Speldje: bacterie van een volksziekte Prins Bernhard opent woensdag YAM-gebouw Zij deden mijn was waar ik bij stond Met wagenpark groeit vraag naar monteurs Zesdaagse Antwerpen j Iedereen verzameltmaar niemand weet waarom LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 4 MAART 1965 Nu aliveer tekort aan ruimte in nieuwe behuizing in Voorschoten (Van één onzer redacteuren) Officieel wordt het nieuwe, ruime en voortreffelijk geoutilleerde gebouw van de stichting vakopleiding automobiel-, motorrijwiel en aanverwante bedrijf „V.A.M." in Voorschoten volgende week woensdagmiddag door Prins Bernhard geopend. In feite maakt de V.A.M. al sedert vorige zomer gebruik van deze broodnodige nieuwe behuizing. miljoen voertuigen omvatten, waar door naajr schatting 37.000 monteurs nodig zullen zijn. Hoewel de V.A.M. thans ongeveer 2.000 monteurs per jaar aflevert, zal dit door verlies van krachten niet toereikend zijn om een complete bezetting in 1970 te leveren. Gelukkig helpt de techniek een handje. Door perfectionering heeft auto steeds minder onderhoud nodig. Men gaat eerder over tot ver vanging van delen (zo wordt b.v. zelden meer een motor in het bedrijf viseerd). Specialisten worden opgeleid voor deeltaken. Werkmetho den worden efficiënter. Particulieren gaan ook meer en meer het niut van periodieke beurten inzien. Tenslotte: ook de grotere vakbe kwaamheid betekent tijdsbesparing. En daarvoor staat de V.AJVÏ. op de bres. Zeventien jaar, nadat zij haar eerste examens afnam in een molen in Pjjnacker, heeft zij chideiyk een passende behuizing gevonden in Voorschoten. Met de toenemende motorisering groeit de behoefte aan vakbekwame monteurs. Het werk van de V.A.M. houdt daar gelijke tred mee. In 1948 volgden ongeveer 750 jongelui een bedrijfsopleiding voor monteur. Vorig jaar was het aantal ingeschreven leerlingen al opgelopen tot over de 5.000. En nu vormen deze monteurs opleiding veelal door leerafdelin gen in bedrijven, waarin nauw wordt samengewerkt met de V.A.M.-consu lenten slechts een deel van het programma van de stichting. Daar naast zijn er nog andere schriftelijke en mondelingen cursussen (o.a. op leiding voor patroonsexamen) en taken, zoals produktiviteitsbevorde ring, voorlichting en het uitgeven van periodieken. Ruimtegebrek Herhaalde verhuizingen in Den Haag en Scheveningen konden geen blijvende oplossing bieden. Steeds nijpender werd het gebrek aan ruim te voor het alsmaar meer omvattende werkterrein. Derhalve werd in 1959 een flink stuk grond gekocht nabij de Papelaan in Voorschoten. Doelbewust werd een plaats in het westen van het land gekozen, omdat daar met de grootste bevolkingsdichtheid ook de grootste behoefte aan monteurs bestaat. Bovendien kan dankzij de Rijkssubsidie aan examenkandida ten, die van elders komen, een tege moetkoming worden gegeven in reis- en verblijfkosten. Daarbij komt nog, dat de lagere examens regionaal worden afgenomen. Hoewel de grond al zes jaar gele den werd aangekocht, heeft het tot 1963 geduurd alvorens met de bouw kon worden begonnen. Men heeft dan ook niet tot het uiterste gewacht met de verhuizing. Zodra een ge deelte gereed was gekomen, werd het in gebruik genomen. Hoe nijpend het ruimtegebrek was, blijkt wel uit het feit, dat nu reeds nog voor de officiële opening besprekingen zijn begonnen voor de eerste uitbreiding. Er is voldoende grond voor beschik baar. Race met tijd Bovendien dringt de tijd. De motorisering van ons land gaat grie zelig snel en om vele redenen niet het minst üit het oogpunt van ver keersveiligheid is het noodzake lijk, dat het aantal monteurs even hard omhoog gaat. Er zijn geen exacte cijfers te geven, maar de heer J. Kreisel, voorzitter van het V.A.M.- REORGANISATIE IN MOSKOU Zes bij de economie betrokken mi nisteries, die door oud-premier Chroesjtsjow in 1962 tot staatscom missies waren gedegradeerd, hebben de oude status teruggekregen. Tevens is een nieuw ministerie van alge mene machinebouw Ingesteld. De voorzitters van de zes staatscom missies zijn automatisch minister geworden. Het betrof de vliegtuig- Industrie, de defensie-industrie, de radio-industrie, de scheepsbouw, de elektronische industrie en de mid delzware machinebouw. Een kijkje in een praktijk- lokaal. Een vloer van roosters maakt, dat er wel eens een drup peltje olie mag worden gemorst. Een vernuftig buizensysteem zorgt ervoor, dat de uitlaatga. sen van de draaiende motoren (achtergrond) naar buiten wor den afgevoerd. (Foto L.D./Holvast) bestuur schatte gisteren tijdens de persrondleiding het aantal monteurs eind 1964 op 24.000. Over vijf jaar zal ons wapenpark vermoedelijk 2,2 Ke-kelijk Leven NED. HERV. KERK voor Zelhem J. F rulningen. GEREF. KERKEN Beroepen te Schagen H. Leene, kand. te Amsterdam, die dit beroep heeft aangenomen te Monster P. C. Ko6ter te Roodeschool. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Katwijk aan Zee J. Brons te Bunschoten. VASTENTIJD BEPERKEN Tot alleen stille week Mgr. Horace Donegan van de Ang licaanse Kerk te New York heeft voorgesteld om de 40-daagse vasten periode terug te brengen tot mis schien alleen de stille week. In een preek, die hij ter gelegen heid van as-woensdag hield, bisschop dat de langdurige vuldige kerkdienst van de vasten tijd „niet-realistisch zijn geworden voor de mannen en vrouwe forenzentreinen moeten halen. De 40-daagse vastentijd paste bij de rustige gang van zaken in de 17de eeuw. Het is echter een onmoge lijkheid voor mensen, die in het New York van de 20ste mgi. Donegan zou graag hebben dat de vasten wordt ingekort tot de stille week. Dan zoud' ergens mee kunnen beginnen en dan ook werkelijk een goede kans maken hun voornemen uit te PAUS OVER DE 0NTH0UDINGSDAGEN Paus Paulus heeft gisteren op zijn generale audiëntie verklaard, dat de vastendagen van de vasten tijd thans zijn teruggevoerd tot twee dagen, nl. as-woensdag en goede ijdag. „De wet voor onthouding op elke vrijdag blijft echter voorlopig van kiacht", aldus de Paus. Sommige Vaticaanse zegslieden hebben de term „voorlopig" opgevat als een aanwijzing dat er een wijzi ging op til is". Andere menen dat de Paus hiermee alleen het feit heeft willen aanduiden, dat de onthouding wet is die als boetedoening door de kerk wordt voorgeschreven, maar niet onherroepelijk is. Kesterense predikant blijft gehandhaafd (Van onze correspondent) De provinciale kerkvergadering an Gelderland heeft afwijzend be schikt over het verzoek van een groot deel der hervormde gemeente van Kestcren (Betuwe) om de plaatse lijke predikant ds. J. C. van de Berg over te plaatsen of zodanige maatregelen te nemen, dat de hou ding van de predikant verandert. Volgens het kerkelijke bureau te Arnhem ls er geen enkele aanlei ding om ds. Van de Berg te ont slaan of over te plaatsen. De predi kant blijft gehandhaafd, zij het dan onder toezicht van *n adviseur die hem „begeleidt". Deze beslissing ls het voorlopige sluitstuk van de controverse tussen een groot deel van de herv. gemeen te en de predikant die begin van dit jaar in de openbaarheid kwam. De anti-groep, onder leiding van een ouderling, levert al geruime tijd kri tiek op het karakter en de werkwijze van de predikant. Zij verwijt de do minee dat hij uitsluitend op eigen koers vaart en zich aan meningen van anderen niet stoort. Eindvorig jaar had dit tot re sultaat dat een commissie van toe zicht de predikant drie maanden on gevraagd ziekteverlof gaf. Bij zijn terugkeer verlieten tijdens de kerk dienst ongeveer driehonderd kerk gangers de kerk, terwijl ook de or ganist weigerde verder te spelen. Van de ongeveer 1700 hervormde leden bleven ongeveer dertig de predikant trouw. Als gevolg van herstel in functie diende de anti-groep begin janu- een request in bij de generale synode te Den Haag. Hierin eiste men dat de predikant losgemaakt werd van de gemeente. Prof. Heringa treedt af als voorzitter Stud. Sanatorium Prof. dr. G. H. Heringa is afge treden als voorzitter van de stich ting „Het Nederlands Studentensa natorium". Prof. Heringa was een van de lei ders van het medisch verzet in de bezettingstijd. In deze tijd kwam bij hem de gedachte op een sanato rium op te richten uitsluitend be stemd voor de verpleging van tuber culeuse studenten en afgestudeerden welk initiatief na de bevrijding werd gerealiseerd. Engeland houdt zich bezig met gevluchte arend Goldie, een voortvluchtige arend van de Londense dierentuin, heeft gisteren zijn vijfde dag in vrijheid doorgebracht, 's Ochtends zat hij ar rogant in een hoge boom en buiten bereik van zijn oppassers. „Hij zit daar de kat uit de boom te kijken", zei een oppasser van de die rentuin. „Hij strijkt zijn veren glad en kijkt alsof hij alles prachtig vindt, maar dit wordt ernstig". In Engeland, het land van dieren liefhebbers, heeft Goldie een zorg wekkende toestand geschapen. De mensen hebben hun bezorgdheid van de toestand in Vietnam en berich ten over vermiste juwelen van Eli zabeth Taylor overgeschakeld op Goldie. De dierentuin wordt overstroomd met telefoontjes, brieven, telegram men en briefkaarten uit het hele land, waarin gratis advies wordt gegeven hoe men de arend kan ver leiden naar de dierentuin terug te keren. Goldie, een reusachtige arend uit Finland, ontsnapte zaterdag uit de Zoo aan de rand van Regent's Park. Sindsdien heeft de vogel, die een vlucht van twee meter heeft, zijn oppassers kunnen ontsnappen. „Hij moet nu wel honger krijgen", aldus oppasser Joe Mccorry. „Vrij dag heeft hij voor het laatst gege ten. Misschien gaat hij nu gauw iets doen." val heeft in de hoofdstad van Vene zuela. Caracas, aan elf mensen het le ven gekost. Er zijn 70 gewonden. De verwondlgen zijn voornamelijk veroor zaakt door schiet- en steekwapens. Nadat Leo Proost een wedstrijd achter dernymotoren had gewonnen vopr Rik van Steenbergen en Frans Aerenhouts raakte het trio Post-Bug - dahl-Janssen zijn voorsprong van een ronde kwijt in een Americaine over 75 km, waarbij alle renners in de baan kwamen. Sercu-Severeyns-Varschueren ein digden hierin als eersten, gevolgd door Van Steenbergen-Lykke-Eugen. Achter Darrigade-De Roo-Fore wer den Post cs. slechts vierde op één ronde. Kort voor het einde kwamen in deze race Patrick Sercu en Theo Ver- schueren nog te vallen. Sercu kon de strijd hervatten, maar Verschueren werd zekerheidshalve voor een onder zoek naar een ziekenhuis gebracht. Daar bleek hij niets te mankeren en volgens plan zou hij om middernacht de strijd hervatten. De stand aan de kop luidt: 1. Van Steenbergen-Lykke-Eugen 707 pun ten 2. Sercu-Versohueren-Severeyns 604 pnt.; 3. Post-Bugdahl-Janssen 437 punten. De overige koppels hadden vier of meer ronden achterstand. ibii Een van de Sunil was-teams deed de bleken en zonder blauwen," zei me- was mor mevrouw G. Majoor, Oud vrouw Majoor. "Nu begrijp ik wal ze Laren 7, Laren. "Inderdaad! Mijn bedoelen als ze zeggen: Sunil geejt, was is wilier dan ooit. En dat zonder het hoogste wit." TENNIS Betty Stöve ronde verder In de damesafdeling van het ten nistoernooi van Miami Beach heeft de Amerikaanse Stephanie Defina met 6-1, 6-2 gewonnen van de Neder landse Elly Krocké. Betty Stöve deed het beter en won met 6-3, 6-4 van de Fran^aise Michelle Boulle. De Nederlandse meisjes Els Spruyt (Den Haag) en Lldy Jansen—Venne- boer (Doetinchem) zullen vandaag naar de Franse Riviera vertrekken om daar deel te nemen aan een aan tal tennistoernooien. Dit zijn: 8 t/m 14 maart in Cannes 15 t/m 21 maart in Beaulieu surMer 22 t/m 28 maart in Menton; 29 maart t/m 4 april in Cannes; 5 t/m 11 april In Nice en 12 t/m 19 april In Monte Carlo. Betty Stöve vormde een dubbel met Heidl Schildknecht. De Nederlands/ Duitse combinatie won met 60, 61 van de Amerikaanse meisjes Margie Driscoll en June Harbett. WIELRENNEN Den Hartog zesde in Ronde Sardinië Onze landgenoot Arie den Hartog is gisteren als zesde geëindigd in de tweede etappe van de Ronde van Sardinië. Hij maakte deel uit van een uit zeven renners bestaande kopgroep. De Belg Ward Seis, ploeggenoot van leider Rik van Looy. toonde zich naar verwacht werd de snelste spurter. Zijn tijd over de 133 km van Nuoro naar Olbia bedroeg 3 uur, 38 minuten en 49 seconden. De uitslag was ver der: 2. Adriano Durante (It.), 3. Jean Graczyk (Fr.). 4. Dino Zandegu (It.). 5. Vittorio Adorni (It.), 6. Arie den Hartog (Ned.), 7. Jos Planckaert (Belg.), allen in dezelfde tijd als de winnaar, 8. Roberto Poggiali (It.), op 2 min. 14 sec., 9. Pierino Baffi (It.) op 2 min. 20 sec., 10 Flaviano Vioenttni (It), op 2 min 32 sec. Na de tweede etappe luidt het al gemeen klassement: 1. Rik van Looy (Belg.) 10.58.43, 2. Romeo Venturelii (It.) z.t., 3. Ward Seis (Belg.) op 2.48, 4. Roberto Pogialli (It.) op 6 04, 5. Armand Desmet (Belg.) op 6.05, 6. Franco Cribiori (It.) z.t., 7. Vitc Tac- cone (It) z.t., 8. Arnaldo Pambianco (It.) z.t., 9. Jacques Anquetil (Fr.) Z;t., 10. Aldo Moser (It.) op 6.07, 18. Arie den Hartog (Ned.) op 13.51, 46. Cees Lute (Ned.) op 43.18. TAFELTENNIS Nederland-België in LEIDEN De Stadsgehoorzaal ls dinsdag avond 16 maart het strijdtoneel van de tafeltennis-lnterland Nederland België. Deze wedstrijd, die door het Leidse DOCOS wordt georganiseerd, begint om acht uur. De opstellingen van beide teams zijn nog niet be kend. IlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH n^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijp Fabrikanten kunnen enorme 1 vraag lang niet aan iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ iiiiiiiiiiiiiiHif (Van onze speciale verslaggever) Hebt u al een speldje van Luns-met- narrekap? Neen, want het is er nog niet. Al dagdromend overwogen wjj om Luns-speldjes te laten maken. Ze brengen zeker een gulden per stuk op en bij een oplage van een mil joen zullen de aanmaakkostcn rond een dubbeltje schommelen.. Die miljoen Lunsen raken we best kwijt, zo dachten wij. En vóór het zomer wordt zouden we dus 900.000 gulden rijker kunnen zijn Want het geld ligt op straat in de speld jesbusiness. Dat u bij ons nooit dat speldje van Luns zult kunnen kopen, komt omdat wij aan de consumentenkant van de speldjesrage zitten. Wij eten brood met een vreemd soort chocolade pasta, omdat onze kinderen dat chocoladespeldje voor hun verza meling moesten hebben. Om de zelfde reden eten we een voor ons onbekend merk beschuit, om de andere dag een grote mok vla, poetsen we onze schoenen meer dan anders om maar gauw weer een nieuw doosje te kunnen kopen, smeren we dagelijks brillantine in het haar en slikken we dropjes zonder verkouden te zijn. De speldjes blijken een hardnekkig soort bacterie, die een ware epide mie heeft doen ontstaan. Naar schatting zullen er dit jaar in Ne derland 200 miljoen speldjes wor den gefabriceerd in meer dan iO.OOO verschillende uitvoeringen. Het zouden er wel 500 miljoen kunnen zijn, als er maar voldoende machines en arbeidskrachten wa ren om ze aan te maken. In Zeeland Misschien dat psychologen of socio logen nog eens een diepgaande studie maken naar de oorsprong en het zich verspreiden van deze volksziekte. We zullen dan einde lijk eens weten, waar die verza melwoede is ontstaan en hoe die tot in alle uithoeken van het land heèft kunnen doordringen. Vooralsnog tasten wij in het duister. Fabrikanten van speldjes hebben ondervonden, dat voor een jaar of vyf het speldje weliswaar een veel gebruikt reclamemiddel was, maar dat zij nauwelijks aftrek vonden. Plotseling is het begonnen. In Zeeland zeggen sommigen. Het wetenschappelijk onderzoek zal er wellicht antwoord op kunnen ge ven. Het schijnt wel vast te staan, dat er zo'n vijf jaar geleden enkele Zeeuwen waren, die zich toeleg den op het verzamelen van speldjes. Cr zijn altijd mensen, die len. De verzamelaars van speldjes waren aanvankelijk niet talrijker dan die van ansichtkaarten, bier viltjes of lucifersmerken. Maar toch heeft het verzamelen van speldjes ertoe geleid, dat Papen- drechts burgemeester bijna zijn einde vond, toen hij zaterdag een ruilbeurs opende. Als de politie hem niet had ontzet, was hij ver morzeld door een bezeten massa verzamelaars. Die ruilbeurzen Amsterdam heeft er elke maand één in de Koopmansbeurs wa ren voorheen een gevarieerde markt met postzegels, sigarenbandjes, suikerzakjes en wat niet al. Sinds enige tijd zijn deze artikelen volko men verdrongen door de speldjes. Omzetten Nog niet zo heel lang geleden wer den reclamespeldjes door tal van firma's gratis beschikbaar ge steld. Maar dankzij de plotseling opgestoken speldjeshonger begon nen handige reclamechefs het speldje te gebruiken als hulp middel bij de verkoop. Een fabriek van kauwgom b.v. beloofde een speldje bij inlevering van een aan tal wikkels. Het succes was zo -fa Een stu,< schuimplastic,verzameling. Een vertrouwd een aantal speldjes erop en een beeld in talloze Nederlandse kind vol bewondering voor zijn I huisgezinnen. groot, dat er al spoedig een serie cmzet van de kauwgomfabrikant van tien verschillende speldjes schoot met sprongen omhoog, moest worden aangemaakt. De j Een beschuitfabriek volgde het voor beeld. Zijn concurrenten lachten er aanvankelijk om, maar al spoe dig werden zij door de concurrentie gedwongen om mee te doen. En zo volgde de een na de ander. De speldjes verhoogden de verkoopcij fers van fabrikanten en handela ren in pudding, koffie, nylonkou sen, duivevoer, bananen, rook worst, kattebrood, toiletpapier, tandpasta, soep, kleurpotloden, haarwater en limonade. Man en macht Het maken van speldjes was tot voor enkele jaren een neven-activi teit van metaalwarenfabrieken. Neem de NV J. van Slobbe en zoon in Rotterdam. Het bedrijf maakte jarenlang naamplaten en handelde in relatiegeschenken. Men maakte ook wel speldjes. Ja. maar hoewel er zo'n zes jaar geleden nog maar bitter weinig werden ge fabriceerd, rolden er in 1964 ruim 80 miljoen uit de machines ofte wel driekwart van de nationale produktie van dat jaar. Een andere belangrijke fabrikant is de NV Berentzen en Co. in Maas tricht, die voorheen voornamelijk carnavalmedailles en licht sluitwerk maakte. Met man en macht is men thans bezig om speldjes te vervaardigen. De produktie be draagt hier een kleine 200.000 per v/eek. Churchill Taliijke handelsfirma's zijn als tus senschakel in de speldjesbusiness opgedoken. Want naast het speldje als „koppel-verkoop" bij levens middelen of andere artikelen is ei het speldje dat men gewoon kan kopen. Churchill b.v. wordt per advertentie aangeboden voor gulden. Anderen bieden een serie van 25 speldjes aan voor b.v. 2.50 gulden. Toen wij een directeur van een vrij grote handelsmaatschappij wilden vragen naar zijn bevindingen met de speldjeshandel, zei de telefonis te ons: „Het spijt me, maar ik ben alleen op kantoor. Iedereen is op pad om speldjes te halen of te brengen. Wij komen handen te kort. De directeur zelf is naar Den Haag en Voorburg om speldjes te bezorgen". De speldjesfabrieken draaien op volle toeren en de han delaren lopen het vuur uit de slof fen. „We mogen geen minuut ver liezen, want we moeten eruit halen wat erin zit zolang de rage nog duurt De produktie kan de vraag echter niet bijhouden. Er zijn fabrieken, die pas over vijf of zes maanden kunnen leveren. Een levertijd van drie maanden geldt als zeer snel. Er zijn afnemers, die reeds offerte hebben gevraagd aan buitenlandse fabrieken. De speldjesrage woedt nl. alleen in Nederland, al zijn er in andere landen ook laars. Gevolgd De boekbinders zijn de speldjesfa brikanten inmiddels gevolgd. Er zijn nu fraaie speldjesalbums in de handel, waarin de verzamelde msignes op bladen van schuim plastic kunnen worden gestoken. Voor wie eraan begint: de z.g. kruidenierspeldjes staan op de ruilbeurzen het laagst genoteerd (hun oplagen zijn immers het grootst). Dan volgen de speldjes van automerken -n luchtvaart maatschappijen. Vervolgens die van diverse instelkngen (in diver se waarden: Veronica is b.v. twee maal zoveel waard als de AVRO) En tenslotte aan de top de „ster renserie" zoals de Beatles, Sjoukje Dijkstra, Anton Geesink en Coen Moulijn. Ja, er zit beslist brood in Luns....

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11