LEIDSCH mDAGBLAD Tweede Kamer verwerpt motie van Vondeling Toon veegt alle stralen schoon „Rode agressie is even werkelijk als invasie" President Scharf (74) in Wenen overleden w Geen behoefte aan uitleg kabinetscrisis Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 1 MAART 1965 No. 31504 Dlrecwur: E. A Ei van DlsDoect DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 28041; Redactie: 21507 Hoofdredacteur: J, Brouwer 1.10.05 per kwartaal, t. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Zaterdag heeft minister-presi dent Marijnen het' ontslag van het kabinet aan Koningin Julia na aangeboden. De premier ver laat paleis Soestdijk na een on derhoud met de Koningin van bijna drie uur. WEERBERICHT Om het vriespunt De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond veranderlijke bewol king en hier en daar enige sneeuw. Matige tot krachtige wind tussen oost en noord. Vannacht overwegend lichte vorst. Morgen overdag tempe raturen om het vriespunt. i 11.15 uur) 2 MAART Zon op: 7.24 u.; onder: 18.21 Maan op: 7.39 u.; onder: 17.09 Hoogwater in Katwijk te 3.12 i 15.22 uur. Laagwater te 11.06 en 23.27 ui Dit blad bestaat uit 16 pagina's Maart begint met een koudegolf Op het moment, dat gen de lentemaand maart op de kalender verscheen, drong met een krachtige noordoostenwind een koudegolf uit Scandinavië van het noorden uit ons land bin nen. Dit achter een kleine sneeuw depressie, die boven ons land naar het zuiden wegtrekt. De temperatuur blijft overdag bene den het vriespunt en in de ko mende nacht is 6 tot 8 graden vorst waarschijnlijk. Morgen wordt het wat zonniger bij een iets afnemende wind, maar deze eerste dagen van maart zullen die tussen kerst en oudejaar tot de koudste van deze overigens vrij. normale winter gaan be horen. In Zweden vriest het ruim 20 ■aden en in Denemarken werd vanmorgen 15 graden vorst ge meten. Dieptepunt op RAI (Van onze A'damse correspondent) Toon Hermans heeft zaterdagavond voor een maximale kijkdichtheid in ons land en vermoedelijk ook in Bel gië gezorgd. Hoeveel mensen zijn „One man-show" hebben gezien is moeilijk te schatten. Het zijn er vele miljoenen geweest. Nederland bleef thuis zaterdagavond. Steden en dor- waren uitgestorven. Ook in Lei- lagen de straten verlaten. Schoongeveegd door Toon. Opvallend de grote verkeersdrukte kort na middernacht. Velen maakten er toch uitje van. Zij zagen de t.v.-uit- zending bij famil'e of vrienden en keerden 's nachts naar huis terug. Men mag aannemen, dat slechts weinige kijkers er spijt van hebben gehad te zijn thuisgebleven De som bere gezichten zag men echter in kringen van caféhouders, theaterdi recteuren en bioscoopeigenaars. Slecht In Amsterdam is het cafébezoek zelden zo slecht geweest als zater dagavond. Voor zover wij hebben kunnen nagaan waren er twee thea ters en één bioscoop geheel uitver kocht: Wim Kan in het De La Mar- theater en Wim Sonneveld in het Centraal-Theater waren de enige ar tiesten, die Toon Hermans konden weerstaan en hun zaal vol kregen, en de film „My fair lady" in het Flora-Theater was de enige, die volle bioscoop trok. Theater-Carré, waar de musical „No No Nanette" zijn derde avond beleefde, telde 1.000 bezoekers, i.p.v. bijna het dubbele, dat op een zater dagavond mag worden verwacht. De stadsschouwburg met „Moortje van Bredero" bevatte slechts een paar honderd man en „Oorlog is zo'n aar dig spel" in de Kleine Komedie telde bezoek van 200 mensen. „Nie mand zal Toon Hermans zijn succes misgunnen", aldus de bedrijfsleider het laatste theater. „Maar wij zouden graag zien, dat dergelijke t.v.-hoogtepunten in het -ervolg op maandagavond worden uitgezonden". record-RAI. Toen de show gisteren met het gebruikelijke oorverdovende claxonconcert werd besloten, waren 418.598 bezoekers geteld. Tegen 371.220 in 1963. Slot pag. 2 Amerika heeft zaterdag witboek uitgegeven, waarin Noord-Vietnam van heimelijk" agressie tegen Zuid-Vietnam wordt beschuldigd, een agressie, die even werkelijk is als een in vasieleger. Washington ver klaart zich bereid zijn militaire activiteit in Zuid-Vietnam te staken als de vrede kan worden hersteld. „De keuze tussen vrede en het voortduren van het con flict dat steeds meer verwoes ting zal brengen ligt nu bij Hanoi (de Noordvietnamese ze correspondent Wenen). Miserabel Bij diverse bioscopen werd ons 'er het bezoek gemeld „slecht" „bar slecht" en „miserabel". En zo was het niet alleen in Amsterdam, maar in heel Nederland. Het bezoek aan de autotentoon stelling in het RAI-gebouw beleefde een dieptepunt. Er kwamen za terdagavond 4500 bezoekers tegen 20.000 op de voorgaande zaterdag avond. Overigens was het een President Adolf Scharf van Oostenrijk is gisteren op 74-ja- rige leeftijd in Wenen over leden. Hij stierf aan een lever kwaal, die tijdens een aanval van griep verergerde. Hij was de derde opeenvolgende Oosten rijkse president die gestorven is in zijn ambtsperiode. Adolf Scharf was het zevende kind uit een arbeidersgezin. Hij werd in het stadje Nikolsburg (thans Tsje- cho—Slowakije) in 1890 geboren. Hij promoveerde in Wenen in de rechten en nam als officier deel aan de eerste wereldoorlog. Van 1918 tot 1938 hij secretaris van de socialistische parlementsvoorzitter. Onder de rege ring van Dollfus was hij enige tyd in hechtenis. Dit herhaalde zich onder Hitler in 1938 en in 1944. Tydens de oorlog sneuvelde zijn enige zoon Van 1945 af was Scharf voorzitter van de socialistische partij in Oos tenrijk en tevens waarnemend kan selier. In 1957 werd hij tot staatspre sident gekozen en dit gebeurde voor de tweede keer in 1963, Ofschoon hij een overtuigd socialist bleef, trachtte hij als president zoveel mogelijk bo ven de partijen te staan. In 1961 bracht hij een staatsbezoek aan ons land, waarop een jaar later een te genbezoek volgde van Koningin Ju liana, Prins Bernhard en de twee oudste prinsessen. Scherpzinnig Dr. Scharf was een scherpzinnig jurist, maar ook een bescheiden, schuchtere man, die als president in huurhuis bleef wonen. Hy schreef een aantal rechtskundige en spciale studies. Regelmatig bezocht hij de Weense opera en het Burg theater. In 1959 ontving dr. Scharf de Vre- i de Stichting Paul Hen- hoofdstad)", aldus de Ameri kaanse verklaring. In het witboek wordt vastgesteld, dat in toenemende mate militairen, technici, politieke organisators, pro pagandisten en geheime agenten uit Noord-Vietnam naar het zuiden komen, evenals wapens, vooral van zwaar kaliber. Ondanks de zware verliezen, die de Vietcong in de af gelopen drie jaar heeft geleden, is de harde kern groter dan eind 1961. Deze wordt op 32.000 man geschat. Bovendien zijn er nog 60 a 80.000 guerrillastrijders „voor halve dagen". Zij krijgen halve soldij en hebben ook een burgerbaantje. Op 16 februari is voor de kust van Zuid- Vietnam een Chinees schip van 100 ton buitgemaakt, dat wapens en munitie bleek te bevatten, die af komstig waren uit verschillende communistische landen. De lading was in Noord-Vietnam aan boord genomen. In 1964 zijn 436 dorps hoofden en andere bestuursambte- in Zuid-Vietnam door de Vietcong gedood en werden er 1131 ontvoerd. Zeker 8.400 andere burgers dat jaar door de Vietcong en er werden er 1.350 ge dood. In het witboek, diat 14.000 woorden telt, wordt de waarschuwing uitge sproken, dat de Ver. Staten „vi den die vrij willen blijven, niet in de steek zullen laten en zullen doen zij kunnen om hen te helpen". „Het is onmiskenbaar dttidelljk, dat wat in Zuid-Vietnam gebeurt geen binnenlandse aangelegenheid is, maar een onderdeel van Or. rtUULb' óC'tiARF, de Oostenrijkse president, die gisteren is overleden. ri Spaak, in het zelfde jaar werd hij benoemd tot doctor h.c. van de Uni versiteit van Moskou. De laatste openbare functie, president Scharf heeft vervuld, de ontvangst van de sjah van Perzië op het vliegveld van Wenen op 16 fe bruari, hoewel hij toen nog niet her steld was van een griepaanval. Scharf was een man die nooit zijn stem verhief, maar wiens kalme vast beradenheid zeer effectief bleek. Van de Russen wist hij belangrijke cessies te verkrijgen over de schade loosstelling die door Oostenrijk worden betaald. Door het vrij plotseling overlijden van dr. Scharf heerst nog onzeker heid over zijn opvolging. In Oosten rijk wordt het staatshoofd via eei algemene verkiezing rechtstreeks door het volk gekozen. Automobilist doorgereden Fietsers door auto gegrepen: 2 doden Twee jonge mensen werden van en een derde ernstig op de en Ubber- auto is na ongeluk doorgereden. De slacht- fers zijn de 30-jarige heer O. Vroe- en zijn 32-jarige verloofde mej. vv. Gerrits, terwijl de 36-jarige mej. J. Gerrits ernstig werd gewond. Al len zijn afkomstig uit De Ooy bij Nijmegen. Het drietal fietste rechts van de weg, toen het door de auto, die vol gens de politie met grote snelheid reed, werd aangereden. Zij werden meters weggeslingerd en de fietsen werden vernield. Volgens de politie is de aanrijding vermoedelijk geschied door een witte personenauto met wit Duits kente- met zwarte letters. De auto moet de voorzijde beschadigd zijn. Koplampen en spiegel kunnen ont breken. zorgvuldig geleid en gesteund pro gram op grote schaal van gewapende agressie tegen een soevereine staat en een vrij volk" aldus het witboek, dat vervolgens een overzicht geeft van de daden van terreur in 1964 en een uiteenzetting van de politieke controle, die de communistische par ty van Noord-Vietnam onder Ho Tsji-minh uitoefent op en de leiding die zy geeft aan de Vietcong. Verder weidt het witboek uit over de strategie van de beweging ter verovering van Zuid-Vietnam en geeft het een uiteenzetting van de hiervoor geschapen organisatie als mede van de geheime dienst van Noord-Vietnam, die zou werken onder nauwlettend persoonlijk toe zicht van Ho Tjsi-minh en van welker zes centra er één in Laos en Cambodja werkt. Ook de Amerikaanse vertegen woordiger by de Ver. Naties, Adlai Stevenson, heeft zich, in een bege leidend schryven bij het witboek tot die voorzitter van de Veiligheidsraad van de V.N. gezegd, dat de feiten op ondubbelzinnige wijze aantonen, dat het hier om een aanvalsoorlog gaat en om verovering van een buurland, zy tonen duideiyk een absurditeit aan van de beweringen dat het om een binnenlandse opstand gaat. Van communistische zyde is zwak gereageerd: Peking noemde het wit boek „een voorwendsel voor nieuwe aanvallen" en de Russische premier Kosigin ging al evenmin in op de feiten, maar sprak over „een zwart boek". O Slot pag. 2 VERNIEUW MET KLEUR KLEUREN VERNIEUWEN itmms Te Utrecht is l.l. Maandag overleden de gepensioneerde generaal-majoor van Boecop, voormalig kommandant van het corps Vrijwillige Jagers der Leidsche Hoogeschool. De jeugdige markiezin L., die nog onlangs te Parijs ten hove een bal bijwoonde, is plotseling overleden Bij de opening van het lijk is geble ken. dat zij bezweken is aan de gevolgen van het te naauw rijgen van haar corset. Zwijgzame Marijnen in parlement VEEL KINDEREN Amerikaans witboek over de Vietcong slechts wat de conclusies waren van de langdurige gesprekken, die in de ministerraad waren gehouden. Zon der deze inlichtingen meende hij de Koningin niet goed te kunnen advi- Weinig steun Het verzoek van dr. Vondeling vond steun by de PSP en de CPN. Maar drs. Schmelzer (KVP) vond een discussie niet juist en niet zin vol, Hij was overigens mr. Marynen dankbaar, dat hy wilde komen luis- terèn, al wilde hy niet aan een dis cussie deelhemen. Ook mr. Geertse- ma (VVD) had geen behoefte aan nadere uitleg. De heer J. Smallen- broek (AR) meende eveneens, dat de premier moest blijven zwygen. De heer Beernink (CHU) sloot zich daarby aan. Hy vond een debat niet gewenst en niet nuttig. De Tweede Kamer heeft vanmiddag met 82 tegen 51 stemmen een motie verworpen van de socialistische frac tieleider dr. A. Vondeling. In deze motie werd de regering verzocht mondeling of schriftelyk inlichtingen te verschaffen over de oorzaken van de kabinetscrisis. Na het verwer- pen van de motie werd besloten alle onderwerpen voorlopig van de agenda af te voeren. De brief van de minis- ter-president, waarin deze mededeling doet van het ontslag van het kabinet, werd voor kennisgeving aangenomen. Vervolg pagina 2 AAN MAZELEN OVERLEDEN deling zyn verzoek om inlichtingen. niet vroeg aan de minister-president om zich te verantwoorden. Ky vroeg Een in Ankara verschijnend dag blad meldt dat tot dus verre 359 kinderen zijn bezweken tengevolge van de mazelenepidemie, die thans in oost-Anatolië woedt. In de provincie Erzüriim zyn in de afgelopen vijftien dagen bijna vijftienduizend kinderen door de ziekte aangetast. Het ministerie van Openbaar Wel zijn werkt samen met de Turkse luchtmacht om de zieken te helpen. Een aantal streken, waar de maze lenepidemie heerst, kan namelijk over de weg niet worden bereikt, omdat de wegen met een sneeuwlaag van twee en een halve meter zyn overdekt. Margarine duurder 2 consumentenprys van mar ga- is met ingang van vandaag met twee cent per pakje van 250 gram verhoogd. De voortdurende stijging van de grondstoffenpryzen margarine op de wereldmarkt heeft zich in de eerste maanden van dit jaar in versterkte mate voortge zet. De bond van Nederlandse mar- garinefabrikanten heeft voor de prysverhoging overleg gepleegd met het ministerie van Economische Za ken. Bij haar aankomst op het vlieg veld Juliana op St.-Maarten werd prinses Beatrix verwel komd met een uitbundig boeket bloemen., dat haar door een schattig meisje werd aangebo den. Minister-president mr. Marijnen is vanmiddag in de Tweede Kamer verschenen op verzoek van de socialistische fractievoor zitter dr. A. Vondeling, waarmee de meerderheid van de Kamer akkoord ging. Het was tegen de verwachting in, dat de premier deze uit nodiging aanvaardde. Algemeen werd verwacht, dat hij niet zou inqaan op het verzoek. De Kamer had dan machteloos gestaan. De Koningin had op het moment, dat de minister-president in de Kamer verscheenreeds toestemming gegeven haar ontmoetingen met de fractie voorzitters om haar van advies te dienen over de kabinetscrisis tot een later tijdstip uit te stellen. Om half twee hadden die moeten be ginnen. De spoedvergadering van de Twee de Kamer, die om twaalf uur begon, was reeds na een half uur geschorst toen het besluit was genomen, de mi nister-president te vragen by de dis cussies aanwezig te zyn. Slechts de liberale fractie maakte bezwaar te gen dit voorstel, dat gedaan werd door de socialistische fractie-voorzit ter dr. Vondeling. Alle andere frac ties verklaarden zich akkoord met het voorstel. De discussies namen in de korte vergadering een merkwaar dige loop, toen bleek dat dr. Vonde ling. die als eerste spreker optrad, onderscheid maakte tussen de vraag of de premier aanwezig diende te zyn, en de vraag of de premier in lichtingen diende te verstrekken over de achtergronden van de kabinets crisis. Deze tweede vraag legde dr. Vondeling uitdrukkelijk NIET aan de Kamer voor. De eerste vraag werd door de meeste fractievoorzitters be vestigend beantwoord. Consultaties Inmiddels deed zich echter het pro bleem voor. dat de Kamer in tiidnnod dreigde te komen, omdat de Koningin om half twee in Huis ten Bosch zou beginnen met haar raadpleging van de fractievoorzitters. De eerste, die de Koningin van advies zou moeten die nen is de KVP-fractievoorzitter drs. Schmelzer. Om begrijpelijke redenen wilde hij het debat in de Kamer niet missen. De andere fractievoorzitters, die daarna de Koningin van advies zouden moeten dienen, zagen zich voor hetzelfde probleem gesteld. Dr. Vondeling stelde derhalve voor om de Koningin te vragen, of zij bereid zou zijn, de consultaties uit te stellen, tot dat het Kamerdebat zou zijn afgelo pen. De liberale fractievoorzitter mr. Geertsema, maakte daar ernstig be zwaar tegen. De andere fractievoor zitters spraken zich niet uit, zodat tenslotte besloten werd om eerst de premier te vragen de dbatten by te wonen. In afwachting van -het resul taat van dit verzoek, werd de verga dering geschorst. Brief Kort vóór de aanvang van de Ka mer, bereikte de Kamer een brief van de minister-president, waarin deze namens het kabinet meedeelde, dat de ministers hun portefeuilles ter be schikking hadden gesteld. De brief bevatte op zichzelf niets nieuws, maar het was de eerste officiële mededeling van het demissionaire kabinet over de ontslagaanvrage. Na hervatting formuleerde dr. Von-

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1