LEIDSCH DAGBLAD Erhard wil diplomatieke betrekkingen met Israel A.R. iets soepeler NEGERSTOET IN SELMA, ALABAMA, UITEENGESLAGEN Op Westers advies geen breuk met de regering van Nasser Birrenbach in Tel Aviv i\ RUSSISCHE KUNSTMAAN Onrust in Marine van Indonesië AFSCHEID MET SNEEUW K „ONMISBARE BAROMETER" (Due/ tvs -P! gericht 1 maart 1860 MAANDAG 8 MAART 1965 No. 31510 pirecteur: E. A. E. van Dishoeck hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.10.05 per kwartaal, t. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 De Wcstduitsc bondskanslier Erhard heeft het besluit genomen l diplomatieke betrekkingen met Egypte niet te verbreken. Te- ^ns heeft hij besloten dat de bondsrepubliek diplomatieke be- |ekkingen met Israël zal aanknopen. Dit houdt echter niet in, pt de wapenleveranties aan Israël zullen worden hervat, maar kderzijds zal West-Duitsland ook de economische hulp aan bypte niet hervatten. Erhards beslissingen werden gisterochtend Ötend. Zij zijn zelfstandig door de bondskanselier genomen, na- pf het kabinet eerst had gepoogd gezamenlijk tot een oplossing komen. Erhard heeft in de afgelopen afwisselend het oor geleend i diverse raadgevers, die voor of breuk met Egypte waren, tod vorige week scheen hij besloten [hebben een harde koers te varen, tvas hy onder invloed ge- MM .Koningin Louise van Zweden, pie na een verblijf van enkele n Magen in een ziekenhuis in va<ptockholm is overleden. Koningin Louise van Zweden is gis- j teren, op 75-jarige leeftijd, in een ziekenhuis in Stockholm overleden. Zy leed al vele jaren aan een zwak hart. In een communiqué werd be kendgemaakt, dat zy vredig was ingeslapen, zonder tot bewustzijn aki te zijn gekomen sinds de operatie cutf van afgelopen donderdag, voor Kerstmis van vorig jaar 'er? wer(j 2y jjj eej, kliniek opgenomen, KL voor wat werd genoemd „een over werkt hart". Begin februari mocht de vorstin naar paleis Drottning- holm, bij Stockholm, terugkeren, totdat zü donderdag in alleryi naar het ziekenhuis moest worden over gebracht voor een zes uur durende spoedoperatie. Vervolg pagina 2 WEERBERICHT ■i MINDER WIND De Bilt vex-wacht van heden- tot morgenavond zwaar bewolkt met hier ar enige regen en plaatselijk en kele opklaringen. Matige tot zwakke *ind in hoofdzaak tussen noordwest zuidwest. Vanacht temperatuur het vriespunt met op enkele Plaatsen mist. (Opgemaakt om 11.15 uur). M 9 MAART Zon op: 7.06 uur; onder: 18.34 uur. Maan op: 9.46 uur; onder: 0.44 uur. Hoogwater in Katwijk te 7.05 en 119.27 uur, laagwater te 2.44 en 15.10 „uur. komen van de groep, die geleid wordt door de vroegere kanselier Adenauer. In het andere kamp bevond zich o.a. minister van Buitenlandse Zaken Schroder. Erhard besloot tenslotte de harde koers te verlaten, nadat hij zaterdag had gesproken met de am bassadeurs van de Westelijke Grote Drie (Amerika, Engeland, Frank- ryk). Vooral het Franse staatshoofd zou ernstige bedenkingen tegen het afbreken van de betrekkingen met Egypte hebben geuit. Ook de Ameri kaanse ambassadeur bracht namens de president bezwaren ter tafel, die gebaseerd waren op rapporten van de rondreizende ambassadeur Averell Harriman. Deze had in Israël de indruk gekregen, dat verscherping van de situatie in het Midden-Oosten het gevaar van oorlog inhield. Erhards definitieve besluit is in overeenstemming met de opvattin gen van minister Schroder. Tot zover onze correspondent in Bonn. Het Westduitse lid van de Bonds dag (Tweede Kamer) Kurt Birren bach is gisteravond in Tel Aviv aan gekomen om besprekingen te begin nen over het aangaan van diploma tieke betrekkingen tussen West- Duitsland en Israël. Het Israëlische persbureau deelde mede, dat hij in het grootste geheim reisde. Zijn naam kwam niet op de passagiers lijst van het vliegtuig voor. Op het vliegveld werd Birrenbach ontvan gen door functionarissen van het Israëlische ministerie van Buiten landse Zaken, die rechtstreeks met hem naar Jeruzalem reisden. Gewoonlijk goed ingelichte krin gen zeiden, dat hij na besprekingen op dit ministerie een onderhoud zal hebben met premier Esjkol. Niet gemakkelijk Onze correspondent in Jeruzalem meldde hedenochtend: Hoewel Israël ongetwijfeld Bonns initiatief gunstig zal beoordelen, is het hoogst onwaarschynlijk dat het zou afzien van zü'n eis, dat Bonn vol ledig zün verplichtingen nakomt van de wapenovereenkomst, die in 1962 in het geheim werd gesloten. Het aanknopen van diplomatieke betrek kingen met West-Duitsland wil men geheel op zichzelf zien, los van andere kwesties. Over het algemeen Is men van mening dat Bonns jongste verklarin gen een symptoom zijn voor de ver nederingen jegens West-Duitsland, dat nu geleei-d heeft dat het zich moet overgegeven aan de chantage - politiek van de Arabieren. De eventuele opening van een Westduitse ambassade in Israël zal overigens nog heel wat voeten in de aarde hebben. Velen In Israël ver werpen immers de conceptie van „het nieuwe Duitsland", terwijl tal rijke ex-nazis nog hoge posities bekleden en terwijl Bonn lange tijd heeft geaarzeld de verjaringstermijn voor de oorlogsmisdadigers te ver lengen. Parijs en Cairo Onze Parijse correspondent telefo neerde vanochtend: In Parijs kon vanochtend geen enkele bevestiging worden verstrekt van het gerucht uit Egyptische bron, dat Frankrijk de plaats van West- Duitsland zou willen innemen als geldschieter van Egypte. Ofschoon president De Gaulle de diplomatieke betrekkingen met de Arabische lan den In het algemeen en met Egypte in het bijzonder voortdurend poogt te verbeteren en hij in de persoon van de oud-premier Edgari Faure onlangs weer een persoonlijke bood schapper naar Cairo stuurde, heeft Parijs zijn relaties met Israël voor die verbetering toch nooit direct in de waagschaal willen stellen. Die laatste overweging plus de omstan digheid dat De Gaulle momenteel geen redenen heeft zich een onvrien delijk gebaar in de richting van Bonn te veroorloven, maken dat men voor lopig moeilijk veel geloof kan hech ten aan het bericht. De Russen hebben gisteren weer een satelliet van het type Kosmos gelanceei'd, de 59ste van deze reeks. Meri wil hiermee het onderzoek van de ruimte voortzetten volgens een programma dat in 1962 voor het eerst werd bekendgemaakt. De eerste omwenteling om de aarde duur de ruim 89 minuten. De grootste af stand tot de aarde bij deze omwente ling bedroeg 339 km. de kleinste 209 km. Berichten van het officiële Indo nesische persbureau Antara wyzen op ernstige interne stubbelingen in de Indonesische marine. President Soekarno heeft de bevelhebber van marine, vice-admiraal Martadi- natie, opdracht gegeven stappen te en „om orde en discipline in de ne te herstellen". Verde heeft het gehele marinepersoneel opdracht gekregen, naar zün posten terug te keren. Grote politieke vergaderingen leveren geen bijdrage tot oplossing van crisis (Van onze parlementaire redacteur) De drie belangrijke politieke vergaderingen, die afgelopen za terdag zijn gehouden hebben geen van alle een duidelijke bij drage geleverd tot de oplossing van de kabinetscrisis. De socialisten hebben op hun Amsterdamse congres duidelijk af stand genomen van de crisis. „Ze moeten het eerst zelf maar uitzoeken", zei de fractieleider dr. Vondeling. Na deze opmerking somde hij een lange lijst bezwaren tegen het regeringsbeleid op, waaruit dui delijk bleek, dat er een formidabele kloof ligt tussen wat de socialisten willen en wat de regeringsfracties tot nu toe hebben gedaan. Met zijn kritiek heeft dr. Vondeling de kans op een nieuwe politieke combinatie een heel eind in de toekomst ver schoven. De socialisten hebben zich zaterdag meer dan ooit als oppositie partij opgesteld. (Men zie ook elders) In- en uitpraten Bij de christelyk-historischen, die zaterdag in Utrecht hun unieraad bijeen lieten komen, is het niet ver der gekomen dan wat in- en uitpra ten. De C.H.-ministers waren niet bij deze vergadering, waarin zowel waardering voor de bestaande om roepverenigingen als begrip voor de noodzaak van meer „openheid" werd uitgesproken. Er mag niet worden gediscrimineerd tussen oude en nieuwe gegadigden, zo stelde de unieraad vast. Er mag geen oplos sing komen tot elke prijs. Het lands belang is niet gediend met starre standpunten en de bestaande ge schilpunten zijn niet meer uitsluitend principieel. De unieraad sprak zich ook uit tegen commerciële televisie en tegen elk stelsel, waarbij de adverteerder invloed heeft op de programma's. Onderdelen van de twee ba taljons Amerikaanse mariniers, die de Zuidvietnamese basis Da Nang gaan beschermen, gaan met materiaal aan land. De troe pen zullen de Zuidvietnamezen vervangen, die thans voor de bescherming zorg dragen. Deze laatste uitspraak zou be langrijk zijn als de unieraad er ook aan had toegevoegd, wat zij precies onder het woord „invloed" verstaat. Dat laatste is niet gebeux-d, zodat de C.H.U., geheel volgens de traditie, in deze kwestie nog steeds een vrij wazig standpunt inneemt tussen de extreme opvattingen van de liberalen en de anti-revolutionairen. Tegenstellingen Bij de anti-revolutionairen, die ook in Utrecht bij elkaar kwamen, heeft men met succes de tegenstellngen, die afgelopen week aan de dag tra den door uitlatingen van partijvoor zitter Berghuis en een hoofdartikel in het dagblad „Trouw", begraven. Het centraal comité zei in het com muniqué van de vergadering ervan ovei-tixigd te zün, dat alle betrokken anti-revolutionairen in constructieve zin hun medewerking aan de pogin gen tot oplossing van de crisis zullen geven. Dat is wel iets anders dan de recente opmerking van dr. Bruins Slot, de hoofdredacteur van het A.R.-dagblad „Trouw": de pogingen van drs. Sohmelzer behoren tot mis lukken gedoemd te zijn. Blijkbaar is de party erin geslaagd de weerspan nige hoofdredacteur weer in de par ty gelederen terug te brengen. Dr. Berghuis, die afgelopen week een nogal pessimistisch hoofdartikel in het partyweekblad „Nederlandse gedachten" heeft geschreven, heeft zich stellig verontschuldigd met de opmerking dat zyn stuk al geschreven en bijna gedrukt was, toen drs. Schmelzer nog niet was aangewezen. Aan de principiële standpunten van de A.R.P. in het omroep vraagstuk heeft de byeenkomst van het cen traal comité natuurlyk geen veran dering gebracht. Alleen de tactiek is besproken. Misschien zijn de anti revolutionairen daarin nu iets soe peler geworden. Geen nieuws Van de informateur drs. Schmelzer dit weekeinde geen nieuws. Vanoch tend is hy zijn gesprekken met de fractieleiders begonnen. Mr. Geert- sema (VVD) opende de ry. Vanmid dag zou de heer Van der Ploeg (KVP) komexi. Vanavond en mor genochtend volgen dan nog de heer J. Smallenbroek (AR) en mr. Beer- nink (CHU). Een zonnig plaatje in de koude en sombere dagen van de na- winter: in Nice werd het jaar lijkse bloemengevecht gehouden i&m als onderdeel van het corso, dat elke keer weer vele duizenden toeschouwers trekt. Advertentie (Van onze weerkundige medewerker) De late maart-koudegolf heeft vanmorgen met sneeuwval af scheid genomen. In de noordelijke provincies lag om negen uur vanochtend 4 cen timeter sneeuw, maar uit het westen werd zachtere lucht van 4 tot 5 graden toegevoerd. In Twente kwam in de afgelopen nacht nog 5 graden vorst voor. Al is er in de komende nachten tij dens opklaringen plaatselijk nog wat lichte vorst mogelijk, overdag wordt het geleidelijk zachter, waarbij in de loop van de week de depressies met regen meer vat op het weer in West-Europa zullen krijgen. Langzaam maar zeker gaan wij op weg naar de lente. Dit blad bestaat uit 16 pagina's Politie van de zuidelijke Ame rikaanse staat Alabama en uit het daar gelegen stadje Selma is gisteren in actie gekomen met knuppels en traangas om een be toging voor kiesrecht van negers te verhinderen. Enkele honder den negers hadden tevoren be kendgemaakt dat zij een vreed zame protestmars naar Montgo mery, de hoofdplaats van de staat, zouden maken. Bij het po litieoptreden kreeg een veertigtal betogers hoofdwonden. Zij wer den naar ziekenhuizen vervoerd. De politietroepen, gehelmd en voorzien van gasmasker, hadden zich opgesteld op de brug var Selma, waarover de weg naar Montgomery loopt. Tussen de vierhonderd en vyf- honderd negers, onder wie vrouwen en kinderen, waren op ordelijke wy- ze vertrokken van hun verzamelpunt, een kerk in Selma. Toen zij de brug wilden betreden kregen zy opdracht terug te keren. De betogers vervolg den evenwel onverstoord hun weg, De Sowjetrussische econoom Leontjew schryft in de Prawda, dat I de bedryfsvoering in de Sowjet-Unie I moet worden vernieuwd. Het winst- I principe noemt hy een onmisbare barometer voor de doelmatige wer- I king van een bedrijf. De moderne industrie is zo gecompliceerd dat elk dirigisme, dat geen rekening houdt met de natuurlyke ontwikkelingsmo- geiykheden van de verschillende tak- I ken van economie, averechts werkt. Het is noodzakelyk, aldus Leontjew, dat de arbeider het resultaat van zyn inspanning in zyn loonzakje te rugvindt. waarop de politie hen met wapen stokken terugjoeg en traangasgrana ten tussen de menigte wierp. Onder honende uitlatingen van blanke toeschouwers werden de ne gers die geleid werden door Hosea Williams een van de naaste mede werkers van ds. Martin Luther King door politie-te-paard naar Selma teruggedreven. De leiders van de betoging verklaarden, dat zy dins dag opnieuw een poging zullen doen een protestmars naar Montgomery, te houden. Ds. King, die dezer da gen een langdurig gesprek met pre sident Johnson had, zal dan zelf aan het hoofd van de stoet lopen. Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft in Washington bekend gemaakt, dat agenten van de federale recherche (FBI) opdracht hebben ge kregen direct een volledig onderzoek in Selma in te stellen naar het optre den van de politie tegen de negers. De agenten nagaan „of de autoritei ten, die de wet moeten handhaven, onnodig geweld hebben aangewend". De Keizer van Oostenrijk heeft tot hofkleermaker be noemd de heer Robert Krack, die in 1855 door Keizer Napo leon werd begiftigd met de i Ook de Tweede Kamer der t Staten-Generaal heeft als staatslichaam, den rouio aan- t genomen over HM. de Ko- j ningin-Moeder, zoodat alle f stukken, van de Kamer uit- f gaande, met rouwranden zijn f voorzien.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1