LEIDSCH DAGBLAD Londen het van wil vermindering Britse Rijnleger f 200 (§ucf ëföbutvs Schmelzer ontvangt ministers Verhoor Lages uitgesteld Kosten zijn te hoog en oorlogsgevaar in Europa verminderd Aanvallen van Labour-vleugels Vakcentrales dringen aan op gelijke lonen SCHAATSEN BIJ HEERENVEEN Zwaarste straf voor zeemanvijftien jaar WERK HERVAT BIJ HENSEN PARIJS IS TEGEN, LONDEN VOOR DE ACTIE VAN V.S. BUITENSHUIS ETEN Geen w.a.: boete Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 4 MAART 1965 No. 31507 Directeur: E. A Ei. van Dtshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden Giro no 57055 £>e informateur drs. W. K. N. Schmelzer heeft vanmorgen om half twaalf de demissionaire minis ter van Binnenlandse Zaken mr. E. Toxopeus ontvangen. Na het ge sprek met deze liberale bewinds man zou om drie uur vanmiddag de A.R. vice-premier mr. B. W. Biesheuvel voor een bespreking naar het kabinet aan het Haagse Plein 1813 komen. Op hun verzoek worden de C.H.-ml- nisters uit het demissonaire kabi net mr. Y. Scholten en dr. J. E. Andriessen vanavond om acht uur samen ontvangfen. De informateur zal morgenochtend geen bezoek krijgen, 's Middags om drie uur zal een onderhoud plaats hebben met minister mr. Th. H. Bot (KVP) en vrijdagavond om acht uur zal drs. Schmelzer zich nader beraden met premier mr. V. G. M. Marijnen. De informateur heeft, naar wordt vernomen, thans zijn globale ter reinverkenningen voltooid. Daarbij stonden hem om. het verslag van de minister-president over de gang van zaken en de adviezen der frac tieleiders ter beschikking. Niet ech ter de notulen van de ministerraad. Uit de bezoekerslijst voor vandaag en morgen blijkt, dat de informateur besloten heeft besprekingen te voe ren met één minister uit alle in het demissionaire kabinet vertegen woordigde groepen, ook al komen de ministers Scholten en Andries sen op hun verzoek samen. Na het beraad met mr. Marijnen op vrijdagavond zullen, naar kan wor den aangenomen, nieuwe ontwik kelingen volgen. Het verhoor van de Duitse oorlogs misdadiger Lages, dat morgen in de Bredase strafgevangenis zou plaats hebben, is uitgesteld, omdat een aan tal Duitse autoriteiten verhinderd is naar Nederland te komen. Lages zou als getuige décharge worden verhoord in het Treblinka- proces, dat reeds een half jaar in Düsseldorf loopt en dat de misdrij ven behandelt in het Poolse vernie tigingskamp Treblinka. Verscheidene verdachten in het Treblin ka - proces hebben aangedron gen om Lages als getuige te doen horen om aan te tonen, dat er voor hen als bewakers sprake was van overmacht, zodat zij de bevelen tot de executies wel moesten opvolgen. De voorzitter van de rechtbank uit Düsseldorf die om dit verhoor had verzocht, heeft de Bredase rechter commissaris, mr. Thijssen van de verhindering van personen die uit Düsseldorf zouden meekomen, op de hoogte gesteld. Mr. Thijssen zal La ges waarschijnlijk in de loop van deze maand nog verhoren. (Van onze Londense correspondent) Er bestaat weinig twijfel over, dat premier Wilson maandag a.s., bij zijn bezoek aan Bonn, erop zal aandringen de troepen sterkte van het Britse Rijnleger te verminderen. Denis Healy, de Britse minister van Defensie, zinspeelde hier gisteren op, tijdens de eerste dag van het defensiedebat, dat vanavond zou eindigen. Healy zei, dat Engeland het zich niet langer kan veroorloven 55.000 man een derde van de Britse grondstrijdkrachten in West-Duitsland te houden. Omdat de kosten voor het Rijnleger in Duitse marken moeten worden betaald, is dit al jaren voor Engeland een ernstig financieel probleem. Die kosten bedragen 850 miljoen gulden per jaar en daartegenover staat slechts een bedrag van 250 miljoen, dat West-Duitsland in Engeland heeft besteed in de vorm van extra-aankopen. Een van de argumenten voor de vermindering van het Rynleger is voorts de afneming van het oorlogs gevaar in Europa. Daarom tracht de KONINGIN VAN ZWEDEN KREEG HARTAANVAL Koningin Louise van Zweden heeft vanochtend een hartaanval gehad en is in een ziekenhuis in Stockholm geopereerd. De 75-jarige vorstin werd onwel in het paleis Drottningholm buiten de Zweedse hoofdstad en werd met een ziekenauto naar het St.-Gör- nas ziekenhuis overgebracht. Een ploeg chirurgen onder leiding van de wereldberoemde Zweedse hart specialist Clarence Crawford begon kort na acht uur vanochtend met de operatie. Koning Gustaaf Adolf was de ge hele ochtend aan de zyde van zyn echtgenote. Volgens woordvoerders van het Hof was men om 12 uur nog steeds met de operatie bezig. Artsen van het ziekenhuis hebben elk commentaar geweigerd maar be vestigden dat de Koningin is getrof fen door een bloedklonter die de bloedsomloop naar het hart belem merde. Rijksbemiddelaars moeten beslissen Het bestuur van de Stichting van de Arbeid is het gisteren niet eens geworden over het vraagstuk van de gelijke beloning voor man nen en vrouwen, dat het overlegorgaan van de drie vakcentrales in een brief aan de orde had gesteld. De vakcentrales zyn van oordeel, dat dc overheid is gebonden aan de uit het E.E.G.-verdrag voortspruiten de verplichtingen inzake de gelijke beloning voor gelijke arbeid. De werkgevers stelden gisteren voor het beraad uit te stellen in ver band met de kabinetscrisis en de Interpellatie, die van de zijde van de Partij van de Arbeid hierover in WEERBERICHT Geen verandering Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: plaatselijk enkele wolkenvelden, overigens weinig be wolking. Op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wind tussen oost en noordoost. In de nacht en ochtend lichte tot matige vorst, mor genmiddag temperaturen om 't vries punt. (Opgemaakt om 11.15 uur) 5 MAART Zon op: 7,.18 uur; onder: 18.27 uur. Maan op: 8.31 uur; onder: 20.50 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.46 en 16.56 uur, laagwater te 0.36 en 12.55 uur. Dit blad bestaat alt 20 pagina's de Tweede Kamer is De werknemers wensen evenwel een spoedige en duidelijke uitspraak. Het gedeelde advies van het stich tingsbestuur is nu aan het College van Ryksbemiddelaars ter beoorde ling voorgelegd. Zoals was te verwachten, werd gis teren over het vraagstuk van de on georganiseerden en georganiseerden, dat de vakcentrales ook in een brief aan de orde hadden gesteld, nog geen concreet resultaat bereikt. De werkgevers hebben toegezegd, dat zjj zich hierover zo spoedig mogelijk zullen beraden. Eind maart zal het gesprek hierover in het stichtings bestuur worden voortgezet. (Van onze Groningse correspondent) Tussen Heerenveen en Akkrum wordt geschaatst. Voor de vierde maal in deze winter kunnen schaatsliefhebbers daar het hart ophalen, voornamelijk echter op ondergelopen land. Zo ziet men aan de ene kant van de dijk schaatsers zwieren, terwijl aan de andere kant van de dijk schip pers voorbijvaren, zich koeste rend in het voorjaarszonnetje. Britse regering, die een wereldrol wil blijven vervullen, het accent van haar defensiepolitiek naar het Midden- of Verre Oosten te verschuiven, met na me ter bescherming van het Geme nebest. De verhoging van de defensie begroting (thans 2.1 miljard pond, rekordbedrag) is de schuld van de vorige regering, zei Healy. Toen hij in oktober zyn functie aanvaardde was het alsof hy geplaatst werd op de locomotief van een trein in volle vaart. Onmiddellijk remmen is onmo gelijk, want dan volgt er een ontspo ring. Slechts langzaam en voorzichtig zal de trein weer onder controle kun nen worden gebracht, aldus Healy. Minister Healy was voorts van me ning, dat West-Europa er rekening mee houdt, dat het de vruchten plukt van de Britse bijdrage tot de stabiliteit in het Midden-Oosten, waar bijna geheel West-Europa de olie vandaan haalt. De Britse rege ring streeft er naar, dat de V.N. de verantwoordelijkheid voor het Mid den-Oosten overnemen. Healey zei te hopen dat de komende maanden wer kelijk vooruitgang zal worden geboekt bij het herzien van de huidige NAVO- strategie. Hij vindt het nodig dat er een politieke regeling komt die be scherming belooft tegen een verras singsaanval in Europa. Het grootste oorlogsgevaar ligt thans buiten Euro pa. In een groot deel van zuid-Azië zou nu gevochten worden wanneer Engeland zijn verplichtingen in Ma leisië niet was nagekomen, aldus Hea ley. Namens de oppositie zei Peter Thorneycroft, dat Healy alleen maar tracht de linkervleugel van zijn partij Na eis van TIEN jaar voor moord op Schotse wasvrouw De Rotterdamse rechtbank heeft een 29-jarige zeeman uil de Maas stad schuldig bevonden aan de dood van de 35-jarige Schotse wasvrouw Jessie Gibson. Het college ver oordeelde hem vanmorgen wegens doodslag tot 15 jaar gevangenisstraf, de hoogste straf die in Nederland voor dit feit kan worden gegeven. De officier van Justitie eiste veer tien dagen geleden tegen de zee man primair terugverwijzing van de zaak naar de instructie voor het uit brengen van een aanvullend psy chiatrisch rapport en subsidiar 10 jaar gevangenisstraf wegens dood- Leugens De rechtbank achtte verdachte schuldig aan de doodslag op Jessie Cioson, gepleegd op 26 april van het vorige jaar in het Schotse plaatsje Grangemouth, op grond van vast staande feiten en op grond van een aantal leugens van verdachte tij dens het onderzoek, die in zijn na deel kunnen worden uitgelegd. Voorts overwoog de rechtbank dat de ver dachte tijdens de zitting blijk heeft gegeven geen enkele berouw te heb ben van dit „weerzinwekkende" mis drijf en dat hij reeds enige malen eerder met de strafrechter in aan raking is gekomen wegens het ple gen van geweldmisdrijven. Beroepsgeheim Het. college vond klinisch-psychia- trische observatie, zoals die door de ofücier van Justitie primair was ge vorderd, niet opportuun omdat ver dachte door zijn hardnekkig ontken nen geen medewerking aan het on derzoek zou geven en dat anderzijds de mogelijkheid bestaat, dat de be handelende geneesheren in gewe tensconflicten kunnen komen in ver band met hun beroepsgeheim. Verdachte werd door de rechtbank voorts veroordeeld tot een gevange nisstraf van één jaar en drie maan den met aftrek van het. voorarrest wegens een serie diefstallen met in braak, in Rotterdam en omgeving gepleegd. Deze straf is conform de eis van de officier van Justitie. De zeeman kondigde vanmorgen na de uitspraak van de rechtbank aan dat hij van dit vonnis bij het Hof in Den Haag in hoger beroep zal gaan. Zijn verdediger, mr. S. Ivens was niet aanwezig bij de uitspraak. Het werk by de N.V. machinefa briek Hensen in Rotterdam is van nacht hervat De avondploeg is nor maal aan het werk gegaan, nadat de directie had toegegeven aan de eis van de werknemers: 12 cent per uur meer en een correctie van 5 pro cent op de tarieven, de verhoging volgens het z.g. Rotterdamse ak koord. Aanvankelijk had de directie slechts tot 9 cent en een correctie van 4 procent willen gaan, omdat de classificaties bij de N.V. Hensen wat hoger lagen dan bij andere bedrij ven in Rotterdam. Dit voordeel wil den de werknemers beslist handha- dan ook gestaakt is. zoet te houden. Van de voorgestelde Atlantische nucleaire strijdmacht zou, volgens Thorneycroft. niets terecht komen. Het enige doel ervan is En- gelands nucleaire wapens weg te mof felen, waartoe Labour zich bij de ver kiezingen had verplicht. Een onverwachte aanval kwam van Reginald Paget, die tot de rechter vleugel van de socialistische partij be hoort en die omgekeerd de regering verweet haar belofte om de bom op te geven, te hebben geschonden. Ook het geschut van links donderde: Konni Zilliacus zei dat de regering met haar conservatieve defensiepoli tiek bezig is haar eigen graf te gra ven. Vanavond, wanneer conservatie ven en liberalen tegen de regering zullen stemmen, zal Labours linker vleugel echter in de militaire pas lopen, omdat de regering, die afhan kelijk is van een meerderheid van drie, anders onherroepelijk het pleit zal verliezen. Gistermiddag is de Neder landse getuige in het proces te gen Rajakowitsch. de heer B. A. Sijes uit Wenen teruggekeerd. Op Schiphol gaf hij een korte persconferentie in tegenwoor- digheid van de directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie. dr. L. de Jong. De Franse president heeft zich gisteren tijdens een kabinetsvergade ring gedistantieerd van het Ameri kaanse militaire optreden tegen Noord-Vietnam en naar de op vatting in diplomatieke kringen een indirecte waarschuwing tot Ame rika gericht, dat Frankrijk geen steun zal verlenen indien Amerika verwikkeld raakt in vijandelijkheden met de Sowjet-Unie en Rood-China. Parjjs beschouwt een internationale conferentie als het enige middel om vrede in Indo-China tot stand te brengen. Zonder een dergelijke con ferentie zou de oorlog in Vietnam zich alleen maar geleidéljjk uitbrei den tot grotere gebieden van zuid oost-Azië. In tegenstelling met Parijs steunt de Britse regering de Ameri kaanse acties. „Zolang de Noord- vietnamezen de Vietcong zo volledig blijven steunen, kunnen zij nauwe lijks verwachten immuun te blijven voor de gevolgen van de gevechten welke zjj zelf aanwakkeren", aldus een gezaghebbende woordvoerder in Londen. Het Chinese „Volksdagblad" schreef vandaag: „Als de Verenigde Sta ten één voet over de 17-de breedte graad in Vietnam zetten, betekent dit niet alleen agressie tegen Viet nam, maar tegen het gehele socia listische (lees: communistische) kamp". Noord-Vietnam heeft bij de interna tionale controlecommissie voor Vietnam geprotesteerd tegen wat werd genoemd „bombardementen in het wilde weg" door Ameri kaanse vliegtuigen. De Cubaanse premier Fidel Castro riep gisteren alle communistische landen zich achter Noord-Vietnam te scharen in de stryd tegen het „imperialisme". In de Prawda (Moskou) werd gis teren over de laatste Amerikaanse luchtaanvallen op Noord-Vietnam geschreven als over „acties van on verholen banditisme". Volgens commentator Aleksejew zijn de overeenkomsten van Genève en al le internationale wetten geschon den. Een bomontploffing in een bar in de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon heeft het leven gekost aan drie per sonen, onder wie één Amerikaan. Dertien anderen, onder wie eveneens een Amerikaan, zyn gewond. De schade was groot. De stafchef van het Amerikaanse leger, generaal Harold K. Johnson, verklaarde gisteren aan senatoren, dat er in de stryd in Vietnam 75.000 guerrillastrijders van de Vietcong zyn gedood. In januari bedroeg dit getal 70.000. De Zuidvietnamese ver liezen bedroegen toen 20.000 en de Amerikaanse 300. Johnson was opti mistisch over de toekomst, vooral omdat de Zuidvietnamezen beter in staat zyn de aanvallen af te slaan. Probeert U het dan eens in restaurant (lste etage) Snackbar PETER LEENEN GANGETJE 14. Dagschotels 2'. Menu's vanaf 5.75 Ook voor partijen tot 45 personen, 's Zondags geopend van 1224 uu Goed beschermd tegen de vin nige wind was het gisteren bi, sommige strandpaviljoens al ple zierig zonnen tussen de sneeuw- buitjes door. Advertentie VRIJSTAAND RUIM HERENHUIS of WINKEL/WOONHUIS VERLOVINGSRINGEN modern en klassiek PIERROT JUWELIER - H0RL0GER maarsmansteeg 21 leiden teL20778 Advertentie (Van onze Groningse correspondent) Een van de eerste overtreders de wet voor verplichte W.A. kering voor motorrjj tuigen is door de kantonrechter in Zuidbroek (Gr) veroordeeld tot een boete van f 200, waarvan f 100 voorwaardelijk voorwaardelijke ontzegging w. «c rijbevoegdheid. Proeftijd 1 jaar. De officier van Justitie had een boete van f 500. of 100 dagen gevangenis straf geëist, met een onvoorwaarde lijke ontzegging van 1 jaar. De kantonrechter vond de eis ech ter toch wat te zwaar voor een man, die met zijn auto de kost moet ver dienen voor een gezin van 8 perso- len. De verdachte zelf, was er trou wens ook van geschrokken. Hij had zich, zei hij, willen laten verzekeren op de dag, dat hij werd aangehou den, maar de verzekeringsman was niet thuis geweest en hij be sloot daarom nog maar een paar da gen te wachten. De verdachte liep tegen de lamp, toen hij op 16 januari een aanrij ding veroorzaakte. Zyn wagen kreeg daarbij een schade van f 1.000 en bovendien kreeg de man zelf te ho- dat hy een halfjaar niet mogen werken. De officier van «no titie ging fel tegen hem te keer. „Het s- goed", zei hy, „dat de wet voor verplichte W.A.-verzekering in het leven geroepen is. Het is de plicht de Justitie om aan deze over treding heel zwaar te tillen. Men ls uitdrukkelijk gewaarschuwd, dat de wet in werking zou treden. Iedereen zal het grote sociale belang ervan moeten Inzien". y CJit het Leidsch Dagblad van i 8 Maart 1865: J (Advertentie) Ontvangen j een groot assortiment brode- A riën, heeren cols en dassen, glacé handschoenen, enz. te gen uiterst goedkoope prijzen. Bazar, Botermarkt 1. Te oordelen naar de jong ste berigten uit Siberië bevat ten de nieuw ontdekte goud houdende zand- en aardlagen °.en verbazende hoeveelheid van bedoeld metaal. Reed3 stroomt een nieuwe bevolking naar die oorden.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1