Te langdurige monologen in Bredero's „Moortje" WASCANA Strijd op Russisch schrijvers - congres kunst kalei öoscqqp MOZART'S KERKMUZIEK BIJ HET CONCERTEER.-ORKEST Desondanks toch een gezellige ontspanning BOODSCHAP TEGEN OPSTANDIGEN MAAR TOCH NAAR TOENADERING? Thans in Londen: Expositie moderne Nederl. architectuur OPENING door DR. J. H. VAN ROYEN omwenteling op rookgebied de naamWascana de uitvindingmelange-dekblad de sensatiede prijs extra licht, extra geurig LILIAN KALL1R - CLAUDE FRANK ONBEVREDIGEND PIANISTENPAAR IÉ? BENDER PROPAGANDA IN EGYPTE STERK TEGEN AMERIKA Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 4 maart 1965 Vierde blad no. 31507 Advertentie ACHT jaar geleden is men geconfronteerd met Bredero's (1585 -1618) bekend blijspel „Moortje". Dat was een voorstelling in het kader van het Holland-Festival, als Nederlandse „toneel-manifestatie" van waarlijk superieure al lure. Nu bracht „De Nederlandse Comedie" een schilderachtige her haling van dit overigens niet sterke stuk zeer vrij naar een klucht van Terentius met zijn magere intrige, waarmee de Haagse première het publiek in de Kon. Schouwburg toch wel enige prettige uren bezorgd heeft. In het Amsterdam van 1615 de première van het stuk ging: in dat jaar ih de Oude Amstelredamsche Kamer, omdat er toe nog geen Schouwburg bestond, was zo het een en ander aan de hand, waar Breero een dankbaar gebruik van gemaakt heeft. En de regisseur Ton Lutz, haalt er dikwijls uit, wat er In zat. Waarbij dan de prachtige, kleurige en smaak volle kostuums en het schilderachtige décor van Nicolaas Wijnberg voor een visuele verrassing zorg dragen. Daar zijn bovendien heel wat merk waardige en uiteenlopende personages uit diverse milieus, die hun veelszins ondeugende taal duchtig weten te roeren, zij het meermalen in veel te langdurige dialogen, die een vlot ver loop van de handeling nadelig beïn vloeden. Een der bekendste daarvan wordt gehouden door de komische, dikbui kige Panlicker Kackerlack en wel in super-beeldende vorm. Intussen blijft het een pittoresk schouwspel in Amsterdams centrum, dat Breero zo goed kende en waarvan Nicolaas Wijnberg iets zeer bijzonders heeft gemaakt. Het lèèft daar rond de Zuider-, Wester- en Munttoren, met de ranke spitsein het décor afgebeeld bij het besneeuwde bruggetje over de bevroren gracht, waarop men zich met moeite staande Voortbestaan Taptoe Delft in gevaar. De Delftse gemeenteraad heeft een nieuwe verordening vastge steld voor de heffing van verma kelijkheidsbelasting, waarin een bepaling is opgenomen dat voor elke voorstelling of uitvoering 20% belasting moet worden be taald. Als gevolg daarvan heeft de stichting Delfesta laten weten, dat zij door deze zwaardere fi nanciële lasten f 40.000,- niet langer bepaalde evenemen ten in Delft financieel kan bij staan. Treft men geen vergelijk, dan zullen met ingang van vol gend jaar de voorstelling van het militaire muziekfestival Taptoe Delft op de Markt niet meer plaatsvinden, terwijl dat moge lijk ook het geval zal zijn met de uitvoeringen van de Mattheus Passion in de Nieuwe Kerk en van Elckerly door de Neder landse Comedie, in het kader van het Holland Festival op de binnenplaats van het museum Het Prinsenhof. Paul Cammermans en Wim van den Brink in Breero's ..Moortje". kan houden en het bordeel „Het Suyckeren Hart" van de levendige Moy-Aal. Men amuseert zich by de wat ge zochte gebeurtenissen, ook al zijn er ditmaal niet uitsluitend „top-arties- ten" aan het woord. Maar met een suggestief spelende Wim van den Brink als Kackerlack, een charmante en vleiënde Kitty Janssen als Moy- Aal, een opschepperige, pralende en ijdele Paul Cammermans in de rol van hopman Roemert een uitste kende creatie een mal spelende Allard van der Scheer als Frederyck blijft men toch wel glimlachend kij ken naar de zotternijen, waarin Bree ro met grille hand zijn leutige verzin sels om zich heen strooit. Voorts zijn er nog o.a. Cor Witschge als de Vrijer Reynier, Mimi Boesnach als de Minne-moer Geertruy, Willem Nijholt als Writsart en vele anderen om in een gekruide opvoering, waar in schilderijtjes van oude meesters lyken op te duiken en alle compli caties van het klassieke blijspel wor den voorgetoverd, tot stand te bren gen. Als men dan kennis neemt van de onverbloemd-hartige, ook rauwe en grove, soms moeilijk verstaanbare oud-nederlandse volkstaal van Bree ro, die ook al de nodige schutting woorden" kende, zoals die klonken rond de bordelen van weleer en die voor dronkelappen gemeengoed wa ren. is er zélfs voor de modern inge stelde toehoorder veel, dat hem bezig kan houden en doet concluderen, dat het geen „verloren" avond is geweest, al zijn er dan ook opmerkelijke in zinkingen, als gevolg van een zekere breedsprakigheid. Breero laat bij dit alles zijn fantasie, die ook dichter lijke vormen kan aannemen, deksels hoogtij vieren. Vooral het oog krijgt zijn deel in deze speciaal visueel aantrek kelijke voorstelling met haar rea listisch en humoristisch getypeer de figuren, die niet méér wil ge ven dan ontspanning en dit in derdaad ook meermalen geeft. Dat men er intensief in geïnteres seerd is geweest, bewees het har telijke applaus na afloop. Het was plezierig weer eens met Bredero's borrelende creativiteit kennis te mogen maken. Eerst héél laat stond men weer in de barre kou Het tweede congres van de Bond van Russische schrijvers is gisteren geopend met een beroep op de zeer verdeelde liberale en conservatieve groeperingen om ..af te zien van alle platvloerse mis verstanden". De bijeenkomst van gedelegeerden uit alle delen van de Rus sische federale republiek opende onder het wakend oog van de hoogste leden van de Russische communistische partij. Eerste secretaris Leonid Breznjew zat op het podium in het grote Krem- lin-paleis. Michail Sjolochow. schrijver van ..De stille Don" opende de ver gadering met een korte toespraak. Waarnemers verwachten een heftige woordenstrijd tussen liberale machten en de neo-Stalinisten en de dogmatici van de oude Op de achterste rij in de zaal van het Kremlin Paleis zaten Jewgeny Jewtoesjenko, een van de meest po pulaire jonge dichters in de Sowjet- Unie, en Wassily Aksjonow, een voor aanstaand jong romanschrijver. Men meent dat zij de leiders zijn de liberale fractie. Op beiden is (Van onze Londense correspondent) In het prachtige, marmeren. Britse architectenpaleis in Portland- place in Londen prijkt een compacte en overzichtelijke tentoon stelling van moderne Nederlandse architectuur, bestaande uit grote gemonteerde foto's en enkele maquettes. Dit is de eerste etappe van deze reizende expositie, welke in april Southampton bezoekt, in mei naar Nottingham gaat. om in juni in Glasgow te eindigen. De tentoonstelling, door de Ne derlandse regering in samenwerking met de Bond van Nederlandse ar chitecten georganiseerd, werd gis teravond door de Nederlandse am bassadeur in Londen, dr. J. H. van Royen, officieel geopend. De heer Van Royen zei, dat het in onze moderne en materialistische wereld bijna onmogelijk schijnt te zijn, om een gebouw op te richten, dat extra schoonheid bezit terwille van de schoonheid. Tn hoge mate wordt de nieuwe estetiek gedicteerd door zakelijke behoeften, welke min der ruimte laten aan de verbeel dingskracht. Gelukkig gaat de in ternationale uniformiteit niet zo ver, dat wij niet meer van elkaar zou den kunnen leren. Hij sprak dan ook de hoop uit dat sommige Ne derlandse objecten een inspirerende invloed zullen uitoefenen. De expositie toont in foto's o.a. winkelcentra met inbegrip van de Lijnbaan, Rotterdamse flatgebouwen, onze machtige bruggen, moderne kerken, kantoorgebouwen, stations, hotels en Tuindorpslotermeer in een poëtisch nachtelijk waas, samen vloeiend met wolken en water, de Irene-hal in Utrecht en het nieuwe, aantrekkelijke Emmen. Verder zijn er maquettes van het nieuwe Con grescentrum in Den Eaag en van de Technische Hogeschool in En schede. Voor de Engelsen is deze tentoon stelling vooral belangwekkend, om dat het slanke, wijde Nederlandse landschap en ook de van Engeland nogal verschillend sociale structuur van ons volk, die vaak tot specifiek Nederlandse oplossingen heeft geleid. De individualistische Engelsen staan bijv. nog altijd huiverig tegenover etage-woningen, omdat voor hen het axioma is „My home Is my castle", hoe klein dan ook, maar als het maar even kan met een grote tuin en Hefts ook nog een voortuintje! De B.R.T. verbiedt „De plaatsbekleder" De Nederlandstalige uitzendingen van de Belgische televisie heeft giste ren de uitzending van een film over „De plaatsbekleder" verboden. Het Humanistisch Verbond in Bel gië zou op 11 maart in zijn zendtijd een film uitzenden, die drie passages over het toneelstuk zou bevatten. De passages worden echter door de leiding van de B.R.T. in strijd geacht met het voorschrift, dat geen pro gramma's mogen worden uitgezonden die beschuldigingen inhouden aan een persoon of kwetsend zijn voor een volksgroep. De socialistische party heeft aan gekondigd de minister van Opvoe ding en Cultuur in de Kamer van Volksvertegenwoordigers over het verbod te zullen interpelleren. Geen ,bourgeois- mentaliteit Het lid van het presidium van de Russische communistische party An drei Kirilenko heeft een boodschap voorgelezen van het centrale comité van de party voor de Russische Re publiek. In de boodschap werd her haaldelijk de waarschuwing uitge sproken dat de party geen manifes taties van bourgeois-mentaliteit zou tolereren in de Russische letterkun de. In de boodschap werd de nadruk gelegd op het denkbeeld dat de kunst en de letterkunde dienstbaar moeten worden gemaakt aan de zaak van het communisme. Aan de toon van de booschap te oordelen scheen deze bedoeld te zijn als een waarschuwing aan de op standige liberalen om hun kritiek op het gezag van de partij niet te ver te dryven. In partijverklaringen. die kort voor 't congres werden gepubliceerd, ston den sterke aanwyzingen dat de par ty bereid zou zijn het drastische party-toezicht op de kunst te ver minderen, in ruil voor trouwe na leving van de voornaamste punten van de ideologische doctrine. Deze verzoenende toenadering wordt ook opgevat als een aanwy- zing dat de neo-Stalitistische con servatieven niet langer kunnen reke nen op steun van de party. Deze blykbare afwyking van het hoogst dogmatische standpunt van de conservatieven heeft de oude garde blootgesteld aan openly ke aan vallen van de liberalen. Wie aanwezig zijn Het congres betreft schrijvers uit de Russische federatie, de grootste Sowjet-republiek. Er werd een nieuw presidium gekozen van 78 le den. Volgens waarnemers zyn de „oude garde" en de meer liberale schryvers er gelykelijk in vertegen woordigd. Onder de leden bevinden zich de minister van defensie, Mali- nowski, het hoofd van de politieke afdeling van het Rode Leger, gene raal Episjew, de schryvers Ilja Eh- renburg, Michaeil Sjikolow, Kon- stantin Paustowsky en Alexander Tawrosky de hoofdredacteur van het letterkundige maandblad Novy Mir en de componist Sjostako- witsj. Omstreden jonge auteurs als Jewtoesjenko, Axionow en Bella Ach- madiolina waren wel op het congres aanwezig doch werden niet in het presidium gekozen. Wel gekozen werd de 76-jarige dichteres Anne Achma- towa, die eens onder Stalin van be vordering van de „bourgeois cultuur" werd beticht. Neem 's werelds fijnste tabaksoorten. Haal melangeur het dekblad samenstellen. Het alle harde stelen en nerven eruit, zodat alleen resultaat? Melange-dekblad. Mooier en ega- het beste van de tabak overblijft. Selecteer Ier dan elk ander dekblad. Extra lichte, extra op smaak en geur. En laat dan een meester- geurige trek. Intens rookgenot. De prijs? Door de uitvinding van het melange-dekblad fs volledig machinale vervaardiging mogelijk. Dit maakt de prijs van een Wascana ongelooflijk laag. Wascana senoritas in doosje van 10 stuks f 1.-, In doosje van 20 stuks f2.-, in kistje van 50 stuks f5.-. Wascana cigarillos in doosje van 20 stuks f 1.30. met melange-dekblad Onder directie van Jochum: (Bijzondere medewerking) Van de ruim 600 composities, welke Mozart schreef, tellen we circa 60 werken voor kerkelijke liturgische doeleinden. Ze worden betrekkelijk weinig uitgevoerd, behoudens dan in Oostenrijk, maar trekken in den vreemde toch ook veler aandacht. Het was geheel naar de aard van Eugen fochum. dat hij gisteravond met het Concertgebouworkest de Mozartavonden opende met een viertal werken uit dit kerkelijke oeuvre van Mozart en wel het Venite Populi en Sancta Maria en een Kyrie, het laatste dat hij in Salzburger dienstverband bij de aartsbisschop aldaar schreef. Tenslotte het Ave Verum Corpus, overbekend en niet slechts om de byzondere muzikale schoonheid, maar ook omdat het met het Re quiem en de Zauberflöte tot de wer ken van zijn laatste levensjaar be hoort. De eerstgenoemde drie werken zyn mvoudig van aard, zich weinig on derscheidend van andere soortgelyke composities uit die tijd, behoudens dan de ernst en wy'ding, die Mozart muzikaal aan het kerkeiyk woord bond. En mede dankzy de su blieme uitvoering door het Klein Om- oepkoor en het Concertgebouwor kest. Maar het Ave Verum Corpus maakte de diepste indruk, door een doortrokken menseiykheid, in een palet van wondere melodieën en klankkleuren. Men ontvangt het als geinspireerd werk, vooral na de drie voorafgaande koorcomposities. Wy konden ons daarby niet onttrek ken aan de gedachte, dat deze zyn gecomponeerd als opdrachtwerk. Prachtig van toon en gaaf van com positie, maar dan bezien in de zin van een voor Mozart verplichte dag taak Na de diepe indruk van het Ave Verum Corpus uit Mozarts Weense tijd, vierden we weer naar zijn ge boortestad Salzburg teruggevoerd om nu te luisteren naar het con cert voor twee piano's er. orkest in Es gr. C k.v. 365, dat hy met zyn in Wenen opnieuw gebruikte voor een leerlinge, Josephine von Auer- hammer, die even begaafd in haar VIJFDE MEI: „MAAK ER EEN FEEST VAN Het Nationaal comité viering be vrijdingsdag 5 mei 1965 heeft docu mentatiemateriaal het licht doen zien voor een goede 5-meiviering. Hiertoe behoort o.m. een ideeëngids met wenken voor allerlei aspecten het het mer van het blad „handenarbeid", waarin informatie wordt gegeven over het versieren van straat en huis en over spelen met kinderen „Maak ^r een feest van, ook voor anderen' -s een uitgaaf van de Ne derlandse organisatie voor interna tionale bystand Novib. Deze brochu re begeleidt een aantal acties, die men in de weken voorafgaande aan de vyfde mei onder de school- en bedryfsjeugd wil voeren. Het natio naal 5-meicomité, waarvan burge meester mr. H. A. M. T. Kolfscho ten van Den Haag voorzitter is, ziet in deze actie een poging om aan de 5 meiviering een extra-demensie te geven. Ook deze brochure is aan het documentatiemateriaal van het Nannerl speelde, maar later nationaal comité toegevoegd. Advertentie Een piano is een prachtig bezit voor heel het gezin. Ook voor u is dit ideaal beslist bereikbaar. Kom gerust eens bij ons kijken naar de vele merken en praten over de talrijke mogelijkheden. Wij geven u graag alle gewenste inlichtingen. Bel of schrijf om onze foto-brochure nr. 60A Leiden, Hoogewoerd 90, teL 20097 Amsterdam deskundig in klank Amh«m Breda Rotterdam pUnospel was, als dweepziek voor Mozart en dienst muziek. Van dit laatste was Mozart weinig gediend en dat gaf hem slechts aanleiding tot venynige opmerkingen. Inmiddels Is deze compositie een geliefd object geworden van piano- duos. En zo ook by het gisteravond optredende pianistenechtpaar Lilian Kallir en Claude Frank, Amerikanen van domicilie, maar ïesp geboortig uit Praag en Neurenberg. Jammer dat zy dit briljante, speelse concert niet konden realiseren naar de gul den aard van deze compositie. In hun pianospel misten zy daartoe zo wel de verfyning van nuancering als die van de toucher. Het zo mooie lyrische andante bleef zonder poëzie en dat de finale ten dele een rondo- festyn werd. danken we voorname- ïyk aan Jochum's voortvarende lei ding. In dit opzicht was Jochum trou wen? de gehele avond op zyn best! Hy dirigeerde aan het einde van dit Mozartprogramma de Jupitersymfo- nle, met een overtuigend succes. De Egyptische regering gaat, zo is gisteren gebleken, een nieuwe anti- Amerikaanse campagne voeren in verband met de mogelykheid dat de Verenigde Staten wapens aan Israël zullen leveren. De door de regering beheerste pers en radio in Cairo richtten nu hun aanvallen niet meer op Bonn, het doelwit van hun kri tiek in de laatste paar weken, maar op Washington. „Amerika belooft Israël te be schermen". „Amerika biedt Israël rechtstreeks militaire hulp aan", „een overeenkomst in het donker", zo luidden grote koppen in de Egyp tische kranten. De Amerikaanse presidentiële af gezant Averell Hamman, die kort geleden vyf dagen van besprekingen in Jeruzalem heeft afgebroken, wordt in hoofdartikelen en commen taren sterk aangevallen. „Harriman is een zionistische agent die de Aw-'kaanse regering bewerkt. Hy was een van de weinige Amerikaanse functionarissen die nooit hebben eepmbeerd hun en thousiasme jegens Israël te verber gen", aldus het blad El Goemhoeria.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7