LEIDSCH DAGBLAD classic 3nenigheicl in Bonn over naatregelen tegen Cairo OOT Drs. Schmelzer sprak met Bot en Marijiien Engeland en V.S. waarschuwen tegen tweede crisishaard Lontactvan v.3. consulaat-generaal zal openen in Bijl ARNITO KEUKENS ZWEEDS BROOD VOOR ONS OOK NU NOG CAKE? IEMCÖNV De kroon op de Taunus traditie FORD TAUNUS 17M/20M Schijfremmen vóór standaard! tHoogeHuys (9uc/ igerichf 1 maart 1860 ZATERDAG 6 MAART 1965 No. 31509 ■ecteur: E. A. E. van Dlshoeck Ifdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, t. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden Giro no 57055 Het Westduitse kabinet is er ook gisteren niet in geslaagd een slissing te nemen over het al of niet verbreken van de diploma te betrekkingen met Egypte. De minister van Buitenlandse Za- ii Schroder en de vijf liberale ministers zijn tegen directe poli- te maatregelen tegen Egypte, maar hun standpunt wordt niet deeld door de leiding van de CDU. De ambassadeurs van Ame- ka en Engeland hebben echter politieke maatregelen tegen Cairo >rk ontraden. Het Westen kan zich niet veroorloven om behalve letnam nóg een crisishaard te hebben. De verdeeldheid heeft i Westduitse kabinet doen besluiten de beraadslagingen vol- Jnde week dinsdag voort te zetten. i~i - - \T O door president Nasser, dat Egypte Oost-Berljjn. D De Verenigde Staten en de West- lil Cl DUllIl UVCr duitse bondsrepubliek zullen elkaar in Midden-Oosten als bekend is de bondsregering ern- f ontstemd over de eer, die de stduitse leider Ulbricht bij zijn be- !k aan Egypte te beurt is gevallen, t heeft al geleid tot stopzetting van j Westduitse economische hulp aan vpte. Een deel van het kabinet is rreesd dat verdere maatregelen en het bijzonder een verbreking van diplomatieke bestrekkingen een ttingreactie in de andere Arabische aden tot gevolg zal hebben. Er is jussen een nieuwe factor van in- >ed geworden: de bekendmaking nieuwe Twee wetsontwerpen mermeer De minister van Binnenlandse Za- n, mr. E. H. Toxopeus, heeft twee ltsontwerpen bij de Tweede Kamer gediend ter vervanging van het rspronkeljjke wetsontwerp over de llmermeer. Het ene wetsontwerp beoogt de op- jffing van de gemeenten Ankeveen, Graveland, en Kortenhoef en de rming van een nieuwe gemeente Graveland, voorts wijziging van de tnzen van de gemeenten Hilver- m, Naarden, Weesp en Weesper- E.pel. Het andere wetsontwerp dt in de opheffing van de ge- tente Weesperkraspel en de toe- eging van het gebied van deze ge rente met een deel van de ge- fiente Ouder-Amstel, voorlopig aan gemeente Amsterdam en later aan gemeente Diemen. WEERBERICHT KOUDE NACHT iet KNMI verwacht voor dit week- Qde aanvankelijk weinig wind en iklaringen, zodat voor de komende icht op lichte tot matige vorst oet worden gerekend. Later zal er &t meer wind komen uit zuidelijke bhtingen. De temperatuur komt dan 'eral weer boven het vriespunt. 7 MAART on op: 07.13 uur; onder: 18.30 uur. taan op: 09.03 uur; onder: 23.24 uur. Hoogwater in Katwijk te 05.50 en 3-05 uur; laagwater te 01.36 en 3.58 uur. 8 MAART on op: 07.11 uur; onder: 18.32 uur. laan op: 09.22 uur; onder: Hoogwater in Katwijk te 06.26 en 8.43 uur; laagwater te 02.09 en ;i#34 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina'» L. en een bijvoegsel Ds. King bij president Johnson Ds. Martin Luther King heeft gis teravond een bezoek van anderhalf uur aan president Johnson gebracht. Er werd o.m. een wetsontwerp be sproken dat een krachtiger aanpak bij de verlening van het stemrecht aan negers in het zuiden beoogt. Volgens ds. King zal de president trachten het wetsontwerp nog tij dens de huidige zitting van het Con gres te doen behandelen. Een door ijveraars voor gelijke bur gerrechten geleide school in India- nola (Mississippi) is in de nacht van donderdag op gisteren tot de grond toe afgebrand, korte tijd nadat een bijeenkomst had plaatsgevonden, die door ongeveer 400 negers werd bij gewoond. De directeur van de school deelde mee, dat in oktober vorig jaar de voorzijde van het gebouw door brand was beschadigd. De zogenoemde „vrijheidsscholen" zijn op veel plaatsen in de staat Mississippi gevestigd dooi de Raad voor federale organisaties, die de strijd voor gelijke rechten leidt. Ten gevolge van de hevige sneeuwval van de laatste dagen is het verkeer op vele plaatsen vastgelopen. Een aantal gestran de auto's op een landweg in Yorkshire. den vervolge raadplegen over de ont wikkelingen in het Midden-Oosten. Dit heeft de Westduitse ambassadeur Heinrich Knappstein gisteren mede gedeeld. „Wij zullen op een min of meer permanente basis inlchtingen, ge dachten en advies uitwisselen", zei de diplomaat na een conferentie van drie kwartier met de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Za ken George W. Ball. De afspraak is een gevolg van de recente spanning, waarin de bondsrepubliek, Israël en Egypte direct en de VS indirect par tij zijn. Vice-premier Tsjen Jie van com- munistisch-China heeft de Verenigde Staten er gisteren van beschuldigd, dat zij „als dikke vrienden met de Westduitse militaristen samenwerken om Israël met grote hoeveelheden wapens te steunen". „Dit vormt een ernstige bedreiging voor de veiligheid van de Arabische landen", aldus de Chinese vice-premier. Volgens het persbureau Nieuw China verklaarde hij verder dat de Verenigde Staten „zich op schandelijke wijze in de in terne aangelegenheden van de V.A.R. (Egypte) mengen en proberen de V.A.R. te verhinderen vriendschappe lijke betrekkingen met Oost-Duits- land aan te knopen. „Dit heeft grote verontwaardiging bij de Arabische volkeren gewekt. „Wij steunen de Arabische volkeren en de Arabische \olkeren steunen ons... De Chinese volkeren vertrouwen de Arabische volkeren en de Arabische volkeren vertrouwen de Chinese volkeren. On ze houding is vastberaden en ons standpunt is duidelijk. Wij zullen nimmer met vijanden onderhandelen of chantage-overeenkomsten met hen aangaan achter de ruggen van onze vrienden. Vriendschap is langdurig wanneer deze op goed vertrouwen wordt gebaseerd", aldus de vice-pre mier. Onder het toeziend oog van enige aan de muur geportretteer de premiers onderhoudt kabi netsinformateur Schmelzer zich met de demissionaire minister van Onderwijs. Kunsten en We tenschappen mr. Bot. Dapper doorgaan na eerste ronde (Van onze parlementaire redacteur) De kabinetsinformateur drs Schmelzer gaat dapper door. Gister middag heeft hij een lang gesprek gevoerd met minister Bot van Onderwijs. Gisteravond heeft hij een paar uur zitten praten met premier Marijnen. Van deze twee gesprekken is niets uitgelekt. In het gesprek met mr Bot heeft de informateur zich vooral laten voor lichten over de technische en juridische kanten van het omroep- probleem De bespreking met de premier is te beschouwen als een afsluiting van de eerste ronde een soort dagsluiting, om in tele visietermen te spreken. Drs. Schmelzer heeft laten weten dat hjj vandaag met alle stukken in zijn actetas naar huis zou rijden om daar het weekeinde verder te stude ren, zodat hij maandag goed is voor bereid als hij zjjn eerste contact zal hebben met de fractievoorzitters van de regeringspartijen. De eerste fractieleider die maan dag wordt ontvangen is de liberaal mr. Geertsema. Om elf uur wordt hij in de werkkamer van de informa teur aan het Plein 1813 verwacht. Om kwart over vier staat er een gesprek met de plaatsvervangend fractievoorzitter van de KVP, Van der Ploeg, op het programma. -Wonds om kart over acht is de anti-revolutionaire fractieleider Smal- lenbroek aan de beurt. Mr. Beernink, de fractieleider van de CHU, wordt dinsdagochtend om half elf ver wacht. Drs. Schmelzer heeft zich deze week in zijn gesprekken met de mi- n'sters beperkt tot het stellen van vragen. Voorstellen schijnt hij niet te hebben Wellicht zal hij volgende week in zijn gesprekken met de fractieleiders wel iets van zijn eigen ideeën la ten bljjken. In Den Haag gist men wel veel naar deze ideeën maar er iets van weten doet men niet Er zijn al politici, die beweren dat drs. Schmelzer helemaal niets in zjjn achterhoofd heeft. Zij wijzen er op, dat de informateur alleen moet uit zoeken of er mogelijkheden zijn voor hel oplossen van 't geschilpunt. Blij ken die mogelijkheden er niet te zijn, dan nog heeft de informateur zijn taak tot een goede einde ge bracht. Betreurd De eerste schrik over de nogal fel- le uitlatingen van anti-revolutionai re zjjafc is men inmiddels in Den Haag wel te boven gekomen. Het blijkt nu, dat zowel de anti-revolutio naire fractie als de anti-revolutionai re ministers in het kabinet-Marijnen niet erg gelukkig zjjn met de recente pubnkatie van partijvoorzitter dr. Berghuis in het anti-revolutionaire partijblad „Nederlandse Gedachten" Gisteravond kon men horen, dat de ze publikatie rondweg betreurd wordt Het is nogal opvallend, dat men blijkbaar in anti-revolutionaire kring, waar men bijzonder vasthoudend is aan het z.g. omroepstandpunt, toch blijkbaar niet van zins is om de coa litie met de liberalen en de katho lieken en de CHU te verruilen voor een of andere samenwerking met de socialisten. Het past geheel in de lijn van de ontwikkeling, dat ook KVP-voorzit- ter mr. Aalberse gisteravond liet we ten, dat ook hij niet erg gelukkig is met de uitlating van dr. Berghuis. Een verklaring voor de nogal scherpe uitval van dr. Berghuis is misschien gelegen in het feit, dat het artikel al geschreven en gedrukt was nog voordat kabinetsinformateur drs. Schmelzer goed en wel met zjjn po gingen was begonnen. De uitlatin gen van mr. Geertsema donderdag avond in een radiopraatje waarin hij de aloude liberale standpunten in de omroepkwestie nog eens herhaal de, worden in Den Haag niet erg dramatisch genomen. Men wijst er wij algemeen op, dat het begrijpe lijk is, dat de liberale fractievoor zitter in deze fase van de ontwikke ling nog eens duidelijk, jij het op bepaald milde toon, liet weten waar het de liberalen om gaat. Afwachten uitgekeken op de sensatie. De wilde speculaties hebben plaatsgemaakt voor een nogal moedeloos afwach ten. Af en toe valt er een steen in de politieke vjjver, als een anti-re volutionair of een liberaal in het openbaar weer iets zegt waardoor de standpunten nog wat onwrikbaarder worden. Maar de spetters die na de steenworp opvliegen, trekken niet veel aandacht meer. Men gunt drs. Schmelzer alle succes en is verder aan een vrij rustig weekeinde be gonnen. Misschien dat de zondag de informateur de nodige inspiratie brengt. Gebeurt dat niet, dan zal drs. Schmelzer zjjn opdracht waar schijnlijk de komende week onver- richterzake teruggeven. Een week geleden kon men het volgende commentaar in het Tweede Kamergebouw horen: de crisis is in tien dagen opgelost, en als het lukt gaan er honderd dagen mee heen. Volgende week zijn de tien dagen voorbij. Als er dan niets is gebeurd, wordt het voor onze politici zo zoet jesaan tijd om de vakantieplannen te herzien. De ervaring leert, dat ka binetscrisis behalve en hoop zorg en drukte ook een grote achterstand in het wetgevende werk opleveren. Reeds vanaf f230,- Jac. Arnoldus Zn. MINNEBROERSGRACHT 9 LEIDEN - TEL. 24166—21510 In een helder winterzonnetje heeft directeur P. van Zuilen van een Amsterdamse broodfabriek gister middag op het platform van Schip hol het eerste, feestelijk verpakte, met bloemen versierde, in Neder land gebakken Zweedse wittebrood aangeboden aan een gezagvoerder en een stewardess van de Scandi navische luchtvaartmaatschappij S.A.S., die juist met een Zweedse Caravelle uit Kopenhagen op Schiphol waren aangekomen. Voor deze gelegenheid had de SA..S. met opzet geen Deense of Noorse, doch een geheel Zweedse beman ning op dit lijnvliegtuig geplaatst. De aanbieding vormt een onderdeel van de wittebrood-actie, die bak kers van de Sitos-groep voeren ter herinnering aan het onvergetelijk witte brood, dat de Zweden nu bij na twintig jaar geleden hongerend Nederland aanboden In de mei dagen van 1945. Praktisch doel van de actie is voorts leden te werven voor het Nederlandse Rode Kruis en het inzamelen van giften voor deze organisatie. Gisteren is ook aan de Zweedse am bassadeur en aan de Zweedse con sul in Amsterdam een Zweeds wit tebrood aangeboden. „Zaterdag komt het bij vele bakkers in de publieke verkoop", aldus de heer Van Zuilen. „Nee het komt niet echt uit Zweden, wij bakken het hier zelf en ook niet van Zweeds graan, maar van geselec teerde Amerikaanse granen, maar dat doen ze in Zweden ook en daarom heet het Zweeds witte brood. Het zal inderdaad een cent of 9 duurder zijn dan ons normale brood, nl. 74 cent per brood, doch het is dan ook een kwaliteit sma kelijker". Het Zweedse wittebrood zal er precies zo uitzien als dat van twintig jaar geleden. Destijds scheen het voor iedere uitgehongerde Nederlander meer cake dan brood te zijn. Wie dus wil beoordelen of de honger In 1945 zijn waarnemingsvermogen had beïnvloed, kan dat van van daag af. Advertentie Uitgesproken het beste MANTELS MANTELKOSTUUMS van Egmond BREESTRAAT 173 - LEIDEN VOLAUTOMATISCHE iiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiniiiDiiii Advertentie Ï507TMAARTa!s" OCCASION VERK00P0AGEN v/m Rutecks Stationsweg 11-17, Lëiden, Tel. 40447 AUTO-BIERMAN N.V. Advertentie Maak een proefrit bij de Official Ford Dealer! „Ga niet zó maar met vakantie" Luister iedere dinsdag van 19- 19.15 naar radio VERONICA. REISBUREAU BUHOMA Amsterdam, Weteringschans 257 Telefoon 020—62381 REISBUREAU METAAL STADHUISPLEIN - TEL. 25070-40777 Advertentie LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING teutvs j Uit A'dam wordt berigt, dat de arr.-rechtbank aldaar 2 agenten van policie wegens onwettige en willekeurige aanhouding van een burger zijn veroordeeld tot de straf van 1 jaar eenzame opslui ting. De ingenieur Nikels te Berlijn heeft zeer velen ker- f ken gebouwd; hij vervaardigt f ze n.l. van ijzer. Een dergelijk f gebouw, geschikt om 100 per- J sonen te bevatten, kost 6300 f zilveren roebel.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1