oor name uitbeelding van 3rama „Oldenbarnevelt Steeds meer mannen roken: HUISCONCERT IN LAKENHAL MET GROOTSE PRESTATIES NIEUW STUK VAN HANS KEULS SCHILDERSWERK Jaarbeurs nieuws! LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 8 MAART 19G5 Leonid Sobolew als voorzitter herkozen De romanschrijver, Leonid Sobolew is herkozen als voorzit ter van de schrijversbond, het geen een duidelijke overwinning betekent van de conservatieven op de jonge liberale schrijvers. Dit werd meegedeeld aan het einde van het congres van vijf dagen van de schrijversbond van de Russische Federatie, der Sow jet Unie. Triomf voor Ko van Dijk in „Voerman Henschel" In de nieuwe Tilburgse schouwburg bracht „Ensemble" dit weekeinde een opvoering van Hauptmanns' „Voer man Henschel", onder regie van de jeugdige Duitser Hans Bauer. Dit uit 1898 daterende stuk boeide nog bui tengewoon, ook door het voortreffe lijke spel van Ko van Dijk in de titel rol. Naast hem blonken in de twee vrouwenrollen Caro van Eyck en Ina van Faassen uit. De aankleding was verzorgd door Lou Steenbergen. Het geheel groeide uit tot een triomf, in de eerste plaats voor Ko van Dijk, die aan zijn rol groot relief verleende door sterk spel. Somerset Maugham gaat goed vooruit Dr. Georges Rosa now, die de lei ding heeft van een groep artsen die de 91-jarige schrijver Somerset Maugham behandelen, heeft ver klaard dat de zieke „het heel goed maakt". Hij heeft een normaal middagmaal genuttigd en een kleine wandeling mogen maken in de gangen van het ziekenhuis, Dr. Rosanow verwachtte gisteren dat zijn patiënt vandaag uit het ziekenhuis zal worden ontslagen en naar zijn villa te Cap Ferrat terug keren. Een publiek huisconcert zouden we de jongste muzikale soiree in de volledig bezette Harteveltzaal van de Lakenhal willen noemen. Daaraan werkten mee de sopraan Leny Stevens en de pianist Henk Briër, die ook in basso continuopartijen het klavecimbel hanteerde, en de drie fluitisten Pieter van Veen, alt-blokfluit, en Peter Die- leman en Rien de Reede als duo op dwarsfluit. Verder streek ook Betteke Groot haar cello in een generale baspartij. Voor de pauze omlijstte Telemann Vader Bach en zoon Friedemann. Daarna werd het modern met Hindemith, Bartök en Jan van Dijk. auteur Hans Keuls moet hevig gerepen geweest zijn door nfthe leven van Johan van Oldenbarnevelt, dat hij, met de fantasie, heeft beschreven in zijn zo juist met de Visser- l-^ndiaprijs bekroond toneelstuk „Johan van Oldenbarnevelt", J||an, nadat het onlanks als pocketboek was verschenen, nu emière is ingegaan bij „De Haagse Comedie" in de Kon. ■pkvburg in Den Haag. Gier geen fraaie bladzijde in onze vaderlandse geschiedenis: rijd tussen Prins Maurits en de stichter van de Unie van Hit, die zo oneindig veel voor Prins Willem van Oranje en %or hem zelf had gedaan, gevolgd door de gevangenneming 13 mei 1619 de dood op het schavot op het imposante climax heeft aan de figuur van Van arneveltde grote strijder Keuiet recht magistraal ver- - tfoor Paid Steenbergen op "Amende en ontroerendetevens 3 gestalte weten te roldie voor Steenbergen e voor Van Oldenbamevelts Maria van Utrecht Ida man als op het lijf ge- >tuk voert indruk- climax: Prins Maurits, ge- ider de invloed van de con- Ijonstranten, weet van geen houdt vast aan de veroor- de rechtbank bestaande itgesproken tegenstanders Dk de Raadpensionaris zelf |let: hij wil geen gratie, alleen rechtsherstel". Gratie kan vangen, doch dit impliceert [„schuld bekennen" en Van ïevelt voelt zich terecht ïuldig. Ook zijn vrouw en u deze reden geen gra- ;dejt gaat hier om hogere belan- volgt deze schets van een karakter met kleine fouten" roet zonder dat gelijk op- absoluut historische igheid is betracht. Want er de toelichting het zegt, „een :he waarheid, die uitgaat bo- ;orische nauwkeurigheid", leeft getracht deze zoveel mo- benaderen. iij krfjgt men een sterke in- in datgene, waarmee de ver- Van Oldenbarnevelt had telen en waarbij dikwijls on- en benepen gods- 'isten zulk een belangrijk hadden. ziet de man, die reeds door gewaarschuwd was. dat hij Idelpraatjes zoveel vijanden ■egen, zich staande houden ivelerlei beschuldigingen, de die zijn vrienden, ziende hem gebeuren gaat, één voor [liest. Tot hü in zijn cel in het lof waar hij acht maanden jft opgesloten, in zijn dienst - Jan de enige vindt, die hem bittere einde trouw is. saam toneel, voornaam spel, de regie van Joris Diels. Paul Pgen „op zijn grootst" „is" Van [arnevelt; de man met het rechtsgevoel, die de dood recht in de ogen ziet, gHzijn geweten zuiver is. Hy daarvoor alles. Wasserman „is" zijn toegewy- jm-liefhebbendc vrouw, die aan k wanneer het vonnis is ge- Prins Maurits stil-verwijtend opdat hij zijn schuld te die- Men zal. I van der Plas maakte van zijn zafs-uitbeelding eveneens een erende creatie, ook tijdens de bten van twijijfel, waarmee hij Je kampen. Rond hen de „af vallige" baron Asperen van Lange- rak (Bas ten Batenburg) en de in trigerende oud-gezant te Parijs Van Aerssen (Frans van der Lingen), een der voornaamste medeschuldigen aan Van Oldenbamevelts dood. Wiebe Brandsma (ds. Uyttenboo- gaard) en Jan Grefe (ds. Rosaeus), de elkaar in de haren zittende theo logen spreken in de aanvang met in dringende kracht hun lange monolo gen uit, doch deze zijn tot goed be grip van zaken toch wel nodig. O! die onverkwikkelijke godsdiensttwis ten toch van eertijds De sluwe fiscaal (Eric van In- gen) en de voorzitter van de recht bank (Eduard Palmers) dragen het hunne bij tot een boeiend verloop van de rechtbankscène, waarin Van Oldenbarnevelt zich tegen zijn kwaadwillende vijanden superieur, man- en hoogmoedig, maar bovenal eerlijk en waardig verdedigt. Van de kleinere rollen noemen wij een minder bevredigende Annie Leenders als Prins Maurits' moeder Louise de Coligny, terwijl Joris Diels als „vertroosting" brengende ds. Wa- laeus en Gijsbert Tersteeg, die als de ambassadeur van Frankrijk Du Mau- rier nog een vurig, doch nutteloos pleidooi voor Van Oldenbarnevelt bij Prins Maurits komt voeren. Ereschuld ingelost Wij zouden een ieder, die zich voor onze historie interesseert, willen aan raden deze gecompliceerde episode eigenlfjk een „schandvlek daaruit te gaan zien, mede tot verheldering van inzicht Het „volledig rechtsherstel", waar om Van Oldenbarnevelt gevraagd heeft, nee, dat hy eiste, wordt hem door middel van deze nobele voor stelling gegeven en dat is een góed Anton van der Horst, groot Bacil-vertolker overleden In zijn woning in Hilversum is gistermiddag op 65-jarige leeftijd overleden de bekende Bachvertolker, de dirigent dr. Anton van der Horst. Hij was reeds ziek sinds vorig jaar mei. Dr. Anton van der Horst is 20 juni 1899 in Amsterdam geboren. Hij was dirigent der Ned. Bachveeniging en als zodanig ook vooral bekend van de jaarlijkse uitvoering der Matthaeus Passion in Naarden. Voorts was hij oud-leraar-organist aan het Conservatorium in Amsterdam. Geruime tijd voor zijn ziekte luisterde hij vele ochtendwijdingen van de V.P.R.O. op. Reeds op vierjarige leeftijd kreeg Van der Horst muziekonderricht van zijn vader, die organist was en tal van zangverenigingen onder de rook van Amsterdam aanvoerde. Na de "Mulo doorlopen te hebben, ging hij naar het conservatorium, waar J. B. C. de Paauw en Bernard Zweers zijn leermeesters waren. Vervolgens was hij organist aan de Waalsche en daarna aan de Engelse kerk in Amsterdam en leraar aan verschei dene muziekscholen en dirigent van ringen leiden, o.a, In de kerk van Naarden. Naar hy zelf verklaarde, verplaat ste zyn belangstelling zich in de loop van de jaren min of meer van orgelmuziek naar orkest- en koor muziek. De Hagenaars kennen hem als dirigent van de zangvereniging „Excelsior". Ook als componist deed dr. Van der Horst van zich spreken. Hü componeerde liederen, een hoog lied voor vrouwenkoor, fluit-, hoorn en verscheidene koorwerken. In 1942 werd hij benoemd tot tweede dirigent van het Utrechts Stedelijk Orkest. In 1948 werd hij aan de Groningse universiteit bevor derd tot doctor honoris causa in de theologie. In 1953 werd op initiatief van di*. Van der Horst in Naarden een Schola Centorum opgericht, waar kinderen worden opgeleid tot volwaardige koorleden. Het was de bedoeling van dr. Van der Horst dat op den duur in het gehele land der gelijke scholen zouden worden op gericht, zodat de belangrijkste koren van het land op een geregelde toe vloed van nieuw© stemmen kunnen rekenen. Wü hebben dr. Van der Horst leren kennen als een erudiete musicus met veelzüdige gaven, die gewetensvol Bach interpreteerde, I zonder romantiserende tendensen, in vergeestelijkste opvattingen als x' o.a. In de ge worden. Hij is vele jaren als zodanig een groot „voorganger" geweest, wiens uitvoeringen van de Matthaeus Pas- Na Schoonderbeek en Evert Cor- j sion in Naarden van heide en verre nelis geassisteerd te hebben bij de I belangstellenden trokken, voorbereidingen van hun Bachuit- Een waarlijk „groot" man op zijn voeringen ging hü zelf deze uitvoe- gebied is met hem heengegaan. I Paul Steenbergen als Van Ol denbarnevelt (l.) met zijn vrouw Maria van Utrecht (Ida Was serman). ding: een ereschuld wordt ingelost. Te indrukwekkender is zü door de stülvolle décors en verbluffend fraaie kostuums van Harry Wich: een visueel genot, waarnaar men con stant geboeid kükt. Vooral de diep tot achterin het toneel doorlopende grandioze ontvangzaal van Prins Maurits in het Binnenhof met de koperen lichtkronen, draagt daartoe in hoge mate bij. Verscheidene open doekjes en een ovationeel applaus maakten duide lijk hoe intens men met deze sug gestieve voorstelling had meegeleefd. Van Oldenbarnevelt is dan ook diep-menselijk en zonder overdreven pathos naar voren gebracht. Hulde aan de schrüver zelf aan wezig die inhoud aan zün werk wist te geven. Het duo DieLernanDe Reede is alleen maar in die gezongen Dorfs- zenen van Bartok rust gegund ge weest. Het werd dan ook hun „ere- avond". Rien de Reede hebben we voortdurend „in de pen" en Diele- man niet voor de eerste maal. Zij hebben het vak gekozen en aanvaar den de consequenties: hard werken en zich verantwoorden voor eigen geweten. Het kleine ensemble, zoals meege maakt in die aria „Schafe können sicher weiden" uit een jachtkant-ate van Bach senior (sopr., 2 altbl.fluiten, cello en cembaal) en in een Kwartet in D van Telemann (3 fluiten en klavecimbel), heeft het voordeel tegemoet te komen aan een modern streven. Het individueel solistische treedt steeds meer terug in de kamermuziekbeoefening. Als dus zonder meer hebben we de twee dwarsfluiten gehoord in een Kanonische Sonate in A van Tele mann en in een Duo in F van Frie demann Bach, de meest aanverwan te van de vier componerende zonen van Johann Sebastian. Verder in een bondige, montere en capricieuse Sonatine van Hindemith en in een fantastisch door Briër be geleide Suite van de conservatorium leraar Jan van Dijk. die in zijn levendige opzet agressiviteit, on schuldige probleemloosheid, frappe rende unisono's en brutale grilligheid dooreenmengt, met tot besluit een studentikoos-geestige fuga, die aan bisseren niet ontsnapte. De bijvals betuigingen van het goeddeels muzi- kaal-deskundige publiek werden tot welsprekende getuigenissen van dankbaarheid en gewekte geestdrift. Deze leerlingen van Koos Verheul verbinden een reeds hoogwaardige techniek en toon-noblesse aan een reine eenheid van vorm en geest. Ondertussen dreigen we de altblok- fluitist in de schaduw te laten, maar ook diens plaats hoort in het volle licht. In Telemann's Kwartet waarin een aantrekkelijk slot-allegro blies Van Veen met overgegeven lieve lust en soms met het malle hulp middel van vibrerende wangen, een techniek wellicht van zijn leermees ter Frans Briiggen afkomstig. Pieter van Veen musiceerde met zo'n glij dend gemak en dynamische soepel heid, dat het leek of hij er fysiek nauwelijks bij betrokken was. De vier heren bijeen hadden een puike samenwerking. Leny Stevens triomfeerde, onweer staanbaar gesecondeerd door Briër, in Bartök's liederencyclus, echte volkssubstantie met een bijwijlen felle, buiten adem sniellerude ritmiek en accentuering en een voor westerse oren schrale harmoniek in de soms 25-jarig bestaan van „De Pauwhof" Morgen zal het 25 jaar geleden zijn, dat in Wassenaar het werk- en recreatie-oord voor beoefenaars van kunsten en wetenschappen „De Pauw hof" werd geopend. Kort nadat wijlen mevrouw J. Overvoorde-Gordon in 1940 haar landgoed deze bestemming had gege ven, werd het tehuis een wükplaats voor verscheidene landgenoten die door de Duitse bezetters werden ver volgd. Toen tegen het einde van de oorlog het huis werd gevorderd, kon voor de gasten elders een veilig on derdak worden gevonden. Na de oorlog, nadat de schade aan huis en inrichting was hersteld, werd „De Pauwhof" heropend. Sinds dien hebben vele honderden kunste naars en wetenschapsbeoefenaars uit binnen- en buitenland in Wassenaar gelogeerd om ln een rustige omgeving te werken of zich op nieuwe arbeid voor te bereiden. Talrijke kunstui tingen en wetenschappelijke geschrif ten zyn geheel of gedeeltelük in „De Pauwhof" tot stand gekomen. Ook zür. er in de loop der jaren enige internationale conferenties gehou den. bezeten begeleiding. De sopraan is in de eerste plaats een vocale actrice en had dan ook raak gekozen met deze hier en daar aan Moessorgski en Orff grenzende, van verstilling tot opzweping gaande contrasten, die een suggestieve vertolking deelachtig werden, waaraan als onvermijdelijke toegift een herhaling van de ,3ur- schentanz" kleefde. Een Bach-aria vraagt een instru mentaal gebruik van de stem, waarin dit type stem nog niet compleet tegemoet komt, maar door de colora tuurachtige schrijfwijze leek deze wereldlijke aria desondanks toch een verdedigbare keuze. Expositie werken van „wonderkind" Gerrit van Houten Een collectie aquarellen en oliever ven van het „wonderkind" Gerrit van Houten uit de jaren 18801888 zal van 4 tot 24 april in het Panora ma Mesdag in Den Haag en van 8 mei tot 27 juni in het Singermuseum in Laren (N-H) worden tentoonge steld. Van de vele landschappen, stads gezichten, stillevens en interieurs, die Gerrit van Houten naliet en die tot dusver een paar keren zün geëxpo seerd, zullen er thans 64 in Den Haag en Laren te zien zün. Van Houten werd in 1866 geboren. Als jongen van 14 jaar maakte hü schilderstukken van een grote zuiver heid en technische volmaaktheid. Na geschilderd te hebben in de roman- tisch-naturalistische trant zocht hü naar meer expressionistische uitdruk - kingsmogelijkheden, die soms ver wantschap vertonen met het werk van Vincent van Gogh, van wie Van Houten nimmer een schilderij kan hebben gezien. OpmerkeRjk is voorts, dat uit verschillende van zün wer ken een modern-zakelijke benadering van het motief spreekt, terwül zün laatste werk ofschoon van de vo rige eeuw past in de sfeer van onze tyd. Gerrit van Houten werd op 20-Ja rige leeftüd geestesziek. Een paar jaar later laaide de vlam van zyn beeldende vitaliteit nog eenmaal op. Na zyn 22ste jaar heeft hü niet meer geschilderd. Hü overleed op 68-jarige leeftüd. RADIO OF T.V. HERSTELLEN G2E22» BELLEN De Leidse Lascenfrale plaatst complete verwar mingsinstallaties en air-con ditie-installaties, bouwt ook kolenstook om voor olie en aardgas, voert reperaties uit aan c.v.-installaties, maakt ook ontwerp voor c.v. instal laties en verleent adviezen. De Genestetstraat 110a, Leiden - Telef. 01710—30283 Schilder vraagt Bü vonnis van de Arrondis- sements Rechtbank in 's-Gra- venhage van 9-2-1965 is ver klaard, dat er sedert 29-6-1962 rechtsvermoeden van overlij den bestaat ten aanzien van CORNELIA MARIA NIERS MAN en MARCUS WILHEL MUS DAVID VERBURG. laatstelijk gewoond hebbend- te Merauke «voormalig Nw. Guinea). Mr. H. F. A. Donders, procureur. voor binnen en buiten. Billyke prijzen. Brieven onder no. 27521 aan het bureau van dit blad. La Scala gashaard van Hoenson steelt de show. UTRECHT. - Met zijn prü3 toch de meest gevraagde. Dan moet do La Scala gas haard van Hoenson wel lets bijzonders zijn. Welnu, be kijk eerst alle andere gas haarden die op de Jaarbeurs geëxposeerd staan. En be zoek dan de Hoenson Stand 3093, Croeselaan. Juliana- verdieping. Daar ziet U de La Scala branden, de enige gashaard met een grote televisiedeur en de grootste en duurste keramische blokken die ln de handel Het kan t zeggen Scala steelt de Jaarbeurs- showt" Het dan geen gashaard van goed kope kwaliteit, met do kans i. Daar staan do v vol van. Koop de duurste, de La Scala van f fifln - n» enige gashaard randeerd een mensenleef tijd mee gaat. Dat zegt alles! Voor het verwarmen ■fi middelgrote vertrek- n is Hoenson's Scalino •erbaar met een capaci teit van 8000 Kcal. per uur. breide brochure8..Aües over aardgas!" wordt U gratis toegezonden als U even een briefkaartje stuurt aan Hoenson Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 13