nrijden van nieuwe auto een zorgvuldig werkje Carrosserie elektrisch in de grondverf gezet iIedereen kan het Gunstige proeven met turbine van Chrysler Waarom rijdt deze auto zo prettig? Albanees blad contra Russisch leiderstrio LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 4 MAART 1965 \an wegen, wagenswielen en wut-er-zo- bij-komt Moeite5 die ruimschoots wordt beloond ||fjjg velen, die in de drukte van de R.A.I. toch nog kans hebben lillen de auto van hun keus te vinden, zullen die wagen straks en inrijden. roeger was dat inrijden een probleem op zichzelf. Wie zich stipt aan de voorgeschreven snelheidslimieten hield, kon vrij r op een „vastloper" rekenen. tvendien duurde dat inrijden maanden lang, en al die tijd men maar voortsukkelen met zeer geringe snelheden van Anaal 40 km/u of daaromtrtent. flans is het inrijden geen specialistenwerk meer, maar er komt |neer bij kijken, dan de meeste nieuwelingen denken. t men dit inrijden wel gemakkelijke kant beschouwt, J door dat enkele fabrieken 'lop gaan, dat hun merk 'I af aan geen snelheidsbeper- ijn nodig heeft, uflere laten vrijwel alles toe, jT waarschuwen er alleen voo: jhem de eerste duizend kilo- jr niet langdurig „van jetje" te ir naast deze merken, die hun ?n dus het tegendeel van kop- maken, is er nog altijd aantal fabrieken, die hun snel- limieten trapsgewijs doen op- tot dat de klant na zo'r kilometer de top mag bereiken, dergelijke voorschriften x zou lelijk met zijn garan- palinegn in de knoei kunnen n, want vooral de eerste 500 km belangrijk. Gladslijpen roeger zowel als nu dient irij periode om de verschillende lakken van de motor glad te Dat geldt vooral voor di en zuigerwanden, maar de lagerloopvlakken. materiaal van deze onderdelen de loop der jaren aanzienlijk iterd, de fabrieksmethoden zijn precieser geworden, waardoor beter in elkaar past, maa jchijnlijk gladde loopvlakken ook nu nog onder oscoop bezien bergen en mze uitsteeksels worden geduren- le inrijperiode weggepolijst, als dit met zorg en overleg doet. hiedt dit slijpproces met een toerental dan is er alle kans, door de snelle wrijving van dez< fenheden langs elkaar de mo- e heet wordt en vastloopt, ■k is er kans, dat de uitsteken- ielen dan niet op regelmatige i wegslijpen, maar gaan afbrok- a en daardoor blijvende bescha- ïgen achterlaten. Beslissend tmrnige fabrieken laten hun mo- - n wel op een proefstand inlopen, inde dit slijpproces In de hand louden, want het zal duidelijk dat vooral de eerste paar hon- 1 kilometer van beslissende in- d kunnen zijn op de levensduur *e gedragingen van de motor. In -eerste periode is de slijtage het itst. B smalle toppen verdwijnen het t en het snelst en al dat slijpsel it terecht in de olie. Het is daar van het grootste belang, dat de !van een nieuwe auto al bij zo'n un wordt ververst, wordt nu ook duidelijk waarom nieuwe auto meer olie verbruikt een goed ingeredene. Bij de ve motor zijn het nog geen flken die elkaar overal raken, llr oppervlakten met oneffen- Im, waardoor de olie zich nog ■weg weet te banen. Niet fel II/ie nu een nieuwe auto moet In- Jlpn, dient te zorgen dat hij de "'or niet te zwaar belast. Hij mag ven niet fel optrekken en moet lat'ds wanneer de motor begint te ineegen tijdig terugschakelen. Wie ?een gevoel voor heeft, wanneer /eemotor te zwaar wordt belast, kan idei ook constateren aan de hand mei het gaspedaal. Geeft men gas voider dat de snelheidsmeter naar ezwen gaat, dan is het hoog tijd om nh,r een lagere versnelling over te Jet is trouwens ook zaak om tij- is de inryperiode nimmer gas op •lank te geven. Het beste is dit daal gedurende de inrijperiode verder dan half in te trappen, snelheidsgrenzen in uw in- ictieboekje aangegeven dan dient zich hieraan te houden, maar jj_3 die niet zijn aangegeven, ver- het toch aanbeveling in de be- riode niet harder te rijden dan tweederde gedeelte van de top- Iheid in de diverse versnellingen. Niet constant Itaat er nu, dat men de eerste kilometer niet harder dan 75 ier uur mag rijden, dan bete- it dit niet, dat men constant met snelheid van 75 km per uur eifet blijven rijden. In tegendeel |i|||6t binnen deze grens moet men "'natie in de snelheid aanbrengen. I men een paar minuten 75 km/u 'Pfeft gereden, moet men het gas in loslaten (wat extra smering de cilinderwanden betekent), en het tempo tot 55 km/u laten dalen. Daarna geeft men heel geleide lijk weer meer gas tot men de 75 weer heeft bereikt. Als men het grootste deel van de eerste 1000 kilometer heeft afgelegd, kan het ook geen kwaad om alvast even door te zetten tot 80 km/u en daar na direct het tempo weer te doen dalen, want na 1000 km mag u mis schien 100 km/u rijden en een der gelijke overgang mag nooit abrupt, seerde leek die enig gevoel heeft moet steeds geleidelijk ge schieden. U moet dus nooit een constant tempo aanhouden, maar doorlopend variëren en nimmer het gaspedaal bruusk intrappen om een hogere snelheid te krijgen, maar door een lichte druk op dit pedaal de snel heid opvoeren. Heeft men de toegestane snelheid bereikt dan zakt men weer terug op een lager tempo, cyclus zich herhaalt. Binnenwegen Uit hoofde van dit steeds wisse lende tempo leent de autosnelweg zich allerminst voor het inrijden van een nieuwe inhoud. Men kieze hiervoor bjj voorkeur stille binnenwegen, maar niettemin overtuige men zich steeds of een plotselinge daling van het rfjtempo geen beletsel kan betekenen voor het achterop komend verkeer. Het inrjjden is dus echt niet meer het werk van de vakman, maar kan ook geschieden door de geïnteres- de motorprestaties. Als hij zorgt de snelheid voortdurend te va riëren, de motor nooit te zwaar te belasten en steeds tjjdig terug te schakelen, zal hjj ontzettend veel plezier van de verdere levensduur van zijn auto beleven. De moeite die hjj zich in het be gin getroost en de beperkingen die hjj zich dan oplegt, worden later ruimschoots vergoed. Advertentie WETENSCHAPPELIJ Nieuw wapen tegen roest Het voordeel van dit proces is voor al. dat ook de ontoegankelijke hoeken en de lasnaden op deze wijze met grondverf worden be dekt. Tweede fase van NAVO-oefening Nederland, Noorwegen en Por tugal) zijn gisteren in de Schotse marinebasis Rosyth aangekomen, voorafgaande aan de tweede fase van de oefening „Pilot light". De eerste fase, welke tien dagen geduurd heeft, werd gehouden op de Noordzee. In de tweede fase welke morgen begint en 10 maart zal ein digen, zal de NAVO-vloot opstomen naar de Noorse haven Bergen. Meer dan 30 schepen en 75 vlieg tuigen nemen deel aan de oefening welke onder bevel staat van de Brit se admiraal Sir Charles Madden, op perbevelhebber voor het oostelijke deel van de Atlantische Oceaan. De bedoeling is de schepen, vlieg tuigen en onderzeeërs vertrouwd te maken met de huidige gang van za ken in de NAVO. Voor de eerste maal zal het onlangs gevormde NAVO-es- corte-eskader „Matchmaker", be staande uit torpedobootjagers van de V.S., Canada, Groot-Brittannië en Nederland, als één eskader, speciaal ter bestrijding van het onderzeeboot gevaar, aan de oefening deelnemen. Lastige kroon De Deense Munt beleeft niets dan narigheid met haar nieuwe kronen. Nog niet zolang geleden werd een nieuwe witmetalen een-kroon-munt- stuk in omloop gebracht ter vervan ging van de oude bronzen munten, maar al gauw kwamen er protesten van winkelierszijde dat de nif kroon niet precies hetzelfde gewicht had als het oude, zodat vele auto maten hiervoor moesten worden ge reviseerd. Verder klaagde het publiek, dat de nieuwe kroon zo moeilijk te onderscheiden was van oude kwart- kronen (munstuk van 25 öre). reactie op dit laatste besloot de munt nieuwe kwart-kronen in te vo met een gat in het midden. Deze munten zijn nog niet verschenen dat de muntmachines eerst hierop moeten worden ingesteld. Inmiddels hebben dezer dagen nieuwe munten van vijf öre hun in trede op de markt gedaan, van een koperkleurig metaal en een ietsje kleiner dan hun lichtgewicht-voor gangers. Maar deze nieuwe munt valt ook al niet in de smaak van vele winkeliers, omdat zij even groot is als de nieuwe kroon en ook vrijwel even zwaar zodat zij door de oudere auto maten automatisch voor een volle kroon worden versleten Roest is vijand het koetswerk van een auto. De au tof abrieken zoeken al tiental len jaren naar een procédé om de carrosserie onaantastbaar te ma- Er zijn tal van middeltjes in de handel om het koetswerk tegen roest te beschermen, maar in feite is dit allemaal lapwerk. Niet, dat deze middelen niet zouden hel pen, maar het is onjuist om de autobezitter op te schepen met de zorgen, die men het beste aan de men. De autofabrikant slooft zich bron kan voorkomen. Om een simpel voorbeeld te noe- uit om de klant een bumper te geven, die blinkt van chroom. Wie dit chroom netjes blijft conserve ren kan het vrij lang goed houden, totdat hij bemerkt, dat het chroom niet van buiten maar van binnen uit wordt aangetast. De achterkant van de bumper wordt nJ. meestal op geen enkele wijze beschermd en de eigenaar van de auto vergeet meestal deze kant, omdat hij al zijn aandacht en zorg concentreert op de voorzijde. Eenvoudig Het lijkt ons vry eenvoudig voor de fabrikant om zo'n achterzijde van een bumper een beschermende laag te geven. Dat geldt trouwens ook voor die carrosserie-onder- len, die voor de autobezitter moei lijk toegankelijk zijn, zoals de binnenkant der deurpanelen. Ge lukkig zien we dat diverse merken zich ook meer en meer gaan toe leggen op de duurzaamheid van het koetswerk. Tal van fabrieken voorzien de onderkant van de wa gen met een beschex-mende laag, zodat de klant daar terstond na de aankoop geen zorgen over be hoeft te maken. Gelukkig beginnen de fabrieken ge leidelijk aan ook meer aandacht te schenken aan roestvrij houden van de ontoegankelijk gemaakte wanden. Een markant voorbeeld hiervan is het grondlakprocédé, dat tegenwoordig zowel door Ford Amerika als door de Ford-dochters in de fabrieken in Halewood (En geland) als Genk (België) wordt toegepast. Het elektrisch grondtak- proces in de Fordfabrieken. De positief geladen carrosserie wordt gestopt in een bad vol ne gatief geladen verfdeeltjes. Deze fabrieken passen sinds korte tijd namelijk het elektrische grondlakproces toe, dat een betere bescherming biedt tegen corrosie, omdat bij dit proces (dat „electro- coating" wordt genoemd), een hax-de, corrosiebestendige laag grondvei-f over de gehele carros serie, zowel binnen als buiten, wordt aangebracht. Gelijkmatig Allereerst worden de koetswerken chemisch gereinigd en bedekt met een fosfaat, vervolgens worden ze ondergedompeld in een tank met grondlak. De negatief geladen verfdeeltjes in deze tank bewegen zich krachtig naar de positief geladen carros serie. Daarbij wordt een volkomen gelijkmatige beschermlaag ge vormd, want de verf die zich heeft vastgezet gaat dan als een elek trische isolator werken en dwingt alle andere verfdeeltjes een nog onbedekt gedeelte van de carros serie te vinden. Nieuwe uitgaven De veertjes niet meegerekend, door Jac. van Hattum. De kwerulant, door Pieter Reeuwyk. Onafhankelijkheid als proces, door Fatma Mansur. Uitg.: De Arbeiders pers, Amsterdam. Elseviers encyclopedie van de ar cheologie, samengesteld door dr. A. R. A. van Aken. Uitg.: Elsevier, Amster dam. Verhalen uit Montenegro, door M. Bulatovic. Het Italiaanse meisje, door Iris Murdoch. En die man die kiest een vrouw, door Penelope Mortimer. Graf voor een dolfijn, door A. Den- u di Parajno. Uitg.Contact, Amster dam. Vijftig auto's in bruikleen gegeven Bijna twee jaar geleden maakte de eerste Chrysler turbine-auto, een wereldreis door 21 landen om te worden gepresenteerd aan totaal duizend journalisten, verspreid over de gehele aardbol. De grootste sensatie van dit rij den met een turbine-auto was wel, dat het zo verbluffend veel overeen komst vertoonde met het rijden in een auto met een conventionele krachtbron. Chx-ysler had voor dit doel een speciale auto ontworpen, een brons kleurige wagen, en zij organiseerde deze wereldreis met een tweeledig doel. In de eerste plaats om de pers kennis te laten maken met deze re volutionaire auto, maar tevens om de mening van de vakmensen te vernemen over deze experimentele motor. Op dat moment was de auto na melijk nog allerminst rijp voor serieproduktle. Men verwachtte nog tal van kinderziektes, die bij fabri cage op grote schaal de eerste tur bine-auto een slechte naam zouden kunnen bezorgen. Bruikleen Daarom bouwde men in totaal slechts 50 van deze turbinewagens om deze in bruikleen te geven aan een aantal geselecteerde weggebrui kers in de Ver. Staten. Chrysler riep per advertentie gegadigden op om de wagen drie maanden gratis in bezit krijgen met als enige tegen prestatie, dat men de fabriek gere geld op de hoogte zou stellen met de ervaringen met de turbine-auto. Het laat zich indenken, dit hier voor veel belangstelling bestond. Tenslotte konden er maar 200 uit verkorenen zijn, want men zou eixe auto viermaal uitlenen. De eerste turbinewagen werd op 29 oktober 1963 in bruikleen gege ven en december vorig jaar werd de vijftigste en laatste van deze serie uitgegeven. Het vervaardigen van deze auto's nam zo'n lange tijd in beslag, om dat ze geheel met de hand moesten worden gemaakt. Meer dan de helft van deze wa- gens is nu al in de tweede gebruiks- j periode en een dozijn andere zijn reeds in handen van een derde reeks j gebruikers. Uitgelekt Chrysler Is nu druk bezig met het verzamelen van al de binnengeko men gegevens, maar al deze erva ringen worden zorgvuldig geheim gehouden. Het is echter wel uitge lekt, dat men ten zeerste ingeno men is met de resultaten van het afgelopen jaar. Men heeft in de gang van zaken geen enkele aan leiding gevonden om in het opge stelde schema ook maar iets te wij zigen. Naar alle waarschijnlijkheid wacht men met het nemen van een be slissing tot eind oktober alle gege vens binnen zijn. Er wordt echter reeds beweerd, dat Chrysler zijn tixrbineprogramma zal uitbreiden, waarschijnlijk reeds dit Jaar en dat er voor het model jaar 1966 reeds een beperkt aantal turbinewagens zullen worden ver kocht. Chryslers grote man in het tur bineproject, George Huebner, is echter van oordeel, dat er voor de massaproduktie van turbinewagens nog zoveel problemen rijzen, dat Chrysler absoluut niet de bedoeling heeft binnen afzienbare tijd een turbineauto in produktie te bregen. De turbinemotor heeft 80 procent minder bewegende delen dan een benzinemotor. Er is maar één bou gie en het doelsysteem ontbreekt. De meeste gebruikers waren zeer te vreden met het vermogen van de wagen. Diversen gaven te kennen, dat ze de wagen gaarne zouden ko pen voor „elk aannemelijk bod". Sommigen vinden de wagen bjj het wegrijden een tikkeltje lui. Men heeft uitgerekend, dat deze proef- wagens per stuk bijna f 60.000 kos ten. Bij massaproduktie zal deze prijs vanzelfsprekend aanzienlijk lager worden. Interieur van Cryslers turbine-auto. Gewoon omdat deze automobilxst zich meer fit voelt dan andere. En zijn geheim schuilt in het dashboardkastje Daar ligt altijd een rol King, Heerlijk frisse King pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. Natuurzuivere King hoort in uw wagen als uw papieren. Spreekbuis van Rood-China keert zich tegen Kosigin Het Albanese partyblad „Zeri i Popullit" heeft gisteren ln een felle aanval op het „Chroesjtsjowiaanse trio Brezjnew-Kosigin-Mikojan" deze Russische leiders van toenadering tot het Amerikaanse Imperialisme beschuldigd. Het blad spreekt van „een nieuwe demagogische tactiek met de bedoeling handelingen te verbloemen die leiden tot verzoening met het Amerikaanse imperialisme". Premier Kosigin krijgt van het blad een veeg uit de pan omdat hij in zijn Jongste televisietoespraak „wilde doen geloven dat de nieuwe Russische leiders achter de strijd voor de bevrijding van de volkeren in Azië staan, terwijl zij volgens „Zeri 1 Popullit" .niets doen om zioh tegen de agressieve politiek van het Ame rikaanse imperialisme in zixidoost- Azië te verzetten". Het Albanese blad verklaart voorts dat Kosigin gezegd heeft Noord- Vietnam te willen verdedigen, doch dat hij de aanwezigheid van de Amerikaanse txoepen in Zuid-Viet nam als normaal beschouwt. Kosigin heeft, aldus het blad, in zijn televi sietoespraak gezegd dat de Amerika nen Zuld-Korea dienen te verlaten, maar waarom durft hij diezelfde eis niet ten aanzien van Zxxid-Vietnam te stellen? „Kosigin heeft niets ge daan om de Amerikaanse beweging, dat Noord-Vietnam zich in de be langen van Zuid-Vietnam dringt, te weerspreken. Hij eiste dat Noord - Vietnam niet meer gebombardeerd zou worden. Dat was een kleurloos vex-zoek aan het imperialisme, geen vastbesloten revolutionaire houding. Gisteren gingen de Amerikanen zich opnieuw aan barbaarse provocaties te buiten en bombardeerden Noord Viet namees gebied. Wij vragen Kosigin: wat doet U nu? Stelt U zich tevre den met het herhalen van de milde termen uit uw toespraak? Die toe spraak vormt in wezen een aanmoe diging voor de aanvallers". Het Albanese blad gelooft, dat Kosigin van het begin af wist, dat de Ameri kanen him bombardement zouden herhalen en het beschuldigt de .Rus sische revisionisten" ervan tegenover Noord-Vietnam „een misdaad" te hebben begaan. Kosigin wil de im perialistische aanvallers helpen, zo besluit „Zeri i Popullit". Ook ln het Peklngse „Volksdag blad" wordt kritiek geoefend op het „chroeejtsjowisme". De Ruscdscha pers wordt gelaakt om haar artikelen van de laatste tijd met „chroesjtsjo- wistische propaganda". Het blad heeft zyn gehele derde pagina ge bruikt om van deze propaganda voor beelden te geven. Het schrijft o.a. dat Chroesjtsjow weliswaar van het politieke toneel is verdwenen, maar dat het chroesjtsjowisme niet dood Is. President van Pakistan brengt bezoek aan Peking G Honderdduizenden Chinezen heb ben president Ajoeb Chan van Pa- kialan dinsdag by zijn aankomst in Peking een grootse ontvangst bereid. Op het uitgestrekte „Plein van de hemelse vrede", dat met veel Pakis taanse vlaggen versierd was. voer den groepen in traditionele kleder dracht dansen voor de president uit. Velen zwaaiden met vlaggetjes en papieren bloemen en er weerklonken gongs en drums. Eerder werd de pre sident op het vliegveld van Peking door het staatshoofd, Lioe Sjao-tsji en premier Tsjoe En-lai begroet. Tij- dens de ontvangstplechtigheden wer den 21 saluutschoten afgevuurd. Men verwacht dat de Pakistaanse gast met de Chinese leiders over in- ternationale vraagstukken zal spre ken er dat het overleg zal leiden tot uitgebreidere culturele en handels contacten en meer samenwerking op internationaal terrein. Beide landen z(<n gekant tegen sommige aspecten van de politiek van hun grote buur land India en beide wensen meer vrienden in Azië en Afrika te win nen. Precies twee jaar geleden werd in Peking een grensovereenkomst ge- t ;kend waarin de grens in het berg- j achtige gebied van Sinkiang (China) en noord-Kasjmir (Pakis tan) werd vastgelegd. President Ajoeb Chan zal een week in China biyven. Hij gaat dit jaar ook nog naar de Sowjet-Unie en l Amerika.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 13