Demonstratie vanMedau' opnieuw grootse belevenis Inter Milaan bereikt als eerste de halve finale SVL (D) BEHOUDT KAMPIOENSKANSEN [Zevenklapper boekte „traditionele" zege Sporttoto Hinrich Medau: „Met jonge mensen maak je geen gebruik van hotels, maar van jeugdherbergen" SPORTIEVE WINNAAR... 8, 9 j burka leidt Kritischer ARD SCHENK tweemaal drie CLARKE BREEKT WERELDRECORD TIEN MIJL Glasgow Rangers uitgeschakeld Zwarte Schapen in Molentoernooi LFC VASAS WINT OEFENDUEL RUMOER ROND AFGELASTING _jjgericht 1 maart 1860 Donderdag 4 maart 1965 Vijfde blad no. 31507 De amateurbokser Hol, die 'dinsdagavond kampioen van Noord-Holand in het midden- Igewicht werd omdat de arbiter 9r zijn tegenstander Gieltjes dis- kwalifceerde. toen deze in de kwalifceerde. tweede ronde een overtreding Ibeging, heeft het bestuur van het district Noord-Holland ge vraagd de party opnieuw te la ten boksen, welk verzoek in middels is ingewilligd. Het was namelijk voor ieder een duidelijk, dat Gieltjes, die izün tegenstander met zijn knie in de maagstreek trof en zo een „knockout" bewerkstelligde, deze overtreding volkomen onopzet- t ltelijk beging. Aangezien Hol f rwerd uitgeteld, kon de arbiter echter niets anders doen dan IGieltjes diskwalificeren. De sportieve Hol wilde even- wel op deze manier niet in het bezit van de titel komen, zodat >het gevecht nu opnieuw zal f worden vastgesteld. KUNSTRIJDEN Wereldkampioenschap mnstrijden Petra Burka, de Canadese favoriete Sor het wereldkampioenschap kunst- jen dames, heeft bij de verplichte uren een hechte basis gelegd voor door Sjoukje Dijkstra vacant ge- Jven wereldtitel. Na de zes verplich- figuren leidt de 18-jarige Canadese daar haar grootste kracht ligt in it vrije rijden, mag verwacht wor- ih, dat zij de nieuwe wereldkam- oene zal worden. De stand na de fplichte figuren luidt: Petra Burka (Canada), plaats- Jfer 15 1256,4 pnt; 2. Christine f ligler (VS) 16,5 1255,4 pnt; 3. Re- _,ne Heitzer (Oost) 22,5 1239,5 pnt. r Bij het ijsdansen hebben de Tsje- f ische broer en zuster Pavel Roman f Eva Romanova na de laatste twee f rplichte figuren de leiding stevig in f nden. De wereldkampioenen sloten f verplichte figuren af met het J latscijfer 7,0 en 154.1 punten, vóór f it Engelse paar David Hickinbottom J Janet Sawbridge, die het plaats- fer 17,5 kregen en 146,1 punten ver- arden. (Van een onzer redacteuren) Voor de tweede keer binnen een paar jaar heeft de Westduitse MedauSchule de Leidse turngemeenschap in verrukking ge bracht met een demonstratie van ritmische gymnastiek, lichaams- beheersing en gratiezoals men. zeker in Nederland, eigenlijk te weinig te zien krijgt. Zelfs de eenvoudigste onderdelen (lopen en bewegen) waaraan men gewoon is vluchtig aandacht te besteden, werden door deze groep jonge meisjes weer volledig tot leven gebracht. Ruim twee uur lang hebben de leerlingen van Hinrich Medau over het podium gedanst, soms gerend, maar door hun uitzonderlijke lichtvoetigheid heeft men hen maar zelden gehoord. Dit lopen was pas lopen, dit bewegen was pas bewegen. door een eventueel verschil verklaar baar zou kunnen zijn. Ten eerste be stond de groep van 1963 voornamelijk uit, laten wij zeggen examenklanten, En toch men kon het gister avond in de koffiekamer van de Stadsgehoorzaal de fijnproevers bij herhaling horen fluisteren: het scheen alsof de afwerking dit keer iets minder glans had dan twee jaar geleden. Achteraf bezien is het waar schijnlijker, dat men dit keer wat kri tischer heeft gekeken dan destijds. Toen was alles nog fonkelnieuw en men is dan al gauw geneigd over de oneffenheden heen te zien, gefasci neerd als men is door het onbekende. De tweede keer kijkt men gewoonlijk wat scherper. Hinrich Medau, de 75-jarige, in d< lichamelijke opvoeding vergrijsde lei der van de groep, somde in het ge sprek, dat wij na afloop met hem hadden, een paar punten op, w Leerlingen van Medau bij de orgaangymnastiek. (Foto Hinrich Medau) terwijl nu de meest enthousiaste uit tal van leergangen in het demonstra tieteam waren opgenomen. Conditie Voorts was de Medau-Schule dit keer niet in de allerbeste conditie. Dit is een deel het gevolg van het feit, dat Medau zijn breedgeschouderde ideeën over vorming van de sportieve jeugd ook in het gewone leven toe- Op tournee trekt hij met zijn groep van jeugdherberg naar jeugdherberg. Met sportieve ster ke jongemensen ga je niet in een hotel met alle luxe", zo zei hij, zoiets doe je niet". Maar de laat ste dagen heeft men als gevolg van de vorst nogal wat kou te verduren gehad. Men kan zich in derdaad een geriefelijker verblijf plaats voorstellen, vooral voor mensen, die een dusdanig gebruik van hun spieren moeten maken als de leerlingen van de Medau- Schule. „Nu zitten de meisjes in een hotel", aldus Medau, een uiterst hoffelijk man, „ze wanen zich in een soort paradijs". Visueel Het is onbegonnen werk om een uitvoering van Medau door middel van woorden te laten herleven. Zo'n demonstratie is nu eenmaal voor al les een zaak van visueel genot. Het was allemaal zeer sierlijk en zeer lichtvoetig en dat is nu juist wat Me dau voor ogen heeft (men zie het Leidsch Dagblad van zaterdag). Me dau gaat bij de jonge vrouw van drie stellingen uit: gezondheid, gratie en schoonheid. Zijn zg. orgaangymnas tiek is daar geheel aan aangepast. Met een aantal geraffineerde oefe ningen krijgen alle organen „een beurt", al dient men enkele bewegin- Fred Anton Maier (Noorwegen) is er gisteren niet in geslaagd het we reldrecord op de 5.000 meter hardrij den op de schaats, dat oP naam staat van Johnny Nilsson «Zweden) te ver beteren tijdens wedstrijden in Bagn (Noorwegen). Maier had 7 min 38.7 sec nodig voor de afstand. Het wereldrecord staat op 7.33.2. Ard Schenk plaatste zich derde op de o.OOO meter (7.56.6) en deelde de derde plaats op de 500 meter met twee Noren (42.3). De uitslagen waren: 500 meter: 1. Villy Haugen (Noorw) 41.7; 2. Hroar Elvenes (Noorw) 41.8; 3. Ard Schenk «Ned), Bjoern Tveter (Noorw) en Svein Erik Stiansen (Noorw) 42,3. 5000 meter: 1. Fred Anton Maier (Noorw) 7.83,7; 2. Willy Granlund (Noorw) 7.54.8; 3. Ard Schenk (Ned) 7.56.6. Ron Clarke verbeterde woensdag in Melbourne het wereldrecord over tien mijl met een tyd van 47 min. 12.8 sec. Het oude record stond op naam van de Brit Mel Batty, die in april 1964 in Hurlingham 47 min. 26.8 sec. noteerde. Overigens had Clarke een veel snel lere tijd kunnen lopen. Na de 31ste ronde stopte hij namelijk en begon langzaam lopend zijn zij te masseren. „De steken die ik voelde, verdwenen meteen", zei hy later. Hy liep de wedstrijd in hoog tempo uit. Ron Clarke is momenteel wereldrecord houder over 5000 en 10.000 meter en 3.6 en 10 mijl. Volleybalcompetitie gen door hun gecompliceerdheid met I een korreltje zout te nemen. «Opmer kelijk bij die orgaanoefeningen was. dat lang niet alle meisjes tot een correcte spagaat kwamen). Het is al lemaal zeer knap uitgewerkt en draagt ook geheel het stempel van le venswerk. Een succes was op deze avond ook het optreden van enige leerlingen van de Haagse Academie van licha melijke opvoeding, die voor een flit sende demonstratie lange mat zorg den. De avond werd van voor- en slotwoord voorzien d«x>r drs. J. P. v. d. Reijden. de voorzitter van de Sportstichting, die als organisator optrad. Aanwezig waren o.a. Leidens nieuwe burgemeester, mr. G. C. v. d. Willigen en echtgenote. De SVL-dames hebben gisteravond in het Gymnasium met een 3-1 zege op Slotermeer de kans op het kam pioenschap behouden. De Leidse ploeg nam hiermee tevens revanche voor de in de uitwedstrijd geleden neder laag. De wedstrijd stond op een zeer Zowel SVL als Slo termeer kwam regelmatig tot keurige aanvallen. Met hun constante en ge plaatste service hadden de gasten in de eer e f de overhand. SVL kreeg een 1-7 en 3-8 achterstand te overbruggen. Dat lukte toen de ploeg warm was gespeeld en de eigen aan val op toeren raakte. Slotermeer verweerde zich fel en bleef dat doen, maar kon de opmars van onze stadgenoten niet stoppen. Via 8-8 en 10-10 werd het 15-10 voor SVL. Op gelijke wijze verliep de tweede set. SVL had aan het net net wat meer doorslaggevende argumenten en liet ook een betere velddekking zien; 15-10. In de derde set zakte vooral de velddekking terug en het attente Slo termeer sloeg dadelijk toe: 15-8. De zege leek zeker toen na 5-5 Hanna van Gellecum met een serie geva rieerde services de score opvoerde tot 12-5. Slotermeer hield evenwel kra nig vol, riskeerde een smash op elke set-up en bracht zowaar SVL nog aan de rand van een nederlaag, 13-10 en daarna zelfs 13-12. De service red de de zaak echter voor SVL: 15-12. Routiniers De Russen Ludmilla Belousova en Oleg Protopppow, die onlangs in Mos kou de Europese titel veroverden, hebben gisteravond ook de wereldtitel paarrijden op him naam gebracht. Het Amerikaanse paar Vivian en Ro nald Joseph eindigde op de tweede plaats. Bij uw sigarenwinkelier 50 en 25 cent per doosje Seriedraverij te Hilversum I (Van onze medewerker). fcen flitsende start, waardoor de ze- tijarige ruin direct een comforta- - |e voorsprong krijgt en zich dan ft meer laat benaderen, is het ken- ïrk voor de wijze waarop Zeven- Ipper zjjn „traditionele" serle-over- hningen behaalt. Dat was ook gis- favond in de eerste serie het geval, 6 hij in 1.25.9 voor zijn rekening tin en waarin -zijn entrainementge- 5 ot Zoon van Kievit, die 40 meter |>est geven, op het nippertje Zilver- i iger S voor de tweede plaats klopte. j finale was een herhaling van de rie. Nu boekte Zevenklapper een ortreffelijke 1.24.1 triomf. A. Reine j Inley, die in handen van A. Siderius trassend de tweede serie had ge- jnnen voor Y. Y. Hanover en Zahir gaf uitstekend partij en hield ion van Kievit op de derde plaats. I t)e eerste triokoers gaf een sur- {ise, niet zozeer door de zege van jetteur P (Wagenaar jr.), dan wel >r Bouwmannetje S, die Alarik de tweede plaats klopte. Het trio f2706,50 voor f 1.— Vries won met de favoriet Dar- lill van kop af de Beerprijs. C. imascus B, die steeds volgde, kreeg zijn slotaanval geen kans en ef tweede, op afstand gevolgd door DUdewijn B. ïrahmapoetra S moest in de Ja- iarprijs het hoofd buigen voor Ba- Heny (Hylkema)die van start af e voorsprong had genomen. Hij bleef tweede voor een verrassende Beautiful Star. De favoriet Boy van Quick (Wage naar sr.) revancheerde zich voor zijn betrekkelijk falen van zondag j.l. en won van kop af in 1.27.1 de zesde koers. Voor de volgende plaatsen moest de foto beslissen, waaruit bleek, dat Alida W tweede was. Aal scholver S sprong door 't stek, zodat Zippy Erebus de derde plaats kreeg toegewezen. Uitslagen De uitslagen luiden: Fretprljs, le serie: 1. Zevenklapper (M. Vergay) (1.25.9); 2. Zoon van Kie vit; 3. Zilverreiger S. Tot.: wi. f 1.50, pl. 1.20, 1.20, 1.90, cov. 2.10, koppel 2.10. 2e serie: 1. A Reine Kinley (A. Si- r Jr.) (1.29.4); 2. Bouwmannetje S: pl. 3, 7.30, 3. trio 2706,50. Beerprijs: 1. Darlln' Jill (B. de Vries) .32- - - wijn (1.32.6); 2. C Damascus B; 3. Boude- Hylkema) (1.27.0); 2. Brahmr.poetra S; 1. Baron Heny (H. ahmr.poetrf wi. f5.10, pl. pel 9.30. Lulpaardprijs: 1. Boy van Quick (J. Wagenaar Sr.) (1.27.1); 2. Alida W; 3. Kievit. Tot.: ,10. 1.30, 1.10, cov. 3.90, koppel 3.30. Totallsator-omzet f 121.307,50. In Liverpool trotseerden 55.000 toeschouwers de felle hou en zware sneeuwval voor niets Dertig werklieden hebben gisteren het Ibrox Park van een negen centimeter dikke laag sneeuw en ijs ontdaan om het terrein bespeelbaar te maken voor het tweede duel tussen Glasgow Ran gers en Inter Milaan. Ruim 80.000 toeschouwers hebben de Schotten een 10 zege zien behalen. Het was echter niet vol doende. Inter, dat de eerste wedstrijd met 31 won, gaat over naar de halve finale. De furieuze start van de Rangers bracht de in afweerslagen geharde Inter-ploeg aanvankelijk in grote moeilijkheden. Gesteund door 80.000 supporters raasden de Schotse aan vallers keer op keer in de richting doelman Sarti en reeds na zes minuten viel de openingstreffer, die orkaan van geestdrift door het Ibrox Park joeg. Normaal zou er niets gebeurd zijn, want een schot, zoals Roger Hynd dat op hem afvuurde, pleegt de spectaculaire doelman Sarti meestal moeiteloos te stoppen. Maar op het gladde, sneeuwvrij gemaakte veld was tot in de middaguren on zeker gebleven of het duel wel kon doorgaan omdat de sneeuw maar bleef vallen liet de Italiaanse laatste man de bal glippen en dat bood midvoor Jimmy Forrest de ge legenheid zijn reputatie als kansen- benutter waar te maken. Daarmee de voorsprong van twee goals, die Inter na de wedstrijd in Milaan had, gekrompen tot één enkel puntje verschil en alles leek weer mogelijk. Maar de pupillen van Helenio Herrera, hoe geschokt zij op dat moment ook geweest moeten zijn, herstelden zich. Sarti maakte nadien zijn fout meer dan goed. De uitblin kende stopper Guameri gaf Forrest zelfs geen halve meter vrijheid meer en schakelde daardoor de hoop Rangers totaal uit, terwijl links back Facchetti op welhaast magistra le wijze veelal alleen de gevaarlijke rechtervleugel van de Schotten in bedwang hield. De tactiek van Inter- nazionale bleek juist. De ploeg uit Glasgow werd steeds minder gevaar lijk en zelfs kwam de thuisclub her haaldelijk in gevaar bij rappe tegen stoten, vooral als Mazzola en Suarez daar de hand in hadden. Hoe sneu het ook voor de Rangers was, het tweede doelpunt bleef uit. Sneeuw De tweede wedstrijd tussen Liver pool en FC Köln voor de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen, die gisteravond In Liverpool zou worden gespeeld, is in verband met zware sneeuwval uitgesteld. De beslissing werd vlak voor het aanvangstijdstip genomen door de Deense scheidsrechter Hansen. Het stadion aan de Anfield Road was niet 55.000 toeschouwers geheel uitverkocht. Er is nog geen nieuwe datum vastgesteld. De eerste wed strijd tussen beide ploegen, gespeeld in Keulen, eindigde in een gelijkspel: 0—0. Bekerwinnaars München heeft met 40 van Legla Warschau gewonnen in de ontmoe ting in de kwartfinales van het toer nooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. De ruststand was 0—0. De Duitse ploeg overweldigde de verdediging van Legia in de laatste 20 minuten van de wedstrijd, nadat de eerste 70 minuten geen doelpun ten hadden opgeleverd. Zevenduizend, toeschouwers woon den de wedstrijd in het stadion van het Poolse leger bij in de felle kou. De returnwedsbrijd wordt op 17 maart in München gespeeld. De eerste wedstrijd tussen Torino en Dynamo Zagreb eveneens voor de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars, Voor de 15de keer gaat op woens dagavond 24 maart het Zilveren Mo lentoernooi van LFC van start. De deelnemende verenigingen zijn: CVV (Rotterdam); LFC (Leiden; Lugdunum (Leiden); RCH (Haarlem) Rijnsburgse Boys; VUC (Den Haag); Zwarte Schapen (Amsterdam) en Zwart Wit '28 (Rotterdam). Indien op één der woensdagavon den een Europacupwedstrijd zou worden uitgezonden, zal de betref fende Zilveren Molenwedstrijd op dinsdagavond vorden gespeeld. De loting vindt plaats op donderdag 11 maart. Lugdunum is molenhoudster. De Kangeroes-dames bleven even eens in de running door De Kenne- mers met een 3-1 nederlaag naar huis te sturen: 15-10, 10-15, 15-9 en 15-10. Deze winst was voornamelijk te danken aan het werk van de drie overgebleven routiniers Suus Ver- hoekx, Ans Vrielink en Kitty Kosto in de Kangeroes-gelederen. Honka Kruts zal voorlopig niet meer spelen. Intussen draaiden de invalsters Lily Mariene Helmond, Janny van der Kraan en Anja van Kesteren zeker verdienstelijk mee. De Kennemers kwamen niet tot tegen stand van kaliber en gevaarlijk is de situatie voor Kangeroes dan ook eigenlijk niet geweest. Felle strijd Dat was wel het geval met KVC tegen Boemerang-reserves. Na een harde strijd haalden de Katwijkse dames de winst binnen, 11-15, 15-12, 12-15, 15-12 en 15-13. De Amsterdamse ploeg moest het voor de setwinst hoofdzakelijk heb ben van de service. Was die constant en in het achterveld geplaatst dan kwamen de punten vanzelf. Het stop pen van de bal bleek namelijk geen sterk spelonderdeel bij KVC. Wanneer de Amsterdamse service niet zo best lukte dan kreeg KVC speelmogelijk- heid en aanvalskracht. De service gaf Boemerang 2 de eerste en de derde set, het betere spel aan het net KVO de overige sets: 3-2. Vasas ETO, de club uit Gyoer en de tegenstander van DWS in de kwart finales van het toernooi om de Euro pese beker voor landskampioenen, heeft gisteren een oefenwedstrijd ge speeld tegen de mijnwerkersclub Oroszlany Banyasz, uitkomende in de eerste klasse B van de Hongaarse competitie. Vasas won met 30. is geëindigd in een gelijkspel: 11. De ruststand was 10. Er waren slechts 5.000 toeschouwers. Beide ploegen speelden zeer ruw. In de 25ste minuut van de tweede helft heeft die Duitse scheidsrechter Günther Baumgartel de halfspeler van Dynamo Pulycan van het veld gestuurd, omdat hij de linksbinnen van Torino Moschino met een vuist in het gezicht sloeg. Jaarbeurssteden Atletico van Madrid heeft zich in de halve finales geplaatst van het toernooi om de Europacup voor Jaar beurssteden door Luik met 20 te verslaan in de retumwedstrijd van de kwartfinales, die gisteren in Madrid is gespeeld. Vlak voor het einde van de ont moeting werden twee spelers van Luik van het veld gestuurd. Het waren de halfspelers Sulon en Crote. Dunfermline van Schotland heeft Bilbao (Spanje» met 10 verslagen in de retumwedstrijd voor de kwart finales van het toernooi om de Europacup voor Jaarbeurssteden. De Spaanse ploeg heeft de eerste Met de spelers al op de gras mat pardon, de sneeuwmat. is de wedstrijd LiverpoolKöln op het laatste moment afgelast. Oorzaak was een sneeuwstorm, die elke vorm van voetbal on mogelijk maakte. ontmoeting in Spanje met 1—0 ge wonnen en de ploegen staan dus nu gelyk (1—1). Vier deelnemers aan sporttoto 27 zullen de eerste prijs f. 179.533,75, ver delen en krijgen ieder f 44.883, Voor de tweede prys waren er 167 ge lukkigen. die van de beschikbare f 97.027,50 ieder f 583,ontvangen. De derde prijs van f 48.963.75 zal worden verdeeld tussen 950 deelne mers, die elk f 51,20 ontvangen. In totaal waren er 684.213 deelne mers die tezamen voor een pryzenbe- drag van f 326.425,zorgden. De afgelasting van de voetbal f wedstrijd Liverpool—Köln heeft I f gisteravond rumoer tot gevolg f, j gehad. Officials van Köln heb- f f ben verklaard dat twintig minu- f i ten voor de aftrap scheidsrech- f ter Hansen en officials van beide ploegen hadden uitgemaakt, dat f de wedstrijd zou kunnen door- I gaan. Zy beschuldigen de mana- f ger van Liverpool, Bill Shankly, ervan dat hij druk op de scheids- A rechter heeft uitgeoefend om de f wedstrijd af te gelasten. De penningmeester van Keu len, Richard Pelzer, vertelde: „Onze ploeg ging het veld op omdat de scheidsrechter in het bijzijn van de heer Shankly en onze vice-voorzitter heeft ge zegd, dat de wedstrijd zou kun nen worden gespeeld. Pas nadat onze vice-voorzitter was vertrokken en de scheids- rechter alleen was met de heer f Shankly, werd de wedstrijd uit- gesteld. „Wij zullen hierover by f de Europese voetbalbond protes- f teren. In Duitsland zou de wed- f f strijd zyn gespeeld". f J Scheidsrechter Hansen bleef f if kalm. „Niemand kan my beïn- f vloeden", zo zei hy. „Shankly f niet en Adolf Hitler niet. Ik ben f de scheidsrechter en ik beslis, f De toestand werd zeer slecht, f Het was onmogelyk de ïynen t f schoon te houden". f f Het Duitse argument was, dat f f Liverpool voordeel zal hebben f f van de afgelasting, omdat zyn f f favoriete spil Jack Yeats naar f f wordt verwacht spoedig van een f J blessure zal zyn hersteld

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9