LEIDSCH DAGBLAD Bereidheid bij ministers groter dan in partijen Meer huizen in plaats van steeds meer auto's HOFNAR Biesheuvel probeert A.R.P. over te halen HONDEBROOD +S alles Sneeuw veroorzaakt chaos in Engeland Vijfde demonstratie voor ambassade van Ver. Staten in Moskou Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 5 MAART 1965 No. 31508 Directeur: A. E. van Dlsüoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 8.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57053 Schmelzer zet poging tot herstel van breuk voort f (Van onze parlementaire redacteur) Het rommelt bij de anti-revolutionairen. De ministers Biesheu vel en Van Aartsen (beiden A.R.P.) geven hun volle medewer king aan het lijmwerk van drs. Schmelzer, maar de partij werkt tegen. Gisteren, na afloop van zijn besprekingen met de informateur, heeft minister Biesheuvel een hartig gesprek gehad met de anti-revolutionaire fractieleider in de Tweede Kamer, de heer Smallenbroek. Waarschijnlijk heeft de minister hem er toen op gewezen, dat de informatiepogingen tot mislukken zijn gedoemd als de anti-revolutionairen buiten het kabinet doorgaan met in woord en geschrift het werk van drs. Schmelzer af te breken. Morgen zal het centraal comité van de A.R.P. bijeen komen om wijziging van de gedragslijn te bespreken. De onrust is ontstaan na een nog al vijandig hoofdartikel in het AR- dagblad „Trouw", waarin werd ge zegd, dat de pogingen van de heer Schmelzer tot mislukken gedoemd dienden te worden. Het anti-revolu tionaire Tweede-Kamerlid, de heer Schakel liet eergisteravond in Lei den een soortgelijk geluid horen. Toen gisteren geruchten de ronde deden, dat dit standpunt gedeeld werd door de anti-revolutionaire fractieleider leek de mislukking van drs. Schmelzers lijmwerk vast te staan. Daarin is echter onverwachts verandering gekomen door het in grijpen van minister Biesheuvel. Me ningsverschil tussen de partij en de AR-ministers is op zichzelf niets nieuws. Ook bij de woningbouw-cri- sis van 1960 deed zich een soortge lijk verschijnsel voor. Ook toen werd de crisis opgelost, nadat eerst de moeilijkheden bij de anti's zelf wa- Overbrugbaar De ontwikkeling van gisteren was geheel in de lijn, die de informateur totnutoe heeft gevolgd. Hij heeft zich in de eerste plaats gericht op het geschilpunt binnen het kabinet zelf. Er zijn heel wat aanwijzingen, dat de kloof binnen het kabinet overbrugbaar is, bij alle ministers leeft de sterke wens het weer eens te worden en in deze politieke combi natie verder te werken. De factor tijdnood moet voor het uitbreken van de crisis beslissender zijn ge weest dan de aard van het geschil zelf. Het heeft nogal de aandacht ge trokken, dat de heer Schmelzer tot dusver niet met de fractieleiders heeft gesproken. Daaraan begint hij pas in een volgend stadium, zo is de verwachting. Dit stadium is bereikt als hy een formule heeft gevonden, waar alle ministers zich mee kun nen verenigen. Stellig zal hy dan proberen om met het weer tot eens gezindheid gekomen kabinet de tegenstribbelende fracties onder druk te zetten. Minister Biesheuvel is daar dus gisteren al mee begonnen. Ook liberalen Misschien zullen de liberale minis ters die ook met een nogal on willige achterban te maken hebben binnenkort dit voorbeeld volgen. De liberale fractievoorzitter in de Tweede Kamer, mr. Geertsema heeft gisteren voor de radio de aloude li berale eisen (onafhankelijkheid voor nieuwe omroepen en verband tussen programmamaker en adverteerder) weer eens herhaald. Hij heeft daarmee het lijmwerk niet bevorderd, zodat ook bij de li beraler nog wel een gesprek zal wor den gevoerd tussen een of meer li berale bewindslieden en de liberale fractie Na een week crisis gaat het er dus op lijken, dat in tegenstelling tot de eerste verwachtingen, de af standen tussen de fracties in de Tweede Kamer groter zijn en moei lijker te overbruggen dan die tussen hun ministers in het kabinet. Huiswerk Informateur Schmelzer zal na het weekeinde contact opnemen met de fractievoorzitters van de rege ringspartijen. Hoewel het niet zeker is, is het wel zeer waarschijnlijk, dat hij geen gesprek zal voeren met de fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid, dr. Vondeling. Met deze besprekingen zullen waarschijnlijk de hele maandag en de hele dins dag heen gaan. Drs. Schmelzer heeft laten weten, dat hü morgen zijn studies in het kabinet zal voortzetten en dat hij de rest van het weekeinde thuis verder zal studeren. Hjj is niet van plan bezoeken af te leggen of zelf thuis bezoek te ontvangen. De besprekingen met de fractie voorzitters hebben de bedoeling om hen te informeren over de resulta ten van de studies van drs. Schmel zer en het oordeel van de fractie voorzitters daarover te krijgen. Blijkbaar gaat de informateur ge woon verder, ondanks de politieke druk, die vanuit verschillende hoeken op hem wordt uitgeoefend. Hij heeft vanmorgen laten weten, dat hij wel nnrai'jALun OCCASION VERKOOPDAGEN v/m Ruteck s Stationsweg 11-17, Leiden, Tel. 40447 AUTO-BIERMAN N.V. Vijftien verschillende soorten: 50% vlees (1,35 per kilo) of 10% vlees. Fijn, middel of grof. Extra gevitamineerd voor jonge honden. Voermout als complete maaltijd. Zes verschillende soor ten koekjes, w.o. mergpljpjes en leverkluifjes. Op u na is Vlieland de beste vriend van uw hond Nieuwe Rijn 50 Tin 2 08 24 (0 17 10) WEERBERICHT OPKLARINGEN Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: opklaringen, afge wisseld door wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog weer. In de nacht en ochtend lichte, hier en daar matige, vorst. Morgenmiddag tempe raturen enkele graden boven het vriespunt. Zwakke tot matige wind tussen oost en noord. i 11.15 uur) 6 MAART Zon op: 7.15 uur; onder: 18.28 uur; Maan op: 8.46 uur; onder: 22.05 u. Hoogwater in Katwijk te 5.16 en 17.30 uur; laagwater te 1.05 en 13.27 l DU blad bestaat alt 20 pagina's Grote wegen zijn geblokkeerd (Van onze Londense correspondent) De Britse eilanden worden het ogenblik geteisterd door de hevigste sneeuwstorm in jaren, die officieel de bijnaam „Victor" heeft gekregen, afgeleid van de weerberichtencode. De chaos is vrijwel algemeen. Het ergst is de toestand in Schotland en Wales, waar grote delen in een witte wildernis zijn herschapen. Vele dorpen zijn volledig geïsoleerd. Ook in Somerset, Hamshire en Kent is dit nu het geval. Zo hoog lag de sneeuw donderdag in sommige gebieden, dat zelfs de sneeuwploegen vast liepen. Sneeuw tot een hoogte van 3 tot 5 meter is geen uitzondering. Hier en daar moesten melk en brood per slede of via helikop ters en vissersboten worden af geleverd. Ih totaal zijn 500 grote wegen door de sneeuw geblokkeerd. Ook Dorset en het gebied rond Southampton zijn ernstig getroffen. Op de hoogvlakte van Salisbury en omgeving zyn van woensdag op don derdag vele automobilisten gestrand. Omwonenden ontfermden zich over hen, met warme dranken en door het verlenen van onderdak. de laatste bussen uit Salisbury, die niet konden ver trekken brachten de nacht van woensdag op donderdag in het poli tiebureau door. m een ingesneeuwde reiswagen werden door de politie en leden van de burgerlijke hulpdienst uit hun benarde positie <ered. Het raadhuis van de op een heuvel gele gen stad Shaftesbury werd veran derd in een ontvangstcentrum voor gestrande reizigers. Een journalist is spoorloos verdwenen. Tienduizenden Londense forensen kwamen door ein deloze treinvertragingen uren te laat op hun werk en 's avonds met grote vertraging thuis. Auto's over hun normale route twee- of driemaal zo lang als gewoonlijk. Ook het vliegverkeer ondervond gro te vertraging. Een ochtendtoestel KLM kon niet in Ionden lan- werd naar Manchester door gestuurd, maar op weg daarheen was het in staat op een militair vliegveld in Essex te dalen. Aan de zuidkust werd een vuurto ren door de golven verzwolgen. Het paviljoen van de pier van Bognor- Regis, dat reeds eerder wegens ge vaar van de rest van de pier was ge scheiden, is in zee gestort. Het Ka naaleiland Jersey beleefde een aard beving die 40 seconden duurde. Ra men rammelden en voorwerpen vie- was geen ernstige scha de. Slot pag. 2 kennis genomen had van deze poli tieke druk, maar dat hij er geen commentaar op heeft. In de loop van de dag ontvangt de informateur opnieuw premier Marijnen' en mr. Bot. Hij had al eerder met deze excellenties afge sproken hen nogmaals te ontmoeten, nadat hij de verschillende partijen uit het kabinet zou hebben gehoord. Syrië naast negen oliemaatschappijen Radio Damascus heeft gisteren een besluit van de presidentiële raad van Syrië omgeroepen, waarbij de nationalisatie van negen oliemaat schappijen wordt gelast. Tot de ge troffen maatschappijen behoren de I Shell, Socony Vacuum en Esso Stan- I dadrd. De zes andere zijn Syrische i ondernemingen. De maatschappijen zijn thans staatseigendom geworden. De eigena ren zullen schadeloos worden gesteld in de vorm van obligaties, met een looptijd van vijftien jaar en een ren te van drie procent. Het besluit vermeldt, dat de drie buitenlandse maatschappijen 67 pro cent van het totale brandstofver bruik in Syrië distribueerden en dat zij jaarlijks een winst maakten van ruim tien miljoen gulden, afgezien van hun winst uit de verkoop van ge- importeerde smeeroliën. Deze gelden zullen thans ten goede komen aan de bevolking, en niet aan buitenlan ders, aldus het besluit. Honderden gillende Vietnamese en Chinese studenten zijn gisteren in Moskou door een Russisch politie kordon gebroken en hebben de Ame rikaanse ambassade met stenen be kogeld. De betogers werden tenslotte door militairen verdreven nadat dit de politie niet gelukt was. De minis ter van Buitenlandse Zaken Gromi- ko heeft gisteravond de Amerikaanse ambassadeur Kohier, die voor het begin van de demonstratie bescher ming had gevraagd zijn spijt be tuigd. Gromiko zegde vergoeding voor de aangerichte schade toe. Bij de betoging, welke opnieuw ge richt was tegen de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam, zijn alle vensters van de beneden verdiepingen van het tien etages ho ge gebouw gesneuveld. De inkt uit de potten, welke de betogers naaj het gebouw wierpen, zit tot aan di vierde etage. De menigte, telde onge veer 2000 personen. Bereden politie moest bij charges om het trottoir voor het gebouw schoon te vegen twee keer wijken voor de betogers. Pas nadat zij versterking van 500 militairen gekregen hadden, lukte dit. Zeker vier politiemannen en militair werden ernstig gewond. Op verschillende plaatsen was de sn< door het bloed rood gekleurd, acht of meer studenten, onder wie Vietnamezen, werden gearresteerd. Zy werden later weer vrijgelaten. In de afgelopen vier maanden Is de ambassade nog twee maal aange vallen, in de afgelopen vier jaar in totaal vijfmaaL Na de laatste de monstratie op 9 februari had het Witte Huis verklaard, dat het moest staan op voldoende bescherming. „Betuigingen van spyt en vergoeding kunnen niet de plaats innemen afdoende bescherming". De bescher- Drs. Schmelzer neemt tijdens zijn pogingen om de breuken het kabinet-Marijnen te lijmen af en toe een ogenblikje rust het Scheveningse strand. ming was gisteren veel beter, maar niettemin braken de studenten door het kordon. Slot pag. 2 Prinses Beatrix ontving in On verwacht in Suriname geschen ken van jeugdige leden van de Indiaanse bevolkingsgroep. Jaarbeursdirecteur drs. Van der Kwast (Van onze Utrechtse correspondent) Op de voorjaarsbeurs 1965 valt in belangrijke mate het accent op produkten ten behoeve van bouwnijverheid. De opheffing van de woningnood is niet een zuiver technische, een nationaal politieke en een economische aangelegenheid, maar vooral ook een psychologische, aldus drs. J. H. D. v. d. Kwast, algemeen direc teur van de Koninklijke Neder landse Jaarbeurs in zijn jaarrede. „Op het gebied van aankoop van onroerend goed moeten wy over een zekere drempelvrees heen. Ons volk bezit thans ruim één miljoen auto's en heeft in het afgelopen jaar mil joenen aan zyn vakantiegenoegens besteed Maar als het een klein Parijs beticht 38 Nederlanders van negativisme (Van onze Par ij se correspondent) Zonder dat de open brief van de 38 vooraanstaande Nederlanders in Pa rijs een officiële reactie heeft ver wekt, laten officieuze kringen toch wel merken dat zy weinig bewonde ring hebben voor inhoud en strekking van dit stuk. De brief herhaalt de be kende stellingen van de officiële Ne derlandse buitenlandse politiek, zoals die sinds jaren door minister Luns gevoerd wordt, zo constateert men hier. En men laat doorschemeren dat de brief weieens door de minister per soonlijk geïnspireerd kan zijn, om zo zichzelf een ruggesteuntje vanuit het publiek te kunnen geven bij de na derende nieuwe besprekingen op re geringsniveau over de politieke toe komst van Europa. In één opzicht gaat de brief, volgens diplomatieke in Parijs, zelfs nog een stapje verder terug dan het punt waarop Luns de laatste tijd was aan geland. Het verzoek Engeland in te schakelen bij de komende onderhan delingen voor een politieke unie in Europa lijkt, zo gelooft men hier, ten minste -veel op een poging die deze percentage van zijn inkomen meer aan de verhoudingsgewijs nog lage huishuur moet betalen, komt het in opstand." Woningbezit „Misschien zou bezitsvorming door het creëren van eigen woningbezit eens tot onderwerp van regerings beleid kunnen worden gemaakt. Met meer en betere voorlichting om het woord salespromotion niet te noemen Met gemakkelijker beta lingsvoorwaarden en vooral met meer bijstand fn de gecompliceerde wereld der makelaardij, waarin de leek zo weinig vertrouwen heeft. Des noods met prioriteiten voor degenen die bereid zyn hun toekomstige koopkracht vast teleggen in het be zit van een eigen woning in plaats van in auto's en vakantiereizen. Eco nomisch heeft het vele voordelen consumptieve bestedingen te binden in de woningsector. Ret is toch onaanvaardbaar dat in de welvaartsstaat Nederland anno 1965 onvoldoende huizen zyn, de kwaliteit te wensen overlaat de prijzen boven alle proporties zyn gestegen. Tien miljard Geraamd wordt, dat er in Neder land in 1970 twee a tweeeneenhalf ljoen auto's zullen zyn. Dat is ij 5 jaar anderhalf miljoen meer auto': die bij een gemiddelde prijs van 6000 gulden, negen miljard gulden kosten. men optelt wat daar jaarlijks nog bijkomt aan belasting, benzine kosten komt men ver over d< 10 müjard gulden. Inplaats van an derhalf miljoen auto's aan te schaf fen kunnen 500.000 woningwetwonin gen extra worden gebouwd. De ningnood is dan opgelost en de gen zullen niet met auto's verstopt zijn, aldus drs. van der Kwast. Het is toch belangrijker de schaar- e aan woningen in de komende jaren op te heffen dan het aantal auto's te verdubbelen. Dat is mede technisch probleem. Wegenbouw Naast de woningbouw zyn er dan de sectoren van utiliteit en wegen bouw. De wegenbouw, producent van Kwsxxie, u.c u«c ons infrastructuur. sen van de be- kwestie, die de minister juist had in- j ^anSry^ste pijlers van onze welvaart, geslikt, opnieuw aan de orde te kun- stellen. Bovenal echter verwet men hier de Nederlandse ondertekenaars van de brief een gevaarlijk negativisme, Men kan met alle kracht de denkbeelden doelwitten van president De Gaulle bestrijden, maar men heeft niet het recht, zo vindt men in Parys. zich by voorbaat te onttrekken aan loyale en algemene gedachten- wisseling, door obstakels op te werpen weet dat ze onoverko melijk zullen zijn. vraagt de aandacht, der Kwast. Ondanks de verontrus tende toeneming van het verkeer acht de regering het nodig in de we genbouwsector te temporiseren. Het bedrijfsleven staat hierdoor op dit moment voor overcapaciteit. Deze wordt geschat op 25 pet. De ont plooiing van deze uiterst belangrijke bedrijfstak wordt aldus in ernstige mate belemmerd, hetgeen ook na tionaal economisch een bedreiging vormt Nu wordt overwegend de bouwnijverheidssector getroffen door de afwending van de bestedingen. Zij wordt door de overheid als con- Junctuurpolitiek hulpmiddel ge bruikt. Is dat wel juist? vroeg drs. Van der Kwast zich af. Bij de bouwproduktie gaat het in grijpen van de overheid verder dan waar ook. Gedurende het laatste halfjaar is het totaal bedrag van aangehouden werken met ruim 600 miljoen toegenomen. „Dit is dan ex clusief weg- en waterbouwkundige werken". „Is het juist steeds weer alleen de bouwnijverheid te treffen? Wanneer een oververhitte economie maatre gelen vereist, moeten dan niet alle geledingen van het economische le ven bydragen in gelijke mate om het gewenste effect te bereiken?", aldus drs. van der Kwast, die er de nadruk op legde dat ook de nood zakelijke continuïteit in dit verband in het oog gehouden moet worden teuws Vrijdagmiddag omstreeks 5 uur is de korenmolen, toe behorende aan den heer Klomp te Nieuwerbrug bij Woerden een prooi der vlam men geworden; eerst te mid dernacht was men den brand meester. De bevolking van Rome t telde op het einde van 1864 J 203.896 zielen waaronder 6637 J geestelijken en 4732 militai- J ren, 382 Protestanten en 4495 J Joden, (in 1964 tegen de 2 J miljoen Red. L.D.).

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1