LEIDEN HEEFT WEER EEN BURGEMEESTER Haarlemmermeer luidt zijn burgemeester uit „STADHOUDERLOOS" TIJDPERK LIEP TEN EINDE Burgemeester vd. Willigen: bloei van stad bevorderen I Wethouder Menken: „burgemeester is manager van gemeente" j ?S"ON PERSONEEL (BIJ JUBILEUM) AANDEELHOUDER VAN WERNINK Stroom van cadeaus Waar blijft extra vuilophaaldienst? Opgericht 1 maart 1860 Maandag 1 maart 1965 Tweede blad no. 31504 Na een „stadhouderloos" tijdperk van precies vier maanden heeft Leiden sinds vanmiddag drie uur weer een „stadhouder" en wel in de persoon van burgemeester, mr. G. C. van der Willigen, tot voor een dag nog eerste burger van de Haarlem mermeer en in de Sleutelstad opvolger van jhr. mr. F. H. van Kinschot. IN RIJTUIG NAAR STADHUIS In tegenwoordigheid van een groot aantal genodigden, een vertegenwoordiger van de provinciale overheid, tal van burgemeesters uit de omgeving, representanten van het rijk ge schakeerde Leidse leven en deputeatie van het gemeentebe stuur van Haarlemmermeer en Lekkerkerk ook deze gemeen te diende mr. Van der Willigen als burgemeester vond heden middag tijdens een bijzondere zitting van de raad zijn installa tie plaats. By hun aankomst in de gemeen te om twee uur bij het station werden de burgemeester en diens echtgenote verwelkomd door het College van B en W en de gemeen te-secretaris, dr. J. v. d. Poel. Bij deze begroeting boden een zoontje van de loco-burgemeester, wethou der S. Menken en een dochtertje van de gemeente-secretaris, mevrouw J. M. M. van der Willigen-Reddingius bloemen aan. Nadat handen waren geschud vertrok het gezelschap in enkele rijtuigen naar het stadhuis. De korte stoet werd voorafgegaan door het Trompetterkorps der Caval- lerie, terwijl ruiters van landelijke rijverenigingen zorgden voor een es corte te paard. Een glimp Zowel bij het station als bij het stadhuis waren velen in de gelegen heid „een glimp" van het nu Leidse burgemeesterlijk paar op te vangen. Een eerste vluchtige kennismaking, waarvan ook mr. Van der Willigen in zijn in de Leidse raadzaal uitgespro ken rede zei „dat de representatieve zijde van zijn ambt veel beslag op Advertentie Zoekt U een goed ANKER HORLOGE voor f30.— en f40.—. Of het allerbeste van f200.— en f400.—. Horloger v. d. WATER, Haarlemmerstraat 181 heeft het. Eterna - Certina Anker - Roamer. ALTIJD VOORDELIG. Mr. G. C. van der Willigen (Foto L.D./Holvast) hem zal leggen". Bij raad en burgerij verwachtte de nieuwe burgemeester „open deuren te vinden" Een goed bericht Loco-burgemeester, wethouder Men ken, wees er in zijn installatie-rede op, dat Leiden op 4 februari „goed bericht" bereikten, t.w. dat Van der Willigen was benoemd tot burgemeester van Leiden. Volgens spreker is het duidelijk, dat door een burgemeester een trale positie wordt ingenomen in het gehele gemeentelijke bestel: hij toch is het samenbundelend element, staande boven de partijen, de coör dinator, de initiatiefnemer, de re presentant der gemeente bij uitstek, en last but not least de manager. Het burgemeestersambt stelt, aldus spreker, terecht hoge eisen. Een be kend commentator (Claudius A. Prinsen) tracht deze als volgt weer te geven: een burgemeester moet wijs zijn, rechtvaardig en moedig, hij moet genegenheid bezitten jegens de burger, die op zijn weg komt, hij moet representatief zijn, leiding ge ven en ideeën .hebben. Bekwaam bestuurder Loco-burgemeester Menken, die geloofde dat aan „onze stad een be kwaam bestuurder is toegevallen", bracht de nieuwe burgemeester on der het oog, dat hij met vele, be langrijke problemen zal worden ge confronteerd, t.w. de sanering van de oude binnenstad, het steeds in tensiever wordende verkeer, de wo ningbouw, de behoefte van Leiden als streekcentrum, de snelle groei de Leidse Universiteit en de be tekenis van Leiden voor midden stand, handel en industrie. T.o.v. al deze vraagstukken, aldus de loco-burgemeester, treden wij u met vertrouwen tegemoet. Met het omhangen van de ambtsketen, aldus de heer Menken, treedt u in de tra ditie van uw voorgangers. Door het Leidse wapen wordt deze traditie gesymboliseerd: ter wille haar vrijheid zal deze stad vechten als een leeuw! Tot twee maal toe bleek, aldus spreker, dat deze stad doorgeen dwingelandij ten- onder was te krijgen: zo was het in 1574, zo was het in de jaren 1940 tot 1945. In het stadswapen, zoals dat op de keten is aangebracht, vinden wy twee gekruiste sleutels: hierin zou spreker deze symboliek willen zien, dat het aan de nieuwe burgemeester is gegeven om voor Leiden en haar inwoners een verdere toekomst te ontsluiten. „Goede stad Leiden" Het deed voor velen sympathiek aan, dat de nieuwe burgemeester, nadat hem de ambtsketen was om gehangen, sprak over „onze goede stad Leiden". Mr. Van der Willigen was de loco burgemeester n.l. dankbaar, dat hU in onze goede stad Leiden het waar nemend burgemeesterschap vier maanden had willen dragen". Bloei van stad Mr. Van der Willigen, die reeds bij voorbaat rekende op een goede sa menwerking met allen, die op zijn weg worden geplaatst wethouders, raad en gemeentefunctionarissen zegde van zyn kant alle medewer king toe. Wij hebben, aldus spreker, allen met elkaar tot taak, de bloei van deze stad te bevorderen, hetgeen inhoudt, dat wij van deze stad een zo goed mogelijke leef- en werkge meenschap moeten maken. Nu zal de interpretatie, aldus de nieuwe burge meester, van wat onder goed moet worden verstaan wel verschillen bij verschillenden onder ons, maar wij zullen ons daarbij altijd voor ogen moeten houden, dat in ons democra tisch bestel juist dit onze kracht kan zijn, mits wy allen trachten de weg van onze gezamenlijke politieke mo gelijkheden zo breed mogelijk te maken, zodat wij ook zoveel moge lijk voor de stad tot stand kunnen brengen. U zult van my, aldus spreker, niet mogen verwachten, dat ik mij aan een uiteenzetting zal wagen van wat wij gezamenlijk moeten gaan zien te bereiken. Dat zou my, wegens de on bekendheid met de problemèn, waar u allen al, de een langer, de ander korter, mee worstelt, niet mogelijk zijn en boven dien niet passend. Belangrijkste taken Spreker zeide uit zijn verblijf in vorige gemeenten (Haarlemmermeer en Lekkerkerk) te hebben geleerd, dat de zorg voor een goede volks huisvesting en een krachtige bevor dering van het onderwijs tot de naar het hem voorkomt belangrijkste taken van een gemeentebestuur be horen. Sociale voorzieningen, volks gezondheid, medewerken aan de goede mogelijkheden voor vrije tijds besteding en voor de sport, het zijn belangrijke taken. Roemruchte Universiteit De nieuwe burgemeester was het zich wel bewust, dat in Leiden „een bijzondere stad door zyn roem ruchte Universiteit" grote pro blemen liggen. Problemen, welke veelal terecht, om de voorrang „zou den kunnen strijden". Daarnaast en daarvan was spre ker zich eveneens bewust zijn ook de industrie, de handel, nijverheid en marktwezen van grote betekenis voor Leiden, een stad, welke z.i. een duidelijke centrumfunctie heeft. Grenswijziging Het speet spreker in hoge mate in de eerste plaats voor Leiden dat de uitlegging van Leidens gren zen vóór zyn komst in Leiden nog niet haar beslag had gekregen. Laat ons hopen, dat nu, voor de zomer in het land is. Leiden wat dit be treft opnieuw ontzet zal zyn. Dan zal er tenminste goed door gewerkt kunnen worden aan de Leidse volkshuisvesting en ook aan de planologie, die dan nieuwe en niet gemakelyke taken krijgt. Met grote vreugde Burgemeester Van der Willigen, die met grote vreugde het ambt van burgemeester van Leiden op zich nam, zeide met grote aarzeling de functie te hebben aanvaard. Een functie, welke hem het besef gaf de sporen van zijn grote voorgangers te treden. In Hoofddorp nog graag doorgewerkt Voegt u, aldus spreker, daarbij moeten verlaten van een even varieerde als bloeiende gemeente, waar ik in de prettigste verhoudin gen heb mogen werken en al even plezierig heb mogen wonen, en waar ik ook graag nog 7 jaren zou hebben doorgewerkt. Spreker hoopte echter, dat hij na 7 jaren zeggen zal. dat Leiden, wat dat alles betreft Haar lemmermeer heeft overtroffen of tenminste zal hebben geëvenaard. Mr. Van der Willigen was er zich van bewust, dat Leiden, in opper vlakte niet zo omvangrijk, maar met ongeveer het dubbele van het Haar- lemmermeerse inwoneraantal, na tuurlijk veel meer beslag zal leggen op de representatieve zijde van het ambt. Daarnaast zal hij zich even zeer bezig houden met de totstand koming van de besluitvorming van de gemeentelijke bestuursorganen. Graag zal hy al zyn tijd geven zo wel aan de zo belangrijke buitenzijde als binnenkant van het burgemees terschap. De nieuwe burgemeester, die ervan overtuigd is, dat bij goede verhou dingen in samenwerking het beste wordt bereikt, hoopte daartoe in belang van Leiden het zijne te kunnen bijdragen. Na 110 jaar Aan het einde van zijn toespraak ging mr. Van der Willigen nog even op de geschiedenis van de Haarlem- Toen destijds de Haarlemmermeer zou worden drooggelegd, of beter, toen al in vroegere eeuwen de plan nen hier telkens opdoken, heeft de stad Leiden zich hier tegen nogal eens verzet. Leeghwater vertelt, al dus spreker, b.v. dat slechts hij, die beloofde, nimmer te zullen toestem men in het bedijken van de „Leyd- sche en aangelegene Meeren" lid van de groote vroedschap van Lei den kon worden. Die tegenstand, die naar het schijnt, volgens de burgemeester zijn oorpsrong vond in het visserij recht, dat Leiden op een groot deel van het meer had, zodat de verpach ting een deel van de inkomsten der stad vormde, bleef ook na de droog legging nog bestaan, want men pro testeerde, overigens vergeefs, tegen het verkopen der gronden. Na de drooglegging kwam in 1855 de ge meente Haarlemmermeer tot stand, waarvan spreker nu 110 jaren later, naar Leiden toe komt. Met te letten op deze voorgeschie denis aanvaardde sproker zijn ambt met de wens uit te spreken, dat bij ;ijn afscheid nooit zal kunnen wor den gezegd: „en toch hadden we ge- k, de drooglegging had nooit moe ten plaatsvinden". Na sluiting der vergadering was >or de raad en de vele genodigden in de Burgerzaal van het Stadhuis gelegenheid om nader met de heer ïevrouw Van der Willigen kennis te maken. Betvijs van waardering voor trouw In nog geen tijdsverloop van één uur kregen de Wernlnks bedrijven er zaterdagochtend 54 aandeelhouders b|j. Nog ter gelegenheid van het in augustus j.l. gevierde 150-jarig bestaan werd zaterdagochtend in de foyer van de Stadsgehoorzaal aan 54 personeelsleden, die resp. 25, 40 of 50 jaar in dienst zijn, of de dienst reeds met pensioen hebben verlaten, een mandeel van f 100,- uitgereikt. Het is de bedoeling, dat in het volg bij een jubileum, boven het ge bruikelijke geschenk onder couvert, een dergelijk aandeel wordt uitge reikt. Alvorens de daarvoor in king komende personeelsleden in het bezit van hun aandeel werden ge steld, vertelde de directeur, ir. A Sitsen, iets over de achtergronden van dit besluit van commissarissen. „W|j, de directies en de leiding va onze bedrijven, z|jn bl|j dat een 2 groot aantal medewerkers al zo lang by onze bedrijven werkt. De trouw die hieruit spreekt is toch ln de meeste gevallen wel een gevolg een paar belangrijke factoren die de werkende mens bepalen of h|j in zijn werk bevrediging vindt. Ten eer ste moet men zich in zijn werkomge ving op zijn gemak voelen. Ten tweede moet het werk ons liggen. Men moet ook weten waarom het graat. Ik doel hiermee, op het juiste streven van de vakbeweging om voor de werk nemers in de bedrijven te komen tot Onder grote belangstelling Ruim twaalfhonderd ingezete nen van de Haarlemmermeer hebben zaterdagmiddag tijdens een officiële receptie in de aula van de Technische School met een handdruk afscheid genomen van de naar de gemeente Leiden vertrekkende burgemeester Van der Willigen. Voordat de stroom van belangstel lenden daartoe de gelegenheid kreeg nam mr. Van der Willigen afscheid van het gemeentepersoneel en de burgemeesterskring. Het was burge meester G. G. Loggers van Aalsmeer, die namens deze kring het woord voerde en naast woorden van dank de betoonde collegialiteit ook goede wensen uitsprak voor de ko mende tijd in Leiden. Als stoffelijk blijk van waardering bood burge meester Loggers aan zijn scheidende collega een herenrijwiel aan. Met dit geschenk „fietste" de bur gemeester het gras letterlijk voor de voeten van het gemeentepersoneel weg. Ook dit personeel had de schei dende burgervader b|J het afscheid ;n fiets willen geven. Na overleg werd toen maar beslo ten, dat het gemeentepersoneel aan Van der Willigen een fiets aanbieden. De aanbieding van deze fiets geschiedde door de gemeen tesecretaris, de heer G. Thien. H|j dankte de burgemeester voor alles wat deze ln de afgelopen jaren in het belang van het personeel en de ge meente heeft gedaan. Namens de reserve-polltie bood vervolgens de heer F. Hamerlink bur gemeester Van der Willigen een serie bijzettafeltjes aan, i Voor alle geschenken in het bijzon der voor de hartelijke woorden dank te burgemeester Van der Willigen, waarbij hy de toezegging deed nog vaak aan de Haarlemmermeer te zul len terugdenken. Ere-lidmaatschap Vervolgens werden de wachtenden tot de afscheidsreceptie toegelaten. Slechts enkelen werd het in verband met de t|jd toegestaan een enkel woord van afscheid te spreken. Een der eersten was de heer A. Verkuil, die namens de drie landbouworgani saties sprak. De heer W. P. Bolle deed dit namens de afdeling van het Rode Kruis. Hij bood de scheidende burge meester het erelidmaatschap aan van de afdeling Haarlemmermeer van het Rode Kruis. Namens de industrieën in de Haar lemmermeer sprak de heer J. Schrö- der, directeur van de N.V. De Cirkel. Aubade De drumband O.B.K. bracht ln de aula een aubade, waarna de stroom van afscheidnemenden weer door Vele, zeer vele geschenken vormden het duidelijke bewijs hoezeer de be volking van de Haarlemmermeer aan het burgemeestersgezin Van der Wil- legen gehecht was. Dit bleek trouwens ook uit de toespraken, waarin velen hun spijt betuigden over het vertrek van burgemeester Van der Willigen naar Leiden. De heer en mevrouw Van der Willigen en him drie doch ters Susanne, Anneke en Madeleine, zullen dit afscheid niet gauw verge- ging. Het burgemeestersgezin op de afscheidsreceptie in Haarlemmermeer (Foto Leidech Dagblad) dieper Inzicht ln bedrijfsgebeu- Belangstelling is te gering De directeur von het jammer, dat er over het algemeen nog niet veel sprake is van enige belangstelling voor algemene bedr|jfsvraagstukken. Het kost dan ook moeite om een zo belangrijk informatieorgaan ab do ondernemingsraad te bezetten. En wanneer men over iets niet genoeg weet, is het oordelen erover niet mo gelijk, hoe gemakkelijk het ook som migen valt een oordeel uit te spreken. De uitreiking van de aandelen heeft, naar de heer Sitsen verklaarde niets te maken met verdeling van winst. Ze z|jn uitsluitend een bewijs van waardering voor trouw en tege- lijkertljd'n poging om de medewerker nauwer b|J het algemene bedrijfsge heimen te betrekken. Als aandeelhou der krijgt men een jaarverslag en men kan, mits men daarvoor een snipperdag over heeft, op de Jaarver gadering komen. De aandeelhouder kr|jgt dividend; dat is een deel van de winst die verdeeld wordt. Na deze toelichting op het beslui* reikte ir. Sitsen de aandelen uit aan het personeel van Weminks Beton en Aanneming Mij, waarna de heer C. G. J. Wemink dit deed aan de daarvoor in aanmerking komende personeelsleden van Wemink's In dustrie en HandelsondernemingOn der de groep van „40-Jarigen" bevon den zich mede de beide oud-direc teuren, ir. J. J. G. van Hoek en de heer P. A. Wemink Jr. Bovendien reikte de heer C. G. J. Wemink (zil veren jubileum) ook aan zichzelf een aandeel uit. De heer P. J. Koenen, nog maar juist aandeelhouder geworden, dankte (op rijm) directie en commissarissen voor deze geste. Na de pauze vertelde de heer P. P. de Koning, hoofd boekhouding van de Leidsche Spaarbank, iet» over het geen men als aandeelhouder weten moet. Vragen aan B. en W. Het raadslid M. van Aken (PvdA) heeft aan het College van B en W de volgende vragen gesteld, met het verzoek daarop in de raadszitting van morgen antwoord te ontvangen: 1. Kan het college mededelen ln welk stadium het door de wethouder d. Bedrijven toegezegde pre-advle» inzake de extra-vuilophaaldienst ver keert en wanneer het pre-advies door de raad tegemoet kan worden gezien? 2. Is het college niet van oordeel, dat deze aangelegenheid urgentie dient te hebben, enerzijds omdat de voor jaarsschoonmaak aanstaande is en anderzijds terwille van een effectieve bestrijding van de stadsverontreini- ring? 3. Indien het college niet op korte termijn of in het geheel niet voorae- is zou z|jn- de extra-vuilophaal dienst periodiek (bijvoorbeeld 2x per maand) door te voeren, wil het dan duidelijk maken hoe de burgers het huisvuil, dat niet in een vuilnisemmer past, zoals groot verpakkingsmate riaal, klein huisraad, vloerbedekking, huishoudelijke gebruiksgoederen groot tuinafval e.d., kunnen kwijtraken?

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3