Groot zilver -f Bondsme- daille; W. F. Briel (Luchtpost, oceaanvluchten) Groot zilver -f me daille oud-voorzitter W. Kraayen- brink; H. W. van der VI 1st (Frank rijk 1849—1875) Groot zilver -f prijs Leidsche Courant; J. A. Lammers (Dieren op postzegels) Klein zilver -f medaille Leidsch Dagblad; J. Spijker (Wat mensen kunnen doen) Klein zilver medaille „De Vliegende Hol lander". Een klein zilveren medaile ontvin gen: de heren E. P. Arts (Nederland, vóórfilatelistische brieven, afstempe ling op le emissie). Mevr. Barning (Ghana, Somaliland, Nigeria), W. J. van Doorn (Briefkaarten Nederland 1916-1924); Th. van Leeuwen (Bel gië 18491866; IJ. S. Kramer (De Bijbelse boodschap op postzegels) groot brons; de heren A. de Best (Britse koloniën); G. W. E. Hamann (Zwitserland); Sj. Hoekstra (Rus land) G. M. Minnema Zweden en Ver. Staten)J. A. D. Krajenbrink (Suriname); C. M. F. PLeyte (Neder land en Ned. Nieuw Guinea); J. Spij ker (Nederland 1940—1965) J. Spijker (Nederland plaatfoutenP. van der Valk (Israël); G. de Vries (Opwek kingentransport van elektriciteit)A. C. Bestelink (Duitsland) en C. M. F. Pleyte (Verenigd Europa). Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het kand. ex. opvoedkun de mevr. H. J. v. d. Noordaa-Kukler (Leiden) en de heer E. O. I. Jozef- zoon (Leiden)kand. ex. Franse taai en letterkunde de heer W. H. A. P. Boers (Tilburg) en mej. H. E. Brug- geman (Den Haag); semi-arts ex. de heren P. F. Bruning (Leiden) H. L. Houtzager (Leiden)S. Schroten (Rotterdam)F. P. v. d. Stok (Was senaar) arts. ex. de heren J. Bloot (Katwijk aan Zee) en P. E. R. Rhem- rev (Oegstgeest). De V.V.D.-conferentie over ontwikkelingshulp, die de Ka mercentrale—Leiden in de Stadsgehoorzaal belegde, werd -wij maakten er zaterdag reeds melding van ook bijgewoond door mevrouw mr. J. M. Stoffels —Van Haaften. Evenals prof. S. Korteweg. lid van de Nationale Adviesraad in zake hulpverlening aan minder ontwikkelde gebieden, en ir. A. Franke, directeur van de Ned. Heide Maatschappij, hield mevr. Stoffels tijdens dit congres een korte inleiding, waarin zij haar visie gaf op de hulpverlening aan de ontwikkelingslanden. Het Tweede-Kamerlid ging er van uit, dat er voor ontwikkelingshulp politieke, economische en humani taire motieven zijn aan te voeren. Een humanitair motief is op zich zelf al voldoende om hulp te verlenen, al dus mevrouw Stoffels". Zij behandel de voorts de vraag of particuliere hulp met een levensbeschouwelijke achtergrond, zoals missie en zending, door de overheid gesubsidiëerd dient te worden. „Onder bepaalde omstan digheden ja", zo vervolgde mevrouw Stoffels. Zij pleitte in dit verband voor een betere coördinatie in de hulpverlening door de overheid, de particuliere organisaties en het be drijfsleven. Manier waarop Evenals de vorige inleiders was mevrouw Stoffels de mening toege daan, dat de manier waarop hulp wordt verleend veel belangrijker dan de hoogte van het voor deze hulp uit te trekken bedrag. Wat t uitzen den van jongeren, bijvoorbeeld in kader van het vredeskorps, betreft, daarover kon mevrouw Stoffels niet enthousiast zijn. Deze jongeren, al dus het Tweede-Kamerlid, missen de nodige ervaring en levenswijsheid. Bovendien, wat is het nuttig rende ment van hun tweejarig verblijf in een ontwikkelingsgebied? Het geld, dat wij in deze ontwikkelingshulp ste ken, moet zo effectief mogelijk wor den besteed. Het is daarom beter om een aantal deskundigen en assistent deskundigen uit te zenden dan mas sa's jongeren, aldus mevrouw Stof fels. Zij achtte het van het grootste belang om goede technische kennis dienst te stellen van de ontwikke lingslanden. Mevrouw Stoffels toonde zich voorts een groot voorstander van ge boortebeperking in de ontwikkelings landen. „Wij moeten vooral niet aar zelen om steun te verlenen aan een geboortebeperkingsproject", zei me- w Stoffels. Zij betreurde het ove rigens ten zeerste, dat het Nederland- parlement wat dit betreft over het algemeen een eng standpunt inneemt. Na de inleiding werd er over het on derwerp zeer levendig gediscussieerd. De conferentie werd voorgezeten door prof. mr. C. H. F. Polak. I.K.I. VIERDE GEZELLIG FEEST De personeelsvereniging van de IKI uit Leiden en Voorschoten hield za^ terdag ter gelegenheid van het tien jarig bestaan in de grote zaal vai „Den Burcht" een feestavond. Na een inleidend woord van di voorzitter van de personeelsvereni ging, de heer A. v. d. 'Velden, die in het bijzonder de directieleden be groette, trad het gezelschap „Blijft Optimist" voor het voetlicht. Er werd een geslaagd oabaretpro- gramma gebracht, dat werd onder broken door conference van Henk Steenvoorden. Medewerking leenden Suze Mulder, cabaretière, Amarco, humor en mysterie, The Sea horses, zang, Henk en Gé, schetsjes, The Rivers Trio, parterre-acrobaten, The Raily Sons, mondharmonica en Cees v. d. Togt, muzikale begeleiding. Tijdens dit programma betrad een groot aantal leden van het personeel de IKI uit Breda onder aar ring van prins Carnaval en het b ensemble „De Oetertoeters" de feest zaal. En toen steeg de feestvreugde ten top, vooral tijdens het bal, dat het teken van de Brabantse leut stond. Er werden ook onderscheidingen uitgereikt: prins Carnaval benoemde de heren A. v. d. Velden en A. Spie renburg tot ridders in de orde va Wijze Uil en de Bredase prins door het bestuur van de Leidse afde- U proeft het bij elk trekje: dit is pure, Amerikaanse tabak van opperbeste kwaliteit. Steek eens op Hunter is een Koninklijk genoegen in King Size formaat. Een geldkistje met een bedrag van ruim zevenhonderd gulden, een geld kistje met papieren, een witgouden ring met twee briljanten en een gouden schakelarmband werden zaterdag tussen half negen 's mor gens en tien uur 's avonds ontvreemd uit een woning aan de Uhlenbeck- kade. Bejaarde vrouw na ongeval overleden De 76-jarige Leidse Volkers, die twaalf dagen geleden bij het oversteken van de Haagweg te gen een vrachtauto opliep, is in het Academisch Ziekenhuis overleden. De bejaarde vrouw raakte bij het onge luk ernstig gewond. Zij had een sche- delbasisfractuur, een gebroken linker- ling geslagen tot ridder in de orde I enkel en een aantal gebroken mld- van het Rode Achter licht. I denhands beentjes. De geldkistjes waren weggeborgen i een kast in de benedenverdieping, de ring en de armband lagen in een linnenkast op de eerste etage, Eén de geldkistjes is later leeg terug gevonden in de Dozystraat. De politl® is de inbreker nog niet op het spoor. Merkwaardig is, dat ook gisteren, i een brandgang nabij de Zaan- straat, een geldkistje is gevonden. Dit geldkistje is echter niet afkom stig van de inbraak in de woning aan de Uhlenbeckkade. Het geldkistje, dat door een bewoner van de Spaar- nestraat in de brandgang werd aan getroffen, bevatte een aantal kwi tanties. Van loopjongen tot vice-premier jjiVon stop"-programma is een lust voor het oog en het hart De Stadsgehoorzaal was zaterdagavond geheel uitverkocht; het chr. tambour- en pijpercorps Kunst en Genoegen zat op het podium om ouders en donateurs zijn kunnen te tonen Honderden andere belangstellenden moesten evenwel teleurgesteld worden, daar het organiseren van twee avonden voor het bestuur te kostbaar werd. Er werd een „non-stop" programma geboden, dat een lust was voor oor en oog! De heren Schwedler en Freysen, die het corps in strueren leggen veel eer in met hun werk. Het resultaat is. dat K. en G. op zijn gebied in de hoogste rangen genoteerd staat. Dit jaar komt het corps opnieuw uit in een internationaal concours. Zal het ditmaal met de hoogste lauweren gaan strijken? De voorzitter opende met een welkomstwoord o.a. aan vertegen woordigers van andere verenigingen, onder wie leden van het 3 October- bestuur. Hij ontvouwde het eigen lijke plezierige probleem van de gro te belangstelling der jeugd om tot het korps toe te mogen treden. In dit opzicht moet men zich beperking opleggen, daar het voorzien van in strumenten en uniforme kleding kostbare investeringen vergt. Er wor den nog slechts zeer jeugdige adspi- ranten toegelaten om na een oplei dingsperiode van vier vijf jaar in gedeeld te kunnen worden bij de se nioren. Van gemeentewege wordt een subsidie verstrekt. Uit het gehele land en ver daarbuiten men kreeg zelfs een uitnodiging uit Italië komen aanvragen voor medewerking bij het bestuur binnen. Hiervan val len die voor evenementen op de zon dag al zó af en voor de rest is er eenvoudig haast niet aan te voldoen. Op zichzelf een prettig geluld. Hetzelfde kan men zeggen in de eerste plaats van het optreden der z.g. junioren, die met hun model op treden, enige malen zelfs aangevoerd door een knaapje uit hun eigen ge lederen, „de show stalen". Hun wasjes gespeeld op de fluit of zelfs gezongen met zeer verdienstelijke pianobegeleiding van Ada van der Bent waren een lust voor het oor der ouders. De slaginstrumenten worden zeer vaardig bespeeld, enkele uitblinkers traden er zelfs mee als solist op in vrij gecompliceerde rit- terwijl de klank van het koper in zulke jeugdige handen eveneens opmerkelijk was. Er was zelfs een speler bij van 9 jaar, ongeveer twee maal zo groot als zijn instrument, dat hij keurig naar voren gericht zo als het behoort, bespeelde. De heer Schwedler, die de programmadelen met een vrolijk woord verbond liet hem apart een buiging maken. Dit alles was zeer leuk! 'Het optreden van de senioren im poneert, steeds door de massale klankt en het martiale optreden, dat in elk detail even verzorgd is. Mars en wals ritmen wisselden elkaar af en ondanks de uitvoerigheid van het programma leek het, of de toehoor ders er niet genoeg van kregen. Elk optreden verwierf een feestelijke bij val. Men had verder de medewerking van een drietal jonge mannen met gitaren, aangevoerd door Paul Kol ling, dat het publiek aangenaam wist bezig te houden met Amerikaanse, Afrikaanse en andere liedjes. En ten slotte was er nog mr. Franklin met zijn sprekende pop Chariest, die de aanwezigen verbaasd J~3d staan. Leiden maakt met dit kerngezon de K. en G. een goed figuur naar buiten. Moge de bazaar, die men wel dra hoopt te houden om het gereed gekomen nieuwe spelersmateriaal in de spulletjes te kunnen steken, de benodigde tien mille, cn liever nog meer, inderdaad opleveren. Ad. Int. dagen door zijn inspirerend gedrag het voorbeeld voor de natie. In de eerste wereldoorlog was hij dienst weigeraar geweest. Tweemaal deed Morrison, die ai grote organisator de werkelijke par tijbaas was, vergeefse pogingen de hoogste top in de Labourpartij te bereiken. Hij moest eerst Attlee voor laten en na diens aftreden Gaitskell. Het moderne Londen heeft veel aan Morrison te danken. Hij wa initiatiefnemer van het „Festival of Britain" en van de bouw van „Royal Festival Hall". In 1959 trok hij zich uit de politiek terug werd kort daarna in de adelstand verheven. (Van onze Londense correspondent) Lord Morrison, de zoon van een politieman die het bracht tot vice- premier in de Labourregering van 1945'51, is zaterdag op 77-jarige leeftijd overleden aan de gevolgen van een hersenbloeding. Met hem is een van de pioniers van de Labour- beweging en een groot parlementa riër heengegaan. Herbert Stanley Morrison was de laatste van zeven kinderen in het gezin van agent Morrison en werd drie dagen na zijn geboorte blind aan een oog. Na de lagere school werkte hij zich van loopjongen via telefonist van een brouwerij en op- laadchef op tot burgemeester van de Oostlondense gemeente Hackeney. Als kind zat hij reeds op de banken van de publieke tribune in het La gerhuis, waarin hij later als minis ter zo zeer van zich zou doen spre ken. Morrison was een sprankelende, kleurrijke persoonlijkheid, die altijd een „cockney" ls gebleven) een bij naam voor de typische Londenaar uit de volksklasse), die met volledige op rechtheid en een natuurlijke humor zegt wat hij op het hart heeft. Daaraan en aan zijn gezonde ver stand, dat meer dan een voldoende compensatie vormde voor het ont breken van een formele opleiding, had Morrison zijn enorme populari teit te danken. Tijdens de oorlog speelde de Labourman Morrison in het kabinet van Churchill een zeer grote rol. Hij was de oorlogsaanvoer der aan het binnenlandse front en met name tijdens de „Blitz", toen het vooral aan hem te danken was dat de Londenaars, die door Hitiers bommen zoveel leed te dragen kre gen, niet versaagden. Hij was in die 110 van de 21 zetels. Grote zege voor Frey in Chili Bij de gisteren in Chili gehouden verkiezingen voor de wetgevende ver gadering, heeft de Christendemocra tische Partij van president Frey een geweldige overwinning behaald. Zij verwierf blijkens de officieuze eind uitslagen 79 van de 147 beschikbare zetels, tegen 28 ln het huidige par lement. De radicalen kregen 21 zetels tegen 39 eerst, de communisten 15 (16), de socialisten 11 (15), de libe ralen 7 (28) en de conservatieven 3 (17). Ook ln de senaat heeft de par tij van Frey een grote zege behaald. 'Hiervoor moeten 21 nieuwe leden worden benoemd. De schristende- mocratische partij legde beslag op Leiden heeft in de wedstrijd tegen HDM een onfortuinlijke nederlaag (12) geleden. Onze stadgenoten hadden in eerste instantie aanval lend het beste van het spel, hetgeen resulteerde (na tien minuten) in een doelpunt van R. Ykema uit een straf - er. HDM kwam daarna lang- a onder de druk uit, maar het spel bleef onder de maat, waaraan vooral de scheidsrechter debet wa ren. In de tweede helft wogen de partijen goed tegen elkaar op. Het spel werd echter harder waartegen de leiding onvoldoende optrad. HDM scoorde na veertien minuten de ge lijkmaker, hoewel de geldigheid door vriend en vijand betwijfeld werd. Hoewel Leiden meer kansen kreeg viel de winnende treffer toch aan de andere kant. Van Duyvenbode Var- keVisser scoorde voor HDM: 12. De pogingen van Lelden om alsnog ge lijk tc maken bleven zonder succes. De strijd om de leiding van de 2e klasse dames tussen Ever Swift en Lelden, eindigde onbeslist: 22. Al vrij snel na het begin scoorde de linksbinnen van de thuisclub, het geen Leiden stimuleerde de zaken wat beter aan te pakken. Uit een vrije slag, even bulten de cirkel, scoorde mej. Koekoop en even la ter bracht mej. Van Ham uit een voorzet van mej. Kruyt de stand op 1—2. Na de rust speelde Leiden het bes te bockey. Doelpunten bleven echter uit en door vreemd optreden van de scheidsrechters werd tenslotte de wedstrijd rommelig. Leiden werd hierdoor in de verdediging gedrukt en na een dekkingsfout slaagde Ever Swift erin de score recht te trekken. Tijdens een scrimmage in de Leidse cirkel kwam het eindsignaal, voor Leiden juist op tijd Leiden 2 (heren), verzwakt door vijf invallers, kon het tegen Ring Pass niet bolwerken. Na een 03 achterstand bij rust, ging het in de tweede helft wel beter maar een nederlaag kon dit toch niet meer afwenden. Het werd 14. Voor Lei- den scoorde Stomps.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3